m IOHEUIMEi. LUXOR BIOSCOOP „De groote bluf" B.K. DiensMe. DAGMEISJE iulirouui voor Kontoor, Thuisstiksters Ranbesteding. AANBESTEDING. Hel touwen van drie wooetn!zen.dH.„ia- fBnerüenj; Mm van een Lani- r; Aanbesteding, ft. B. Otto W allburg, Adèle Sandrock, Paul Hörbiger. Het alles overtreffende filmwerk: Lee Parry, Niemand verzuime dit pracht-filmwerk. Toegang 16 jaar. Er biedt zich aan gevraagd Kantoorjuffrouw. Bekwame Notaris Schreurs aan te besteden publiek aanbesteden tiek deed hij slechts om zijn land en zijn gewest te dienen, niet als ladder om daarlangs naar boven te klimmen. Op lateren leeftijd hield hij zich enkel met zijn zaken bezig en met de industrieele ontwikkeling zijner provincie. Zoo neeft hij zijn gewest de her innering nagelaten aan een integre persoonlijkheid en leeft zijn naam voort in zonen, die een sieraad zijn van den stand en het beroep, waar aan zij zich hebben gewijd. De bekende tooneelvereeniging O. O. G., die gevestigd is in de Concertzaal »de Lindebooms, viert morgen haar 10-jarig bestaan. Op zichzelf is een 10-jarig jubileum nog niet zoo'n geweldige gebeurtenis, maar voor een tooneelclub is het meestal een groote toer orn het tot zulk een leeftijd te brengen. Men begrijpt dat eigenlijk pas goed als men weet wat er in een vereeniging van dilletanten zooal komt kijken, hoeveel er van de leden gevraagd wordt. Repetities avond aan avond, met eindeloos geduld, tot men het zoo ver gebracht heeft dat de uit voering kan worden gegeven. En als men eenmaal zoover is moet men heel dikwijls ervaren dat de belang stelling van het publiek slechts heel gering is. De gevolgen daarvan kunnen natuurlijk niet uitblijven: finantieele stroppen, verslapping van de animo der leden. O.O.G. heelt ook daarmede meer malen te kampen gehad men leze't in het artikel van haar secretaris maar, dank zij stage volharding van haar bestuurders en haar bekwamen regisseur, heeft zij zich steeds door die moeilijkheden weten heen te slaan. Na dit eerste decennium van de tooneelclub, die zich tot zulk een hoog peil heeft weten op te voeren, willen wij gaarne nog eens de belang stelling vragen voor het amateur- tooneel in het algemeen en voor O. O. G. in het bijzonder. Zij ver dienen het wel, al zijn de meeste Waalwijkers met hun verrichtingen in het geheel niet bekend. Als de belangstelling van het publiek in het tooneel-dilletantisme toeneemt, dan zal het volgende decennium voor O. O. G. minder zwaar zijn dan het eerste. Dit is het wat wij de sym pathieke club en haar leiders van harte toewenschen. Op 27 Mei a.s. hoopt onze R. K. Tooneelvereeniging O.O.G. op feeste lijke wijze haar lü-jarig bestaan te herdenken. Reeds lang is de ijverige feestcommissie, bestaande uit de leden H. van Engelen, P. Brokken en C. Dekkers bezig om dit belang rijk feest voor hare leden tot een onvergetelijke herinnering te maken. Als wij alles zouden willen weer geven wat zich in de vereeniging heeft afgespeeld, dan zou een blad als dit misschien nog niet voldoende zijn. Laten wij daarom in korte trekken eens even de voornaamste feiten der club weergeven. In Mei 1924 begon O.O.G., opge richt uit de spaarver. «Vrede Onder Ons», gevestigd in de concertzaal «De Lindeboom.Daar werden de eerste voorstellingen gegeven en al spoedig bleek er voor de Tooneelavonden van O. O. G. groote belangstelling te bestaan. Zoo kon na enkele jaren al Worden begonnen aan groote tooneelstukken. Groote belangstelling van publiek, veel ambitie der leden voerde de club in haar begin sta dium opwaarts. Echter kwam ook bij O.O.G. de teruggang Dit geschiedde in 't seizoen 1927. Maanden en maan den hadden de leden met veel am bitie gerepeteerd om het mooie tooneelspel «De Aap» op een nor maal peil voor het voetlicht te kunnen brengen. Barre en harde koude deden echter op de avonden der uitvoeringen het publiek bij hun huiselijken haard blijven en slechts enkele ras-echte tooneel-liefhebbers trotseerden de koude om de uit voeringen te komen bijwonen. Een leege kas, was het slot van deze uitvoering. Zooals wij 't nog dikwijls herhalen had de Aap O. O. G. op «buitengewone wijze gevlooid. «Vele leden en spelers bedankten, terwijl er nog enkele wegens wangedrag moesten worden geroyeerd. Na enkele maanden waren er nog 6 leden over, geen geld, geen spelers, geen leider. Zoo stond O. O. G. in 1927. Ik herinner me nog duidelijk dat ik eens een drie maandelijksche leden-vergadering uitschreef waarop niemand der overgebleven leden buiten mij vertegenwoordigd was. Ik zie me daar nog zitten, de notulen en de voorzittersbei voor me. Na een half uur wachten viel de doof stomme voorzitter van de tafel als teeken dat deze vergadering gesloten was. Een lid was echter nog opgekomen en wel de steeds getrouw gebleven 72*jarige mede-oprichter Wout Hooff. Ieder die O, O. G. kent, kent ook Woutje, want O. O. G. zonder Wout is moeilijk denkbaar! Vermelding verdient dat bij de laatste wedstrijd-uitvoering van O. O. G. Wout nog op eervolle wijze onder O. O. G.'s beste spelers de 2e plaats wist te bereiken. En dat op 72-jarigen leeftijd! Een openlijk woord van dank en hulde aan hem is hier zeker wel op zijn plaats. Om thans nog even op de ver eeniging in haar geheel terug te komen, volgde na de inzinking, door taaie volharding van enkele leden, weder een bloei periode. Na enkele financieele succes-avonden (buiten verwachtingkwam de oude geest in de club weer terug, nieuwe leden werden aangenomen, oude krachten kwamen terug en zoo begon de ver eeniging na enkele maanden van zwaren en harden strijd weer met 22 leden waaronder ook de huidige leider H. van Engelen. Vanaf toen is O. O. G. steeds in stijgende lijn gegaan en steeds nieuwe successen werden behaald. Daarover leze men het artikel van den Heer Everwijn. Nog een woord van hulde aan onzen ijverigen regisseur, den heer H. van Engelen, onder wiens be kwame leiding steeds de successen zijn behaald, en die nog steeds de vereeniging opwaarts voert. En zoo staan wij thans na 10 succesvolle jaren voor de viering van ons 10-jarig jubileum, dat naar wij hopen in alle opzichte zal mogen slagen. De receptie zal worden gehouden op Zondag 27 Mei a.s. van 12 tot 2 uur in de Concertzaal «De Linde boom» van den Heer P. v. Daelen. C. DEKKERS, Secretaris. Bij het tweede lustrum van O. O. G. Successen voor grijpen. Ad inullos annosl «Nieuwsgierigheid, uw naam is vrouw.» Wie was ook weer de filosoof, die ons deze gulden woorden als erfenis naliet? Ik wil niet twisten over de vraag, of de man voor honderd procent gelijk had. Maar eigenaardig is toch wel, dat ik die toch niets wat der vrouw is aan mij heb door nieuwsgierigheid geprikkeld werd, toen de post een brief met 'n be kenden omslag in mijn bus schoof. Een epistel uit Waalwijk, geschre ven in behoorlijken stijl. Maar dit laatste ervaar je gewoonlijk pas, wanneer je 'n half uurtje den tijd genomen hebt om 't handschrift woord voor woord te ontpuzzlen. Wat overigens heel pienter van dien secretaris is, omdat je op die manier den inhoud met zooveel te meer aandacht leest. Puzzlen is trouwens in de mode, en waarom zou m'n goeie vriend Dekkers niet met die mode meedoen Met één scheur onthoofde ik de enveloppeeen greep, een open vouwenen het half uurtje was begonnen: mij werd vriendelijk ver zocht om iets te schrijven naar aan leiding van O. O. G.'s tweede lustrum. Tientallen herinneringen flitsten mijn geest voorbijaardige gezelligemooie - herinneringen. Uit den tijd vooral, dat de Ned. R.K. Tooneelbond nog niet wreed was geslachtofferd. Een jubileumartikel voor O. O. G.? Vanzelfsprekend voldoe ik aan dat verzoek. Voelde ik mij, als Voor zitter van den bond, niet als vader van een groot gezin En zou die vader een van z'n kinderen in den steek laten bij zoo'n fuif, ook al is dat kind nu aan zijn zorgen ont trokken Tien jaren bestaan is geen menschen leeftijd. Het is ook geen wereld gebeurtenis. Maar voor een ver eeniging, waarin arti enamicitiahand in hand gaan, beteekent dit heel wat. Hoevele tooneelclubs gaan niet na een armetierig bestaan van hoogstens een of twee seizoenen ten gronde En hoe komt dat? Wijl de grond slag verkeerd, het bestuur niet fiksch, de geest niet meer kameraadschap pelijk is. Het is de groote verdienste van de oprichters en instandhouders van O. O. G., dat zij een kern van leden gevormd hebben, die ondanks misschien kleine verschillen in in zicht het algemeene clubbelang boven het persoonlijke laten gaan. Met wijs beleid bereidt het bestuur de vereenigingswerkzaamheden voor en voert ze tot een goed einde. En een voornaam ding, wat mij bij mijn bezoeken aan Waalwijk steeds ge troffen heeft, is de vriendschappelijke verhouding tot elkaar, het zich één voelen in den geliefden band, die een club als deze wil zij succes hebben moet vormen. En dat zij niet enghartig in eigen kleine kringetje wil blijven rond tollen, maar het algemeen belang van het katholiek leekentooneel op een voorname plaats stelde, bewees wel haar daadwerkelijk lidmaatschap van den Ned. R.K. Tooneelbond. Een onmisbare schakel voor een gezond leven van een tooneelver eeniging is ookde regisseur. Het is de groote verdienste van O. O. G.'s leider, den Heer H. van Engelen, dat hij de beide einden van den ketting stevig bij elkaar houdt enaldus de voornaamstesteun vormt voor bestuur en leden, om de ver eeniging te leiden naar de hoogten, die voor haar bereikbaar en ge— wenscht zijn. En zoo komen we van het ver- eemgingsleven als .„vanzelf op het artistieke terrein terecht. Wil men successen hooren Ze zijn gemakkelijk voor 't grijpen. In de competitie van den Ned. R. K. Tooneelbond was O. O. G. meermalen onder de besten van de besten. In het seizoen 1928/29 werd zij kampioen van afdeeling C. met «Hel Hoogste Goed», het jaar daarop dito met «Pastor Bonus» en weel een jaar later kampioen van die afdeeling met «De Hellas». Met dit laatste stuk eindigde zij als no. twee in de landscompetitie, met slechts twee punten verschil op de lands kampioene «Kunst na Arbeid» uit Den Bosch, 't Was eveneens met «De Hellas» dat de Waalwijkers op het concours te Oud-Gastel den eersten prijs wegsleepten en dat zij nummer 2 werden in de Planken- land-competitie, met een fractie ver schil op de kampioene. En ik zeg niet te veel, als ik beweer, dat een voornaam deel dier successen te danken is aan de be zielende leiding van den Heer van Engelen. In hem acht ik een van de weinige leiders, die ontvankelijk zijn voor critiek en daarmee hun voordeel weten te doen. Hij kent zijn leden, heeft kijk op de situaties weet «tooneel» te maken en vaak sfeer te scheppen. Zonder hem zou O. O. G. ongetwijfeld niet de hoogte van thans bereikt hebben. En wanneer ik nu enkele woorden van gelukwensch schrijf, mogen zij op de eerste plaats gericht zijn aan den nu 72-jarigen mede-oprichter W. Hooff, die ondanks zijn jaren nog frisch en vief zijn krachten geeft en meermalen het bewijs heeft ge leverd, dat voordrachten van vroeger nog lang niet altijd voor die van vandaag behoeven onder te doen. Doch daarna ook mijn hartelijke gelukwenschen aan den knappen regisseur, aan het ijverige bestuur en aan alle leden. Waardeert wat U in O. O. G. beziteen centrum van vriendschap en een bolwerk voor het katholieke amateurstooneel. Ad muitos annos En veel jolijt bij de viering van dit tweede lustrum. JAN EVERWIJN. Rotterdam^H BINNENLAND. Dr. Colijn en de Winkelsluiting. In de Tweede Kamer is dc winkel, sluitingswet weer aan de orde gekomen. Jhr. de Geer (c.h.) heeft al zijn meening uitgesproken, dat Min. Colijn door zijn afwijzende houding de homogeniteit van het KabineJ deert. Zijn persoon, lijke meening had geen gewicht meer in de schaal mogen leggen: die was uitgeschakeld. Dat de minister er geen bezwaar tegen heeft, dat de opvolger van minister Verschuur het ontwerp zal verdedigen brengt daarin geen verandering Dat maakt de zaak slechts te pijnlijker zeide de heer de Geer. De heer Aalberse (r.k.) sprak in den zelfden geest. Minister Colijn meende echter dat hij in een positie gemanoeuvreerd is, waarin hij moeilijk anders kon doen. dan dat hij gedaan heeft. Hij achtte immers het amendement-Teulings on- toelaatbaar, omdat het dezelfde materie omvat, als een ander aanhangig ont werp. Hij bracht hulde aan oud Min. Verschuur en gaf te kennen dezen bewindsman niets te willen verwijten. Een motie-Vos (lib.) waarin de be- handeling van het wetsontwerp wordt geschorst, in het vertrouwen, dat de nieuwe minister dit technisch ontwerp en dat in zake de Winkelsluiting zoo spoedig mogelijk met de Kamer zal willen behandelen, werd met 71 tegen 19 stemmen verworpen. De Tweede Kamer heeft bij de verdere behandeling van het wetsont werp tot wijziging van de winkel sluitingswet het amendement Teulings, strekkende tot verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag, met 64 tegen 25 stemmen aangenomen. De behandeling is daarna op verzoek van minister Colijn geschorst. Chemici en oorlogsindustrie. In de te Leiden gehouden openings vergadering van de bijeenkomst der Nederlandsche Chemische Vereeniging heeft de voorzitter, de heer Smit, als zijn meening te kennen gegeven dat de scheikundigen hun kennis niet mogen dienstbaar maken aan oorlogs- industriën, noch direct noch indirect. De heer Smit zeide voor zich zelf en niet voor de Vereeniging of voor haar bestuur te spreken. Maar iedereen moest ten dezen zijn plicht overwegen en doen. Tunnelbouw te Rotterdam. Van hoogerhand is goedkeuring gehecht aan de voorbereidende werk zaamheden voor den bouw van den Rotterdamschen tunnel onder de Maas. Zaterdag 8 uur Zondag 6'/4 en 87, uur: Gespeeld door de beroemdste filmsterren De parels van de diva zijn gestolen De kas van de filmmaatschappij wordt geplunderd. SILVER JIM is weer aan 't werk. Een sensationeele comedie van liefde en misdaad. De leden der afdeeling R.K. Fabrieks-arbeiders (steuntrek- kenden) betuigen bij deze hun hartelijken dank aan den WelEd. Heer JUD. TIMMER MANS Wz. voor de milde gave die zij mochten ontvangen ter gelegenheid van zijn lOOsten verjaardag. tegen 15 Juni voor dag en nacht, een nette Met alle werkzaamheden op de hoogte en goed kunnende kokenvan goede getuigen voorzien. Brieven onder No. der advert. Bureau v. d. blad. 52041 Leeftijd 14—15 jaar. Waar zegt de Uitgever. 52043 taa, UeKVcer^ SI-SO koperpoets poetst prachtig en vlug. SI-SO koperpoets bijt niet uit, is zoo zacht dat ge ze kunt gebruiken als tandpasta. Probeer ze eens voor Uw koper en tin. Busjes van 12'/2 en 25 cent. M. v. HILST, Nieuwstraat 21. Gevraagd leeftijd 16 jaar. Eenige ervaring gewenscht. Brieven onder No. der advert, a. h. Bureau v. d. blad. 52037 gevraagd bij Fa. G. VAN DRUNEN Zn. &Co. 52036 te Drunen. BAARDWIJK. te Drunen, zal op Donderdag 7 Juni 1934 des voormiddags 10 uur precies in de VELDTENT te Baardwijk de gewone jaarlijk- sche verpachting van hooigras houden, breeder bij biljetten omschreven. 52039 Ondergeteckende zal trachten onder georganiseerdeaannemers Het bouwen van een BOERDERIJ voor rekening van den Heer H. v. d. Heuvel te Waalwijk, op Vrijdag 1 Juni 193k des 's middags om vijf uur in het Café van den Heer P. VAN CROMVOIRT Hoogeinde Waal wijk. Bestek en teekening verkrijg baar tegen betaling van f5.00, waarvan f3.00 bij ongeschonden inlevering wordt gerestitueerd bij den Architect. A. VAN HULTEN Jr. Grootestraat 239 52052 Waalwijk. Ondergeteekende zal namens Mej. de Wed. JAC. AARTS te Waalwijk, op Donderdag 31 Mei a.s. des nam. ten 7 uur in het Café van den heer P. VAN CROMVOIRT te Waalwijk in Massa op een perceel gelegen aan het Hoogeinde te Waalwijk (voorm. Baardwijk.) Bestek met twee teekeningen verkrijgbaar ten kantore van den architect a f5.per stel, rest. bij inlevering f2.op den dag van besteding. Inlichtingen verstrekt de architect. Raamsdonksveer, Mei 1934. De Architect, 52026 A. N. J. SNIJERS. Ondergeteekende zal op Maandag 4 Juni a.s. onder georganiseerde aanne mers aanbesteden: straat te Kaatsheuvel voor den W.E. Heer A. van Boxtel-Aussems aldaar. Bestek en teekening verkrijg baar a f4.— Restitutie f2.— H. J. VAN DEN HEUVEL, Architect, Kaatsheuvel. Wat SI-SO koperpoets U biedt? 't Is 't beste op het poetsgebied. Busjes van 12'/a en 25 cent. WED. MOONEN, Nieuwstr. 1. Nogabalken, 30cM.!ang, met amandelen, rozijnen en okkernoot gegarneerd. In cel lophane verpakt, p. st. 10 ct. I

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2