Prins Hendrik overleden* NIEUWS UIT HEUSDEN. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. LAATSTE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. RECHTZAKEN. AGENDA. Des middags van half vier tot vijf uur werd in de raadszaal een zeer drukke receptie gehouden, waarbij talloos velen burgemeester Verwiel en familie hunne gelukwenschen kwamen aanbieden. Na alloop dezer receptie had een indrukwekkend défilé plaats, waar aan door bijna alle vereenigingen, vele in uniform, werd deelgenomen, alsook door de schoolkinderen. Van af het bordes sloegen de officieele personen deze massale huldiging gade. De geheele schooljeugd zong onder leiding van den Eerw. Frater Electus het feestlied, terwijl door den voor zitter van het comité den heer v. d. Klei wederom het woord werd ge voerd. Burgemeester Verwiel richtte zich daarna tot de bevolking. Des avonds brachten de muziek en zanggezelschappen de gebruike lijke serenades ten zijnen huize, waarbij wederom talloos velen tegen woordig waren. •^-Wët is een treffende huldiging géWeest, spontaan en hartelijk. Landstormschietdag te Tilburg. I)e Landstormschietdag van den Bij zónderen Vrijwilligen Landstorm in 't Sportpark, te .Tilburg is in verband met het overlijden van Prins Hendrik voorloopig uitgesteld. De tramfusie in Noord-Brabant. De practische doorvoering van de tramfusie in Noord-Brabant is met in gang van 1 Juli een feit geworden. Met ingang van dien datum is h.l. 't B.B.A. (Brabantsche Buurtspoorwegen en Autobusbedrijf) in werking getre den. Het hoofdkantoor van het gefu- sionneerde bedrijf is te Breda geves tigd. WASPIK. Door B. en W. werd aanbesteed het verbeteren der be schoeiing aan de Vrouwkensvaart- sche haven. Ingeschreven werd door: H. J. Oomen, Raamsdonk J. P. A. Damen idem J. C. de Ruijter, Waspik A. J. Mutsaers, idem C. de Bont-Schapers, Raamsdonk P. van Oord, idem P. W. v. Alphen, G'berg J. C. M. Bedaux, Breda J. Zijlmans, Raamsdonk C. J. Kanters, idem Chr. Suos, Dongen Jac. v. d. Broek, Waspik Het werk werd aan den laagsten inschrij ver gegund. Voor den vleeschketiringsdienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 25 varkens, 9 runderen en 5 kalveren. De onvermengde margarine is gedurende de a.s. periode ver krijgbaar bij de winkeliers P. de Ruijter en Wed. van Dalen. De hond van den heer V. werd j.l. Zondag plotseling zoo woest, dat hij in het belang der veiligheid door de politie moest worden dood geschoten. Heusden, 3 Juli '31. De speldjesverkoop voor de K. R.O. heeft een opbrengst gehad van fl^.- Zondag herdacht de heer B. Sluijmers, bakenmeester v. d. Rijks waterstaat onder vele blijken van belangstelling, den dag waarop bij voor 30 jaren bij genoemden dienst in betrekking kwam. Zaterdag speelde Longa II tegen Wilha. II te Wijk c.a. en won met 6—0. De wedstrijd hier tusschen Longa I en Wilha. I ging niet door. Zondag speelde P. S. V. in de competitie te Ammerzoden tegen Velox uit Nuland en won met 1—0 en komt nu in de finale. De uitslag van den thuiswedstrijd Juliana tegen een B.V.V.-combinatie uit 's Bosch eindigde met 3—9 in 't voordeel van Juliana. Maandagmiddag werd de school jeugd in >>l Wapen van Amsterdam» door den nieuwen burgemeester een prettige middag aangeboden. Een goochelaar hield haar door zijn in teressante toeren gedurende 2'/2 uur aangenaam bezig, terwijl voor af wisseling gezongen werd, o. a. ook een welkomstlied van Z.E. Achtbare. Ook werden de kinderen op niet karige wijze onthaald. R ijks pos ts paarban k. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Juni 1934- ingelegd 14851,69 en terugbetaald 31035,44. Uitgegeven werden 11 nieuwe boekjes. Kermis. Onze kermis is voorbij en heeft evenals andere jaren een buitenge woon schitterend verloop gehad. Het weer hield zich tegen verwachting goed en het bezoek van buiten was vooral Zondag grooter dan een jaar tevoren. In doorsnee genomen hebben de kermisexploitanten dan ook goede za- l-en gemaakt. Was de drukte in de café's mogelijk iets minder dan ande re jaren de laatste dag kenmerkte zich echter door een overdruk bezoek. Ook de dansgelegenheden deelden natuurlijk ruimschoots in deze drukte. De gemeente-politic en marechaus see nog versterkt met de Rijksveld- wacht hehbcn een gemakkelijke taak gehad. Alleen de drukte in het verkeer maakte zoo nu en dan hun optreden noodig. Als gevolg hieryan hadden ook enkele kleine botsingen tusschen auto's onderling en met fietsers plaats, alles echter met uitsluitend materieele schade. R ij wi eldiefstallen. Het is de gemeente-politie mogen gelukken de hand te leggen op een zwijntjesjager die er van verdacht wordt tijdens de kermisdagen min stens een viertal rijwielen gestolen te hebben. Zaterdagnacht werd V. C. C. B. geboortig te Tilburg verblijf hou dende te Breda en met de kermisda gen als orgeldraaier in Kaatsheuvel werkzaam als verdacht persoon door agent van den Dungen met een rijks veldwachter in den Berkdijk aange houden. Naar het politiebureau geleid werd geconstateerd, dat B. een rijwiel l ij zich had, juist overeenstemmende in merk en beschrijving als een waar van juist even te voren op het bureau \ermissing gemeld was. Nog van drie andere rijwielvermissingen is aangifte gedaan, zoodat het niet onmogelijk is ook deze ontvreemdingen op het debet van B. kunnen geboekt worden. De nasporingen van de politie hebben ver der tot de ontdekking geleid, van een verstopt rijwiel dat echter niet een der drie andere ontvreemde rijwielen is. Het onderzoek wordt inmiddels nog voortgezet terwijl B. Woensdagmorgen op transport naar Breda gesteld wordt. Aanrijding die goed afliep. Het drie jarig dochtertje van den heer A. R. alhier kwam Maandag uil de inrijdam naast bloemen magazijn Flora geloopen en kwam in botsing met hel spatbord van een juist pas- seerenden vrachtauto, die uit alle kracht remde, doch de botsing niet kon vermijden. In een minimum van lijd zette het voorhoofdje geweldig op, doch na eenige oogenblikken kon worden geconstateerd, dat het onge luk goed afgeloopen was, daar de kleine verder geen hinderlijke gevol gen van de aanrijding scheen te on dervinden. De chauffeur treft in dezen geen schuld. Ongeval. Bij het uitgaan der Zustersschool kwam een 7-jarig meisje A. D. op de trap in school te vallen. Ofschoon de kleine slechts een paar treden vanon der was, kreeg het een hevig bloeden de wonde aan de slaap, Na een voor loopig verband door de Eerw. Zuster gelegd, moest Dr. Capetti de groote wonde hechten. J. A. v. d. S. te Waalwijk reed zonder licht door den donkeren nacht op zijn rijwiel. Daarvoor werd hij aangehouden .Kijk maar, m'n fiets heeft wel licht!" zei hij en draaide aan z'n voorwiel, maar er was geen spoor van licht te bekennen. Even later kwam hij den verbalisant achter op rijden. In zijn fietslantaarn gloeide juist zichtbaar een gloeidraadje. .Zie je nu wel dat ik licht hebl* zei ver dachte. Tegen hem werd f3 boete gtëischt Uitspraak conform den eisch De 18-jarige A. v. D. te Haarsteeg zat dronken op een rijwiel, en sloeg 'n keer of wat legen de vlakte. Hier- voor bekeurd, was de eisch tegen hem f20 boete. Uitspraak f 15 boete Uitspraken. J. S. te Waspikaardappelen ver voerd z. v.: f0.50 boete. A. J. v. H. te Vlijmen: f4 boete. C.A. den T. te Waalwijk, nummer en rijbewijs niet vertoond, f 2 boete. M. K. te Waalwijk, niet behoorlijk uitwijken, f4 boete. A. D. te Dussen, auto zonder licht, f 6 boete. G.J.P. te H. rijwiel z. reflector, f3 boete. P. W. te Capelle, rijwiel z. reflector, f 4 boete. W. de H. te Eethen, als- voor f3 boete. M.K. te Vlijmen, rij den z. licht, f U boete. J. v. d. W. te Kaatsheuvel, herhaaldelijk dreigen, f 15 boete. W. v. G. te Drongelen, aardappelen vervoerd z. v. f5 boete. A. de K. te Kaatsheuvel, linker rij wielpad berijden, f 5 boete. A. C. B. Capelle, auto zonder rem, f 15 boete. O. R. Dussen- geen signaal geven, f 3 boete. J. de B. Sprang, links rij den f 5. boete. A. v. O. Vlijmen, rij den over verboden weg, f3 boete. A. M. H. Dussen, rijwiel zonder licht, f3 boete. L. S. Vrijhoeve-Capellc waterleiding, f 10 boete. T. v. C. Ca pelle, waterleiding f10 boete. Doodslag te Soineren. Het gerechtshof te Den Bosch ver oordeelde den dakdekker L. S. te Someren wegens den door hem op 7 Januari j.l. te Someren gepleegden doodslag op H. Bollen, die hij met een revolver neerschoot, tot zes jaar gevangenistraf. De rechtbank te Roermond had den verdachte vrijgesproken, maar de advocaat-generaal bij het Hof eischte zes jaar gevangenisstraf. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur. Het is mij niet heeiemaal duidelijk kunnen worden waarom de Raad meende met twee voorstellen te moeten komen, afwijkende van het dagelijksch bestuur, inzake de salaris regeling. Wil georganiseerd overleg iets blijven beteekenen, dan was daar m.i. niet voldoende aanleiding toe. Een vraag zou nog kunnen rijzen of in deze tijden van geldschaarste het afrondingssysteem naar boven tot een veelvoud van vijf nog ge handhaafd behoort te blijven. Mogelijk is één gulden naar boven in dezen tijd juister. Hoogachtend, Z. Uit de Langstraat. De gemeente-veldwachter te Dussen bekeurde A. C. S. te Dussen, toen deze met wat al te fel licht reed. Voor den Kantonrechter beweerde A. C. S dat er geen reden voor hem was, met gedempt licht te rijden, daar er nie. mand op den weg was. Daar schuld niet overtuigend bewezen was, eischte de ambtenaar van het O.M, vrijspraak. De man werd dan ook vrijgesproken. Toen de veldwachter L. D. S. te Haarsteeg tegen den nacht zijn ronde door het dorp aan 't maken was, zag hij L. H. v. d. H. die op een rijwiel gezeten de wonderlijkste bochten en kronkels heen en weer over den weg maakte De veldwachter volgde eenige minuten dit schouwspel, en hield toen de man aan. Deze beweerde, dat het rijwiel niet in orde was, en dat hij daarom zulke toeren verrichtte. Maar de fiets was zoo heel als hij maar zijn kon, en de dranklucht van den be rijder wees wel op wat anders Hoewel de man beweerde zooals dat altijd gebeurt maar één glaasje op te hebben, werd hij bekeurd en het O.M. eischte f 20 boete. Uitspraak f 15 boete, subs 10 dagen hechtenis. F. A. J. P. uit Vlijmen hing, op z n fiets gezeten, achter aan een vracht- au.to' ..en toen hij werd aangehouden zei hij dat hij een heel eind achter de auto gereden had, zoodat hij er on- mogelijk bij kon. Tegen hem werd geëischt een boete van f6. Hij werd veroordeeld tot f5 boete. De toestand in Duitschland. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft te Neudeck Rijkspresident von Hin denburg uitvoerig verslag uitgebracht over de Zondagavond beëindigde actie tegen de hoog- en landverraders. De Rijkspresident maakte gebruik van deze gelegenheid om den Rijks kanselier persoonlijk te danken voor zijn vastberaden optreden, waardoor het Duitschevolk veel bloedvergieten en het vaderland hevige schokken bespaard zijn gebleven. Dit officieele communiqué mag wel als een afdoende tegenspraak gelden van de geruchten die de ronde deden, en volgens welke de Rijkskanselier aan een aanslag ten offer zou zijn gevallen. Ook de gei uchten, dat vice-kanse- lier von Papen zou zijn gearresteerd of zelfs gefusilleerd, zijn al evenzeer van allen grond ontbloot. Het aantal executies. Het propaganda-ministerie heeft medegedeeld, dat het aantal perso nen, dat in verband met de Putsch plannen der S. A. is terechtgesteld, tot dusver 46 bedraagt. Of een lijst der namen zal worden gepubliceerd, is nog onzeker. Het rijkskabinet heeft in zijn gister gehouden zitting een wet aangenomen, die uit slechts één artikel bestaat, hetwelk als volgt luidt »De maatregelen, die op 30 Juni en op 1 en 2 Juli 1934 zijn genomen voor het afslaan van de hoog- en landsverraderlijke aanvallen zijn als noodweer van den staat rechtsgeldig». Tevoren had rijkskanselier Hitier betoogd dat bliksemsnel optreden noodzakelijk was, daar anders het gevaar bestond dat duizenden men- schenlevens verloren zouden zijn gegaan. Vraagt von Papen ontslag? Naar het Reuter-bureau uit Berlijn verneemt, heeft vice-kanselier von Papen den Duitschen kabinetsraad zijn ontslagaanvraag doen toekomen; dit verzoek is echter tot dusver niet aanvaard. WAALWIJK. W.G.V. Donderdag 5'/46'/2 u. adspiranten afd. D.van 63/4—8 u. afd. C.van 8'/a10 u. afd. leden. W.G.V. Vrijdagavond 7.15—8.30 uur en 8.45—10 uur. W.C.B. Donderdag van 7—9 uur inkorven Orleans; Zaterdag middag van 24 uur inkorven oefen vlucht vanuit Baarle-Nassau. Vrijdag 8 uur, R.D.B.Theater, »Fra Diavolo». Zondag 12 uur. Groote Kermis- matinée door de Liedertafel Oefening en Vermaak. Toegang vrij. Opnieuw is ons Vorstenhuis in rouw gedompeld. Prins Hendrik is Dinsdag middag te half twee vrij plotseling aan een hartverlamming overleden. Hoezeer de berichten omtrent het ziekteverloop van den Prins de eerste dagen ook aanleiding gaven tot be zorgdheid, ook in verband met den al- gemeenen gezondheidstoestand van den Prins, die de laatste jaren van tijd tot tijd veel te wenschen overliet, toch ver wachtte niemand dat het einde nog zoo snel zou komen. De bulletins, die de eerste dagen een telkens somberder toon te beluisteren gaven, waren juist iets optimistischer gestemd; Maandagavond was de toe stand naar omstandigheden nog bevre digend. De Prins bracht een rustigen nacht door en sliep daarbij lang en goed. Niets wees dan ook op een zoo spoe- digen noodlottigen afloop van het ziek te-proces. Integendeel, het feit, dat gis termorgen niet zooals de gewoonte was een bulletin omtrent den toestand werd uitgegeven, gaf aanleiding tot de ver wachting, dat de situatie zoodanig was dat men op herstel van den Vorstelij- ken Patiënt kon rekenen. Ook de geneesheeren verwachtten blijkbaar niet een spoedige ongunstige wending, al dienden zij natuurlijk reke ning te houden met het gevaar, dat ge legen was in de geconstateerde hart vliesontsteking. Gisterochtend bracht H. M. de Ko ningin nog een bezoek aan Haar Ge maal. De Koningin vertoefde geruimen tijd aan het ziekbed en onderhield zich met den Prins, die zich vrij goed voel de en zeer rustig was. Tegen het mid daguur keerde de Koningin naar het Paleis aan het Lange Voorhout, waar H. M. eenige zaken te regelen had, te rug. Ook dat wijst er op, dat op dat moment de toestand van Prins Hendrik zich geenszins ongunstig liet aanzien. Tegen halftwee trad echter plotse ling een verergering in den ziektetoe stand in, vermoedelijk veroorzaakt door een plotselingen aanval van hartzwak te. De geneesheer, dr. Hannema, die een zijner dagelijksche bezoeken aan Z. K. H. bracht, was in het vertrek van den Prins aanwezig, toen de aanval van hartkramp kwam. Medische hulp mocht echter niet meer baten. Het einde kwam na enkele oogenblikken. Onmiddellijk werd H. M. de Konin gin in het Paleis Lange Voorhout ver wittigd van de plotseling gekomen on gunstige wending in den toestand van Haar gemaal. Onmiddellijk begaf Hare Majesteit zich naar het Paleis aan het Noord einde, doch toen zij daar arriveerde was de Prins reeds overleden. In het geheele land zijn teekenen van rouw waar te nemen. De vermakelijk heden in de steden zijn onmiddellijk ge sloten en ook de radio-omroepen heb ben hun uitzendingen Dinsdagmiddag direct gestaakt. Een buitengewone uitgave van de Nederlandsche Staatscourant is ver schenen met de volgenden inhoud: Het heeft God behaagd mijn be minden echtgenoot tot Zich te roe pen. Hij is hedenmiddag zacht en kalm, plotseling ontslapen. Met groote droefheid geef ik daarvan kennis. Ik ben overtuigd, dat allen dee- len in mijn smart en in die van mijn dochter. WILHELMINA. Prinses Juliana. Zooals men weet vertoefde Prinses Juliana nog in Engeland en had zij juist het voornemen gemaakt om heden (Woensdag) haar reis te onderbreken om haar Vader te bezoeken. Diens toe stand was zoodanig dat onmiddellijke overkomst niet noodzakelijk geacht werd. H. M. heeft zelf de Prinses de droe ve tijding medegedeeld in een lang te lefoongesprek. Gistermiddag is de Prinses per „Ba tavier" uit Londen afgereist. De Koning en de Koningin van En geland en de Prins van Wales hebben Prinses Juliana persoonlijk gecondo leerd en een telegram van deelneming aan de Koningin gezonden. H. M. de Koningin ontvangt van alle zijden betuigingen van deelneming, o.m. van de buitenlandsche vorstenhuizen en staatshoofden. De naaste familie van den Prins is telefonisch op de hoogte gesteld. Zijn broer, hertog Adolf van Mecklenburg komt heden in den Haag en logeert ten paleize. De gezanten hebben het regis ter van Rouwbeklag geteekend. De Raad van State, waarvan de Prins sedert 1901 lid is, heeft beraad slaagd. De burgemeesters hebben theaters en bioscopen verzocht alle uitvoeringen af te lasten. De bioscoopbond heeft aangesloten theaters opgedragen heden.en op den dag der begrafenis geen uitvoeringen te geven. De Landdag van den Vrijwilligen Landstorm op a.s. Zaterdag te Tilburg gaat niet door. HET WERK VAN DEN PRINS. De Gemaal der Koningin is steeds doordrongen geweest! van het besef, dat zijn hooge positie hem in staat stel de kracht en luister bij te zetten aan de behartiging van bepaalde volksbelan gen. Want niet alleen dat hij groote belangstelling toonde voor alle gebeur tenissen in het openbare leven;Jhïf heeft ook op menig gebied een arbeidstaak gezocht. Reeds zijn vorstelijk praesi- dium leidde er toe, dat vooral-op het gebied van hulpverleening in het alge meen een medewerking werd verkre gen, die anders niet licht zou zijn ver kregen, maar de Prins vatte zijn eigen werkzaamheid ook met nauwgezetheid op. Daarbij heeft hij in den omgang met zijn medewerkers altijd van een een voud blijk gegeven, die hem de sympa thie van allen, die tot hem in betrekking stonden, deed verwerven. Zoo onge dwongen als hij zich dikwijls op bijeen komsten bewoog, waar hij b.v. 'zelf wel eens de kopjes thee ronddeelde, en uit een doos met taartjes presenteerde, zoo vergat hij ook niet de laagst geplaat sten onder het personeel in zijn dank betuigingen te noemen. Officieel vertoon weerde hij zooveel mogelijk af. Op het water of op de wandeling zag men hem meer dan eens in een sportpak met korte broek en een pet op. Met iedereen op zijn beurt onderhield hij zich. „Wat is dat een aangenaam bezoek geweest", kon hij dan met voldoening zeggen, toen hij eens op Wieringen was geweest,,,„zoo rustig, niet voortdurend zoo n volte van menschen. En wat is dat eiland het was toen nog een eiland mij ^neege- vallen; een vruchtbare bodem', zichtba re welvaart, ook in het uiterlijk'en de kleeding van de menschen." Vele vereenigingen in den lande heb ben den steun van den Prins ondervon den, maar bekend is vooral zijn werk voor het Roode Kruis, waarvan hij se dert 1908 voorzitter was. Reeds voor den oorlog was het hoofdbestuur onder leiding van den Prins werkzaam geweest om verbinte nissen voor noodzieken-inrichtingen aan te gaan. Toen de oorlog; uitbrak, moest alles worden ingericht en gereed gemaakt, hetgeen tot gevolg had, dat al spoedig over 550 gebouwen, over 225 gemeenten verdeeld, kon worden be schikt. Het geld voor al de daarmede gemoeide uitgaven werd door plaatse lijke collectes opgebracht. De Prins maakte in die dagen den eenen inspec tietocht na den anderen en vertoefde gedurende de eerste dagen van den oorlog ook in Maastricht na het eerste treffen tusschen de Duitsche en de Bel gische strijdmacht, van welke beide partijen gewonden in de noodziekenin- richtingen waren opgenomen. Ook een informatiebureau voor krijgsgevangenen en geïnterneerden heeft het Roode Kruis daarna inge richt. Aan de uitwisseling van, Duitsche en Engelsche gewonden, die ffe Vlissin- gen per trein uit Duitschland en per boot uit Engeland werden overge bracht, is voortdurend medewerking verleend. De Prins bleef nergens ach ter met zijn belangstelling. Na een langdurige rustperiode heeft op die wijze het Nederlandsche Roode Kruis onder voorzitterschap van den Prins een nieuw tijdperk van bloei be leefd, niet het minst door de onver flauwde toewijding van hem, die zijn taak niet als een eerepost heeft be schouwd. En niet alleen binnen onze grenzen heeft men daarvan de vruchten geplukt. De taak van het Roode Kruis heeft zich ook tot andere landen uitgestrekt. Zoo ook tot onze overzeesche gewesten in het Oosten. Toen in 1914 daar de pest heviger dan ooit woedde, heeft de Prins, die destijds in het buitenland ver was, telegrafisch opdracht gegeven aan den toenmaligen ondervoorzitter om de diensten van het Roode Kruis aan den minister van koloniën aan te bieden. Het hoofdcomité stelde voorloopig een bedrag van 25.000 beschikbaar en trad met de Indische am^tjengren in overleg om op grooter schaal' gelden bijeen te brengen. Een b.^jrag van 250.000 werd ingezameld en er kon den vier ambulances worden uitgezon den. Aldus werd gehandeld in den geest van het Koninklijk besluit van 1909, dat een schrap had gehaald door den eisch, dat het Roode Kruis zich in vredestijd zou bepalen tot voorberei ding van hetgeen in oorlogstijd van hem gevergd zou worden, en dat de vereeniging machtigde en zelfs voor schreef om met alle kracht smart en nood bij rampen in binnen- en buiten land te helpen lenigen. Zoo is aan ons publieke leven een fi guur ontvallen, die daarin menige ga ping zal achterlaten. De begrafenis. In verband met de begrafenis zijn reeds eenige voorbereidende maatrege len getroffen omtrent het' 'ontruimen van de Nieuwe Kerk. l1'"' De datum der begrafenió is nog niet bepaald. Prinses Juliana in Holland teruggekeerd. Met de Batavier II is Prinses Juliana met gevolg hedenmorgen kwart voor 2even te Hoek van Holland aangeko men, na haar afgebroken verblijf in f 1325. f 1180.- f 1150.- f 1140.— f 1100.- f 1080. - 963.- 941. 925. 880.— 820.- 773.- \J

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6