BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. Amnestie zal worden verleend aan die personen, die voorde eerste maal wegens een niet-politiek vergrijp veroordeeld zijn tot maximaal een hall' jaar gevangenisstraf of 1000 mark boete. Alle personen die minder dan drie m anden hebben gekregen, zullen waarschijnlijk algeheele kwijt schelding van straf krijgen Politieke vergrijpen zullen op wel willende wijze worden onderzocht. In de eerste plaats zal aan hen amnestie worden verleend, die zich door hun ijver voor de nationaal- socialistische partij tot wetsovertre ding hebben laten verleiden. Nog geen Iransferaccoord mei Duilschland. Naar wij vernemen zal de com missie, welke namens de Nederland- sche regeering te Berlijn met ver tegenwoordigers der Duilsche re geeringen besprekingen voert over de regeling van het betalingsverkeer tusschen heide landen, waarschijnlijk einde der week naar Den Haag terugkeeren. Er is tot op heden nog geen over eenstemming bereikt, doch men hoopt, alsnog spoedig in groole trekken een algemeene regeling aan het oordeel der wederzijdsche re— geeringen te kunnen onderwerpen. Hel aantal Motorrijtuigen. De economische omstandigheden hebben ook op het aantal motor rijtuigen haar stempel gedrukt. Was de stijging van 1 Aug 1930—1 Aug. 1931 14.462 van 1931-1932 12.864, in 1932 —1933 is de vermeerdering slechts 9,095 of meer dan vijfduizend minder dan twee jaar daarvoor. In totaal waren op 1 Augustus 1933 hier te lande 180.343 (in 930 143.922) motorrijtuigen. Extra Beiaardconcert te 's Hertogenbosch. Aan het i liliatief van het Bureau voor Vreemdelingenverkeer was het te danken, dat het vorig jaar de carillon—commissie van 's Herto genbosch' Belang besloot tot het geven van een beiaard—concert met koperblazers. Deze proef slaagde zoo goed en had zoo'n overgroot»; belangstelling, dat men op dezen weg is doorgegaan. Men heeft den heer S. Spiero, den bekenden solo—trombonist bereid gevonden op te treden Zondag 12 Aug. a.s. 's avonds 9 uur. De stads beiaardier Toon van Balkum zal hem begeleiden in liederen van Tosti, Godard, Schubert en Mozart. Een bijzonder muzikaal genot staat dus de talrijke vreemdelingen te wachten.' Na afloop zal vanaf de Parade het 's Hertogenbosch Muziekcorps onder leiding van Mar. Ogier, naar de Markt een laptoe, met muzikale rondgang geven. L)e Zuidpool expeditie van ByrJ. De Zuidpool expeditie van den Amerikaanschen admiraal Byrd werkt op de z.g. IJsplaat van Boss in de huurt van de Walvisschenbaai. Het kan onzen lezers ook bekend zijn, dat Byrd sinds de laatste dagen van Juli vermist word. l ot dit tijd stip had de vermaarde poolreizige in radio verbinding gestaan met de hoofdbasis van de expeditie, maar in het laatst van de afgeloopen maand is de verbinding verbroken. Contact was er niet meer tusschen het eigenlijke kamp en de verblijf plaats van den leider, die alleen men denke zich dit i alleen in een wereld van ijs en sneeuw in een hut op 200 K.M. afstand van de overwinteringsplaats der expe ditie leefde. Byrd had dezen eenza men post verkozen om er gedurende den Zuidpool win ter atmosferische en andere waarnemingen te ver richten. De post lag verder zuide lijk dan eenige andere plek waar voortdurende waarnemingen waren verrichtm den winter van het Zuiden. Een hulp-ixpeditie uit Klein-Ame- rika, het hoofdkamp, naa het een. zame verblijf van Byrd uitgezonden, is onverrichter zaken teruggekeerd De vijf man met hun sneeuwtractor hebben den weg niet kunnen vinden, daar de sneeuw de aanwijzingen, langs den weg aangebracht onzicht baar had gemaakt. Een nieuwe reddingsexpeditie is uitgerust. Admiraal Byrd was in October van het afgeloopen jaar uit New York voor zijn nieuwe onderneming ver trokken, waarvan vooral de door vorsching van de kusten en het bin nenland van de Ross-en de Wed dell-zee hel doel was. De reis naar het Zuiden deed hij met de Jacob Ruppert, een schip 'van 11.000 ton. Het was een wonderlijk samenge stelde lading waarmee de Ruppert uitvoer: er waren hondderd en zestig sledehonden aan boord, maar ook een auto-giro vliegtuig, dat gebruikt zou worden bij het in kaart brengen van nieuw ontdekt land. Er waren ook drie Guernsey melkkoeien om NEÊftLAND'S REISWEEK. Woorden van J. de Wit. Er gaat straks in ons kleine en ons mooie Nederland 'n bizondere gebeurtenis gebeuren; het is een topprestatie van ons kleine Vaderland, daar kunnen w'in het buitenland mee geuren. We kunnen straks in Holland voor een heele week op stap per K L. M., met bussen, booten, treinen, die vragen in dat weekje voor de moeite maar een krats, het zal hier straks een volksverhuizing schijnen. 't Gaat alles met rabat, een reuze week wordt dat, wc hebben 't zoo goedkoop nog nooit gehad. Refrein Op reis, op reis, een heele week op reis, voor 'n kleinigheid naar alle mooie plekken. Wees wijs en reis voor 'n prikje van een prijs Een heele week van reizen en van trekken. Van Hulst tot Ameland vraagt Neêrland U tot klant in dorp en stad, aan bosch en duin en strand. 't Is crisis hier, 't is crisis daar, 't is crisis overal, en iedereen kijkt vrees'lijk op de centen. Maar ach, wie weel hoe lang die crisis nog wel duren zal En w'eten toch nog lekker rijst met krenten 1 De Reisweek is er wat je noemt een prachtgelegenhcid om overal in Holland te logeeren voor weinig spie en even fijn alsof je veel betaalt; we moeten er dus vast van profiteeren. Natuurbad, bioscoop, Artis en nog 'n hoop is alles in de Reisweek spotgoedkoop. (Refrein) Ons landje is veel mooier nog dan menigeen vermoedt, 't heeft uitgezochte, wonderschoone streken, en menigeen die reizen dwars door and're landen doet heeft vaak zijn eigen land niet goed bekeken. Ons Nederland, ons Vaderland, aan velen onbekend, zet overal heel wijd zijn poorten open. Als 't Reisweek wordt kan elk van ons het is een prachtidee het reisgenot voor weinig duiten koopen. Aanstonds vertrekt de trein, wal zal dat zalig zijn 1 Daar gaan we in den zomerzonneschijn. (Refrein) Ziet hier, het lied speciaal voor de Nederlandsche Reisweek gedicht. Een lied, nog zonder muziek. Een lied, dat feitelijk in alle toonaarden in Nederland diende te worden gezongen. Om deze mogelijkheid van scheppingen in allerlei variaties niet te verliezen, verleent de Nederlandsche Reisweek Organisatie aan iederen Kapelmeester, die mede wil werken aan de bevordering van hel toerisme in eigen land, aan het vragen van belangstelling voor datgene wai Ne derland zelf te bieden heeft, het recht aan deze woorden met de taal der muziek een bijzondei relief te verleenen. de ruim zestig leden van de expeditie van versche melk te voorzien. Ver der borgen de ruimen van de Rup pert 2000 ton stookolie, 1200 cylin ders met gasoline voor de vliegtui gen van de expeditie, 400 ton olie voor de Diesel machines. Behalve de auto-giro, werden er drie vliegtuigen meegenomen, een sneeuw auto uitgerust met tractor wielen en skies en dan natuurlijk alles wat noodig is voor het inrich ten van radio stations om het kleine Amerika in de verre witte eenzaam heid in contact te kunnen brengen met de bewoonde wereld. Voorts moest er bij het uitrusten van de expeditie terdege rekening worden gehouden met den gezonden eetlust van de onvervaarde manschap pen van deexpedilic Zoo werd er 1500 ton versch vleesch ingeladen, 25.000 pond meel, drie ton koffie, twee ton suiker, zesduizend dozijn eieren, anderhalve ton boter, 10.000 blikken gecondenseerde melk, twee ton ge rookt en ingemaakt vleesch, vijf ton gemengd meel, vijftig ton ge droogde groente, tien ton gemengde voedingsartikelen en geconcentreerd sinaasappel limoen en citroensap. Zoodat men overtuigd mag zijn, dat welke ontberingen de deelne mers aan de i tocht ook ongetwijfeld te verduren hebben, de honger hen niet behoeft te plagen gedurende den langen, langen nacht, die er, met het inzetten van den poolwinter, over het gebied van sneeuw en ijs is* gevallen. In dezen nacht wordt Byrd, de moedige Byrd met de peinzende oogen vermist. Men zegge niet: wat deed hij ook in de onherbergzame Poolwereld. Want het behoort tot de schoonste trekken in de menschelijke natuur te willen doorvorschen wat niet da delijk voor den mensch open licht. De mensch wil welen wat zich achter het gesluierde beeld te Sais verbergt, ook al zou hij het wegnemen van den sluier met den dood bekoopen. De mensch wil de grens van het mogelijke kennen, zooals een jongen van "waaghalzerij spreken wij dan wil weten of het ijs van een nacht hem zal dragen. Het was geen waaghalzerij van Lindbergom te probeeren den Oceaan over te vliegen. Hij wilde weten of het kon en zijn eenzamen tocht onderne mend, gaf hijgehooraan een hoogen menschelijke aandrift. Om te weten heeft Byrd zich maandenlang alleen gevestigd in een poolwereld, die door menschen op den duur onbewoonbaar is. Met de overige menschheid is hij slechts verbonden door middel van het wonder, dat wij draadlooze telegrafie noemen. Maar, de stem van Byrd wordt niet meer gehoord in den poolnacht. Men behoeft niet dadelijk het ergste te vreezen. Een man als Byrd is een ervaren poolreiziger. Hij heeft in de wereld van sneeuw en ijs groote moeilijkheden weten te overwinnen. Maar al zou hij, on verhoopt niet terug kceren,anderen zullen zich niet laten weerhouden te gaan waar hij bleef: om te weten. Alsof de geboren poolreizigers, zij mochten dan,- om er slechts enkelen te noem n, Peary, Nansen, Amund sen, Ellsworth, Scott, Shacketon heeten, zouden thuis gebleven zijn omdat voorgange s vielen. Zoolang het geheim lokt, wil de mensch het doorgronden. Byrd, beeft het vliegtuig dienst baar gemaakt aan het poolonder zoek. Het zwerven over de wereld zat den knaap in het bloed, want als jongen van twaalf jaar deed hij reeds, zonder geleide, een reis rond de wereld. In April 1926 vertrok Byrd op een eendekker van Fokker met drie motoren uil New—York naar Spits bergen. Slechts door zijn bestuurder, Floyd Bennet, vergezeld, vloog bij den 9 Mei 1926 van Spitsbergen weg met het tweeledige doel: een vlucht naar de Pool en terug of een vlucht naar Peary Land, Byrd vloog in een rechte lijn naar de Pool, die hij bereikte, boven welke hij her haaldelijk rondcirkelde en waarbij hij de door Peary in 1909 gedane waarnemingen verifieerde.. Het volgend jaar deed Byrd met vier gezellen een sensationeele vlucht over de Oceaan naar Versur—Mer in Frankrijk. Byrd's Zuidpool expeditie in 1929 behoeven we niet in het geheugen terug te roepen. Een man als admiraal Byrd, hieraan behoeft men niet te twijfelen, zal aan heel wat moeilijkheden en bezwaren het hoofd weten te bieden, ja weten te overwinnen. Ontkend kan echter niet worden, dat Byrd's eenzame positie hachelijk is. Cholera Epidemie in Britsch-Indië. In de provincie Madras in Br.- Indië is een vreeselijke cholera epidemie uitgebroken. De landwegen zijn bijna onbe gaanbaar tengevolge van de vele ossenwagens, waarmede de dooden worden vervoerd naar de gebruike lijke brandstapels. De officiëele doodenlijst meldt tot dusver reeds ruim 10U0 dooden, maar men vreest, dat het aantal veel en veel grooter zal zijn, daar vele boeren uit angst voor aanmel ding bij de overheid hun dooden heimelijk verbranden. Het werk der doctoren wordt zeer bemoeilijkt door den tegenzin welke de inboorlingen hebben tegen inen ting, daar zij vreezen, daardoor den toorn van de godin, die de epidemie heeft veroorzaakt, nog meer te prik kelen De cholera heeft zich ook uitge breid over de centrale provincies en de vereenigde provincies van Indië, waar reeds 5500 slachtoffers sedert begin Juli zijn gevallen. Groote brand te Singapore Een groote brand heeft te Singa pore een van de inlandsche wijken voor een groot deel in de asch ge legd en duizenden dakloos gemaakt. Het vuur breidde zich uit over een afstand van drie kilometer en heeft honderden huizen vernield. Dank zij de schier bovcnmenschelijke in spanning van de brandweer is zij er in geslaagd, de vuurzee aan den rand van de eigenlijke stad tot staan te brengen waardoor een veel groo- tere ramp is voorkomen. Treinongeluk in Bulgarij Door een verkeerd sein heeft op de lijn SofuKustendil een spoor wegongeluk plaats gehad, waarbij vijf reizigeis werden gedood en elf gewond. De slachtoffers waren ge zeten in den wagon van een perso nentrein, die nabij het station Rado- mir ontspoorde en omviel Mandsjoerijsch munitie depot vliegt in de lucht. Te Sanfin nabij Kirin is een Mandsjoerijsch munitie-depot in de lucht gevlogen. Volgens de voor loopige berichten zijn hierbij 22 menschen om het leven gekomen. Bij het zwemmen verdronken. Woensdagmiddag is uit het Wil- helminakanaal onder de gemeente Hilvarenbeek opgehaald het deerlijk verminkte lijk van den 51-jarigen werklooze, j. Roesten berg, verblijf houdende in een logement aan de Prinses Sophiastraat te Tilburg. De verminking van het lichaam is vermoedelijk toegebracht dooi de schroef van een schip. Zeven paarden verdronken. Doordat bij het passeeren de vlotbrug kantelde, is te Dalfseu een tractor met aanhangwagen, waarin zich acht paarden bevonden, in het water van lui Deventersche Kanaal geraakt. De bestuurder, de veehan delaar Van Wegel uit Hattum, en twee andere inzittenden konden met moeite worden gered. Men slaagde er in één paard levend op den wal te krijgen. De andere zeven dieren zijn echter jammerlijk verdronken. Mislukte record-vlucht. Twee Canadeesche vliegers, kapi tein Leonard Reid en kapitein Ayling, zijn Woensdagmorgen te Wasage Beach in Canada gestart, om te trach. ten het wereldrecord op den langen afstand, dat thans op naam sta^t rao de beide Franschen Codos en Rossi, te verbeteren. Zij maken daarbij gebruik van het- zelfde vliegtuig, waarmede de Molli sons het vorig jaar den Atlantischen Oceaan overstaken. De vliegers zijn Donderdagmiddag op het vliegveld Heston in Engeland gedaald De vliegers, die in weerwil van hun geslaagden tocht over het Noor delijk deel van den Atlantischen Oceaan, het record van Codos en Rossi niet hebben kunnen verbeteren, verklaarden, dat zij voornemens zijn zoo mogelijk morgen weer op te stijgen en hun vlucht in de richting van Bagdad voort te zetten. 13 dooden bij een auto-ongeluk. Een autobus, welke op weg was van Warschau naar Biaiy9tok is van den dijk der rivier in het water ge- reden. Dertien personen zijn ver- dronken, twee anderen bleven, even als de chauffeur, ongedeerd. Massaslachting in Chicago. Op aanwijzing van de regeering zijn te Chicago reeds een millioen stuks vee uit de door de droogte ge. teisterde gebieden opgekocht voor slachting, om een verhongeren der beesten te voorkomen. In welingelichte kringen neemt men aan, dat nog zes millioen stuks vee zullen moeten worden geslacht, eer de situatie op de veemarkt weer als normaal kan worden beschouwd. Te Columbia in den staat Missouri is een temperatuur geregistreerd van 108.4 graden Fahrenheit, te St. Louis (Missouri) van 106 graden. De Franschen zijn de beste wijndrinkers. Uit de jongste statistiek van het Internationaal Landbouwinstituut te Rome blijkt, dat in het afgeloopen jaar in Frankrijk per hoofd der be. volking 146 liter wijn werd gedron ken. Na Frankrijk volgt Italië met 107, Spanje met 80, Algiers met 75 Portugal met 71, Chili met 62 liter per hoofd. In Duitschland, België en Neder land varieert het wijnverbruik tusschen 1 en 9 liter. In Denemarken, Japan, Polen, Zweden en Rusland wordt zeer weinig wijn gedronken. Kantongerecht Den Bosch. De enkele strafzittingen tijdens de vacantie zijn eentonig en saai. De sa menstelling der rechterlijke college's is anders dan gewoonlijk, getuigen ver. schijnen vaak niet en op de publieke tribune komen slechts enkele nieuws- gierigen aanschuifelen en verder is stil, als hadden de dichte drommen van werkloozen plots allen arbeid gevon- den! ,,Of zijn ook zij in .vacantie?' De Kantonrechter had het bij de 1 ste zeer lange zitting tusschen die on- wennige rust door heel erg druk! Toch gaan tientallen zaken, waarbij de schuldigen niet verschenen zijn haas^ tig voort, tot van uur tot uur zoo nu én dan eens ,,stop" gezet wordt, als de betrokkenen in pleno zijn opgekomen. De Langstraat is aan de beurt. En het Land van Heusden en Altena o{ rond dat gewest Daar komt Janus v. d. W. uit He- dikhuizen. Z'n gezicht verraadt dat hij het goed heeft overwogen en in z'n ge- rimpelden kop heeft vastgeheid wat hij allemaal zeggen zal als de gebèfte „edelwaarde heeren" hem zullen spreken. Misschien heeft op z'n Brabantsch de vrouw hem de les geleerd, 't Is geen halsmisdrijf waarvoor Janus zoo'n groot papier uit Den Bosch heeft thuis ge- kregen, 't Gaat maar over een gewone plattelandsherrie. Over de kippen. Die hebben geloopen over andermans grond en hoe Janus, kogelrond in bonkertje geperst, ook tracht aan te toonen: dat hij er de kippen niet „inge- joagen" heeft, de kantonrechter houdt voet bij stuk. Janus had moeten zorgen, dat de kippen niet konden losbreken, om uit te kakelen op het land van buren. k Heb maar 4 kippen, sputtert ie nog tegen. Nou dan, omdat je maar vier kippen hebt, 4.boete, voor elke kip een gulden, besloot de Kantonrechter. Janus kan er ook voor gaan „zitten", voor iedere kip 'n dag! G. P. de R., Sprang-Capelle, een on willige inzake de waterleiding, ƒ1, boete of 1 d. h. Bepaald een koopje. C. H. de V., Haarsteeg, zijn paard onbeheerd laten staan, 5.— boete of 5 d.h. H. H. F., Waalwijk, veiligheid van het verkeer belemmerd, 6.— boete of 6 d. h. L. C. R., Sprang-Capelle, verkeer gevaar gebracht en nummer- en rijbe wijs niet vertoond, ƒ5 en 1 boete RECHTBANK BREDA. Steekpartij te Kaatsheuvel. Voor de vacantiekamer van de recht bank te Breda heeft terechtgestaan de 23-jarige schoenmaker C. J. S. uit Kaatsheuvel, wegens opzettelijke po ging tot doodslag, subs, toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, meer subs, mishandeling met een mes, qepleeqd op Dinsdag 10 Juli j.l. Dien dag heeft de schoenmaker des morgens ruzie gekregen met de naast hem op den Hil wonende vrouw Cor nelia M. T. geb. D., over de kinderen, bij welke twist S. zich zóó boos maakte dat hij zijn buurvrouw plotseling met 'n scherp schoenmakersmes te lijf ging. De verdachte bracht de vrouw 9 won den toe. De vrouw verloor veel bloed en heeft in levensgevaar verkeerd, doch herstelde na eenigen tijd; de dader gaf zich direct bij de politie aan. Thans, na ongeveer 4 weken in het Huis van bewaring te zijn gedetineerd, terechtstaande, verklaarde verdachte, hoe de ruzie ontstaan is. De vrouw zou met een bijl in de hand op hem toe zijn gekomen en hij, driftig en zenuwachtig geworden, had haar met het mes ge stoken. Bij het getuigenverhoor ontkende vrouw Tmet een bijl te hebben ge dreigd; zij had bij de woordenwisseling niets in de hand. Tengevolge van de messteken kan de vrouw haar arm nog niet bewegen als vroeger. Dr. J. P. M. Vercauteren, arts te Kaatsheuvel, die de vrouw heeft ver bonden, legde zijn deskundige verkla ring af over aangebrachte wonden. De Officier van Justitie, mr. O. Graaf van Limburg Stirum, achtte de primair ten laste gelegde poging tot doodslag bewezen en daar niets is ge bleken van een aanleiding tot bijzon dere opwinding van S., werd een ge vangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden gerequireerd. Mr. J. D. Huyer uit Bergen op Zoom achtte de opzet tot dooden niet aanwe zig en bepleitte wegens eenvoudige mis handeling een mildere straf met aftrek van de voorloopige hechtenis en ver- dachte's invrijheidstelling. De uitspraak der rechtbank volg! over 14 dagen. DRUNEN. Op Zondag 12 Augustus zal, als het weer goed is, door de har monie ,,De Volharding" een concert worden gegeven in café „Duinzicht" in de Drunensche Duinen. Wij gelooven dat velen zullen komen genieten van de goede muziek temidden van het heerlijke natuurschoon. Zondag 26 Augustus vertrekken van hier en uit de omliggende plaatsen Waalwijk, v.m. Baardwijk, Loon op Zand, Nieuwkuik, Vlijmen, Haarsteeg, Herpt, Heusden, Elshout en verderop Esch, Boxtel, Oisterwijk, Tilburg, Riel, Alphen en Baarle-Nassau, per autobus sen honderden pelgrims naar de bede vaartplaats Ulicoten ter vereering van den H. Bernardus, patroon tegen jicht, rheumatiek en veeziekten,

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6