Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De rede van de Koningin. FEUILLETON "Höim 1 HÈÉ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN, EERSTE BLAD. NUMMER 57. WOENSDAG 18 JULI 1934. 57e JAARGANG. i hi >eilij "ige ïvoo ideri niscl :rker riekt inne wet r. op en 1 s ni en. de Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en* Iranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE; WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrüdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ona bezit «Un. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regsl. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. H.M. de Koningin heeft Maandag middag half een voor de microfoon van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde uit de volgende radio rede uitgesproken »Het is mij een behoefte des harten mijn volk zoowel hier te lande als in Ned.-Indië, Suriname en Curasao, mede namens mijn dochter, onzen warmen dank te betuigen voor de treffende en geheel eenige wijze, waarop het van zijn genegenheid en aanhankelijkheid voor mijn innig geliefden echtgenoot bij zijn zoo plotseling verscheiden heeft blijk gegeven zoowel door den bloemen- schat aan zijn baar neergelegd, als door een treffenden afscheidsgroet hem ten paleize en bij zijn laatsten gang gebracht. Wij zijn dankbaar en ontroerd, dat hij zich door zijn goed hart en vriendelijkheid en eenvoudige inborst zooveel vrienden heeft gemaakt. Dat zijn arbeid voor ons volk en zijne algeheele toewijding aan des- zelfs belangen in zoo'n ruimen kring waardeering vindt vervult ons even zeer met erkentelijkheid. Moge zijn streven en arbeid door allen, die met hem hebben samengewerkt met dezelfde toewijding en voortvarend heid worden voortgezet. Behoef ik U de verzekering te geven, dat de spontane en laatste hulde aan hem bewezen en Uw hartelijk deelnemen in onze smart voor ons een groote, een wezenlijke troost is? vao „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 36.: Ik heb me op de hoogte gesteld en wat ik gewaar ben geworden is verre van opwekkend. De directeur van onze fabrieken in Yorkshirem heeft me ver teld dat het bedrijf slecht gaat. We werken al een paar jaar met verlies; on ze machines zijn verouderd en we be schikken niet over voldoende reserves om ze door moderne te vervangen. We hebben schulden en ons crediet loopt gevaar te gaan wankelen. Denkt u dat eens even in, moeder: de naam Cars haw met een klank van twijfel uitge- en broken door bankiers en houders van en issels "I?3— Mr. Meiklejohn heeft vaag op iets 11 an dien aard gezinspeeld. v Mr. Meiklejohn schijnt veel be- ang in ons te stellen, merkte Reginald schamper op. Maar als groot financier weet hij waar Abraham de mosterd Jfhaalt. Je vader zei altijd, hernam lady Carshaw, dat het bedrijfsleven een kringloop doormaakt; vette jaren en magere jaren wisselen elkaar af. Dat mocht hij zeggen. Hij bouw- Bij hoogtijen en opeenvolgende herdenkingen zijn hechte banden tusschen mijn volk en mij en mijn huis gevlochten en leven onvergete lijke herinneringen aan liefde, trouw en aanhankelijkheid in mij voort. Hoezeer hebben wij dit in de weemoedige dagen, welke wij dit jaar doorleefden, bevestigd gezien. Ik weet, dat zijn witte uitvaart uitdrukking en vorm heeft gegeven aan hetgeen in veler harten leeft. Steeds heeft hij anderen opgewekt het nieuwe leven dat hen wacht, te zien in het licht en de blijdschap, die voor hen aanstaande zijn. Mocht zijn wensch vervuld worden, dat de indruk, die zijn uitvaart zou achter laten, voor velen een blijvende zegen zij. Wat ons betreft, wij willen niet in de eerste plaats zien op wat wij in onze geliefde ontslapenen binnen het korte tijdsbestek van 4 maanden verloren, doch wel op den zegen, dien wij ontvingenden zegen van Christus' sterven en opstaan, die juist nu zulk een bijzondere betee- kenis voor ons kreeg. Wij willen den blik opwaarts richten naar het Licht, naar den Vrede, welke thans deel zijn van hen, die wij afstonden en ons iederen dag opnieuw met hen verblijden in hun geluk. Ik dank God voor al hetgeen mij gespaard bleef, voor hetgeen mijn innig geliefd kind voor mij is en voor de liefde van mijn volk, aan welks belangen mijne beste krachten te wijden mij steeds een vreugde en voorrecht is. Ik heb gezegd.» Voordat H. M. de Koningin haai rede aanving speelde het orgel van de Groote Kerk twee coupletten van het Wilhelmus, terwijl na afloop van de rede het orgel het Wien Neer- de een machtige onderneming op, bracht een fortuin bijeen en kreeg, vol komen verdiend, een titel voor alles wat hij voor de gemeenschap tot stand had gebracht. Maar hij bereikte dat niet door in de stad te blijven hangen en zijn leven te slijten met rondboeme- len in de uitgaande wereld. Misschien vindt u het pedant, maar ik verbeeld me dat ik wat van zijn hersens geërfd heb en ik ben van plan te handelen zoo als hij in dezelfde omstandigheden ge handeld zou hebben. Je maakt me gek, Reginald, met je toon en je gezicht van een ongeluks profeet! Lady Carshaw gilde meer dan ze sprak. Wat wil je precies? Praat als jeblieft niet langer in raadselsik kan die spanning niet verdragen. Wat ik precies wil? Dat is een voudig genoeg. De zaak heeft tachtig duizend pond noodig om haar oude so liditeit en concurrentievermogen terug te krijgen en met vier of vijf jaar van goed en economisch beheer zijn we er dan weer heelemaal bovenop. We heb ben tot nu toe voor ons privé-leven tien duizend pond per jaar uitgegeven. Om dat bedrag te halen hebben we van tijd tot tijd kleine hypotheken opgenomen, in de verwachting die uit de zaak te kunnen aflossen. Nu zijn de rollen om gekeerd en moet ons landbezit de zaak te hulp komen. Op welke manier? klonk 't scherp. Al onze goederen moeten tot den laatsten vierkanten centimeter be zwaard worden. De kleine hypotheken komen dan te vervallen en verder moet het geld in de zaak worden gestoken. Wij krijgen de benoodigde tachtig dui zend pond zoo wel bij elkaar. In tien jaar kan de boel weer vrij zijn. landsch Bloed deed hooren. Het is treffend de Koningin zoo tot haar volk te hooren spreken, haar stem, haar gebruik van onze taal. Haar dankwoord is op de eerste plaats een gebed, een opblikken naar boven. Zoo is H.M. in deze voor haar zoo droeve uren een voorbeeld voor heel haar volk, een voorbeeld van christelijke berusting en van diep besef van de werkelijk heid van het leven. De Koningin spreekt zonder ijdelen woordtooi, in strakken ernst en eenvoud, maar rechtstreeks uit haar christelijk gevoel. Gelukkig het volk dat zoo een vorstin heeft. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Juni j 1. (ongerekend de directe helastin- gen) f31.199.074 opgebracht tegen En wat hebben wij om te leven? Dat punt is ook onder de oogen gezien. U persoonlijk hebt het jaar- lijksch inkomen dat bij uw huwelijk voor u is vastgesteld: vijfhonderd pond. Dat geld is onaangetast en daarvan moet u zien zien te redden. Ikzelf neem een bescheiden salaris als onder-direc teur, terwijl ik me in de zaken inwerk. Ik had gedacht ook een vier a vijfhon derd pond. Ik heb uitgerekend dat de verkoop van allerlei overbodige dingen: paarden, auto's, meubelen, juweelen, genoeg zal opbrengen om onze per soonlijke schulden te betalen en nog een kleine reserve over te houden; zeg duizend pond voor allebei. Lady Carshaw stond met een ruk uit haar stoel op. Ze was nog meer veront waardigd dan verslagen. Je moet stapeldol zijn, Reginald, beet ze haar zoon toe. - Integendeel, moeder; misschien voor het eerst in mijn leven volkomen bij mijn verstand. Gelooft u mij niet? Informeert u dan bij onze advocaten; l.et plan is in hoofdtrekken van hen afKomstig. Het zijn eerste klas zaken lui en ze hebben me gelukgewenscht met wat ze een wijs besluit noemden. Zoo ziet u, moeder, eindigde hij met een lachje, dat ik niet eens een mon daine vrouw zou kunnen nemen, zelfs al wilde ik het! Ikik overleef het niet! riep lady Carshaw wild. Toe moeder, wind u toch niet zoo op, gebruik uw verstand toch. U bent toch niet broodeloos, u hoeft toch niet te gaan bedelen! Natuurlyk, het is geen weelde, maar vijfhonderd pond per jaar en duizend als 'n appeltje voor den dorst op de bank, dat is toch nog wel f26.239.445 verleden jaar, toen echter nog geen omzet- en couponbelastin gen bestonden. Con tingen teering kolen in voer. Naar wij vernemen bestaat bij de Nederlandsche regeering het voor nemen maatregelen te nemen tot contingenteering van den invoer van buitenlandsche kolen in Nederland. Hiertoe zou men kunnen overgaan op 1 Jan. 1935, daar het tegenwoor dige handelsverdrag met Duitschland dat op 31 Decemner a.s. alloopt, voor dien tijd contingenteering on mogelijk maakt. Het ligt in de bedoeling dat als norm zal worden genomen de invoer van buitenlandsche kolen zooals die in 1933 was en dat geen meerdere hoeveelheden uit het buitenland zouden mogen worden ingevoerd. (Tel.) Het conflict bij de Mijnen. Een nader voorstel van de Mijn- directies tot verlaging der loonen der mijnwerkers met 3 pCt. is door den R.K. Mijnwerkersbond aanvaard. De Neutrale en de Socialistische bond hebben ook dit voorstel afge wezen. Vlieg feest op Soesterberg. De vliegfeesten op Soesterberg, op Zaterdagj.l. zijn schitterend geslaagd. Vele tienduizenden hebben van de prestaties onzer militaire vliegeniers genoten. Vooral de luchtacrobatiek trok belangstelling. Het esquadrille- vliegen was bijna volmaakt 5f. De Nederlandsche vliegers hebben bewezen dat zij de vliegkunst ten volle meester zijn. Nieu we rijwiel belasting m erken Met ingang van 23 Juli a.s. zullen op de kantoren der posterijen ver krijgbaar zijn de rijwielbelastingmer- merken voor het belastingjaar 1934 en 1935 (1 Augustus 1934 t.m. 31 Juli 1935). te doen. Als u zich eenmaal op uw nieu we levenswijze hebt ingesteld, zult u waarschijnlijk tot de ontdekking komen dat u nog nooit zoo gelukkig bent ge weest. Luister eens, moeder, ging hij na een korte pauze voort, wat zou u ervan vinden om maar meteen met de bezuiniging te beginnen en het perso neel op te zeggen? Tranen? Dat zal u opluchten. Laat u me maar roepen als u weer kalmer bent. Hij kon een gevoel van medelijden niet onderdrukken toen hij zich over zijn moeder heenboog en haar een kus op het voorhoofd gaf. Ze wilde hem terughouden, maar hij stapte resoluut naar de deur. Neen, zei hij, geen gedachtenwis- seling dat heb ik u al gezegd en geen sentimentaliteit. Bovendien, ik heb nog het een en ander te doen voor het diner. XXII. VERKENNING EN SCHERMUTSELING. Sir Reginald belde Scotland Yard op om een afspraak te maken met commis saris Marshall, maar tot zyn onaange name verrassing hoorde hij, dat de on vermoeide werker thans op medisch ad vies een poosje rust had moeten nemen en de hoofdstad voor een korte vacan- tie verlaten had. Hij werd niet eerder dan Maandag terugverwacht en 't was nu Woensdag. Daarop trachtte de jonge baronet den theater-agent, wiens brief hij in Winifred's kamer gevonden had, te bereiken. Maar deze bleek nog op zijn kantoor, noch in zijn particuliere wo ning aanwezig; hij was voor zaken even De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het ge val zich kan voordoen, dat op een postkantoor en in het bijzonder op een hulppostkantoor tijdelijk geen belastingmerken voorhanden zijn. Het dient daarom aanbeveling het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op gewezen, dat de controle op hel ge bruiken van geldige belastingmerken reeds dadelijk na den aanvang van het nieuwe belastingjaar zal worden ingesteld. Oud minister Verschuur hersteld. Naar wij vernemen zijn oud-mi nister Verschuur en zijn echtgenoote gisteren van hun verblijf in het buitenland in Den Haag terugge keerd. Mr. Verschuur is geheel van zijn kwaal hersteld en zal zich thans wijden aan de werkzaamheden van zijn nieuwe functie, nl. die van com missaris-generaal van de Nederland sche deelneming aan de Internati onale tentoonstelling, welke in 1935 te Brussel zal worden gehouden. De steunregeling. Het r.-k Werkliedenverbond in Nederland heeft zich met een uit voerig adres tot den ministerraad gewend, waarin de huidige toestand der werkloozen door de jongste wijzigingen van de gemeentelijke steunregeling wordt uiteengezet, adressanten dringen aan op dralische belastingmaatregelen, maatregelen tot prijsdaling van de noodzakelijke levensbehoeften, wijziging van de klasse-indeeling der gemeenten, en een steunregeling in alle plaatsen, waar niet op andere wijze in hel onderhoud der werkeloozen wordt voorzien. Wijziging staatsloterij. Blijkens het voorloopig Verslag naar Parijs weggevlogen en zou op zijn vroegst laat in den volgenden middag weer in Londen zijn. Om bij het waren huis, dat Winifred's sollicitatie had af gewezen, te informeeren, was het nu ook te laat; voorloopig zat er dan niets anders op dan, wat deze mogelijkheden om een spoor van het meisje te ontdek ken betrof, zijn ziel in lijdzaamheid te bezitten, hoe moeilijk dit ook viel. Hij dineerde met zijn moeder. Haar stemming was sinds het einde van hun gesprek belangrijk verbeterd; ze scheen te gelooven dat haar zoon, misschien door de physieke crisis die hij in ver band met zijn liefdesgeschiedenis door maakte, de zaken veel te zwart inzag en dat een onderhoud met haar advo caat, den jarenlange raadsman der fa milie, er wel een gansch ander licht op zou werpen. Na tafel kwam een tele gram: „Geen nieuws". Reginald wilde de rest van den avond niet ongebruikt laten en begaf zich naar de kamers van William Meiklejohn. Maar de vos, die honden op zijn spoor rook, had zijn hol verla ten. Mr. Meiklejohn heeft met een lid van de tegenpartij afgesproken dat ze beiden uit het parlement zouden weg blijven voor de rest van de zitting en is op reis gegaan, vertelde de bediende. Carshaw vroeg verder niets; hij be greep dat het nutteloos was. 's Morgens een tweede telegram: „Geen nieuws". Vóór hij zich aan verdere nasporin gen kon wijden, moest hij zijn moeder naar het advocatenkantoor vergezellen. (Wordt vervolgd). o van het Zuiden, Waalwykscbe en Lanptraatsche Conrant,

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1