DE Bil VU SET Roosevelt vraagt crediet. Roosevelt heeft nieuwe credieten tot een bedrag van 1300 millioen gevraagd voor uitvoering van zijn noodprogram. Lichtschip geramd. Het Engelsche mailschip Olympic heeft bij de baai van New York het lichtschip van Nantucket geramd van de bemanning van het lichtschip zijn 7 man omgekomen en 4 gered. Nieuw schandaal te Baijonne. Te Bayonne is een nieuw finan cieel schandaal ontdekt, waarbij door vervalsching van postcheques millioenen francs zijn verduisterd. Onrust in Letland. De Letlandsche regeering heeft voor den tijd van zes maanden den uitzonderingstoestand afgekondigd. De activiteit van de politieke partijen en van het parlement is opgeschort tot het tijdst'pt, waarop de grond wetsherziening zal zijn ingevoerd. De regeering was gedwongen tot deze maatregelen over te gaan, omdat zij inlichtingen had gekregen, dat een gewapende staatsgreep werd voor bereid. Ontvoerders veroordeeld. De drie ontvoerders van den olie magnaat William Gettle zijn tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld. Geen wapens meer naar Zuid-Amerika. Te Genève hebben de Engelsche, Fransche en Italiaansche gedelegeer den zich tijdens een uitermate span nende zitting van den Volken bonds raad in de scherpste bewoordingen uitgesproken over het optreden van Bolivia en Paraguay in den oorlog om den Gran Chaco. üp voorstel van den Britschen gedelegeerde Eden zal de Raad zich thans onverwijld bezighouden met de kwestie van een internationaal embargo op den wapenuitvoer naar de beide oorlog voerende landen. Telegrammen zul len te dien einde worden gezonden aan alle mogendheden, wier mede werking hiertoe noodig is. Stilstand in de Belgische industrie. Te Charleroi en omstreken heeft 90 pet. der mijnwerkers zich voor staking uitgespiokenin industrie- kringen vreest men dat deze Dinsdag zal beginnen. De Belgische katoenfabrikanten sluiten uit protest tegen de verhoo ging der provinciale belastingen ge durende een week hun fabrieken. »Leonardo da Vineiop Ierland geland. Het vliegtuig ^Leonardo da Vinei» met den Italiaanschen-Amerikaan- schen piloot Sabelli en den Ameri- RHEUMATIEK WERD STEEDS ERGER Begon in de knie, later in arm, nek en rug Verbaasd over verbetering. Het verraderlijke van rheumatiek is, dat, evenais bij oud worden, het ongemerkt komt, totdat ge U opeens in de macht vindt van uengeviies- den vijandhet urinezuur. Zoo ge- schiedue het ook niet deze dame. »Het zal nu ongeveer tien jaar geleden zijn«, schrijlt zij, »dat ik aan rheumatiek begon te lijden, iiei eerst in mijn linkerknie en enkel, die op- zwelden. Plotselinge pijn deed mij dikwijls struikelen, terwijl ik het soms uitschreeuwde van pijn. Later begon hel in mijn rechterarm, zoo erg dal het me siapelooze nachten bezorgde. Het werd steeds erger, plotseling begon het in mijn nek, schoudeis en rug; de aanvallen duurden gewoonlijk 3 4 dagen. De rheumatiek nam toe, ik kon nnjn arm niet meer opbeuren of achter mijn rug brengen, zonder te steunen, ik kocht toen een llacon Ivruschen balts, nam hel in en was verbaasd over het resultaat. De pijn verdween, mijn energie kwam terug en ik kan nu loopen en werken als de beste, ik vreesde door rheumatiek kreupel te worden en oud te zijn voor mijn lijd, maar het is niet zoo geloopen. Ik ben nu Hink en levenslustig en volkomen tegen mijn dageltjksch werk opgewassen. Dal ik nnjn man en drie jongens in ieder opzicht kan verzorgen, dank ik zonder eenigen twijfel aan de wonderbaarlijke wer king van Ivruschen Salls«. Mevr. E. M. G. De werking van ivruschen Salts berust op het feil, dat door de nidage- lijksche kleine dosis« ook de laatste resten van atvalsloilen langs de natuurlijke wegen uit het lichaam worden verwijderd. Zoodoende kun nen gevaarlijke stollen als urinezuur, die de oorzaak zijn van uw rheu- matische pijnen, zich niet meer ophoopen. ivruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en diogislen a 1 0.9U en f 1.ÜU per llacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de llesch zoowei als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. kaanschen vlieger Pond dat Maandag van het Beimelt-vllegveld bij New- York startte voor een Oceaanvlucht naar Rome, is Dinsdagavond te 20.30 uur te Moy in het Graafschap Clare in Ierland geland. De beide vliegers zijn 33 uur in de lucht geweest. Tengevolge van het slechte weer hebben zij twee en een half uur blind moeten vliegen en tenslotte dwong een motorpanne hen bij Moy te landen. Zij stelden No. 41. Zaterdag 19 Mei '34. 57e Jrg. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Juliana-kanaal gestremd. Te Maasbracht-Maas is aan de ha ven van het Juliana-kanaal, het elec- trische transformatorhuisje afgebrand zoodat een groote kolentip, de sluizen en de pomp-inrichtingen niet meer kunnen werken. Het scheepvaartver keer zal niet gestremd zijn. Rijksmiddelen in April j.l. Ook thans weer geeft het maande- lijksch overzicht van den stand der Rijksmiddelen in de opbrengst aan di recte belastingen een daling te zien in vergelijking met het vorige jaar. Per ultimo April was n.l. ontvangen een zuiver bedrag van 39.589.121.G7 tegen 44.107.833.66 bij den vorigen dienst tot en met dezelfde maand in 1933. De opbrengst der overige middelen was hooger. Zij bedroeg over de maand April 1934 ƒ26.787.189 (April 1933 ƒ21.500.524). In vergelijking met den vorigen overzichtsstaat heeft de omzetbelas ting over de maand April ruim f 200.000 meer opgebracht dan in de maand Maart, al blijft deze opbrengst nog steeds ver beneden de raming. In totaal is er thans over de eerste vier maanden aan omzetbelasting ontvan gen 12.638.509 (raming 27.166.663) De opbrengst van de couponbelas ting geelt hetzelfde beeld te zien in grooteren omvang. De vliegtocht naar Curagao. De vliegtocht van de K.L.M. naar West-Indië ter gelegenheid van hef 300-jarig jubilé van het Ned. gezag over Curasao is tot het najaar uitge steld. De Winkelsluiting. .Katholieke, sociaal-democratische en vrijzinnig-deinccra'.ische Tweede Kamerleden hebben een amendement op de Winkelsluitingswet ingediend lot verruiming van de verkoopgele genheid voor z.g. consumptiewinkels op Zondag tot 6 uur. Pensioen aan 60-jarigen. B. en W. van Rotterdam hebben den Raad een voorstel gedaan tot ver leening van ontslag aan alle 60-jarige cn oudore ambtenaren uit den gemeen tedienst (uitgezonderd politie en het onderwijs). Wat Nederland rookt Bijkens de maandcijfers van het Maandschrift voor de Statistiek roo- ken de Nederlanders den laatsten tijd ALTIJD EERLIJK BLIJVEN I Seppi's ontmoeting met de wolven (Een verhaal uit de bergen.) »Leg nog wat hout op het vuur, Seppi. Het is koud 1» »Er is niet veel meer,» zei de jongen, terwijl hij een paar blokken op het vuur gooide. »Ik zal het bosch weer eens ingaan, om nieuw te zoeken.» »Hoe wil je dat nu doen, er is overal sneeuw; dan zou je in een spleet kunnen vallen.» »Ik kan wel merken, dat U al veertien dag^n in bed ligt, Moeder. Anders zou U net zooals ik, gezien hebben, dat de sneeuw bijna overal gesmolten is en dat er absoluut geen gevaar meer is om de bergen in te gaan.» »Denk je?» »Ik weet het zeker. Ik zal U over tuigen. Morgen mag U een paar minuten opstaan, ik zal Uw stoel bij het raam zetten, dan kunt U zien, dat er al een paar grasspriet- es uit den grond komen. En ik wed, als ik goed zoek, dat ik al een enkel madeliefje zal kunnen vinden.» »Dus het wordt lente.» »Ja, moeder, maar dat wil nog per maand gemiddeld 120.000.000 si garen, 360.000.000 sigaretten en 1.000.000 Kg. tabak. Nederland drinkt minder bier. In het verbruik van bier, onzen na- lionalen drank teekent zich wel scherp de crisis af. Sinds 1929 is er een voortdurende teruggang in het bier- verbruik te constateeren. In dat jaar werd, volgens 't Maand schrift van het Centraal Bureau vorm de Statistiek, in ons land nog 2.175.0 0 H.L. bier verbruikt, of 28 liter per hoofd der bevolking, in 1930 2.171.000 H.L. of 27.5 liter per hoofd, in 1931 2.024.000 en 25.3, in 1932 1.758.000 en 21.6 en in 1933 1.564.000 en 18.6. Ge middeld drinkt de Nederlander dus ongeveer 10 liter minder bier per jaar als voor enkele jaren. Men kan deze vermindering toe schrijven aan het feit dat het verbruik van niet-alcoholische dranken is toe genomen, maar de lioofd-oorzaak van den teruggang schijnt toch wel in het verminderen der koopkracht gelegen te zijn. Het is tenminste opmerkelijk dat juist de dure biersoorten (bock, stout) den grootsten teruggang too- nen en dat het verbruik van het goed- koope lagerbier niet zoo sterk is te- i uggeloopen. Blijkens genoemd Maandschrift zijn tal van koffiehuizen in het afgeloopen jaar gesloten. Het verbruik per hoofd der bevolking is thans beduidend la ger dan sedert de jaren van grond- stoffensehaarschte tijdens en onmid dellijk na den oorlog is voorgekomen. Ned. Reisvereeniging voor Katholieken. De Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken heeft haar 10-jarig bestaan herdacht. Ter gelegenheid van dit feil is een fraai uitgevoerd jubileumboek ver schenen, waarin tal van Katholieke autoriteiten een woordje geschreven hebben. In het lijvige boek wordt de groei van het werk der vereeniging in dit eerste decennium geschetst. Moge deze sympathieke Katholieke vereeniging een nieuwe periode van Moei tegemoet gaan. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft, na de vn- dediging van minister Colijn en na do artikelsgewijze behandeling, de be grooting van het Landbouwcrisisfonds z.h.s. aangenomen en vervolgens een aanvang gemaakt met de behandeling van de technische wijziging van de Winkelsluitingswet. De onderhandelingen over de handelsbetrekkingen tusschcn Neder- landsch-Indië en Duitschland hebben, tot volledige overeenstemming geleid. Binnenkort zal een verdrag worden onderteekend. De handelsbesprekingen, die een Nederlandsche delegatie met Spaan- n. niet zeggen, dat het dan niet meer koud is. Ik zal nog een paar flinke bossen droog hout gaan zoeken. Ik heb er nu nog den tijd voor Over een paar weken heb ik misschien werk gevonden op een boerderij.» »Werk... ja, kind, dat is noodig, want anders staat de ellende voor onze deur.» Sti 1 moeder. Ik ben nu bijna veertien jaar en kijk eens hoe groot ik ben en hoe sterk. Ik zal probee- ren of de boeren me willen gebrui ken bij het poten der aardappelen. Ik zal mijn best doen, zorgen, dat ze tevreden over me zijn. »I)at is goed, Seppi. Zoodra ik beter ben, zal ik ook zien, dat ik werk krijg. Maar wanneer zal dat zijn »Wees niet ongernst, moeder. Als ik iets verdiend heb, koop ik een of twee sctiapen. Die zijn dan het begin van onze kudde. Dan kunt U daarvoor zorgen, zonder het huis uit te moeten.» »Een schaap is duur, kind 1» »Ik ga veel geld verdienen, moeder. Morgen ga ik naar boer Witzi om le vragen of hij me gebruiken kan. En dan zal ik meteen een paar flinke takkenbossen verzamelen.» sche regeeringsvertegenwoordigers te Madrid voert, maken goeden voort gang. Landbouwcrisis fonds. De Tweede Kamer heeft Donderdag z.h.s. de begrooting voor het Land- bouwcrisisfonds aangenomen. Min. Colijn heeft tevoren in een uit voerig betoog het onderwerp verdedigd en de 23 sprekers, die er 't woord over hadden gevoerd, van antwoord ge diend. Daarbij heeft de Minister belang rijke mededeelingen gedaan. Zoo zei hij, dat de regeering overweegt su:ker- bieten te doen aanwenden voor de fa bricage van andere producten dan suiker. Volstrekt afwijzend staat de minis ter tegenover uitvoering van crisis maatregelen door organisaties van be langhebbenden. Groepsorganisaties kunnen niet de noodige saneering verrichten en brengen een verstar ringsgevaar. En de regeering moet 't laatste woord hebben. Het kan onaan genaam en lastig zijn, maar het kan nu eenmaal niet anders. De overheid moet de beslissende macht in handen houden. BUITENLAND. De onderdrukking der godsdienst vrijheid in Duilsciiland. Naar de staatspolitie voor het district Minden mededeelt, is »de verspreiding van kerkelijke circu laires in den laatsten tijd in zóó danige mate toegenomen, dat ge gronde redenen bestaan tot onge rustheid met betrekking tot de hand having van openbare veiligheid en orde». In verband daaunede is voorliet district der staatspolitie Bielefeld iedere verspreiding van kerkelijke circulaires verboden. Ontwapeningsconferentie. United Press» verneemt, dat de groote mogendheden het er in be ginsel over eens zijn geworden, de ontwapeningsconferentie voor onbe- paalden tijd te verdagen. Het bericht wordt echter te Genève ten stelligste tegen gesproken. Hel Saarpltbisciet. De Volkenbondsraid heeft ov:r de Saarkwestie een geheime ver gadering gehouden. Mogelijk zal men Vrijdag oe aangelegenheid ïeeds in den raad kunnen behandelen en den datum voor de vc ";sslemming be palen. Engeland en de wapenhandel. Minister Runciman heeft in het Engelsche Lagerhuis alle verant woordelijkheid afgewezen voor een wapenuitvoer naar Zuid-Amerika slechts bij een internationale over eenkomst ware deze te voorkomen. «Zul je voorzichtig zijn, kind?» »Ja moeder». Het was een armoedig hutje in de Alpen, waar Seppi met zijn moeder woonde. Ze woonden er met zijn beiden de vader was eenige jaren ervoor in een ravijn gestort en Seppi was het eenige kind, dat in leven was gebleven. Toen de vader stierf, was de moeder in de grootste armoede achtergebleven. Nu was Seppi oud genoeg om een beetje geld te gaan verdienen! Helaas was de moeder ziek geworden en er was het jeugdige vuur en de moed van een veertienjarigen jongen voor noodig om de toekomst zoo blij en verwachtingsvol in te zien, als Seppi het deed. Den volgenden ochtend kwam hij vroolijk thuis. »Moeder, ik ben bij boer Witzi aangenomen voorden heelen zomer. En ik krijg een aardig loon. Boven dien heeft hij me beloofd graankor rels te geven, dan kunnen we een klein korenveldje planten.» Sprakeloos van geluk kuste zijn moeder hem. »En nu ga ik hout zoeken. Ik zal een heele boel meebrengen, dan hoeft U geen kou meer te lijden. En wees maar niet ongerustwant ik ken de bergen op mijn duimpje.» Hij vertrekt; achter hem sleept een klein sleetje, dat met een touw om zijn middel bevestigd is. Dat wordt veel gebruikt in de bergen, 's Winters over desneeuwen 'szomers over het droge gras. De jongen heeft een haak bij zich gestoken, om de droge takken na zich toe te halen en een bijltje om als ze te groot zijn, door te hakken. Het bosch begint aan den voet van den berg en strekt zich uit tot daar waar de kale rotsen beginnen. Men kan merken, dat de lente begint; er ligt alleen nog sneeuw op plaatsen, die niet door de zon beschenen worden. Het bosch is altijd donker. Seppi begint vol ijver. Het is niet moeilijk om kleine dorre takjes te vinden, maar Seppi wil groote stuk. ken droog hout en daarom dringt hij hoe langer hoe dieper het woud in. Het duurt niet lang of hij heeft zoo'n groote bos bij elkaar dat hij bij zichzelf zegt: »lk zal wel een paar keer moeten loopen, om dit allemaal naar huis te krijgen. Mor gen dan maar, nu zal ik mijn slee zoo hoog mogelijk opstapelen. Het begint al donker te worden en anders wordt moeder ongerust.» Het was waar de zon was onder gegaan en de duisternis viel snel. Seppi stapelde zijn sleetje hoog op en sloeg het pad naar huisin. Plot seling stond hij stil. Verbeeldde hij het zich... het was net of er op eenigen afstand een dier hem voor bij was gegaan. Wel nee, dat was natuurlijk de schaduw van een vogel, die opvloog. Hij spiedde om zich heen, maar zag niets. Ach wat, hij was toch niet bang Bang voor een schaduw!? Er werden in den omtrek wel verhalen verteld over wolven, maar dat waren sprookjes van jaren geleden. Beren Er waren er wel, maar ze waren zoo zeld zaam 1 Maar... nee, nu vergiste hij zich toch niet 1 Tusschen de hoornen voor hem zag hij de schaduwen van twee dierengroote dieren. Seppi was niet bang, maar toch be kroop hem een onaangenaam ge voel, hij is heelemaal alleen in het woud, ver van alle menschenlijke hulp. Met een behendige beweging, maakt hij het touw van het sleetje los. Hij moet in ieder geval vrij zijn. Oh 1 Voor hem glanzen plotseling twee paar oogen, groenlichtende oogen, in de duisternis. Een onme telijke angst overvalt hem. Dat zijn wolven. Maar Seppi zal zich verde digen 1 Hij grijpt zijn bijl uit zijn riem. Allts is verdwenen 1 Zou het toch verbeelding geweest zijn? Hij loopt een paar passen. Maar nee daar verschijnen de lichtende oogen weer aan zijn rechterkant. Zal hij zoo hard mogelijk vluchten, de rich ting van het dorp uit Maar hij herinnert zich eens gelezen te heb ben, dat vluchten voor een wild dier, een verkeerde methode is. Wolven loopen veel sneller dan menschen, vooral in een bosch. Wordt vervolgd. WAT IS HIER FOUT? Oplossing: De jonge merels bewonen het nest in het voorjaar, terwijl de druiven pas in het najaar rijp zijn. TANTE TINE. Raadsels. 1 x medeklinker x slangachtige visch xxxxx hootdstad van Frankrijk .x. verstandig, knap x medeklinker Op de kruisjeslijnen komt hetzelfde woord te staan. 2 Mijn geheel 12345367 is een ander woord voor armstoel. 7 2 1 lafhartig, bang 7 2 4 houten stok 4 6 7 duivenhok 4 5 6 7 tobbe, bak. 3 Mijn geheel 1 2 34567845 is de hoofdstad van Denemarken. 3 4 4 5 wortel 8 4 4 5 niet een 8 7 3 4 5 geeuwbeweging maken 3 4 5 om mee te schrijven 6 2 3. plant 6 7 7 8 heg 4 x medeklinker .x. niets ..x.. meisjesnaam xxxxxxx een der W.—Indische eilanden x grondstof voor chocolade .x. gat in het ijs, bijt x klinker Op de kruisjeslijnen komt hetzelfde woord te staan. Zonder schriftelijke toestemming is eeni /e overname uit deze rubriek verbod

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5