DUSSEN. Een nieuw raadslid. De opheffing der O. L. School.— Bouwtoezicht. Steunregeling De raad dergemeente Dussen ver gaderde Donderdagavond ten ge meentehuizen onder voorzitterschap van burgemeester Snijders. Aanwezig alle leden één vacature. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde: 1. Onderzoek geloofsbrieven van den heer G. van Rijswijk, benoemd verklaard tot lid van den gemeente raad. De geloofsbrieven worden onder zocht en in orde bevonden door de' heeren Jongbloets, Koekkoek en Leeggangers. De raad besluit het nieuw be noemde lid toe te laten. 2. Ingekomen stukken en mede- deelingent Hieronder is van Gedeputeerde de goedkeuring van het raadsbesluit tot heffing van keurloonen, benevens nota van aanmerkingen op de wij zigingen der gemeentebegrooting. Deze nota, die slechts administra tieve aanmerkingen bevat, wordt ter afdoening in handen van B. en W. gesteld. Proces—verbaal van kasopname bij den gemeente—ontvanger. De kas is in orde bevonden. Van F. van Ham verzoek om ontheffing van schoolbelasting, daar adressant niet is aangeslagen in de inkomsten—belasting. De voorzitter zal dit nader onder, zoeken, blijkt het juist te zijn dat adressant geen belasting betaalt, dan mag geen schoolgeld van hem wor den geheven. Van K. B. Schalken bezwaar schrift tegen zijn aanslag in de hondenbelasting. Adressant is reeds van het kohier afgevoerd. Van de Visschersvereeniging «Sa menwerking» te Hank, verzoek om een gemeentelijke bijdrage in de kosten van vischacten. De Voorzitter zegt dat de kosten van vischacten een rijksheffing zijn, zoodat de gemeente geen verminde ring kan geven. De heer v. Balkom zegt dat de schippers vragen om een bijdrage. De kosten zijn aanmerkelijk ver hoogd en voor een groote vischacte moet men thans f 7.50 betalen. Alle visschers moeten een groote acte hebben. Daarom vindt spr. het wenschelijk dat de gemeente de vis schers tegemoet komt. De Voorzitter wil eerst eens on derzoeken of in andere gemeenten ook reeds een dergelijke bijdrage gegeven is. De heer Koekkoek vraagt waarom de visscherij ten doode is opgeschre ven, zooals in het adres wordt ge schreven. De heer v. Balkum zegt dat er hoegenaamd geen visch meer zit, en dat het weinige nog geen cent waard is. Vroeger koste een kleine acte f 1,— en een groote f 2.50, doch tegenwoordig resp. f 2,50 en f 7.50. Van v. Zuilekom en A. v. Drunen verzoek om vergoeding in art. 113 der 1. o.wet. Deze verzoeken worden behandeld overeenkomstig de algemeene rege ling. Aanvulling steunregeling. De Voorzitter zegt dat B. en W. een conferentie hebben gehad met den vrijgestelde van de R.K. Werklie den-organisatie. Daarbij is ter sprake gebracht de ongewenschle toestand dat menschen die enkele dagen in de week werken nog minder ver dienen, dan zij die heelemaal niet werken en dus het volle steunbe drag krijgenDaarom is verzocht om in de steunregeling een zoodanige bepaling op te nemen dat de men. schen die gewerkt hebben minstens zooveel krijgen als diegenen die niet gewerkt hebben. De raad gaat daarmede accoord. De schoolopheffing. 3. Opheffing O.L. School Wijk A. Van Ged. Staten is mededeeling ontvangen van een koninklijk be sluit waarbij het beroep tegen de opheffing van deze school. In verband daarmede moet wor den overgegaan tot het ontslag van het hoofd den heer P. A. Michaël, en van de onderwijzeres mej. C. M. M. v. d. Pluijm, per 1 Mei a.s. Nadat de raad hierover even in geheim comité vergaderd heeft, brengt de voorzitter een woord van hulde aan het onderwijzend perso neel. Hij dankt hen voor hetgeen zij voor de schoolgaande jeugd heb ben gedaan en betuigt er zijn spijt over dat zij langs dezen weg ont slagen moeten worden. Het voorstel tot het verleenen van eervol ontslag wordt aangenomen. In verband met de gevallen be slissing is het noodig dat met de gemeente Eethen een overeenkomst wordt aangegaan, tot toelating van kinderen uit Dussen op de O. L. school te Meeuwen. De Voorzitter leest* de ontwerp overeenkomst voor, waarin bepaald is dat de gemeente aan Eethen een vergoeding zal betalen van f 15 per kind en per jaar. De raad gaat daarmede accoord. 4. Vaststelling kohier Honden belasting. In het kohier komen 206 aansla gen voor tot een gezamenlijk bedrac van f 999. Het kohier wordt vastgesteld con form ontwerp. Bouw. en Woningtoezicht. 5. Toetreding gemeenschappelijke regeling bouw- en woningtoezicht. De Voorzitter doet voorlezing van een schrijven van Ged. Staten waarin wordt aangedrongen op aansluiting bij de Bouwcommissie. B. en W. stellen voor toe te tre j den, daar zij het gewenscht vinden I dat er een instantie is voor het keuren der bouwplannen. Den laat- sten tijd zijn er in deze gemeente gebouwen opgericht, die het aanzien van het dorp niet verfraaien, zoo b.v. de nieuwe woningen aan den Keizersweg. De heer Koekkoek vindt een en ander wat betreft de kosten nog niet duidelijk. De kosten zullen ver deeld worden naar rato van het in wonertal en van het aantal ver strekte bouwvergunningen. Spr. vindt deze regeling ten aanzien dei- kleinere gemeenten onbillijk. De Voorzitter ontkent dit en merkt op dat voornamelijk de kleinere plaatsen zullen toetreden, daar de groote gemeenten een eigen bouw toezicht hebben. De heer v. d. Zouwen vindt het toezicht goed en wel, maar vreest, dat het daardoor de minvermogenden onmogelijk gemaakt wordt om te bouwen. Spr. schat dat de huizen die de commissie wil bouwen op minstens f 3000 zullen komen. De Voorzitter ziet niet in waarom een huis duurder zou worden als met aesthetische eischen wordt reke ning gehouden. De heer v. d. Zouwen. De mo derne woningen zijn dikwijls heel onpractisch voor de bewoners. De Voorzitter. Dat is een bewering die U niet bewijzen kunt. De nieuwe huizen aan den rijksweg zijn niet mooi, en er zijn in den laatsten tijd in de gemeente andere huizen gebouwd, die veel mooier zijn en toch niet meer kosten. Het is niet de bedoeling der commissie de huizen duur te maken, maar men wil wanstaltige gebouwen uit het landschap houden, Natuurlijk kost toetreding geld, maar het 'is toch wel iets waard dat de gemeente niet geheel bedorven wordt. En daar gaat het den laatsten tijd heen. De oudere huizen zijn hier over het algemeen veel mooier als de nieuwe. De heer v. d. Zouwen. Dus het vrije recht om te bouwen wordt de menschen ontnomen De Voorzitter. Dat is hun in alle plaatsen al ontnomen. De heer v. Daal zegt dat mooie woningen niet duur behoeven te zijn. Spr. wijst op Dongen, waar men «kasteelen» bouwt voor f 18ü0. De heer Koekkoek vreest dat de inwoners te zeer aan banden gelegd zullen worden, in het rapport staat immers dat men voor elke verbou wing of nieuwbouw vergunning moet vragen. De Voorzitter. Dat is niets nieuws, dat moet nu ook reeds gebeuren. En dat de menschen aan banden gelegd worden is misschien wel goed. Men moet echter niet meenen dat het de bedoeling is om bepaalde bouwmodellen voor te schrijven, elk ingediend ontwerp wordt 'bekeken en gekeurd. Spr. gelooft dat de nieuwe com missie beter zal werken als de Ge zondheidscommissie, die vroeger dit werk deed. De heer van Dijk zegt' dat men de Bouwcommissie niet met de Ge zondheidscommissie moet vergelij ken De eerste keurt nl. op aesthe tische en de tweede op hygiënische eischen. Besloten wordt toe te treden. 6. Uitvoering Gemeentewerken. De Voorzitter zegt dat de brug bij Millenaar in slechten toestand is. B. en W. stellen voor daar een nieuwe brug met schoeiïng te leg gen. De kosten daarvan zullen niet hoog zijn. Het werk zal worden aanbesteed. De raad gaat daarmede accoord. De vergadering wordt daarna ge sloten. BINNENLAND. Crisispostzegels. i Heden neemt de verkoop der crisispostzegels een aanvang, welke drie maanden voortgang vindt en 1 Augustus wordt gesloten. In omloop komen een 5 cents zegel met de beeltenis van H. M. de Koningin, Beschermvrouwe, en een 6 cents zegel met voor de eerste maal de beeltenis van H. K. H. Prinses Juliana, Eerevoorzitster van het Nationaal Crisiscomité. Een bijzondere mogelijkheid opent zich thans den zwaren arbeid der crisiscomité's te steunen. Waar het steeds moeilijker blijkt voldoende inkomsten voor hunne steunverle ning te behouden, nochtans de be hoefte aan deze werkzaamheid niet vermindert, is aanvulling der mid delen dringend noodzakelijk. Het Nationaal Crisiscomité doet een dringend beroep op aller me dewerking. Deze verkoop moet slagen. S. van CITTERS, voorzitter, van HEEMSTRA, ondervoorzitter. FREDERIKS, algem. secretaris. MENTEN, penningmeester. Nederland op de Wereldtentoon stelling te Brussel-1935. Eenigen tijd geleden hebben wij medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering als gevolg van stapoen, door" Belgische en Nederlandsche autoriteiten te Brussel ondernomen, de mogelijkheid onderzocht van oificieele deelneming aan de wereld tentoonstelling, welke het volgend jaar te Brussel zal worden gehou den. Het commissariaat-generaal der tentoonstelling vernam heden van den Nederlandschen gezant, dat de Nederlandsche regeering thans ge volg heeft gegeven aan den wensch, welke door zoovele Belgen is geuit en dat dus de medewerking van Nederland is verkregen. Het ten- toonstellingsbestuur zijnerzijds heeft zich zeer tegemoetkomend ïjetoond. Nederland zal de beschikking krij gen over een afzonderlijk paviljoen, gelegen op een gunstige plaats. Een nieuw boek van Antoon Coolen. Bij Nijgh en van Ditmar is een nieuw boek van Antoon Coolen verschenenZegen der goedheid. EEN NIEUWE INDUSTRIE TE JUTPHAAS. Burgemeester Mr. J. M. M. Hamers over de Persil-fabriek. Het bericht omtrent de officieele ingebruikneming van de thans aan- zienlijk uitgebreide en nieuw ingerichte Persilfabrieken op 2 Mei a.s is voor ons aanleiding geweest om met Mr. J. M. M. Hamers, Burgemeester van Jutphaas, te gaan praten over de be tekenis, welke deze gebeurtenis voor zijn gemeente heeft. Op het typische raadhuis met zijn herinnering aan vroeger eeuwen heeft de burgemeester ons verteld van de groote verwachtingen, welke hij van de ontwikkeling van zijn gemeente koestert. ABONNEERT U OP DE ECHO VAN HET ZUIDEN. Onze eens zoo rustige gemeente, die zich in weinig onderscheidde van zoovele andere plattelandsgemeenten in ons land, schijnt, aldus Mr. Hamers, door zijn daartoe gunstige ligging voorbestemd te zijn, om van een andbouwgemeente een belangrijk industriecentrum te worden. Wat bedoelt U met gunstige ligging? vroegen wij. Het feit, dat Jutphaas onder de rook van de centrumstad Utrecht ge legen, zoo bij uitstek geschikt is voor de vestiging van groote ondernemingen vervolgde de burgemeester. Behalve de voor de industrie zoo gunstige aanwezigheid van die groote kanalen, n 1. het Merwedekanaal, de Vaartsche Rijn en de Gekanaliseerde IJssel, welke voor een practisch vervoer té water kunnen zorgen, en de ligging aan den grooten weg Amsterdam Parijs, is er nog de omstandigheid, dat Jutphaas thans allerlei voor de fabrieken gewenschte voordeelen biedt. Behalve electriciteit, gas- en water leiding staat een dag en nacht te ge bruiken vol-automatische telefoonver. binding onder het rijksnet Utrecht ter beschikking, terwijl de modern inge. richte, vrijwillige brandweer juist dezer dagen een automatische alarmeering heeft verkregen. Het spreekt van zelf, dat de ligging in het hartje van het land de aan trekkelijkheid tot vestiging van nieuwe ondernemingen in onze gemeente aanzienlijk verhoogt, waarbij de vrijwel onmiddelijke nabijheid vanhetspoor- weg knooppunt Utrecht ook van zeer veel belang is Op onze vraag, sedert wanneer Jutphaas zich als industrieplaats met uitzondering van de reeds van oudsher bestaande en bekende steenovens, is gaan ontwikkelen, antwoordde burge meester Hamers ons, dat in ongeveer 1890 zich de verandering van karakter is gaan demonstreeren. De aanleg van het Merwedekanaal heeft er toe bij gedragen, een verbeterde verbinding tot stand te brengen tusschen Rotter dam en Amsterdam. Fabrieken hebben het grootste be- lang bij goede verbindingen, zoowel voor den aanvoer der grondstoffen als den afvoer der afgewerkte producten. Sedert het genoemde jaar hebben zich dan ook tal van ondernemingen te Jutphaas gevestigd, zoodat er zich thans een veertigtal industrieën be- vindt, welke zeer onderscheidene producten vervaardigen De vestiging van de Persil-fabriek te Jutphaas zal voor Uwe gemeente ongetwijfeld wel van groote beteekenis zijn, waagden wij op te merken. - Inderdaad is de aanwezigheid van zulk een belangrijk Nederlandsch bedrijf voor mijn gemeente van niet te onderschatten belang, antwoordde Mr. Hamers. U moet niet vergeten, dat in de thans voltooide fabriek ongeveer honderd mannen en vrouwen werken. Voor de ingezetenen is deze werkgelegenheid buitengewoon ver heugend, afgescheiden nog van het feit, dat ook de neringdoenden de nuttige' gevolgen daarvan ondervinden. Ik heb uit den aard der zaak groote belangstelling voor alles wat de wel vaart van mijn gemeente kan bevor deren, en uit dien hoofde heb ik dan ook met aandacht de ontwikkeling van de Persil-fabriek gevolgd En ik moet neggen, dat de energie, welke de leiding dezer, voor Jutphaas nog jonge onderneming aan den dag legt, mij de overtuiging heeft geschonken, dat wij hierbij nog maar aan het begin van de ontwikkeling dezer industrie staan. En ik behoef U niet te zeggen, dat de verdere groei niet anders dan grooteren bloei en vooruitgang van mijn gemeente beteekent. Vooral daarom ook acht ik de vestiging van de Persil-fabriek in Jutphaas van zoo onschatbare betee kenis, aldus besloot burgemeester Hamers ors gesprek. Tol te Jutphaas opgeheven voor 3'/a uur. Naar wij vernemen, heeft het Ge. meente-Bestuur van Utrecht besloten, den tol bij den ingang van de Gemeente Jutphaas op te heffenvoor den tijd van 3 /2 uur! In verband met de opening der nieuwe Persilfabriek te Jutphaas op Woensdag 2 Mei a.s. zal n.l. van 9 30 tot 1 uur geen tolgeld worden geheven. 'tegengaan van lintbebouwing. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van bepalingen tot het in het verkeersbelang tegen gaan van lintbebouwing langs wegen onder beheer van het Rijk of het Rijkswegenplan voorkomende, wordt het volgende ontleend Vrij algemeen was men van oordeel, dat de strekking van het ontwerp beperkt is en dat het in hoofdzaak alleen verkeersbelangen behartigt. Het streven om het verkeer bij de uit wegen op groote wegen in goede banen te leiden, werd toegejuicht Maar zeer vele leden waren van oor deel, dat dit ontwerp aan de admini stratie te groote bevoegdheden toekent zonder voldoende controle en zonder behoorlijke vergoeding voor het be schikken over de aan de Rijkswegen grenzende eigendommen Het wetsontwerp streeft dan ook zijn doel voorbijimmers de lintbe bouwing zal daardoor niet worden tegengegaan, maar wel zullen de grondeigenaren aan allerlei vexatoire bepalingen ten bate van het snel verkeer worden onderworpen. Deze leden meenden, dat hun be zwaren van dien aard waren, dat zij hun stem niet aan het wetsontwerp zouden kunnen geven. Verscheidene leden, die vooral uitzagen naar een regeling, welke paal en perk zou stellen aan de voortgaande schending van natuur schoon tengevolge van de lintbebou- wing, juichten het ontwerp in zooverre toe, dat het althans eenigermate bevorderlijk kan zijn aan de bestrij ding van het geschetste euvel. Meer dan een zeer bescheiden poging in die richting konden zij echter in het ontwerp niet ontwaren. DRUNEN. De verkoop van bloempjes voor de Blinden heeft alhier ruim f30 opgebracht. Door de Handboogschutterij »St. Aloysius» van de Jongens- congregatie zal ZondagJ't jaarlijksch Koningschieten worden gehouden. A.s. Zondag zal alhier een bloempjesdag gehouden worden ten bate van het Wit—Gele Kruis. ELSHOUT. Maandagmorgen had alhier onder groote belangstelling een zeer droevige plechtigheid plaats. Het stoffelijke overschot van den jongeman A. Klerks, 21 jaar oud, die alhier vrij plotseling is overleden, werd ten grave gedragen. Om 9 uur werd door den ZEerw. heer pastoor de Requemmis opge dragen. Daarna trok de stoet, gevolgd door de harmonie, het bestuur en leden der Congregatie, leden van de R.K. Werkliedenvereniging, zang en tooneelvereenigiug met omfloerst vaandel, leden van zangkoor en voetbalclub naar den doodenakker, waarvan allen diep onder den indruk huiswaarts keerden. Nu de maand van Mei, toe gewijd aan O. L. Vrouw, begonnen is, beginnen velen zich op te maken om Haar hier een bezoek te brengen en Haar vele gunsten en genaden af te smeeken en Haar dank te brengen. ele processies zullen wederom komen. Donderdag komt een pro cessie van de Congregatie van Nieuw- kuijk. Alsdan zijn de H. Missen om kwartier voor 7, 78'/2 en 10 uur. Daarna processie naar de Kapel. Zondag na de Hoogmis werd in de zaal der Jongenscongregatie de algemeene jaarvergadering ge houden van het Wit—Gele Kruis. Aan het verslag van den secretaris dhr. A. Willems ontleenen wij dat de vereeniging einde Dec. 180 leden telde. Dit jaar werd gewerkt om de moeders met hun kinderen naar Waalwijk te sturen voor het Con- sultatiebureau, dat door 15 personen I werd bezocht. De in het vorige jaar besproken moedercursus zal dit jaar plaats hebben. De actie tot bestrij ding der F.B.C. is in vollen gang. In 1933 werd door 't Wit—Gele Kruis als verloskundige aangesteld mej. Meeuwisse uit Drunen. Deze over eenkomst eischt zware offers waarom gemeentelijke steun noodzakelijk is. Ook werd getracht te komen tot oprichting van een Ziekenhuis verplegingsfonds. Aan de kliniek werden 2120 bezoeken gebracht. Door de Eerw. Zuster Walthera werden 538 huisbezoeken afgelegd. 113 stuks verplegingsartikelen werden in bruikleen afgestaan. De inkomsten bedroegen f639.63, de uitgaven f596.17, blijft een voordeelig saldo van f 43.46. Bezittingen einde Dec. 1933 f650.64. De aftredende bestuursleden de heeren Fr. v. Liempt, M. Muskens en H. Pulles werden bij acclamatie herkozen. Na nog een opwekkend woord te hebben gesproken sloot de voorzitter dhr. F. v. Liempt de vergadering. CAPELLE. De postduivenvereen. »De Luchtvaart», gevestigd in café van mej. Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwevaart, hield j.l. Zondag een wedvlucht met oude duiven vanuit Vilvoorden, waarbij de eerste duif geconstateerd werd om 9.58.23 en de laatste prijswinnende duif om 10.7.0, waarvan de uitslag is als volgt: A. Blom 1, A. Klootwijk 2 7 18 22 39 49, L. de Haan 3 12 16 34, C. Verhagen 4 37 48, J. Versteeg 5 26 32, E. Haverhals 6 20 28, P. Verhagen 8 17 25v F. Raaijmakers 9 30 40, v-( Doornik 10 11 38, A. Versteeg 13 43 35, W. Mandemakers 14 15 29 54, M. de Jong 19 23 35 36 47, A. Bakkeren 21 50 51, P. de Roon 24 46, H. Dekkers 27, C. Rosen- brand 31 42, J. de Jong 33, A. de Jong 41, G. Stam 44 45, en W. Meter 52. Aangetoonde duivenA. Klootwijk, J. v. Doornik, E. Haverhals, P. de Boon, P. Verhagen en L. de Haan. A.s. Zaterdag wordt een wedvlucht vanuit Vilvoorden gehouden, waar voor de duiven a.s. Donderdagavond in het clublokaal worden ingekorfd, terwijl a.s. Zondag gevlogen wordt vanaf Quievrain, voor welke vlucht Vrijdagavond wordt ingekorfd. In het Stationskoffiehuis van den heer L. F. v. Dongen werd j.l. Vrijdagmiddag een vergadering ge houden van stemgerechtigde inge landen van het Waterschap »Ten Westen der Capelsche Vaart en het Veerpad». De rekening over het dienstjaar 1932/33 voor deafd. »Het Voorland» werd in ontvangsten vast gesteld op f 1211.20 en in uitgaven op f540.12, alzoo een batig saldo van f671.08; die voor de afd. »De Waardjes» in ontvangsten op f 174.44 en in uitgaven op f 172.21, batig saldo f22.3, en die voor deafd.De Mr. J. M. M. HAMERS. Burgemeester v. Jutphaas.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2