Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON f 1 m, DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. I. MMER 65. DINSDAG 14 AUGUSTUS 1934. 57e JAARGANG. ter, 1 met slaa: en lijnt Ike aar S noi 3at ove- ong, s zijt Tijc t»eic 2 S IS ervo eslir tiling" Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG UITGAVE: Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en», franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIET .EN, Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 nor in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. inde e. 2 3 ave. Berg' (Te der gevi nun in tie i bij de V nog allen :enbt SPRANG-CAPELLE. De Opcentenheffing Pers. Be lasting. Het voorstel-B. en W. aangenomen. Verlaging der Biljartbelasting. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad der gemeente Sprang-Capelle onder voorzitterschap van Weth. v. Willigen- T'Cfl-burg. heel Afwezig Weth. Middelkoop en de ;e Giheer Boer. verkt Aan de orde is opnieuw de heffing neesvan opcenten op de Personeele Belas- reedting. sch. De Voorzitter zegt, dat van Ged. der,Staten opnieuw de begrooting 1934 is reg terugontvangen, thans onder de mede- reeddeeling dat het aantal opcenten op de gersGemeentefondsbelasting van 100 op 80 0 enzal moeten worden teruggebracht, in- d gedien de opcenten op de Pers. Belasting ernhiet tot redelijke hoogte worden opge- uzinvoerd. 1. 5 Spr. merkt op dat de raad, door nog 1 z'cinger te weigeren aan het verzoek van jrenGed. Staten te voldoen, in groote moei lijkheden zou kunnen komen. Dan zou- 'ers den n.l. de steunuitkeeringen en de an- jebrdere betalingen binnenkort moeten wor den stopgezet. B. en W. handhaven daarom hun voorstel van de vorige ver- gadering. Zekerheid dat dit voorstel V0Ir,door Ged. Staten zal worden goedge- ;en keurd heeft spr. niet, maar hij heeft wel gegronde redenen om aan te nemen dat iné men er genoegen mee zal nemen. In den rgecHaag is immers met den Hoofdambte- l acinaar overeenstemming verkregen om- Een trent een heffing van 160, 180 en 200 d. opcenten voor huurwaarden van resp. een/ 75-~- 125--' 175.— en boven .tol,/ 175.—. B. en W. hebben de bevoegdheid ge kregen om van de op de begrooting geraamde posten uit te geven. Voor au,®steun is dit een bedrag van 20.000.—, lord van „De Echo van het Zuiden". fr 1 as Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. iode Het hangt er heelemaal vanaf wat u wilt weten, antwoordde ze opgewekt. Ik zal het je vertellen, hernam de inspecteur. We zoeken hier, ja, hoe zal ik het noemen, een soort particuliere gevangenis. Een eenzaam gelegen huis, waar een knap jong meisje zooals jij weer kwam de blos tegen haar wil zou kunnen worden vastgehouden door een paar ellendelingen, zonder dat iemand er erg in heeft. Het meisje behoefde niet lang na te denken. Het zou me niet verbazen als ik U wel op weg kon helpen, verklaarde ze; ik weet hier in de buurt een huis dat 'Har precies geschikt voor is. Waar is het? Het heet Moore House en het ligt ngeveer een halven mijl den weg op, echts van het station, eWie woont er? Voor zoover ik weet is het onbe- oond. Het staat al tijden leeg. Er heeft n dokter gewoond, een zenuw-arts, patiënten in huis nam, maar ik ge- dat de inrichting niet ging en dat daarom weggetrokken is. W Dus liet staat leeg? welk bedrag echter reeds volgende week zal uitgegeven zijn. B. en W. kun nen dan niet de verantwoordelijkheid op zich nemen verdere uitbetaling te doen. De Raad kan daartoe eventueel toch besluiten, maar dan dragen de le den zelf de verantwoordelijkheid en kunnen zij persoonlijk financieel aan sprakelijk gesteld worden. Spr. zegt dit om te wijzen op de moeilijkheden, die een verdere afwijzende houding zou kunnen brengen. De heer Michaël betoogt, dat de raad staat op de grens van wat hij zou mo gen en zou willen doen. Het dreigement van Ged. Staten, dat eventueel de Opc. G.F.B. tot 80 verlaagd zouden moeten worden, acht spr. van geenerlei waar de. Deze 100 Opc. zijn reeds goedge keurd, zegt spr. en dergelijke dreige menten kan men gerust in Den Haag houden, want deze belasting kan toch niet meer verlaagd worden. Wat betreft het uitgeven van van den begrootingspost, moet spr. B. en W. in gebreke stellen. Het college had tijdig moeten aanvragen om te mo gen betalen, evenals dat in Bergen op Zoom gebeurd is. Spr. vreest, dat het hier juist zal gaan als in Dongen. Daar stond de raad eerst ook afwijzend tegenover de eischen, maar toen enkele heeren van Ged. Sta ten de leden waren komen overrompe len, waren er maar 5 leden die bij hun besluit bleven en de rest liet zich over halen om met Ged. Staten mee te gaan. Als goed behartiger van het gemeen tebelang moet spr. zijn standpunt hand haven en zal hij tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De Voorzitter zegt, dat dhr. Michael zich vergist. De begrooting is in haar geheel nog niet goedgekeurd, dus ook niet de 100 opc. G.F.B. Dat B. en W. in gebreke zijn gebleven is evenmin waar, want het college heeft reeds machtiging ontvangen om der ge raamde posten uit te geven. De be schikbare middelen zijn echter nu reeds zoover geslonken, dat nog slechts één week steun gegeven kan worden. Wor den boven het beschikbare bedrag uit gaven gedaan, dan moet de raad dit zelf verantwoorden. Spr. licht de strekking van het voor stel van B. en W. nog nader toe. De Als het tenminste niet pas ver huurd of verkocht is, wel. Maar ik ben er in geen tijden' langs gekomen, trou wens je kunt het van den weg af niet zien liggen. Nadat de dokter vertrok ken was, ben ik er eens in geweest (K»k puur toeval, dat ik u er meer van vertellen kan, voegde het spraakzame, intelligente meisje er jbij, want ik geloof niet dat veel menschen uit Ux- bridge het van binnen kennen. Die dokter scheen niet te willen dat ze hier wisten wat hij er uitspookte ze ver- lelden dat de patiënten er geslagen werden en Jliet altijd ambachtslui en leveranciers van buiten komen. Maar een neef van mij is op kantoor bij een makelaar in Londen; die moest van zijn patroon opnemen wat voor reparaties er ïioodig waren en toen heeft hij mij meegenomen. (De kamers waren ruim en mooi en de tuin zou prachtig kunnen worden, als hij goed in jorde werd geaakt, maar de ven sters en deuren maakten me gewoon bang. Die hadden allemaal ijzeren tra lies. En de meeste deuren hadden zware grendels. Het was zoo griezelig dat ik er gewoon van rilde! Zoowel inspecteur Winter als Sir Reginald vroeg zich af, hoe het kwam dat niemand zijn bijzondere aandacht had gevestigd op dit huis, dat een ideale gelegenheid leek voor 'n schurk als Voles net de kerel om zooiets uit te vindenom zijn slachtoffer onderdak te brengen. Ze konden het alleen maar verklaren uit de afgezon derde ligging, de onzichtbaarheid van den weg af, het langdurige onbewoond zijn, het feit dat slechts weinigen van de bewoners van het stadje het ooit hadden betreden, dat geen sterveling er tot nu toe op was gekomen het hun als einddoel van hun rusteloos zoeken 400 laagste perceelen blijven op 160 Opc., dus evenveel als zij tot heden be taald hebben, 300 perceelen worden met 20 Opc. verhoogd tot 180 en 225 perceelen komen op 200 Opc. Spreker vreest dat, wordt dit voorstel niet aan genomen, de raad gedwongen zal voor den 200 opc. over de geheele linie te heffen, zoodat de menschen dan nog meer gedupeerd worden. De heer de Bas vindt de voornaam ste moeilijkheid dat het gevaar bestaat, dat de steunregeling zal vastloopen. Dat de Raad zelf financieel verant woordelijk zou zijn, moet volgens spr. voorkomen worden, daarvoor is men toch geen raadslid. In deze omstandig heden acht spr. zich niet meer verant woord door tegen het voorstel van B. en W. te stemmen. Hij hoopt, dat het bij de volgende begrooting gelukken zal de eindjes aan elkaar te knoopen, zoodat de raad zijn zeggenschap niet heelemaal zal ver liezen. De heer Michoel blijft bij zijn stand punt. Dat er dreigementen zouden ko men, had spr. wel voorzien, maar hij hoopt dat de heeren in Den Bosch en in Den Haag er nota van zullen nemen dat de raad beter met de toestanden in Sprang-Capelle op de hoogte is dan zij. Vorig jaar is als maatstaf voor de Pers. aan te wijzen. Een hoogen dunk van de schranderheid der Uxbridge'sche dienaren van politie gaf het hun in elk geval niet! Maar daarom niet ge treurd een goede bestiering had dit schrandere kind hun pad doen krui sen. Als we klaar zijn met eten, wil je er dan in de auto met ons heengaan? vroeg Sir Reginald. Ze aarzelde en opnieuw bloosde ze. Ik ben wel vrij vanavond, maar ziet u, er wacht iemand op me. Die iemand is natuurlijk een jon geman dat hoeven we niet te vra gen! mengde Winter zich lachend in het gesprek. Neem hem maar gerust mee, hoor. Als; hij wil Stel je voor dat hij niet zou wil len! Wij zitten voor en doen een plech tige gelofte niet om te zullen kijken, nietwaar Mr. Winter? Ik zou zeggen, hel is een buitenkansje voor hem, schertste Sir Reginald. Geen half uur later boorden de felle koplampen van de auto zich door de toenemende schemering en suisde de wagen langs den stillen weg naar Moore House. Sir Reginald zat aan 't stuur met den inspecteur naast zich; de eereplaatsen werden ingenomen door het dienstertje en haar vriend. Hier is het, kondigde het meisje op een gegeven oogenblik aan, met iets spijtigs in haar stem. Sir Regi nald's voorspelling was uitgekomen en de rit had veel te kort geduurd naai den zin van de jongelui. Is dit de eenige ingang? vroeg de politieman, terwijl hij uitstapte voor het groote hek. Ja, mijnheer, die muur loopt om de heele bezitting en< het is een groote Belasting genomen de huur die de men schen verwonen, nu komt deze verhoo ging. Spr. acht daardoor de P.B. zoo drukkend, dat niemand het meer ver antwoorden kan. Spr. vindt de G.F.B. billijker dan de P.B., omdat de eerste tenminste van de inkomsten geheven wordt, terwijl de tweede daarmee geen rekening houdt. Het dreigement dat de G.F.B. verlaagd zal worden, acht spr. dan ook zeer on gemotiveerd. Wat moet nu de raad doen? vraagt spr. zich af en hij meent dat de middel moot en de lagere klasse ontlast moeten worden. De financieele verantwoorde lijkheid neemt spr. op zich. De Voorzitter: Niemand is enthou siast voor deze zaak. Wij gelooven ook wel dat wij de plaatselijke toestanden beter kennen dan in 's-Bosch of in Den Haag. Maar men moet de zaken zien zooals ze zijn. Men blijft eischen stellen. Het zijn geen dreigementen meer, maar we staan voor feiten. En wij zullen ervoor verantwoordelijk zijn als de menschen straks zonder steun naar huis moeten worden gestuurd. De heer Michael: ^Dan moeten die menschen maar naar Den Haag om steun gaan. Laten ze de gemeente maar failliet verklaren. De Voorzitter: Geeft U dan maar eens een weg aan om den wil van den raad door te zetten. De heer Michael: Dat is vorige maal ook al gevraagd. Als we dat konden zou het gemakkelijk zijn. Wij hebben getracht om het voor onze gemeente zoo goed mogelijk te maken, maar om dat ze 't in den Bosch en in den Haag veel beter weten, willen ze ons dwin gen, niettegenstaande het feit dat we 't uitgestooten bedrag door bezuinigin gen reeds van 23000.— tot 13000.— hebben teruggebracht. De kleine man, die van 7.— steun een huishouden moet onderhouden, kan men toch geen pers. belasting laten betalen. De heer de Bas: De toestand heeft zich na de laatste vergadering gewij zigd. De dreigementen van Ged. Staten zijn nu veel ernstiger. Als een andere weg gewezen kon worden zou ik daar heen gaan, maar ik zie geen uitweg en zal daarom van twee kwaden het uitgestrektheid. Gesloten, verklaarde de inspec teur, nadat hij aan het hek gerammeld had. Hij tuurde door de tralies of hij een glimp kon opvangen van lichten in het huis. Dat geeft niets, meende 't meisje, het huis staat een heel eind naar bin nen en ligt verborgen achter hoornen. Toch hen ik van plan het te be kijken, kwam het beslist over Cars- haw's lippen, muur of geen muur, hek of geen hek. Maar het hek heeft scherpe pun ten en boven op den jnuur zijn scher pe glasscherven, wist hun geleidster te vertellen. Dergelijke (voorzorgsmaatregelen kunnen onschadelijk worden gemaakt door een ladder of een opgevouwen dekkleed of zelfs een dikke overjas, oordeelde Winter. Ik ben loodgieter van mijn vak, deelde de jongeman mee. Als u wilt, kan ik wel een uitschuifbare ladder en een dekzeil gaan halen. Maar, voeg de hij er weifelend hij, kan ik er geen last mee krijgen? Schaam je wat, Jim, berispte zijn verloofde, die hij met Polly had aangesproken. Er is daar misschien een meisje dat zich geen (raad weet, zou je daarvoor niet wat durven wa gen? Stel je eens voor, dat ik in de narigheid zit.... Sir Reginald Carshaw pchtte thans het oogenblik gekomen om zich be kend te maken. Hier is mijn kaartje. Lees het maar bij het licht van de lantaarns. Ik stel mij aansprakelijk voor alle ge volgen en alle schade en zal je be hoorlijk betalen voor al je moeite. Jim gaf zich gewonnen. Die belooning hoeft niet. Ik heb minst slechte kiezen. De heer Michael: U praat evenals die zes uit Dongen, U kapseist! Ik wil voor den heelen raad de verantwoor delijkheid aanvaarden. De Voorzitter: U vergeet dat de kleine man door de voorgestelde ver hooging juist niet getroffen wordt. De heer Michaël: En U vergeet dat die in 1932 al voldoende getroffen zijn door de herschatting der perceelen. De heer Verheijden. Die herschatting was een grove onbillijkheid. Men stuurt maar iemand uit Waalwijk hier heen en die knapt het zaakje wel op. Wij zitten in het moeras en we moeten er uit komen, maar ik zie daarvoor geen kans. Vandaag kunnen we dit gat stop pen, maar volgend jaar komt er een veel grooter gat aan de andere zijde. Er is geen kwestie van dat we er nog ooit uitkomen. Nu wordt ons het mes op de keel gezet, maar daar blijf ik koud on der. Ik vind het jammer dat de werk- loozen zonder een cent in hun hand zul len moeten blijven staan, maar dit is 'n argument waardoor ik geneigd ben over mijn hart te gaan strijken, ondanks het feit dat ik het met dhr. Michael eens ben. De heer Michael: U moet eens in Amsterdam gaan kijken. Daar wordt wel steun uitgekeerd of er geld is of niet. De heer Timmermans merkt op, dat er nog geen zekerheid bestaat dat dit voorstel zal worden goedgekeurd. Blijft die goedkeuring uit, waarvan moet dan de steun betaald worden? De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten met een regeling als wordt voorgesteld, zeer waarschijnlijk genoegen zullen ne men. Mocht de goedkeuring niet wor den gegeven, dan treft den raad qeen schuld. De heer Kraak ziet zich genoodzaakt voor het voorstel van B. en W. te stemmen, nu de mogelijkheid bestaat, dat men anders aan de steunregeling gaat knagen. De heer Michaël: Nu met stopzetting der steunuitkeering gedreigd wordt, gaat de raad zich anders gedragen. Dat is niet fair. De heer Verheijden: Ik zal noodge dwongen voor-stemmen, maar wat U gezegd hebt over de financieele verant- graag wat voor een meisje in nood over. Maar om voor inbraak de gevan genis (in te gaan.... dat is wel een beetje risico. Het is eigenlijk onwettig wat we gaan doen, richtte Winter zich tot Sir Reginald, terwijl de auto naar Ux- bridge terugreed om inklimbenoodigd- heden te halen. U kunt hoogstens aan geklaagd worden wegens huisvrede breuk, wanneer ik verklaar dat u geen misdadige bedoelingen had. Waarom gaat u niet mee? Het is heter van Piet. U, als par ticulier, lieht een excuus in Uw ver langen uw verloofde te bevrijden, als er spectakel komt of wanneer er bij voorbeeld deuren moeten worden in- gerammeld. Ik, als politieambtenaar, kan niets doen zonder bevel tot huis zoeking. Als u het meisje daar aan- tieft, is het misschien wat anders. Maar in dien stevigen vriend daar achterin hebt u een pootigen bondge noot, lijkt me, nu hij gerustgesteld is over de mogelijke gevolgen. De poolige bondgenoot was zoo goed als zijn woord en verschafte de be loofde ladder en het dekzeil. Boven dien overhandigde hij den baronet een slevigen schroefsleutel. Hij zelf hield een bijl in reserve. Als je dingen doet, moet je ze goed doen, merkte hij filosofisch op. De auto voerde hen in snelle vaart weer naar „Moore House". De weg lag zoo goed als verlaten; op hun drie tochten waren ze vrijwel geen voet gangers tegen gekomen en geen enkel voertuig. De kust was dus veilig en het be klimmen van den muur zou nog geen halve minuut werk zijn. (Wordt vervolgd). Be Echo van het Zuiden, (Vaalwy&scie en Langstraatsebe Conrant, zitlt j r

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1