ÖE EK9 fl VI m i IE1 zmoiN 25 JUNI trekt „L0TISIC0". TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Prijzen als die der Ned, Staatsloterij J. REUS, St. Crispijnstraat, WAALWIJK. ADVERTEERT IN DIT BLAD. No. 50. Woensdag 20 Juni '34. 57e Jrg. Waalwijk, 20 Juni 1934. Eindexamen R.K. Hoogere Handelsschool. Voor het einddiploma der R.K. Hoogere Handelsschool alhier zijn geslaagd H. Couwenbergh, A. v. Delft en H. Hoffmans te Waalwijk, J. v. Ommeren te Heusden, P. Peters te Drunen, C. Poppelier te Waspik, G. v. Spelde te Raamsdonk. Afgewezengeen. Geslaagd. Bij het Zaterdag j.l. te Dongen gehouden examen, slaagde de heer Anton van Hoorn uit Waalwijk, voor de acte L. O. Examen. Voor het practijk—diploma Ma- chineschrijven Pont 4 Juni I.1. alhier afgenomen slaagden de heeren J. Koning, C. Werther, J. J. Pullens, F. A. Somers, P. J. v. Son, allen te Waalwijk, R. J. Treffers te Wijk bij Heusden, en de dames A. C. M. Pulles en M. Schoenmans alhier. Zij genoten hun opleiding aan den R.K. Middelb. Handels A.C. Dienstvak der Direcle Belastingen. Bij resolutie van den minister van financiën is de surnumerair Mr. E. R. Zweep ter directie A'dam, tijdelijk belast met de waarneming van het kantoor Waalwijk. Doktersfonds der R.K. XV. V. Maandagavond hield het Dokters- fonds van de R.K. W.V. een huis houdelijke algemeene vergadering, onder leiding van den Voorzitter J. Leijlens. Na de opening gaf de Voorzitter het woord aan den Penningmeester F. Smolders, die een duidelijke uiteenzetting gaf over de onder handelingen, welke met de heeren medici gevoerd zijn met betrekking tot het contract. Verder gaf spr. een overzicht over de finantieele afwikkeling over 1932 en 1933, welke na verschillende besprekingen op voor ons fonds vrij gunstige basis kan geschieden. Verder deelt spr. nog mee, dat de leden van het fonds in 't vervolg recht hebben op het gratis trekken van kiezen door de huisartsen. Eventueele verdooving moet dooi de leden zelf en contant betaald worden. Het voorstel van het bestuur tot verhooging der contributie met ingang van 7 Juli a.s. werd met algemeene stemmen aangenomen. De verhooging zal bestaan uit le een verhooging van 1 cent per week voor alle leden boven de 18 jaar en 2e verhooging van het maximum voor gezinnen metgroote kinderen van fl.tot f 1,25, met dien verstande dat op 7 Juli 12 cent en op 1 Jan. 1935 de overige 13 cent worden betaald. Mededeeling werd gedaan van de vestiging van een nieuwen apotheker en dat de leden, die zich wenschen te doen overschrijven naar dezen apotheker, dit ten spoedigste aan de wijkboden moeten opgeven. Districtsarbeidsbeurs. Maandagmiddag is te 's Bosch door Weth. Krijgsman geïnstalleerd de Commissie van Toezicht op de Districtsarbeidsbeurs te 's Bosch, welke beurs 50 gemeenten omvat. Tot leden dezer commissie zijn door den Commissaris der Koningin o.m. benoemd de heer Jos. Klijberg, als vertegenwoordiger der werkgevers, en de heer F. C. Smolders, als vertegenwoordiger der werknemers, beiden uit Waalwijk. In de ccrai- missie hebben slechts 4 niet Bosschenaren zitting. Nederlandsche Tentoonstelling strein in Waalwijk. De Nederlandsche Tentoonstel- lingstrein (Oranje-trein 1934) zal dit jaar onze gemeente bezoeken en wel op Donderdag 5 Juli a.s. De komst van dezen Oranje trein, bestaande uit 18 groote expositie wagens met de keur van hetgeen de Hollandsche Handel en Nijverheid biedt, zal zich zeker ook in onze gemeente in de bijzondere belang stelling mogen verheugen. Het is daarenboven voor den handeldrijvenden middenstand een mooie gelegenheid om daarvan voor hun zaken bijzonder profijt te trek ken, daar naar wij vernemen de in den »Oranje—trein» exposeerende firma-s gaarne op hun terrein samen werken met hunne plaatselijke relaties. Daarenboven kan onze gemeente profiteeren van de drukte en be drijvigheid, die op zoo'n dag in onze plaats kan heerschen en 't zal vooral van belang zijn werk te maken van etalage of een speciale winkeldag of i. d. te organiseeren. Intusschen verheugen wij er ons ten zeerste over dat de pogingen die «Waalwijks Belang» ten vorigen jare herhaaldelijk aanwendde om den tentoonstellingstrein toen hier te krijgen, thans met succes zijn be kroond en deze echt nationale onder neming ook thans onze plaats be zoekt. Wij hopen dat er in daartoe aange wezen kringen veel belangstelling zal zijn en men zal overwegen wat in 't belang onzer plaats tegelijk kan worden gedaan. Schoolreisje. Donderdag j.l. ondernamen de leerlingen der Nuts U.L.O.-School, onder leiding van het personeel hun jaarlijksche schoolreisje. Dit maal was Antwerpen het doel. Na een prettige rit van ruim twee uur in comfoitabele autocars, werd om pl m. 9 uur de Scheldestad bereikt. Het eerste bezoek gold den dierentuin, waar de apen, kan goeroe's en zeeleeuwen natuurlijk de meeste belangstelling hadden en 't aquarium bewonderd werd. Hierna volgde een wandeling door de stad langs verschillende merk - waardige oude gebouwen. Om pl.m. 2 uur werd ingescheept op een der salonbooten van de Flandria en een leerzame tocht door de havens gemaakt. De roltrap naar den Scheldetunnel vormde een attractie apart. Ook het vliegveld werd niet vergeten. De hangars mochten bezichtigt worden en 't landen en opstijgen van een K.L.M.-vliegtuig van nabij gadegeslagen. Zeer voldaan arriveerde men om 10 uur 'savonds weer in Waalwijk. St. Antoniusfeesten. Zondag bracht de processie uit Udenhout haar jaarlijksche bezoek aan de St. Antoniuskerk. Ten tien uur werden de pelgrims, leden van R.K. Werkliedenvereeni- ging en Jonge Werkman in costuum, aan de grens der bebouwde kom, bij café van Daelen afgehaald door Pastoor Verhagen en in processie trok het vervolgens naar de kerk, waar een plechtige Hoogmis werd opgedragen. In den namiddag brachten de pelgrims een hulde aan het H. Hart voor het monument op het plein. Pastoor Verhagen ging hier voor bij de gebruikelijke oefeningen en door Pater Severus werd een treffende predicatie gehouden. Daarna was er plechtig lof. Vrijdag en Zaterdag was er ge legenheid den aflaat te verdienen, telkens was de kerk geheel met geloovigen gevuld. Tooneelclub O.O.G. Na de feestelijkheden ter gelegen heid van haar 10-jarig bestaan gaat de tooneelclub O.O.G. zich thans weer met nieuwen ijver op de studie toeleggen. Men heeft thans de keuze laten vallen op het bekende blijspel »de Firma Aron en Slootjes», waar mede men het tooneelseizoen zal openen. O.O.G. bereidt een nieuwe regeling voor voor haar uitvoeringen, waarover wij hopen binnenkort meer breedvoerig te kunnen be richten. »De Janljesa in de Luxor. Het zal zeer zeker velen een genoegen doen te vernemen dat de Luxor beslag heeft weten te leggen op de bekende Hollandsche film >;De Jantjes«. Onder de groote filmwerken, welke reeds voor hetv a.s. seizoen gecontracteerd zijn be- hooren King Kong, Tarzan de Ontembare en Het eiland dei- Demonen. Motorclub M.C.W.O. De Motorclub Waalwijk en Om streken heeft Zondag deelgenomen aan de B.S.A.-sterrit naar Birkhoven. Na een mooie rit kwamen alle deelnemers binnen den vastgestelden tijd aan. De prijzen vielen ten deel aan de gelukkigen, waartoe ook behoorde de heer G. Danckaert alhier, die den 24sten prijs mee naar huis kon nemen. Café L. Leijtens. Het bekende café van den heer L. Leijtens, dat geheel vernieuwd en belangrijk vergroot is, zal a.s. Zater dag worden heropend. Het interieur van het café is er belangrijk op vooruit gegaan en het ziet er frisch en gezellig uit, vooral de wandbekleeding is goed gekozen. Achter het café is een ruime ver gaderzaal gebouwd, die zoo noodig met de café ruimte kan worden samengetrokken. We mogen zeggen dat de architect, de heer A. v. Huiten Jr., erin geslaagd is een uitstekend geheel te scheppen. Ook het buffet heeft verschillende verbeteringen ondergaan, zoo is een koel-installatie aangebracht, waar door de gasten steeds van ijskoude dranken verzekerd zijn. Een prachtig nieuw de Schepper biljart is in het café geplaatst. Wij kunnen ieder aanraden eens een kijkje te gaan nemen in deze, naar de laatste eischen ingerichte zaak. Men zal daar geen spijt van hebben, maar zeer waarschijnlijk Met een termijnpolis van slechts f 2.50 neemt U aan deze trekking deel. verminderd met z.g. eigen geld. nog eens terug komen. Marktgaarder. In opvolging van agent M. Didden die per 1 Juli met pension gaat, is met ingang van dien datum tot marktgaarder benoemd de agent van politie A. Hellings. Baldadigheid. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben baldadige handen enkele der boompjes, staande op het terras van Café »City« op de markt, weggesleept en een eind verder op straat neergesmeten. De daders van deze llauwe aardigheid zijn bij de politie bekend. Vorige week hebben we gemeld, dat een der oude ooievaars van 't nest in den tuin der familie Gr. verschillende dagen niet meer was gezien en dat men vermoedde dat het dier was doodgeschoten. Dit is waarheid gebleken, de vogel is dood in de Spoorsloot ge vonden. Het is wel zeer jammer dat het der politie niet gelukt is tot dusverre den dader te achterhalen. Goed afgeloopen. De vrachtwagen van den kolen handelaar v. H. te v.m. Baardwijk verloor gisteravond te Vlijmen een der achterwielen. Gelukkig wist de bestuurder den wagen nog op tijd tot stilstand te brengen, zoodat verdere ongelukken vermeden wer den. Door den kraanwagen van de N.V. Waveem werd de auto naar Waalwijk gesleept. Het 13-jarige zoontje van v. E* aan den Winterdijk is Zaterdag middag in de Haven getuimeld. Hij kwam terecht tusschen de kademuur en het passagiersschip der reederij »Thor«. Daar het juist laag water was geraakte de jongen in de modder vast en het mag een geluk genoemd worden, dat op zijn hulp geroep spoedig eenige helpende handen kwamen opdagen, die hem uit zijn benarde positie bevrijdden. Ongevallen. In de Min. Loeffstraat botste de wielrijder R. uit Capelle tegen een driewieler, waardoor deze laatste beschadigd werd. Een der wielen werd geheel in elkaar gereden. Een zware vrachtauto van R. uit Raamsdonksveer reed van een lantaarn op de Markt het boven stuk af Aanrijding. In de Min. Loeffstraat le v.m. Baardwijk werd het zoontje van den heer W. v. d. M., toen het onverwacht de straat wilde over steken aangereden door een juist passeerende vrachtauto van D. uit Loonopzand. Hoewel de bestuurder onmiddellijk uit alle macht remde kon hij niet voorkomen dat het kind met het hoofd tegen een der lampen botste. Hevig bloedend werd het kind opgenomen en bij P. binnengedragen. De ontboden ge neesheer moest een lichte hersen schudding constateeren. De toestand van den jongen is op het oogenblik zeer goed. Dat de slag hard is aangekomen blijkt wel uit het feit dat de lamp van den auto geheel verbrijzeld was. Nationale Luchtvaartdag te Soesterberg. Op 14 Juli a.s. zal te Soesterberg een Nationale Luchtvaartdag worden gehouden. Alle militaire vliegtuigen zullen dan in de lucht gaan en daar de sterkste toeren verrichten niet alleen maar gevechten leveren enz. Er zal gelegenheid zijn voor 7000 zit- en 70.000 staanplaatsen. De Ned. Bond van Ver. voor Vreemdelingenverkeer heeft haar medewerking over 't geheele lanc toegezegd en diens volgens zijn ook aan 't secretariaat van »Waalwijks Belang» daarvoor kaarten van fl.50 en f0.50 verkrijgbaar. De Droogte. Uit alle deelen van het land komen thans berichten omtrent de droogte, die het land verscheurt en den oogst bedreigd. Komt er niet spoedig verandering in het weer gelukkig schijnt het thans zoover gekomen dan wordt de droogte een ware ramp voor het platteland. Ook in het buitenland is in langen tijd geen regen gevallen. Alom snakt men naar malsche regenbuien. KYNOLOGEN-VEREENIGING WAALWIJK OMSTREKEN. Maandagavond had in de foyer van Musis Sacrum ,eene algemeene verga dering plaats van de Kynologenveree- niging Waalwijk Omstreken, meer bedoeld als een feestvergadering naar aanleiding van de laatste tentoonstel ling, die zoo'n succesvol verloop had. De opkomst der leden "was groot, bijna allen waren tegenwoordig, ter wijl dien avond nog 4 nieuwe leden werden aangenomen. De Voorzitter der vereeniging, de heer Jan. Tielen, sprak een welkomst woord en wees erop, dat deze vergade ring een tweeledig ^doel had, n.l. een zakelijk en een meer feestelijk. Het eerste bestaat in hoofdzaak in het uitbrengen van het rapport der laatst i gehouden honden-tentoonstel ling. Hij besprak dit rapport met genoe gen om meer dan één reden en wel op de eerste plaats omdat hij met aller instemming zeker kan zeggen dat de tentoonstelling in,;elk opzicht geslaagd is. Een tevreden raad van beheer en jury-leden zoowel als exposanten, zeer vele en mooie inzendingen, zeer druk bezoek, prachtig weer, kortomalles heeft meegewerkt om deze expositie schitterend te doen slagen, zoodat de exposanten allerzijds aandrongen om zoo spoedig mogelijk de tentoonstel ling te herhalen. Ook over het finan- cieele gedeelte mogen we tevreden zijn. Een tekort van pl.m. 47.50 op een begrooting,voor een één-daagsche ten toonstelling (van niet minder dan 1500.toch is niet noemenswaard, is haast zeer mooi te noemen. Dit prachtige resultaat, zoowel van het welslagen als de financieele op zet, danken we, zegt spr., aan aller medewerking, aan den Raad van Be heer, aan de Nederlandsche Kynologen en aan alle leden, maar bizonderlijk aan het werk van 't Tentoonstellings- Comité. Hij bracht aan dit Comité, onder voorzitterschap van den heer Eibers, hartelijk dank voor hetgeen het ge presteerd heeft, speciaal den secretaris penningmeester van dit Comité, dhr. Bakkers. Hij had reeds het voorrecht tijdens den lunch op den tentoonstel lingsdag den heer Bakkers openlijk te huldigen; toen was die daar jammer niet bij, ook toen ging bij hem plicht voor vermaak; daarom wil de voorzit ter herhalen dat het zijne meening is en die van alle leden, dat het zoo schit terend slagen het werk is van den heer Bakkers. Het vlot functioneeren van alle onderdeelen, het niet voorkomen van vergissingen, de groote tevreden heid van den Raad van Beheer, expo santen en prijswinnaars, dat alles dan ken wij aan de onvermoeide werk kracht, aan het doorzettingsvermogen, aan de accuratesse van onzen secreta ris-penningmeester den heer Bakkers, daarin trouw terzijde gestaan door on zen niet minder actieven en accuraten toegevoegden secretaris, den heer Jan Adriaanse. Hij hoopt dat deze simpele woorden als dank zullen worden aanvaard en biedt als stoffelijk blijk van dankbaar heid en waardeering den heer Bakkers een mooi Perzisch kleedje aan. Den heer Adriaanse wordt eveneens een klein souvenir aangeboden. Hij brengt hen nogmaals dank voor hetgeen zij in het belang der tentoon stelling en daardoor in het belang on zer Kynologenvereeniging hebben,ver richt en voorts aan de N.V. Hotel De Twee Kolommen, de Sociëteit de Ge zelligheid en de familie van Liempt voor het gratis afstaan Van zalen ,en terreinen. Hij spreekt de hoop uit dat de Ky nologenvereeniging ook in de toe komst moge bloeien, opdat we weer eens spoedig zulk een tentoonstelling met zulke krachten aan het roer mio- gen houden en dat ook onze onder- afdeeling, n.l. de dresseerclub, moge blijven op het peil van thans en dat ook daar allen voor één en één voor allen zullen blijven werken, opdat op het terrein der hondendressuur on ze vereeniging haar hoogstaanden naam ook ,in de toekomst zal kunnen blijven handhaven. De heer Bakkers spreekt, ook na mens den heer Adriaanse ,een harte lijk dankwoord tot bestuur, leden en comité en brengt daarna een uitvoerig verslag uit, waaruit blijkt, dat de ten toonstelling op een bedrag van pl.m. ƒ1600.—, ongeveer een kloppend re sultaat heeft gehad, wat met applaus wordt begroet en geen enkele aan- of opmerking uitlokt. De secretaris-penningmeester wordt met dank gedechargeerd en de avond is verder in prettig samenzijn doorge bracht, waarvoor ook den gérant, den heer Robbers, allen lof toekomt. Begunstigd door een mooien zomer avond gaf de harmonie St. Jan Maan dagavond op de Muzieknis in de Min. Loeffstraat een uitnemend geslaagd concert. Er werd onder leiding van den heer J. Thijssen zeer goed gemusi ceerd. De publieke belangstelling was, waarschijnlijk wegens de hitte, iets minder dan gewoonlijk en wij vragen ons nog altijd nipt verwondering af, waarom alle luisteraars niet op 't plein voor de nis een plaatsje zoeken in- plaats van op den straatweg of op het trottoir, waar het verkeer belemmerd wordt en men de muziek niet behoor lijk kan volgen. Chr. Gymnastiek Vereen. K. V. De route voor de Zaterdag 23 Juni a.s. door bovengenoemde Gymn. Ver. te houden wandeltocht is als volgt vastgesteld: Afm|arsch bij de Chr. Be waarschool in de Besoijenschestraat naar Capelle, Vrijh.-Capelle, Kaatsheu vel, Sprang, langs (Watertoren door Grootestraat naar Besoijen. i Om precies half 4 wordt afgemar cheerd. Er is nog gelegenheid om zich voor deelname op te geven bij den heer J. v. d. Hammen, Besoijensche straat. OPENING DER PROV. STATEN. Gistermiddag is -de eerst© gewone zitting der Provinciale Staten door Mr. Dr. A. van Rijckevorsel geopend. In zijn openingswoord gewaagde de Commissaris (der Koningin van den nog steeds op het gewest drukkenden economisch en crisis, en de daarvan 'n gevolg zijnde slechte financiën van verscheidene gemeenten. |In verband daarmede zijn reeds vele kleine, on machtige gemeenten opgeheven. Telde Noord-Brabant op 31 Dec. 1919 nog 184 gemeenten, sinds 1 Mei 1934 is dit getal gedaald tot (159. Sprekende over het werk tot vereen voudiging (van ;den waterstaatkundi gen toestand van het gewest zeide spr. o.m. het volgende van groot belang voor deze streek: Voor een werk van geweldigen om vang en nationale beteekenis in het Noord-Westen der provincie naderen de plannen hun voltooiing. In Novem ber 1931 gaf de toenmalige Minister van Waterstaat opdracht aan den oud inspecteur-generaal van den Rijkswa terstaat ir. H. R. van Loon om een diepgaand onderzoek in te stellen naai de middelen om te geraken tot verbe tering van den Waterstaatkundigen toestand dn Noord-Westelijk Noord- Brabant ,met name afsluiting van de Donge en (het Oude Maasje en bedij king van den Biesbosch. In een beslo ten bijeenkomst heeft de heer van Loon Ged. Staten ingelicht omtrent de vor deringen van zijn moeilijken arbeid, die het vooruitzicht opent op spoedige verruiming ,van werkgelegenheid en op groote waardevermeerdering sVan uitgestrekte terreinen. Thans is hier omtrent overleg gaande met onzen Wa terstaatsdienst. Wij hopen dat de zeer gewaardeerde studies van den heer van Loon binnenkort den stoot geven zal tot een onderneming, die in één adem zal worden genoemd met de voor- naanyste werken van onzen voortreffe- lijken vaderlandschen waterstaat. Spreker somde tenslotte verschillen de lichtpunten op, die te constateeren vallen: de opneming van Noord- Brabant in het luchtvaartverkeer; de voortschrijdende verbetering in de verkeersmiddelen te land; de uitbrei ding van het streekplanwerk; de ge lukkige werkzaamheid van zooveel or ganisaties en bonden; de uithouw der Handelshoogeschool te Tilburg, die hij beschouwde als lichtpunten in de eer ste schemering van dezen overgangs tijd. Na 'n huldiging van het lid Panken gingen de Staten in commissie tot on derzoek van verschillende voorstellen van Ged. Staten. Festival te Loon op Zand. Prachtig zomerweertje heeft er toe bijgedragen het festival, waar mede Zaterdag en Zondag de feeste lijkheden ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van Sophia's-\er- eeniging te Loonopzand werden besloten, tot een volledig succes te maken. Er heeft beide dagen in Loon een prettige sfeer geheerscht, vooral ook op het kermisterrein. Zaterdagmiddag werden de talrijke deelnemende gezelschappen officieel ontvangen door het uitvoerend comité. De heer Chr. Maas sprak hen als voorzitter woorden van welkom toe. Behalve deze voerden de heeren v. d. Heuvel voorzitter van Sophia en Michael, voorzitter van Kunst en Arbeid te Capelle het woord. Om half zes begon het festival op het feestterrein. Achtereenvolgens traden op de jubileerende vereeniging, de Gem. Zangvereen. »Excelsior« uit Sprang, de fanfare »Iiunst na Arbeid« uit Capelle, de Gem. Zangvereeniging «Vooruitgang zij ons Doek uit Waalwijk, de fanfare »Euterpe« uit 's Gravemoer. Hierna trad »Sophia« weer zelf op en zij bracht op onnavolgbare wijze de beide nummers ten ge- hoore, waarmede zij den Nederl. Wisselbeker voor de tweede maal bemachtigd heeft, n.l. Petite Suite« van René Battonne en »La Jeunesse d'Hercule« van Saint Saëns. Onder doodsche stilte werd de perfecte

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5