iieawsnil Kaalslteuvel. (vind Waalwijk. Brieven. Kaarten en Envelopeen Dames-cnrrespnnileniie. Aanwassen» aan aanvangsten op f667.02 en aan uitgaven op f208.03, batig saldo f 458.99. De begrootingen voor de verschillende afdeelingen betreffende bet dienstjaar 1934/35 werden respectievelijk vastgesteld op f 1042.83, f 176.67 en f703.28, waarbij het bedrag der omslagen per h.a. voor »Het Voorland» geraamd is op f3, voor »De Waardjes» op f 15 en voor »De Aanwassen» op f4. Het aftredend lid van het Dag. Bestuur, de heer G. J. Heijmans te Vrijh.Capelle, werd herkozen. RAAMSDONKSVEER. Toen de fabrieksarbeider B. W. Zaterdagavond van zijn werk huiswaarts keerde, werd hij ter hoogte van den Maasdijk aan gereden door den wielrijder W. De aanrijding was zoo ernstig dat B. W. zijn weg niet meer kon vervolgen. Geneeskundige hulp was direct aan- wezig. De dokter constateerde dat zijn heup was gebroken en achtte overbrenging naar het R.K. Zieken, huis noodzakelijk. Per brancard is hij toen naar het Ziekenhuis overge- bracht. Aan den Directeurencursus, die wordt gegeven door dhr Hoppen brouwers uit Tilburg, nemen van het R.K, Zangkoor onzer Parochiekerk vier leden deel. De cursus is j.l. Donderdag aangevangen. Voor den herijk van maten en gewichten zal in deze gemeente zitting worden gehouden in het Henricus gebouw aan het Schoolplein alhier, op Maandag 14 Mei a s. van 10 12 uur v.m. en 1 4 uur n m voor die herijkplichtigen wier geslachtsnaam aanvangt met een der letters A t /m. J.op Dinsdag 15 Mei a,s op dezelfde uren, voor de letters Kt./m, R en op Woensdag 16 Mei a.s. van 10—12 uur v.m. en 1 3 uur n.m. voor de letters S t./m. Z Vrijdagavond had ten Gemeente, huize de aanbesteding plaats voor de levering van het benoodigde smeed werk voor een afrastering bij de Marechausséekazerne De begrooting was f89. Ingeschreven werd alsvolgt Gebr. Baijens, R'veer f127,— W. Rolfts Zoon f 118 J. v Onzenoort f 121,— A. F. Stoops Zoon f 74 60 Het werk is opgedragen aan den laagsten inschrijver. De verbouwing van 't gemeente huis te Dongen is gegund aan de aannemers Mol en Leijten te Raams- donk(dorp). Dhr. Zeelstra uit Ginneken werd aan de Veersche Chr school benoemd als Kweekeling met akte. DUSSEN. De arbeider S. S. had op de papierfabriek 't ongeluk met zijn linkerhand onder een der kalan ders te geraken. Directe hulp van dr. van Vuuren moest worden inge. roepen. Een der nagels moest na het ongeluk nog worden verwijderd. Naar we vernemen is de toe stand van mej. K. die tijdens de bazaar op zoo ongelukkige wijze een kogeltje in haar hals kreeg, thans vooruitgaande. De kogel is verwijderd en de spraak keert langzaam terug. De gedetailleerde uitslag van de verloting ten bate van 't Nationaal Crisis Comité, georganiseerd door het Dames comité van ge loemd fonds alhier, luidt 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e lie 12e 13e 14e 15e 16e 17e 18e te Raamsdonksveer niet verschenen. Het bleek n 1. dat genoemde persoon geen aanschrijving voor deze keuring had ontvangen. Thans moest hij voor den keuringsraad te Tilburg ver schijnen ST. JOACHIMSMOER. Zondag j.l. had de eerste bekerwedstrijd plaats van de zestallen der Kruisboog gezelschappen »Willem Teil» uit Berkdijk en «Onderlinge Vriend schap» alhier op de banen van laatstgenoemde. Deze kamp viel gunstig uit voor onze vereeniging, die 250 punten behaalde tegen 229 door «Willem Teil». Op het geluksblazoen had een onderlinge wedstrijd plaats, waarvan de uitslag was als volgt 1. C. v. Wanrooij Berkdijk 121 p. 2. A. Kouwenberg alhier 118 p. prijs Damesrijwiel no. 1189a Rooktafel no. 1061a Schemerlamp no. 608 Theeservies no. 963a Courantenhanger no. 431a Klokgarnituur no. 934a Theeblad no. 238 Kleed no. 885a Kussen no. 88a Schilderij no. 550a Theemuts no. 74a Kistje sigaren no. 508 Theelichtje no 458 Kleedje no. 396a Kleedje no. 842a Bloemtafeltje no. 64 Aschbakje no. 659 Gramophoon no 121a Onze dorpsgenoot J. H. was 3. A. v. d. Hoven 103 p. 4. P. Hamers 101 p. 5. G. Gommers Berkdijk 100 p. De Bredasche Turnclubs, die op hun wandeltocht op Zondag j.l. ook door ons gehucht trokken, hadden veel bekijks. Een tiental clubs, in hun mooie kleurige uni formen, marcheerde in geordende rijen met het vaandel voorop onder het zingen van vroolijke marsch liederen en het roffelen der trommen in de richting Loonopzand. De R.K. Voetbalvereeniging BlauwWit vergaderde Zondag bij M. Maas ter afdoening van eenige belangrijke punten. Na verkiezing van P. Jacobs tot bestuurslid en C. v. d. Lee en C. de Rooij als leden der kascommissie, werd het 5-jarig bestaan der vereeniging ter sprake gebracht, dat wegens den slechten finantieelen toestand bescheiden zal worden gevierd. Aan de serie wedstrijden van »Wilhelmina» te Kaatsheuvel en Juliana» te Dongen Vaart zal worden deelgenomen. Alsnu k\sam in behandeling het puntVerzekering der leden- spelers. De collectieve verzekering van «Prudentia» bleek den leden niet te voldoen. Men wenschte eerst de voorwaarden van individueele verzekering te kennen alvorens te beslissen. Het bestuur zal trachten deze te weten te komen om ze op de jaarvergadering den leden voor te leggen. R.K. Voetbalvereeniging D.E.S. De laatste competitiewedstrijd door DES 1 Zaterdag te Oss tegen OSS gespeeld is een nederlaag geworden voor ons eerste elftal, dat met ver schillende invallers uitkwam. OSS klopte de onzen met 4—0. Zondag ging DES 2b in zijn overwinnings marsch voort, door VVR uit Riel met 10-0 te kloppen. DES 2a kon 't tegen HVV 1 niet verder brengen dan 3 3. Hondensport. Op de groote Nationale Honden tentoonstelling van de Waalwijksche Kynologenclub behaalde Zondag de heer P. J M. Smulders alhier met zijn langharige St. Bernard (tetf) in de open klasse le prijs Z.G. en in de fokkersklasse le prijs Z.G. met Siegfrieds Carola. De heer P. v. Dun met Erna in puppyklasse 3e prijs G. De heer P. van der Velden met Duitsche Herder teef Raspoetina in de puppyklasse 5e prijs G, De heer M. de Vries met Bouvier reu devot openklasse 3e prijs Z.G. nieuwelings klasse le prijs Z.G. De heer F. G. Elshout met gladharige Duitsche dwergpincher teef Sjaantje in de jeugdklasse le prijs uitmuntend, Tentoonstelling Vakcursus. Heden werd in de bovenzaal van den R.K. Gildenbond een tentoon stelling gehouden van werkstukken van de vakcursus in het patronen en schoenmaken waaraan als leeraren optraden de heeren J Klerk, Dir.- leeraar van de Vakschool te Dongen en C. Brands alhier. De tentoon stelling werd om 12 uur geopend door den beer C. Roestenberg met een woord van welkom, waarbij hij op het groote belang wees van patroon en arbeider zich in het vak alzijdig te bekwamen. De Zeereerw. Heer Pastoor A. v. d Brekel sprak een warm woord van aanbeveling, waarbij hij de nood zakelijkheid van ontspanning voor de jeugd niet ontkende, doch hun daar. naast er op wees, dat de ontwikkeling van het vak op de eerste plaats moet komen, De heer L. J. van der Horst sprak een woord van waardeering voor hetgeen gepresteerd was en sprak er zijn verwondering over uit de belang stelling van patroonszijde heden niet grooter was Het werk was beoordeeld door den heer A. van Seters, wat betreft de afd. Schoenmaken en door den heer C. Schoenmakers in Modellen maken. De uitslag was Afd. Schoenmaken 3e leerjaar. le prijs met z e. 94 pnt H Cou. wenbergle prijs met e.v. 87 pnt. W. Donders; le leerjaar J. Michielsen le prijs 75 pnt.L. Weterings le prijs 52 pnt.A Snoeren le prijs 49 pnt. C. Michielsen 2e prijs 45 pnt. en J. Hamers 3e priis. Afd. Modellen maken 3e leerjaar. J Donders 2e prijs 21 pnt J. Molenschot le prijs 25 pnt 2e leer- jaar H. Muskens le prijs 27 pnt.; H. Haans le prijs 26 pnt.; L. van Wezenbeek le prijs 25 pnt.; J. Kops le prijs 25 pnt.; G Vrinten 2e prijs J. van Wezenbeek 2e prijs 23 pnt.; A. Oerlemans 2e prijs 22 pnt.; P. Snoeren 2e prijs 21 pnt. Jos. Sebregts 2e prijs 21 pnt.le leerjaar J. van Berkel 28 pnt.; A. Valk 2e pr. 23 p. Concert. Bij gelegenheid van den 25sten verjaardag van H K. H. Prinses Juliana werd Maandagavond op de K. B. kiosk op de Markt alhier een groot volksconcert gegeven door de Har monieën „Apollo" en „Euphonia" en de Zangvereeniging .Bel Canto" Het eerste gedeelte van het concert was eenigen tijd gehandicapt doordat de kiosk onvoldoende verlicht was wat zijn oorzaak mogelijk gevonden heeft in den overgang van het ge meentelijk bedrijf naar de P.N E.M. in den afgeloopen winter. Goed kwart over acht was het euvel hersteld en kon het groote programma afgewerkt worden. Ondanks het minder gunstige weer was er ook uit de naburige gemeenten heel wat belangstelling. Handelsa vond-cursus. Vorige week zijn de overgangs examens van den Handelsavondcursus alhier afgenomen en is hiermede het eerste jaar van het handelsonderwijs ten einde gekomen. De officieele sluiting van den cursus zal Donderdag 3 Mei om 7 uur des avonds in de St. Jansschool plaats hebben. Alsdan zullen resultaten van de gehouden examens worden bekend gemaakt. Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen). Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, gehouden gisteravond ten raadhuize onder voorzitterschap van burgemeester Moonen. Secretaris de heer J. v. Mierlo. Afwezig de heeren Nuijten, van Haren en Pullens. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van Ged. Staten. 1. Koninklijk goedgekeurde ver ordening op de veemarkten, vastgesteld bij raadsbesluit van 29 Dec. 1933. 2. Besluit tot verdaging der be slissing omtrent de ingezonden rechtstoestand-verordeningen enz. voor 't gemeentepersoneel. 3. Goedgekeurde raadsbesluiten van 28 Maart 1934 tot wijziging der begrootingen 1933 en 1934. 4. Alsvoor tot onderhandsche verhuring van een perceel grond aan de Veldsteeg aan P. M. v. d. Broek. b. Van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. Verslag over 1933. c. Van het Agentschap der Arbeidsbemiddeling. Verslag over 1933. d. Van de Woningbouwvereen. Baardwijk. Verslag en balans rekening van verlies en winst over 1933. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Aanbieding verslag volkshuis vesting over 1933. 3. Vaststelling voorschot op de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.wet over 1934 ten behoeve van de Nuts U.L.O. School. (B. en W. stellen den raad voor aan de Nuts U.L.O. School alhier voor 1934 een voorschot te ver leenen van f 1072.64, welk bedrag is berekend naar een gemiddelde koste per leerling van f20.16. Er zijn 66 leerlingen.) 4. Voorstel tot wijziging der be— grootingen 1933 en 1934. 5. Voorstel om beroep aan te teekenen tegen het besluit van Ged. Staten tot vaststelling van 't bedrag, in art. 42 van het kon. besluit van 4 Nov. 1929, staatsblad nr. 476, dooi de letter u. voorgesteld, voor het rekeningsjaar 1932. (Financieele verhouding). 6. Vaststelling kohier straatbelas ting 1934. Deze voorstellen worden zonder discussie aangenomen. 7. Benoeming van een lid dei- Commissie tot wering van School verzuim, en van een lid der Com missie van Toezicht op het L. O., ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het vertrek van den heer J. L. van Kempen. Door B. en W. worden voor deze functies aanbevolen de heeren Wilzing (no. 1) en Wachtels v. d. Berg (no. 2). De heer Wilzing wordt met algemeene stemmen in beide functies benoemd. 8. Voorstel tot het verleenen van pachtvermindering aan C. Klijn. De raad gaat daarmede accoord. Uitbreidingsplan. 9. Vaststelling van een ontwerp— uitbreidingsplan c.a. De Voorzitter zegt dat het plan is samengesteld door een deskundige van de Ver. van Ned. Gemeenten. Over het plan zijn reeds bespre kingen gevoerd met de instanties, die Ged. Staten voor de goedkeuring zullen raadplegen, zoodat 't huidige plan hoogstwaarschijnlijk de goed keuring van Ged. Staten zal krijgen. Het plan is een compromis tusschen de verschillende wenschen die het gemeentebestuur had. Groote Woningcomplexen. De heer Roxs vindt het bezwaarlijk dat er in het plan complexen van 3 tot 8 woningen zijn opgenomen. Spr meent dat de bebouwing van groote woningcomplexen moet worden tegen gegaan. Het is een groote last voor de bewoners, terwijl de ervaring ge leerd heeft dat de afvoer van huisvuil in dergelijke complexen moeilijk is. Spr wil daarom de huizen.complexen hoogstens tot 2 a 3 woningen beper ken. In den huurprijs zal dit z.i. geen ernstige verhooging geven De Voorzitter zegt dat ook de des kundigen liever complexen van 2 woningen bouwen dan van 4, doch de financieele kant der zaak stelt ook eischen. De bouw van groote com plexen i9 veel goedkooper. In het plan zijn zoowel kleine als groote complexen opgenomen. Spr. vindt dit intusschen een kwestie, die de over weging waard is Het industrie—terrein in v.m. Besoijen. De heer Passier kan zich niet goed vereenigen met het plan tot aanhg van een industrieterrein aan de Pa rallelweg te v.m. Besoijen. Spr gelooft dat dit* terrein veel spoediger be bouwd zou zijn als het voor woning bouw gereserveerd werd. Spr. vindt het bezwaarlijk dat in Besoijen geen ander bouwterrein geprojecteerd is dan in de richting Capelle.. De Voorzitter zegt dat ernstige be- zwaren te verwachten als slechts één industrie-terrein wordt aangewezen, n 1. dat ten Zuiden van den Spoorweg aan de 1ste Zeine Oost. Ook aan de haven is er industrie—terrein, doch dit is speciaal voor die fabrieken die aan het vaarwater moeten liggen. De heer Spap ns voelt ook het bezwaar van dhr. Passier. Het lijkt spr. dat op dit terrein spoediger woningen gebouwd zullen worden dan fabrieken. Spr. zou het industrieterrein liever aanleggen aan den Zuidkant van den Spoorweg ten Oosten van den Sprangschen weg Spr. gelooft dat er voorloopig toch geen behoefte aan industrie terrein zal zijn. De Voorzitter meent dat er in het uitbreidingsplan toch nog gelegenheid genoeg is voor den bouw van woningen. Het terrein dat dhr. Spapens aanwijst vindt spr voor industrie niet ideaal, vooral daar het over den Spoorweg is gelegen en men om het te bereiken dus altijd den overweg moet passeeren. De heer Spapens wil dit bezwaar ondervangen door dit terrein recht streeks door een straat met het station te verbinden, zoodat de spoorlijn niet gepasseerd behoeft te worden. Weth. Eibers zegt dat meerm alen de hoop is uitgesproken, dat zich nog andere takken van industrie in Waal wijk zullen vestigen. Spr. meent daarom dat het terrein tusschen Antoniusstraat en Burg. Smeelelaan niet voldoende is, Het industrie terrein te Besoijen vindt spr. ook veel mooier. De industrie moet toch een goede toekomst hebben en moet niet in een hoek gedrongen worden Voor woningbouw blijft volgens spr. nog plaats genoeg over. De Voorzitter zegt dat B. en W, er rekening mee gehouden hebben dat vele menschen een fabriekje achter hun woning willen bouwen. Groote fabrieken hooren echter op een industrie.terrein thuis. Het is niet wenschelijk alle industriën naar één. zelfde terrein te verwijzen. Spr. zegt dat de deskundigen be- zwaar hebben tegen de uitbrei ding der gemeente anders dan in het centrum, men wil een centrum vormen. De heer Klijberg vindt het terrein aan de Noordzijde van den Parallel weg en ten Oosten van de Putstraat zeer geschikt voor industrie. Daar is nog in het geheel niet gebouwd, terwijl aan den Parallelweg te Besoijen reeds de bebouwing begonnen is. De Voorzitter zegt dat er rekening mee gehouden moet worden dat langs de Parallelweg in de toekomst een weg gelegd zal worden voor snelver- keer. Deze weg moet niet aan den Zuidkant van de spoorweg komen, daar hij dan te veel van de plaats zou zijn afgesneden. De heer Klijberg zegt dat hetzelfde bezwaar even goed geldt voor het terrein langs den Parallelweg te vm. Besoijen. De heer v. Driel onderschrijft het bezwaar van den heer Passier. Spr. verwacht dat het terrein eer met wonin- gen bebouwd zou zijn dan met fa brieken De Voorzitter vindt het ongewenscht de Parallelweg geheel vol te bouwen. Deze lintbebouwing moet worden tegen- Wij voeren prachtige voor eigen gebruik Bijzondere chique modellen voor Vraag U onze monsterboeken eens. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. gegaan. Spr. wil de bezwaren nader onder oogen zien. Weth. Eibers vindt het terrein in Besoijen zeer aantrekkelijk voor in dustrie. Spr. vindt het voor Besoijen een voorrecht dit terrein te hebben, daar de Besoijensche fabrikanten liever daar zullen bouwen dan in het Oosten der gemeente. De heer v. Driel zegt dat er Be. soijenaren zijn, die beslist in Besoijen willen bouwen. De Voorzitter merkt op dat een uitbreidingsplan, dat gedeeltelijk in Baardwijk en gedeeltelijk in Besoijen ligt, nooit zal worden goedgekeurd. Op dergelijke .heimwee" moet het uitbreidingsplan niet worden gebaseerd, meent spr. Het algemeen belang is dat er concentratie in de bebouwing komt De heer Spapens. Is het verboden om op industrie-terrein woningen te bouwen. De Voorzitter. Ja, De heer Klijberg vindt de meest logische oplossing dat de Parallelweg volgebouwd wordt. L)e Voorzitter. Mogelijk zouden we dan in de toekomst weer moeten gaan breken voor den aanleg van dwarsstraten. De heer Klijberg. Daarmede kunnen we dan rekening houden. Het directe nut van dit industrie-terrein is nog twijfelachtig. De Voorzitter. Het algemeen be lang moeten we op den voorgrond stellen en daarom moeten we de lintbebouwing tegengaan. Als de Parallelweg geheel bebouwd wordt zal dit een bezwaar zijri voor den aanleg van een weg voor snelverkeer. De heer Spijkerman vraagt of een straat geprojecteerd is vanat de Kerk straat naar de Besoijensche Straat. De Voorzitter zegt dat het in de bedoeling ligt deze straat in de toe komst aan te leggen, als voorzelting van de verbinding v. Coolhstraat Kerkstraat. Deze straat is echter nog niet in dit plan opgenomen. Weth. Smolders merkt op dat de raad nooit meer op zijn besluit zal kunnen terugkomen als op het terrein aan den Paralelweg woningen ge bouWd zijn. Blijkt er dan behoefte te bestaan aan industrie-terrein, dan is dit terrein verloren. Spr. voelt er daarom veel voor het terrein voor industrie te bestemmen, dan kan het besluit later nog gewijzigd worden. De heer Spapens geiooft dat weth. Smolders te ver in de toekomst ziet. Spr. vindt dat de lintbebouwing niet uitgebreid wordt door de bebouwing van den Parallelweg voort te zetten, het blok is er nu toch eenmaal. Voor industrieterrein vindt spr. het terrein aan de overzijde van den spoorweg ook geschikt. De Voorzitter zegt dat een terrein ten Zuiden van den spoorweg altijd het nadeel heeft dat de arbeiders den overweg moeten passeeren. Spr. is het met de zienswijze van weth. Smolders eens en merkt op dat het plan ten allen tijde herzien kan worden. De heer Spapens vindt het terrein voor industriedoeleinden te klein. Worden er twee flinke bedrijven gebouwd, dan is het reeds vol. Spr. merkt op dat de fabrikanten liefst hun fabriek met de lange zijde naai den spoorweg keeren, om zoodoende reclame te maken. De heer Roxs informeert naar de mogelijkheid in v.m. Besoijen een dwarsstraat aan te leggen van de Kerkstr. naar de Besoijenschestraat. j De Voorzitter zegt dat altijd de gelegenheid blijft bestaan om in Besoijen gronden bouwrijp te maken. De heer KlijbergMaar dan brengt dat extra kosten mee, die we niet hebben als we de bebouwing aan den Parallelweg laten voortgaan, M*i '"6 vucn uiciiaipiiLill 0 n n n m m 9 0 tÊ m

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 3