BUITENLAND. WAT GEBEURT ER IN DUITSCHLAND? groot, waarvan de helft moet worden afgegraven en op de andere helft moet worden aangebracht. De algemeene on kosten hiervan aan arbeidsloon zullen bedragen pl.m. ƒ11250.andere on kosten 1800.Het uurloon is vast gesteld op ƒ0.21. De Voorzitter zegt, dat het werk ge daan wordt voor werkverschaffing daar de menschen zoo goed als uitge werkt zijn. De heer Wilgers informeerde hoe lang de werkzaamheden hiervan zou den duren. De Voorzitter hoopt van anderhalf of 2 jaar. De heer van den Besselaar vraagt hoeveel het rijk zal bijdragen. De Voorzitter zegt 50 procent. Spr. vindt het werk wel duur maar toch mooi, daar het voor het ineerendeel handwerk is. De Voorzitter zegt, dat de grond thans geen waarde heeft, na de bewer king zal het terrein van 10 H.A. pl.m. 3000.waarde hebben. Na nog enkele besprekingen gaat de Raad met het voorstel accoord. Voorstel van B. en W. tot benoeming eener Commissie tot regeling van de nieuwe verhuring der gemeente-lande- rijen. De Voorzitter merkt op, dat in ver band hiermede een schrijven is inge komen van den Notaris met het ver zoek het land tijdig te laten schatten door een commissie. Hij stelt voor om aan B. en W. uit den Raad nog twee leden toe te voegen tot vorming dezer Commissie. De heer v. d. Besselaar vindt het be ter dat de geheele Raad in de Com missie zitting neemt. Wordt goedgevonden. Rondvraag. De heer v. d. Besselaar vraagt, hoe of het staat met den aanleg of uitbrei ding van het electrisch net naar het Hoog. De Voorzitter zegt, dat er nogmaals naar de PNEM geschreven is, maar tot op heden is er nog geen antwoord in gekomen. Spr. meent, dat de PNEM deze zaak zakelijk zal bekijken. Indien door de betrokkenen een zekere afname wordt gegarandeerd zal de PNEM wel tot aanleg overgaan. Maar indien dit niet het geval is, zal de PNEM het niet doen. De heer Wilgers meent wel, dat de menschen hiervoor te vinden zullen zijn. Hierna sluiting. V VLIJMEN. De gemeenteraad van Vlijmen ver gaderde Zaterdagavond. Het nieuwbenoemde raadslid, de heer v. d. Meerendonk werd beëedigd. Bij de ingekomen stukken was het schrijven van de middenstandsveree- niging, mjet verzoek tot verlaging der biljartbelasting. Daar de Voorz. van Gedeputeerden het bericht gekregen had, dat de finan- cieele toestand der gemeente deze ver laging niet toelaat, werd het verzoek der Middenstandsvereeniging voor ken nisgeving aangenomen. De geloofsbrieven van den heer A. W. van Eugden werden daarna onder zocht en in orde bevonden. Het voorstel van B. en W. betreffen de toetreding tot den destructor van den N.C.B. werd aangenomen. Tegen de heer van Buul. Aan de orde kwam het voorstel van B. en W. tot ontginning van 110 H.A. land in het Ven, voor werkverschaf fing. Uit het advies van de Heide Mij. bleek, dat het bedoelde werk zeer goed voor uitvoering vatbaar is. De kosten zullen in totaal ƒ72.500.bedragen, waarvan 65.000.aan loonen, hier in zal het Rijk ongeveer 50 pet. bijdra gen, zoodat ten laste van de gemeente blijft ƒ32.500.Verwacht wordt dat er 3 jaar lang aan gewerkt zal kunnen worden. De betrokken gronden zullen de gemeente veel voordeel kunnen brengen, na bewerking, terwijl zij thans zoo goed als niets opleveren. De arbeidsloonen zijn gebaseerd op een uurloon van 21 cent in accoord. Na eenige discussie werd het voor stel met algemeene stemmen aange nomen. De subsidie aan het Burg. Armbe stuur van 5000 werd goedgekeurd, welke subsidie de gemeente terug krijgt. De Voorzitter deelde mede, dat hij destijds met de mandenfabrikanten 'n vergadering had gehouden en waarin hij de fabrikanten had verzocht de werklooze arbeiders aan te leeren z.g. bussels te maken, welke momenteel in Vlijmen niet gemaakt worden. In Am- merzoden b.v., waar deze wel gemaakt worden, is er maar één werklooze, ter wijl in Vlijmen 35 werkloozen in deze industrie zijn. De gemeente is geneigd gedurende den tijd, dat de arbeiders 't werk aanleeren, in de kosten bij te dragen, door toeslag te geven. Tot op heden hebben de fabrikanten in deze nog geen medewerking ver leend. De Voorzitter wil echter nog maals probeeren deze kwestie op te lossen. Op zijn verzoek zullen de hee- ren v. d. Meerendonk en v. d. Griendt B. en W. ondersteunen bij de bestudee ring dezer zaak. Hierna sluiting. RAAMSDONK. Verlaging van biljart- en vermakelijkheidsbelasting. De salarissen van ambtenaren. De raad der gemeente Raamsdonk vergaderde Zaterdagavond ten raad- huize te Raamsdonksveer onder voorzitterschap van burgemeester Moons. Afwezig Weth. Schoenmakers. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Biljart- en Vermakelijkheids belasting. Van de caféhouders is een verzoek ingekomen tot verlaging der biljart- belasting en der vermakelijkheids belasting. De Voorzitter zegt dat een dergelijk verzoek vorig jaar te laat was inge komen. B. en W. zijn ervan over tuigd dat de toestand der caféhouders slecht is en dat vooral de biljart belasting zwaar drukt. Het gevolg daarvan is dat reeds in verschillende café's de bil|arten zijn opgeruimd. B. en W. meenen dan ook dat er reden is om deze belasting te ver lagen. Op het oogenblik betaalt men per biljart f60. B. en W. stellen voor den grondslag te halveeren, zoodat de belasting op f30 wordt gebracht. De vraag om verlaging der ver makelijkheidsbelasting heeft spr verwonderd. Er is de laatste jaren heel weinig aan vermakelijkheids belasting betaald, omdat 90 pCt. der uitvoeringen vrij van belasting was. Een ander geval is het wanneer een caféhouder voor eigen risico een uitvoering geeft, dan zou wel be lasting verschuldigd zijn. Maar dit heeft zich in het laatste jaar niet voorgedaan. B. en W. willen echter ook in deze een tegemoetkomende houding aannemen en stellen voor aan B. en W. over te laten te be palen wanneer hier vermindering kan worden toegepast. B. en \V. wenschen echter geen verlaging toe te passen van de dansbelasting. Het gaat volgens spr. niet aan deze zuivere weeldebelasting te verlagen, waar andere lasten zoo zwaar op het volk drukken. De heer de Jong dankt B. en W. en constateert dat het college een open oog heeft voor de belangen van den middenstand. Spr. wil echter nog verder gaan de heffing voor dansvergunningen tot de helft te verlagen. Wij mogen niet van het standpunt uitgaan dat er nergens anders gedanst wordt als in 't Veer, zegt spr. De menschen zoeken dan de gelegenheden buiten de gemeente, zoodat de remedie erger is dan de kwaal. Spr. vindt het beter de inwo ners in eigen plaats onder streng politietoezicht te laten dansen. Spr. stelt daarom voor de dansvergun ningen voortaan in prijs te ver minderen. De Voorzitter merkt op dat deze omstandigheid niets aan zijn princi- pieele bezwaar afdoen. Van vele hoogstaande zijden wordt met kracht gewerkt om de danswoede zooveel mogelijk te beteugelen. Vooral in plaatsen als deze wordt van de dansgelegenheid veel gebruik ge maakt door personen, die er feitelijk niet mochten komen. Als men aan voelt dat het dansen min of meer een misbruik is geworden, moet dat misbruik ook door een belasting worden tegengegaan. De menschen die naar buiten gaan dragen zelfde verantwoordelijkheid. Spr. meent dat het gemeentebestuur het dansen zeker niet in de hand mag werken. De heer Elemans kan zich vol komen vereenigen met de meening van B. en W. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 2. Ontwerp-besluit tot verleening der gevraagde medewerking aan het bestuur der R.K. Meisjesschool te Raamsdonk, door beschikbaar stelling van de benoodigde gelden voor het aanschaffen van school— meubelen en leermiddelen, ingevolge beschikking van Ged. Staten van Noord-Brabant, dd. 21 Maart 1934, G no. 387. Wordt aangenomen. 3. Ontwerp-verordening tot rege ling van den rechtstoestand van de ambtenaren. 4. Ontwerp Arbeidsovereenkom stenverordening. 5. Ontwerp Instructie voor den Directeur van het G.E.B. 6. Alsvoor van den administrateur van alsvoor. 7. Alsvoor van de monteurs van alsvoor. 8. Alsvoor van de werklieden op de gemeentewegen. Al deze voorspellen beoogen ambte naren en werklieden in gemeente dienst te verbieden lid te zijn van revolutionaire vereenigingen of deel te nemen aan revolutionaire uitingen. De raad keurt deze voorstellen goed. 9. Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken betreffende pensioenspremieverhaal en salaris korting. De Voorzitter heeft de salarissen, die in deze gemeente worden be taald, vergeleken met de normen, gegeven in het rapportSchouten. Daarbij is gebleken dat de salarissen hier zeer aan den lagen kant zijn. Daarom stellen B. en W. voor de verplichte hoogere pensioenbijdrage in den vorm van een salarisverhoo- ging terug te geven, zoodat het werkelijke salaris gelijk blijft. De heer Simonis gelooft ook dat de financieele toestand van Raams donk in verhouding tot andere ge meenten zeer ongunstig is. Als er na aftrek der pensioenbijdrage van 10 pCt. nog een menschwaardig bestaan voor de ambtenaren over blijft, zou spr. liever bezuinigen, zoodat misschien de andere zware lasten verlaagd kunnen worden. Die maatregel kan dan tijdelijk worden getroffen, totdat de toestand weer normaal is. De Voorzitter zegt dat de ambte naren nu reeds 3 pCt. betalen, zoodat het slechts 7 pCt. kost. Het bedrag van f 400 dat ermee gemoeid is heeft in het geheel geen invloed op de gemeente—financien. De salarissen zijn al niet te hoog, en spr. zou het immoreel vinden de lasten in hoofd zaak te laten drukken op de amb tenaren. Als de toestand niet slechter wordt hebben B. en W. het voor nemen om bij de begrooting 1935 voor te stellen de brandweerhelasting af te schaffen. Simonis. En de lichtbelasting Voorzitter. We moeten niet tever gaan. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 10. Schrijven van Ged. Staten, houdende bedenkingen tegen de nieuw vastgestelde bouwverordening. Besloten wordt aan de bezwaren van Ged." Staten tegemoet te komen. 11. Ontwerp-raadsbesluit tot vast stelling van 't bedrag der gemeente lijke vergoeding aan de besturen der bijzondere scholen over het jaar 1932. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. 12. Ontwerp-besluit tot vaststelling van het voorschot op de gemeente lijke vergoeding aan de besturen der bijzondere scholen over het jaar 1934. De heer Lankhuijzen vreest dat de voorschotten te gering zullen blijken en dat de schoolbesturen herhaaldelijk om extra vergoedingen zullen moeten vragen. De Voorzitter zegt dat de laatste driejaren gemiddeld f7 per leerling is gegeven, hetgeen voldoende is. Vorig jaar echter was de vergoeding te gering. Spr. zegt dat de school besturen, in wier beleid hij 't volste vertrouwen heeft, zoo noodig op de medewerking van 't gemeentebestuur kunnen rekenen. Er moet overal op bezuinigd worden, maar als 't nood zakelijk is kunnen de schoolbesturen gerust om een extra bijdrage uit de gemeentekas vragen. Het voorstel wordt aangenomen. 13. Vaststelling primitief kohier van de straatbelasting e.a. Het kohier wordt conform ont werp vastgesteld. 14. Ontwerp-besluit tot wijziging der begrooting van de gemeente, die van de bedrijven en van het Burgerlijk Armbestuur. De raad gaat daarmee accoord. 15. Bezwaarschriften tegen aanslag in de brandverzekeringsbelasting. Overeenkomstig advies van B. en W. wordt op het »jaarlijksche» ver zoek van den heer Rijksontvanger afwijzend beschikt. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt. Hierna wordt de vergadering gesloten. Een samenzwering van S. A.- leiders ontdekt. Zeven hooge functionarissen neer geschoten. Talrijke ar restaties. Het was de laatste weken al duide lijk geworden dat er in Duitschland iets broeiende was, dat tot een openlijk con flict zou moeten leiden. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is het tot een treffen gekomen, waarbij Hitier persoonlijk een samen zwering tegen zijn bewind heeft ont maskerd. Het zijn hooge S. A.-leiders, waar van enkele Hitler's persoonlijke „vrien den" waren, die deze samenzwering hebben op touw gezet. Roehm, de lei der der S. A., scheen daarvan wel de voornaamste te zijn. Ook generaal von Schleicher, de laatste rijkskanselier, voordat Hitier aan de macht kwam, was er in betrokken. Volgens de uit Duitschland ontvan gen berichten zouden de leiders van den opstand in verbinding staan met een buitenlandsche mogendheid. Welk land dat echter is, wordt niet gezegd, doch vermoed wordt dat Rusland of Frankrijk de hand in het spel hebben, maar dit is ook nog niet zeker! Over de actie, door Hitier persoon lijk geleid, laten'wij hier een en ander volgen: Zoo spoedig I^itler de tijdingen over de in de laatste dagen in de beweging gesmede complotten ontving, besloot hij te handelen en scherp op te treden. Of schoon Hitier gedurende eenige dagen bijna zonder nachtrust was geweest, gaf hij Zaterdagnacht om 2 uur in Go- desburg het bevel tot den start van zijn vliegtuig naar Munchen. Toen de lei der te 4 uur in den morgen op het vliegveld te Munchen landde, kreeg hij de tijding dat de Munchener S. A. ge durende den nacht door haar leiders gealarmeerd was, onder het leugenach tig parool: De Fuehrer is tegen ons, S.A.-mannen naar buiten op straat. Op het ministerie werden de S. A.- leiders Schneidhuber en Schmidt in te genwoordigheid van den Fuehrer gear resteerd. Hitler, die hen alleen tege moet trok, trok de onderscheidingstee keenen van hun S. A.-uniformen. Met klein gevolg ging Hitier hierop naar Bad Wiessee, waar zich Roehm, de chef van den staf, bevond. In het land huis, waarin Roehm woonde, bracht ook Heines den nacht door. Hitier be trad direct met zijn begeleiders het huis. Roehm werd in zijn slaapkamer door Hitier persoonlijk gearresteerd, zonder een woord te spreken en zonder tegen stand te bieden, liet hij zich arresteeren. Heines werd in de nabijgelegen slaap kamer aangetroffen, waar hij zich in zeer compromitteerend gezelschap be vond. Behalve Roehm werd ook het grootste deel van zijn staf gearresteerd. De stafwacht, die te 8 uur werd afge lost, onderwierp zich onmiddellijk aan de bevelen van Hitier. Na het transport der arrestanten begaf zich de Fuehrer naar Munchen terug, om ook daar eenige S.A.-leiders te arresteeren. De tafereelen die Hitier zelf aantrof bij zijn arrestatie van Roehm en Heines zijn niet te beschrij ven en werpen een schril licht op de zedelijke verdorvenheid van het millieu der S. A.-leiders, die zich buitendien schuldig maakten aan verregaande ver kwisting en corruptie. Hitler was zoo hevig in woede ontstoken dat hij Roehm en Heines herhaalde malen als „schoften en zwijnen" betitelde. In verband met de ontdekking van het complot zijn zeven S.A.-leiders doodgeschoten, n.l. oppergroepsleider August Schneidhuber, Munchen; op pergroepsleider Edmund Heines, Sile- zië; groepsleider Karl Ernst, Berlijn; groepsleider Schmidt, standaardleider graaf Spreti, Munchen, groepsleider Hayn, Saksen, en groepsleider von Haydebreck, Pommeren. Roehm zelf is in de gevangenis in de gelegenheid gesteld zelfmoord te ple gen, doch toen hij dit weigerde is hij doodgeschoten. Generaal von Schleicher, dood geschoten. Generaal von Schleicher, gewezen rijkskanselier en rijksminister van weerbaarheid, is gedood bij een poging tot arrestatie. Hij bevond zich in een villa in de buurt van Berlijn. Toen men hem wilde arresteeren greep hij naar zijn revolver, wat een wisse ling van schoten met de politie ten ge volge had. Mevrouw von Schleicher, die zich tusschen haar man en de po litie stortte, werd eveneens gedood. Men zegt dat von Schleicher staats gevaarlijke verbindingen onderhield met staatsvijandige kringen van de S. A.-leiding en met buitenlandsche mo gendheden. In het buitenland twijfelt men er echter aan of deze officieele lezing juist is en het lijkt er veel op of v. Schleicher is zonder vorm van proces neergescho ten. Von Papen gearresteerd en weer vrij. De vice-kanselier von Papen is even eens een oogenblik gearresteerd ge weest, maar vervolgens weer op vrije voeten gesteld. Ook drie leden van zijn personeel zijn gearresteerd, om aan een verhoor te worden onderworpen. Zijn secretaris en zijn adjudant zijn dood geschoten. Ook de bekende Gregor Strasser en Dr. Klausser zijn doodgeschoten. Reeds 200 S.A.-leiders gearresteerd? Reuter bericht, dat in den loop van de week nog andere leiders van de S.A. zullen worden terechtgesteld en dat er reeds 200 S.A.-leiders in hech tenis zijn en een 60-tal gefusilleerd. Vermoedelijk zullen de gevangen ge nomen S.A.-leiders voor een krijgsraad moeten verschijnen. Hitler is nog steeds te Berlijn, hij wordt geheel in beslag genomen door zijn taak de partij te zui veren. Maandag is medegedeeld dat de zui veringsactie is afgeloopen en dat het overal in het rijk rustig is. In de S.A. wordt een draconische hervorming doorgevoerd. Hitier heeft Lutze tot leider benoemd en scherpe bepalingen gesteld. Vooral zal gewaakt worden voor het zedelijk verval dat den laat- sten tijd in de S.A. te constateeren viel. Tot de ontslagen leiders behoort ook de derde zoon van den ex-keizer, Au gust Wilhelm. De alarmtoestand, die Zondag was afgekondigd, is opgeheven. Hindenburg dankt Hitier. Rijkspresident Hindenburg heeft aan Hitier het volgend telegram gericht: „Uit de mij geworden rapporten zie ik dat gij, heer rijkskanselier, met moed en zelfbewustheid ingegrepen hebt in een dreigenden toestand van verraad en muiterij. Gij hebt hiermee het Duit- sche volk uit een ernstig gevaar gered, waarvoor ik u mijn dank en erkentelijk heid betuig." Goering kreeg een dergelijk bedankje. Von Papen heeft ontslag aange vraagd en de toestand schijnt nog lang zoo rustig en duidelijk niet te zijn als wordt voorgegeven. Steeds hebben ar restaties plaats. De bommenagitatie in Oostenrijk. In den nacht van Zaterdag op Zon dag ontplofte op het balcon van de wo ning van een der leiders van het Va- derlandsche Front, in Stiermarken, een papieren bom, die materieele schade aanrichtte. Aan het station Foesendorf werd eveneens door een ontploffing mate rieele schade aangericht, evenals te Schladming in het Enns-dal. Zondagochtend werd een aanslag gepleegd op een uitstekend rotsblok in het Beneden-Inn-dal gelegen. Amerika breidt zijn luchtmacht uit. Het ministerie van oorlog der Ver- eenigde Staten heeft 81 gevechtsvlieg tuigen en 280 vliegtuigmotoren besteld. Deze orders zijn de eerste 'In ver band met het voornemen om 1000 nieuwe vliegtuigen aan te schaffen, ten einde de sterkte der Amerikaansche luchtmacht op gelijke hoogte te brengen met die der andere landen. Naar verluidt zullen binnenkort ook land- en zeemacht der Vereenigde Sta ten een belangrijke uitbreiding onder gaan. Mexico naar de stembus. De presidentsverkiezingen zijn Zon- dag in geheel Mexico, met uitzondering van Vera Crusz, rustig verloopen. In Vera Cruz werd een verkiezingsamb tenaar tijdens een twist gedood. Aangezien de candidaat van de re- geeringspartij, generaal Lazaro Carde nas, als eenige candidaat stond tegen over de drie candidaten der oppositie, die er niet in geslaagd waren tot over eenstemming te komen ten opzichte van een gemeenschappelijken candidaat, toont de uitslag een groote meerderheid voor Cardenas. Zooals indertijd door ons werd ge meld, hebben de katholieken in Mexico van dezen nieuw gekozen president het ergste te vreezen. DRUNEN. Voor rekening van den heer M. van Loon alhier heeft een onderhandsche aanbesteding plaats gehad voor het bonwen van een landhuis. Het werk is aangeno men door den heer H. Verhoeven. Door de leden van den R.K. boerinnenbond afdeeling Drunen en Elshout wordt deelgenomen aan het groote bondsfeest te Tilburg in het sportpark. Om 10 uur wordt een H. Mis op gedragen door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, waaronder predicatie door den Z. Eerw. heer J. van Dal, gees telijk adviseur van den N.C.B. te Tilburg. Door de leden der verschil lende bonden zullen de misgezangen worden gezongen onder leiding van den heer M. F. Bonants te Tilburg. Na de H. Mis wordt gezamelijk gezongen »Wees gegroet O Sterre». Door de afd. Dinter wordt gezongen «Holland ze zeggen je grond is zoo dras», en »Er schommelt een wiegje in het bloeiende hout.» Om 11 '/4 uur, welkomst woord door Mevr. M. Le Mire. Om 11 '/a uur, opvoering van het Mariaspel «Brabant voor Maria». Om 12J/a uur vlaggen en vaandels keuring, tijdens het koffiemaaal. Om 2'/a uur feestvergadering. Na de vergadering worden onder leiding van mej. Irma Cammaert uit Val- kenswaard, reidansen uitgevoerd door ongeveer 300 jonge boerinnen. De boerinnenbondsdag zal verder nog vereerd worden door het hooge bezoek van Mgr. P. Hopmans, Mi nister Deckers en den commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Zondagmiddag vertrok V.J.C. II alhier met goeden moed'traür Vlij men om een vriendsch^ppelijken match te spelen tegen' de Vlij- mensche Boys II aldaar. Ze verlo ren echter met 9—1. Moed houden V.J.C. Een volgende keer beter. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). De collecte die 27 Juli in Sprang- Capelle gehouden werd voor het Nederl. Bijbelgenootschap heeft op- gebracht f66.53 en 1 Mark. j Aan 't Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Juni '34 voor de Rijkspostspaarbank jngelegd f 4898.80 en terugbetaald f 4921.76. De leden der Chr. Gemengde Zangvereeniging »Excelsior« alhier zullen a.s. Maandag een plezierreis maken naar Arnhem en omstreken. Na het bekend wprden van het plotseling overlijden van Z.K.H. den Prins der Nederlanden werd van den gemeentetoren alhier de vlag halfstok geheschen ten teeken van rouw. CAPELLE. Gedurende de maand Juni 1934 werd in de Rijkspost spaarbank ten hulppostkantore alhier ingelegd f 13843.15 en terug betaald f4885.83. Het aantal inlagen bedroeg 76, dat der terugbeta lingen 26. Bij den gemeenteveldwachter te dezer plaatse is door een auto mobilist uit het land van Altena aangifte gedaan van het verliezen van een stoffen jas (grijs) en van een nikkelen handvat van een portier. van

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2