ONS rTT8! 7 No. 43. Zaterdag 26 Mei '34. 57e Jrg. Soujet-Unie spoedig in den bond? De toenadering van Sovjet Rusland tot West-Europa en den Volkenbond is, naar de »limes« schrijft, actueel geworden door Litwinofs bezoek aan Genève en zijn besprekingen met Barthou. Het wordt thans waarschijnlijk geacht, dat de Sovjet—Unie in September a s. formeel om toetreding tol den Bond zal j vragen en een perma nenten Raadszetel zal krijgen, die als het ware voor haar gereser veerd is. Russisch voorstel voor veiligheidspact. Naar vernomen wordt is Litwinof voornemens aan de algemeene commissie van de ontwapenings conferentie, welke 29 Mei bijeen komt, een plan voor te leggen voor een wederkeerig veiligheidspact. Roode nederlaag in China. Medegedeeld wordt, dat op 19 en 20 Mei de Chineesche regeeriugs-- troepen in de provincie Foekien het Chineesche roode leger hebben verslagen. De communisten telden 4000 dooden en gewonden. Gemeld wordt voorts, dat de communistische troepen thans nog slechts vier districtshoofdsteden in Foekien en zes in Kiangsi in hun bezit hebben. Hongersnood in 'lurkestan. De »Times« verneemt uit Teheran, dat aldaar in den loop van de laatste anderhalf jaar een groot aantal uitwijkelingen over de grens naar Meshed zijn gekomen, vluchten de voor den in Turkestan heer- schenden hongersnood. De vluchtelingen vertellen, dat al hun vee is omgekomen en dat zij volkomen geruïneerd zijn. in totaal zijn ongeveer 30.ÜU0 personen Perzië binnengekomen. Nieuwe ramp te Chicago. Een nieuwe ramp is over de stad Chicago gekomen, doordat een enorm waterreservoir door een zeven verdiepingen hoog gebouw naar beneden stortte. Drie personen werden gedood en twintig gewond. Men vermoedt echter dat nog meer slachtoffers onder de puin- hoopen begraven zijn. Vrede in Arabië. De beide vechtende Arabische machthebbers zijn het thans blijk baar eens geworden over de vredes voorwaarden. Tot deze punten behoort ook, dat het Nejram-gebied tusschen beide partijen zal worden verdeeld en dat geen schadeloosstellingen of reparaties zullen worden betaald. Zwedens wapenexport stijgt De wapen-export van Zweden over het jaar 1933 woidt op ruim zes miilioen gulden geschat. Dit is ongeveer 1UU.UUU gulden meer dan het vorige jaar. De beste afnemers waren China met ongeveer 2'/a miilioen gulden, Perzië en Turkije. Nazl-dwang in Beieren. Het nazi-conllict met de Katho lieke Kerk is, in Beieren weer opnieuw uitgebroken. De natioiiaal- socialistische partij voert weliswaar geen algemeene actie, doch de districtsleiders hebben meer vrijheid gekregen, om op te treden tegen beweerde katholieke oppositie in hun districten. De districtsleider voor de pro vincie Schwaben heeft een bevel uitgevaardigd waarbij iedere sport beoefening en veldbijeenkomst voor de katholieke jeugd- en jonge— mannenorganisaties verboden wordt. Te Rosenheim heeft de politie voorts den verkoop van katholieke dagbladen op straat en in openbare gelegenheden verboden. De nieuwe koers in Bulgarije. De nieuwe Bulgaarsche regeering heeft aangekondigd ten strengste tegen de heerschende corruptie te zullen optreden. Men verwacht dat het nieuwe bewind toenadering zal zoeken bij Joegoslavië, Frankrijk en de Sovjet- Unie. In Oostenrijk. Aartshertog Eugenius van Habs- burg is naar Oostenrijk teruggekeerd. Op het stamslot van prins Star- nemberg, den vice-kanselier is een bomaanslag gepleegd. De nazi-onlusten in Oosienrijk houden nog steeds aan. Er worden tal van arrestaties verricht. Zonder schriftelijke toestemming is eeni Je overname uit deze rubriek verbod- n. ALTIJD eerlijk BLIJVEN I Seppi's ontmoeting met de wolven. (Een verhaal uit de bergen.) (Slot). Hij weet, dat wolven alleen maar aanvallen als ze honger hebben. Misschien kan hij dan wel in een boom klimmen. Hij verzamelt al zijn moed en loopt een paar passen door. Oogenblikkelijk verdwijnen de oogen. Dat geeft den jongen een beetje moed. Hij verdubbelt zijn passen. Het zijn misschien toch geen wolven maar wat dan wel Achter hem kraken takken de jongen keert zich met een ruk om. Wat hij vreesde gebeurt, de dieren schijnen niet van plan hun prooi te laten ontsnappen en volgen hem. Maar een dreigende beweging met zijn bijl is voldoende, om de oogen weer te doen verdwijnen. Hij loopt verder, aan het kraken achter hem, hoort hij, dat hij nog steeds gevolgd wor den. En dat stelt hem gerust, want hij herinnert zich plots, dat wolven geruischloos vooruit komen, ze glij den als schaduwen en alleen aan het lichten hunner oogen kan men zien, dat ze er zijn. Seppi nadert den zoom van het bosch, zijn angst is iets minder geworden. Welke dieren zouden het dan zijn, die hem zoo hardnekkig volgen De hoornen staan al minder dicht bij elkaar, hij is nu op een weide, bezaaid met steenen. Vandaar uit gaat een weg. die hem in tien minuten bij zijn huis kan brengen. Maar de nieuws- BINNENLAND. De nieuwe spelling. Een aantal Nijmeegsche Hoog leeraren heeft een schrijven gericht aan Min. Marchant, waarin zij mede deelen dat zij in de algeheele afschaf- fhng der buigings-n een noodlottig gevaar zien, voor de gunstige ontwik keling der Nederlandsche taal, die, behalve een leervak voor het onder wijs, ook nog is een deel van het erfgoed onzer vaderen, een nationale cultuurschap en een instrument voor wetenschap en kunst. Straperlo-spel. Het Haagsche Hof heeft arrest ge wezen in de zaak tegen de kooplieden D. S. en J. P die door de rechtbank ter zake van het opzettelijk gelegenheid geven tot hazardspel waren veroordeeld ieder tot een geldboete van 50 cents, subs, een dag hechtenis. Het betrof hier het exploiteeren van het Straperlo- spel in het Kurhaus te Scheveningen. Conform het requisitoir van den advocaat-generaal heeft het Hof, waar het een proefproces betrof, dit vonnis bevestigd. Landbouwcrisiswet. De regeering heeft bij de Tweede Kamer een voorstel tot wijziging der Landbouwcrisiswet ingediend, die be. oogt eenheid in het crisisbeleid te scheppen. De Crisis - Zuivelwet, de Crisis-Varkenswet en de Tarwewet 1931 worden daardoor overbodig. Ook moet het een aanzienlijke be- zuiniging beteekenen. De luchtrace Londen—Melbourne. Drie vertegenwoordigers van de KLM. zijn naar Londen gevlogen om aan de Kon. Britsche Aeroclub de bewijzen van deelneming aan de luchtrace Londen—Melbourne te over handigen. In den snelheidswedstrijd zal de K.L.M. deelnemen met een vliegtuig, vervaardigd door de Douglas Aircraft Comp (Californië), dat door den vlieger Parmentier zal worden be stuurd. In den handicapwedstrijd zal de KLM. uitkomen met drie Fokker vliegtuigen, bestuurd resp. door de vliegers Smyrnoff, Fryns en Moll. De brug over het Hollandsch Diep. Zooals bekend, is de onderbouw van de te bouwen brug over het Hollandsch Diep gegund aan de Am- sterdamsche Ballast Maatschappij. De werkzaamheden zijrt deze week aan gevangen. gierigheid heeft hem te pakken. Hij kijkt om, de dieren zijn nog niet uit het bosch te voorschijn geko men 1 Hij gaat terug, nu schijnen de rollen omgekeerd, de dieren wijken haastig achteruit. Hij probeert iets anders, de nieuwsgierigheid heeft hem zoo te pakken, dat hij nu ab soluut wil weten, welke de beesten zijn, die hem zoo'n angst hebben aangejaagd. Hij doet weer net, of hij het bosch uitgaatzijn ooren zijn wijd geopend. De twee dieren gaan hem achterna, doen een paar stap pen tusschen de rotsblokken op de weide. Wat?? Een klaaglijk geblaat weerklinkt door de stilte. Meteen keert de jongen zich om en daar ziet hij twee schapen, die grazen, in het gras. Heel voorzichtig nadert hij hen. »Ik moet ze niet aan het schrikken maken», mompelt hij bij zich zelf. Maar de schapen schijnen in het geheel niet meer bang te zijn. Ze grazen en grazen, het lijkt wel of ze uitgehongerd zijn. Hij woelt met zijn hand door hun dikke vachten en mompelt zachtjes vriendelijke klanken, zooals hij dat de herders vaak heeft hooren doen. Nadat ze genoeg gegraasd hebben, neemt hij hun bij hun vacht en leidt ze langs den weg. Daar is het huis. »Wat ben je laat, jongen,» zegt Moedersstem. »Ik was zoo ongerust.» »Ik kan het niet helpen, moeder, maar kijk eens, wat ik heb meege bracht, gevonden in het bosch.» En hij brengt de beide schapen in de keuken en vertelt zijn moeder wat hij meegemaakt heeft. »Dat zijn verloren geraakte scha pen. Ik heb gehoord dat er dezen zomer ook eenige schapen verloren zijn geraakt. Als de herders ze dan niet gauw genoeg vinden, nemen ze aan, dat ze in een kloof of ravijn gevallen zijn en omgekomen. Som mige schapen overwinteren dan.» «Maar waarvan leven ze?» »Ze grazen wat ze kunnen vinden, droog gras tusschen de sneeuw, blaadjes, die aan de takken zijn blijven zitten. Daar worden ze niet vet van en ik wed, dat ook deze dieren alleen maar beenderen en vacht zijn.» Seppi onderzoekt de dieren met zorg. Het zijn grooté, stevige scha pen, van een mooier soort dan men gewoonlijk in het dorp ziet. Ze zijn verschrikkelijk mager. Met 'n beetje zorg zullen ze wel weer gauw de oude zijnf »Kijk,» zegt hij plotseling verbaasd. »Ze hebben allebei 'n half rechteroor» »Dat zal een herkenningsteeken zijn. Het bewijst meteen, dat ze aan een kudde behooren, hier ver uit de buurt. De menschen hier uit den omtrek merken hun kudde met inkt of een brandmerk.» »Een merk?» »Ja, en dat zal ons helpen om hun eigenaar terug te vinden.» »Eigenaar, oh moeder, moeten we ze dan teruggeven »Ja, kind, ze zijn toch niet van ons. Morgen ga je naar den burge meester, vragen wat we doen moeten.» »En, ik was al zoo blij »Je hebt er ook nog niet over nagedacht, kind. Je vreugde zou niet van langen duur geweest zijn, want je geweten zou zijn gaan spre ken. Je eerlijkheid zou er tegen in opstand komen om je het eigendom van anderen toe te eigenen.» Al Seppi's vroolijkheid was ver dwenen. Hij brengt de schapen in het kleine stalletje en maakt een maaltijd klaar voor zijn moeder en zichzelf. Tevergeefs probeert moeder hem op te vroolijken. »Ik weet wel, dat U gelijk hebt», zegt hij tenslotte. »Maar ik had onderweg al zulke mooie plannen gemaakt over onze kudde. Ik moet een beetje wennen aan het idee, dat we ze weer moeten missen.» Den volgenden ochtend ging hij naar den burgemeester en vertelde Onregelmatigheden bij een werk verschaffing. Naar wij vernemen, zijn bij de werkverschaffing bij de kanaal werken te Boxtel onregelmatigheden geconstateerd, naar aanleiding waar van besprekingen zijn gevoerd in verband met eventueel ontslag van eenige opzichters. Fransch-Nederlandsche besprekingen. Op het oogenblik worden te Parijs besprekingen gevoerd, die gaan over de kwestie, op welke wijze het accoord, dat een paar maanden geleden gesloten is, in de practijk zal worden toegepast. K. L. M.-vluchlen over den Oceaan De heer Steensma, de vroegere chef van den vliegtechnischen dienst te Soesterberg, die thans tijdelijk bij de K.L.M. gedetacheerd is, heeft van deze maatschappij opdracht gekregen de mogelijkheden van transatlantisch luchtverkeer te be- studeeren. Of de K.L.M. in de toekomst ook naar Amerika zal gaan vliegen, staat nog geenszins vast en hangt behalve van velerlei andere factoren mede af van de resultaten van het onderzoek van den heer Steensma. De Koningin in Groningen. H. M. de Koningin heeft Woens dag een bezoek gebracht aan de werkverschaffing in Oost-Groningen. Het beroep van architect. In zijn rede, welke mr. Marchant heeft gehouden ter gelegenheid van de huldiging van den bekenden architect W. Kiomhout Czn., heeft de minister medegedeeld, dat een wettelijke regeling van 't architecten- beroep in aantocht is. Amsterdam's begrooting. Ged. Staten hebben thans opnieuw geweigerd goedkeuring te verleenen aan de begrooting 1934 van Amster dam. B en W. zullen voorstellen van deze weigering in beroep te gaan bij de Kroon. Moderne Bedrijfsordening en Gildeivezen. De N. R. Crt. schrijft in een hoofdartikel over de nieuwe wijze van bedrijfsordening o.m. het vol gende Welnu, ook de oeconomische nood heeft velen, die in tijden, dat er af kon, elkaar fel bestreden, in kartels of trusts saamgebracht. En al heeft de term »kartel« dan ook eerst in de jaren van zeventig burgerrecht verkregen, het verschijnsel der samenwerking valt ook voordien, ja eeuwen voordien, vast te stellen. Onze nieuwlichters mochten zich dit wel eens herinnerenhet zou hun wellicht tot grooter bescheiden heid en indien dit te veel geëischt is, in elk geval tot grooter voor zichtigheid manen. Wij laten allerlei min of meer op zichzelf staande vormen van samen werking uit het verleden ter zijde, om onze aandacht met name aan de gilden te schenken. Verschilden die gilden van onze huidige vormen van oeconomische samenwerking zoo zeer als vele schrijvers in het verleden hebben willen doen gelooven? Zeker met de trusts hebben zij weinig gemeen. Dit vloeit daaruit voort, dat bij de trust de oorspronkelijk zelfstandig optredende ondernemingen in den vervolge in een rechtspersoon zijn opgegaan. Ook wanneer men naar buiten den vorm van samenwerking van dochterondernemingen in een moedermaatschappij aanneemt, is de zelfstandigheid der samenstellen de deelen goeddeels illusoir gewor den. Gansch anders staat het met de kartels, den typischen, in de laatste jaren sterk gegioeiden vorm van samenwerking tusschen zelfstandig blijvende ondernemingen op zeer verschillend terrein Deze samen werking kan ten doel hebben een verdeeling van het afzetgebied, een productiehepei king, een prijsover- eenkomst. Deze kartels kunnen horizontaal gebouwd zijn, zij kunnen b.v. omvatten alle apothekers; zij kunnen ook verticaal zijn opge trokken en dus b.v. leerlooiers, leerhandelaren, schoenfabrikanten en schoenwinkeliers met eventueele tusschenschakels omvatten. Het is deze vorm van samen werking, die thans in het middel punt der belangstelling staat. Niet alleen schrijdt het bedrijfsleven zelf dezen weg op, rhaar ook van de overheid wordt telkens gevraagd, aan zoodanige samenwerking sanctie te verleenen, door buitenstaanders te dwingen de door anderen gestelde bedrijfsregelen te volgen. En op dezen zelfden grondslag is ook de oeconomische bedrijfsorganisatie ge bouwd. Door aan allen, die tot een bedrijf of beroep behooren, 't recht toe te kennen, zich organen te daar alles. »Je bent een eerlijke jongen, Seppi» zei de burgemeester. »Een heeleboel men chen zouden in jouw plaats de dieren stilletjes gehouden hebben. Als het dan later gemerkt was, zouden ze een hoop last gehad hebben. Ik herinner me toevallig, dat ik vorigen zomer een gedeelte van den berg verhuurd had aan een boer, die er een heele groote kudde liet grazen. Het merk was het halve rechteroor. Ik zal hem schrijven. Kom dan over een week maar terug, dan kan ik antwoord hebben, ik vind, dat je voor je eerlijk ge drag wel een belooning toekomt.» Het duurde lang voor de week om was. Eindelijk den zesden dag ver scheen de burgemeester zelf in de kleine hut. »lk heb goed nieuws voor je, Seppi», riep hij van verre. »De eigenaar van de schapen, een rijke boer, heeft me vanochtend ge antwoord en hij schreef me, dat de verloren schapen al opgeschreven waren bij de onkosten en dat hij zijn berekeningen niet meer over wilde maken. En omdat de vinder zoo eerlijk was, ze aan te geven, mag hij ze als belooning houden. Seppi wist niets te zeggen. Eindelijk stotterde hij»Wilt U dien mijn heer heel hartelijk bedanken uit naam van moeder en mij.» »Dat zal ik», antwoordde de burgemees ter. Toen lachend»En dank nu maar je goede gesternte, dat de wilde wolven, die je dien avond ontmoette veranderd zijn in twee vriendelijke schapen I» E. W. SNOEPSTERTJE. »Lorre, zeg me eens na, vrouwtje geef me wat lekkers. Daar houd ik zooveel van I Vrouwtje, geef me wat chocola en wat zuurtjes 1 Heb je me begrepen, Lorre Zeg het dan na 1» Of Lorre het begrepen heefthet is een papegaai, die alles nazegt, wat hij hoort. Dien ochtend roept hij voor het eerst, wat Suze hem nu al acht dagen lang, heimelijk leert. «Vrouwtje, lekkers voor Lorre, chocolaadjes voor Lorre Moeder, die zit te naaien, kijkt op, maar maakt geen enkele beweging om aan Lorres verlangen te vol doen. Maar dat is Suzes bedoeling niet en moeder verwondert er zich over met welke hardnekkigheid Suze de wenschen van de papegaai vervult. «Mama, mag ik hem wat lekkers geven Mag ik Moeder, wier verbazing overge gaan is in de overtuiging, dat haar dochtertje iets in haar schild voert, staat het toe. »Wel ja, doe jij het maar. Ik heb wel wat anders te doen.» En ze verlaat het vertrek. Dat is juist wat Suze wenscht, ze laat geen minuut verloren gaan. Uit het buffet pakt ze een heeleboel bonbons, die ze in haar zak stopt. Zoo vlug ze kan, besmeert ze een groote boterham dik met jam,waar ze dan gretig haar tanden inzet, «Dat is een pracht maniertje», denkt de ondeugende snoepster »Dat kan ik vaak doen. Moeder twijfelt er geen minuut aan, of Lorre eet al dat lekkers op. Het gaat goed zoo». Toch niet zoo erg goed, want aan de koffietafel geeft moeder haar een paar droge boterhammen. Als Suze verbaasd kijkt, zegt ze »Ja, meisje, als Lorre zooveel snoept, kan ik jou niets geven. Dat begrijp je zeker wel.» Suze weet niet, dat moeder door de kier van de openstaande deur alles gehoord en gezien heeft, maar ze is niet zoo dom of ze begrijpt wel, dat moeder haar leelijke streek geraden heeft. Ze schaamt zich heel erg en doet het in het vervolg dan ook niet meer. DINA VAN Z. Oplossingen. 1 P aal 2 Fauteuil! Parijs laf, lat, til, teil. wijs s 3 Kopenhagen4 C peen, geen gapen, nul pen, hop, haag. Marie Curacao cacao wak o TWEEDE 13 LAD. BUITENLAND.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5