GEMEENTERAAD. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. GEERTRUIDENBERG. Geen verlaagde vermakelijk heidsbelasting. De gods huizen. Zedenverwildering. De raad der gemeente Geertruiden- berg vergaderde Vrijdagmiddag ten 2 uur ten gemeentehuize, onder voorzit terschap van den burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen worden na voorlezing goedgekeurd. AAN DE ORDE: 1. Mededeeling procesverbaal van kasopname over het 2e kwartaal 1934. Wordt voor kennisgeving aangeno men. 2. Aanbieding verslag volkshuis vesting 1933. Alsvoor. 3. Vaststelling van een besluit tot het aanvaarden van de door den Staat der Nederlanden opnieuw vastgestelde voorwaarden, waarop aan de gemeente als aandeelhoudster in de N.V. Water leiding-Maatschappij rentedragende voorschotten worden toegekend. De voorzitter licht dit voorstel toe en merkt op dat het neerkomt op een ver laging van slechts ]/2 daar het rijk van de 6 die tot nu toe betaald moest worden steeds 1 Yi voor zijn rekening genomen heeft. Het voorstel wordt aangenomen. 4. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1933 en dienst 1934 en de daar bij behoorende bedrijfsbegrootingen. De raad gaat met deze wijzigingen accoord. 5. Ingekomen stukken. Hieronder zijn: van Ged. Staten, goedkeuring der gemeentebegrooting voor 1934, goedkeuring van raadsbe sluiten tot grondverkoop, tot het aan gaan eener geldleening en tot wijziging der begrooting, van de Broederschap van ontvangers een adres waarin ge vraagd wordt centralisatie van gelde lijke en boekhoudkundige administratie der gemeentebedrijven, van den bond van Overheidspersoneel ,,St. Paulus" motie tegen nieuwe loonsverlagingen. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Van de Stichting „Moederheil" te Ginneken, verzoek om subsidie. De voorzitter zegt dat tot wederop zegging een subsidie van 5.'ver leend is, die dus automatisch elk jaar doorloopt. Pensioenverhaal. Circulaire van den minister van Bin- nenlandsche Zaken betreffende de nieuwe regeling van het pensioenver haal bij ambtenaren. In deze circulaire wordt gezegd dat de nieuwe wijze van pensioenverhaal wordt ingevoerd om overeenstemming te krijgen met de rijksregeling. Salarisvermindering is echter niet het doel en daarom advi seert de minister de salarissen te her zien, zoodat de ambtenaren niet getrof fen worden. De voorzitter merkt op dat geheel overeenkomstig deze circulaire in de vorige vergadering reeds besloten is. De raad had tot Ged. Staten het ver zoek gericht ook de salarissen van bur gemeester, secretaris en ontvanger te herzien in verband met het nieuwe pensioenverhaal. Ged. Staten hebben daarop echter geantwoord, dat zij zich in dezen tijd niet tot salarisverhooging verantwoord achten. Weth. Sassen. Ged. Staten storen zich dus niet aan de circulaire van den minister. Voorzitter. Wij vinden de salarissen hier aan den lagen kant, doch Ged. Staten oordeelen daar blijkbaar anders over. Dhr. Timmermans. Wordt deze kor ting ook toegepast op de tractementen van Ged. Staten? Weth. Sassen. De verlaging van de salarissen der Ged. Staten is aan de orde. Dhr. Jansen. Maar dan toch zeker een verlaging van 30 Weth. Sassen. Daar zullen we het over hebben. Dhr. Timmermans is benieuwd wat dat voor resultaat zal hebben. Spr. acht het voor Ged. Staten heel gemakkelijk de lasten op anderen af te wentelen en zelf buiten schot te blijven. Zij hebben wel eerst gezorgd dat ze zelf een goed salaris hebben en wat ze zichzelf heb ben toegeëigend weigeren zij thans te geven aan burgemeesters en secretaris sen van kleine gemeenten, zegt spr. Ze hebben hun eigen salaris van 3500. tot 4500.verhoogd en zich een goede pensioenregeling bezorgd. Spr. kan zich niet indenken in den gedach- tengang van Ged. Staten. Hoe moeten de ambtenaren in dezen tijd rondkomen en hun stand ophouden? vraagt spr. zich af. „Het donkere Zuiden" vinden wij een beleediging, zegt spr., maar is het geen schande dat menschen uit het be stuur van Noord-Brabant zich zonder controle kunnen toeëigenen wat zij an deren onthouden. De Voorzitter verzoekt den heer Timmermans zich te matigen. Dhr. Timmermans. Wat ik vertel is juist. Het gaat niet op dat men zelf neemt wat men anderen onthoudt, dat is dubbele schande. Het is dan ook vol komen juist als men spreekt van „het donkere Zuiden Wij moeten ons niet neerleggen bij deze afwijzende beschik king van Ged. Staten, maar wij moeten trachten te gaan van de duisternis naar het licht. Wij moeten het in den Haag duidelijk maken dat wij niet genegen zijn achtergesteld te worden. Waarom moeten onze ambtenaren zoover bene den de salarieering in Holland staan? Waarom moeten Ged. Staten tegen werken als wij willen trachten tot een billijke verhouding te komen? Spr. stelt tenslotte den raad voor zich tot den Minister te wenden. Dhr. Jansen. Hier in de buurt is weer ergens een burgemeester benoemd, die 100 pensioen per week heeft. Ik be grijp niet dat men zulke menschen nog met gejuich inhaalt. Van hooggeplaat ste personen had ik meer inzicht ver wacht. De voorzitter gelooft dat het beter is, dat de raad geen critiek uitoefent op benoemingen van burgemeesters in an dere plaatsen. Dhr. Jansen. Toch hoop ik dat er overal over gesproken wordt. De afge studeerde menschen krijgen eenvoudig geen kans meer. Het voorstel - Timmermans wordt z.h.st. aangenomen. De Voorzitter stelt voor voor den Secretaris eenzelfde regeling te treffen als voor den ontvanger. Zoolang als het salaris van den secretaris niet ver hoogd is, zou men hem een vergoeding van 50.— kunnen geven als archiva ris. Dhr. Timmermans. En wanneer dat besluit niet wordt goedgekeurd zullen we bij de Kroon in beroep gaan. Wij moeten voet bij stuk houden. Het voorstel wordt aangenomen. Van Joh. Segeren te Breda, eigenaar der woningen in de Julianastraat, ver zoek om vrijgesteld te worden van de jaarlijksche aflossing op de hem door de gemeente verstrekte leening van 1A500. De Voorzitter zegt dat B. en W. geen termen aanwezig achten om aan dit verzoek te voldoen. De gemeente heeft zelf evengoed het geld moeten leenen en moet nu zelf ook de aflossing betalen. Dhr. Dirven oppert de mogelijkheid van een tijdelijk uitstel van betaling. De Voorzitter gelooft niet dat Ged. Staten daarmee accoord zullen gaan. De gemeente zou er zich zelf mee in moeilijkheden brengen. Als het met hy potheek bezwaarde goed nog over waarde had, zou daar nog over te pra ten zijn, maar gezien den achteruitgang in waarde der huizen zou er meer reden zijn voor een versnelde aflossing. De heer Timmermans verzoekt B. en W. de noodige maatregelen te nemen, om de achterstallige aflossingen te in nen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Rondvraag. Dansvergunningen. De heer Jansen had in de vorige ver gadering gevraagd de vermakelijk heidsbelasting tijdens de kermis te hal- veeren. In verband daarmede had de voorzitter toegezegd te zullen infor- meeren welke tarieven voor dansver gunningen in andere gemeenten gol den. De voorzitter heeft thans de cij fers van Oosterhout, Made, Dongen, Loonopzand, Waalwijk en Raams- donk. Daaruit blijkt dat in zoo goed als al deze gemeenten de rechten bedui dend hooger zijn als hier. Spr. ziet daarom geen reden om de vermake lijkheidsbelasting te verlagen, vooral daar deze de laatste belasting is die voor een verlaging in aanmerking moet komen. Dhr. Jansen, 't Is overal te duur. De toestand der caféhouders is op alle plaatsen even slecht. Het is wel een vermakelijkheidsbelasting voor diege nen die komen dansen, maar niet voor den caféhouder zelf. In verschillende gemeenten zijn de rechten zoo hoog, dat de caféhouders eenvoudig geen bals kunnen geven. Verschillende gemeen ten zijn zeer koppig, ook al met de bil jartbelasting, met het gevolg dat deze bij een hoogere heffing in totaal min der opbrengt. De caféhouders worden genoodzaakt hun biljart af te schaf fen. Men moet deze dingen zakelijk be zien. De Voorzitter vindt het wel eigen aardig dat men nooit bezuinigt op een strijkje, dat wel 40.— kost, maar dat altijd de enkele guldens belasting de oorzaak zijn dat de vermakelijkheid niet loonend is. De heer Jansen is van meening dat de caféhouders van alle zijden worden gedwarsboomd. Men moet het op prijs stellen dat er verschillende goede café's in de gemeente zijn, waren ze er niet dan zou men dat zeer betreuren. De Voorzitter zegt dat de café-hou ders hun entrée-prijzen iets hooger moeten stellen om de belasting er uit te halen. Dhr. v. d. Loo merkt op dat niet al leen de caféhouders, maar alle zaken- menschen een moeilijken tijd doorma ken. De heer Jansen vraagt om de verma kelijkheidsbelasting dan tenminste met 25 te verlagen. De Voorzitter zegt dat daartoe een wijziging der verordening zou noodig zijn. Spr. vindt ook dat er geen reden voor verlaging is. De caféhouders moe ten het al op prijs stellen dat op het ker misterrein geen danstenten worden toegelaten, wat de gemeente ook een flinken duit scheelt. In Dongen, Tete- ringen en Princenhage mag tijdens de kermis zelfs in het geheel niet gedanst worden. Godshuizen. De Voorzitter zegt, naar aanleiding eeener opmerking gemaakt in de vorige vergadering, dat de raad indertijd be sloten heeft om den zevenden regent der Godshuizen op 31 Dec. 1936 te be noemen, zulks in verband met het roos ter van aftreding. De heer Timmermans vindt het beter reeds thans den zevenden regent te be noemen. De Voorzitter wil dan de bepaling maken dat de thans te benoemen regent per 31 Dec. 1936 aftreedt. Weth. de Kroon weet niet of mag worden afgeweken van de reglemen taire bepaling dat de regenten voor 6 jaar benoemd worden. De Voorzitter merkt op dat dit als een tusschentijdsche vacature te be schouwen is. Besloten wordt reeds nu den zeven den regent te benoemen na advies van het College van Regenten. Weth. de Kroon bleef buiten stem ming. Stationsweg. De Voorzitter doet nog de mededee ling dat waarschijnlijk reeds spoedig begonnen zal worden met de verbete ring van den Stationsweg. Deze weg zal behoorlijk in orde worden gebracht en worden voorzien van twee fietspa den. Het Paardenmiddel. De heer Jansen heeft in de plaatse lijke pers gelezen van het paardenmid del tegen de zedenverwildering. Naar spr. meent zou het beter zijn dat de po litie eens wat meer processen-verbaal opmaakte. Als nog geen processen-ver baal gemaakt zijn hebben B. en W. vol gens spr. te vroeg ingegrepen. De Voorzitter zegt dat er al heel erge dingen moeten gebeuren voordat de politie verbaal kan opmaken, maar be halve de politie heeft hier ook het ge meentebestuur een taak te vervullen. Het euvel der zedenverwildering valt trouwens niet alleen in Geertruidenberg te constateeren, doch 't is vrijwel alge meen. Het is echter, aldus spr., een feit dat men hier de laatste maanden zeer brutaal durft optreden. Overal worden de wandelwegen onveilig gemaakt door vrijende paartjes, zoodat het een soort publieke vermakelijkheid wordt. Voor fatsoenlijke menschen is het niet moge lijk met hun kinderen te gaan wande len. Spr. vindt het zeer jammer dat het gemeentebestuur tot dergelijke maatre gelen moet overgaan, want hij is ervan overtuigd dat er ook door de ouders wel iets te bereiken zou zijn. Verschil lende ouders schieten echter in hun opvoedende taak tekort. Ze voeden hun kinderen a.h.w. op de straat op en bekommeren zich er heelemaal niet om. Het eenige wat men doet is 's avonds de neuzen teller om te zien of allen present zijn! Men behoeft zich niet te verwonderen dat deze opvoeding ver keerde gevolgen heeft. Waar de ouders tekort schieten, daar moet de overheid ingrijpen, vandaar dat het gemeente bestuur gemeend heeft deze waarschu wing te moeten plaatsen. De publicatie bedoelt geen dreige ment te zijn, zegt spr., maar een ern stige waarschuwing. Het is te hopen dat het bij deze waarschuwing zal blij ven, en dat het gemeentebestuur niet tot het publiceeren van namen zal be hoeven over te gaan. Spr. noemt het opvallend dat sinds de waarschuwing in de krant heeft gestaan een aanmer kelijke verbetering is ingetreden. In dit verband zegt spr. ook een en ander over het dansverbod voor jeug dige kinderen. Deze maatregel heeft men zelf gevraagd, maar de ouders ne men het den burgemeester kwalijk als hij op hun eigen kinderen wordt toege past. Spr. zal deze maatregelen echter treffen, ongeacht de persoon in kwes tie. De heer Dirven brengt B. en W. dank voor de geplaatste waarschuwing. De heer Jansen zegt dat het niet zijn bedoeling was om de handelwijze van B. en W. af te keuren. Het bevreemdde hem alleen dat nog nooit verbaal was opgemaakt. De politie is het toch die deze dingen moet constateeren. De Voorzitter: Het hoofd der politie doet toch geen mededeeling van de ge maakte processen-verbaal aan den ge meenteraad! De heer Jansen acht het toch ge- wenscht dat de raad daarvan wordt in gelicht. W^eth. Sassen hoopt dat ook andere gemeenten dergelijke maatregelen zul len treffen. Spr. betoogt dat in de eerste plaats de huisgezinnen aan deze actie moeten medewerken. De vergadering wordt hierna geslo ten. HEUSDEN. Installatie Burgemeester. Raadsvergadering Zaterdag om goed drie uur kwam de Edelachtb. heer W. J. N. Wijs in ons stadje door de v.m. Herptsche Poort, waar een aardige feestboog was opgericht. Hoewel het bekend wasdatz. edelachtb., wat de feestelijk heden aangaat, zoo sober mogelijk zou worden ingehaald, had de bur gerij gemeend een aardige feeststoet te moeten organiseeren, waarin alle vereenigingen vertegenwoordigd wa ren met hunne vaandels en banieren. De voorzitter van Heusdens Belang de heer J. Roza, die de leiding had bij de samenstelling van den stoet, begroette hier den burgemeester, nadat eenige vroolijke marschen hadden weerklonken, namens de gemeentenaren met een hartelijk welkom, uiting gevende aan zijn verwachtingen die hij volgens be komen inlichtingen van z.edelachlb. koesterde. In hartelijke bewoordingen dankte de burgemeester voor deze ontvangst en voor de algemeene deelname aan deze welkomstgroet door alle cor poraties der stad, waarna eenige bruidjes aan Mevr. Wijs bloemen aanboden. Hierop geleidde de lange stoet den burgemeester naar het stadhuis, waar de gemeenteraad zijn nieuwen voorzitter reeds opwachtte. In de hall van het stadhuis bood een dochtertje van een der raadsleden onder een mooie toespraak Mevr. Wijs een bou quet rozen aan. Mede waren hier nog aanwezig alle notabelen der stad, terwijl het ruime stadhuis thans nog te klein bleek. Nadat Wethouder de Haan, loco burgemeester, de vergadering, die enkel was bijeen gekomen voor de installatie, had geopend, las de Secretaris de heer A. v. Delft het benoemingsbesluit voor van H. M. de Koningin en de formaliteiten verricht te 's Bosch, eindigende met de beëediging door Z.Exc. den Commissaris dezer provincie. Hierna sprak de heer de Haan zijn installatie-rede uit, waarin hij begon met den edelachtb. heer Wijs en echtgenoote een hartelijk welkom toe te roepen. Spr. zeide o.m. dat Heusden een welwillende bevolking heeft, dat de taak van burgemeester onder de huidigetijdsomstandigheden van werkloosheid en financieele zorgen geen gemakkelijke is en ook nog grenswijzigingen voor de deur staan. Spr. hoopte dat de nieuwe burgemeester de noodige tact en sterkte zou bezitten om dit alles te boven te komen. Verder wees spr. op de talrijke verbeteringen die op het gem. programma staan en op andere moeilijkheden, doch hij voegde er aan toe dat de burge meester verzekerd kan zijn van den goeden wil van den Raad, welks samenwerking niets te wenschen overlaat. De aanwezigen ondersteunden deze rede met een krachtig applaus, om zoo van hun instemming te getuigen. Hierna had de officieele handeling het omhangen van den ambts keten plaats, wat beteekende dat de functionaris definitief zijn ambt had aanvaard. Hierna sprak de burgemeester de aanwezigen toe, na den gebruike- lijken dank voor zijn benoeming gebracht te hebben aan H.M. de Koningin, Z.Exc. den Minister van Binn. Zaken en den Commissaris der provincie, terwijl hij ook eenige woorden van dank bracht aan burgemeester Verwiel voor zijne opleiding en voorbereiding voor dit hooge ambt, doch die verhinderd was tegenwoordig te zijn. Spr. ont veinsde zich niet voor een zware taak te staan, doch verklaarde zich steeds bereid aan aller wenschen zoo mogelijk tegemoet te zullen komen en zijn eminente voorgangers Honcoop en van Eggelen te willen evenaren. Voorts deed hij een beroep op de heeren Wethouders om hem met hun adviezen en ervaring trouw ter zijde te willen staan, en niet minder op den Secretaris, om hem voor te lichten over plaatselijke toestanden. De pers kreeg hierna een extra compliment. Met Gods hulp en de eendrachtige samenwer king van allen hoopte hij de vele moeilijkheden te overwinnen die deze treurige tijd in niet geringe mate medebrengt, waarna hij ein digde met de bekende regels van het Wilhelmus Mijn schilt ende betrou wen Sijt Gij, o Godt mijn Heer 1 Met een instemmend applaus werd deze rede begroet. Hierna sprak de Secretaris mede namens het overige secretarieen gemeentepersoneel. Hij begroette den burgemeester, heette hem van harte welkom en hoopte dat hun dagelijk- schen omgang van vriendschappe lijken aard zou moge zijn en blijven. Na zijn beste wenschen voor zijn onmiddellijken chef te hebben geuit, begroette hij ook Mevr. als eerste burgeres der stad. (Applaus). De burgemeester dankte den Secre taris en met hem ook het overige gem. personeel voor de bemoedi gende toezegging en het welkom aan zijn gade. Na opheffing der raadsvergadering begaf de burgemeester zich, omringd door den Raad en vele dames en heeren genoodigden, naar de pui van het stadhuis, waar een spontane toejuiching losbrak en de fanfares der beide muziekkorpsen zich deden hooren. De feeststoet, die den burge meester had ingehaald, schaarde zich nu rondom het bordes, waarna Z.E.A. allen dank bracht voor de spontane wijze waarop zij allen hun welkom hadden geuit, hoopte op aller welwillendheid om mede te werken betere tijden te doen aan breken voor de stad en besloot met een »Hoezee op de Koningin», waar mee het publiek krachtig instemde. Alsnu ving de receptie aan in de Raadszaal, waarop velen waren verscheneno.a. tal van notabelen van Oisterwijk, vele burgemeesters en secretarissen uit de omgeving, o.w. oudburgemeester v. Eggelen, de kapitein der Kon. Maréchaussée dhr. Kaasjager, de plaatselijke geeste lijkheid, bestuurders van nagenoeg alle plaatselijke vereenigingen. Voorts werden nog bloemen aangeboden door het Chr. Gem. Koor, evenals door de plaatselijke muziekcorpsen. En hiermede was het officieele gedeelte van dezen inhuldigingsdag afgeloopen, doch de Raad met vele anderen bleef nog eenigen tijd bijeen, terwijl het publiek door de bevlagde straten zoo voor en na zijn penate ging opzoeken. Bescheiden maar waardig heeft Heusden zijn nieuwen burgemeester ingehuldigd en moge zij met hem een tijdperk van nieuwen bloei ingaan, 't Is te hopen. Weer een aanslag op Gandhi mislukt. Naar een automobiel, waarin men vermoedde, dat Gandhi zat, is een bom geworpen, waardoor 7 personen werden gewond. De aan slag werd gepleegd aan den ingang van een gebouw, waar een feest ter eere van den mahatma werd gege ven even nadat de aanslag was gepleegd, arriveerde Gandhi in een andere auto. Deken van Augsburg gevangen genomen. De deken van Augsburg, dr. Adam Bierner, is Zaterdag gearresteerd en na verhoord te zijn, overgebracht naar de gevangenis van Augsburg. Naar verluidt, is zijn arrestatie het gevolg van een verklaring van een plaatselijken leider der Hitier jeugd, dat dr. Bierner hem verweten had, degodsdienstoefening der school niet bij te wonen en zich op bui tengewoon fanatieke wijze bezig te houden met den nationaal socialis- tischen geest. Duitsche bankiers naar Engeland. Naar uit bevoegde bron wordt vernomen, zal Duitschland de Engel- sche uitnoodiging om een delegatie van bankiers naar Engeland te zenden ter bespreking van het transfervraagstuk, aanvaarden. Kinderlooze echtparen 50 pet. meei belasting in Hongarije. De Hongaarsche regeering over weegt een nieuw belastingstelsel in te voeren, volgens hetwelk echtparen zonder kinderen 50 pet. en echt paren met slechts één kind 25 pet. meer inkomstenbelasting moeten betalen. De inkomstenbelasting voor vrij gezellen zal worden verdubbeld. Zware stormen in de Vereenigde Staten. Een aantal staten van de Middle- west zijn door zware stormen ge teisterd, waardoor een zestal per sonen om het leven is gekomen. De materieele schade wordt op een half millioen dollar geraamd. Na een ruzie met de buurvrouw. Maandagmorgen kreeg C. J., te Tholen ruzie met zijn buurvrouw de L. Even later kwam de man van deze laatste thuis. Hij ontstak bij het vernemen van de ruzie in woede, wapende zich met een bijl en begaf zich naar het huis van den buurman, waar een woordenwisse ling ontstond. De L. wilde met zijn bijl J. te lijf. Deze trok een revolver en loste vier schoten op de L., waardoor deze zwaar gewond neer viel. Onmiddellijk was geneeskundige hulp ter plaatse, waarbij bleek, dat de L. in den buik aan arm en hoofd was gewond. Zijn toestand was zoodanig, dat hij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom moest worden overgebracht. De dader heeft zich bij de politie aangemeld en is in arrest gesteld. Hij beweert uit zelf verdediging te hebben gehandeld. Moordend kruisvuur in den Chaco. Officieele telegrammen uit het Boliviaansch hoofdkwartier meldden dat de overwinning der Boliviaan- sche troepen bevestigd kan worden. De veldslag was Maandag begon nen en Woensdag geëindigd, toen, naar thans officieel door het depar tement van oorlog wordt medege deeld, vierduizend Paraguaansche soldaten door een kruisvuur van de Boliviaansche troepen werd weg gemaaid. Vijf badgasten door vloedgolf meegesleurd. Aan het strand van Biarritz zijn vijf badgasten door een 'vloedgolf in zee gesleurd. Verscheiden reddingsbooten voe ren terstond uit en slaagden er in alle vijf personen op te pikken. Bij twee hunner hadden de pogingen, om door het toepassen van kunst matige ademhaling de levensgeesten weder op te wekken, echter geen succes.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2