i I Gh ui it lii mlTmFesbeen's Gestoomd RoSöebrood Record-verkoop GviHeii §o MMm Qvemomdeii vul f 1.15 10 pCt. korting Adr. Bergaans-Smits GRATIS DERDE DLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. No. 53. Zaterdag 30 Juni 1934. 57e Jrg. AP lij Het nieuwe Marktterrein. De ingebruik-neming van 't nieuwe Raadhuisplein heeft Donderdag met eenig, zij het zeer bescheiden, feeste lijk vertoon plaats gehad. De nieuwe, in overleg met den Bond van Marktkooplieden opgemaakte in deeling der markt op het Raadhuis plein, het oude Marktplein en verder op de Stationsstraat in, waardoor een en ander meer als één geheel gecon centreerd is, voldoet goed en zal voor al als t.z.t. door afbraak van „De Ko renbeurs" meer ruimte is verkregen en de doorgangen tusschen de kramen breeder kunnen worden, nog veel gun stiger zijn.. Thans gaf het vanwege de talrijke opkomst der marktkramers en het drukke bezoek, in de smalle door- loopen zoo nu en dan een gedrang tus schen de kramen, waar haast geen doorkomen aan was. Ook aan den ingang Stationsstraat was het nog al smal. Nu schept zoo'n druk gedoe welis waar een echte markt-stemming maai de huismoeder, die van plan is om on geveer de geheele markt eens langs te gaan, mag er wel rekening mee hou den, dat ze vooreerst nog niet thuis is. Het aantal mopperende mannen, dat het zonder middageten moet stel len omdat moeder de vrouw naar de Markt is geweest, zal weer heel wat grooter worden en ook de kramers hebben van die weinige ruimte geen voordeel. Het weer werkte in den aanvang niet mee; er viel tot circa 10 uur een malsch regenbuitje, doch nadien bleef het ongeveer droog en was de drukte nog buitengewoon groot. Als attractie voor publiek en markt kramers had men aan deze feestmarkt een wedstrijd verbonden voor de mooist versierde kramen, waarvan het publiek echter niet veel, zal gemerkt hebben vanwege de geringe deelname door de betrokken kramers. Al heeft men slechts een bescheiden feestelijk karakter willen geven aan deze opening van het nieuwe markt terrein, toch komt het ons voor, dat er wat al te weinig werk was gemaakt van de organisatie van deze plechtig heid. Voor een dergelijke gelegenheid, waarbij zoo'n groote opkomst van marktkooplieden kon worden ver wacht, alsmede een buitengewoon druk bezoek van hier en omliggende plaat sen, had Waalwijk voor dezelfde kos ten heel wat flinker voor den dag kun nen komen. Wanneer de kramers beter op de hoogte waren gebracht en be werkt voor deze feestmarkt, zou het geheel een heel wat feestelijker aan zien hebben gekregen en zou de com missie, die de versieringen moest be- oordeelen, niet zooals nu, ,zoo weinig animo hebben geconstateerd, dat zij de versiering maar buiten beoordeeling heeft moeten laten. Enkele goede uit zonderingen daargelaten zijn de dooi de gemeente beschikbaar gestelde geld prijzen meer toevallig verkregen dan door een ernstigen wedijver verdiend. De nieuwe indeeling, we zeiden het reeds, voldeed over het geheel goed, het aantal kramen was grooter dan ooit en het bezoek druk. Een woord van lof aan den heer De Hoop met z'n helper, de heer v. Well, de Inspecteur van Politie met zijn marktgaarders. Te circa half één werd de uitslag van den wedstrijd door den heer Roxs vanaf het bordes van het gemeentehuis bekend gemaakt. Hij vond het jam mer, dat zoo weinig werk van de ver siering was gemaakt, waardoor de jury, bestaande uit de heeren Roxs, de Hoop en W .Hens, uitsluitend de etaleering in de diverse kramen be oordeeld heeft. Hij sprak de hoop uit, dat de kramers tevreden zouden zijn over hun nieuwe standplaats door het lot aangewezen, en dat ze steeds met vreugde naar de Waalwijksche markt zouden komjen. De door de gemeente beschikbaar gestelde geldprijzen werden door de commissie als volgt toegekend; le Prijs: Mej. Paanakker 15. H. Mulder 10.—. Hoedemakers 7.50. A. Boelen 7.50. Gebrs. Louweers 7.50. Paanakker-Dochters 5.—. M. v. d. Laar 5.—. C. van Gils 5.—. T. Sadel 5.—. A. de Laat 2.50. J. van Bremen 2.50. F. Paaymans 2.50. v. Doormalen 2.50. F. Mallens 2.50. J. J. Hopmans 2.50. Heyman 2.50. A. Boelen Sr. 2.50. Nelier 2.50. S. Schmid 2.50. S. Paauwe 2.50. A. de Laat 2.50. Na deze ^bekendmaking sprak de heer Lissauer, in zijn kwaliteit van voorzitter van den Kooplieden- en Marktkramersbond D.V.V., mede na mens den R.K. Bond St. Antonius te 's-Bosch, een hartelijk dankwoord voor de buitengewone samenwerking tus schen het gemeentebestuur van Waal wijk en de organisaties yan markt kooplieden. In dezen tijd, waarin het snelver keer haast alle wegen voor zich op- eischt, moet de Grootestraat worden vrijgemaakt en hebben de kramen thans voor het eerst een plaats gekre gen op het plein voor het mooie raad huis. De toewijzing der plaatsen is in gemeenschappelijk overleg met de or ganisaties geregeld en namens alle kooplieden betuigt spr. zijn hartelij- ken dank en tevredenheid, speciaal aan den Edelachtb. Heer Burgemeester, die tot zijn leedwezen niet tegenwoordig is en aan de heeren Houben en De Hoop. Hij hoopte dat Waalwijk nog lange jaren van een bloeiend markt wezen getuige mocht zijn, wat door gaans ook beteekent een bloeiende middenstand. De Voorzitter van den Tilburgschen Bond van Marktkooplieden, de heer Zopfie, sloot zich geheel aan bij de dankwoorden van den vorigen spre ker en uitte eveneens zijn tevreden heid over de samenwerking en de medewerking van het gemeentebe stuur ondervonden. Op het Politiebureau had hierna 'n korte huldigings-plechtigheid plaats. Het betrof hier den agent Didden, die zijn functie als marktgaarder heeft neergelegd en die vanwege de kramers met een prachtig cadeau verrast werd. De heer Lissauer sprak hier namens alle marktkooplieden. Toen de be stuursleden bij de gisteren gehouden bespreking over de nieuwe regeling vernamen, dat de marktgaarder Did den op zijn lauweren ging rusten, kwam direct het denkbeeld bij hen op, om hem als bewijs van erkentelijkheid een souvenir aan te bieden. Het denk beeld vond bij alle kooplieden ingang en spontaan hebben alle kramers zon der uitzondering een kleine bijdrage geschonken. Spreker bood den heer Didden hier op een prachtige rooktafel aan, met compleet garnituur, kistje sigaren, pijp en trommel tabak en sprak daarbij de hoop uit, dat hij nog lang van zijn rust mag genieten. De heer Didden dankte, getroffen door deze onverwachte hulde, voor dit schitterend cadeau, vooral omdat al len er aan hebben bijgedragen, het geen voor hem een bewijs is, dat hij zijn taak als marktgaarder tot ieders te vredenheid heeft verricht. Dat zal hem met voldoening daarop doen terug zien. De heer Zopfie, namens den Tilburg schen Bond, sloot zich bij de waardee- rende woorden van den heer Lissauer aan, terwijl de heer v. d. Ven, als voor zitter van den R.K. Bond, die den heer Didden reeds 25 jaar kent, hem dankte voor de manier waarop hij de miarkt- menschen altijd behandeld heeft en voor een plaatsje voor allen heeft zorg gedragen. Zooals wij hierboven reeds schre ven vinden wij het jammer, dat aan dit voor onze jaarmarkt zoo bijzonder gebeuren, niet wat meer feestbetoon, wat meer kleur is gegeven. Was daar bij niet wat meer vlaggentooi, muziek, versiering mogelijk /geweest? of een premie-keuring of b.v. een optocht van versierde auto's van marktkooplieden door de straten of i.d.? En in elk geval zeker meer reclame! Het is toch te doen om menschen, speciaal van buiten, te trekken naai de markt niet alleen, maar ook naai de gemeente. Had men voor de organisatie van iets dergelijks niet de medewerking moeten inroepen van de o.i. daarvoor in onze gemeente aangewezen vereeni- ging W.B., die speciaal in hare Statu ten voert: „Bevordering van 't Markt wezen" en die dat in het verleden zoo herhaaldelijk ook deed door premie keuringen, fokvee-dagen en bevorde ring van het marktwezen op verschil lend terrein? Onbegrijpelijk, dat daar aan niemand blijkbaar heeft gedacht of daarvoor niet een stem is opgegaan ter plaatse waar dit thuis behoorde. Nieuwe Steunregeling. Met ingang van 1 Juli zal ingevolge 't ministerieele voorschrift de nieuwe steunregeling in werking treden. Voor onze gemeente beteekent dit een verla ging der steunnormen als volgt: voor georganiseerde kostwinners van 10. tot 9. voor ongeorganiseerde kostwinners van 9.tot 8. voor georganiseerde kostgangers van 7.tot 6. voor ongeorganiseerde kostgangers van 6.tot 5.50. De kindertoeslag, die tot nog toe 1 bedroeg voor georganiseerden en 0.75 voor ongeorganiseerden, wordt thans voor allen op 0.75 per gezinslid bo ven 2 personen gebracht. In de bepaling dat van eventueele gezinsinkomsten 2/3 zal worden in mindering gebracht van het steunbe drag, is thans een wijziging gebracht ten gunste der steuntrekkers. Deze ge- zinsinkoinsten zullen voortaan naar vaste basis worden berekend. Naar wij vernemen zullen in onze ge meente echter slechts weinigen van deze gunstige bepaling profiteeren. HEEREN WINKELIERS, CAFé-HOUDERS, ENZ. DENKT TIJDIG AAN UWE KERMIS- ADVERTENTIE. Plaatst Uwe advertentie in het blad dat 't meest gelezen wordt in die plaatsen in deze streek, waarvan gij bezoek kunt ver wachten; wij noemen o.a.: Waalwijk, - Capelle, - Waspik, Vrijhoeve-Capelle, Kaatsheuvel, Drunen, enz. Billijke tarieven voor Kermis. Opening nieuw winkelpand van H. J. Klerx-Sommers. Met klimmende belangstelling en be wondering hebben velen den laatsten tijd op den hoek der Baardwijksche StraatMin. Loeffstraat het trotsche nieuwe winkelpand zien verrijzen van het manufacturen- en meubelmagazijn „De Magneet" van den heer H. J. Klerx-Sommers, en de verwachting ge uit: „Dat wordt een prachtzaak". En nu het fraaie moderne gebouw gereed is en de etalages zeer vakkun dig en smaakvol zijn verzorgd, nu zal zeker niemand in zijn verwachtingen teleurgesteld zijn. Integendeel! De architect, de heer Ad. Aarts uit Reijen heeft hier een prachtig stuk werk geleverd en ook de aannemer, de heer Adr. Vermeer, alhier, verdient om de degelijke uitvoering hiervan allen lof. Het imposante gebouw draagt niet weinig bij tot verfraaiing van dat deel onzer gemeente, speciaal van den in gang der Baardwijksche straat, die grootendeels reeds bebouwd met aar dige nieuwe middenstandswoningen, hierdoor een fraaier aspect heeft ver kregen. De winkeloppervlakte gelijkvloers en op de beide etages bedraagt niet minder dan 420 M2; 13 etalage-ramen, waarvan 6 groote spiegelruiten begane- gronds, geven gelegenheid te toonen, welk een verscheidenheid van artikelen hier verkrijgbaar zijn. Het moderne en smaakvol ingerich te interieur past zich uitstekend aan bij den grootscheepschen opzet van 't geheel. Alles is zeer overzichtelijk ge rangschikt in den fraaien winkelop stand en in de glazen toonbanken en stofvrije glazen schuifladen. Ook de effectvolle verlichting, aan gelegd door den heer Mulders-Sars, d,raagt niet weinig bij tot een schitte rend geheel. Het schilderwerk is uit gevoerd door den heer C. Mol en vol doet eveneens uitstekend. Een opsomming te geven van de ar tikelen welke hier verkrijgbaar zijn ,op het gebied van meubileering, stof feering, manufacturen, bedden, linge ries, dames- en heeren-mode-artikelen, enz., enz., is ondoenlijk. Men ga zelf eens een kijkje nemen in dit fraaie, nieuwe winkelgebouw, dan zal men eenigen indruk krijgen van de reuzen- sorteering die er aanwezig is en respect hebben voor den ondernemingsdurf waarmede in dezen tijd een dergelijken grootscheepschen opzet werd verwe zenlijkt. 't Is werkelijk een magazijn een groot-stad waardig! Wij wenschen den ondernemer, die blijkens in dit nummer voorkomende advertentie hedenmiddag zijn nieuwe zaak opent, het beste succes. Gegund. Het verbouwen van het warenhuis van den heer H. Speet onder architec tuur van den heer Ed. Bossaerts, is opgedragen aan den heer J. Kooien, alhier. Aanbesteding. Bij de aanbesteding voor het bou wen van een woonhuis aan den Kloos- terweg voor rekening van den heer .1. Lelieveld, alhier, werd als volgt inge schreven: Zw. Treffers 5325. Fa. Wed. Aarts Zn., 5232. A. van Hulten-Krol 4899. W. van der Hammen f 4815. H. Maas f 4785' H. Kramer 4040. H. Wijnands f Gegund aan den laagsten inschrijver. Volksconcert. Zooals wij reeds berichtten geeft de harmonie St. Jan, alhier, heden-, Za terdagavond, een volksconcert op de kiosk op het Raadhuisplein. Aanvang half 9. Programma: 1. Roell Marsch, P. v. Overbecke. 2. Oberto, ouverture de l'opera, G. Verdi. 3. Mercedes, ouverture fantastique, M. J. H. Kessels. 4. Wein, Weib und Gesang, Wals, Joh. Strauss. Pauze. 5. Camarades, Marsch, Belleflamme. 6. Freischutz, fantasie sur l'opera, Web er. 7. Prélude et Allegretto, Louis Bajus. (voor saxophone-alt met harmo nie, solist J. Mol). 8. Cecilia, Marsch, v. Leest. Smakelijk, Voedzaam en Gezond. NEEMT PROEF. Tel. 99. Bij elk Overhemd de nieuwste ZFLFBINDER Tevens geven wij tot 13 Juli op al onze kousen en sokken. PROFITEER VAN DEZE K E R M IS-RECLA M E MARKT 1 - WAALWIJK. i— m Café Smolders. Het bekende café „Hof van Holland" van den heer Sipolders te v.m. Besoijen heeft een belangrijke uitbreiding on dergaan. Achter de oude café-ruimte is een vergaderzaal gebouwd, die zoo noodig met'het café kan worden sa mengetrokken. De zaal is uitstekend in gericht en met smaak geheel nieuw ge meubileerd, zoodat de vereenigingen, die in café Smolders gevestigd zijn, hier voortaan een prettig en gezellig te huis zullen vinden. Tijdens de a.s. kermis zal de nieuwe zaal worden ge bruikt als dansgelegenheid, waartoe 'n prachtig orgel geplaatst zal worden. Gevonden Voorwerpen. Op het Politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: roode vulpenhouder; foxhondje; lichtblauwe ceintuur; ijzeren autoslinger; oranje vulpotlood; vulpotlood; geel kinder- taschje met inhoud. Ons bedrijf! Wij mogen zeker ook wel eens 'n enkele maal iets zeggen over ons eigen bedrijf, dat toch ook een plaats inneemt in de industrie onzer ge meente. Dezer dagen hebben wij een nieuwe zetmachine in werking gesteld, eene Amerikaanschelntertype-zetmachine met twee magazijnen, zoodat wij thans beschikken over drie moderne, schitterend werkende zetmachines, zoodat onze capaciteit heel wat is vergroot. Voeg daarbij dat wij aangeschaft hebben tientallen series van de meest moderne letters, schriften en lijnen, waarvan wij binnenkort een letter proef hopen rond te zenden en waarmee wij de de meest moderne en smaakvolle drukwerken in elk genre kunnen vervaardigen, dan mogen we wel concludeeren dal de outillage van ons bedrijf opnieuw aanzienlijk is verbeterd en uitgebreid, zoodat onze drukkerij, die meer dan GO jaren reeds bestaat, de concur rentie met welk grafisch bedrijf elders gerust kan aanvaarden. Wij durven dan ook hier gerust zeggen»steunt de Waalwijksche industrie!» De melkprijs veihoogd. De Ver. van Melkslljters heeft besloten met ingang van Maandag de melkprijs weer op 8 cent per liter te brengen. Zooals men weet was de prijs vorige maand tot 7 et. verlaagd. »De Schatgraver» weer aan 7 werk. Sommige inwoners kregen dezer dagen weer een aanlokkelijke brief van een zgn. »Spaanschen schat graver», waarin hen mooie voor spiegelingen worden gedaan. Wij lalen hier hel voornaamste uit den brief volgen »Daar ik in de gevangenis zit in verband met een bankroet, verzoek ik U mij te willen helpen de som van 1.200.000 pesetas vrij te krijgen, die zich in een koffer bevinden in een depot aan een station in Frank rijk. Het is daarvoor noodig dat U persoonlijk hierheen komt om de kosten van mijn proces te betalen, teneinde mijn in beslag genomen bagage vrij te krijgen, waaronder zich een koffer bevindt met een geheim en mijn reisbiljet. Deze bagage bevindt zich aan het station. U zult het derde gedeelte van de som bekomen. Da r ik echter niet zeker ben, dat deze brief in Uw handen komt, wacht ik op Uw ant woord voor ik met mijn naam onderteeken en mijn geheele geheim mededeel. Zooals U begrijpt kan ik Uw ant woord niet direct in de gevangenis ontvangen, maar indien U er op ingaat hierheen te komen en mij te helpen, verzoek ik l' een telegram te sturen aan een mij vertrouwd persoon, die het mij direct en beslist doorgeeft. In afwachting op Uw antwoord verzoek ik U absolute geheim houding.» Men zij dus gewaarschuwd en ga niet op een dergelijk aanbod in. BIOSCOOP R.D.B.-Theater. Es war einmal ein Masikus. De Wervelvind van Texas. Het schijnt, dat de Directie van het R. D. R. Theater haar bezoekers nu reeds in de juiste Kermisstemming wil brengen en geeft deze week als een voorproefje van haar buiten gewoon Jubileum Kermisprogram, de lachschlager »Es war einmal ein Musikus.» Men kan van deze film onmogelijk zeggen, dat zij niet bekend is, want dagelijks hoort men deze melodie op straat spelen, zingen of 11 uiten. Elk draaiorgel en elk straatmuzikant heeft deze wijs op zijn repertoire. Geen dansorkest ter wereld, of het speelt deze schlager. Elk radio station geeft het een paar maal per dag. In elk café, kortom waar men loopt, staat of zit, overal hoort men: »Es war einmal ein Musikus.» Niet zonder reden hoort men deze melodie zoo veelvuldig, want de rolprent, waarin ze voorkomt is een groot succes gebleken. Niemand minder dan Szöke Szakall, de man, die alles weet, alles doet, alles kan en overal raad op weet, speelt één der hoofdrolten. Deze komiek weet zoo meesterlijk door een enkel gebaar en door zijn mi miek de situatie te beheerschen, dat hij zich doet kennen als een der beste humoristen, waarover de film industrie momenteel beschikt. Szöke Szakall toont zich tevens een meester in de tragi-comedie. Vooral in deze film, in de scènes met zijn ganzen, waarmede hij, zooals hij door een simpel rekensommetje aantoont, schatrijk kan worden, toont hij zich door zijn karakteristieke stem-into- natie een uiterst talentvol acteur. Onbewust gaat hij zijn gang, babbelt en ruziet met iedereen, doch houdt zijn onverstoorbaar uiterlijk van betrapten schooljongen, die er toch heusch niets aan kan doen. De regie ligt in handen van Fre- derich Zelnik, dus biedt deze film een reeks Zelnikaansche scènes, die als steeds meesterlijk zijnhet Ber- lijnsche straatverkeer, de jacht achter den autodief enz. Van zulke onder werpen maakt Zelnik immers iets schitterends. Victor de Kowa en Ernest Verebes spelen de levenslustige,doodgesjochte studenten, die zich moedig, doch vooral vroolijk door het leven slaan. Ralph. Roberts met zijn onafschei delijke monocle maakt van den auto-fabrikant-schoonvader inspé een aardige creatie en verwekt lachsalvo op lachsalvo door de ver warringen, welke hij ondanks zich- zelven schept. Ook de vrouwelijke rollen zijn bij Trude Berliner en Marie Sörensen in uitstekende handen. »Es war einmal ein Musikus» is een lachschlager van de bovenste plank. Ze wordt voorafgegaan door het wereldjournaal en door »De Wervelwind van Texas», een roman tische WildWestfilm met Lane Chandler en Doris Hill. Al is het gegeven van deze laatste film paarden, veedieven, revolvers en liefde, niet bepaald nieuw te noemen, een goed gespeelde, vlotte cowboy film met de noodige sensatie, valt altijd nog in den smaak. Alles tezamen geeft het R. D. B. Theater deze week een vroolijk en verkwikkend programma, dat wij een ieder kunnen aanbevelen. LUXOR BIOSCOOP. „Eine Nacht im Paradies". De comedie „Eine Nacht im Para dies" is een buitengewoon hoogstaan de film. Anny Ondra die de hoofdrol speelt, blijkt opnieuw een van de al leraardigste en allerbeste blijspel-ac trices en is ook voortdurend geestig. Zooveel te meer valt het daarom te prijzen, dat zij in de momenten, waar eenige ontroering noodig is, die ook weet te geven. Liefhebbers van een fijne comedie, zullen deze film onge twijfeld zeer waardeeren. Alleen de in terieurs zijn uit een oogpunt van bin- nenkunst al de moeite waard om de film te gaan zien. Als een der verder optredenden moet vooral Ralph Arthur Roberts worden genoemd, die als een „deftigaard zon der geld" een komische actie ontwik kelt, welke de geheele film doortintelt. „Eine Nacht im Paradies" bezit dus danige goede kwaliteiten, dat het tot de meest geslaagde films van het sei zoen gerekend mag worden. De.film is buitengewoon geestig, terwijl de lach wekkende momenten elkaar in over stelpend snel tempo opvolgen. Het Ambtsjubileum van den Burgemeester van Oisterwijk. Op 1 Juli viert de burgemeester van Oisterwijk, de heer J. J. L. M. Verwiel zijn l2V»-jarig ambtsjubilé. Des middags om 12 uur komt de Raad in plechtige zitting bijeen, waar na het geschenk der burgerij zal wor den aangeboden. De doodslag te Waspik. Naar men ons mededeelt, is het ge rechtelijk voor-onderzoek gesloten in de zaak contra P. v. O., arbeider te Ca pelle, thans gedetineerd, als verdacht van doodslag te Waspik op 23 April 1934 en is de behandeling dezer zaak ter openbare terechtzitting nu spoedig «r(L«.B.|.auR!*iJii^awuB93nnBMnaHawH'VMa curni «irniiT iiiiiiain m uur nu

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9