KUNST EN LETTEREN. u Internationale Katholieke Werk geversorganisatie, die mede door hem ontstond. Midden 1931 werd mr. Steenherghe benoemd in de commissie—Bruins inzake bevordering van de econo mische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch—Indië. In 1932 werd hij voorzitter van de regeeringscommissie inzake propa ganda voor het Nederlandsch fabri kaat. Toen hij deze werkzaamheden had beëindigd, reikte Minister Ver schuur op 12 Mei 1933 persoonlijk het officierskruis in de Oranje Nassau-ordeuitaan mr. Steenherghe. Deze had begin 1932 het initiatief genomen tot instelling van een crisis commissie uit de Nederlandsche kaïoenindustrie, die leidde tot de oprich ling van »dekatoencommissie», waarbij alle Nederlandsche katoen en linnenweverijen aangesloten zijn en waarvan de heer Steenherghe voortdurend de bezielende voorzitter was. Tweemaal was mr. Steenherghe in 1933 regeeringsgedelegeerde bij de onderhandelingen over een Duitsch—Nederlandsch handelsver drag. In 1933 werd hij ook onder voorzitter van het «Centraal Instituut tot bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen», welk instituut bedoeld is als contactpunt tusschen de Kegeering en het bedrijfsleven, vooral bij handelsverdragen. Nog is de heer Steenherghe lid van de Nederlandsche organisatie voor de Internationale Kamer van Koophandel en van het comité Nederland—Zuid-Amerika en lid van de Vaste Commissie voor handelsverdragen van den Econo mischer! Raad. Vooral in Zuidelijke industrieele kringen zal men de benoeming van Mr. Steenherghe lot minister met ingenomenheid begroeten. Wij komen hierop in ons volgend nummer terug Een schip draadloos te waler. Zaterdagmiddag heeft te Amsterdam een bijzondere plechtigheid plaats gehad. Het Motor— Vracht— en Passagiersschip »Bloemenfontein» is langs draadloozen Weg v. n Pretoria uit van de werf der Ne .rlandsche Scheepsbouw Maatscha pij te Am sterdam te water gelate Generaal Hertzog drukte in Zu;:Amerika op een knop en terzelfdsrtijd schoof de «Bloemfontein» van de helling. Bij deze bijzondere plechtigheid werd het woord gevoerd door den Eersten Minister van de Unie van Zuid—Afrika, Z.Exc. Generaal J. B M. Hertzog en onzen Minister President Z.Exc. Dr. II Colijn eerstgenoemde te Pretoria, laatst genoemde op te werf te Amsterdam. Standbeeld voor Mgr. Dr. Aricns. Zaterdagmiddag is te Enschede een standbeeld onthuld voor den grooten katholieken priester Mgr. Dr. Alph. Ariëns, den stichter van het R.K. Werkliedenverbond en den grooten ijveraar voor de drank bestrijding. Hel aantal winkels in Nederland. Volgens de bedrijfstelling van 3l Dec. 1930 zijn er in Nederland ruim 150.000 winkels, w.o. 37.500 kruidenierswinkels, 12.300 manufac turen winkels, 11.800 sigarenwinkels, 11.100 broodwinkels, 6254 schoen winkels. Het gouden priesterfeest van Mgr. Diepen. Zondag is in alle kerken van ons bisdom een dankschrijven voor gelezen van Mgr. Diepen voor de luisterrijke algemeene kerkelijke viering van zijn 50-jarig priesterfeest. De zesde Nederlandsche Katholiekendag. De bijeenkomst in Den Bosch op 23 en 24 Juni zal van centrale be- teekenis zijn voor het katholieke leven in Nederland. In dezen moei lijken tijd, moeilijk voor de gemeen schap en voor den afzonderlijken persoon, komen tienduizenden ka tholieken op om zich te bezinnen op de beteekenis van het Gezag voor de samenleving en om te demonstreeren voor hun trouw aan het Gezag. De Zaterdag is meer de dag van de rustige bezinning. In ernstige vergaderingen worden de beteekenis en de omvang van het Gezag door bij uitstek bevoegde sprekers uit eengezet. Meer geestdriftig zal zijndegroote bijeenkomst van Zondag 24 Juni, wanneer de tienduizenden den dag beginnen met hulde aan God. Daarna volgt dan de groote de monstratie voor degenen, door wien God Zijn Gezag onder ons laat uitoefenen, kerkelijke en wereldlijke Overheidspersonen. Praeses J. Th. van Galen zal daar spreken, en de Aartsbisschop van Utrecht zal op wekken tot trouw aan hel Gezag. De onthulling van het standbeeld van Kardinaal van Rossum en het défilé langs het onthulde beeld toonen aan, dat wie het Gezag uiloefende op de door God gewilde wijze in hooge eer staat bij het katholieke volk van Nederland. Moge de opkomst op de verga deringen in het Concertgebouw even schitterend zijn als de opkomst bij de demonstratie. Congreskaarten zijn alsnog ver krijgbaar bij het secretariaat van het uitvoerend comité te 's-Hertogen boschHavensingel 8. Er worden 25000 deelnemers verwacht Millioenenlijn in gebruik vooi vrachtverkeer. De nieuwe spoorlijn van Schaesberg naar Simpelveld, de z.g. millioenen lijn, is Zaterdag voor het vrachtgoe- derenverkeer per wagonlading open gesteld. Voorloopig zullen er voor namelijk kolentreinen gereden worden, welke de kolen van de Domaniale mijnen en de mijn Willem Sophie door deze nieuwe verbinding vlugger en goedkooper naar de overlaadhaven te Born kunnen vervoeren. Over de vraag of de lijn later ook voor het personenvervoer in gebruik zal worden genomen is nog niet beslist. Stagnatie bij de Waalpont te Nijmegen. Groote stagnatie is bij het veer te Nijmegen door den lagen waierstand ontstaan. Eenige weken geleden was het reeds noodzakelijk de groote pont uit de vaart te nemen en de verbin ding werd onderhouden met twee kleinere ponten Tot Zondagavond ging dit goed, doch toen is een der ponten aan den grond gevaren De overtocht geschied de daarna met een klein pontje, met zeer geringe laadcapaciteit Men moest van 4 5 uur wachten dikwijls De kwestie—Spoorhout. Men herinnert zich dat in de kwestie—Spoorhout een parlemen taire onderzoekingscommissie was benoemd. Volgens een bericht in de «Telegraaf» zou het rapport dezer commissie thans zijn gereed gekomen en zou daarin geconcludeerd worden, dat in het algemeen niets gebleken is van alle bezwaren, die in de Kamer legen de Nederlandsche Spoorwegen en «Spoorhout» naar voren gebracht zijn «Spoorhout» zou dan ook niet verdwijnen. Alles zou bij het oude blijven. Juist zouden de Nederland sche Spoorwegen weer een groote order van 300.000 stuks dwarsliggers bij «Spoorhout» hebben geplaatst. Het Ned. Corr. Bureau voor Dagbladen meldt dat dit bericht volkomen uit de lucht gegrepen is. Het rapport der commissie is in geen geval vóór het najaar te ver wachten. Nieuwe invoertarieven ingediend. Bij Koninklijke Boodschap van 15 Juni j.l. is hij de Tweede Kamer ingediend het wetsontwerp lol vast stelling van een nieuw tarief van invoerrechten, waaromtrent wij in den loop van de vorige week reeds uitvoerige mededeelingen hebben gedaan. Directeur-generaal voor den landbouw. In den loop van den zomer kan de benoeming van een directeur- generaal voor den Landbouw worden tegemoet gezien. Handelsverdrag tusschen Nederland en Portugal. Te Lissabon is een handels— en scheepvaartverdrag geparafeerd tus schen Nederland en Portugal. De nieuwe Landbouwcrisis wet. Hoewel men algemeen instemde met het streven der regeering naar meer eenheid in het crisisbeleid, waren verscheiden leden der Tweede Kamer, aldus meldt het V.V. inzake het wetsontwerp tot nadere wijziging der Landbouwcrisiswet—1933, en intrekking van de TarweCrisis Zuivel en Crisis—Varkenswetten vooralsnog niet overtuigd, dat het ter bereiking daarvan noodzakelijk zou zijn, de uitgewerkte regelingen, neergelegd in de in te trekken wetten te vervangen door de algemeene volmacht, aan de regeering in de landbouwcrisiswet verleend. TON VAN ES. f (Geb. Waal wij ker). »Wat kon die jongen werken Wij hebben Zaterdag het overlijden gemeld van den sierkunstenaar Ton van Es. Joan Colette schrijft thans nog het volgende aan de Maasbode: Hij heeft het vooruit geweten dat zijn machtige patroon er een feest van zou maken op 13 Juni. En de twee vrouwen die hem het meest na stonden in zijn leven een oudere en een jongere hebben het verstaan toen hij zeide, dat Antonius zich over hem zou ont fermen. Toen de Kerk dien dag bad «Zalig de dienaar, dien de Heer wakende vindt bij Zijn komst», heeft Ton gezorgd reisvaardig te zijn. «Ik durf die reis nu best aan», heeft hij gezegd. «Zoo lang al heb ik moeten lusten en ik heb het gedul dig gedaan, ik hoop dat O. L. Heer me daarboven aan 't werk zet.» En de liturgie vervolgt: Hij zal hem stellen over al zijn goederen». Dien laatsten dag was hij reeds half in den Hemel, half nog op de aarde. Het is moeilijk als de aarde bindt en de Hemel trekt. Maar dit betreft slechts het lichaam. Zijn ziel was bereid, die open, klare jongens ziel, die hij tot zijn twee en dertigste jaar bewaard heeft. Welk een zalig- prijzing als rector, doktoren en zus ters van het sanatorium reeds vóór zijn dood getuigden, hoe die groote kerel de zuiverheid van een kind bezat. Overigens, wie wist hoede kinde ren hem liefhadden als ware hij een der hunnen, had geen bevestiging van noode. Wat kon die jongen werken, vóór de ellendige verrader, wiens naam met drie letters aangeduid wordt hem overviel. Vele jaren stond hij naast mij op de steigers, niets was hem te veel, niets te moeilijk, niets te zwaar, niets te gevaarlijk, niets ook... te min. In zijn bruine werk pak lag hij dan uren op zijn rug te schilderen onder een gewelf en de verf droop in zijn haren. Hij, de fijngevoelige voor kleur en propor tie, de vindingrijke ornamentteeke- naar beschaamde alle werklieden als hij met een groote kwast vuile altaren ging reinigen ofspinneweh- ben uit de gewelven ging ragen. Als anderen hun uren »vol» hadden, bleef Anton nog lang, lang op de steigers, zong het hoogste lied en moest ten slotte door een zorgvollen pastoor uit de kerk en naar bed gejaagd worden. Maar dan waren er nog honderd andere dingen die hem bezig hiel den. Dan ging hij werken aan zijn mooie batiks en ontstonden zijn groote en kleine sierlappen, zijn paramenten en vaandels. Als hij den volgenden dag dan met paarse handen en armen verscheen, dan had hij pret om zichzelf en lachte hartelijk om de jongejuffers met heur prullige huisvlijt die ze batikken noemen, terwijl zij heur handjes niet aan een verfbad durven wagen Die groote gulie lach, dien hij uit het goede Brabant had meegebracht, vergezelde hem overal en steeds. Och, wereldschokkende daden heeft hij niet verricht, hij maakte geen gedichten, achtte zich geen uitver koren wereldhervormer, was ervan overtuigd dat er knappere en wijzere menschen dan hij rondliepen - ja heeft zelfs nooit in zijn leven een tijdschrift opgericht 1 Maar hij kende zijn »vak» uitste kend, was volgzaam en ontvankelijk als leerling, was ijverig en onzelf zuchtig als medehelper, was fijnzin nig en gevoelig als zelfstandig ont werper, was onvoorwaardelijk eerlijk en trouwhartig als vriend, was een prachtige zoon voor zijn moederen gaf zijn dankbare hart aan wie hem het hare gaf. Al deze eigenschappen zijn het die een goed en nobel mensch een vroom Christen helpen maken, en hij bezat ze in hooge mate Het aantal zelfstandige werken, dat hij nalaat, is niet zoo groot, hoewel talrijk genoeg om aan velen vreugde te bieden. Maar het monu ment van zijn schoone ziel en zijn edele hart wordt in dankbaarheid bewonderd door velen die hem heb ben leeren kennen, waardeeren en liefhebben. Zij zijn verspreid over een groot aantal plaatsen in Neder land. Zij zullen bedroefd zijn dat zij hem nooit meer zien zullen en dat zij geen mooi ding meer uit zijn handen zullen ontvangen. Maar zij zullen niet verbaasd zijn te verne men, dat hij blij en moedig als steeds, met dien grooten gullen lach als in dagen van voorspoed, de hand van St. Antonius gevat heeft, toen die hem tegemoet kwam ter hemel vaart. DRUNEN. Deze week wordt in de parochiekerk alhier, eiken dag 's avonds om 9 uur het rozen hoedje gebeden met de litanie van alle Heiligen, ten einde van den Hemel den gewenschten regen af te smeken, die zoo hoog noodig is voor alle vruchten en gewassen. Op Dinsdag 26 Juni zal een vergadering worden gehouden van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap »Hei of Meerdijk en Polder van Drunen«, ten huize van mej wed. Mart. Vissers alhier, ter verkiezing van twee leden van het dagelijksch bestuur, wegens ontslag name van de heeren C. P. van Huiten, Voorzitter en Adr. Robben. Onze dorpsgenoot de heer H. de Wit, ambtenaar van den Burgerl. Stand te Elshout (Oud- Heusden) is geslaagd voor't monde ling examen voor Gemeente administratie. Zondag j.l. werd vanaf den predikstoel in alle H. Missen, den dank overgebracht van pastoor Hoek uit Groesbeek voor de milde bijdragen der parochianen, voor den bouw eener nieuwe kerk. De opb: engst der collecte is in totaal gestegen tot f160. De kruisbessen hebben dit jaar zoo goed als geen waarde. Duizenden kilo's bleven op de laatste veiling onverkocht en moesten als waarde loos worden opgeruimd. De telers zullen, naar wij vernemen, toch nog een kleine vergoeding ontvangen. Brand op Giersbergen. Maandagmiddag omstreeks half een ontstond brand op het gehucht Giersbergen gem. Drunen, bij den landbouwer J. v. d Meijden. De kapiiale boerderij met de schuur stonden in enkele oogenblikken in lichte laaie, aan blusschen of redden viel niet te denken, behalve den inboedel, kwamen een koe, 10 kippen en een kostbare jachthond in de vlammen om. Vervolgens sloeg het vuur over naar de boerderij van L. Brekel- mans, ook hier viel niels te redden. De schuur waarin 2 karren stonden en een dorschmachine brandde eveneens af, 3 varkens en 14 kippen kwamen in de vlammen om. Een inwonende dochter kon haar kind nog met levensgevaar redden, waarbij beiden brandwonden op liepen. Twee kalveren die men had losgemaakt, zijn sindsdien niet meer gezien, men vreest dat zij in de brandende bosschen zijn omge komen. De vonken die door den vrij sterken wind ver wegvlogen, staken de omliggende bosschen in brand, zoodat het één groote vuurzee werd waar tegenover men machteloos stond. Een oppervlakte van ongeveer 25 hectaren, meest beplant met dennenboomen en eikenhout, werd door het vuur verwoest. Naar wij vernemen zijn de boer derijen tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is nog onbekend. Van andere zijde meldt men ons nog Om half een, onderwijl Moeder van der Meijden en haar dochter koffie dronken, hoorde de dochter een geraas alsof het hagelde. Zij ging naar buiten en bemerkte dat de boerderij in brand stond. Het bijstaand schuurtje was reeds afge brand met alle kippen die nog niet losgelaten waren. Onmiddellijk spoedde de dochter zich naar het achterhuis waar haar kleine van 4 weken in de wieg lag, welke al vlam gevat had. Moeder ging Vader roepen die rustig zat te melken, en de tegenwoordigheid van geest had direct zijn paard en 3 koeien die op stal stonden los te snijden en hij had het geluk nog juist 2 koeien en het paard naar buiten te kunmn jagen hetgeen hem met de 3de koe niet gelukte, die aan ook verbrand is. Inmiddels stond alles in lichtelaaie en de volgende boerderij van boer Brekelmans vatte ook reeds vlam. De boerin maakte met haar twee jongste kinderen juist een middag dutje, maar kon nog bijtijds ge waarschuwd worden en zich met hare beide kinderen in veiligheid brengen. Haar andere 10 kinderen waren uit werken of op school. Boer Brekelmans was naar Bokhoven om te hooien en wist om 4 uur nog niet wat er thuis gebeurd is. Bij hem zijn 3 varkens verbrand. Alles was laag verzekerd. Onderwijl vatte de hei in de omgeving vu ui en weldra was de heibrand zoo ver uitgebreid, dat hulp werd gehaald uit Drunen en Cromvoirt. In Giers bergen zelf was weinig manvolk thuis, alles was ver buiten Giers bergen aan het hooien enz. Maar spoedig was er hulp en van alle kanten werd het vuur bestreden, zoodat het gevaar o m 4 uur ge weken was, (Joch daar wegens gebrek aan water de boerderijen nog steeds smeulden en het vuur telkens weer iets oplaaide, besloot men de wacht te houden totdat alle gevaar voorbij was. Militairen kwamen ook hulp bieden. Hoewel men den brand spoedig meester was, kon niet ver hinderd worden, dat een uitgestrekte omtrek van honderd hectaren ver woest is tusschen Giersbergen en Cromvoirt. Dit is dit jaar de eerste heidebrand, moge het hier hij blijven want het is al erg genoeg. De maréchaussees van de brigade Waalwijk waren spoedig ter plaatse en hebben krachtig aan de bestrij ding van den brand medegewerkt. Het blusschingswerk stónd onder leiding van welhoudc Van Halder Bij de gymna tiek-wedstrij- den te's Bosch behaalde St. Herman- Jozef alhier 4 tweede en een derde prijs. DRUNEN. Dinsdagmiddag kwam (ie koopman in manufacturen Jac. V. uit Den Bosch met twee groote pakken op de fiets door de Dorpstraat gereden en moest links uitwijken voor een groentenwagen, die rechts van den weg stond. Door de groote ballast schijnt hij wat te ver te zijn uitgewe ken en werd hij zoodoende aangereden en van de fiets geworpen door een achterop komende auto. Door krach- lig remmen werd voorkomen dat de man overreden werd. De fiets, die erg gehavend was, kon slechts met moei te van onder de auto worden gehaald. De doodelijk verschrikte man klaagde over pijn aan zijn been, doch naar het zich later liet aanzien, zal dit geen ernstige gevolgen hebben. Nadat pro cesverbaal was opgemaakt, bracht de automobilist den koopman met zijn bagage naar huis. Dinsdag had bij de Eerw. Broe ders van het Franciscusgesticht alhier een bestuursverkiezing plaats onder presidium van Mgr. F. N. J. Hendrikx, Vicaris-Generaal van het Bisdom. Ge kozen zijn: Tot algemeen overste: Broeder Sta nislaus, oud-overste te Hatert. Tot le assistent en tevens novice-meester broeder Ambrosius en tol 2e assistent broeder Paulus. Voor het succursaal-huis te Hatert '1 ot overste broeder Crispinus en tot assistent broeder Josephus. CAPELLE. De postduivenvereeni- ging „De Luchtvaart", gevestigd in 't café van Mej. Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwevaart, hield j.l. Zondag een wedvlucht met oude duiven vanuit Rambouillet met den volgenden uil slag: C. Rosenbrand 1, 7; J. Versteeg 2, 6; P. Verhagen 3, 13; M. de Meter 4; C. Verhagen 5; W. Versteeg 8; M. de Jong 9, 14; A. Blom 10; W. Mande- makers 11 en A. Bakkeren 12. Aangetoonde duiven: M. de Meter, W. Versteeg en M. de Jong. Bij het aan de Rijkskweekschool I 's-Hertogenbosch gehouden examen nuttige handwerken slaagde onze dorpsgenoote Mej. H. Dekkers. Op de door de voebalvereeniging „Neerlandia" georganiseerde serie- wedstrijden behaalde de voetbalveree- i li ging „Excelsior" den len prijs, een beker. In de Nieuwstraat werd j.l. Vrij dag door een der zoons van Mej. Wed. P. J. v. Alphen een portemonnaie met inhoud gevonden. De rechthebbende kan zich aldaar vervoegen lot hel in ontvangst nemen van zijn eigendom. De Spaarkasvereeniging „Vele kleintjes maken één groote" houdt a s. Zaterdagavond in haar vcreenigings- lokaal een algemeene ledenvergade ring, waarop o.m. aan de orde komt de uitkeering der gespaarde gelden. Naar we vernemen heeft 't mu ziekgezelschap „Sirena" te Vrijhoeve- Capelle besloten op Woensdag 15 Aug. a.s. deel te nemen aan het te 's-Herto genbosch te houden Festival. Door het bestuur der Chr. Gem. Zangvereeniging „Hallelujah" worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een jeugd koor naast het gewone koor. Mochten <ieze pogingen slagen, dan zal de heer M. C. Rijken, directeur van „Hallelu jah" als leider van het jeugdkoor op treden. Jongelui van 1017 jaar, die als lid wenschen toe te treden, kunnen zich op Woensdag 27 dezer des avonds 7 uur aanmelden in de Chr. School in de Nieuwstraat. In de gehouden bestuursverga dering van de Coöp. Aankoopvereeni- ging van landbouwersbenoodigdheden Sprang-Capelle e.o. is in beginsel be sloten tol aansluiting bij den Christ. Land- en Tuindersbond. WASPIK. Het 7-jarig dochtert je van (ten heer A. v. I. had het ongeluk be kneld te geraken tusschen een elec- trische snijmachine, met gevolg dat drie vingers van de linkerhand geheel werden afgesneden. De kleine is naar het St. Theresia-ziekenhuis te Raams- donksveer vervoerd en aldaar verbon den. Door de leden van de K.J.V. en K.J.M. werd j.l. Dinsdag een uitstapje gemaakt naar de kersenboomgaard der familie Verhagen te Meeuwen. A.s. Donderdagavond 8 uur zal in het patronaatsgebouw een verga dering worden gehouden van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm, waarbij een spreker zal optreden.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2