UtüQD DE EE DO ïi DE T ZO IUIN 1 TWEEDE BLAD. CRiSiSOPLOSSINGEN. iaiBiiniBiiaB ADVERTEERT IN DIT BLAD. BUITENLAND. No. 64. Zaterdag 11 Aug. '34. 57e Jrg. Zelden hebben we zóóveel reacties gezien op een van onze krabbeltjes voor de krant, als zulks het geval was met de „crisisoplossing", welke we on zen lezers twee weken geleden aan de hand deden. Het heeft brieven „gere gend" en de meeste inzenders bleken er prijs op te stellen, dat hun epistel ook in ons blad zou worden afgedrukt. Men houde het ons ten goede: daar is waar lijk geen beginnen aan! Alle briefschrijvers vangen aan met een vleiend woordje over de oplossing welke wij aan de hand deden. Maar... dan komen ze los met hun bezwaren, welke we eerlijk gezegd zelve óók hebben gekend en voorzien. Hoe wij juist met deze oplossing naar voren konden komen? We zullen het verklap pen: we hadden in gedachten de 956 oplossingen, welke we hier en daar en overal in het gesprek hadden opgevan gen, keurig netjes opgevouwen en in onzen denkbeeldigen hoed gedaan; we hebben het zaakje goed dooreen gehut seld en daarop een der oplossingen „ge trokken". Die hebben we toen tot de onze gemaakt. De 955 overgebleven uitkomsten in de crisis zijn ons nu weer stuk voor stuk voorgehouden door de geachte briefschrijvers, die hun best hebben ge daan om ons duidelijk te maken, dat ónze oplossing en die van anderen niet deugt, doch enkel en alleen zij het cri sisvarken op de juiste wijze bij den staart hebben gepakt, om het een radi cale en afdoende waschbeurt te geven. Laten we toch inzien, dat de crisis al lang geweken zoude zijn, indien een uitkomst zóó voor de hand zou liggen, als velen zich voorstellen. Bij het voort duren immers van de crisis, heeft prac- tisch niemand eenig belang, maar wèl zou degene, welke haar weet uit te drij ven, zich den blijvenden dank van een wereld hebben verzekerd. Wat ons heeft getroffen in al die toegezonden correspondentie, is het diepe verlangen der menschen, dat er eindelijk eens iets aan de crisis zal wor den gedaan. Dat verlangen trouwens had ons ook tot het schrijven van ons crisis-artikel geinspireerd. Al moeten we toegeven, dat er geen feillooze crisis-oplossing kan worden aangegeven, er zoude toch geëxperi menteerd kunnen worden. Zooals men dat b.v. in de Ver. Staten doet. Daar mee zouden we althans een kans schep pen, dat het beter ging worden met onze zieke maatschappij. Practisch wordt er nog steeds maar geen poging ondernomen om ons iets uit de crisis te verheffen; we besteden alleenlijk honderden millioenen per jaar om crisisnood te lenigen, geen dub beltje riskeeren we om de crisis tegen te gaan. We kennen als hooge wijs heid het drukken van loonen en steunuitkeeringen, waarnaast we met haast overbodigen ijver tot voortdu rende zuinigheid opwekken. We ver zorgen de slanke lijn van ons econo misch leven tot er geen draad vleesch meer over isl Op die manier geraken we steeds die per in den put. Dezer dagen lazen we toevallig eeni ge raadsverslagen; ze betroffen middel matige gemeenten van ons land, welke er financieel niet ongunstig voorstaan. Het crisisspook kon men er vrijwel op afstand houden, doordat men steeds naarstiglijk had gezocht naar objecten voor productief werk. O.m. zijn in de bedoelde gemeenten gedurende de laat ste jaren vele wegen verhard gewor den of van een nieuw wegdek voor zien. Voor den a.s. winter had men ook weer een mooi program opgesteld, maar de gemeenten, die tot nu toe in staat waren geweest om dergelijke wer ken te financieren, moeten al die plan nen thans intrekken'na de mededeeling van de regeering, dat de uitkeering uit de gemeentefondsbelasting sterk zal worden besnoeid. Die verminderde uitkeeringen zullen het in bijna alle gemeenten noodzakelijk maken, dat vele objecten voor produc tief werk onuitgevoerd blijven liggen en dat in den a.s. winter duizenden ar beiders aan het werkloozenleger zullen worden toegevoegd. Tegenover al die nieuwe ellende val len de voordeelen van het 60 millioe- nen-plan, bedoeld als werkverruiming, volkomen in het niet. Wat schieten we er in de provincie mee op, of middels die 60 millioenen in Rotterdam een nieuw Hoofdbureau van Politie kan worden gebouwd, een tunnel kan wor den gegraven onder IJ of Maas, als tegenover die enkele grootsche werken de tallooze gemeentelijke voorzieningen in productieven arbeid moeten worden stopgezet! Tegenover de concentratie van arbeid op enkele punten komt een vergroote werkloosheid over het heele land te staan. Crisis-lapwerk is dat alles. Het voert ons van deh wal in de sloot. We moeten een uitweg zoeken uit de crisis. Daarbij zullen we wel eens aan het dwalen geraken, gelijk we dat doen in een onbekend bosch, maar eens en ergens zal toch het licht doorkomen hetwelk ons zeggen zal: we komen goed terecht! Men late zich niet ontmoedigen door de bewering, dat voor de internationale crisis geen nationale oplossing te vin den zal zijn. Door allerlei beschermende maatregelen heeft iedere natie zich op het oogenblik reeds bijna volkomen ge ïsoleerd; zoolang die afzondering duurt zal het ook mogelijk zijn om een geiso- lpcrde welvaartspositie te scheppen, z:j het dan voorloopig nog geen ideale. Het G.E.B. in 1933 te Waalwijk. Aan het jaarverslag over 1933 van het G.E.B. is het volgende ontleend: Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. De exploitatieresultaten waren be vredigend. In het verslagjaar werden 33025 kWh. of 6.25% meer ingekocht dan in 1932. De afgifte heeft voor alle categorieën een accrès opgeleverd. De toename der hoeveelheid lichtstroom tegenover het vorige jaar bedroeg 18124 of 7.78%, die van de kracht stroom bedroeg 11097 kWh. of 5.19%. Beschouwt men de kwartaalcijfers, dan blijkt zoowel de categorie lichtver- bruikers als voor de krachtstroomver bruikers dat het le kwartaal het groot ste aandeel van den vooruitgang heeft geleverd. Voor wat de krachtstroomverbrui kers aangaat kan dit verschijnsel voor r Zonder schriftelijke toestemming is eeni #'e overname uit deze rubriek verbod- n. HET NIEUWE ZUSJE. »Mama, ik verveel me zoo,» zuchtte de blonde Emilie van Kalken tegen haar moeder, die zat te lezen. Mevrouw van Kalken keek op en toen ze haar dochter-je op den divan zag zitten zei ze»Maar Emilie je hebt zooveel poppen en ander speelgoed. Kun je je daar niet mee vermaken Je hebt een kast vol boeken, is er dan niets meer te lezen Maar Emilie schudde verdrietig het hoofd. »Mijn boeken heb ik al allemaal gelezen en het is zoo ver velend altijd alleen te moeten spe len. Mijn poppen geven geen ant woord als ik iets zeg of vraag. Oh, mams, het lijkt me toch zoo leuk een heeleboel broertjes en zusjes te hebben, waar je mee spelen kunt, zooals altijd in de boeken staat. Al had ik maar één zusje of een nichtje, die bij me logeeren kon, maar ik heb ook niemand.» Ze leunde met haar hoofd tegen het venster en keek de lange oprij in, die zich uitstrekte voor het huis. »En we wonen hier zoo naaruren in den omtrek is geen mensch te bekennen. Mama, waarom gaan we niet in de stad wonen en Emilie snikte als een klein meisje. »Maar Emilie», zei mevrouw van Kalken verschrikt. Wat is dat nu Je weet toch dat het voor Papa is, dat we hier wonen. Als papa niet ziek was en absolute rust noodig had, dan was het iets anders«. Ze stond op en ging naar het snikkende meisje toe, sloen een arm om haar heen en streek het haar uit haar warm gezichtje. »Ik weet wel, dat het niet plei- zierig voor je is, altijd zoo alleen te zijn, het zou misschien ook wel beter zijn, als we je naar een kost- school stuurden.» Emilie pakte heftig haar moeders hand. «Nee, mams, ik wil niet weg van jullie, van papa en u. Boven dien zou vader me niet kunnen een deel verklaard worden door het overgaan van een grootkrachtverbrui- ker naar de PNEM na afloop van het le kwartaal. Met ingang van 1 Juli '33 werd inge voerd het instituut der erkende instal lateurs. De winst bedroeg ƒ24648.11 en over trof dus de raming met 3443.82. Kabelnet. In 1933 kwamen de volgende uit breidingen tot stand: In de Kerkstraat werd de kabel ver lengd met 120 meter, en in de Burg. van der Klokkenlaan met 80 meter. In het Westeinde werd 425 meter ondergrondsche kabel gelegd ter ver vanging van de bovengrondsche lei ding aldaar. Het ondergrondsche net bestond op het einde van 1933 uit 10768 Meter. Het bovengrondsche hoofdkabelnet bestond uit 5393 Meter. Aansluitingen. Het aantal stroomverbruikers ver meerderde met 111. Tegenover 'n ver meerdering van het aantal lichtstroom- verbruikers met 117, liep het aantal krachtstroomverbruikers met 6 terug. Op 31 December 1933 waren dus aangesloten: Licht- en huish. stroom 1249 ver bruikers. Krachtstroom 127 verbruikers. Totaal 1376 verbruikers. Stroominkoop en aflevering. In 1933 werden ingekocht 561100 kWh. of 33025 kWh meer dan in '32. De stroominkoop was het hoogst in December (66411 KWh.) en het laagst in Augustus (32917 KWh.). De aflevering bedroeg 477557 KWh of 29310 KWh. meer als in 1932. Wegens stroomverlies ging verloren 83543 KWh. of 14.89% van den stroominkoop. Het gemiddelde der vier hoogste maandelijksche max. belastin gen bedroeg 243 K.W. Aan de PNEM werd betaald over 1933 44744.96, per afgeleverde KWh. 9.370 ets. De kostprijs van de electriciteit is als volgt te verdeelen: Inkoop- en Distributiekosten: Bedrag: 55078.16. Per 100 KWh.: 11.53. In procenten v. d. kostprijs: 87. Algemeene kosten: Bedrag: 8375.01. Per 100 KWh.: 1.75. In procenten v. d. kostprijs: 13. Totale kostprijs: Bedrag: 63453.17. Per 100 KWh.: 13.28. In procenten v. d. kostprijs: 100. De tarieven bleven onveranderd. Onderstaand overzicht toont de ver meerdering van den stroominkoop in de laatste acht jaren: 1925: inkoop 437.964 KWh., verlies 17 1926: inkoop 333.723 KWh., verlies 17 1927: inkoop 356.641 KWh., verlies 17.34%. 1928: inkoop 406.304 KWh., verlies 14.52%. 1929: inkoop 478.774 KWh., verlies 16.47%. 1930: inkoop 551.497 KWh., verlies 15.97%. 1931: inkoop 541.202 KWh., verlies 16.40%. 1932: inkoop 528.075 KWh., verlies 15.12%. 1933: inkoop 561.100 KWh., verlies 14.89%. Het Gemeente-Waterbedrijf in 1933. Aan het jaarverslag over 1933 van het Gemeente-Waterbedrijf ontleenen wij de volgende bijzonderheden: Gemeente-Waterbedrijf. De hoeveelheid opgepompt water be droeg 215309 M3, wat een vermeerde ring van 7447 M3 of circa 3J/£% be- teekent t.o.v. het vorige verslagjaar. Het accrès is geleverd door de beide categorieën particuliere verbruikers. Het verbruik voor industrieele doel einden onderging daarentegen eenige vermindering. In het begin van dit jaar werd een aanvang gemaakt met het jodeeren van het drinkwater. Bovendien werden eenige voorloopige proefnemingen ver richt, om de resultaten van een nieuwe ontijzeringsmethode te kunnen beoor- deelen. In het volgend jaar zullen deze proefnemingen worden voortgezet. De financieele resultaten waren gun stig. De winst bedroeg 10699.27, al dus de raming met 2792.66 overtref fende. Met ingang van 1 Juli 1933 werden de algemeene voorschriften voor dienst- en binnenleidingen voor water, vastgesteld door de Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland, van kracht verklaard. Tevens werd, evenals bij Gas en Electriciteit, ingevoerd het instituut der Erkende Waterfitters. In 1933 kwamen de volgende uitbrei dingen van het buizennet tot stand: 96 meter gegoten ijzeren buis in de Baardwijksche straat en 102 meter ge goten ijzeren buis in de Kerkstraat, zoo dat het buizennet op 31 December '33 een lengte had van 15900 meter met een inhoud van ca. 195 M3. Water-aflevering. In 1933 werden aan de verschillende categorieën verbruikers de volgende hoeveelheden water afgeleverd: Particulieren 52315 M3 a 30 ct. Industrie 8997 M3 a 18 ct. 5877 M3 a 16 ct. 26836 M3 a 14 ct. Woningbouw 2108 M3 a 20 ct. Gemeentewerken brandweer en be sproeiing 692 M3 4 ct. Per abonnement 111844 M3 Verlies en spuien 6700 M3 215309 M3 Het aantal waterverbruikers per me ter vermeerderde met 48 terwijl 't aan tal abonnementen met 11 steeg, zoodat er op het einde van 1933 2014 aange slotenen waren. De kostprijsberekening is als volgt: Fabricagekosten: Bedrag: 8303.84. Per 100 M3: 3.86. In procenten v. d. kostprijs: 27. Distributiekosten: Bedrag: 8242.46. Per 100 M3: 3.83. In procenten v. d kostprijs: 26y2. Algemeene kosten: Bedrag: 14407.41. Per 100 M3: 6.69. In procenten v. d. kostprijs: 46J^. Totale kostprijs: Bedrag: 30953.71. Per 100 M3: 14.38. In procenten v. d. kostprijs: 100. missen, Het is heel akelig van me om zoo ontevreden te zijn, maar ziet U, als ik dan lees hoe gezellig broertjes en zusjes het samen kun nen hebben, dan», ze snikte even, »dan voel ik me zoo alleen.» De moeder antwoordde niet. In gedachten streelde ze de blonde krullen van haar kind. Emilie van Kalken was 11 jaar oud en een aardig blond meisje. Ze woonde met haar ouders op het groote landgoed, dat midden in bosschen en hei lag. Mijnheer van Kalken was namelijk erg ziek ge weest en daarom woonde de familie nu al jaren op het eenzame land huis met een paar bedienden. Emilie ging niet naar school, maar kreeg les van een gouvernante, die ook op het landgoed woonde. Toen ze kleiner was had ze nooit erg gehad in de eenzaamheid van het landhuis; maar sinds enkele maanden was ze zich zoo alleen gaan voelen. Vooral sinds ze een paar keer met moeder in de auto naar de stad was geweest, die een paar uren rijden verwijderd was, waar ze allemaal meisjes had gezieu, die vroolijk gearmd liepen te bab belen en te lachen. Toen Emilie dien avond in bed lag, zat mevrouw van Kalken naast het rustbed van haar man. »Ik heb nooit geweten, dat onze Emilie zoo zou verlangen naar gezelschap,» zei mijnheer. »Maar man,» zei mevrouw, dat beteekent niet, dat Emilie minder van jou en mij houdt, integendeel, ze schrok verschrikkelijk, toen ik haar voorstelde naar kostschool te gaan. Maar het lijkt me toch wel goed, wanneer er hier een meisje van baar eigen leeftijd kwam.» Amerika nationaliseert zijn zilutruuui raad. Rooseveli üccti beden een veror dening uiigcvaaiüigd, Krachicus wtike dc znver vuurraden imciaai) ïu de V 6. gc nationalisedd wuiücu. lu deze vei ordening wurdl veiklaard, dal aau de uiuuieu ïu dc Vcrccuigde ó.aieu opdiacbi zal woidcn gegeven om al bei in nel land aanwezige zilver in Ui.ivangsi ie ncoicn De muuicu zuilen aan dengene, die hei zilver inleven, znVciccii.tkaicu, andere muuicu ol audcic bciaairuid- dcieu Ier üaud sicticu lui cc bcdiag, gelijk aan de u.uuciauc waarde van nel ïngcicvcidc znver vcioitudcid mei bei muuiioou. Het conflict tusschen Boliuie tn Ruiuyu^y. In de opcuiugsziuiug van het Boli- viaanscbc Cungics vcikiaarde de pre sident der Kcpjuliek, dal de oorlog mei Paraguay ïu bei Ciian Cbaco gebied binnen atzicubaicn lijd een einde zal vinden Voorwaarde was sicCbis, dal Paraguay zicb bereid ver klaarde öolivia bei gebruik der Para- guayscbe spoorlijnen ïu dc Grau Cbaco ie garaudccrcn. Ue daarover geopende onderhandelingen badden een gunstig verloop. Otto van Habsburg naar Scandinavië. Aartshertog Oao van Habsburg i9 te Kopenhagen per auio aangekomen. Vandaag zei hl] zijn reis voori naar Zweden en Noorwegen om vervolgens naar België icrug ie keeren. Men gciooti, dal bij deze reis ondei neemi op advies van de Oostenrijk." scne monarchisten en van Mussolini, die wenscben, dat Duo zich op ncuiraal gebied bevindt tijdens de besprekingen over zijn lerugkcer op den Oosten rijkscheu troon. Oostenrijksche Nazi-centrale onlbondeu. De centrale van de Oostenrijksche nationaal-socialistische partij, welke haar zetel in Müuchen bad, is ont bonden. De ontbinding van het partijbestuur geschiedde onmiddellijk na de ont vangst van het agreement der Oostenrijksche regeenng voor de benoeming van Von Papen. Hiermede is een der voornaamste oorzaken van 't conflict tusschen Oostenrijk en Duitschland wegge nomen, welke de betrekkingen tus- schen beide landen in de algeloopen achttien m tanden wellicht hel na- deeligst beïnvloed heeft. Men mag hierin ook het verlangen der Du.tsche regetiihg zien om id— het mogelijke te doen om de spanning tusschen JJuitschland en Oostenrijk weg te nemen. Men mag wel aannemen, dat de ontbinding van de Miinchensche centiale der Oostenrijksche nazi. partij reeds eenige dagen geleden tusschen Duitschland en Oostenrijk is overeengekomen. Hitier verleent amnestie. De eerste daad van Adolf Hitler in zijn nieuwe functie van »Eührer« en rijkspresident is het verleenen van beperkte amnestie voor de bedrijvers van politieke en andere vergrijpen. De uesbetreffende wet is heden afgekondigd. «Misschien is er wel een meisje te vinden, die we bij ons kunnen nemen.» »Dus je vindt het goed, dat we een meisje aannemen als onze tweede dochter?» vroeg mevrouw. »Ja zeker.» Emilie verwonderde er zich erg over, dat moeder den laitste'n tijd zoo verschrikkelijk veel naar de stad ging en dat ze dan vroolijk terug kwam. Meestal ging ze dan meteen naar vaders rustkamer en bleef daar een heele poos babbelen. »Als ik vanmiddag thuis kom, hoef ik voorloopig niet meer naar de stad Emilie en dan breng ik een verrassing voor je mee,» zei moeder. »Een pop misschien vroeg deze. »Ja, een pop, maar een die praten kan», en lachend sprong moeder in de auto. »Wat zou moeder toch bedoelen?» Eindelijk werd het halfzesEmilie, die in het park was, hoorde de auto. Ze vloog naar het huis waar ze gelijk met de auto aankwam. Maar moeder stapte niet alleen uit. Achter haar klom een klein meisje met pikzwart haar uit de auto. Emilie werd heel wit en keek van moeder naar het vreemde meisje. «Emilie», zei moeder en haar stem beefde een beetje, »Emilie, hier is een nieuw zusje van je. Ze heet Fannie en ze zou graag willen dat je een heeleboel van haar ging houden. Zij houdt nu al van jou, is het niet mijn tweede dochtertje?» Fannie knikte en toen Emilie nog steeds niets zei, sloeg moeder om ieder van hen een arm en zei «Geef elkaar nu maar gauw een kus zooals goede zusjes dat doen.ft Fannie sloeg haar armen om Emilie heen. »Dag, nieuwe groote zus», klonk haar vriendelijke kin derstemmetje. Toen pas kon Emilie iets zeggen.«Dag mijn lieve kleine schat1» RITA VAN B. Raadsels. 1 Mijn geheel 123456754 is een bekende vesting in Spanje. 6 5 5 7 niet vroeg. 4 2b tour, tocht. 1 2 6 luide schreeuw. 3 5 6 stuk speelgoed. 2 x klinker .x. indien x spits ijzer xxxxxxx dikhuidig dier x braambezie x afkorting van een meisjes- x medeklinker [naam 3 Mijn geheel 1234 5 5678 9 10 11 is een stad in Zuid—Afrika, waar vroeger veel ciamanten gevonden werden. 8 10 9 11 verbinding tusschen twee oevers. 84 11 11 6 10 65 modder uit een gracht halen. 8 2 2 11 pijl en 1 4 bevestiging. 8 4 7 lage mannenstem. 3 6 5 kip, hoen. 4 Ik ben moeder, een letter erachter en ik behoor bij een schroef; een dam of waterkeering erachter en ik ben een bekende spoorbrug in Nederland.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5