oriel oil de Drunensche haai Nieuws uit Kaalshsuvel. Drunen, 24 Maai '34. Munheer, De grootste helft van de kermus hemme aachter de rug en we magen tevreje zijn, want dè is tur nog nie veur gevallen, 't Minste nie. Doar is niks gedoan es plezier gemokt. Dè is goei werk, heel goei werk. (loei weer hemme gehad, baai de Pinksterdoag en Pinkster drie, Pink ster-Densdag wat 't nog béter. En 1111 volk dè tur gewist is mee die doag in Drunen; 't is gewoon vur- schrikkelijk. Ze hoeven ur nou nie te komen om us echt van de kermusver- moakelijkheden te proffeteeren, want doar is nou eenmoal de Drunensche kermus gin kermus veur. 't Is met zook de leste keer zin, de van ouds bekinde geitenmert. 't Is mèr om us van huis te zijn en, unnen geit? oan un touwke te krijgen. Een gezel lige drukte was tur mee die Zondoagen op 't kermusplein. Ge moest dringen om ur deur te komen. Moet ook! Woar of nie? Wè tur zoo al ston? Och joa, kroa- men. Un van ouds-hekinde Jansens femilie zien we ieder joar trouw truug komen en mèr wè gère hebhen de Dru- nenschen mee hullie te doen, want 't zijn vertrouwde zoaken, woar ge woar veur oew geld krijgt. Dan unnen centmallemeulen zonder peerd. De groote attraktie veur de kèn- der. Ze zèn dur gewoon gek op. Och joa loat ze ook us. 't Is mèr eens kermus. De schommels, stoomkarroesel en hioskoop zèn veur de grooter en doar wordt danook veul gebruik van ge mokt. Wij zèn de Mondag in de stoomerd gewist. Een gezellige boel dè 't doar was! Houw stil. Gooien, smijten, klim men, en... van alles ziedde doar en al les doei mee. voor bijz. intentie, kwart voor 9 voor het Patranaat van Berkdijk, om 9,30 voor de parochie, om 10.30 voor de processie van Bokhoven. Na de middag plechtig lof. Ook komt nog na de middag de processie van de H. Familie van Waspik. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 27 Mei '34. Geref. kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 5 uur Ds. H. L. Both van Arnhem. De Chr. Besturenbond Sprang- Capelle kwam j.l. Woensdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier in algemeene jaarvergadering bijeen, onder leiding van haar voor zitter, den heer J. C. de Boon. Na opening met Psalmgezang, het lezen van een gedeelte uit de H. Schrift en Gebed, heette de voor zitter in een kort openingswoord de aanwezigen hartelijk welkom en sprak er zijn blijdschap over uit dat zoovelen waren opgekomen. Spr. wees vervolgens op de moeilijke tijdsomstandighedener is veel strijd en om dien strijd te kunnen volbrengen hebben wij de kracht van boven noodig. Al zijn de zórgen voor velen groot, toch is 's Heeren trouw en goedheid groot geweest in het afgeloopen vereenigingsjaar. Hij wekt op God om kracht te vragen om pal te staan op elk terrein des levens. De notulen worden na lezing goedgekeurd. Hierna worden enkele mededee- lingen gedaan en ingekomen stuk ken behandeld. De noodzakelijkheid wordt hierbij bepleit van een steun regeling voor arbeiders, die niet geschikt zijn voor het werk in de werkverschaffingnaar aanleiding van een schrijven hieromtrent van het C. N. V. wordt opgemerkt dat het, wanneer het gemeentebestuur hiertoe medewerkte, mogelijk was een steunregeling te krijgen. Het ingekomen antwoord van het Gemeentebestuur op ons adres, waarin werd verzocht een Commis sie van Advies voor Werkverschaf fingsaangelegenheden te benoemen, werd voorgelezen. Hierin deelt het gemeentebestuur mede dat deze aangelegenheid reeds in de vergade ring van den Raad van 13 Febr. 1.1. werd besproken, doch dat de Raad gemeend had dat instelling eener Commissie als door onzen C. B. B. bedoeld hoegenaamd geen zin meer heeft, gezien de door den minister vastgestelde regeling voor de be handeling van wenschen en klachten de werkverschaffing betreffende. De vergadering nam met verwon dering van dit antwoord kennis, omrede er na het verzenden van het adres aan den Raad geen ge meenteraadsvergadering gehouden werd, en dus het op 19 Maart j.l. verzonden adres onmogelijk in de gemeenteraadsvergadering van 13 Febr. kon zijn behandeld. De ver gadering sprak zijn misnoegen uit over de wijze waarop een adres aan den Raad der gemeente wordt af gewezen, voordat de Raad hiervan heeft kennis genomen. Na breedvoerige discussie wordt besloten het C. N. V. hiermede in kennis te stellen en verder deze zaak in handen van het bestuur te geven. Verder werden ingekomen stuk ken behandeld betreffende het op D. V. 30 Juni a.s. Zilveren Jubileum In de bioskoop zèk ook in gewist, mèr doar is 't donker es de lichten uit zijn. Wè hèk doar toch gelachen, mee un poar van die komieken, die doar op 't doek speulden. Nog eenen dag hemme te vertéren. Benieuwd zèk hoe die zal worren. Goed, dè kan nie aanders. Waarom? Kèk mee dieën kermus-Densdag zemme wir wè vurwind. We hebben toen us efkes uitgeleefd. De misten zèn noar 't matinee gewist bij Elshout of op 't Kloster en toen, toen zèn ze goan daansen. Op vier, vijf plekken was doar gele genheid veur en druk is doar gebruik van gemokt. Tot un uur of zes was 't heel gezelllig daansen, zook beur, mèr toen wier 't te druk. Al dè deur Drunen kwaam, van Bork en Wolk bleef tur hangen en ging, veur zoo veer ze daansen konnen, oan 't daansen. 't Wier te druk, en 't plezie rige daansen wad aafgeloopen. Mèr we zèn toch tevreje, want gedaansen hem me! En nou munheer, nou koom ik op un heel aander chapieter; nou begin ik over meen en Driekas. Vurstomd ston ik te kijken, toen ik de Zotterdag aacht doag gelejen de kraant in mun haanden kreeg. Ikke en Drieka uitgepotret in de kraant. Wie zud dè toch ooit gedocht hebben? Ikke nie en gij? En nie olleen ston oons petret in ul- lieën kraant, mèr ook in dun Illustroa- tie stonnen we. Zook vurtel keken wij ur van op en woi ook al rap weten hoe ze im dè ge lapt han, om ur oons zoo op te zetten. In de loop van de wèèk is dun oap uit dun mouw gekomen en hek heel de situoatie begrepen. Bij jullie is un poppen-tentoonstel ling gehauwen ten boaten van 't Groe ne Kruis. van het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht, waarhij mededeeling kon worden gedaan dat op de openlucht- meeting als sprekers hopen op te treden de Minister—President, Z.E. Dr. H. Colijn en de Minister van Economische Zaken, Z.E. Prof. Dr. Slotemaker de Bruine. Tevens werd mededeeling gedaan dat voor jeugdige werkloozen leden de gelegenheid open staat deel te nemen aan Werkkampen. Door Secretaris en Penningmees ter werden vervolgens hun jaarver slagen uitgebracht, waarvoor beide functionarissen werden dank gezegd. De voorzitter sprak in 't bijzonder een woord van dank tot den pen ningmeester, dhr. J. Haverhals, voor het vele dat hij gedurende bijna 10 jaar in 't belang van de C. B. B. heeft verricht, en die als zoodanig heeft moeten bedanken daar hij geen bestuurslid meer is van de afd. Bouwvakarbeiders te Capelle. Na een slotwoord door den voor zitter wordt gezongen »Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen», waarna dhr. A. Spierings met Dankgebed sluit. Candidaat v. d. Boogert van Sommelsdijk heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. CAPELLE. Voor de Ned Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.9. Zondag des morgen9 half tien op te treden Ds. Cuperus. 's Namiddags geen dienst. De gemengde zangvereeniging „'t Rozeknopje" heeft besloten haar gewone wekelijksche repetitieavond in het vervolg des Dinsdags te houden, teneinde hiermede aan het verlangen van velen, die wel lid der vereeniging zouden willen worden, doch den Zaterdagavond bezwaarlijk voor dit doel konden vrijmaken, tegemoet te komen Zij, die lid der vereeniging wenschen te worden, kunnen zich Dinsdag 29 dezer, de9 avonds half8, in het repetitielokaal aanmelden. De postduivenvereeniging „De Luchtvaart" houdt a s. Zondag met oude duiven een wedvlucht vanaf Pont Ste. Maxence. De laatstgehouden collecte voor de stichtingen te Haarlem en Heem stede voor on- en minvermogende lijders aan vallende ziekte, heeft, blij kens de laatste verantwoording van de plaatselijke afdeeling van „De Macht van het Kleine", in deze gemeente f 56.36 opgebracht. Voor de afdeeling Loonschendijk bedroeg de opbrengst f21 70. A.s. Zondag de9 namiddags 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a./d. Loonschendijk op te treden D9. Louwe Kooymans uit Waalwijk. 's Morgens half tien leesdienst. Met de werkzaamheden voor den bouw der muziektent over de Binnen haven, is deze week door den aan- nemer den heer Adr. Rosenbrand, een begin gemaakt. We twijfelen niet of de kiosk, welke gemaakt wordt naar een ontwerp van den heer J. Michaël, zal wanneer zij over enkele weken gereed, bij concerten muziek en zang heel wat beter tot hun recht doen komen, dan tot heden het geval was. Bij den gemeenteveldwachter te dezer plaatse zijn inlichtingen te be- komen betreffende een gevonden col bert jas van grijsachtige stof, en een In een van de stands was Giersber- gen noagernokt, mee huizen en duin en meensen. Twee van die lui uit de haai, van die haaische meensen zijn wij tweeën, Tienus en Drieka, ikke en mun ega. (Hoe zèk um dè). Spijt hek ur van, dè me nie mee oons tweekus hebben kannen goan kijken. Mèr 't kwaam broerd uit zoo in de persweek. Alles moet in orde zijn, want de kermus is op haanden en dan schie ten ur uitstapkes noar Wolk of zoo over. Schon, mee un jong lachend gezicht moeten wij doar gestoan hebben. Drie ka mee dur muts op en ikke mee mun gebruunde klumpkes oan. Wè waren we doar toch knap veur- gesteld en ik goai ur groot op, dè ge oons ook eens uit dun hoek hed ge- hoald om ook oan oons mooi streek wè meer bekindheid te geven. Wij es Drunenschen, ik heb 't al dikkuls ge- zeed, goan groot op oons mooi stukske van Broabant. Nog meer rekloame mpesen we doar mee tnoaken en ge zud zien, dè Dru nen doar un voordeeltje uit zu sloan. Munheer, ik haai jou zeker vur- waacht op oons kermus, mèr wir hedde me teleurgesteld. Ge docht zeker, doar zèn al genog buitenlui, ook van Wolk- sche kaant, 't zal toch wel goed zijn. Dè is 't, mèr ik hauw 't mer: hoe meer ziel, hoe meer vreugd. Alla komt de Zondag us oansteken hij oons en hauwt, es ge kant dieën hittegolf, die tur in Amerika is, tegen. We kannen um nog nie gebruiken, want dan zwitte oew eigen dood mee kermus. De groeten van meen en Driekas en totover virtien doag. Hou doe, TIENUS. Jongens en mèskes veul plezier mèr- gen in Drunen. Redactie. kosteloos geldig rijwielbelastingmerk GEERTRUI DEN BERG. Zondag a s des n.m. half acht zal door de harmonie „Apolle" een concert wor den gegeven op de kiosk op het Marktplein alhier. Voor de Evangelisatie „Eben Haëzer" te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des v.m. 9,30 en des n.m. 2 uur voor te gaan de heer v. d. Ent uit Aalst. DUSSEN. Op Zondag 3 Juni a s. zal in hotel Heesel9 de bekende biljartmeester Hasselman uit Den Haag een biljart seance geven met 300 carb, voorgift. Als tegenpartij is geëngageerd de hier alom bekende biljartspeler Reus uit Waalwijk. Zondag 27 Mei a s. des voorm. half twaalf houdt de R K. V. V. „Duss. Boys" in hotel Leemans een algemeene ledenvergadering De agenda vermeldt o.m. de reor ganisatie der vereeniging Dinsdagavond hield een ver tegenwoordiger der Drunensche Vei- ling-Vereeniging in hotel Leemans een causerie over de huidige crissi9 wetten, betreffende de groente- en fruitteelt. Het was een leerzame avond die ongetwijfeld zijn vruchten bij de goed opgekomen tuinders wel zal hebben gedragen. Tot slot bestond er nog gelegenheid zich als lid der Drunen sche Veiling-Vereen, op te geven. Gemeenteraad Den Bosch. Een lang, niet malsch debat werd gevoerd over de voorstellen tot werkverschaffing. B. en W. stellen voor aanleg van een aarden baan (later te verharden) voor den weg van Klein Deuteren naar de Veemarkt, en daarvoor een crediet toe te staan van f80.000, in welk bedrag f55.000 voor werkloonen is berekend. Voorts aanleg van plantsoen en grondwerken rondom de «IJzeren Vrouw», een grooten waterplas, waar omheen etn nieuwe woningwijk is geprojecteerd. Het werk vordert een bedrag van f64.000, waaronder f42.000 voor loonen. Het derde werk is de ophooging van grond tusschen den Vlijmen- schen weg en den spoorlijn Den Bosch—Lage Zwaluwe, óók alweer voor bouwterrein. De kosten daar voor bedragen f240.000, waaronder f152.000 voor werkloon. Bij de bespreking van deze voor stellen kwam voor den zooveelsten keer de strijd los van voor en tegen uitvoering dier werken onder leiding van de Ned. Heide Maatschappij. Wéér verdedigde het lid Van Dun, deskundige en zélf aannemer, uit voering door de particuliere aan nemers. Hij becijferde ook weder dat de aannemers goedkooper wer ken dan de Ned. Heide Maatschappij. B. en W. meenden na bij het Departement ingewonnen advies met het eerste werk, de baan naar de Veemarkt, nu wel eens een proef te kunnen nemen, het werk door particuliere aannemers te doen uit voeren, maar dan toch onder directie van de Ned. Heide Maatschappij 't Moest eens een proef zijn. Ner gens is nog in de praktijk bewezen, dat de aannemers inschakelen voor- deeliger en beter zou zijn. Het lid Van Dun en zijn groeps- genooten (R.K.) wilde ook de beide ZAKENMAN HET SLACHTOFFER VAN RHEUMATIEK Dacht zijn werk te moeten opgeven Nu is de pijn verdwenen. «Het zag er naar uit, alsof ik met mijn werk zou moeten ophouden«, schrijft deze vertegenwoordiger. Maar dat was vóór dat hij Ivruschen pro beerde tegen zijn kwaadaardige rheumatiek. Lees eens wat hij nu te zeggen heeft »Een paar weken geleden was ik er zoo slecht aan toe, door een zenuw-rheumatiek aan den achter kant van mijn been, dat ik nauwelijks kon loopen. De pijn was ondraaglijk. Ik ben handelsreiziger en het zag er naar uit, alsof ik met mijn werk zou moeten ophouden. Toen raadde een goede vriend mij aan om Ivruschen Salts te nemen, omdat het hem ook weer in orde had gebracht. Dus nam ik eiken morgen regelmatig een dosis Ivruschen, tot een week geleden toen het is me een vreugde dit te kunnen schrijven de pijn vol komen verdwenen was. Daarna ben ik doorgegaan met eiken morgen precies de kleine dosis in mijn koffie te nemen Ik heb Ivruschen Salts al aan zoovele bekenden aanbevolen, dat enkelen dachten, dat ik het ver- koopen moest. Ik ben al 37 jaar »bij den weg« en ik ken hier dan ook een massa menschen.« W. A. D. Wat Ivruschen Salts deed voorden Heer W. A. D. washet kwaadaar dige urinezuur verdrijven, dat de kwellende rheumatische pijn veroor zaakt. En Ivruschen zal hem ook verder bewaren voor de verschrik kingen van rheumatiek. Want de «dagelijksche dosis« zal zijn organis me in een perfecte condiiie houden, zoodat schadelijke stoffen als urine zuur zich nooit meer kunnen op- hoopen. Ivruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten h f0.90 en fl.60, omzet belasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. andere werken aan de aannemers gunnen, doch de Raad besloot na lange discussie tot aanvaarding der voorstellen van B. en W. als boven omschreven. 't Is allemaal politiekconclu deerde de voorzitter bij dezen strijd. De wethouder van Sociale Zaken was er moe van en voelde zich geirriteerd. Ten slotte kwam de politiek nog volop ter tafel door een motie vaa de S.D.A.P.ers, tegen het verlagen der loonen in de werkverschaffing als door de regeering bedoeld. De motie werd met 16 tegen 7 stemmen verworpen, nadat door verschillende leden was betoogd, dat tegen de regeering en den algemeenen toestand niet valt op te tornen en men in Den Bosch wel niet veranderen zal wat Den Haag al in kruiken en kannen heeft 1 De vergadering had al weer véél langer geduurd dan noodig was en werd nog gevolgd door een gesloten zitting. Huldiging »Bel Canloa Het late uur van aankomst was oorzaak dat de zangvereeniging „Bel Canto" op den 2den Pinksterdag terugkeerend van het concours te Zeist niet meer kon ontvangen worden. Dinsdagavond had de huldiging plaats Om goed half negen verscheen de harmonie „Apollo" met geheel het bestuur, een weinig later „Ëuphonia" eveneens in groot ornaat Bij monde van de presidenten werd het koor met Directeur bestuur gecom plimenteerd met het behaald succes Burgemeester Mallens verscheen goed negen uur persoonlijk in de zaal en bracht eveneens met warme woorden hulde aan de prestaties van Bel Canto, speciaal ook de dames der leden hierbij insluitend voor de vele opofferingen die zij zich hebben moeten getroosten in de afwezigheid der mannen, bij zoovele en langdurige repetities. De Voorzitter van „Bel Canto", de heer L. J van der Horst, bracht dank voor de attenties door de zusterver eenigingen gebracht, op wier mee en samenwerking hij voor het belang van de plaats de grootste prijs stelt. Dank aan het gemeentebestuur met zijn Burgemeester voor de bloemen hulde en de warme woorden van sympathie, dank aan de vele anderen die hunne opwachting dezen avond maakten. Speciaal de werkende leden bracht hij dank voor de joviale wijze waarop de beloften, zich geheel aan de concours-studie te geven is ingelost. De heeren Berzeveld voor de krachtige hulp in de partij studies, aan den Directeur de heer J. Teurlings voor zijn kundige leiding, zijn bezielenden ijver en opoffering die tot dit succes geleid hebben. Op uitdrukkelijk verzoek liet Bel Canto voor de aanwezigen de concours nummers nogmaals hooren. De direc- teur dankte vooraf voor de hulde aan Bel Canto gebracht, doch richtteizich speciaal tot zijn zanger9 om hen te bedanken voor de prettige samenwer king in den langen opoffcrenden studie tijd. Hij riep de clementie der hoorders in, en eischte voor wat hedenavond door het koor zou gezongen worden geen 373 punten. Dat het succe9 na beide nummers groot was, behoeft geen betoog In gezellige stemming bij muziek en voordracht werd de avond verder ge sleten. Het sluitingsuur kwam na deze dagen van inspanning en opoffering voor velen feitelijk nog te vroeg. HollandBelgië-dag. De Holland—België ontmoeting heeft thans geheel zijn beslag gekregen. Voor velen zal het van belang zijn te weten welke de Belgische club is die hier komt voetballen. Ter ver- klaring hiervan het volgende ln Turnhout bestaat een groot Pensionaat St. Victor en een exier- naat, bestuurd door de Broeders van Lielde, in totaal bijna 900 leerlingen, waaronder ook thans nog verschillende Hollanders Jaarlijks gaan vele leer lingen vandaar naar de universiteit van Leuven en Gent. De vriendschap met bun vroegere leeraars wordt na den studententijd onderhouden in den vorm van een oud.leeilingenbond de St Victorkring Deze telt 500 leden en heeft een eigen tijdschrift. Als onder-afdeelingen hebben ze een symphonie-orkest, een tooneelclub, een voetbalclub, welke niet aan de landscompeiitie deelneemt, maar wier leden aangesloten zijn bij de F. C. Turnhout, die het vorig jaar zelfs in de Eere afdeeling speelde. Het elftal dat Turnhout dus in het veld zal brengen mogen we niet onderschatten. Ook het symphonie orkest dat eveneens de reis naar Kaatsheuvel medemaakt, heeft een bijzonder goeden naam. Het programma voor den dag is als volgt samengesteld 4 30 uur opstelling van den stoet bij Mej de Wed. C. M. Smit in de Gasthuisstraat. Begroeting der Belgen door de Harmonie „Ëuphonia* (De Vlaamsche Leeuw) en door de Harmonie „Apollo" (Groet uit Kaatsheuvel). Welkomstwoord door den Voorz. van de Ver. Kaatsh. Belang Daarna wordt door de Gasthuisstraat, Peper straat, Hoofdstraat naar 't Gemeente huis getrokken, waar het Eere Comité, bestaande uit het bestuur der Ver. Kaats. Belang, de voetbalclub Turenhout S. V., het bestuur van de R K. V V. „DES" en het eerste elftal officieel door den WelEd. Achtb. Heer J. A. Frans Mallen9. burge meester ten raadhuize zullen ont vangen worden. De stoet trekt onder tusschen verder door de Hoofdstraat, Mgr. Völkerstraat, Julianastraat, Gast huisstraat, Schoolstraat naar het voetbalterrein van „DES" achter het gemeentehuis, waar ieder een plaats zal worden aangewezen. Onder het opkomen van het Belgisch elftal zal de harmonie „Ëuphonia" de Vlaam sche Leeuw spelen, terwijl het UES- elftal door Apollo met Wilhelmus zal worden begroet. Onder den wedstrijd zullen de beide harmonieën beurtelings ter afwisseling eenige muzieknummers laten hooren, terwijl tijdens de pauze een muzikale wandeling over het terrein zal worden gemaakt. Om 8 uur zal op de K. B.-kiosk op de Markt door het symphonie orkest St. Victor een groot concert gegeven worden, dat zoowel voor de muziekliefhebbers hier als uit de omgeving veel belangstelling zal trekken. Het programma luidt 1 Koning Albert Marsch van R Eilenberg, 2 Lustspielouverture K. Bela, 3 De Molen uit het Zwarte Woud, R. Eilenberg. 4 Faust Fantaisie Gounod, Pauze, 6 Lichte Ruiterij, Fr van Suppe, 7 Au temple dune Pagode Chinoise, W. Ketelbey, 8 Pelgrims Koor uit Tanhauser van R, Wagner, 9 De Blauwe Roos Walsensuiie van Aubry, 10 Weensch Marsch van Fr. Poppy. Finale Neerlands Volkslied. Kaatsheiwelsche Bogs in Katholiek verband. Op de deze week gehouden ver. gadering van de Voetbalvereeniging Ka tsheuvelsche Boys is het besluit genomen in R K Verband te gaan spelen. We moeten dit besluit ten zeer9te toejuichen en heeien deze kranige voetbalclub in het R K Ver band hartelijk welkom Reeds heeft het besiuur zich in verbinding gesteld met Pastoor van den Brekel, om een adviseur voor de vereeniging aange wezen te krijgen. H. Hart—hulde. De treffende H. Hart—hulde, die 't vorig jaar op zoo'n schitterende wijze verliep, zal ook dit jaar weder om met denzelfden luister door de kinderen gebracht worden. MARKTBERICHT Waalwijk, 18 Mei 1934. Varkens f8 f 11. Eieren 3 cent.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 7