Kiem nil Kaalsieml. EEN PAAR KIEKJES UIT HET RIJKE PRIESTERLEVEN VAN Z. H. EXC. MOR. DIEPEN, BISSCHOP VAN 'S-BOSCH, BIJ; ZIJN 50-JARIÜ PRIESTERFEEST Mgr. bij den 12en Katholiekendag te. Waalwijk. De Sint Jansklokken zijn ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van Z.H. Exc. Mgr. Diepen, Bisschop van 's-Bosch in feestgewaad verschenen. Hel mooi verzorgde nummer bevat o.m. een schrijven van Paus Pius XI, dat wij hieronder laten volgen: Aan Onzen Eerwaardigen Broeder ARNOLDUS FRANCISCUS DIEPEN, Bisschop van 's-llertogenbosch Assistent-Bisschop bij Onzen Troon PWS P P. XI Eerwaardige Broeder, heil en Apostolischen zegen. Met dankbaarheid en vreugde vernamen Wij onlangsdat het weldra vijf tig jaar zal zijn geleden, dat Gij voor den eersten keer het heilig Offer aan God hebt opgedragen. Wij sluiten ons krachtens de genegenheid en waardee ring, welke Wij U zoo van harte toedragen, aan bij de rechtmatige blijdschap, wcike Uw vrienden en geloovigen thans bezielt. Het is Ons immers zeer goed bekend, welke werken tot bevordering van geloof en liefde zoo uitstekend door U zijn volbracht, vooral door tijdens den oorlog Uw innige zorg te. schen ken aan het verlichten van den nood in Oostenrijk en Hongarije en door Uw opdracht als Apostolisch Visitator in Zweden, Noorwegen, Denemarken en Finland op zoo uitmuntende wijze te volvoeren; ook is Ons niet onbekend, met welke inspanning en arbeid Gij de U toevertrouwde kudde naar heilzame weiden tracht te brengen. Terwijl Wij U derhalve op de eerste plaats Onze gelukwenschen aanbieden, smceken Wij Christus den Verlosser, onuitputte lijke bron van goede, gaven, dat Hij U overvloedig Zijn zegen en troost moge s benken en de blijde, vruchten van Uw ijver altijd meer moge doen toene men. Om ook de naderende viering van deze heugelijke, gebeurtenis voor Uw volk nog meer vruchtbaar te maken, geven Wij U gaarne verlof, om, op een bepaalden dag, na het plechtig opdragen van het H. Offer, in Onzen Naam en op Ons gezag den zegen aan de geloovigen, daarbij tegenwoordig, mede te deflen en hun een vollen aflaat te verleencn, te verdienen volgens de voor schriften der H. Kerk. Ten slotte wenschen Wij U van harte toe, dat Gij nog zeer lang en in volle gezondheid moogt bewaard blijven tot heil der Kerk en t >t onderpand van de hcmelsche zegeningen en als bewijs van Onze hoogste toegenegenheid schenken Wij, vol liefde in den Heer, U, Eerwaardige Broe der, voor U en voor de gehcele geestelijkheid en het volk, aan Uwe waakzame zorgen toevertrouwd. Onzen Apostolischen Zegen. Gegeven te Rome bij Sint Petrus, 18 April op het Beschermfeest van Sint Joseph in het jaar 193b, in het 13e jaar van Ons Pontificaat. Z.H. Exc. de Bisschop bij de consecratie der Kerk van St. Jan te Waalwijk. Op uitdrukkelijk verlangen van den Bisschop had op den dag van het jubi leum geen publieke herdenking of huldiging plaats. 's Morgens droeg de jubilaris in zijn huiskapel een stille H. Mis van dankbaarheid op. De Pontificale H. Mis ving om 10 uur aan in de Kathedrale Basiliek van St. Jan, bij welke plechtigheid de Bisschop op den troon pontificaler assis teerde. Tal van geestelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleeders wa ren in den St. Jan aanwezig. Om 12 uur ving de receptie aan in het bisschoppelijk museum. De vic.-gen. van het bisdom, Mgr. F. N. Hendrikx, bood namens het dio cees een feestgave aan van 56.000.die is bijeen gebracht voor de leni ging der geestelijke nooden in het bisdom. De Commissaris der Koningin, Mr. Dr. A. van Rijckevorsel, bood vervol gens de gelukwenschen aan van het provinciaal bestuur. Spr. verheugde zich over de verhoudingen tusschen de burgerlijke en geestelijke autoriteiten zooals die hier bestaan. H.M. de Koningin heeft de groote verdiensten van Mgr. voor geheel Ne derland in dit verband noemde spr. het werk van Mgr. Diepen op onder wijsgebied willen eeren door hem te verleenen de hooge onderscheiding van Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Daarna voerde het woord de burgemeester van 's-Bosch, die gewaagde van de deugden die Mgr. Diepen, ook speciaal als geboren Bosschenaar, sieren. De Burgemeester deelde mede, dat het gemeentebestuur besloten heeft, den Bisschop te benoemen tot eere-burger. Spreker bood hem de gouden eerepenning der stad aan. Mgr. Diepen richtte tot alle sprekers afzonderlijk een hartelijk dank woord. Talloos velen kwamen den jubileerenden Bisschop hierna gelukwenschen. In den loop van den dag zijn vele telegrafische gelukwenschen ingekomen. 's Avonds om 7 uur celebreerde Mgr. Diepen in den St. Jan een Pontificaal Lof. De stadsbeiaardier zette op den toren der basiliek het concert in met „Aan U, O Koning der Eeuwen". De Bisschop schonk bij zijn jubilé f 500.aan het Crisis-Comité en 500.aan den stillen arme. Hevige brand te Helmond. Woensdagmiddag is brand uitge broken in den houthandel, houtzagerij en schaverij van den heer W. de Vries aan den Kanaaldijk te Helmond. In een minimum van tijd stond het geheele complex in lichte laaie. De brandweer, die direct met alle be schikbaar materiaal ter plaatse was, zag zich genoodzaakt een tiental be lendende perceelen, die inmiddels door de bewoners ontruimd waren, voor het vuur te vrijwaren. Een oogen- blik heeft men gevreesd voor 't sprin gen van een stoomketel, doch men heeft deze met groote moeite kunnen aflaten. De geheele fabriek voor hout bewerking werd een prooi der vlam men. De aangerichte schade is enorm doch wordt door verzekering gedekt. VcMbalgeestdrift gekoeld. Op alle groote voetbalvelden in Tur kije zijn thans brandweer-installaties aangebracht en de brandweerlieden hebben opdracht gekregen op de me nigte te spuiten, als zich onregelma tigheden voordoen tijdens of na afloop van de wedstrijden. Deze maatregel is een gevolg van de onlusten, die gedurende de wed strijden om den Winter Beker hebben plaats gehad. De Turk is gewoonlijk een zeer kalm mensch, doch het voetbal pel dat het geheele jaar door in Turkije ge speeld wordt, schijnt hem zeer op te winden. SPORT. VOETBALSPORT. Duitschland derde. De wedstrijd DuitschlandOosten rijk om de 3e en de 4e plaats van het wereldkampioenschap voetbal is door Duitschland met 32 gewonnen. Bakhngs naar H.B.S. Reeds eenigen tijd geleden werd ge meld, dat Bakhuys, de middenvoor van het Nederlandsche elftal, tegen 't einde van dit seizoen ZAC zou verla ten, zich in Den Haag zou vestigen en voor HBS zou uitkomen. Thans is het zeker dat Bakhuys met September de gelederen van de Kraaien zal versterken. Hij zal echter nog de promotiewedstrijden voor ZAC spelen. DE VOETBALCOMPETITIE. Willem II naar Amsterdam. Nieuwe overwinning voor KFCI Middelburg of Ju- lianal WSC ontvangt DEVO. ESV naar Bommel. Na een vrij lange onderbreking gaat de eindronde weer verder. Willem II is te gast bij Ajax in Amsterdam en zal daar vermoedelijk een zware par tij hebben. De Amsterdammers zul len immers het gelijke spel uit Tilburg nog wel willen wreken. Wij vreezen, dat er voor de Zuidelijken in de hoofd stad weinig te halen zal zijn. De K.F.C. zal hoogstwaarschijnlijk haar positie weer eens gaan verster ken. Het zou tenminste heel sterk ver wonderen, als de Oostelijke kampioe nen tegen het hechte systeem der Koo- gers konden optornen. In bet Zuiden valt morgen een be langrijke slag. De strijd tusschen Mid delburg en Juliana zal immers van doorslaanden invloed zijn op het eind resultaat der promotie-comp. 2e klas. De Limburgers staan er momen teel nog het best voor, maar toch ge- looven wij, dat de thuisclub in dezen strijd de beste kansen heeft. Het valt niet mee Middelburg in eigen huis te bestrijden. Tegelen en De Baronie, die beiden uitgeschakeld zijn, maken samen nog een robbertje. In de promotie 3e klasse loopt het nu ook naar het einde. Alle vier de clubs spelen morgen hun voorlaatsten wedstrijd. Van de 2 clubs die nog kans maken heeft WSC het ongetwij feld het gemakkelijkst. De Wanlwijkers ontmoeten op eigen terrein DEVO, waarvan zij in Den Bosch al met flinke cijfers wonnen. Het zou ons leelijk tegenvallen als WSC uit dezen strijd niet het volle pond haalde. ESV, dat bij Zaltbom- mel te gast is, heeft het lang zoo ge makkelijk niet, want de groenhemden zijn op eigen terrein niet licht te ver slaan. Toch moeten de Eindhovenaren uit deze ontmoeting 2 punten halen willen zij in de running blijven. Programma voor Zodag a.s. Kampioenschap van Nederland: Ajax Willem II; KFCHeracles. Zuid. Promotie-competitie 2e klasse: TegelenDe Baronie; Middelburg- Juliana. Promotie-competitie 3e klasse: ZaltbommelESV; WSCDevo. WIELERSPORT. Successen van SlaafsPijnenburg te A peldoorn. Op de Apeldoornsche Wielerbaan hebben Slaats en Pijnenburg Woens dagavond mooie succesen behaald. In alle nummers waarin zij uitkwamen werden zij no. 1, n.I. in omnium, sprint, koppelachtervolging en in den koppelwedstrijd over 60 K.M. Frans Slaats op de Waalwijksche baan. Dat belooft een attractie te worden waarnaar zeker heel velen zullen ko men kijken: Dinsdagavond rijdt Frans Slaats op de Waalwijksche baan te gen zijn Belgischen rivaal Gerard Loncke. Slaats heeft de laatste jaren zoo'n groote naam gemaakt, dat het meer dan jammer was, dat we hem zelden of nooit in Waalwijk zelf zagen op treden. Thans is daartoe, dank zij 't wakkere initiatief van de directie der Waalwijksche baan, eindelijk de ge legenheid geboden. En deze gelegen- heid mag men dan ook niet laten \oorbijgaan. Maar de strijd tusschen Slaats en Loncke is niet alles wat dezen avond geboden zal worden. Het verdere pro gram wijst nog tal van bekende ama teurs aan, waarvan wij nog noemen: Hufmeijer, v. Leest, Princen, Martens van Helvoirt, Aarts en van 't Hof. Er staat ons dus een zeer intressante wie- Ieravond te wachten. De wedstrijden beginnen om half 8, doch de groote strijd tusschen Slaats en Loncke zal eerst omstreeks half 9 verreden worden. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 10 Juni '34: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9,30 uur lees- dienst, n.m. 2 uur Ds. Cuperus van Capelle; bevestiging van ambtsdragers. Geref. Kerk, v.m. 9,30 uur en n.m. 5 uur Ds. J. C. Hagen. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente alhier hoopt a.s. Zondag des morgens half 10 op te treden Ds. Cu perus. Des namiddags geen dienst. A.s. Zondag des voormiddags half 10 en des avonds 6 uur zal voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loon- schendijk optreden de heer v. d. Ent, godsdienst-onderwijzer te Aalst (Gld.) terwijl des nam. 2 uur Ds. v. d. Roest uit 's-Gravenmoer hoopt voor te gaan. Kaatsheuvel, 8 Juni 1934. H. Harlhulde. De indrukwekkende plechtigheid der kinderhulde aan het H. Hart, het vorig jaar met zoo'n grooten luister gehouden, zal dit jaar her haald worden. Reeds weken zijn de Eerw. Broeders en Zusters met de voorbereidingen bez'g Naast de liederen van het vorig jaar zijn eenige nieuwe gezangen ingestudeei d, het spreekkoor dat zal worden uit gevoerd is geheel nieuw, terwijl in den stoet verschillende nieuwe groe pen zullen uitkomen. Om half 5 wordt de stoet opge steld aan de St. Jansschool om vandaar door Schoolstraat, Gast huisstraat, Peperstraat naar het H. Hartbeeld te trekken. De zan- gersgroep en het spreekkoor worden in net planklier vóór de kerk opge steld, terwijl de overige kinderen voor het H. Hartbeeld gegroepeeid worden. Onder het trekken en op stellen zingt het kinderkoor onder leiding van Broeder Joad verschil lende liederen. Zoodra de opstelling klaar is wordt het H. S icrament afgehaald, terwijl het spreekkoor het eerste deel sp eekt. Bij 't verschijnen van den priester met't Allerheiligste jubelt het kinderkoor: Lauda Jeru salem. Na de uitstelling volgt het 2e deel van het spi eekkoor, ver schillende gezangen door alle Jein- deren, het geestelijk geschenk der kleinen, de toespraak door den Z.E. heer Pastoor, het intronisatielied en een kort Lof met toewijding aan 't H. Hart. Na den zegen volgt het 3e gedeelte van het spreekkoor met het lied Aan U, o Koning der Eeuwen. Om den dag geheel in het teeken der kinderhulde te houden, zal in de Hoogmis uitgevoerd worden de driestemmige Mis voor gemengd koor van Aug. Wiltberger, die op len Pinksterdag op zoo keurige wijze door het knapen- en zangkoor werd uitgevoerd. Vergadering R.K. Werkliedenvereen. In de algemeene ledenvergadering van de R.K. Werkliedenvereeniging is door het plaatselijk bestuur met kracht gepropageerd voor deelname aan den Katholiekendag, die Zondag 24 Juni a.s. te 's Bosch gehouden wordt. Door huisbezoek zal getracht worden een groot aantal deelnemers bijeen te krijgen. De kosten bedragen slechts f0.75, welke bedrag nog in HET GOUDEN PRIESTERFEE IVAN MGR. A. F. DIEPEN.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6