BUITENLAND. BINNENLAND. BAT'A TE BEST. woordelijkheid van B. en W. en de raadsleden, dat lap ik aan mijn laars! De Voorzitter: Zooiets is toch meer dere malen voorgekomen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna in stemming gebracht en aange nomen, met alleen de stem van den heer Michaël tegen. Op voorstel van den voorzitter hecht de raad zijn goedkeuring aan een for maliteit betreffende de leening aan de Waterleiding Mij. N.W. Brabant. Winkelsluiting. Bij de Rondvraag vestigt de heer Michaël de aandacht op de circulaire van den Minister inzake langere open stelling der winkels op Zondag. Spr. acht het gewenscht deze circulaire goed onder het oog te zien, daar ook in deze gemeente vele winkeliers graag hun za ken langer open zouden houden. De Voorzitter zegt toe, het rond schrijven te zullen behandelen. Biljartbelasting. Op verzoek van den heer Michaël wordt nog behandeld een verzoek van de caféhouders om verlaging der bil jartbelasting met 50%. De Voorzitter zegt, dat dit verzoek nog niet in B. en W. behandeld is, als de raad echter zelf een voorstel doet is spr. bereid dit in omvraag te brengen. De heer De Bas zegt, dat de biljart belasting, die thans 52.bedraagt, veel te hoog is, en stelt voor aan het verzoek te voldoen. De heeren Verheijden en Michaël steunen dit voorstel. Het voorstel wordt aangenomen met alleen de stem van dhr. Kerst tegen. De vergadering wordt daarna geslo ten en de Raad gaat in geheim comité WASPIK. Wegenverbetering. Subsi die R.K. H.H.S. Waalwijk. Verlaging der watertarieven. De steunuitkeeringen te laag. Vrijdagavond kwam de gemeente raad van Waspik in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester P. Dekkers. Aanwezig alle leden. De wegenverbetering. Alvorens over te gaan tot de behan deling der agenda-punten richt de Voorzitter een woord tot het provin ciaal bestuur. Spreker heeft allen lof voor de prachtige verbetering der pro vinciale wegen onder de gemeente Waspik en hij brengt daarvoor aan den Provincialen Waterstaat dank. Aan de orde: 1. Mededeelingen. Verslag van den Warenkeurings- dienst wordt ter inzage gelegd. De Watertarieven. Verslag Waterleiding Mij. idem. Naar aanleiding van dit laatste ver slag zegt de voorzitter, dat hij ook in de laatste vergadering der maatschap pij er weer op aangedrongen heeft tot tariefsverlaging over te gaan. Spr. is gemachtigd mede te deelen dat de ver laging waarschijnlijk 1 Jan. a.s. zal in gaan. Hoe groot de verlaging zal zijn, is afhankelijk van de besluiten van den minister. Van Ged. Staten is mededeeling ont vangen dat het presentiegeld voor raadsleden is gesteld op 2.50 per ver gadering. Van Ged. Staten is voorts ontvangen de goedkeuring der begrooting 1934. Ged. Staten hebben medegedeeld dat zij hun goedkeuring hechten aan het raadsbesluit tot verlaging der huur van de woningen der bouwvereeniging. Werkloozen en Ziekenfondsen. Van den Minister van Sociale Zaken is een schrijven ingekomen, waarin de wensch wordt geuit dat de werklooze arbeiders lid der Ziekenfondsen blijven ook omdat de gemeente anders wellicht voor hoogere kosten zou kunnen komen te staan. Daarom deelt de Minister mede, dat er geen bezwaar tegen is dat de ge meente de werkloozen helpt met het betalen der contributie en hij beveelt 'n regeling aan, waarbij deze kosten ge deeltelijk gedragen worden door de ge meente, de verzekerden en de fondsen. Deze mededeeling wordt voorloopig voor kennisgeving aangenomen. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, den penning meester van het Burg. Armbestuur en den administrateur van de Woning bouwvereniging. Alle kassen zijn in orde bevonden. Het Burg. Armbestuur had ontvan gen 23707.21 en uitgegeven ƒ21638.30 zoodat 'n saldo resteerde van 2068.91. Salarissen te laag? De Voorzitter doet mededeeling van een adres van het gemeentebestuur van Geertruidenberg aan Ged. Staten, waarin verzocht wordt de salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers van kleine plaatsen met 10% te verhoogen, ter compenseering van den verhoogden pensioenaftrek. De Voorzitter merkt op, dat de sala rissen dezer categorie van ambtenaren in deze provincie veel te laag zijn in verhouding tot andere provincies. De heer Brokx acht de strekking van het adres sympathiek. In 1930 zijn Ged. Staten met de verhooging van salaris sen begonnen, echter niet bij de kleine, maar bij de hooge salarissen. Toen de lage salarissen aan de beurt kwamen, is men met de verhooging opgehouden. Daarom is spr. het met het adres ten volle eens. Met 7 tegen 4 stemmen wordt beslo ten aan het adres van Geertruidenberg adhaesie te betuigen. Tegen de heeren v. Dongen, v. d. Rijken, A. Pruijssers en Langerwerf. 2. Vergoeding aan Bijz. Scholen. Conform het voorstel van B. en W. wordt de vergoeding gesteld op 6. per leerling. Subsidie R.K.H.H.S. Waalwijk. 3. Verzoek om subsidie van de R.K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk. De Voorzitter zegt, dat de adressan ten, W. v. Velthoven en Kools hun kinderen naar deze school willen zen den. Het schoolbestuur eischt echter van de gemeente een subsidie van 100 per leerling. Wordt de subsidie niet ge geven, dan worden de kinderen niet toegelaten. Indertijd is in het accoun tantsrapport aanmerking op deze sub sidie gemaakt, maar naderhand is door de regeering medegedeeld dat deze scholen wel mogen worden gesubsi dieerd. Over 1934 kan geen bijdrage meer aan de school gegeven worden, omdat de begrooting vror dat jaar is vastgesteld. Spr. stelt echter voor, voor 1935 voor elk der 4 leerlingen 100. subsidie te geven. Weth. Vloeimans acht 't gewenscht de school te Waalwijk te subsidieeren, en hij vraagt zich af, waarom deze school uitgesloten zou moeten worden, terwijl voor andere scholen wel betaald v/ordt. De Voorzitter leest nog een brief van het schoolbestuur voor, waarin gezegd wordt, dat geen nieuwe leerlingen uit deze gemeente kunnen worden aange nomen, zoolang de verschuldigde sub sidie nog niet betaald is. Over 1934 is n.l. yen subsidie gegeven, daar deze post op advies van den accountant uit de begrooting gelicht was. Spr. zegt voorts, dat de Pastoor heeft medegedeeld, dat het Kerkbestuur de school met 200.— gesubsidieerd heeft. Do heer v. Dongen acht het ge wenscht dat de menschen de studiekos ten van hun kinderen zelf betalen. Daar hij echter de Handelsschool te Waal wijk van groot belang acht wil hij voor 1935 subsidie geven. De subsidie over 1934 wil spr. echter niet meer voldoen. De heer v. d. Rijken merkt op, dat er gemeenten zijn, waar de ouders der leerlingen een gedeelte der subsidie aan de gemeente vergoeden. Spr. vindt dat het schoolbestuur ontijdig met deze aan vrage komt en hij vindt het niet billijk dat men nu reeds de gemeente wil dwingen een post te voteeren voor de begrooting 1935. De Voorzitter wijst op de gevolgen, die een weigering zou kunnen hebben. De ouders zouden dan hun kinderen naar een Rijks H.B.S. kunnen sturen en daardoor zou de gemeente wettelijk verplicht zijn om ƒ400.— per leerling subsidie te geven. Bovendien zou daar door de leerlingen de gelegenheid ont nomen worden om Katoliek onderwijs te genieten. De heer Brokx wijst op de groote be- teekenis die de school te Waalwijk ook voor Waspik heeft. Besloten wordt voor 1935 een sub sidie te geven van 100 per leerling. Tegen stemden de heeren A. Pruijs sers en W. Pruijssers. 4. Wijziging verordening veldwach ters. De Voorzitter zegt, dat de salaris regeling gewijzigd moet worden. Deze bedroeg tot heden 1400 tot 1600 en moet worden 1300.tot 1600.De vergoeding voor woninghuur moet van 150.tot 100.verlaagd.worden. De Raad gaat daarmede accoord. 5. Invordering Straatbelasting. Ged. Staten verzoeken in de veror dening op de Straatbelasting de bepa ling op te nemen, dat voor onbewoonde huizen maandelijks 1/12 der betaalde belasting wordt gerestitueerd. De raad gaat daarmee accoord. De Tol te Waspik-Boven. De Voorzitter zegt, dat van den Commissaris der Koningin een brief is ingekomen, waarin bezwaar wordt ge maakt tegen de tolheffing op den parti culieren weg van dhr. Hamers te Was pik-Boven. Deze weg is kadastraal wel niet als openbaar aangeduid, maar hij wordt toch als zoodanig gebruikt. De Commissaris geeft daarom in overwe ging met den eigenaar van den weg te onderhandelen over opheffing van de tol. De gemeente zou dan den weg in onderhoud en beheer moeten nemen en den eigenaar een schadevergoeding ge ven. Een andere oplossing zou, volgens den Commissaris, zijn de verharding van den Geerweg, zoodat het publiek voortaan van dezen weg gebruik kan maken en de tol niet meer behoeft te passeeren. De Voorzitter merkt op, dat de Geer weg onder Sprang-Capelle behoort. De heer v. d. Rijken wil het gemeen tebestuur van Sprang-Capelle verzoe ken den Geerweg te verharden. Deze gemeente heeft z.i. meer belang bij de opheffing der tol dan Waspik. De heer Brokx merkt op, dat een de finitieve oplossing verkregen zou kun nen worden door den aanleg van een weg achter Zijlmans. In dezen tijd van bezuiniging zal daarvan z.i. echter wei nig kunnen komen. Spr. zou het schrij ven daarom maar voor kennisgeving aannemen. Met algemeene stemmen wordt be sloten niet met den tolheffer te onder handelen. De Voorzitter doet nog de mededee ling dat de gemeente-rekening 1933 door Ged. Staten is vastgesteld op 48509.80 in ontvangsten en 43084.21 in uitgaven, dus met een batig slot van ƒ4564.30. Bij de Rondvraag vraagt de heer v. d. Rijken een onderzoek te doen instel len naar de boomen aan den Parallel weg. De heer W. Pruijssers zegt, dat de boomen niet goed onderhouden worden en van de droogte te lijden hebben ge had. Spr. wenscht dat de politie zal toe zien dat kinderen de boomen niet ver nietigen. De Voorzitter zegt, dat de boomen nooit goed zijn geweest. Spr. zal zien wat er aan te doen is. De steunregeling. De heer Jac. Smits stelt voor de steun met ingang van 1 Sept. met 1. te verhoogen. Spr. acht de norm thans zoo laag dat de werkloozen geen be staan meer kunnen vinden. Verschillen de gezinnen zijn reeds door de bakkers op rantsoen gesteld en in die huisgezin nen wordt bittere armoede geleden. De sreunbedragen zijn geleidelijk aan al met een paar gulden omlaag gegaan en bedragen thans nog 6 voor ongeorga niseerden en 7.voor georganiseer- d'.-n. Spr. meent dat men met die be dragen het winterseizoen niet kan in gaan, en stelt voor de uitkeeringen met 1.te verhoogen. De Voorzitter moet toegeven dat vele gezinnen er met hun steun niet kunnen komen. De toeslag zou echter geheel voor rekening der gemeente moeten komen. De heer Brokx: Zou dat kunnen? De Voorzitter: Tot heden gaat het goed, maar wij weten niet wat de toe komst brengen zal. Als wij er vrij goed kunnen komen is er geen bezwaar tegen dat wij den toeslag geven. Wij zijn in de laagste steunklasse ingedeeld; we zouden den Minister kunnen verzoeken Waspik in een hoogere klasse te plaat sen. Weth. Vloeimans vraagt zich af, hoe de werkloozen van hun steungeld, na dat huishuur en waterleiding betaald zijn, nog brood kunnen koopen. De Voorzitter zegt, dat tegen den winter ook met de armen-bedeeling an dere maatregelen genomen moeten wor den. Spr. wil daarvoor een commissie benoemen, die met de verschillende in stellingen voeling houdt. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten den minister te verzoeken Waspik in een hoogere steunklasse te plaatsen. De vergadering wordt hierna ge sloten. ELSHOUT. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 10 Aug. '34 des namiddags half 8. Voorzitter de Edelachtbare Heer Mr. v. d. Heijden. Aanwezig alle leden. De notulen der beide vorige vergade ringen worden voorgelezen en goedge keurd, nadat de voorzitter nadere aan vulling heeft gegeven op het besluit, dat na heropening der vorige vergadering genomen is, om het ophalen der sloten op de pachters te verhalen. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken: a. Dankbetuiging van H.M. de Ko ningin. b. Besluiten van Ged. Staten waar bij goedkeuring verleend wordt aan de Raadsbesluiten tot wijzi ging der gemeente-begrootingen voor 1933 en 1934. Beide stukken worden voor kennis geving aangenomen. c. Brief van Ged. Staten houdende aanmerkingen op het besluit tot wijziging van de Vleeschkeu- ringsverordening, met voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging. De voorgestelde wijziging wordt goedgekeurd. De heer v. Lieshout vraagt, of het absoluut noodzakelijk is om, ingeval 'n beest dood gaat b.v. aan miltvuur, ken nis te geven aan den veearts. De Voorzitter zegt, dat men alleen kennis behoeft te geven aan het ge meentehuis, dan is verder de zaak in orde. Alleen als men het vleesch nog gedeeltelijk wil verkoopen, moet een veearts er bij gehaald worden om te constateeren of het voor consumptie geschikt is. 2 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1934. Dit betreft slechts een administratie ve formaliteit en wordt goedgekeurd. 3. Voorloopige vaststelling der gem.- rekening over 1933. De gewone dienst w:jst een-nadeelig slot aan van 518.08, wat de Voorzit ter, gezien de moeilijke omstandigheden voor deze gemeente, zeer gunstig acht, vccral als men in aanmerking neemt, dat het jaar met een nadeelig saldo van ƒ689 werd begonnen en er in 1933 ersJ.iillende oude rekeningen zijn be taald. De toekomst zou zich zelfs helder laten aanzien als de nieuwe regeerirgs- maatregelen de begroeting niet zoo on gunstig hadden beinvloed. 4. Aanbieding der gemeente-begroo- tmg voor 1935. De Vobrzitter zegt dat, ingeval de gemeente wordt opgeheven, er geen be grooting voor 1935 behoeft te worden opgemaakt, tenzij Ged. Staten zulks toch noodig zouden achten ten gerieve van de andere gemeente. Indien er een begrooting noodig is, zullen de leden er een thuis krijgen. Rondvraag. De heer v. Mook vraagt, of het niet mogelijk is om, als er een beest in de wei sterft, dit direct weg te halen als net is aangegeven. Het is voorgekomen dat het er 2 dagen bleef liggen. De Voorzitter zegt, dat hij met den Vleeschkeuringsdienst Kring Heusden overleg heeft gepleegd om, evenals in Waalwijk, een centrale ophaaldienst te orqaniseeren. In Waalwijk bouwt men daartoe een cadaverhuisje, waarheen de doode dieren onmiddellijk kunnen v/orden heengebracht. De besprekingen hebben nog geen resultaat gehad, maar met den nieuwen burgemeester van Heusden, die tevens voorzitter van de zen kring is, zal de voorzitter ten spoe digste dit plan bespreken. De heer v. Mook vraagt of de werk verschaffing hier niet zoo spoedig mo gelijk in het leven kan worden geroe pen. In Drunen wordt er ook in den zomer mee doorgegaan. De Voorzitter zegt, dat in Drunen ook des zomers meer werkloozen zijn. Hier zijn er maar 3 en die kunnen op andere manier geholpen worden. Men dient er rekening mee te houden dat de gemeente niet te zwaar belast wordt, want het toezicht op een paar menschen kost evenveel als op een grooter aantal. B. en W. zullen zoo spoedig mogelijk deze zaak onder het oog zien. De heer de Baay vestigt nog de aan dacht op een brandput die door verhoo ging van den weg in een kuil is komen liggen. De Voorzitter zal deze direct laten ophoogen. Hierna sluiting. De achteruitgang der dagbladen. Van dag tot dag wordt dc toestand van de Duitsche pers slechter. De volgende cijfers zijn ontleend aan een ambtelijke statistiek 1932 aantal dagbladen in Duitsch- land 2703; 1934 aantal dagbladen in Duitschland 1128, van de 1575 kranten die dus verschenen zijn werden er 1248 door verboden opgeruimd. Weekbladen verschenen erin 1932 348; in 1934 nog 102. De gemiddelde totaaloplage der Duitsche pers per maand was in 1932 nog 1 milliard en was in Juli 1933 reeds gevallen op 300 000. Redactiepersoneel in 1932 nog 19.200 man, thans ongeveer 5000. Daartegenover staat den ontzag lijken vooruitgang der buitenland- sche bladen in Duitschland, voor namelijk de Zwitsersche kranten, ook Tsjechische, Oostenrijksche en Hongaarsche. De strijd in China. Maarschalk Tsjang Kai Shek heeft zich met de leiding der regeerings- troepen in Foetsjau, dat zooals men weet door communisten bedreigd wordt, belast. Spoorwegramp in Roemenië. Nabij Croiova in Roemenië heeft een vreeselijke spoorwegramp plaats gehad. Twee benzinetreinen zijn tegen elkaar gebotst en in brand gevlogen. Het vuur was tot 40 K.M. in den omtrek zichtbaar. Starhemberg te Rome. Vorst Starhemberg is per vliegtuig in Rome aangekomen om daar met Mussolini een bespreking te hebben over de jongste gebeurtenissen en over Oostenrijks toekomst. Von Habicht en Frauenfeld gearresteerd Naar de »United Press» uit be trouwbare bron verneemt, zijn te Munchen von Habicht, Frauenfeld en een groot aantal andere Oosten rijksche nationaal—socialistische leiders gearresteerd. Men beschouwt dezen stap als een bewijs van Duitschlands goeden wil tegenover Oostenrijk. Ook heet het, dat de 1000 Mark- »Sperre» voor Duitschers, die Oos tenrijk willen bezoeken, zou worden opgeheven. Een uitlating van Starhemberg. Starhemberg heeft in een particu lier gesprek met journalisten te kennen gegeven, dat hij een her haling van den nat. soc. opstand voor het einde des jaars mogelijk acht. De regeering is echter gewa pend, zeide hij. Dr. H. P. Berlagef Zondagochtend is te zijnen huize in Den Haag in den ouderdom van 78 jaar overleden, dr. H. P. Berlage, een van Nederlands grootste bouw meesters. Dr. Berlage was reeds geruimen tijd ernstig ongesteld. Dr Berlage wordt door alle heden- daagsche architecten beschouwd als de pionier en de leidsman, de moedige baanbreker van de moderne Neder- landsche bouwkunst. Zijn beursgebouw te Amsterdam heeft een geheel nieuwe periode in de Nederlandsche bouwkunst ingeleid waarin met de imitatie van vroegere stijlen finaal gebroken is. Vele eerbewijzen, nationale en in- ternationale zijn hem ten deel geval len, doch het meest teekenende daar onder is dat, hetwelk hem werd gebracht door den Amsterdamschen Gemeenteraad, toen deze, tot den bouw van een nieuwe brug over den Amstel besluitend, niet slechts Berlage uimoodigde, het ontwerp daarvoor te maken, doch bovendien besloot, de brug naar hem te noemen, als een huldebetoon voor het vele, dat hij niet alleen door zijn eigen werk, doch ook door zijn invloed op andere architecten tot verfraaiing van de stad heeft bijgedragen. Groote animo voor de Ned. reisweek. De Nederlandsche reisweek, welke van 20 tot en met 27 Augustus wordt gehojden, in samenwerking met alle groote Nederlandsche vervoeronder. nemingen, de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer en tal van andere instellingen, op initiatief van de Ned. Reisvereeniging, mag zich in groote belangstelling verheugen. Men hoopt, dat he getal van 15.000 legitimatiebewijzen zal worden be. reikt. Thans hebben zich al meer dan 700 hotels en restaurants aangemeld voor plaatsing op de reductielijst. De legitimatiebewijzen zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij het secre tariaat van „Waalwijks Belang". De bescherming van het Zuiden. In de jaarvergadering der R. K. Werkgeversvereniging in het Dio cees Den Bosch, op 6 Juli j.l. te Tilburg gehouden, is besloten ad haesie te beluigen aan de actie door de Zuidelijke burgemeesters gevoerd, om tot een betere militaire be scherming van het Zuiden en daar door van bet geheele land te ge raken. Naar wij vernemen heeft thans ook de R. K. Werkgeversvereniging in het Diocees Breda, adhaesie be tuigd aan bovengenoemde actie. l entoonstelling stad Tilburg gesloten. Zondagnacht om 1 uur is de Til- burgsche Tentoonstelling die vanaf 28 Juni geduurd heeft, in eere ont slapen. Minister Deckers was Zaterdag de laatste officieele gast. Z.Exc. toonde zich opgetogen over den ganschen opzet en vernam van de bestuur— deren, die hem rondgeleidden, met blijkbare ingenomenheid, hoe hel verloop was geweest. Van meet af heeft deze tentoon stelling in een goeden roep gestaan en eiken dag schier nam de toeloop van heinde en verre al grooter af metingen aan. Het zijn er alles bij een vele tienduizenden geweest. En vooral de enkele laatste dagen leek het welhaast op een volksverhuizing. Meermalen hebben we een en ander geschreven over toestanden bij Bat'ó in Best. Voor het „hoor en wederhoor' laten we hieronder volgen wat de heer C. Roestenberg te dien aanzien o.m. schrijft in de R.K. Fabrieks-Arbeider Bat'a te Best. Den laatsten tijd gaf men van zekere zijde in de pers eenige mededeelingen - ten beste over staking bij Bat'a te Best, waarvan de oorzaak zou zijn te zoeken in enkele vacantiedagen zonder daar voor loon uit te betalen. Men deed ook mededeeling over ont slag aan 12 arbeiders en men vond het ook noodig er aan vast te knoopen, dat er loonen aan volwassen menschen uit-1 betaald werden van 6.a 7.per week. Een en ander naar hartelust on der het motto: men zegt, en: naar ver luidt, en: ons kwam ter oore, enz., enz., zooals men dat gewoonlijk kan ver wachten van menschen, die graag af geven en aanvallen zonder met hun naam voor den dag te komen; kortom, van dat soort van menschen, dat in een dusdanig geschrijf het middel zien om de aandacht van zichzelf af te leiden, wetend, dat op eigen erf het onkruid welig tiert. Na een door ons ingesteld onderzoek Ti-v aan den kant der arbeiders, gevolgd door een conferentie met de directie van Bat'a, is ons gebleken, dat de aan gelegenheid in hoofdzaak anders was dan in de pers is weergegeven, wijl het geschil als zoodanig niets met de va- cantie te maken had. Inderdaad heeft zich een geschil voorgedaan in de afdeeling overleder- stanzerij. Van den kant der stanzers^ meende men, dat geen bevredigend eindloon per week kon worden bereikt Daarentegen was de leiding van oor deel (zoo verklaarde men ons) dat niet het tariefloon, doch wel een tekort aan; prestatie bij de stanzers, de-oorzaak was. Het gevolg was. dat een 10-tal stan- zers op Vrijdag 13 dezer des morgens w, u weigerde aan te vangen met werken, ondanks een der heeren zou hebben aangemaand zich schriftelijk met hunne bezwaren officieel te wenden tot de di- s n iib

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2