BUITENLAND. BINNENLAND. doende. Hij wil de gemeente niet op onnoodige kosten jagen. De Voorzitter bestrijdt de bewering dat een vierde kracht ter Secretarie onnoodig zou zijn. Het werk ter Secretarie is de laatste jaren belang rijk toegenomen. Spr. vindt het niet billijk dat de gemeente van de werkloosheid misbruik maakt om voor enkele honderden guldens een arbeidskracht te hebben. Weth. de Kroon vindt dat hier geen sprake is van misbruik maken. V. kan immers gaan als hij wil. De heer Timmermans stelt alleen de vraag of er behoefte is aan een vierden ambtenaar. In dit werkelijk het geval dan meent spr. dat de gemeente geen gebruik mag maken van een kracht die zij niet salarieert. Is de vierde ambtenaar noodig, dan gaat spr. met net voorstel accoord. De Voorzitter zegt dat weliswaar geen volslagen ambtenaar noodig is, maar wel een hulpkracht. Spr. zou V. ook tot klerk willen bevorderen. Het ligt dan ook niet in de bedoe ling V. te salarieeren naar zijn capaciteiten, maar naar het werk dat van hem gevraagd wordt. Weth. Sassen heeft alle lof voor den volontair en meent dat de raad zijn werkzaamheden moet appre- ciéeren door hem een aanstelling te geven. De heer Jansen onderstreept het geen de heer Timmermans gezegd heeft. De Voorzitter merkt op dat, mocht V. een andere betrekking kunnen vinden, de raad weer te beslissen zal krijgen of dan weer een nieuwe klerk zal worden be noemd. De heer Timmermans vraagt of het niet noodig is een oproep te plaatsen nu een nieuwe betrekking geschapen wordt. De Voorzitter acht dat in dit geval onnoodig. Weth. de Kroon zegt nog niet te kunnen begrijpen dat de secretaris en drie ambtenaren het werk ter secretarie niet af kunnen. Het voorstel wordt aangenomen. Tegen weth. de Kroon. Biljartbelasting. Bij de rondvraag brengt de Voor zitter de Biljartbelasting ter sprake. Hij stelt voor het tarief, dat thans bedraagt f20,plus 180 opcenten dus f50.—, met de helft te verlagen, echter alleen voor die biljarts, welke in koffiehuizen geplaatst zijn. Nu de rekening 1033 is afgesloten en spr. weet hoe de gemeente-financiën ervoor staan, kan hij dit voorstel niet een gerust hart doen. De heer Jansen kan zich vol komen met het voorstel vereenigen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van den Voorzitter aangenomen. De heer v. d. Loo vraagt nog de tegelbestrating in de Gasthuisstraat te vernieuwen. De Voorzitter neemt van deze opmerking nota. De heer Timmermans informeert of de gemeente iets kan doen voor bescherming der burgers voor lucht aanvallen bij een event, oorlog.» De Voorzitter heeft daaraan reeds aandacht geschonken, doch afdoende maatregelen zouden reusachtige kosten meebrengen. Spr. gelooft trouwens dat binnenkort wettelijke voorzieningen zullen wordengeëischt. Tot zoo lang zou hij met event, maatregelen wachten. De vergadering wordt hierna ge sloten. De Rijksdag herdenkt Hindenburg' Maandagmiddag is de Rijksdag bijeen gekomen in de Ivroll—opera om een laatste hulde te brengen aan de nagedachtenis van den ge storven president. Hitier heeft een groote rede gehouden, waarin hij de lange, eervolle carrière van den heengeganen rijkspresident schetste en vooral zijn verdiensten voor de een—making van het Duitsche rijk in het licht stelde, verdiensten die hij éérst verwierf gedurende zijn militaire loopbaan, en later in zijn functie van rijkspresident, toen hij, zooals Hitier zeide, het bescherm heerschap van de nationale verhef fing, van de nationaal socialistische beweging op zich nam. Hindenburg's laatste tocht. Gisteren is het stoffelijk overschot van president von Hindenburg onder overweldigende belangstelling in het Tannenberg—Denkmal bijgezet. In den nacht van Maandag op Dinsdag was de kist, op een affuit geplaatst, van Neudeck naar Tannen berg gebracht. Het was een fantasti sche tocht. Langs den geheelen weg, die 100 K.M. lang is stonden Rijksweersoldaten met brandende fakkels. De weg voerde door donkere bosschen, dan weer door dorpen en langs velden. De weg werd bestrooid met dennengroen, wit zand en bloemen. Langs den weg stonden de plaat selijke groepen der N.S.D.A.P. met haar vanen, afdeelingen Hitlerjeugd, Arbeidsdienst, brandweer, ambtena ren, beambten enz. Er lag een plechtige stemming over het geheel: het was stil en rustig, men hoorde nauwelijks een woord spreken. Van alle huizen hingen de zwart omfioersde vlaggen, rouw guirlandes waren over de straten gespannen. Dinsdagmorgen te negen uur begon de oimiarsch van eere-delegaties van verschillende organisaties. Het eere bataljon der Reichswehr hield de wacht bij het gedenkteeken. Op het station werden heele wagons met kransen uitgeladen en met vracht auto's naar het monument gevoerd. Ook de Rijksmarine trad binnen en geleidelijk arriveerden de leden der Rijksregeering, de diplomaten en de familieleden van den president. Te elf uur verscheen Hitler, die door de aanwezigen staande, met opgeheven hand, onder diep stil zwijgen werd begroet. Üit den veldheertoren droegen officieren de kussens metordeteeke- nen naar buiten, voorafgegaan door een officier met den maarschalkstaf. Dan volgde, gedragen door zes officieren, de kist met het stoffelijk overschot. Allen stonden zwijgend van hun plaatsen op en groeten den doode met opgeheven arm. Toen de kist werd neergezet, klonken gedempt doch machtig de tonen van Beethoven's: heroica. Toen de tonen daarvan waren ver klonken nam de Evangelische Veld- bisschop van de weermacht, Dr. D Dohrmann, het woord naar aanlei ding van Johannes II vers 10: »Weest getrouw tot den dood, en ik zal U geven de kroon des Levens.» Vervolgens hield Adolf Hitler zijn redevoering. Hij zeide o.m. En het is een der wonderbare beschikkingen van de raadselachtige wijze Voorzienigheid, dat in het presi dentschap van dezen eersten soldaat en dienaar van ons volk de voor bereiding, tot verheffing van het Duitsche volk kon worden begonnen en hij zelf de poort der Duitsche vernieuwing heeft geopend. In zijn naam werd de bond ge sloten, die de stormachtige kracht der verheffing vereenigde met het beste kunnen uit het verleden. Als rijkspresident werd degeneraal- veldmaarechalk beschermer van de Nat. Soc. revolutie en daarmee van de wedergeboorte van ons volk. Vóór bijna 20 jaar hebben van deze plaats uit voor de eerste maal in geheel Duitschland de klokken den naam van den generaal-veldmaarschalk geluid en thans brengt de natie onder het luiden van dezelfde klokken den dooden grijzen held terug naar de plaats van zijn grootste overwinning. Hier temidden der sluimerende grenadiers van zijn zegenrijke regi menten zal de goede veldheer zijn rust vinden. De torens van deze burcht zullen trotsche wachters zijn van dit laatste groote hoofdkwartier van het Oosten. Het Duitsche volk zal echter naar zijn held komen om in tijd van nood nieuwe kracht te putten voor het leven, want zelfs,als het laatste spoor van het lichaam zal zijn vergaan, zal de naam nog altijd onsterfelijk zijn. Hitier eindigde met de woorden »Doode veldheer,ga nu het Walhalla binnen.» De muziek speelde zacht het oude soldatenlied »Ich hatt' einen Kamerade». De armen verhieven zich weer ten groet. Tegelijkertijd donderde het eerste schotsalvo van de in de nabij heid opgestelde batterijen. Het »Deutschland, Deutschland über alles» weerklonk en daarmede was de plechtigheid ten einde. Alleen de schildwachten bleven met het geweer aan den voet op de muren staan. Een stroom van menschen bewoog zeer langzaam voorbij den toren, om een blik naar binnen te werpen, een défilé van honderdduizenden dat vermoedelijk nog eenige dagen zal duren. Een interview met Hitier. Een Engelsch journalist heeft Hitier gevraagd of zijn nieuwe ambt van Reichstuehrer voor zijn leven bedoeld is. Hitier antwoordde daarop »Mijn ambt zal duren tot aan de tegenwoordige regeering door een volksstemming de basis zal worden ontnomen Omtrent Oostenrijk zei Hitier: »Wij zullen Oostenrijk niet aanval len, doch wij kunnen de Oosten rijkers niet beletten, dat zij trachten den vroegeren band, die hen met Duitschland bindt, te herstellen. Deze twee staten zijn slechts door een grenslijn gescheiden, doch aan beide zijden hiervan leven menschen van hetzelfde ras. De kwestie van den «Anschluss» is geen nieuw pro bleem. Ik ben er zeker van, dat in dien in Oostenrijk geheime verkie zingen werden gehouden, alle pro blemen uit den weg zouden zijn geruimd. Oostenrijks onafhankelijk heid staat buiten iedere discussie en niemand verkeert daaromtrent in twijfel.» Hitier betuigde voorts zijn vredes wil, maar eischte dat de Duitsche grenzen gerespecteerd zullen worden. Göbbels begint den veldtocht voor Hitier. De rijksminister van Propaganda, dr. Göbbels is begonnen met de voorbereiding van de groote verkie zingscampagne. Alle propagandamiddelen zullen worden benut. Duizenden S.A. lieden, Hitierjongens en -meisjes zullen strooibiljetten ronddeelen, biljetten opplakken en vergaderin gen organiseeren. Eiken dag zullen de partijcommissarissen redevoerin gen houden in alle plaatsen, in zalen en stadions, in de parken, uit auto's, van spreekgestoelten enz. Meer dan 200.000 luidsprekers zullen over het geheele land worden geplaatst, zoo dat overal de officieele redevoerin gen gehoord kunnen worden. In de komende weken zullen in alle bioscopen sprekende films wor den gedraaid met een rede van Göbbels, terwijl bovendien een film over het leven van von Hindenburg zal worden vertoond. Op den dag van de stemming zullen alle trage kiezers uit hun huizen worden ge trommeld en aangespoord worden te gaan stemmen zoodat, naar men hoopt, de volle 100 pCt. van de kiezers hun stem zullen uitbrengen. Düsterberg in vrijheid. De voormalige Stahlhelm—leider en candidaat voor het rijkspresident schap Düsterberg, die zooals gemeld in een concentratiekamp gevangen werd gehouden is thans vrijgelaten. Weenen keurt de benoeming van von Papen goed. De Oostenrijksche ministerraad heeft het agreement verleend voor de benoeming van von Papen tot Duitsch gezant te Weenen. Weer een doodvonnis Feike, de Oostenrijksche soldaat, die wegens deelneming aan de over rompeling van de bondskanselarij terecht heeft gestaan is ter dood veroordeeld. Het doodvonnis is raeds vol trokken. De roode opstand in China. De roode rebellen in de Chinee- sche provincie Foekien zijn door de regeeringstroepen verslagen. Scheuring bij Fransche oud-strijders. In de Unie van oudstrijders in Frankrijk zal waarschijnlijk een scheuring ontstaan, die van groote beteekenis voor de politieke ont wikkeling van Frankrijk kan zijn. Dr. Rintelen buiten levensgevaar. De toestand van Prof. Dr Rintelen is thans in zooverre verbeterd, dat de geneeshee^en meenen dat levens gevaar geweken is. Ernstige vechtpartijen in Algiers. In de stad Constantine in Algiers zijn ernstige vechtpartijen geleverd, waarbij 25 personen zijn gedood en 100 gewond. De oorzaak der onlusten schijnt gelegen te zijn in het feit dat een dronken Jood tijdens het gebedsuur de moskee is binnenge drongen, waar de Mohammedanen hun gebeden verrichtten. Hij brak in schimpwoorden los, waardoor de Mohammedanen in hevige woede ontstaken. Tenslotte sloegen zij den man neer, stormden naar buiten en vielen het Joden- kwartier aan. De tegenstanders bewerkten elkan der messen, steenen, stokken en andere voorwerpen. Eerst tegen den morgen kon de rust eenigermate hersteld worden. Drie tremen met zwaar bewa pende troepen zijn naar Constantine vertrokken. Nederlandsche rondvlucht. Door de zorgen van de commissie voor luchttoeri9me van de Kon. Ned Ver voor Luchtvaart zal ook dit jaar een Nederlandsche rondvlucht worden georganiseerd met medewerking van de militaire luchtvaart afdeeling, den militairen luchtvaartdienst en de natio nale luchtvaartschool, de Ned. Aero- clubs, de K L M, den A N.W.B het bureau voor luchttoerisme, K.N.V.V.L.- A N.W.B. en de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer Dit jaar heeft zich ook nog een aantal buitenlandsche sportvliegers voor den tocht opgegeven, zoodat deze voor het eerst een internationaal ka. rakter zal dragen. In groote trekken is de route, welke de deelnemende vliegtuigen zullen nemen, als volgt vastgesteld: Van Soesterberg via Amersfoort lang9 de Zuiderzee via Zwolle naar het vliegveld Twente, verder over Zutphen, langs den IJsel, over Arnhem, Nijmegen, Venlo naar het vliegveld Eindhoven, het eindpunt van den eersten dag. Den volgenden morgen van Eind hoven over Den Bosch, Tilburg, Bergen op Zoom Zeeuwsch-Vlaande- ren naar Vlissingen. Van daar over Goes, en Breda naar het vliegveld Gilze Rijen en ten 9lotte terug naar de uitgangspunten Waalhaven en Schiphol. De vlucht ii vastgesteld op 24 en 25 Augustus. De gestie der Nederlandsche varkenscentrale. Gelijk reeds gemeld is heeft de commissie Beumer haar eerste rapport over de gestie der Nederlandsche Varkenscentrale uitgebracht. Het Corr. bureau «eent echter met zeksrheid te weten dat, blijkens de conclusies, waartoe de commissie ge komen is, de door sommigen in den lande gewekte indrukken, dat de Nederlandsche Varkenscentrale een corrupt instituut zou zijn, in deresul taten van het door de commissie in gestelde onderzoek, geen enkel aan- knoopingspunt vindt Integendeel zou de commissie als haar overtuiging uitspreken, dat haar onderzoek geen- erlei twijfel rechtvaardigt aan de vol strekte eerlijkheid en onkreukbaarheid van de leiding van de Nederlandsche Virkenscentrale eo met name ook van den hesr S. van Zwanenberg als directeur. Het autoverkeer tusschen België en Nederland. Te Brussel zijn onderhandelingen gevoerd tusschen Nederlandsche ge delegeerden en vertegenwoordigers van het Belgische ministerie van financiën over het regime, dat moet worden toegepast wederzijds op de over de grens komende automobilisten. De Nederlandsche gedelegeerden zijn gekomen om een conventie tot stand te brengen voor vrijen toegang, in België, van de Nederlandsche toer auto'9 en gemakkelijk grensverkeer per auto. Naar wij thans vernemen is er een overeenkomst bereikt die voor beide landen een bevredigend karakter heeft. Tegen revolutionnaire agitatie. De commi99iè.Koolen, welke zou onderzoeken in hoeverre maatregelen genomen dienden te worden tegen revolutionnaire agitatie in vertegen woordigende lichamen, heeft haar rapport uitgebracht. Ze is tot de con clusie gekomen, dat maatregelen inder. daad benoodigd kunnen zijn en be. veelt daartoe een tweetal ontwerpen van wet aan, welke ze heeft uitgewerkt. In het eene wordt de mogelijkheid ingevoerd van vervallenverklaring van het lidmaatschap van vertegenwoor digende lichamen voor de leden, die zich in hun werkzaamheid al9 zoodanig tegen de bestaande rechtsorde richten met toepassing of bevordering van onwettige middelen; in het andere ontwerp is de opname geregeld van een imperatieve bepaling in het Wet. boek van Strafrecht van de bijkomende straf van ontzetting van het recht om te kiezen of gekozen te worden ten aanzien van leden van vertegenwoor digende lichamen, die zich schuldig maken aan zekere misdrijven tegen de veiligheid van den staat. Gemeenteloonen op Rijkspeil. Naar wij vernemen heeft de regee ring thans aan verschillende gemeente, besturen de« wensch te kennen gegeven dat de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel zullen worden ge bracht op rijksbasis en dat hiermee rekening zal worden gehouden bij het opmaken der begrooting voor 1935. Aan sommige gemeentebesturen is zelfs gevraagd te bevorden, dat de verlaging nog dit jaar zal ingaan Conflict voorkomen. Een conflict bij de Ned. schroef, houtenfabriek te Helmond is voor komen. Patroon en arbeiders aanvaar den het bemiddelingsvoorstel van mr. Josephus Jitta. DRUNEN. Oude rijwielplaatjes hebben na 31 Juli voor de bezitters geen waarde meer. Toch hebben zij nog waarde, n.l. voor de T.B.C.— bestrijding. De inwoners van Drunen worden daarom verzocht om deze plaatjes niet weg te werpen, zij zullen worden ingezameld. Zoodoende kan men kosteloos medewerken aan dit mooie doel van liefdadigheid. Ook kan men ze inleveren bij een der bestuursleden van de R.K. Werk liedenvereniging en bij den agent der Arbeidsbemiddeling. Zondagnamiddag gaf de harmonie der Jongenscongregatie met medewerking van het R.K. Zangkoor St. Cecilia een uitvoering op de kiosk die in alle opzichten goed is geslaagd. De prijsnummers van het concours te Utrecht werden onder leiding van den heer H. Brok, directeur der harmonie, uitstekend uitgevoerd. Het zangkoor, welks reputatie alom bekend is, gaf onder leiding van haar directeur den heer J. v. Rooij enkele mooie nummers te hooren. Het zeer talrijke publiek heeft genoten van keurige muziek en zang. Maandag had in onze parochie het jaarlijksche Kinds- heidfeest plaats, 's Morgens werd een plechtige H. Mis opgedragen. Des namiddags kwamen de kinderen in de zaal der Meisjescongregatie bijeen. Zij werden rijkelijk onthaald op versnaperingen en konden zich vermaken met allerhande spelen. Vervolgens werden een paar leuke stukjes voorgedragen, die bij het jonge volkje zeer in den smaak vielen. Het was weer een echte gezellige feestdag voor de jeugd NIEUWKUIJK. De alhier Sfeer F. Brok gevestigde hondenclub Heere trouwe Hond» besloot tot aansla Zoc bij den bond van hondendies, terugl «Vriendschap onder Ons» te r7Cöen op Zand. Gedurende de afgeloopen gebed werd aan het postkantooi a| We voor de Rijkspostspaarbank inoe dan f 12.510.60, terugbetaald f 525(J.g slaag» Naar wij vernemen zal dit de processie van 't dekenaat Heus Juli naar Kevelear niet doorgaan, secrel De familie v. Vucht alhier verleden week met hun auto or Liempde een ongeluk hadden, nog steeds in het Gasthuis al!to Boxtel verpleegd. Vooral mat vrouw zijn er nog steeds ert ^et 1 aan toe. met SPRANG. Mej. T. R. alhier ^hel Zondagavond op den Meerdijk«eric gereden door den auto van den| 5PPr T. uit Waalwijk. Zij kreeg eeK verwondingen aan hoofd en bee nT en moest zich onder geneeskun behandeling van dr. Winkeli wa,ar stellen. oplie word Landdag Ned. Herv. Jong.-vt- - te Sprang. der Achtste landdag uitgaande vai zal Ring »'s-Grevelduin-Capelle en word strekenor van den Bond van Her.v. Jongelingsvereen. op Gi getra Grondslag te Sprang op 4 Aug tc „e De ring-voorzitter ds. Cupe afdec opende dezen landdag door te h heid^ zingen ps. 19: 1 en 4. Na lezing ]<anp Mark. 6: 34--44 en gebed, heette, alle aanwezigen welkom, in 't 7 zonder de sprekers en de Bot alh,c bestuurshden. Hierna gaf hij voor woord aan ds. J. Bakker, die sp over»Van strijd en overwinnit Wiel Allerwegen is er strijd, maar zood wil nu stilstaan bij den geestelij scho strijd, die ieder mensch moet kent h; Hij teekent den geestelijken strijd n deze aanleiding van den strijd tussc! exan Hiskia en Sanherib. mej Hiskia's vertrouwen op God wc J aan 't wankelen gebracht, maarg dan naar den tempel en bidt en sty JjC V boden uit om Jesaja. £el Wanneer Hiskia teruggekeerc 7a c. tot God, dan staat de Heere hen en strijdt voor hem. intic Zoo moeten ook wij strijden on de banier van Christus, dieonst tot de overwinning zal brengen. Nadat gezongen was ps. 89 sprak ds. J. G. Woelderink z'nri Een» uit»De eenvoud van het Evang.li Nat. Het Evangelie van Jezus Chris 's Gr is zoo eenvoudig, dat zelfs de kinde: het het kunnen begrijpen. »Laat de C kinderkens tot mij komen, veih 2en dert ze niet, want dezulken is 128 koninkrijk der hemelen.De Heil mer Schrift spreekt echter ook van en verborgenheid van het Evange gekc maar in het hart van de mensch uit Paulus vermaant de gemeente; nun Corinthe om in eenvoudigheid het blijven en van het heilig Evangi con< geen wijsgeerige richting te mak nun Spr. waarschuwt tegen die ni Afdo schen die er steeds op uit zijn i dan van het Evangelie iets heel moeili er te maken, dat bijna onbereikbaar wor Deze geestelijk doorgezakte ni volfc schen, die durven zeggen: «Het emi toch zoo gemakkelijk niet gaa de 1 doen het Goddelijk Evangelie te n Waak er ook voor, zegt spr., op M J. V. om de diepe stukken met verstand te peilen wordt gelijk van. kinderkens en onderzoekt met veJJ eenvoudig hart. »D'eenvoudigen wen God steeds gadeslaan«. J °P Nadat gezongen was ps. 116:1 ^'ns 4 en in de pauze enkele liedei een gezongen waren door de Chr. Zaï ef,n vereenigingen uit 's-Gravemoer *a - Sprang, sprak ds. J. Spelt ovt »De Christelijke renbaan«. q Onze tijd die voortsnelt als snelvlietende bergstroom is wel scherpe tegenstelling met vroeg een die is als een rustig voortkabbelec js beek. Ons leven lijkt meer dano op een renbaan, waarin ieder mens hu, loopt om een prijs, om de kroi |a; Van nature wil de mensch i {;oi[ loopen in de chr. renbaan; datk wee alleen door te zien op Chris: jan< Jezus, die aan 't eind van de bs co), staat. Niet in eigen kracht, maar in j de kracht van Hem, afzien van y wereld en van alles wat ons wen Wie volharden zal tot het eind, a die is de overwinning, die zal 1 eindpunt bereiken. aan Hierna werd gezongen ps. 33 - Tot slot sprak ds. J. R. Cuper de over: »Een crisis in Juda«. eno Het volk van Juda moest na 60 ballingschap het huis des Heer mee opbouwen, maar Gods huis woi kwa vergeten, men bouwt a an eig ter huis, aan eigen eer. De profeten Haggaï en Zachar. Zor moeten Juda aan z'n zonden hen Ds neren en aan den opbouw van d U tempel. Dit is de oorzaak ge\ve dat er in Juda een groote cri ove ontstaat. Ook onze tegenwoordi jaa crisis is ontstaan doordat men G j\\\ vergeten heeft. Zoowel toen in Ju r als tegenwoordig, is de dienst d jg6 Heeren op de tweede plaats gekoro 190 en eerst wordt aan onze maatschs Qp pelijke belangen gedacht. gen Toen Juda echter den bouw v oun

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2