Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD, BUITENLAND. BINNENLAND. WOENSDAG 20 JUNI 1934. 67c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. VEILIG VERHEER. ZONDAGSRIJDERS In het eerste kwartaal 1934 zijn voorgekomen 1033 verkeersongeval len tegen 672 in hetzelfde tijdvak 1933. Dat is dus een stijging van niet minder dan 53.7 pCt. Het is een verschijnsel dat te denken geeft. Men kan 's Maandags geen krant openvouwen of het oog valt op de lange lijst van verkeers ongevallen, al of niet met doodelijken afloop. Wij hebben alle respect voor het vele dat door verschillende organi saties op het gebied der verkeers veiligheid wordt gedaan, maar toch verwachten wij geen afdoende resul taten van deze campagnes. De fout zit hem voor een groot deel in het feit dat de berijders van den weg niet altijd even bekwaam zijn, en wij vragen ons soms af, of de eischen die aan den adspirant bestuurder van motorvoertuigen ge steld worden niet al te licht zijn. Het is tenminste een opftierkelijk feit dat vooral in den laatsten tijd een nieuwe categorie van wegge bruikers is opgestaan, die wij met Zondagsrijders zouden kunnen be titelen. Nu het hun gemakkelijk wordt gemaakt tegen een civiel prijsje een auto zonder chauf feur te huren, beijveren zij zich om in den kortst mogelijken tijd met goed gevolg de rijproef te kunnen afleggen. Om het tot zulk een vaar digheid te brengen behoeft men geen volleerd automobilist te wezen, en men kan zijn rijbewijs krijgen ook al beschikt men nog niet over de routine, die elke automobilist nu eenmaal bezitten moet en die men eerst in de practijk, door het vele rijden kan krijgen. Het zijn veelal deze gelegenheids chauffeurs die aansprakelijk zijn van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 28. Zeker, ik begrijp heel best dat het hard voor je is, heel hard, dat het 't uiterste van je wilskracht zal vergen; maar er is niets dat een vrouw niet kan doen voor den man van wien ze houdt. Je moet je dit voortdurend voor oogen houden je moet het offer van je lief de brengen voor het welzijn van Regi nald, omdat een huwelijk met je, zijn ongeluk, zijn ruïne zou beteekenen. Niet om jou persoonlijk, voegde ze er haastig en sussend aan toe, maar om de maatschappelijke gevolgen. En bedenk ook dat dit huwelijk jouzelf geen geluk zou brengen. Wil je me vóór ik wegga, beloven dat je zult doen wat ik ge vraagd heb? Kunt u me niet een bedenktijd la ten voor ik u een belofte geef? smeekte Winifred, nog steeds schreiend. Ik wordt nog gek! Ik ik ben zoo onge lukkig ik heb toch geen moeite ge daan om hem te krijgen; hij heeft mij gezocht. Hebt u dan geen medelijden? Zeker heb ik dat - ik heb mede lijden en ook vertrouwen. Vertrouwen in jou, in je gezond verstand en in je oprechte liefde voor mijn zoon, die je tot het besef zal brengen, dat zijn ge luk het zwaarst moet wegen en jouw voor de ongelukken die op den weg gebeuren. Zij huren Zondags een wagentje, trekken er met familie of kennissen op uit, wanen zich be kwame automobilisten, maar raken de kluts kwijt als er zich werkelijk moeilijke verkeers—situaties voor doen. Men lette eens op hoe vaak het voorkomt dat ongelukken worden veroorzaakt door berijders van »ge- huurde» automobielen, en hoe be trekkelijk zelden daarentegen auto mobilisten, die dagelijks op den weg zijn, stukken maken. Het gevaar komt heusch niet vooral van de laatsten, al durven deze misschien al eens een schepje meer gas te geven, maar het zijn juist zij, die niet volkomen met de auto bekend zijn en die niet auto matisch op alle indrukken reageeren, die de wegen onveilig maken. Daarom zullen hier, wil men wer kelijk de veiligheid op den weg be vorderen, strengere eischen gesteld moeten worden en ware het mis schien dienstig het verhuren van auto's zonder chauffeur aan banden te leggen. Het accoord tusschen Mussolini en Hitler. Hitler is weer uit Venetië naar Duitschland teruggekeerd. Het accoord, dat Mussolini en Hitier bij hun besprekingen bereikt hebben, kan worden samengevat in de vol gende punten 1. Een vriendschappelijke ver standhouding tusschen Duitschland en Italië is een essentieele voor waarde voor de handhaving van den Europeeschen vrede. 2. Zoowel Duitschland als Italië erkent de noodzakelijkheid van Oostenrijks onafhankelijkheid, het geen in feite neerkomt op het af stand doen door Duitschland van de »Anschluss»-gedachte. 3. Waarborgen voor deze onaf hankelijkheid worden niet gegeven, doch Duitschland verplicht zich, de actie der terroristen in Oostenrijk verlangens daarvoor op den achter grond moet stellen. Denk er dan nog maar eens over en ik ben overtuigd dat je je moeilijk offer heldhaftig zult brengen ter wille van hem. Liefde die niet tot offers bereid is, is den naam liefde niet waard. Na deze pathetische ontboezeming zweeg ze even, om te vervolgen: En nu wordt het mijn tijd. Als je eens wist hoe verschrikkelijk het mij spijt dat het zoo loopen moet. Opnieuw een pauze, waarin ze het meisje met neergetrokken wenkbrau wen recht in het gezicht keek. Ik kan toch maar niet de gedachte van me afzetten dat ik je al eerder ge zien heb het lijkt warempel wel iets uit een droom. Dag kind, ik ga. Ik moest het doen, helaas, maar ik vond het erg pijnlijk. Ik mag je wel een kus geven hè? Hier is mijn kaartje je komt me wel even opzoeken om je be sluit mee te deelen, nietwaar? Ik twij fel er overigens heelemaal niet aan hoe dat zal uitvallen je zult mijn ver wachtingen in de waarachtigheid van je liefde niet beschamen. Nu, dag hoor. Winifred was niet in staat iets te zeggen haar tenger lichaam schokte van het snikken en lady Carshaw ver trok in een soort van steelsche haast. Toen ze was heengegaan, liet Wini fred zich op de sofa vallen. Haar krampachtig schreien bedaarde lang zamerhand en ze vond voldoende kalmte om het gesprek van zooeven te overdenken. De geraffineerde argu mentatie van de deftige bezoekster werkte als een sluipend vergif. Niet vergeefs had lady Carshaw een beroep gedaan op haar waarachtige liefde, die Reginald's geluk zwaarder zou la- niet te steunen. 4. Duitschland verklaard zich bereid, in den Volkenbond terug te keeren, wanneer tevoren aan Duitschland volkomen rechtsgelijk heid is gegarandeerd. 5. Duitschland en Italië zullen er gemeenschappelijk naar streven, het vormen van mogendhedengroe- pen te verhinderen, daar zij met alle landen wenschen samen te werken. Snelle treinen. De Dieseltrein van Berlijn naar Keulen heeft gisteren de 575 K.M. in nauwelijks 5 uur afgelegd, dus met een gemiddelde snelheid van 120 K.M. Men hoopt dat reeds het volgend jaar de tocht slechts 4'/2 zal duren met een maximum snelheid van 200 K.M. per uur. Woldemaras veroordeeld. Op 17 Juni heeft het militaire ge rechtshof te Kowno de zaakWol demaras behandeld. De beklaagde werd schuldig bevonden gemeen schappelijk met anderen getracht te hebben door middel van een gewa- penden opstand de bestaande Litau- sche regeering ten val te brengen. Wegens dit feit heeft het militaire gerechtshof Woldemaras veroordeeld tot 12 jaar zware kerkerstraf. ten wegen dan haar eigen verlangen, op haar ridderlijkheid, op haar moed, oj) de bereidheid tot martelaarschap, die in iedere rechtgeaarde vrouw leeft. Een uur had ze zoo gelegen, met brandende oogen voor zich heen sta rend, toen juffrouw Goodman klopte, om een brief binnen te brengen, die de post zooeven bezorgd had. Het was van een theateragent, wiens deur ze letterlijk plat geloopcn had om een baantje, of om precies te zijn, het was een brief op zijn zakenpapier, die de uitnoodiging bevatte tot een sa menkomst met „een cliënt" op Moore House, Derwent Road bij Uxbridge, welke samenkomst wellicht kans zou bieden op een aanstelling. Ze had den brief ternauwernood ge lezen, toen er weer geklopt werd. Het was Sir Reginald Carshaw, ze herken de zijn klop onmiddellijk. De hemel sta me bij, zuchtte Wi nifred. Hoe moet ik in vredesnaam volbrengen wat mijn plicht is om te doen Maar de brief in haar hand, met zijn belofte van zelfstandigheid, gaf haar wat kracht en een weinig ver trouwen mengde zich in haar bitter heid. XVIII. WINIFRED BARLETT GAAT HAAR NOODLOT TEGEMOET. Winifred, doodsbleek, stond op om hem te ontvangen. Ofschoon het hart haar brak, had ze haar besluit geno men. Ze zag nu den weg, dien haar plicht tegenover den man dien ze lief had, haar voorschreef. Ze moest haar rol spelen, ze moest hem in den waan brengen dat ze niet van hem hield. Bloedbad op Cuba. In de Cubaansche hoofdstad is het tusschen leden der fascistische organisatie A B C en communisten tot een bloedige botsing gekomen, die aan 17 personen het leven heeft gekost, terwijl ruim 60 personen werden gewond. Finland betaalt. Finland is het eenige land van de dertien mogendheden die oorlogs schulden aan Amerika hebben, dat 15 Juni aan zijn verplichtingen heeft voldaan. Het heeft n.l. de verschul digde annuïteit, groot 166.538 dollar geheel betaald. Amerika treedt toe lot het interna tionale arbeidsbureau. Het Amerikaansche Congres heeft het wetsontwerp in zake toetreding der Vereenigde Staten tot de Inter nationale Arbeidsorganisatie met groote meerderheid van stemmen goedgekeurd. Mr. M. P. L. Steenberg he officieel benoemd lot Minister. De «Staatscourant» van Maandag avond bevatte een Kon. Besluit, waarbij met ingang van 25 Juni 1934 de Minister van Staat, Minister van Koloniën, voorzitter van den raad van Ministers, Dr. H. Colijn eervol is ontheven van 't beheer ad interim van het Departement van Economi sche Zaken met dankbetuiging voor de door hem in dezen den lande bewezen diensten en benoemd is tol minister van Economische Zaken Mr. M. P. L. Steenberghe, voorzitter der Algemeene R K. Werkgevers— vereeniging. Max Paul Léon Steenberghe is op 2 Mei 1899 te Leiden geboren en promoveerde in 1920 te Utrecht in de rechten en werd daarna juridisch adviseur van de N.V. Textielfabrieken H. van Puyenbroek te Goirle, waar hij spoedig directeur werd. Dejonge directeur werd bestuurslid van de Bossche katholieke Werkgevers vereeniging en spoedig lid van het Lady Carshaw kon tevreden zijn over het resultaat van haar bezoek. Het kwam in haar onbedorven geest niet op dat dit bezoek een machinatie was, oj) touw gezet door de samen zweerders voor wie haar aanwezigheid in Engeland een gevaar was en dat ook Reginald's moeder, te goeder trouw opkomend voor liet geluk van haar zoon, zooals zij dat in haar be krompenheid zag, zonder het te weten een werktuig in hun handen was ge weest. Met luchtigen stap kwam Sir Regi nald binnen. Ik heb nieuws, Winnie, begon hij vroolijk, maar na één blik op haar gezicht, stiet hij verschrikt uitWat is er in vredesnaam aan de hand? Met wie? was de kwasi-verbaasde wedervraag. Met jou. Je ziet zoo verschrikke lijk bleek. Werkelijk? Er is toch niets met mij. En je hebt ook gehuild, dat kan ik duidelijk zien. Dacht je? Absoluut! Toe, vertel me nu, wat scheelt er aan? Waarom zou ik het jou vertellen als er iets aan scheelt? Cir Reginald stond paf. Aan wie zou je het anders ver- lellen dan aan mij? Deze voor de hand liggende rejdiek ontroerde Winifred en worstelend met een brok in haar keel, slaagde zij koel te antwoorden Ik voel me niet goed vandaag je zou me een groot pleizier doen als je nu heenging en misschien een an deren keer terugkomen. Wat een toon! En dat tegen mij! Heb ik iets verkeerds gedaan? Winnie dagelijksch bestuur der Algemeene Katholieke Werkgeversvereeniging, terwijl hij einde 1930 den heer J. P. J. Asselbergs opvolgde als voorzitter van laatstgenoemde vereeniging. Mr. Steenberghe was voorzitter van de Ned. Kath. Ver. van werkgevers in de Textielnijverheid lid van de vereeniging van Staathuishoudkunde en Statistiek lid van den Werkloos- heidsraad, den Nijverheidsraad en de Centr. Commissie voor de Sta tistiek lid van den Hoogen Baad van Arbefdvan de vereeniging voor Actieve Handelspolitieklid van den partijraad der Katholieke Staatspartij; lid van het bestuur der Margaretha Sinclairstichting te Til burg en van verschillende charita tieve en religieuse corporaties. In 1923 vaardigde de Werkloos- heidsraad hem af naar 't internatio naal Congres in Luxemburg in 1925 vertegenwoordigde hij de Nederland- sche werkgevers op 't internationale werkgeverscongres te Stresa in 1927 was hij regeeringsgedelegeerde der Unie van de Yolkenbondsvereeniging op het economisch congres te Praag, terwijl hij voorzitter was van de wat is er toch? Dat heb ik je gezegd. Ik voel me niet goed. Ik heb geen behoefte aan je gezelschap vandaag. Phoe, wat een vertoon van ma jesteit! Ik moet bepaald iets oj) mijn geweten hebben. Maar wrat? Zou je niet zoo goed willen zijn mij in te lich ten wat ik misdreven heb? Je hebt niets misdreven. Dat heb ik wel. Ik begrijp 't best. Het is om wat ik gisteren over Helen Tower heb gezegd. Je bent jaloersch. Waar geen liefde is, kan ook geen jalouzie zijn, klonk het heesch. Sir Reginald kon niet zoo gauw woorden vinden. Het duizelde hem. Hij had een gewaarwording of hij een striemende klap in het gezicht had ge kregen. Eindelijk lukte het hem iets te zeggen. Dan ben ik wel een erge j)echvo gel, Winifred. Een weemoedig lachje trok over zijn gezicht. Het kostte Winifred de grootste moeite om niet uit te roepen: Geloof er toch niets van, maar ze beet zich op de bleeke lij»pen en dwong zich met al haar energie om de woorden die haar op de tong brandden, binnen te hou den. Het komt wel onverwacht, deze onthulling, merkte Sir Reginald een tikje sarcastisch op. Maar is het de waarheid? Ja. Dus je houdt niet van me, Wini fred? Ik mag je heel graag. Gaat je gevoel niet dieper? Neen. Toe, zeg dat niet, liefste, 't doet zoo'n j)ijn. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, WaalwUkscbe en Langstraatscle Conrant*

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1