DE gei uy ET ZDIBEl NliuwsullKiiatsheufel. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. HET VERLEDEN ONTWAAKT NIEUWS UIT HEUSDEN. No. 63. Woensdag 8 Aug. '34. 57e Jrg. Waalwyk, 8 Augustus '34. „Elckerlyc" 1c Wailwtlk. Zooals wij Zaterdag nog hebben kunnen mededeelen staat onze plaats a.s. Zondag 'n bijzondere gebeurtenis te wachten, die Waalwijk weer eens tot aantrekkingspunt voor de verre omgeving zal maken. Waalwijk geniet n.l. de eer de tweede plaats in ons land te zijn, waar hei bekende Middeleeuwsclie spel »Elckerlyc«, in de bewerking van den bekenden tooneelspeler Anton Verheyen, wordt opgevoerd. De première van het spel vond voor twee weken op de Markt te Roosendaal plaats en deze had zulk een succes dat de opvoering vorige week herhaald moest worden. Dank zij een bijzondere aanbieding van de Roosendaalsche executanten en de medewerking die tal van Waalwijksche vereenigingen en enkele particulieren hebben gegeven, is het mogelijk geworden 't Markt spel ook in Waalwijk op te voeren. Het nieuwe raadhuis zal een passen de achtergrond vormen voor het spel. Het Raadhuisplein wordt ge heel voor de opvoering ingericht. Er zullen niet minder dan 500 zitplaatsen worden aangebracht en er worden maatregelen getroffen om het tooneel voor alle toeschou wers goed zichtbaar te doen zijn. Het verkeer door de Grootestraat wordt omgelegd, zoodat het spel daarvan geen hinder zal onder vinden. Medegedeeld zij nog dat de op. voering bij slecht weer in Musis Sacrum zal plaats hebben hebben. In verband daarmede kan in voor verkoop slechts een betrekkelijk gering aantal plaatsen verkocht worden, een reden temeer om zich zoo spoedig mogelijk van een kaart te voorzien. De zuivere opbrengst van de op voering komt ten bate van een liefdadig doel. Daar vele Waalwijk sche vereenigingen voor een even tueel tekort zijn garant gebleven, steunt men door zijn bezoek ook indirect deze vereenigingen. Elckerlyc. De tragedie van Leven en Dood. Wij laten hier in het kort den inhoud van het 15de Eeuwsche Marktspel volgen Het beroemde 15 eeuwsche spel »Elckerlyc«, werd geschreven door den kanunik Peter van Diest. Door den bekenden tooneelspeler Anton Verheyen is het stuk bewerkt en van een eenvoudige »moralyteil« omgetooverd in 'n kleurig spel, vol afwisseling en beweging, 'n spel dat behalve z'n diep treffend karakter tevens als kijkspel kan worden beschouwd. De Markt te Waalwijk, met zijn mooi Raadhuis, leent zich buiten gewoon voor een marktspel, waar, wanneer het stuk begint, de kermis aanvangt, waar de spullebazen op en aan loopen, waar de burgerij op komt om kermis te vieren, waar de feesttafel gedekt staat, waar Elckerlyc, met zijn vrienden en familie, met zijn neve en maghe, zoo dadelijk vol vreugde 't festijn zal beginnen. Daar klinkt de stem van God hoog van de tinnen, de stem die de wereld verwijt dat zij zich van Hem heeft afgewend, dat zij in vermaak en in zonde haar vreugde zoekt buiten den Schepperen God roept den dood op, den dood die van iedereen, van Elckerlyc zooals het in het oud-Hollandsch heet, reken schap zal vragen. Midden onder het feestmaal, terwijl de vreugde ten top is ge stegen, verschijnt de dood, roept Elckerlyc op, vraagt hem zijn rekening met God te vereffenen. Huiveringwekkend is het spel tus schen de dood en Elckerlyc, de gasten zitten als van schrik verstijfd en geen smeekbeden kunnen den armen Elckerlyc helpen, geen uit stel, geen kans, met geld of goed, den somberen dood om te koopen. De dood verdwijnt, de kermis leeft weder op en Elckerlyc hoopt dat zijn vrienden hem zullen ver- gezellen op zijn laatsten en vreese- lijken tocht. Als Elckerlyc, klein door stervens- vrees en schuldbesef, Gheselscap vertegenwoordigende de makkers, die trouw zijn genietingen deelden verzoekt, hem te vergezellen op de bange tocht, verlaat deze hem zonder eenige aandoening Neve en Maghe, die de verwanten represen- teeren, drijven zelfs de spot met zijn nood. 't Goet, de personificatie van 't aardsch bezit, hoont z'n argeloos heid en gaat prat op de eigen bedriegelijke aard, die de een na de ander in 't verderf sleept. Ten laatste doet Elckerlyc een beroep op Deught, maar deze, verwaar loosd en verkommerd, blijkt, hoewel van goeden wil, te zwak. Doch haar zuster Kennisse brengt hem bij Biechte. Hij knielt voor haar en ontvangt een geesel, waarmee hij, na in een refrein God en Maria geloofd te hebben, zich kastijdt, totdat Kennisse hem een boetekleed omslaat. Hierdoor geraakt Deught in staat hem te begeleiden. Als ïerboren schenkt hij zijn bezittingen weg en verlangt in te gaan in een jeter leven. Wijsheyt, Scoonheyt, Cracht (een rijzig man in wapen rusting) de Vijf Sinnen (wel voor gesteld door een jonge, schoone vrouw) worden geroepen om ook mee te gaan. Terwijl Elckerlyc bij den priester de H. Communie en iet Oliesel ontvangt, houdt Vijf Sinnen een lofrede op 't priester schap, waartegen evenwel Kennisse opmerkt, dat het soms zichzelf onteert. Zoodra Elckerlyc terugkomt, spreken ze over 't wachtende graf. Maar Wijsheyt enz. schrikken hier terug, onder onheusche woorden. Dan spreken Deught en Elckerlyc in beurtzang twee rondeelen uit en ïierop sterft Elckerlyc. 't Paradijs opent zich, de hemelsche muziek weerklinkt en Kennisse zegt dat Elckerlyc zalig is. »Elckerlyc« moet in z'n tijd veel bijval gevonden hebben't stuk werd tweemaal in 't Latijn omge werkt, daarna in 't Hoogduitsch overgebracht en hieruit weer een paar keer in 't Nederlandsch. De schrijver heeft ongetwijfeld z'n doel bereikt: de toeschouwers te ont roeren en tot zelfinkeer te brengen door de treffende uitbeelding van de deerniswekkende Elckerlyc, d.i. de gegoede burger, die in onbezorgde voorspoed overgegeven aan de aardsche genoegens alle hoogere belangen verwaarloost, zoodat wan neer onverwacht de Doot hem dagvaardt voor Gods rechterstoel, niet alleen de verschrikkingen van het sterven hem tot wanhoop brengen, maar ook 't besef van zijn zondigheid; en hoe dankbaar zullen ze daarna ervaren hebben, dat voor de berouwvolle zondaar toch redding mogelijk is door de genademiddelen der Kerk. 't Stuk is sober en eenvoudig, doch logisch gebouwd, 't Is geschre ven in Middeleeuwsche dichtvorm. LUXOR-BIOSCOOP. VRIJDAG a.s. 8 UUR en volgende dagen ln de hoofdrollen Cllvt Brook on Claudotto Colbort Een grootsch opgezet filmwerk met ongekende spanning. Afscheid Kapelaan Klaassen.. Zondag 5 Aug. nam de Eerwaarde Heer Klaassen afscheid als geestelijk adviseur van het P. T. en T. pers. afd. St. Jan, van den R.K. Bond P. T. en T. pers. St. Petrus. In een hartelijke speech bracht de Voorzitter, de heer de Rouw, den adviseur dank voor alles wat hij voor de afdeeling heeft gedaan. Dat de parochie St. Jan veel aan U Eerw. verliest, vervolgde spreker, hebben we in de «Echo» gelezen, doch wij weten dit uit persoonlijke onder vinding. Wij feliciteeren U van harte en wenschen dat het U goed moge gaan in Uwe nieuwe standplaats en als blijk van sympathie bieden wij U een bureaulamp en een kistje sigaren aan, laatsgenoeinde de kwa liteit de kwantiteit overtreffende." De geestelijke adviseur zeer onder den indruk van het gesprokene, zeide z.i. deze hulde niet verdiend te hebben, daar hij niet meer deed dan zijn plicht, zeide dat het hem leed doet deze afdeeling, waarmee hij ten allen tijde zoo prettig samenwerkte, te moeten verlaten en dat 't afscheid hem pijn deed. Hij wist bij zijn komst niet, wat voor wenschen 't personeel kon hebben en vermoedde niet dat ook zij met vele moeielijkheden te kam pen hebben. Waar hij als jong priester nooit gaarne op den voorgrond trad, is dit in deze afdeeling ook niet noodig gebleken. Zij kunnen zelfstandig optreden en zijn daarom zoo'n groote steun voor Kerk en Maat schappij. In 't bijzonder is 't hem opgevallen dat de postmannen prin- cipiëele Katholieken zijn, waarvan iedere vergadering blijk gaf. Hij was hier altijd zoo hartelijk welkom en dit te moeten missen valt hem zwaar, doch allen zullen bij hem in aan gename herinnering blijven. ZijnEerwaarde dankte nogmaals hartelijk voor alles en hoopte een dankbaar gebruik te maken van 't ontvangen cadeau als blijk van sympathie. Hij nam vervolgens afscheid er 't volgende aan toevoegende: »blijf één en eendrachtig, dat 't allen goed moge gaan en Gods zegen moge neer dalen over U en uwe gezinnen." Namens de afdeeling dankte de Voorzitter voor deze woorden en met hartelijken handdruk werd af scheid genomen van dezen zoo zeer geachten adviseur. De R.K.| Middenstandsvereeni- flng houdt hedenavond in café nijders een vergadering waarin af scheid zal worden genomen van kap. Klaassen. Reis week-Legitimaties. Waar zijn deze verkrijgbaar? Deze legitimatiekaarten voor de Ned. Reisweek van 20—27 Augustus 1934, waarover in ons blad reeds meermalen werd geschreven zijn o.m. verkrijgbaar bij 't secretariaat van Waal wij ks Belang. Volksfeest 15 Augustus. Het Volksfeest dat »Waalwijks Belang» wederom 15 Augustus a. s. organiseert op het nieuwe raadhuis plein belooft zeer attractief te zijn. Des middags worden concerten gegeven, terwijl des avonds een bal- champêtre wordt gehouden op een daartoe op te richten plancher. De directie van het R. D. B. theater verleent wederom hare welwillende medewerking. A.s. Zaterdag nadere bijzonder heden. Winkelstuiting. Op Zondag 12 en Woensdag 15 Augustus mogen alle winkels tot 's avonds 11 uur geopend zijn. Commissie tot Weiing van Schoolverzuim. In de laatst gehouden vergadering van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim werd tot Voorzitter dier commissie gekozen de heer A. Froklage, hoofd der Openbare Lagere School alhier. Processie 's Bosch—Kevelaer. Naar men ons mededeelt zal de processie den Bosch-Kevelaer door gaan. Voorbarig. De Bossche Crt. vermeldde deze week in een bericht uit Waalwijk, dat met ingang van 1 September de personentrams der H.B., van den dienst 's Bosch—Waalwijk— Tilburg, zouden worden opgeheven, en dat daarvoor in de plaats een uurdienst met bussen zou worden onderhouden. Bij informatie ter bevoegder plaatse werd ons medegedeeld dat officieel nog geen enkele beslissing omtrent den tramdienst genomen is. Wel overweegt de nieuwedirectie een wijziging, doch hieromtrent is nog geen enkele mededeeling ge daan. Athletiek. De heeren A. Schapendonk en H. Lombarts, beiden leden der Patron. Sport Vereen. »Kunst en Kracht» alhier, die j.l. Zondag deelgenomen hebben aan de Bondsathletiek— wedstrijden te 's Bosch, hebben ten volle aan de verwachtingen beant woord. Schapendonk ging in het nummer los hoogspringen weer met de eere- palm strijken met een sprong van 1.64 M., dus weer een paar cM. hooger dan de sprong die hem Zondag te voren in Tilburg het kampioenschap van den R.K. N.A.U. bezorgde. Het gaat dus nog steeds cresendo met dezen jeugdigen athleet, die het met zijn toewijding en training zeker nog verder brengen zal. H. Lombarts wist beslag te leggen op den 2en prijs ver springen (5.85 M.) en op den 3en prijs hink-stap- sprong (11.62'/, M.) Ook deze twee successen mogen fraaie prestaties worden genoemd en wij zien ook hem in de toekomst nog menige overwinning in de springnummers in de wacht sleepen als hij met dezelfde ambitie blijft doortrainen Waar blijven dit jaar de andere bekende krachten op athletiekgebied van »Kunst en Kracht», die in de loopnummers, in speerwerpen e.a. nummers vroeger steeds van zich deden spreken? Die gaan toch nog niet op hun lauweren rusten Wij vermoeden dat het succes van hun jongere medeleden hen wel prikkelen zal om op een vol genden wedstrijd, nog in dit seizoen, hun beste beentje weer eens voor te zetten. Liedertafel y>Oefening en Vermaak De Liedertafel Oefening en Ver maak vergaderde Zondagmiddag in Musis Sacrum en besloot om het volgend jaar een bezoek te brengen aan de Wereldtentoonstelling te Brussel. Voorts werd besloten den heer C. Aarts, bij zijn 40-jarig jubileum als zanger, het eerelidmaatschap aan te bieden. De Zaterdagsche repetitie, die tijdens het zomerseizoen niet ge houden is, zal volgende week weer worden hervat. Plafond ingezakt. Zaterdagmorgen is een gedeelte van het plafond in het P.T.T. kan- toor alhier ingestort, tengevolge van werkzaamheden die loodgieters aan het verrichten waren. Gelukkig werd geen der in het kantoor aan wezige ambtenaren door de neer vallende kalkbrokken getroffen an ders had het geval wellicht ernstige gevolgen gehad. Fruitdiefjes Eenige jongelui hebben de laatste dagen de aardigheid gehad vanaf den Dijk over schuttingen te klim men en in de tuinen appel- en pcerenboomen van hun meestal onrijp fruit te ontdoen. Waar de daders bekend zijn, lijkt 't raadzaam deze practijken achter, wege te laten, willen ze niet met de politie kennis maken. Diefstal. Bij den heer M. werden in den nacht van Zaterdag op Zondag acht houten palen weggehaald. De politie stelt een streng onder zoek in. De Abdij van Berne. Bij de feestelijke receptie, die Vrijdag gehouden is ter gelegenheid van het achtste eeuwfeest der Abdij van Berne, heeft de Commissaris der Koningin, mr. dr. van Rijcke- vorsel, medegedeeld, dat de Abt der Orde, Mgr. Stöcker, benoemd is tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De f20.000 Bij de trekking van de Ned. Staats loterij zijn de f 20.000 van de Hoef ijzer Obligaties te 's Bosch gevallen. De obligaties zijn verkocht door v. Grinsven Z.W. Vaart en v. Grinsven Jz. v. Paschenstraat Den Bosch. Prov. Noordb. Elcctriteits.Mij. De directie van de Provinciale Noordbrabantsche Eiectriciteits Maatschappij te 's Hertogenbosch deelt in haar verslag over 1933 o.a. mee Voor het eerst sinds 1929, het jaar waarin de economische crisis een aanvang nam, toont het totale elec- triciteitsverbruik in onze provincie weder een stijging. De aan de ver bruikers afgeleverde hoeveelheid energie bedroeg in het jaar 19j3 107.233.479 k.W.h. tegen 102.845.887 k.W.h. in 1932, zoodat een accres kon worden geboekt van 4.377.592 k.W.h. Deze vooruitgang was te danken aan een stijging van de af name der industrie met 2,351,811 k.W.h., van de engros-levering aan gemeente met 1,237,538 k.W.h., van levering rechtstreeks aan klein— afnemers over onze eigen laag spanningsnetlen mei 642.446 k.W.h. en van de afname der N.V. Prov. Zeeuwsche Eiectriciteits-Maatsch.ij met 145,796 k.W.h. Hel accres komt niet uitsluitend op rekening van op leving in het bedrijfsleven, doch is ook voor een deel het gevolg van nieuwe aansluitingen. De toeneming van het stroom verbruik had geen stijging van de ontvangsten ten gevolge, integendeel, deze daalden ten opzichte van het vorig jaar, zulks uit hoofde van de ingevoerde tariefsverlagingen. Onze installaties hebben ook in het afgeloopen jaar weer getoond in hooge mate bedrijfsveilig te zijn. Het vermogen onzer centrales kan, na de belangrijke uitbreiding in de voorlaatste jaren, thans geacht wor den voor tal van jaren voldoende zullen zijn, zelfs indien wij, naast de levering aan de provincie Zeeland, in de toekomst ook nog een flink kwantum energie zouden kunnen leveren of reserve zouden beschik baar stellen aan andere aangrenzen de gewesten. Wegens aansluiting van nieuwe afnemers, namelijk enkele gemeenten en gehuchten, alsmede grootafne mers, welke door ons bediend wor den tegen onze algemeene voor waarden van stroomlevering aan grootverbruikers, moest het 10.000 Volt-kabelnet worden uitgebreid en werden verschillende hoogspannings ruimten gebouwd en geïnstalleerd. Wij slaagden er in met 4 gemeen ten tot overeenstemming te geraken aangaande de overdracht van hun plaatselijk net voor distributie van electriciteit aan onze N.V. De winst- en verliesrekening ver meldt een extra afschrijving van f969.353.— DUSSEN. Dezer dagen deed zich bij de werkzaamheden aan de wa terleiding alhier 'n klein incident voor. De bode van den Z. Holl. Polder vervoegde zich meteen drietal dienaren der wet bij de werkzaam heden. Gevraagd werd aldaar, 'n bewijs te toonen dat toestemming gaf om op wegen, ressorteerende onder den Zuidhollandschen Polder, de waterleiding te kunnen aanleggen. Door bijzondere omstandigheden kon hieraan niet direct worden vol daan, waarop de Majoor der Rijks- veldwacht hen gelastte 't werk neer te leggen. Hieraan werd voldaan en kregen de arbeiders ongewild 'n paar dagen vacantie. Proces verbaal werd op gemaakt. Heusden, 7 Aug. '34. Achteraf blijkt dat bij het nogal hevige onweer van verleden week de bliksem ook hier insloeg. Nabij de scheepswerf sloeg de bliksem op de telefoonleiding en verwoestte daarbij een zevental palen. Door de ongereedheid waarin sommige straten verkeeren in ver band met den aanleg derwaterleiding, zakte een vrachtauto van den heer v. d. M. uit Wijk op de Molenstraat tot den laadbak in den grond. Met groote moeite werd de auto weer op den harden weg gebracht. De groene-speldjes-verkoop ten bate van het Groene Kruis op 2 Aug. bracht hier op f23.95, waarvan 80°/0 ten goede komt aan de afd. Heusden en omstreken. Naar verluidt wordt de tram- bus-dienst Drunen-Heusden met ingang van 1 Sept. opgeheven, wat voor velen zeer ten onpas komt. In 't Wapen van Amsterdam werd door den architect H. Baaijens voor rekening van den heer H. Verhoeven te Heesbeen aanbesteed het bouwen van een heerenhuis. De uitslag is als volgt A. Smits (Heusden) f7187.Gebrs. Dankers (Heusden) f6762.G. Haspels (Genderen) f6700.— J. de Bont (Nieuwkuijk) f6575.—C. J. Savelkouls (Waspik) f6500.J. v. Wijk f6336.— 't Werk werd gegund aan de laagste inschrijver. Voetbal uitslagen Longa I Sparta (Sprang) 3—2, Longa II Brakel afgebroken. JulianaKaats heuvel Boys 2—3. Serie Herpt: PSV (Heusden) VTC (Drunen)3—1. Heusd. Profs. Nieuwkuijk 32. PSV en Heusd. Profs, komen in de finale op 12 Aug. Kaatsheuvel, 5 Aug. 1934. T. B. C.-dag. Zaterdagavond werd in een verga dering door het bestuur der T.B.C.-ver- eeniging in de zaal van den heer Jan van Dun gehouden, definitief het pro gramma vastgesteld van de te houden T.B.C.-dagen op 18 en 19 Augustus a.s. Op Zaterdag n.m. zal tusschen de R.K. V.V. DES en de R.K.V.V. Uno Animo een vriendschappelijke match gespeeld worden op 't Des-terrein aan de Markt, 's Avonds zal Euphonia en Bel Canto concerteeren op de kiosk op de Markt. In de pauze zal de bekende marktfiguur Kokadorus en het duo Watt en Half Watt optreden, 's Zondags begint de jool direct na de Hoogmis. Diverse groepen straatmuzikanten als Tirolers, Hooglanders, Wiener en andere Kapel len, berenleiders, hardloopers, straat zangers etc., zullen de straten vullen en enpassant voor het goede doel concer teeren. Bel Canto trekt met een straat orgel uit en zal humoristische liedjes ten gehoore geven. In de Schoolstraat zal gelegenheid gegeven worden voor kin deren om paard te rijden op ponny's. In de namiddag wordt er een concours- hippique gegeven op het DES-terrein, nadat de afdeeling Berkdijk met een groote boerenovertrek in de straten gedemonstreerd heeft, 's Avonds wordt de pret besloten met ouderwetsche bals in de zalen. Natuurlijk is er een bloem pjesverkoop aan de beweging verbon den en zal een voor deze gelegenheid gemaakt lied op de wijze van: Hallo, Hallo, daar is de K.R.Ó., verkocht en gezongen worden. Gegund. Bij onderhandsche aanbesteding is den bouw van een dubbel woonhuis voor rekening van den heer Jac. van Woensel, onder architectuur van den heer H. J. van den Heuvel, gegund, metselpost aan L. van Luxemburg, tim- merpost aan Fa. Gebrs. van den Hoven beiden te Kaatsheuvel. Duivensport. De Kaatsheuvelsche Concoursbond, gevestigd bij den heer Jan van Dun, hield Zondag 1.1. een wedvlucht met jonge duiven vanuit Neufvilles. De eerste duif had een gemiddelde snelheid van 1283,7 m. De laatste prijswinnende duif 1092.6 m. De uitslag was: 1, 69 H. Hendriks: 2, 44, 62 A. Aus- sems; 3, 15, 17, 18, 56, 82 K. Steen bergen: 4, 63 A. Snaphaan; 5 A. Snoe ren; 6, 19, 31, 58 P. Stokkermans; 7, 48, 57, 87 J. v. Dongen; 8, 50, 67, 83 W. Sulsters; 9, 20 W. v. Best; 10, 11, 32, 33, 46 M. Zacht; 12, 84 F. Damen; 13, 27. 39, 60, 88 C. de Bondt; 14, 49, 93 B. v. d. Linden; 16 P. Laros; 19, 43 C. v. Boxtel; 22, 23, 28 P. Zijlmans; 24 F. van Beers; 25, 61, 66 P. Lichtvoet; 26, 41 A. Pijnenburg; 29 A. Pruijmboom; 30 W. v. d. Ven; 34, 47, 77, 80 Jac. Vloe mans; 35 M. de Vries; 36, 37, 73, 96 Jos. Valk; 38, 52 P. de Nijs; 40, 72, 86 A. Montee; 42, 71, 95 F. Snaphaan; 45, 70 A. v. Kuijk; 51 H. Netten; 53 A. Priems; 54 J. Opperman; 55, 59, 79, 90, 94, G. v. d. Linden; 64, 85, Jos Schrau- wers; 65 Joh. Couwenberg; 68 M. Soe- terboek; 75, 76, 78 Jean Lenzholz; 81 B. Kemmeren; 89 A. v. Wanrooij; 91, 92 F. v. d. Linden. Eerste overduif Jean Lenzholz. De Kaatsheuvelsche Postduiven- bond hield een wedvlucht vanuit Neuf villes. De uitslag was: 1 B. Emmen; 2, 24 H. Dekkers; 3, 22, 26, 35 A. v. Dijk; 4, 7, 17, 36 P. v. d. Velden: 5, 6, 14, 45 W. v. d. Velden; 8, 40 F. v. Woensel; 9, 15, 20, 28. 43, 44 A. Schaafstra; 10, 13 W. Stubbe; 11 A. Laros; 12 G. v. Boxtel; 16, 41 Jac. Hoevenaars; 18, 27 J. van Dongen; 19 H. Broks; 21, 42 H. Esch; 23, 33, 47 Chr. Oerlemans; 25, 30, 31 Th. Em mers; 29 Gebr. v. Woensel; 34 Chr. v.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5