NIEUWS UIT HEUSDEN. RECHTZAKEN. rectie. Het verder gevolg is geweest, dat de directie op grond van dienstwei gering 10 arbeiders heeft ontslagen en den loop dezer zaak op 16 dezer per circulaire ter kennis heeft gebracht aan haar personeel, van welke circulaire wij den inhoud hier in zijn geheel laten vol gen: Best, 16 Juli 1934. Aan onze medewerkers. Wij hebben 10 stanzers ontslagen, welke Vrijdag om 7 uur 't werk niet hebben opgenomen. Onze stanzers hebben de mogelijk heid om een normale verdienste van 30.— per week te halen, wat wij als een behoorlijk loon beschouwen. In denzelfden tijd en onder dezelfde condities heeft de instructeur Freis in week 23 een loon van ƒ35.80 ver diend waarbij de beste van deze stan zers slechts 20.- gehaald heeft. Wij kunnen aan niemand meer be talen dan voor het werk wat hij heeft verricht en wij zijn overtuigd dat nie mand van onze trouwe medewerkers, die het met ons werk ernstig meent, oen ander salaris van ons verwacht. Voorwaarde om een dergelijk loon te tereiken is, dat alle medewerkers iederen werkdag op tijd met hun werk beginnen en dat ze bereid zijn hun heele dagtaak af te maken. Arbeiders, die deze orde verstoren, ontnemen anderen de mogelijkheid hun werk te verichten en een behoor lijk loon te bereiken. Dit was het geval met de 10 stanzers. Daarom hebben wij hen ontslagen. Daarom nemen wij ook niemand van deze arbeiders terug, waarvan de op leiding ons veel meer geld gekost heeft dan wij aan loonen hebben uit betaald. Boven alles waardeeren wij, dat voor alle medewerkers in onze bedrijven altijd de gelijke en zelfde gelegenheid bestaat voor te werken en te ver dienen. (w.g.) Hendrik Bata. Gezien deze eindlooncijfers, bereikt door den instructeur en door de betrok ken stanzers, valt niet te ontkennen dat een afstand van ruim 10.- per week wel erg groot is. Het is voor ieder onzers inziens wel te verklaren, dat de directie voors hands niet bereid was om te besluiten de tarieven in gunstigen zin voor de stanzers te herzien. Zelfs aangenomen, dat de instructeur over bijzonder gun stige capaciteiten beschikt als stanzer, ontkomt men in dat geval evenmin aan den indruk, dat het bereikte door de stanzers aan de grens naar het mini mum is. In ieder geval, de afstand in eindloon is te groot en was de moeite waard geweest om langs den weg van zakelijk overleg onder het oog te zien op basis van het technisch mogelijke, waar de schoen wrong en zoodoende te achterhalen aan wiens kant het juiste inzicht was. jammer, dat hiertoe de ge legenheid is versperd door de dienst weigering, wat op deze manier als een fout moet worden aangemerkt. Intus- scKn houdt ook de betrokken afdeeling onze aandacht. Wat nu de aangelegenheid vacan- tie betreft, hiermede stond het, naar de directie ons heeft medegedeeld, als volgt: Inderdaad heeft men in de week van 8—14 dezer eenige vacantiedagen ge had bij gelegenheid van de kermis te Best. Behoudens de arbeiders die op ta rief (z.g. stukloon) arbeid verrichten, hebben de uur- en vaste weeklooners over bedoelde dagen het loon ontvan- gen. De eerstgenoemden de stukwer kers worden in de gelegenheid ge stelde de verlette uren over dien tijd in te halen. De directie meende hierdoor geen onbillijkheid begaan te hebben, te meer waar het personeel voor het mee- rendeel nog slechts zeer kort in dienst is en uiteraard er voor niemand in dit zeer jonge bedrijf van noemenswaardi- gen duur der dienstbetrekking sprake kan zijn. De directie deelde ons andermaal r..ede, steeds bereid te zijn eventueele bezwaren met of namens het personeel serieus te willen behandelen; dat haar streven steeds was en zou blijven de hoogste loonen, die er in de schoen industrie worden betaald, te zullen be vorderen. Echter tegen volwaardige prestatie, welke bereikbaar is binnen 't raam van het redelijk mogelijke. Even wel meende de directie er aanspraak op te mogen maken, dat men bij de beoor deeling van de eindloonen de prestatie heeft in acht te nemen. Vooral, waar 'n noemenswaardig aantal arbeiders bij haar is tewerk gesteld, dat tot dusver geheel onbekend was met het produc tieproces in kwestie. De directie schroomt naar onze meening geen enkel oordeel over haar doen en laten; in tegendeel, zij geeft blijk dit op hoogen prijs te stellen, mits het oordeel eerlijk en onbevangen is. Middelerwijl worden de onderhande lingen tusschen de directie en de verte genwoordigers der betrokken arbei dersorganisaties voortgezet over de re geling der arbeidersvoorwaarden voor het bedrijf van Bat'a en wel op voet en in aansluiting met de conferentie, welke hierover reeds plaats had voordat de moeilijkheid met de stanzerij zich voor deed. Het komt ons als zeer gewenscht voor, ook om wille van het goed recht van anderen, dat de naar onze meening bewust voorbarige persberichten ach terwege bleven. Dat zou op z'n minst van fatsoen getuigen. En, waar de mensch er is ook voor z'n medemensch en het geheel, zoo lijkt het niet ondien stig den valsche-berichten-leveranciers te raden dat bedrijf te staken, niet het minst in hun eigen persoonlijk belang. Wij zijn er van overtuigd, dat, als men van de zijde der vakbondsbesturen zonder eenig bewijs dusdanige gezoch te berichten over de een of andere zaak of firma in de pers zou lanceeren, men dit allerwege en terecht zou af keuren. Trouwens een fatsoenlijke pers laat niemand op dusdanige naamlooze wijze aanvallen. Dat is allesbehalve, dus beneden de maat van fatsoen. Gelukkig, dat als regel dusdanige aanvallen de tegenovergestelde uitwer king hebben van wat de schrijvers er mee beoogen. Dat gaat zoo met iedere verkeerde handeling; de bedrijver ont vangt er de nadeelen van. Zaak is dat de beluste berichtgevers voor de toekomst zich wenden tot de directie van Bat'a. welke ons steeds be reid bleek de gevraagde inlichtingen te geven. Zoodoende geeft men blijk nog prijs te stellen op waarheid en de rech ten van anderen. C. ROESTENBERG. kon omgooien, met het gevolg dat de auto tegen de woning van B opreed. De voorgevel werd bijna over de geheele breedte ingedrukt. A.s. Zondag des voormiddags te 9.30 uur zal in de Ned. Herv. Kerk al hier de bevestiging plaats hebben van Candidaat Bousema tot predikant der Ned. Herv. gemeente door Ds. Cuperus van Capelle. Des middags te 2 uur hoopt Ds. Bou sema zijn intrede te houden. VRIJH.-CAPELLE. De timmer mansknecht J. R. had het ongeluk hij zijn werkzaamheden tusschen de schaafmachine te geraken, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De heer Jac. Vos heeft wegens vertrek uit de gemeente Kaatsheuvel naar Vrijhoeve Capelle ontslag ge nomen als lid der Commissie tot verstrekking van extra hulp aan werkloozen in eerst genoemde ge meente. Het bouwen van een woon huis aan de Hoogevaart voor reke ning van den winkelier A. Ros is opgedragen aan de aannemers Gebr. Spierings. De vernieuwing der Sluis te doordat een band sprong met het ongelukkig gevolg, dat hij zijn schou der uit elkaar viel. Door dokter Wijfels is hij ver bonden, waarna hij per auto naar huis is vervoerd. Naar we vernemen is de toestand niet ernstig. DUSSEN. In de kweekerij van den heer H. alhier, werd 'n meloen gekweekt die 't enorme gewicht be haalde van dertien pond en een ons. Dergelijke reuzen komen niet eiken dag voor. Bij werkzaamheden aan de stoomleiding op de papierfabriek had de bankwerker v. D. 't ongeluk, door 't uitlaten van stoom, zijn linkerarm ernstig te branden. Hij moest zich direct onder geneeskundige behan deling stellen. Dezer dagen maakte de Jonge- lings Vereeniging Eben Haezer haar jaarlijksch uitstapje. Dit jaar koos men als doel de Tentoonstelling te Tilburg. Zoo werd 't aangename met 't nuttige vereenigd. Men keerde 's avonds zeer voldaan huiswaarts. De returnmatch D. V. C. I— D. V. O. I gespeeld op het D. V. C. terrein alhier, eindigde in een ver- Ter herdenking van haar eerste lustrum heeft de Chr. Gem. Zangvereeniging „Hallelujah" te Almkerk, directeur de heer Alb. Christ te Capelle, een groot Nationaal Zang- en Muziekconcours georganiseerd, te houden op Woensdag 15 Aug. en Zaterdag 18 Aug. a.s., waaraan met niet minder dan 38 vereeni- gingen zal worden deelgenomen. DRUNEN. Wegens het slechte weer is het concert in de Drunen- sche duinen niet doorgegaan. Woensdag gaat de Harmonie de Volharding een Concert geven om 6 uur in Waalwijk. Moge het weer dan mede werken. Wij hopen ten minste dat ze niet voor de derde maal onvei richter zake moet terug- keeren. DRUNEN. In de algemeene vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van het waterschap »Hei of Meerdijk« en polder van Drunen onder voorzitterschap van burgemeester Mr. R. v. d. Heijden, bij mej. wed. M. Vissers, werd een der voornaamste punten der agenda »Het bevloeiïngsplan«, goedgekeurd en aangenomen, zoodat hierdoor in afzienbaren tijd in een lang gevoelde behoefte zal worden voorzien. De Openschaal-Collecte ten bate van het crisis comité gehouden in de R. K. Kerk alhier heeft opge bracht f 55,87. DRUNEN Gisteravond vergaderde de gemeenteraad Vastgesteld werden de gemeenterekening 1933. sluitende met een batig slot van f 1626 08 in den gewonen dienst ende rekening van het G.E.B. over hetzelfde jaar slui tende met een winst van f5514. en een afschrijving van f4000. - De rekening van het Burg Armbestuur werd goedgekeurd deze rekening had een nadeelig slot van f1321 79, in verband waarmede besloten werd het Armbestuur een extra subsidie van t 1000 te verleenen Het voorstel van B en W. tot vernieuwing der Torenstraat en Kleine straat werd aangenomen. Het werk zal ongeveer f12000 kosten en worden uitgevoerd door de fa Vissers De heeren J. Jehoel en P. van Nistelrooy werden benoemd tot leeraren aan de Vakschool voor het geven van Nederlandsch en Wiskunde SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). Zondagmiddag kwam het 5 jarig zoontje van J de R alhier van een ladder die naar den zolder voert te vallen, waardoor het een hersen. schudding bekwam en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen Hoe wel het orgeval zich ernstig liet aanzien, is de toestand bevredigend Maandagmiddag kwam een vrachtauto van S uit Waalwijk uit de Besoijensche steeg gereden. De chauffeur die de vaart wilde ver minderen had zijn voet per abuis inplaats van op de rempedaal op de gaspedaal geplaatst, waardoor de wagen plotseling in volle vaart vooruit 9choot en hij het stuur niet tijdig Labbegat werd opgedragen aan de aannemers Gebr. Michaël. In de dezer dagen te Tilburg gehouden vergadering der Bedrijfs- vereeniging Ier uitvoering der Ziekte wet in de Ned. Schoenindustrie werd de heer Jac. Vos alhier, benoemd tot lid der Controle-Balanscommissie. In de Geref. Kerk alhier hoopt a.s. Zondag 19 Augustus op te treden Ds. P. K. Keizer. WASPIK. Op 15 Augustus a.s. (Ma ria Hemelvaart) is het hulpkantoor na 12.30 voor den postdienst gesloten. De avondbestelling komt te ver vallen. Het publiek heeft gelegenheid van 19 tot 19.30 uur de aangekomen cor respondentie kosteloos iaf te halen. WASPIK. Onze dorpsgenoot de heer W. Baaten slaagde j 1 Zaterdag te Breda voor het examen hoofdakte. Maandagmorgen ontstond een begin van brand in de woning van den heer d. W. te Waspik Boven. Door het krachtdadig optreden der bewoners was men den brand spoedig meester en werd erger voorkomen Bij het onweder dat gister morgen boven deze gemeente woedde, sloeg de bliksem in een boom nabij de woning van den heer Y De boom werd geheel versplinterd In de om geving sloegen bij vele bewoners de electrische geleidingen en lampen stuk. A.s Woensdag des nam 3 uur zullen op het terrein der R.K Voet balvereeniging .Hercules" gecostu- meerde voetbalwedstrijden worden gespeeld. De opbrengst daarvan komt geheel ten bate der Missie Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de aankondiging in de etalage van den coiffeur P Mutsaers RAAMSDONKSVEER. Hieronder laten we den uitslag volgen van de dezer dagen gehouden aanbesteding van het buitenverfwerk van 83 wo ningen der Woningbouwvereeniging «Volksbelang». J. v. Dongen, te Raamsdonk(dorp) f 2965. Th. Simonis, te Raamsdonksveer f 1974. J. v. Gerwen. f 1925. C. v. Ommeren, f 1912.50. J. de Bont, f 1897. L.v.d.Waals&Zn., f 1873" J. v. Disseldorp, Raamsdonk(dorp) f 1494. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Het buitenverfwerk aan de ge meentegebouwen en huizen is ge gund aan den laagsten inschrijver Th. Simonis. RAAMSDONK. De wielrijder Can- tinou uit Ginneken kwam j.l. Zon dag tijdens de wielerwedstrijden bij het sprinten op de baan te vallen, diende 1—0 overwinning van D.V.C. Tot Heemraad van het Water schap »De Zuid Holl. Polder» is bij Koninklijk besluit benoemd Mr. Dr. A. den Dekker. In de Voorste Straat alhier, had 'n aanrijding plaats tusschen 'n vrachtauto en de wielrijdster Mej. B. uit Dordrecht. Mej. B. werd licht gewond aan armen en been. Haar rijwiel werd geheel vernield. Door onbekende oorzaak ont. stond in de schuur, die als hoender hok is ingericht, van den heer A. alhier, brand. Gewaarschuwd door buren, kon men in samenwerking met deze 't vuur spoedig in den aanvang meester blijven. Alleen aan het kordate optreden is 't te danken dat de ongeveer tweehonderd hennen aan den dood zijn ontsnapt. De zoon van W. M. had het ongeluk zich bij zijn werkzaamheden zoodanig aan zijn hand te verwonden dat hij zich spoedig onder genees kundige behandeling van Dr. van Vuuren moest stellen. ST. JOACHIMSMOER. Zaterdag was het voor de leden van de Too neelclub T. O G. alhier een feestdag. Zij vierde toen haar 12'/- jarig bestaan, een feit, dat nog geen vereeniging in onze parochie heeft kunnen herdenken Te6'/2uur verzamelden de leden zich inde feestelijk versierde zaal van den Heer M Maas, waar zij eerst in or.t vangst had te nemen gelukwenschen van de gezelschappen uit ons gehucht nl, het kruisbooggezelschap .Onder linge Vriendschap" en de R K Voet balvereeniging Blauw—Wit, van per sonen, die de club sympathiek gezind zijn, terwijl de Zustervereeniging .Ons Vermaak" uit Kaatsheuvel haar attentie betoonde door het offreeren van een prachtige bloemenmand. Het bestuur der jubileerende vereeniging uitte haar dank voor zooveel sympathiebetui gingen en noodigde leden en gasten uit aan te zitten aan den intusschen opgedienden maaltijd. De feeststem ming zat er in, terwijl ze niet weinig verhoogd werd door de vele toasten en door de ter afwisseling voorgedragen komische voordrachten. Als een bij zonderheid mag hier wel vermeld worden, dat van de oprichters nog 6 als lid aanzaten, terwijl het bestuur alleen twee maal van voorzitter ver wisseld heeft. Deze avond was weer een zooveelste getuigenis van de waar heid harer gekozen spreuk: Tot Onderling Genoegen De uren waren voor allen te snel voorbij. Bij het oogenblik van scheiden, dat volgens allen veel te snel aanbrak, was het bestuur de tolk van allen als het dank bracht aan den heer Maas, die T O G. hier een genoegelijken, gezelligen, ja onvergetelijken avond bezorgd heeft. De wensch eenmaal het 25 jarig fee9t te mogen vieren, was allen uit h t hart gegrepen, daarvoor vroeg het bestuur aan de jongeren onder de leden de zelfde ambitie als de ouderen in de achterliggende periode getoond hebben. De R K Voetbalvereeniging Blauw—Wit hield Zondag 1.1. haar gewone maandelijksche vergadering, die ditmaal goed bezocht was. De secretaris bracht verslag uit van de bijgewoonde algemeene bondsvergade ring in s Hertogenbosch. Verder werd de circulaire besproken van l Hoofd, bestuur, waarbij den secretaris werd verzocht te zorgen voor de tijdige inzending van de noodige gegevens. In den namiddag zal een wedstrijd gehouden worden op het terrein der vereeniging tegen de oud leden der club Even werd nog de verzekering der spelers aangeroerd, echter zonder definitief besluit. Op het terrein van Blauw—Wit had Zondag na den middag te 3'/s uur een vriendschappelijke voetbal wedstrijd plaats, tusschen een veteranen elftal dezer R. K. Voetbalvereeniging en het tegenwoordige elftal De aan. voerder der veteranen, de heer F. Meeren alhier, bood namens de oud- leden den voorzitter van Blauw—Wit een herinneringsmedaille aan bij ge legenheid van dit eerste lustrum van Blauw—Wit. De uitslag van dezen wedstrijd was een gelijk spel voor de beide elftallen n.l, 00. Hierna ver- eenigden zich allen in de zaal van M. Maa9. waardoor het bestuur van Blauw—Wit een verversching werd aangeboden, en de voorzitter gepasten dank bracht aan de oud-leden van Blauw—Wit voor hun aangename verrassing en ze uitnoodigde zich onder de banier van BlauwWit te scharen en de verzwakte gelederen te komen versterken met opzijdezetting van alle oude onaangenaamheden. Heusden, 13 Aug. '34. Morgenavond geeft de Heusd. Fanfare een concert op de Visch- markt. Aanvang half acht. Een kindje van 3jaarvanden heer R. Sm. trok een theepot om en kreeg den nagenoeg kokenden inhoud over zijn gezichtje, waarop het ter verpleging opgenomen werd in het R.K. Ziekenhuis. Gisteravond vergaderde de raad dezer gemeente. Op de agenda ston den o.m. voorloopige vaststelling der gem. rekening en die van het vleesch- keuringsbedrijf, beiden over 1933 wijziging gem. begrooting 1934; be noeming 6 leden van het College van Regenten der Godshuizen brief van Ged. Staten betreffende het raadsbesluit van 7 Juni tot vermin dering der jaarwedde van den gem. veldwachter met voorstel van B. en W Een uitvoerig verslag komt in het volgend nummer. Zaterdag speelden hier voor de S.O.S.—competitie Longa I—Wilhelmina Aalburg 1—4 Longa JunioresSparla Andel 31 Zondag verloor Stabilitas alhier van VTC Drunen met 5—0. In den seriewedstrijd bij Brabantia te Hei pt behaalden onze beide clubs ProfTs en PSV resp. een 3e en 4e pr. De prijzen besteed bij de nagras verpachtingen op de Waard waren aan den hoogen kant en liepen op tot f 19 per schaar. Aan het vischconcours te Best werd mede deelgenomen door een zevental l.vande Heusd. Hengelsport- vereeniging. Zij verwierven den 3en korpsprijs, benevens den prijs voor het verslkomend gezelschap en 5 pers. prijzen. Tevens namen zij ook deel aan het concours te Gorinchem, waar zij met een tiental eveneens den 3en korpsprijs behaalde met 2 pers. pr. Zedendelict. In hooger beroep werd met bevesti ging van het vonnis der rechtbank 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëischt wegens misdrijf legen de zeden, gepleegd door G. V., los werkm-in te Drunen. Uitspraak 27 Aug. a.s. KANTONGERECHT DEN BOSCH. Uitspraken. J. G. T., Waalwijk, Drankwet, 20 boete of 20 dagen hechtenisstraf. P. H., Dussen, Vleeschkeuringswet, 25.— boete of 25 d. h. H. L. v. B., Nieuwkuik, Arbeidswet, 2 maal 3.— boete of 6 d. h. J. v. S-, Waalwijk, Drankwet, 40 boete of 40 d. h. C. S., Kaatsheuvel, minderjarig, straatschenderij, 5.— boete of 5 da gen tuchtschool. L. K„ B. V., C. v. Z., A. R., A. M. v. D., A. M. de J., H. J. S., G. J. v. d. S., G. J. de D. K., C. A. S. en A. v. V., allen te Sprang, straatschenderij, ieder 5. boete of 5 d. h. O "t 3 r

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 3