Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON mïwm i DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. NUMMER 54. WOENSDAG 4 JULI 1934. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit st)n. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum ƒ1.00. DUSSEN. De Raad der gemeente Dussen ver gaderde Zaterdagmiddag ten Raadhui- ze onder voorzitterschap van burge meester Snijders. Afwezig de heeren van Dijk en v. d. Zouwen. Het nieuwe raadslid, de heer G. van Rijswijk, legt in handen van den voor zitter de vereischte eeden af, waarna de Voorzitter hem met zijne benoe- mjing feliciteert. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. Alvorens tot de t behandeling der agenda over te gaan, gaat de Raad ge- ruimen tijd in geheim comité. Na heropening der vergadering stelt de voorzitter aan de orde: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Van Ged. Staten goedkeuring van het raadsbesluuit tot heffing van op centen op de G.F.B. Begrooting van den Vleeschkeurings- dienst te Almkerk, sluitend op ƒ6445.75 met een groot onvoorzien van 459.79. De Voorzitter deelt hierbij mede dat door de drie aangesloten gemeenten is besloten het batig saldo eventueel te gebruiken voor den bouw van een ca- daverhuisje. Proces-verbaal van kas-opname bij den gemeente-ontvanger. Verslag en rekening en verantwoor ding van den Warenkeuringsdienst te Breda. De rekening sluit op een totaal van 62.263.55. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Destructor. Van de N.V. Destructor N.C.B. is 'n schrijven ontvangen, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat de op te halen besmette cadavers door de boeren zelf moeten gebracht worden tot aan den verharden weg. De Voorzitter merkt op, dat het in de van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 32. bedoeling ligt om in samenwerking met andere gemeenten een cadaver- huisje te stichten. De heer Koekkoek acht het in som mige gevallen, b.v. bij miltvuur, het beste dat de besmette cadavers onmid dellijk uit de weide gehaald worden. Vooral met het oog op besmetting vindt spreker het beter, het vervoeren der cadavers door 'n vast aangestelden persoon te doen geschieden en niet door de boeren zelf. De Voorzitter acht dit niet wensche- lijk. Z.i. is het beter de boeren zelf het werk te laten doen, dan de zaak al te omslachtig te maken. Spr. merkt op dat dit bezwaar ondervangen zal zijn, zoodra een cadaverhuisje kan worden gebouwd. Verlaging steunnormen. Van den Minister is mededeeling ontvangen, dat de steunbedragen van af 1 Juli moeten worden uitgekeerd volgens de volgende normen: voor georganiseerde kostwinners 7 per week, kostgangers 5.50. Voor regl. nog niet rechthebbenden en dubbel uitgetrokkenen, resp. ƒ6.50 en 5.50. De kindertoeslag is bepaald op 50 ct. per week per gezinslid boven 2 personen. Voor niet-georganiseerden is de steun 50 cent per week lager. Het steunbedrag mag maximaal beloopen 13.voor georganiseerden en 12. voor ongeorganiseerden. Van het gemeentebestuur van Geer- truidenberg is een afschrift ontvangen van een adres dat gericht is aan den Minister en waarin verzocht wordt de salarissen van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers niet verder te verlagen. De Voorzitter zegt, dat het beter is in deze het woord van Ged. Staten af te wachten. Het stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de R.K. Vereeniging voor Kin derbescherming verzoek om 50.bij te dragen in de verpleegkosten van L. J. Kuipers, ofkomstig uit deze ge meente. De Voorzitter zegt, dat hij gaarne aan het verzoek zou voldoen, als de gemeentekas de uitgave toeliet. In deze omstandigheden vindt spr. het echter bezwaarlijk 50.af te staan. Het verzoek wordt afgewezen. Een subsidie-verzoek van de R.K. Mil. Vereeniging te Venlo wordt even eens afgewezen. Van Ged. Staten is nog ontvangen de goedkeuring der gemeenterekening over 1933. 2. Herziening jaarwedden in ver hand met de Pensioenwet. De Voorzitter doet voorlezing van een tweetal circulaires van den Minis ter. In het eene wordt verzocht de sa larissen der ambtenaren in overeen stemming te brengen met de salaris sen in het vrije bedrijf, en in het an dere wordt erop aangedrongen het sa laris der ambtenaren niet te verlagen. Van de ambtenaren moet n.l. per 1 Juli een verhoogde pensioen-bijdrage ge vorderd worden. De Minister verzoekt echter de ambtenaren een overeenkom stige salarisverhooging te geven, zoo dat zij er niet op achteruit gaan. Daal de salarissen in deze gemeente toch reeds erg laag zijn, stelt de voorzitter voor aan dit verzoek van den Minister te voldoen. Onder deze regeling val len: de ambtenaren, de dokter, de ver loskundige en de wegwerker. De Raad gaat daarmede accoord. 3. Herziening Ambtenaren-regle ment. Op voorstel van B. en W. worden hierin bepalingen opgenomen, waarbij den ambtenaren verboden wordt deel te nemen aan revolutionnaire vereeni- gingen of uitingen. 4. Vaststelling keuringsverordening. De Voorzitter zegt, dat deze verorde ning moet worden vastgesteld ingevol ge de nieuwe wettelijke bepalingen der Vleeschkeuringswet. B. en W. hebben de door den Minister ontworpen verordening gevolgd. De kwestie is slechts van formeele betee- kenis. De Raad gaat met de voorgestelde verordening accoord. 5. Vaststelling Bouwverordening. De Vooi^itter zegt, dat hij even heeft gewacht met het samenstellen dezer verordening om daarin rekening te houden met de regelingen die de na burige gemeenten zouden treffen. Spr. stelt thans voor dezelfde verordening vast te stellen als geldt te Eethen en Almkerk, zoodat dan de bebouwings- eischen voor de geheele streek dezeltde zijn. Over de verordening is het ad vies van den inspecteur der volksge zondheid ingewonnen. 6. Vaststelling voorschot ingevolge Art. 101 der L.O.-Wet 1920. De voorschotten worden, op basis van ƒ9.67 per leerling, als volgt be paald: R.K. Lagere Jongensschool, Wijk C, 852.—. R.K. Meisjesschool Wijk C. 1071.47. R.K. Jongensschool Wijk B ƒ607.25. R.K. Meisjesschool Wijk B 665.30. Bijz. School met den Bijbel, Wijk A, 464.16. 7. Vaststelling Begrootingswijzigin- gen. Dit betreft slechts administratieve overschrijvingen, waarmede de Raad accoord gaat. 8. Tegemoetkomingen ingevolge ar tikel 13 der L.O.-wet 1920. Overeenkomstig de algemeene rege ling worden vergoedingen toegekend aan J. J. v. d. Berg, wiens 2 kinderen de Herv. Chr. School te Almkerk be zoeken, en aan J. van Rijswijk, wiens kind de openbare school te Meeuwen bezoekt. 9. Reclames Hondenbelasting. Aan Kinderen de Both, F. Herman en A. Teuling wordt een half jaar ont heffing van deze belasting verleend. Het verzoek van L. van Tilburg wordt Bovendien, haar woorden, haar heele manier van doen, had hij bij la» ter overdenken geoordeeld, hadden iets onwezenlijks gehad, iets dat niet overtuigde. Al had hij ook duizend beloften gegeven, met dit afscheid kon hij geen vrede hebben. En, kindje, zei hij, in zijn oogen een glans van vreugde om de onmis kenbare blijken van haar niet gestor ven liefde, vertel me nu maar eens wat dat allemaal te beteekenen heeft. Wat een onberekenbare kleine heks ben je toch, Winnie. Ik kan er niets aan doen, sta melde ze gesmoord. Geef. geef me een kus, éénmaal maar. De tranen stroomden over haar opgeheven ge zichtje. Sir Reginald aarzelde geen seconde om aan deze uitnoodiging te voldoen. Hij voelde zich in den zevenden hemel. Hoe zit het eigenlijk, hernam hij na een pauze. Hou je nu weer van me? Ben ik weer in genade aangenomen? Winifred's hoofd lag op zijn schou der, haar haar tegen zijn wang. Ze gaf geen antwoord. Het heeft er tenminste veel van, ging hij voort, en stilzwijgen wordt geacht toestemming te beteekenen. Maar waarom hield je dan eergisteren opeens niet van me? Weer bleef het meisje het antwoord schuldig. De extatische verrukking be gon te wijken; de inoreele bezwaren, door het gesprek met Sir Reginald's moeder in haar geest gewekt, kregen weer de overhand. Wat ze deed was niet goed voor hem. Toe, vertel het me, drong hij aan. Je zult het me toch heusch moeten vertellen. Winifred maakte zich van hem los, Je hebt beloofd niet meer te zul len komen; je hebt het uitdrukkelijk beloofd, hield ze hein voor. Kon ik er iets aan doen, dat ik mijn belofte niet gehouden heb? ver dedigde hij zich opgewonden. Ik snap te er letterlijk niets van en ik was doodziek van ellende. Dus je bent van plan om weer geregeld te blijven komen, zelfs als je beloofd hebt het te zullen laten? Ik denk er niet aan nog eens zoo iets krankzinnigs te beloven. Waar is dat goed voor? Jij houdt van mij en ik houd van jou. Winifred wendde zich af, liep naar 't raam en bleef een tijdlang naar bui ten staren. Haar fijne lippen verstrakten; een trek van vastbesloten wilskracht kwam om haar mond. Gedurende de paar minuten dat ze daar bij het raam stond, werkten haar hersens ingespan nen en sn el. Ze was zichzelf nu weer volkomen meesterze overzag de situatie rustig en klaar. Ze had beloofd hem op te geven en ze zou die belofte houdenhöe dan ook. Het was ter wille van hem en bij alle bitterheid was er iets zoets in 't besef van martelaar-zijn. Maar èèn ding besefte ze nu heel duidelijk. Zoolang hij wist dat hij haar hier vinden kon, zou ze haar offer niet kunnen brengen. Hij zou haar ge regeld blijven opzoeken en als ze hem zag, zouden haar dappere voornemens telkens weer wegsmelten als sneeuw voor de zonnet als nuMorgen om dezen tijd, als hij weer kwam, moest ze hier vandaan zijn, begraven in een ander deel van Londen, on vindbaar voor hem. Toen ze met zich zelf in 't reine was, ging ze weer op hem toe en zei: Juffrouw Goodman zal wel direct met de thee komen. Kom, laten we gezellig bij elkaar gaan zitten. Zeg, je wou immers weten of ik nog van je hield? Het antwoordt is ja, ja, en nog eens ja. Dat is zeker wel voldoende om allen twijfel bij je weg te nemen, hè? Je moet zoolang blijven als je kunt vanmiddag en ik zal heel, heel lief zijn, op voorwaarde dat je niet vraagt, waarom ik je eergisteren al dien onzin vertelde, want daarop geef ik je toch geen antwoord! Sir Reginald nam haar in zijn ar men en kuste haar, nog eens en nog eens., onophoudelijk! Toen kwam juffrouw Goodman inet de thee en hij bleef tot zeven uur zonder ook maar éénmaal inbreuk te maken op de voorwaarde die ze had gesteld. Al dien tijd deed ze kalm-opgewekt, maar toen hij haar een afscheidskus gaf, schreide ze zachtjes. Sir Reginald zocht daar echter niets bijzonders achter; het leek hem een heel begrij pelijke reactie op de emoties van dien middag en de. voorafgaande dagen. Hij verdiepte zich niet meer in de afgewezen daar de belasting ook voor waakhonden verschuldigd is. Rondvraag. De heer Koekkoek vraagt, wat de bedoeling is met het uitbaggeren der Dusse. De menschen ondervinden daar van veel last, omdat het water troebel wordt. De Voorzitter zegt, dat de rivier te weinig strooming had, omdat er enkele ondiepe plaatsen in waren. Deze plaat sen moesten worden uitgediept. Wel zal in September a.s. waarschijnlijk de waterleiding geopend worden, maar toch stelt spr. prijs op het behoud van de Dusse voor het water voor de lan derijen. Het baggerwerk is grooter ge worden als aanvankelijk gedacht is, doch thans is het zoo goed als gereed. De heer Koekkoek vraagt of de wa terleiding ook in de Hoeken zal komen. De Voorzitter meent dat dit het ge val is. Spr. wijst erop dat de menschen altijd aansluiting kunnen krijgen, mits ze 10% van de aanlegkosten betalen willen. De heer Jongbloets vraagt nog het gras op de wegbermen te doen maaien en de heer Koekkoek betreurt het, dat niet meer ruchtbaarheid is gegeven aan de verpachting van het weiland aan de Molenkade. Hierna wordt de vergadering ge sloten. NIEUWKUIK. Vrijdagnamiddag half 8 kwam de raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Voorzitter Burgemeester G. v. d. Ven. Afwezig de heer H. v. Engelen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde: Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting 1934. Wordt goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot het bewer ken in werkverschaffing van een ge deelte der heuvels. De Voorzitter leest het rapport dat naar aanleiding hiervan van de Heide Mij. is ingekomen. Hieruit blijkt, dat deze gronden over het algemeen slecht zijn. De te bewerken grond is 10 H.A. \raag wat de oorzaak van haar on* verklaarbaar gedrag mocht zijn ge weest; het was hem genoeg dat nu alles weer goed was. Op vrouwen kon je nu eenmaal geen peil trekkén, maakte hij filosofisch uit. Toen hij vertrokken was, zei Winifred tegen o'e hospita, op bedaarden, zakelijken toon Ik ga morgen hier vandaan, Jut- frouw Goodman, voorgoed Voordat de goedhartige vrouw op heldering kon vragen, ging de bel. liet was de post en juffrouw Goodman kwam terug met een brief voor Wini- fred. Met haar aangeboren kieschheid liet- ze- het- meisje- alleen om hem te lezen. Het was een bericht van de di rectie van het warenhuis waar haar bezoek aanvankelijk zooveel succes beloofd had. De firma moest Miss Barlett meedeelen, dat zij tot haar spijt bij nader inzien geen gebruik van haar diensten kon maken. De „geestelijke" had zijn werk ge daan Het was een slag die Winifred half verdoofde. Ze was.er immers zoo goed als zeker van geweest, binnen een paar dagen weer in haar eigen onderhoud te kunnen voorzien! Ze voelde zich voor een- griininigen, onoverkomelij ken muur van moeilijkheden en be zwaren geplaatst. Den volgenden dag moest ze ergens in een volkomen vreemd huis trekken, want hier blij ven zou ze onder gee nvoorwaarde, met nauwelijks eenig eeld in haar zak en zonder uitzicht het te krijgen, kun- nen. Want een beroep doen op Sir Regi nald's hulpvaardigheid, was wel het laatste wat ze thans van zich zou kunnen verkrijgen. Hoe bescheiden haar levensomstan digheden ook waren geweest, armoede had ze nooit gekend; haar „tante" had altijd voldoende geld ter beschik king gehad. En het vooruitzicht van gebrek te moeten lijden, was een ver schrikking voor haar. Ze moest een uitweg vinden en toen ze 'n beetje van den schok van de jobstijding be komen was, leek niets haar natuurlij ker dan dat ze, nu ze blijkbaar in baar oude vak niet slagen kon, het toch maar eens met de tooneelplannen probeeren zou. Om acht uur was ze in Uxbridge besteld. Ze keek op de klok; als ze voortmaakte kon ze er nog op tijd zijn, al was het krap-aan. Ze zou het er maar op wagen. Weliswaar had ze den agent ge schreven dat ze niet komen zou en mogelijk had deze zijn cliënt op de hoogte gebracht dat de samenkomst niet doorging. Maar het was de vraag of hij daarvoor nog gelegenheid had gehad; ze had haar briefje zoo laat verzonden. Inderdaad ze had haar briefje laat vel zonden; zóó laat dat een antwoord van den agent pas kwam, toen het haar niet meer kon bereiken! En dat antwoord hield een waar schuwing in, die haar zeker tot na denken zou hebben gestemdde meededeeling dat hij haar nooit over een samenkomst in Uxbridge had ge schreven! (Wordt vervolgd). Waalwybschc en Langstraatsebe Courant*

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1