Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON TE WAALWIJK. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BUKT" REGEEREN IS VOORUITZIEN. Gaat dan WINANDO raadplegen BINNENLAND. Begin nieuwe cursussen den eersten Maandag in September. NUMMER 53. ZATERDAG 30 JUNI 1934. 57c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJKSCHE UITGAVE; STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.20. Telefoon No. 38. - Reclames 40 cent per regel. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 28 cent per regel; minimum 1.00. We moeten ons ver stand gebruiken. Misoogst kan een weldaad zijn. De »N. Tilb. Crtvoerde een dezer dagen een hoofdartikel, waar boven twee zinnen als titel werden gevoerd «Misoogst een weldaad. Zijn we gek geworden Het stuk was »trefFend« geschreven en des wege werd het in tal van bladen overgenomen. Het blad schetste de ontmoeting met een eenvoudig boerke in de Belgische Kempen. Het boerke was tevreden en gelukkig. Natuurlijk I zoo zouden we haast zeggen, want het boerke was geen Nederlander en wij, Nederlanders, we kunnen ons een medemensch, die geen medeburger is en van onze misère dus niets afweet, alleen maar «ge lukkiger* wanen. De Nederlander, die het boerke uit dc Belgische Kempen ontmoette, kwam in een gesprek gewikkeld, waarbij hij gelegenheid vond om den Bels te vertellen, dat bij ons de koeien maar zóóveel melk mogen geven, dat er maar zóóveel beesten mogen kalveren, dat bij ons wordt uitgemaakt, hoeveel biggen er ten hoogste in het leven mogen blijven, hoeveel akkers er mogen worden bebouwd enz. De zwijgende Belgische Brabanter had daar «zooiets van geheurdcr, maar begrijpen kon hij er «niks nie« van. Ik heb altijd gedacht, zoo peinsde hij hard-op, dat als God oe een koe geeft, dat dat een gave is. En als er dan een kalf bij komt, is dat ook een gavedat is iets en dat maakt de welvaart grooter. Moedwillig beperken de rijke gaven van de natuur, dat kan nooit het ware zijn. «Neen, de menschen zijn de kluts kwijt.a van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 31. Neen; de directie kan u op het mo ment tot haar spijt niet gebruiken; er is op geen enkele afdeeling een va cante plaats. Maar hier is een lijstje van bevriende firma's en een aan beveling door den hoofddirecteur persoonlijk onderteekend. Met deze documenten gewapend, zette Winifred vol hoop haar tocht, naar no. 1 van 't lijstje te voet voort, zonder dat ze het wist met den pseudo-geestelijke op ecnigen afstand achter zich aan. Bij de eerste warenhuis-directie waar ze kwam, was evenmin plaats als bij Page. Winifred ging per bus naar de tweede firma van haar lijst en ook thans werd de bus weer door een taxi gevolgd. Fowle had zich letterlijk aan haar voetstappen ge hecht. En toen ze ten derde male iden personeelingang van 'n warenhuis bin nenstapte, begon het doel van deze bezoeken tot den speurhond door te dringen. Ze zocht werk in haar vroe gere vak. Deze ontdekking verbaasde hem. Dat laatste moge soms waar zijn, maar dan geldt dat in dit geval zeer zeker de redeneering van het boerke uit de Belgische Kempen en het schrijven van den Tilburgschen journalist. België heeft als landbouwstaat niet de beteekenis, welke ons land als zoodanig bezit. Het zijn dus twee ongelijksoortige grootheden, welke hier met elkaar worden ver geleken. Scheef is 't bewuste boerke boven dien in zijn redeneering, dat ver meerdering van bezit altijd ver hooging van welvaart zou beteekenen. Dat hangt immers uitsluitend af van de waarde van het bezit en die waarde wordt bepaald door het nuttig effect. Wanneer het boerke uit de Bel gische Kempen zijn erf laat aan sluiten op de waterleiding en bij laat daartoe een buizennet doorzijn huis leggen, dan mag hij zijn bezit vermeerderd achten, maar als hij zou verzuimen om stoppen te nemen op de kranen, dan zou zijn nieuwe bezit hem weinig welvaart brengen, want terwijl 't stroomende water zijn have en goed zoii ver nielen, zou bovendien de water leiding-meter doorloopen en aldus een beangstigend hcoge rekening forceeren. Wanneer Nederland het bezit aan koeien en kalveren liet groeien, zonder dat er een loonende afzet was te vinden voor de melk en het vleesch, dan zouden we bij alle vermeerdering van bezit met den dag armer worden, want die beesten blijven vreten behoeven, afgezien van melk- of vleeschprijzen. De regeeringsmaatregelen tot regeling van de productie doen denzelfden dienst als stoppen in de waterleidingskranenze moeten zorgen, dat de stroom geregeld wordt naar de behoefte. En nu weten we wel, dat de eene stop beter werkt dan de andere en dat er nu en dan eens 'n nieuw leertje in de kraan moet, maar het zou toch dom zijn om een stop geheel te gaan uittrekken, omdat de kraan een beetje lekt. De schrijver in de »N. Tilb. Crt.« Hij wist immers van haar tooneelas- piraties en was eveneens op de hoogte van de samenkomst morgenavond in Uxbridge. Was ze van plan veranderd of was het haar bedoeling twee pijlen op haar boog te hebben en te accep teeren wat haar het eerst zekerheid van een onafhankelijk bestaan zou verschaffen? Als ze het eerst met een betrekking in een warenhuis slaagde, kwam het succes van de conferentie in Uxbridge in gevaar. Fowle verstond de kunst van snel besluiten als 't noodig was. Hij zou wel een stokje steken voor 't door kruisen van de plannen van zijn op drachtgevers. Later op den dag zou hij een bezoek brengen bij de verschil lende firma's, waar zij was geweest, informeeren of zij was aangenomen, en zoo dit het geval bleek, zoo langs den neus weg te kennen geven dat ze bij Page was ontslagen, omdat ze be trokken was geweest in den aanslag op Lord Ronald Tower. Het woord van een geestelijke placht au serieux genomen te worden, overwoog hij, zelfs dat van een nagemaakte geeste lijke. Haar volgende poging bleef weer zonder resultaat ook hier de bood schap: geen plaats op het oogenblik. Maar bij de vierde van Mr. Page's op gave Fowle bleef haar als 'n scha duw begeleiden scheen ze geluk kiger te zullen zijn. Het stond vrijwel vast dat er met een dag of drie een vacature op de expeditie-afdeeling zou komen, werd haar meegedeeld en de aanbeveling van een firma als Pa ge miste haar uitwerking niet. Ze was practisch gesproken aange- schijnt ook een «geleerden meteoro loog» gesproken te hebben, die het over de «droogte in de wereld« had. Hij had daarvan de oorzaak niet kunnen opsporen. We aanvaarden dat van hem, zonder in twijfel te geraken omtrent zijn geleerdheid. Inzake meteorologie schijnen we niet veel verder te zijn dan ten tijde, toen de oude Egyptenaren hun zeven vette jaren beleefden, welke gevolgd werden door zeven magere jaren. Ook zij zijn niet gewaarschuwd noch geholpen kun nen worden door hun meteorologen, maar ze handelden op eene aan wijzing des hemels, toen ze het overschot uit de zeven vette jaren in hun voorraadschuren verzamel den, om aldus aan de behoeften in de magere jaren te kunnen voldoen. Wij doen tegenwoordig anders in onze waanwijsheid. Ofschoon ook wij nog geen meteorologen hebben, die ons kunnen aankondigen, wat ons in de eerstkomende jaren boven 't hoofd hangt, gooien we op mest vaalt of in de zee, wat we te veel hebben geoogst, aan de Voor zienigheid en de natuur overlatende, hoe we een ander jaar moeten worden geholpen. Zeker zou aldi". misoogst een ramp kunnen woiu&i.' Maar misoogst kan tenslotte een nomen; de chef, met wien ze gespro ken had, noteerde haar adres en be loofde haar zoo spoedig mogelijk de finitief te zullen berichten of, en zoo ja, wanneer ze kon komen. Opgelucht ging ze een bakkerswin kel binnen om als lunch een paar broodjes te eten ze wilde zuinig zijn en keerde toen per bus naar haar pension terug. Maar toen ze de stille straat insloeg, was het met haar opgewektheid gedaan; een gevoel van namelooze eenzaamheid overviel haar, een pijnlijke, haast den adem bene mende beklemming, omdat haar leven nu geen doel en geen zin meer had. Want pakjes maken, pakjes maken tot het bittere einde mocht toch waarlijk geen leven heeten. Ze had een blik mogen slaan in het paradijs, maar de poort was voor haar gezicht dichtge slagen. Hoe moest ze in 's hemelsnaam haar bestaan verder doorworstelen? hamer de het in haar hoofd. En toen ze haar kamer binnenkwam, kroop een ge waarwording van benauwenis, van walging in haar op. Hoe was het mo gelijk de wijde, grijnzende leegte door te komen van den langen middag, dien ze voor den boeg had, de leegte van al die ongetelde dagen, die zou- den komen? Het leven was een woes tenij geworden ze zou hèm nooit meer zien. De verzekerdheid, de beslistheid, die haar in staat hadden gesteld zich door het gesprek met Sir Reginald heen te slaan, waren nu van haar af gegleden en ze begon zich te verwij ten dat ze eigenlijk een soort moree- len zelfmoord gepleegd had. Ze barstte in tranen uit. O, snikte zegen zijn, als een dergelijke mis oogst het middel van de natuur is om het noodzakelijk evenwicht in productie en consumptie van eenige »vette« jaren te herstellen. Niemand, geen meteoroloog noch econoom, heeft de wereldcrisis zien aankomen, maar toen die er was, hebben duizenden »geleerden« ons haarfijn kunnen vertellen, waaraan we al dat ongeluk en al die «overproductie» hadden te wijten. Ze zijn aan het «ordenencr gegaan en ziet, nauwelijks »dreigt« slechts een misoogst, of wetenschap en economie zitten in zak en asch over de gevolgen. Nadat we ontzaglijke hoeveelheden graan in zee hebben gegooid, is men nu bevreesd voor een aanstaanden hongei snood. Misoogst kan een ramp zijn, maar soms een zegen beteekenen. De Schepper van de natuur, welke ons zoo grillig schijnt, heeft in die grilligheid de vaste lijnen geteekend, welke steeds weer op het evenwicht toeloopen. Als de menschen in hun ver watenheid maar minder y>ordenden«, doch in hun bescheidenheid meer »zorgden« en vertrouwden, dan zouden we misschien ook nog eens zonder al te groote onheilen uit deze crisis geraken. Er moet een leidend bestuur wezen, dat in moeilijken tijd regelend optreedt inzake een productie, welke zich zelf en méér dan zich zelf opslurpt. Een koe, die meer opeet dan haar productie opbrengt, is een weelde-bezit, hetwelk niet past in een slechten tijd. Maar graan, dat gedorscht is en INDIEN U Tilburg bezoekt, Die beschikt over een bijzondere gave. Meer dan 500 dankbetuigingen ter inzage. Succes verzekerd. Consult fl.of f 1.50. Villa „CASA CARA" Lange Nieuwstraat 156. Telef. 2323. uit den aard der zaak geen zelf- consumeerende stof vormt, aan de vernietiging prijs te geven, zonder dat men weten kan, wat de Voor zienigheid ons in de natuur van komendé jaren heeft bereid, dat is waanzin. Dat maakt door menschenbahd een misoogst tot een ramp, terwijl diezelfde misoogst in het natuurlijk bestel een zegen had kunnen zijn. Minister Steenberghe houdt Donderdag audiëntie. De Minister van Economische Zaken brengt ter kennis aan belang hebbenden, dat hij, behoudens tegen bericht, eiken Donderdag, te begin nen met 5 Juli 1934, des namiddags te 2 uur, aan het hoofdgebouw van het Departement van Economische Zaken, Bezuidenhoutscheweg 30, te 'sGravenhage allen zal ontvangen, die hem over zaken, voormeld departement betreffende, wenschen te spreken. Prinses blijft langer in Engeland. Prinses Juliana, die aanvankelijk Inlichtingen en aangifte bij den directeur. (Zie toelichtingen in dit blad.) ze, haar hoed nog op en haar gezicht verborgen in haar op de tafel gesteun de armen, hoe heb ik zooiets tocli kunnen doen. Ze sleepte zich door den eindeloo- zen middag, door den eindeloozen avond hoe, wist ze zelf niet en de nacht, op enkele korte tusschen- poozen van onrustigen, transparan ten slaap na, was een helsche marte ling. Ze had een brief moeten schrij ven aan den theateragent, dat ze niet r.aar Uxhridge zou komen, omdat ze ander werk had gekregen, maar ze schreef dien avond niet. De energie cnlhrak haar ten ecneninale, de ge dachte om iets te moeten doen, gaf haar al een gevoel van misselijkheid ze was lam geslagen door haar groot verdriet. Den volgenden morgen was het nog niets beters met haar gesteld. Haar voeten waren loom, haar armen hin gen slap langs haar lichaam, haar ge zicht was vaal, met holle oogen, haar kin rustte op haar borst. Pas tegen twaalven slaagde zij cr in zichzelf te dwingen aan den agent te schrijven, want ze moest dien avond tegen acht uur in Uxhridge zijn cn hoe ellendig ze zich ook voelde, haar zachte, humane natuur verzette zich er tegen iemand vergeefs te laten wachten. En toen begon de trieste, grauwe, knagende eenzaamheid weer; deuren rijgden zich tergend traag aaneen. Het werd half vijf. Toen opeens voetstappen op de trap, een klop op de deur. Ingesponnen in haar leed, gaf ze zich er nauwelijks rekenschap van; het zou juffrouw Goodman wel zijn met de thee. De deur vloog open en daar stond niet de hospita, maar Sir Reginald Carshaw.... in levenden lijve. Een wilde kreet kwain over Wini fred's lippen: O, liefste! en ze vloog in zijn armen. De sterke band, waarmee ze zich aan haar goede voornemens had ver honden, knapte op het oogenblik dat ze hem zag. Ze had gedacht hem nooit te zullen weerzien hij had immers beloofd niet meer te zullen komen en een edelman was zoo goed als zijn woord dat had voor haar naieven geest een zekerheid beteekend en daar verscheen hij opeens, op het hoogtepunt van haar wanhoop! Het was waarlijk geen wonder, dat alle verstandelijke overwegingen alles wat haar was voorgepraat onderst hoven vielen en haar instinct haar in zijn armen dreef. Ze kon geen weer stand bieden, zoomin als een veertje het den wervelwind doet, die het voor td raagt. En Sir Reginald, hij had zijn belofte gebroken, omdat hij moest, omdat een inwendige macht, sterker dan eenig ander gevoel, hem joeg. Hij moest naar haar toe.en dus was hij ge komen. De manier waarop ze hem zijn congé had gegeven, was te plotseling geweest om geloofwaardig te zijn. Hij kon het niet vatten. Hij had maar steeds het vage besef niet van zich kunnen af zetten dat het een droom moest zijn en hij kwam thans om zich te verge wissen of die droom inderdaad wer kelijkheid was. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwy&sche en Lanptraatsche Courant,

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1