n Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. uimnsMPCHinEs m ii w Veilig verkeer. FEUILLETON B I UI.CTMMES wal II. 31 DOOR, ERVARING. «aULSLÜtó HUMMER 47. ZATERDAG 9 JUNI 1934. 57e JAARGANG. S.' lit Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: Prijs der Advertentiên: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bü contract flink rabat. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Reclames 40 cent per reg«»l. Advertentiên moeten Woensdag en Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD Eenieder herinnert zich natuurlijk nog de groote ramp, welke ons land in het vorig jaar heeft getroffen en door de herinnering waaraan het jaar 1933 met bloed'ge letters in de geschiedenis van ons vaderland ge schreven zal blijven. Duizenden en duizenden menschen werden getrof fen door rouw en smarttal van jonge menschenlevens werden op wreede wijze afgesneden ouders droegen hun kinderen grafwaarts en omgekeerd verloren honderden kin deren den steun van een vader of moeder op een moment, dat de eigen beenen nog niet sterk genoeg waren om den weg door het brooze leven zelfstandig te bewandelen. Er was wee en ellende alom me. Die nationale ramp van 1933 eischte een offer van 800 dooden en het aantal gewonden beliep zelfs enkele duizenden.... Nimmer in onze vaderlandsche geschiedenis hebben we zóó'n catastrophe, gevolg van onbedachtzaamheid, gekend. Helaas, de dooden zijn niet in een massagraf vereenigd geworden. An ders zouden we dat hebben kunnen sieren met een monument, hetwelk zou kunnen bijdragen om de herin nering aan de ramp levendig te houden. We zouden pelgrimages naar dat massagraf van de 890 arme slachtoffers hebben georganiseerd en de overlevenden zouden aldus van tijd tot tijd het voornemen kunnen hebben hernieuwd om met zorg de onbedachtzaamheid te vermijden, welke iets zóó ontzettends ten gevolge heeft gehad. Achthonderd dooden Duizen den gewonden Is 't niet om er nóg van te huiveren Wèt zegt ge, lezer? Ge herinnert u die nationale ramp van het vorige jaar niet? van „De Echo van het Zuiden". UI Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 25. De dame die de eer van zijn bezoek te beurt viel, was lady Carshaw, de. moeder van Sir Reginald en het was half 12 toen hij haar met een hoofd- sche buiging in den salon van haar woning in Harley Street begroette. Dit was Meiklejohn's eerste stap om Sir Reginald onschadelijk te ma ken, zooals hij het tegen zijn broer Ralph had uitgedrukt. Lady Carshaw was een groote, aristocratische ver schijning achter in de veertig en nog jeugdig in haar uiterlijk en optreden; het type „sociéty-woman" in wier be slaan de „season" het hoogtepunt en voor wie de wereld buiten Mayfair zonder belang is. Ze had Meiklejohn in den loop van een lange reeks van jaren, zoo dikwijls in allerlei omstandigheden ontmoet, dat men ze gerust collega's op het ge bied van dineeren, bridgen en kwaad spreken mocht noemen en ze verkeer den dan ook op een zoodanig kame- raadschappelijken voet, dat, toen de andere vroegere bezoekers vertrokken waren, ze er op aandrong, dat hij zou blijven lunchen. Ze beschouwde den Als een aardbeving onze hoofdstad had geteisterd en 800 menschen hadden daarbij het leven verloren, terwijl duizenden met de hevigste smarten en pijnen naar het zieken huis waren gedragen zoudt ge u zooiets een jaar later niet herinne ren Maar natuurlijk 1 Onze kinds kinderen zouden in hun geschiede nislessen, om die ramp alléén, het jaartal 1933 in hun hersentjes inge stampt krijgen in ze zouden zakken voor d'r examen, wanneer ze op de vraag van «Wat gebeurde er in 1933» het antwoord schuldig zouden blijven. En gij, gij weet bet thans leeds niet meer, dat het feit, hetwelk we i den aanvang schetsten, ten vorigen jare inderdaad heeft plaats gegrepen Als die 800 lijken maar bij elkaar hadden gelegen, op een hoop, dón zoudt ge het u thans nog wel her inneren, welk een ontzettend leed ons volk toen heeft getroffen. Alleen omdat hel ónders was en de lijken verspreid, van hier en van daar maar toch allemaal van onzen eig?n vaderlandschen bodem verza meld zijn moeten worden, daórom heeft de ramp niet zoo op uw ver beelding gewerkt en zijt ge zoo pauw vergeten. Maar 800 dooden zijn ten slotte toch 800 dooden. En om het feit, dat de duizenden gewonden naar verschillende ziekenhuizen wer den vervoerd, was hun jammer en ellende toch niet te minder 1 Kent ge de ramp, op welke we doelen, nu nóg niet Het was de VERKEERSRAMP van het vorige jaar, welke 800 doo den eischte en duizenden gewonden. Alleen in ons land Een zorgvuldig samengestelde sta tistiek heeft dat onweersprekelijk uitgewezen en vastgesteld. Alleen b.v. in de provincie Zuid-Holland bedroeg het aantal dooden circa 180, voor het geheele land kwam men tot ruim 800 slachtoffers. En tóch, ondanks alles wat we hierboven schreven, zal het jaar 1933 in de geschiedenis van ons vaderland niet bekend blij ven als een ram pen jaar eenvoudig daarom niet, omdat het zich niet in opmerkelijke mate van andere jaren onderscheidt. Als bij een ongeluk in een Neder- landsche mijn 200 nijvere werkers om het leven kwamen, dan zouden we daar tien jaar later nog over gewagen Gelijk we het ook nog wel eens hebben over de «ramp van Borculo», waarbij wat huizen en een kerk werden verwoest, maar ten slotte slechts 5 of 6 menschen het leven lieten. Maar niemand prakke- zeert nu nog over de verkeersramp- 1933, met haar 800 dooden, omdat ons gevoelen is afgéstompt en we wel^n, dat het verkeer ook in dit jaar en in volgende jaren den cijns van honderden menschenlevens weer zal eischen. We vinden dat alles wel erg, maar we aanvaarden deze be zoeking gelaten als een noodlot. In werkelijkheid heeft het daarvan toch evenwel niets. Als ieder voor zich bij het gebiuik van den weg, hetzij als bestuurder van eenig voer tuig, hetzij als wandelaar, de noodige omzichtigheid betrachtte alleréérst door nauwlettend de regels van het verkeer na te volgen dan zouden honderden menschenlevens worden gespaard. We hopen er met dit artikeltje iets toe hijgedragen te hebben, dat men zich een juister idee gaat vor men van de ontzetlende vei woeslin- gen, welke door onbedachtzaam weggebruik worden aangericht. Wie deze wil tegengaan, betoone als weg gebruiker verstand en karakter en als mensch steune hij de actie, welke op het oogenblik op zoo intensieve wijze wordt gevoerd voor: Veilig Verkeer 1 BUITENLAND. Het Belgische kqbinet afgetreden. Het kabinetde Broqueville is Woensdag afgetreden, nadat het vrij onverwacht in de Kamer bij twee stemmingen in de minderheid was gebleven. De eerste nederlaag, met 83—79 stemmen werd geleden op het regeeringsvoorstel tot herziening van de gezinsvergoedingen. De tweede, met 80—74 stemmen betrof een voorstel tot verscherping van de wet op uitwijzing van ongewenschte vreemdelingen. Deze onverwachte regeeringscrisis is in de hoofdstad en ook elders in het land, waar zij door de radio- omroep werd bekend gemaakt, met groote verbazing vernomen. In poli tieke kringen was het niet mogelijk gemeenschappelijken maaltijd als een welkome gelegenheid voor uitwisse ling van de nieuwste schandaaltjes uit hun uitgelezen kring. Hij, als parit, mentslid, was natuurlijk uitnemend op de hoogte van wat zich in hun we reldje afspeelde en als zoodanig een interessante gast. Meiklejohn zou zich ongetwijfeld haar meerdere toonen in den voorraad nieuwtjes die hij in staat was te verstrekken. En Lady Carshaw's verwachtingen werden niet bedrogen! De berichten oie Meiklejohn bracht, waren onge twijfeld sensationeel, maar bezorgde haar een onaangename verrassing waarop ze allerminst had gerekend. Hatelijke geruchten omtrent anderen zijn immers altijd veel plezieriger, dan die, welke jezelf of je naaste omge ving betreffen. En hoe gaat het met de oude, de gelijke familie Carshaw?, informeer de het parlementslid, toen de koffie en de likeuren waren geserveerd. Na tuurlijk voorspoedig en succesvol als altijd De gastvrouw haalde de schouders op. Ik ben niet zoo heel precies op de hoogte, verklaarde ze. Af en toe hoor ik wel eens wat over slechte tij den en kapitaalsbehoefte. Maar ik ge loof niet, dat er reden is tot bezorgd heid; aan Reginald kun je tenminste nooit merken dat er ook maar iets niet in den haak zou zijn. O, maar het zou wel eens kun nen wezen, dat juist daar de schoen wringt, merkte Meiklejhon met het onschuldigste gezicht van de wereld op. Onze jonge vriend laat misschien alles aan zijn directeuren over en be kommert zich zelf niet om den gang van zaken. Mogelijk hebt u gelijk. Ik zie hem niet veel, den laatsten tijd vooral niet. Misschien is hij weer onder den zelfden invloed als een paar maanden geleden, opperde William Meiklejohn, zich vertrouwelijk naar Lady Cars haw toebuigend. Wat voor invloed?, klonk het verbaasd; Och, dat meisje; Winifred Bart- lett. Bartlett? Voor zoover ik me her inneren kan heb ik dien naam nooit gehoord. Merkwaardig. De heele wereld praat erover. Doet u mij een genoegen en spreekt u niet in raadselen, Mr. Meik lejohn, verzocht Lady Carshaw lich telijk geschrokken. Ik heb er recht op te weten, wat er met mijn zoon gaan de is. Ik vind het niet prettig om in discreet te zijn. Toen ik den naam van dat meisje noemde, nam ik als vaststaand aan, dat u er alles van wist; anders zou ik niet uit de school geklapt hebben. Er kan in dit geval geen sprake zijn van indiscretie. Dat zou hoogstens kunnen gelden voor jongelui van zijn leeftijd. Maar ik, als zijn moeder, sta er immers heel anders tegenover en iemand van uw jaren en positie kan men niet verwijten dat hij uit de school klapt, wanneer hij over de es capades van een jongeman als Regi nald spreekt. Vertelt u mij alstublieft alles. Nu, om kort te gaan, het is zoo ongeveer de gewone historie. Een meisje van minderen stand een jon geman van goede familie, die zich door haar lieve maniertjes laat inpal men en het hoofd op hol brengen conventie speelt geen rol meer, daar wordt eenvoudig om gelachen de zaken worden verwaarloosd ouders familieleden en vrienden bestaan niet meer alleen dat eene is nog maar van belang. Ten slotte is het meestal niet zoo verschrikkelijk. Als zoo'n jon gen zijn zaken maar niet teveel laat loopen en financieele consequenties achterwege blijven, dan is men in on ze kringen wel bereid zoo'n jeugd- dwaasheid te vergeven en te vergeten op één voorwaardedat er geen sprake is van een huwelijk. Maar hier is dat wel zoo. Maar dat is gewoon belachelijk, riep lady Carshaw uit. Een huwelijk. Hoe kan een zoon van mij zich in vre desnaam zoo als een Don Quichot aanstellen? De algemeene opinie is dat hij met haar gaat trouwen. Maar hoe is het dan toch moge lijk, dat ik daar nooit ook maar iets van gehoord heb? Ja, was het filosofisch bescheid, dat heb je vaker, dat de meest geïn teresseerde partij zulke dingen het laatst hoort. Misschien heeft een ze kere kiesche schroom uw vrienden er van teruggehouden om u te waar schuwen. Maar ik voelde me verplicht u op de hoogte te stellen, zoodat u niet voor een onplezierige fait accom pli zoudt komen te staan. Dat stel ik buitengewoon op prijs, Mr. Meiklejohn. Toen viel er een stilte, waarin Lady Carshaw voor zich heen staarde en zwijgend het hoofd schudde. Reginald! zei ze eindelijk, half binnensmonds. Ik heb nooit een se conde kunnen denken dat die jongen tot zooiets idioots in staat zou kunnen zijn. Zich daarop weer tot haar gast met eenige kans op zekerheid iets te vernemen omtrent de juiste wen ding, welke de crisis zal nemen. Sommige politici bleken de meening te zijn toegedaan, dat alles zich zal bepalen tot de vervanging van twee of drie ministers door nieuwe ele menten. Als mogelijk heengaande ministers werden genoemd de katho lieke minister van financiën, Jaspar, de liberale minister van justitie, Janson en mogelijk ook de liberale minister van builenlandsche zaken, Hymans. Een andere voorspelling luidt, dat ook minister—president de Broque ville niet meer zal terugkeeren en de katholiek—liberale regeering zeer goed door een katholiek—liberaal socialistisch kabinet zou kunnen worden vervangen. De oorlogsschulden. Bij den Senaat is een voorstel ingediend om president Roosevelt te machtigen tot het voeren van onderhandelingen met de oorlogs schuld— debiU uren teneinde tot definitieve regelingen te komen van de achterstallige schulden. Roosevelt's machtiging voor tarieven en haiulelsverdraqen. Het Congres heeft nu definitief het voorstel aangenomen, waarbij Roosevelt gemachtigd wordt com mer- cieele overeenkomsten met andere landen te sluiten en de douane tarieven tot maximum van 50 pCt. te verhoogen of te verlagen. W'eer licht te Gnléve Na de opwinding van vorige week is Genève weer wat tot rust gekomen. Barthou zal een plan indienen om de Ontwapeningsconferentie te rik ken. Dit plan beoogt de onmiddel lijke voortzetting van de besprekin gen der ontwapeningsconferentie over een bepaald aantal ondei wer pen, die natuurlijk voornamelijk het veiligheidsvraagstuk betreffen, doch waarvan enkele op hewapinings- kwesties betrekking hebben. Er schijnen gunstige perspectieven geopend te zijn voor den terugkeer van Duitschland ter conferentie. Die vooruitzichten zijn echter nog maar heel vaag. wendend Ik geloof, dat ik hem maar eens flink moet uitlachen dat is dikwijls de beste remedie tegen een dergelijke malligheid. Ik vrees dat u daar niet veel succes mee zult hebben. Dan zit er niets anders op dan me maar eens flink boos te maken en hem te vertellen waar het op staat. Het spijt me dat ik het zeggen moet, maar daar is naar mijn beschei den meening evenmin veel resultaat van te verwachten. Noch spot, noch een vijandige houding zijn in een ge- \al als dit aan te bevelen. Gelooft u mij, er bestaat een veel doeltreffender methode. En die is? Contact te zoeken met hel meis je. Den jongeman niets laten merken, geen woord tegen hem le zeggen, me ar contact zoeken met het meisje. Dat helpt in negen-en-negentig van de honderd gevallen, wanneer er nog 'n greintje fatsoen in zoo'n meisje zit, en ze haar verstand gebruikt. Leg baar de feiten voor zonder er doekjes om le winden. Praat vertrouwelijk met haar daardoor voelt ze zich ge vleid. Doe een beroep op haar liefde voor den jongen, dien ze door haar 'n- timiteit met hem, onherstelbaar scha fte berokkent; dat werkt^op haar eer gevoel. Dring er op aan, dat ze hem jlaat loopen, dat ze voor hem op de vlucht gaat juist uit liefde voor hem clat geeft haar het idee dat ze een martelares is, een heldin, en dat voelen een heeleboel jonge meisjes, vooral zulke eenvoudige, ongecompli ceerde meisjes, zich graag. Dat is wat ik zeker zou doen, wanneer ik in uw omstandigheden verkeerde.... en ik zou het zoo gauw mogelijk doen. o van het Zuiden, Waalwükscbe en Lnngstraatsche ('«irail, VELO'S zjjn goedkoop

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1