Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i l FEUILLETON DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD! DE ZESDE NEDERLANDSGHE KATHOLIEKENDAG TE 'S-BOSCH. NUMMER 52. WOENSDAG 27 JUNI 1934. 57c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG UITGAVE: Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons besit sün. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 29 cent per regel; minimam 1.50. De Zesde Nederlandsche Katholie kendag. die Zaterdag en Zondag te 's-Bosch gehouden is, is de eerste Ka tholiekendag geworden, die is uitge groeid tot een machtige demonstratie voor het Katholieke geloof en voor de Katholieke beginselen in het gemeen schapsleven. Geleerd door de ervaring, die vorige Katholiekendagen hadden opgeleverd, had men thans het beschouwende en het demonstratieve karakter nauwkeu rig onderscheiden. De Zaterdag was aangewezen als de dag van ernstige bezinning op de diep gaande problemen van het gezag. Zes begaafde sprekers hebben dit onder werp, elk uit een anderen gezichts hoek, belicht en met ingetogen aan dacht heeft een groote schare van ka tholieken hen aanhoord. De eerste spreker was Prof. Dr. We- vc, die tijdens de H. Mis in den St. Jan een gloedvolle predicatie heeft gehou den. Voorts hoorden we in den loop van den dag in het Concertgebouw Dr. Vroom S. J., die het Gezag behandelde in zijn algemeene aspecten, Mgr. Dr. v. Noort over het Gezag in de Kerk, Prof. Mr. Kamphuijsen over het Gezag in den Staat en het Eerste Kamerlid A. C. de Bruijn over het Gezag in het Ge zin. 's Zondagsmorgens heeft Prof. Kaag in dezelfde zaal het gezag in het bedrijfsleven behandeld. Het kan niet onze bedoeling zijn hier een poging te doen om ook maar in zeer beknopten vorm weer te geven de zoo uiterst belangrijke stof, die door dit keurcorps van sprekers behandeld is. Het zij voldoende te zeggen dat er zeer belangrijke uitspraken gedaan zijn, die den toehoorders zullen bijblijven van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 30) Ze was van nature absoluut niet achterdochtig, (maar toen ze den brief den derden keer nog eens doorkeek, begon ze te twijfelen of de handtee- kening onder het machineschrift, wel dien van den agent was, die haar al eenige malen eerder had geschreven. Zeker, zoo op het oog kwam hij er haast volkomen mee overeen en het briefpapier was zeker ook het zijne, •maar toch. ze kon den twijfel niet geheel van zich afzetten. Het mocht dan zijn dat hetgeen ze opmerkte, haar niet heftig schokte, het zette zich desniettemin in haar bewustzijn vast en ze voelde zich niet heelemaal op haar gemak. En in die stemming stelde ze zich zelf de vraag, waarom ze eigenlijk met alle geweld een plaats wou veroveren in de wereld van de music-hall, of, als de fortuin haar bijzonder gunstig was, op den duur misschien van de opera? Het was vooral Sir Reginald, die in deze richting aandrang had uitgeoe fend, omdat zij onophoudelijk den wensch tek ennen had gegeven in haar eigen onderhoud te voorzien en hij dit het meest overeenkomstig had geacht met haar aanleg iets waar ze het zelf trouwens mee eens was ge- ook als het grootste deel van den stort vloed van indrukken dezer beide da gen bij hen zal bezonken zijn. Straks zullen de gehouden redevoeringen in druk verschijnen en wij raden elk ka tholiek aan deze zeer belangrijke stof dan eens door te werken. Men zal er 'n verhelderden kijk door krijgen op de essentieele vraagstukken van het in on ze dagen zoo belangrijke onderwerp. Men krijgt een anderen kijk op de z.g.n. „Crisis van het Gezag", waarover wij dagelijks den mond vol hebben, als men Dr. Vroom heeft hooren uitspreken dat deze gezagscrisis op de eerste plaats wordt gemaakt, waar de menschen niet meer dienen kunnen, zoowel gezags dragers als onderdanen, want beiden moeten de intentie hebben om te die nen en de gezagsdrager heeft slechts zijn rechten gekregen om zijn plichten te vervullen. Men stelle zich dus t.z.t. in het bezit van een verslagboek van dezen katho liekendag. Op de openingsvergadering van Za terdagmorgen hebben nog het woord gevoerd Jhr. Mr. P. van Meeuwen, voorzitter van het plaatselijk comité, en Baron van Wijnbergen. Tal van geestelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleeders hadden op het met palmen versierde podium plaats genomen. Wij zagen daar o.m. Mgr. Jansen, Mgr. Diepen, Mgr. Aen- genent. Minister Deckers en Jhr. mr. Ruijs de Beerenbrouck. De massa-betooging van Zondag heeft alle grootsche v.erwachtingen met stukken geslagen. Wellicht nooit heeft 's-Bosch zulk een menigte binnen zijn muren gehad. Gevoeglijk kan het aan tal op een kleine 30.000 worden ge schat. Op alle toegangswegen naar den Bosch scheen het of het één richting- verkeer was ingevoerd, want de enke len die de stad verlieten gingen verlo ren in den onophoudelijken stroom van auto's, bussen en fietsen naar de Her togstad. Op de singels waren de auto bussen in bonte, bijna onafzienbare rijen geparkeerd en overal in de stad zag en hoorde men stoeten van demon stranten trekken. Op de Parade droeg Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen in de open lucht, voor weest. In geen geval had hij er in wil len toestemmen dat ze weer in het millieu van 'n fabriek of expeditie-af- deeling van een groot bedrijf verzeild raakte. Maar ze zag niet in waarom ze, nu ze uit elkaar waren gegaan, haar tooneel-ambitie niet zou laten varen en, als voorheen, met haar handen haar brood te verdienen. Wat was ze beter dan al die andere meisjes, die dat deden? Ze had haar vak goed verstaan, haar superieuren waren over haar werk altijd tevreden ge weest, en als die ongelukkige geschie denis er niet tusschen was gekomen, zou ze vast en zeker haar betrekking in het warenhuis niet verloren heb ben. Waarom zou ze het opnieuw probeeren? Ze telde haar geld en zag, dat ze als ze zuinig aan deed, genoeg had om een week of twee rond te komen Dus ze kon op haar gemak wat zoe ken. Toen ze naar bed ging, was haar besluit genomen ze zou haar plannen om aan het tooneel te gaan eraan ge ven, de samenkomst in Uxbridge laten schieten en nederiger bezigheid trach ten te vinden. Omstreeks denzelfden tijd dat Wi nifred naar bed ging, w'andelde Sir Reginald in een troostelooze gemoeds stemming van zijn club naar het groo te heerenhuis in Harley Street. Hij vond zijn moeder in den salon en met een gemompelde groet liet hij zich in een grooten stoel neervallen, de hand tegen het voorhoofd gedrukt. Lady Carshaw keek in spannig naar hem, want hoewel Winifred beloofd had niets van haar bezoek te vertel len, vroeg ze zich toch eenigszins ang stig af of er niet op de jeen of andere een ontzagwekkende massa volk een H. Mis op. Wierookwolken dreven omhoog onder de boomen van het plein, het gerinkel der altaarschellen trilde 'door de zomerlucht en het goud der heilige gewaden glansde in de zon die al haar gloed over de oude stede goot. Alle aanwezigen tesamen zon gen de achtste Gregoriaansche Mis. De H. Mis werd bijgewoond door den aartsbisschop en de bisschoppen van Haarlem, Breda en Roermond, alsmede alle in Den Bosch ter gele genheid van dezen Katholiekendag aanwezige autoriteiten. Nadat Mgr. Diepen bet podium waarop het fraaie altaar was opgesla gen, verlaten had, namen de aartsbis schop en bisschoppen voor ,het altaar plaats, alwaar zij door rector van Ga len praeses Van de Gezellen te Am sterdam, werden gehuldigd namens geheel katholiek Nederland. Het was een enthousiaste redevoering, waarin praeses van Galen sprak over de on derdanigheid en volgzaamheid van de katholieken van Nederland jegens de geestelijke en wereldlijke autoriteiten, omdat de katholieken beseffen, welke een saambindende kracht de katho lieken zijn geweest voor de Kerk en ook voor den Staat, voor de Dietsche manier iets van uitgelekt kon zijn. Ook had ze niet verwacht, dat haar ingrijpen het ontstellende resultaat zou hebben dat ze thans voor zich zag. Haar zoo'ns gezicht was'grauw en vertrokken; er waren donkere kringen onder zijn vermoeide, smartelijke oo- gen; hij maakte den indruk van een man, die de pijlers van zijn bestaan onder zich heeft voelen wegzinken en dat deed het hart van zijn moeder fin deernis naar hem uitgaan. Ze kwam naast hem staan. Reginald, zei ze zacht, je ziet er uit, of je niet goed bent. Neen, ik voel me ook niet bijzon der prettig, moeder. Kan ik iets voor je doen? Ik ben bang van niet, klonk het mat. Arme jongen! Er is iets dat je hindert, dat is maar al te duidelijk. Misschien lucht het je een beetje op als je het me vertelt. Neen moeder; heusch liever niet. Tob er maar niet over. Ik had het liefst dat u me maar rustig in mijn eentje hier liet zitten. Vertel me alleen dit dan maar. Is het heel erg? Doetdoet het je veel pijn? Wat geeft het om er over te pra ten. Iets waarvoor geen geneesmiddel bestaat moet je uitzieken. Het leven is ,nu eenmaal niet altijd een gladge schoren grasveld Maar het zal voorbijgaan, wat het ook zijn mag, trachtte zijn moeder te troosten. Wees flink en zet je er legen in, terwille van mij. Ja, ik geloof ook wel dat het voor bij zal gaan, was het trieste antwoord, als ik dood ben! Maar voor het mo ment zie ik geen lichtpunt. Ik ben er beroerd aan toe, moeder. Dat zie ik, jongen. Het is ver volksgemeenschap van Noord en Zuid. Hij eindigde met den uitroep: Trouw aan de bisschoppen, trouw aan de Nederlandsche natie, trouw aan Oranje, trouw aan Koningin jWilhel- mina. De aartsbisschop mgr. Jaffisen, heeft deze Woorden met een kernach tige redevoering beantwoord, waarin hij voor de duizendkoppige menigte uiteenzette, wat in de verschillende redevoeringen van dezen katholieken dag over het gezag is gezegd, waarin hij dankte yoor de hulde hem en de bisschoppen gebracht, en aanspoorde tot eenzelfde waardeering en volg zaamheid voor het wereldlijk gezag. Onder de tonen van den Pausmarch verlieten de autoriteiten daarop de parade. In het Concertgebouw ving om half twee voor een summum van belang stelling in aanwezigheid van den aarts-bisschop en alle bisschoppen de slotvergadering aan, waarin prof. H. A. Kaag het Gezag behandelde jn be drijf en onderneming. Prof. H. A. Kaag wees ook op de taak die den nieuwen minister Mr. Steenberghe wacht, voor wien hij aller hulp, medewerking en gebed vroeg., Medegedeeld werd, dat Z.H. de Paus met een telegram voor de hem telegrafisch gebrachte hulde heeft bedankt. Mgr. Diepen sprak hierop een pak kend slotwoord waarin hij allereerst dank hracht aan burgemeester van I.anschot voor zijn prachtig initiatief tot oprichting van het monument voor kardinaal van Rossum z.g. Daar mee heeft hij een kloeke daad voor geheel katholiek .Nederland gesteldL Samenvattende wat op dezen (Ka tholiekendag over het gezag is gezegd onderlijnde hij de vele aansporingen voegde, eraan toe de bede aan alle ge zagdragers dat zij hun gezag in nede righeid zullen uitoefenen en de onder danen dat zij het in nederigheid zullen volgen, l Na de slotvergadering begaven de autoriteiten zich naar het Kardinaal van Rossuinplein, nabij de Redemp toristenkerk, en namen onder een jbal- dakijn, nabij het te onthullen cmonu- schrikkelijk. De menschen trekken zich jde dingen dikwijls veel te veel aan. Ik wilde maar. .O, je weet niet half hoe ik met je te doen heb, Reggie. Och, dat begrijp ik wel, moeder, maar laat u me nu alstublieft alleen. Ik heb behoefte aan stilte en eenzaam heid om me heen. U bedoelt het zoo goed, maar u kunt 'me toch niet hel pen. Geeft u me maar een kus en ga naar bed.' Een traan uit Lady Carshaw's oogen bevochtigde zijn gezicht, toen ze haar lippen op zijn wang drukte. HOOFDSTUK iXIX. Moore Honse in Uxbridge. Den Volgenden dag hegon Wini fred direct aan de uitvoering van haar voornemen om ander werk te zoe ken dan aan het tooneel, ofschoon ze 's morgens doodmoe, met een dof gevoel in haar hoofd en ledematen opstond. Ze had ook dien nacht geen oog dicht, gedaan. Ze begon met opnieuw den brief van den theater-agent over te lezen en nog sterker dan gisteravond, had ze de gewaarwording dat er iets eigen aardigs, iets niet heelemaal-in-den haak was. Een punt, waaraan ze nog geen aandacht had gewijd, trok nu haar aandacht. Wat was idat onder houd laat gesteld: 'avonds acht uur! Dat was toch wel een heel ongewoon tijdstip Voor een dergelijke samen komst Neen het was Jiet beste den agent te schrijven! dat ze er van afzag. Maar ze voerde haar besluit niet direct uit. Direct na het ontbijt kleedde ze zich aan jen ging uit. Ze wilde het in de eerste plaats bij haar vroegeren patroon probeeren, bij Page. Dat ze ment van Kardinaal van Rossum plaats. Hier was intusschen ook aangeko men Z.Exc. Mgr. L. Schioppa de in ternuntius te Den Haag. Mgr. Schioppa werd vanuit het Redemptoristenklooster omgeven door de communauteit naar het plein ge leid. Op het plein was tevens aanwe- wezig de zuster van Kardinaal Van Rossum, kloosterlinge te Tilburg. Burgemeester van Lanschot stelde zich nu voor het nog omhulde monu ment op. Na den Internuntius in het Fransch verwelkomd te hebben Jhield hij een gloedvolle rede waarin hij het leven van Kardinaal van Rossum E.g. heeft geschetst, bijzonder zijn gewel dige beteekenis als prefect van de Propaganda. Daarop verzocht hij den Internun tius het monument te willen onthul len, waaraan deze gevolg gaf., Een kinderkoor, begeleid door har- moniemuziek zong daarop onder lei ding van Mar. Ogier Jr. het Kardi naalslied. Vervolgens zongen alle aanwezigen tot slot van Jdeze plechtigheid en van dezen Katholiekendag het „Wilhel mus". Hierna defileerde een lange stoet samengesteld uit tal van corporaties uit den lande met honderden banieren en tientallen muziekkorpsen voor de autoriteiten. Deze stoet was 7 K.M. lang en telde 28.000 deelnemers en stond, voor wat| de artistieke aanklee ding betreft, onder leiding van den heer Moerkerk. Den hoogen autoriteiten werd, de Romeinsche groet gebracht. Dit was het slot van deze grootsche demonstratie van katholiek Nederland, een demonstratie van trouw aan het gezag van kerk en staat. Hierna volgde de uittocht der dui zenden, massaal maar toch in volkomen orde en regelmaat. In alle richtingen schoten de extra treinen, de trams, de bussen, de auto's en de fietsen weg, het land in, waar de deelnemers de begin selen, die hen deze dagen weer eens- opnieuw zijn ingeprent, zullen gaan uit dragen. ontslagen was had immers niet aan haar gedrag of bekwaamheid gelegen. Toen ze aan het eind van de straat waar haar pension [was, op een bus wachtte, viel haar oog op een ouderen heer; een geestelijke, aan zijn klee ding ite toordeelen, die op het tegen overgestelde trottoir stond. Hij keek op dat moment niet naar haar en zij van haar kant, nam ter nauwernood notitie van den geeste lijke, ofschoon ze diep in haar onder bewustzijn wellicht een vluchtigen indruk kreeg, dien ze efchter niet realiseerde dat iets bekends aan zijn gestalte en gelaatstrekken was. Geen wonder ook; het was niemand anders dan Fowle in vermomming; Fowle, Iwien Winifred's gangen bij zonder interesseerden! Toen Winifred in* een bus naar het centrum der stad reed, volgde fowle dan ook in een taxie. Bij Page trof ze een nieuwen afdee- lingschef, die haar vriendelijk aan hoorde, toen ze haar belangen bij hem bepleitte. Ze was hier geruimen jtijd werkzaam geweest, altijd tot volle tevredenheid en aan haar onverwacht ontslag had ze zelf niet méér schuld gehad dan de Lord-mayor van Lon- een. Zou de directie, nu niemand meer aan het sensationeele geval, dacht niet bereid zijn haar terug te nemen? De welwillende! afdeelingschef toon de zich bereid het geval met zijn superieuren te bespreken. Hij verliet de spreekkamer, om een minuut of tien later terug te komen met de mede- deeling: (Wordt vervolgd). Waalwykscne en Langstraatscbe Courant* a 1

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1