De Echo cao hel Zuiden irïTTnn No. 47. Zaterdag 9 Juni '34. 57e Jrg. BINNENLAND. Mgr. Fr. A. J. A. Goyaerts. De Hoog Eerw. heer Fr. A. J. A. Goyaerts, Hegent van het Seminarie te St. MichielvGestel en kanunnik van het Kathedraal Kapittel, die dezer dagen zijn zilveren priester feest vierde, is benoemd tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. Naar wij vernemen heeft Z. H. Exc. Mgr. Diepen j.l. Zondag aan Mgr. Goyaerts deze benoeming over gebracht onder hartelijke gelukwen- schen met diens zilveren priesterfeest. Steun voor scheepsbouw Het Volk meldt: Wij vernemen, dat de regeering het plan heeft, binnenkort aan het parlement een aanzienlijk crediet te vragen voor de ondersteuning van scheepvaart en scheepsbouw. Ons werd een bedrag genoemd tus- schen de twintig en vijf en twintig millioen gulden. Deze steunverleening zou, ook voor wat den scheepsbouw betreft, staan buiten de bemoeiingen van het Werkfonds—1934. Wel schijnt het in de bedoeling te liggen, voor de regeeringshulp bepaalde voor waarden te stellen, o.a, met betrek king tot de arbeidsvoorwaarden van het personeel, dat in de ondersteunde bedrijven werkzaam is. Het nieuwe invoertarief. Bij het Departement van Financien is in voorbereiding een wetsontwerp tot herziening van het tarief van invoerrechten, dat nog voor 1 Juli in werking zal treden. Nader komt het Hbl. ter oore, dat dit ontwerp gewijzigde tariefwet, behalve een reeks bijzondere ver hoogingen en nieuwe heffingen tot strekking zou hebben een algemeene verhooging van het grondtarief van 10 tot 12 pet. Voortzetting Nijenrode-zaak. Op 21 Juni a.s. te 11 uur zullen de andere strafzaken samenhangende met de Nijenrodeaffaire verder in behandeling worden genomen. De zaak tegen Koning wordt dan het eerst behandeld, daarna die tegen Witbraad. Er zijn in deze zaken door het O. M. geen getuigen opgeroepen. »Holland ban 1859». De N.V. Brandverzekering Mij. »Ilolland van 1859» te Dordrecht vierde dezer dagen haar 75jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubilé heeft de Maatschappij een gedenk boek uitgegeven, waarin de geschie denis der maatschappij op uitvoerige wijze wordt beschreven. Het geheel is keurig uitgevoerd en rijk geillustreerd met foto's en gra fieken. Het ligt in het voornemen van de directie dit feit op eenigszins feeste lijke wijze te herdenken. Voor haar talrijk agentencorps in den lande was een boottocht in de Dordtsche Wateren georganiseerd. Aan bjord werd een noenmaal aan geboden. Des namiddags van 3 tot 5 uur hield de directie receptie in Hotel Ponsen. Passagiers voor de Melbourne-race. Naar wij vernemen zijn thans een zestal passagiers gehoekt voor het vliegtuig der K.L.M. F 30, dat in de handicaprace in October Londen Melbourne zal meevliegen. Hetaan- lal beschikbare plaaisen is op maxi mum twaalf vastgesteld. Aangezien dit vliegtuig het eenige is, dat op dezen luchtwedstrijd passagiers meeneemt, vertrouwt de K.L.M., dat ook de resteerende zes plaatsen, die, zooals bekend, f5UUü per stuk kosten, grif zullen weggaan. De »l{egeninaker». De heer A. Veraart zal, met behulp van vliegtuigen der K.L.M.in den loop van de maanden Juni, Juli en Augustus proefnemingen houden voor het neerslaan van wolken en het verdrijven van mist, zoowel in de omgeving van Amsterdam als boven de Noordzee tusschen Scheve- ningen en Katwijk. Onbewaakte overwegen. Te beginnen met October zullen als de weersgesteldheid zulks noodig maakt, door de treiiioilluitsemen voor onbewaakte ovef^^en worden gegeven. Verdrag Duilschland—Ned.-Indië onderteekend. Het verdrag tusschen Duitschland en Ned.Indië is onderteekend. Het verdrag zal met ingang van 1 Juli a.s. in werking treden. Gelijktijdig is het douaneen credietverdrag (Het »Hollandcrediet» van 140 millioen gulden) van 2ü November 1925, met drie jaar, dus tot 1940, verlengd. Koningin en Prinses bezoeken Friesland. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben heden een nietofficieel bezoek gebracht aan de provincie Friesland. Goedkoope uitstapjes door Nederland. Het succes, dat de Nederlandsche Spoorwegen met hun goedkoope treinen en uitstapjes door Nederiand ieder jaar hebben, heeft de directie doen besluiten voor het komende seizoen hieraan een belangrijke uit breiding te geven. Het aantal goedkoope treinen, dat in het vorige seizoen 128 bedroeg, is thans uitgebreid tot 150, waarbij het systeem gevolgd is dat men de provincies brengt naar de drie groote steden en de reizigers uit de groote centra naar de mooie streken in de verschillende provincies. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Zonder schriftelijke toestemming is eeni B'e overname uit deze rubriek verbod' n. Juffertje Ja en juffertje Nee. ®»En Jeanne, wanneer komen je groote dochters nu thuis Ik verlang er naar ze weer eens te ontmoeten na de tien jaren, dat ik jullie niet meer gezien heb 1» «Dadelijk komen ze, tante Eliza. Corries naaicursus is om vijf uur afgeloopen en Marian komt om half zes van haar lessen thuis». »Ik merk, dat je je dochters nut tige dingen laat leeren, daar ben ik blij om »Ja tante, mijn man liet me slechts een klein pensioen achter. Mijn meisjes moeten dus zoo vlug moge lijk hun brood verdienen. Het zijn lieve kinderen, maar....» »Wat is dat: »maar «Tante, ik wil niets zeggen over de meisjes, oordeel zelf over hen »Dat is goed en als ik ze een beetje ken, zal ik één van hen een voorstel doen, dat ze zeker wel prettig zal vinden.» Nog voor Mevrouw van de Reine kon antwoorden hoorden ze de deur opensluiten en weer dichtmaken, een jonge stem zong een vroolijk wijsje. Dadelijk trippelde de kleine Joosje, ventje van 5 jaar, de gang in. »Dag Corl» zong hij. »Joosje wil koekjes. Bakje koekjes voor Joosje?» «Natuurlijk schat. Ik zal ze voor je bakken 1» antwoordde de oudste. De twee dames, die in de kamer zaten te luisteren, glimlachten. Me vrouw van der Reine zeiDit is Corrie, die den bijnaam heeft van Juffertje Ja. Dan zal Marian ook wel niet ver meer zijn.» En werkelijk, terwijl tante Eliza met Corrie zat te praten, ging de deur voor de tweede maal open, dadelijk holde Joosje naar de gang. Men hoorde een kus en toen zijn stem metje. »Marian, wil je koekjes bakken BUITENLAND. Zes doodvonnissen in Gepoe-proces. Officieel wordt uit Kieff gemeld, dat vonnis is gewezen in 't proces tegen de van bedrog beschuldigde ambtenaren. Zes hunner werden veroordeeld tot den dood door den kogel. Mislukte Putsch in Litauen. In Litauen is een mislukte staats greep uitgevoerd. Oud-president Wol- demaras, die zich buiten zijn inter- neeringsgebied had begeven, is in de gevangenis gezet. De Belgische Regeeringscrisis. De Koning heeft het ontslag van 't Belgische kabinet ingewilligd, en graaf De Broqueville verzocht een nieuwe regeering te vormen. Algemeen wordt aangenomen, dat alle Katholieke Ministers zullen aan blijven, en dat wellicht de liberale mi nister Janson als leider van het de partement van Justitie zal worden ver vangen door een Waalschen afgevaar digde. Men verwacht, dat als De Bro queville de opdracht aanvaardt, de nieuwe regeering spoedig zal zijn ge vormd, en dat zij zich a.s. Dinsdag aan de Kamer zal voorstellen. Kurd. Faulhabers boek. In Maart j.l. moesten de boekhan delaars in Beieren een verklaring on derteekenen, waarin zij zich verplich ten kard. Faulhabers boek „Germa- ïientum, Judentum, Christentum" niet meer te verkoopen. Sinds den 25en Mei is dit verbod opgeheven, zoodat het indrukwekken de werk weer voor den verkoop is vrijgegeven. Zuivering in den N.S.D.A.P. In Duitschland schijnt men aan de zuivering van de N.S.D.A.P. te willen beginnen. Honderdduizenden leden zouden worden geroyeerd. Generaal Fernhndo Berenguer vermoord. Nabij San Sebastian is een aanslag gepleegd op generaal Fernando Be* renguer, die door eenige kogels werd getroffen en gedood. Men vermoedt, dat de daders hem hebben gehouden voor zijn broer, ge neraal Damasco Berenguer, oud-mi nister-president en minister van Oor log in de dictatoriale regeering, die kort voor het uitbreken der revolutie van 1930 tot 1931, aan liet bewind was. Koningin Astnd heeft een zoon. Woensdagavond-4s Koningin Astrid van België verblijd met de geboorte van een zoon, die naar wijlen zijn grootvader Albert zal heeten. Prins Albert is het derde kind uit het huwelijk van Koning Leopold en Koningin Astrid. De oudste telg is Prinses Charlotte, het tweede kind Kroonprins Boudewijn. Naar wordt medegedeeld verkeeren moeder en kind in goeden welstand. Huis ingestort. In den afgeloopen nacht is te Va lencia een huurhuis ingestort. In den vroegen ochtend 'werden 13 lijken en 2 stervenden geborgen. voor Joosje, Joosje lust ze zoo graag.» »Nee kleintje, daar heb ik geen tijd voor. Er zijn nog zooveel dingen te doen. En Corrie zette haar broertje op den grond. Tante Eliza, die alles gehoord had, ontving haar tweede nicht niet zoo vriendelijk als Corrie. En toch had Marians gezichtje iets aardigs. Om heel eerlijk te zijn, moet er bekend worden dat ze weieens ongeduldig haar wenkbrauwen fronste en een ontevreden trekje om haar mond speelde. Maar dat waren slechts korte momenten. Corrie daarentegen was de rust zelve, haar bewegingen waren kalm en afgemeten. Ook nu v\eer zonder haast legde ze haar werk op tafel, weldra was het knippen van haar schaar en 't tikken van Marians schrijfmachine het eenige geluid dat men hoorde. De beide dames waren in hun eigen gedachte verdiept, Joosje speelde stil met zijn legdoos. Na een uur ijverig werken, ruimden de meisjes hun zaakjes in. Bij het avondeten was men alle maal weer bij elkaar en Joosje klapte in zijn handen van plezier, toen hij een schaal met goudbruine koekjes als »toetje» zag verschijnen. Tante Eliza dacht »Wat een lief, vriendelijk schep seltje is die Corrie.» Geen wondei, dat ze Juffertje Ja genoemd wordt.» Maar toch was het Marian, bij wie Joosje op schoot klom en bij wie hij bedelde dat zij hem naar bed bracht. Mevrouw van de Reine voelde zich 's avonds niet erg prettig cn ging vroeg naar haar kamer. Corrie volgde haar en alleen tante Eliza Men vreest, dat nog meerdere doo- den onder de puinen liggen. De oor zaak van het ongeluk is niet bekend. Itoe Chili zijn oude schulden betaalt. De Chileensche regeering heeft een achterstallige schuld van 20 jaren aan de internationale post-unie vereffend door werkloozen goud te laten zoeken in de rivierbeddingen van de Andes. De schuld bedroeg 1.200.000 gulden en dit bedrag is in alluviaal goud in minder dan een maand, door een le ger van 25000 werkloozen bijeenge bracht. GEMENGD NIEUWS. De oorlog herleefd. Bij loting terechtgesteld. Voor het Hoog Militair Gerechtshof te Parijs is Zaterdag een gruwelijke episode uit den oorlog in de herinne ring teruggebracht. De weduwen en moeders van vier Fransche soldaten hadden bij het hof het verzoek inge diend de nagedachtenis van hun man nen en zonen, die waren terecht ge steld, nadat een geheele compagnie in 1915 had geweigerd haar officieren naar den top van een heuvel bij St. Mihiel te volgen, van blaam te zuive ren. De weduwen van twee der vier mannen, korporaal Morange en den soldaat Prevost waren in de zitting van het Hof aanwezig en de herinne ring aan den krijgsraad van 1915, die gehouden werd onder het geraas van ontploffende granaten, werd opgeroe pen door met modder bevlekte docu menten, welke door een ambtenaar werden voorgelezen. Soldaten van het 03e regiment in fanterie, die aan het verschrikkelijke drama deelnamen, deden het tragische verhaal. Dit regiment, zoo zeiden zij, was gedecimeerd naar de linie, waar de soldaten van het front kunnen uit rusten, teruggekeerd, maar de 5e com pagnie, die meer dan eenige andere bad geleden, werd naar het front te ruggezonden na aangevuld te zijn met recruten van de lichting 1915. Toen de compagnie op den avond van 19 Augustus de loopgraaf bereikte, die zij moest bezetten, lag het stuk „nie- mands-land", onmiddellijk daarvoor, bezaaid met lijken in de Fransche horizont-blauwe uniform. „Het was een waar knekelhuis, vertelde de com pagniescommandant Dubost aan het Hof. De dooden van den vorigen aan val lagen tegen elkaar aangedrukt. Er was geen vierkante meter, waar geen lichaam op lag. De officieren, die aan het bevel van hun meerderen gehoorzaamden, gin gen naar den top die door machine geweervuur werd schoongeveegd, maar hun manschappen bleven ach ter. „Het waren mcnschelijke wrak ken", zoo verklaarde luitenant Mei- nieux, die zelf in den oorlog werd ge kwetst en het Legioen van Eer ontving aan het Hof. Het zou beter zijn ge weest hen op de plaats waar zij wa ren neer te schieten, dan hen uit de loopgraaf te laten klimmen. Toen generaal Deletoille vernam, dat de 5e compagnie geweigerd had cic bevelen te gehoorzamen, besliste en Marian bleven in de huiskamer achter. De laatste was ijverig op haar machine aan het werken. Plotseling zei de oude dame: Marian, doe me een pleizter en ga naar bed. Het is niet goed voor meisjes zooals jij cm nog zoo laat te werken.» »Oh tante, ik ben nadclijk klaar. Ik ben een beetje laat omdat ik die koekjes voor Joosje heb gebakken. Dat duurt lang. maar hij had er zoo'n trek in 1» Tante Eliza liet niete merken, maar heimelijk dacht ze: »He, heb jij die gebakken Den volgenden ochtend toen de meisjes naar hun lessen gingen, vroeg hun moeder: «Als een van jullie langs de modiste gaat, wil je dan de hoed meebrengen, die van daag klaar zou zijn »Ja, moeder,» zei Juffertje Ja dadelijk. »Nee mam, ik heb er geen tijd voor, zei Marian. Toch was het juffertje Nee, die moeders hoed meebracht. Het was ook juffertje Nee, die boeken, die tante Eliza graag had willen heb ben, naar huis bracht, ofschoon Corrie gezegd had, dat zij het zou doen. Zoo ging het gedurende de weken, dat tante Eliza er logeerde aldoor: Juffertje Ja beloofde alles en Juf fertje Nee deed het. Het was zooals Joosje zei »Als Cor ja zegt, bedoelt ze nee en als Marian nee zegt, bedoelt ze ja.» Eindelijk kwam de dag, dat tante Eliza weg zou gaan. »Ik wilde gra ig even mei jullie spreken Cor en Marian hij, dat de geheele compagnie voor <ten krijgsraad moest terecht staan. Dit zou algemeene terechtstelling ten gevolge hebben gehad. „Ik protesteerde tegen deze slach ting deelde Dubost, de bevelhebber over de compagnie, mede. Ten slotte werd gezegd„een man voor elk pele- ton". Er waren zes pelotons, maar er wer den maar vijl zondebokken aangewe zen, daar luitenant Boulant, die het bevel had over het 4e peloton, vier kant weigerde een man uit te kiezen. De anderen werden door het lot aan gewezen. Ik had tegen den eenen man niets meer dan tegen den anderen, zoo zeide luitenant Meinieux. Ik opende mijn aanteekenboek. De korporaal gaf mij de nummers 1 tot 40, ik zette een kruisje achter no. 17. Het was de sol daat Fontanaud". De president van het Hof merkte den luitenant op, dat hij in gebreke was gebleven den krijgsraad hiervan p de hoogte te stellen en verwees naar een verklaring, later door den president van den krijgsraad afgelegd, aat, zoo hij geweten had, dat de na men door het lot waren aangewezen, hij de terechtstelling van deze man nen nooit zou hebben toegelaten. „Ik betreur het van ganscher har te", antwoordde luitenant Meinieux, „maar er is mij niets gevraagd". Voor den krijgsraad trachtte kor poraal Morange zijn mannen te recht vaardigen, uiteenzettende, dat het ver laten van de loopgraaf zekere vernie tiging zou hebben beteekend. Hij werd veroordeeld, maar korporaal Coulon, die verklaarde, dat hij naar den top was gegaan, maar teruggekeerd toen hem bleek, dat hij alleen was, werd rij gesproken. De soldaten Prevost, Fountanaud zeiden niets en werden ter dood ver oordeeld. Hun rechters bevalen hen aan voor gratie, maar generaal Dele toille weigerde. Kolonel Bourlois, de regeerings-ge- \olmachtigde, die de oorspronkelijk gewezen vonnissen gerechtvaardigd achtte, zeide Zaterdag voor het Hof, dat het feit, dat al de schuldige perso nen niet veroordeeld waren, niet be- teekent, dat zij, die terecht zijn ge steld, onschuldig waren. Het Hof zal aan het eind van de maand uitspraak doen. Gezin van 9 personen omgekomen. In de gemeente Schramberg (Wurt- temberg) heeft een hevige brand ge woed. Het bezit van den groot-grondbezit ter Karl Lambrecht is totaal in asch gelegd. Het geheele gezin Lambrecht, be staande uit 9 personen: vader, moe der en zeven kinderen van twee tot veertien jaar, kwam in de vlammen om. Gebrek aan water bemoeilijkte het blusschingswerk zeer. De brand werd eerst laat ontdekt, daar dichte nevel het uitzicht sterk belemmerde. De ouders trachtten hun kinderen nog te redden, doch vonden bij hun pogingen den verstikkingsdood. Nieuwsgierig keken de meisjes haar aan. «Meisjes, toen ik hier kwam, had ik het plan een van jullie mee te nemen op een reis naar Zwitserland, die ik wil gaan maken. Er kan maar één meegaan, omdat de ander bij jullie moeder moet blijven. Degene, die ik meeneem, moet verschillende werkjes voor me doen, enfin, moet iemand zijn. op wie ik vertrouwen kan. En daarom ben ik tot de con clusie gekomen, dat het...» tante keek naar de opgeheven gezichtjes, die haar met spanning aanzagen... «Marian zal zijn, die mee gaat.» De tranen sprongen in Corrie's oogen en de oude dame die de les niet te hard wilde laten zijn, voegde er aan toe «Als Cor haar daden in overeen stemming brengt met haar woorden, zal haar beurt ook komen. Ik hoop, dat het gauw gebeurt, kind 1» DINA VAN Z. Oplossing n. 1 Waterpokken praten, tak, pek, nek, waken, rok, weer. 2 Constantinopel stal, pop, pen, plas, slot. 4 D 3 a rit opi wanen appel Dinsdag ren ieder 1 bal g

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5