k u bo ai b el ilea. DONKER BERLIJN. TWEEDE BUD. RAPPORT WATERSTAATKUNDIGEN TOESTAND IN N,W. NOORD-BRABANT Luxor Bioscoop No. 65. Dinsdag 14 Aug. '34. 57e Jrg. GEMEENTELIJKE KRENTERIGHEID. Het is niet onze gewoonte in ons blad over gemeente—politiek te schrijven en besluilen van gemeente raden te becritiseeren, maar des ondanks prikkelt ons de houding .van den raad eener naburige gemeen te zoozeer, dat wij moeilijk een woord van afkeuring in de pen kunnen houden. Men leide uit het opschrift boven deze regelen niet af dat wij zouden willen ageeren tegen een gepaste en ver doorgevoerde bezuiniging, die ieder gemeentebestuur in dezen tijd moet toepassen. Dat is in het geheel niet onze bedoeling, integendeel wij stellen eiken gemotiveerden bezuini gingsijver op prijs. Iets anders wordt het echter als de heeren van den gemeenteraad in dien ijver geen maat weten te houden en zich laten verleiden om meteen soort benepen koopmansgeest op uitgaven, waartoe men zich verplicht heeft of waarvoor men de tegen prestatie reeds genoten heeft, te gaan beknibbelen. In dit geval hebben we te doen met een kleinzielige krenterigheid, die allerminst strookt met de waardigheid van een ge meentebestuur. We doelen hier op enkele gestes van den gemeenteraad van Waspik. Voor korten tijd had deze gemeente bij een groote nachtelijke brand de hulp der Waalwijksche brandweer genoten. Zooals gebruikelijk kreeg het gemeentebestuur daarvoor een rekening toegestuurd. B. en W. vonden alles in orde en stelden den raad dan ook voor 't verschuldigde te voldoen, en de vroede vaderen zou den zonder meer aan dit voorstel hunne goedkeuring hebben gehecht, ware het niet dat bij de bespreking terloops bleek, dat het niet bekend was wie de Waalwijksche brandweer had gealarmeerd. Volgens de voor schriften dient dit te geschieden door den burgemeester of den opperbrandmeester, maar deze had den het geen van beide gedaan. De raad zag daarin een mooie gelegen heid om de betaling der rekening te weigeren en eerst na veel strubbeling, en naar wij rneenen ook na inmen ging van hoogere instanties, is de gemeente Waspik toen gedwongen de kosten te betalen. Een ander geval deed zich voor in de laatste raadsvergadering dier gemeente. Het ging hier over het subsidie aan de R.K. H. H. S. te Waalwijk. Zooals men weet stelt het hoofdbestuur van Ü.M.Ü. den eisch dat de gemeente voor elk der leerlingen, die zij naar een der Ü.M.O.—scbolen zendt, een subsidie van flOO moet geven. Een billijke eisch, als men bedenkt dat de gemeenten aan Rijks Middelbare Scholen f400 per leerling moeten betalen. Op de begrooting 1934 had Waspik dan ook aanvankelijk die subsidie uitgetrokken, doch nader hand is de post geschrapt op advies van een rijksaccountant. Hoewel nu naderhand gebleken is dat de minis ter generlei bezwaar had tegen deze post, bleef O.M.O. van haar subsidie verstoken. Heel begrijpelijk dat het schoolbestuur dus aan de gemeente verzocht om het achterstallige sub sidie te voldoen, alvorens weer nieuwe leerlingen zouden worden aangenomen. Dit verzoek legde de raad echter rustig naast zich neer en hij besloot alleen voor 1935 subsidie te geven, in de hoop dat het schoolbestuur van Ü.M.Ü. daar wel genoegen mee zou nemen. Wij signaleeren deze beide gevallen slechts, en laten het den lezer over te beoordeelen of men hier kan spreken van «bezuinigen» of »af- pingelen». ü.i. eischt de waardigheid van een gemeentebestuur dat het zich niet in allerlei uitvluchten en futuliteilen verdiept om te trachten aan zijn verplichtingen te ontkomen. Waalwijk, 14 Aug. 1934. Het Bureau der K. v. K. schrijft ons Bij de Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen te Waalwijk is dezer dagen verschenen het „Rapport betref fende de verbetering van den water staatkundigen toestand van de stroom gebieden van de Beneden-Donge en Oude Maasje, van het poldergebied ten Zuiden van den Amer en van den Noord-Brabantschen Biesbosch". Daar dit rapport nog niet voor publi catie bestemd is, meenen wij goed te doen voorloopig alleen de strekking van dit rapport nader toe te lichten, een be spreking ervan t.z.t. aan anderen over latend. Noord-Brabant is een van Z.O. naar N.W. afhellend gebied, dat in het Oos ten via de Diese en eenige kleinere ri viertjes afwatert, terwijl het lagere wes ten door kleine, zelfstandige riviertjes op den Amer en de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche stroomen loozen. Van deze Westelijke riviertjes zijn alleen het Oude Maasje en de Donge nog open rivieren; dit beteekent in dit lage gebied, dat ze met waterbezwaar van boven en beneden belast kunnen zijn. Tweemaal per dag komt het vloed- water naar binnen, voortdurend moe ten ze voor den afvoer van het van boven komende „heiwater" zorgen, dit laatste in verband met de voortschrij dende ontginningen in steeds grootere mate. Bovendien heeft het breede bed van het Oude Maasje nog 1 y2 eeuw gediend om via de Baardwijksche Overlaat 's-Bosch althans gedeeltelijk van Beersche Maas-, A- en Dommel- water te bevrijden. Geen wonder, dat het Oude Maasje- en Beneden-Donge- gebied voor een groot gedeelte uit on afzienbaar wei- en hooiland bestaat en niet geschikt is voor menschelijke be woning, zooals de gekleurde kaarten in dit rapport duidelijk laten zien. Het groote voordeel van de inundaties, de bedekking met een vruchtbaar slib, weegt nu bij verre na niet meer op te gen het economisch nadeel, dat op die uitgestrekte lage gebieden slechts een tamelijk extensief veeteelt-bedrijf kan worden uitgeoefend, terwijl de snelle vermeerdering van Noord-Brabant's bevolking 2% per jaar intensi- veering van het bodemgebruik nood zakelijk maakt. Al jarenlang wordt dan ook aan afsluiting van Oude Maasje en Donge gedacht, en de Kamer van Koophandel en Fabrieken is in dezen steeds actief geweest (men raadplege de jaarverslagen van deze Kamer over 1926, 1929, 1930, 1931, 1932 en 1933). De stormvloedvrijmaking van ge noemde gebieden zonder meer zou ver hooging van de standen van Amer en van de killen in den Biesbosch ten ge volge hebben, terwijl Amer- en Bies- boschgebied eveneens reeds jaren ver langend naar verbetering uitzien. Daarom heeft de Commissie, welke op initiatief van de Langstraatsche Ka mer ter bestudeering van den water staatkundigen toestand in N.-W. Noord-Brabant is gevormd, de belan gen van dit geheele gebied in het oog gehouden, zooals reeds uit den titel van het rapport blijkt. De Commissie heeft getracht aan te toonen, dat de water vrijmaking van de genoemde vier ge bieden te samen 38000 H.A., d.i. bijna tweemaal de oppervlakte van den Wieringermeerpolder! niet eenvou dig een uitnemend object voor werk verschaffing is, maar ook economisch ten volle verantwoord is. Het Rapport biedt daarenboven het groote voordeel, dat het van een be- langrijk en karakteristiek deel van ons land een minutieuse studie van het bo demgebruik geeft, toegelicht door een m-,t groote zorg geteekende kaart, wel ke ook achter in het Jaarverslag over 1933 der Kamer is gevoegd. Moge het Rapport ertoe bijdragen, dat ook dit deel van Noord-Brabant in de toekomst voor inundaties blijve ge vrijwaard. Postdienst. Op 15 Augustus a.s. (Maria Hemel vaart) is het P.T.T.-kantoor na 14 uur \oor den postdienst gesloten. De derde (avond) bestelling en de laatste lichting ider bijbussen komen te vervallen. Het publiek heeft gelegenheid van 19.30 tot 20 uur de aangekomen cor respondentie kosteloos af te halen. Het Marktspel „Elckerlyc". Organisators van openluchtspelen moeten ten allen tijde, vooral in ons regenlandje op desillusies berekend zijn. Zulk 'n desillusie overkwam Zon dag ook de Roosendaalsche tooneelis- ten die met goeden moed naar Waal wijk waren gekomen om een luisterrijke opvoering van het openluchtspel „El ckerlyc" te geven. Zij hadden in Waal wijk bij de voorbereidingen zulk een tegemoetkomendheid ondervonden, dat zij niet anders konden denken of het spel zou in Waalwijk een groot succes oogsten, het zou zelfs een „gebeurtenis" worden. Dit tenminste te oordeelen naar de omvangrijke regeling die ge troffen was en waarbij zelfs het cen trum der plaats geheel voor het ver keer werd afgesloten. Bij zooveel offi- cieele medewerking mag men toch im mers wel op een groot succes rekenen. Daar kwam de regen echter als spel breker. Den geheelen namiddag sloeg een miezerig regentje neer en eerst en kele uurtjes voordat het spel moest aan vangen werd het droog, maar de lucht bleef zoo onzeker dat er maar weinigen waren die het aandurfden met paraplu et' regenjas gewapend op de stoeltjes op het raadhuisplein plaats te nemen. Met enkele honderden belangstellenden bleef men toch nog ver beneden het geen verwacht was. Een groot deel dei- belangstellenden bleef achter de politie- afscheidingen staan en trachtte zoo kosteloos van het gebodene te profitee red In elk geval had dit gedeelte van het publiek dit voor, dat het spoedig een goed heenkomen had gevonden toen enkele piasbuien op de bezoekers neerdaalden. Voor de organisators en voor de Waalwijksche vereenigingen, die met hun kostbare duiten garant gebleven waren voor het financieele resultaat, was een en ander wel zeer bedroevend. Intusschen mogen we niet zeggen, dat dit marktspel geheel in het water is gevallen, want we hebben alle lof voor de wijze waarop de Roosendaalsche executanten, regen en wind ten spijt, 't middeleeuwsche spel hebben opge voerd. Er waren momenten van groote schoonheid in het spel en de hoofdrol len vonden alle een goede bezetting. Een prachtfiguur was „Die Doot", zoo als hij daar in het licht der schijnwer pers in de loggia van het Raadhuis stond. Het was een inderdaad vrees wekkende verschijning. De bekende beroepsspeler Anton Verheijen vervulde op zeer loffelijke wijze de zware hoofdrol. Met wellui dende stem sprak hij de verzen uit. Rond deze mooie en alles-beheer- schende figuur stonden de zinnebeel dige personen van Gheselscap, Neve en Maghe, Tgoet, Duecht, Kennisse, Biechte, Kracht, Schoonheyt, Vroet- schap en Vijf Sinnen, die alle door dil- letanten op zeer verdienstelijke wijze werden gespeeld. Daarbij had de regisseur voor een uitstekende ensceneering gezorgd. De kermisjool vonden we echter bij mo menten door de kleurige troep wel wat zwak uitgebeeld, vooral bij den inzet hing er een opvallend matte en gefor ceerde kermisstemming, wat misschien voorkomen had kunnen worden door aanstonds de muzikanten mee te laten opkomen. Over het geheel mogen we groote waardeering hebben voor hetgeen de Roosendaalsche tooneelisten hebben weten te bereiken. Zij hebben ons een mooie, kunstvolle avond bezorgd en dat dit door het publiek op hoogen prijs ge steld werd bleek wel uit het applaus dat de executanten met den leider An ten Verheijen in ontvangst te nemen hadden. Te meer omdat er zooveel te gen-eten was, is het zeer jammer, dat het weer het verblijf op de Markt niet wat aanlokkelijker gemaakt heeft. WOENSDAG 15 AUGUSTUS 6 en 8'/? uur Het Duitsch sprekende filmwerk In de hoofdrol52496 HEINRICH GEORGE. Benoeming. Tot gaarder der huren van de wo ningen der Gem. Bouwbedrijven is aan gesteld de heer M. Didden, oud-agent van politie alhier. Het Openbaar slachthuis. In het verslag over 1933 van het gemeentelijk openbaar slachthuis schrijft de directeur o.m. het vol gende: Bij het samenstellen van de be— grooting voor het jaar 1933 werd in de memorie van toelichting uit eengezet, dat het maken van een raming van het aantal slachtingen 'buitengewoon moeilijk was. Dooi de inwerkingtreding van de Crisis- Varkenswet en de in het uitzicht gestelde heffing van de Crisis-Rund veecentrale was te verwachten, dat het aantal slachtingen, terug zou loopen. Bepaal ik mij eerst tot het aantal varkensslachtingen, dan zou ik wil len opmerken, dat, niettegenstaande de inkoopsprijzen der varkens, ver hoogd met de daaropkomende cris- sisrechten, nu niet bepaald hoog zijn te noemen (circa 26 cent p. p. ge slacht gewicht) het aantal slachtin gen van varkens beneden het ver wachte peil is gebleven. De enorme toename van het ingevoerde var— kensvleesch in kg. voornl. afkom stig van Exportslachterijen, zal hier aan wel niet vreemd zijn. Het aantal kilogrammen inge yoerd versch varkensvleesch is dit jaar meer dan verdubbeld en naar schatting zou dit een aantal van ruim 200 varkensslachtingen ver legenwoordigen. Hierdoor zou het aantal varkensslachtingen dat nu 1456 stuks bedraagt, komen op een kleine 1700 stuks, een aantal dat, in verband met de geldende prijzen, een juister beeld zou hebben gege ven. Het aantal runderslachtingen is naargelang de daling van het aantal varkensslachtingen toegenomen en kwam van t>65 stuks in 1932 op 822 stuks in 1933. Gedurende het jaar 1933 zijn de veeprijzen over het algemeen op laag niveau geweest, zoodat een ver meerdering van dit aantal slachtingen verwacht kon worden. Men onder vond ook den invloed van de hooge Crisisrechten, welke op het rund vleesch drukken; zoodat in het komend jaar ook een vermindering van dit soort slachtingen te ver wachten is. Mag men de uitlatingen van de slagers voor juist aannemen, dat is de omzet van vleesch in het alge meen minder geworden en zou dit verschijnsel aan de mindere koop kracht van het publiek moeten worden toegeschreven. De slachtingen van de overige diersoorten gaven een geringe toe name te zien. Aan het verslag ontleenen wij voorts de volgende bijzonderheden: Het gebruik der stallen is in 1933 toegenomen. Het totaal aantal slachtingen be droeg in 1933, 2675, of 50 meerder dan vorig jaar. Sinds de inbruik neming van het slachachthuis 1926 hebben 16428 slachtingen plaats gehad. De invoer van versch vleesch in kilogrammen bedroeg 20394 tegen 9883 K.G. in 1932. Buiten de gemeente—slachtplaats hadden 154 slachtingen plaats. Van de 18 beschikbare koelcellen waren er slechts 91/, in gebruik. Hoewel door ziekte van het per soneel de post arbeidsloonen bedui dend overschreden, maakte het bedrijf een winst van f 1546 19. Belastingen. Bij beschikking van den Minister van financiën is de inspecteur der directe belastingen, enz. H. J. van der Linde, toegevoegd aan het hoofd van de in spectie der directe belastingen te Waalwijk, verplaatst naar Tilburg en toegevoegd aan het hoofd van de in spectie der invoerrechten en accijnzen aldaar, en is de ontvanger der directe belastingen, enz. W. E. Kremer, ver plaatst van de inspectie der invoer rechten en accijnzen te Tilburg naar de directie der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Maastricht. Uitstapje. De Sociëteit „Ons Genoegen" maak te Zondag j.l. per touringcar van Mul- ders-Sars een uitstapje naar Brussel en Antwerpen. Hoewel het weer niet heeft medegewerkt, is het toch een zeer ge zellige en interessante reis geweest. In Brussel werden het Paleis van Ju stitie, het graf van den Onbekenden Soldaat, de koninklijke paleizen van Brussel en Laeken, het Japansche huis, de Chineesche toren en verschillende andere bezienswaardigheden bezich tigd, terwijl in Antwerpen een tocht door den Schelde-tunnel en de Benoit- feesten op het programma stonden. Het was een welgeslaagd uitstapje, waarover allen hoogst-voldaan waren. B.V.L. afd. p.m. Besoijen. Uitslag van den onderlingen schiet wedstrijd der afdeeling Besoijen van den Bijz. Vrijw. Landstorm, gehouden op .Zaterdag 11 Augustus 1934. Aantal punten le 2e serie serie le pr. B. A. v. Dongen 50 47 2e G. F. Couwenbergh 50 47 3e W M. B. Kuijsten 49 48 4e A, J. Ophorst 49 46 5 e C. Treffers 49 43 6e A. A. Duquesnoy 48 48 7e A. J. van, de Ven 48 46 8e .1. van Heijst 48 45 9e H. W. W. Klerkx 47 48 10e M. Jacobs 47 48 11e N. A. v. d. Schans 47 48 'i2e L. G. Lammertse 47 46 13e A. M. A. Hesselberth 47 44 14e C. A. Blom IC. 49 15e C. L. Verhagen 46 48 16e A. van der Bruggen (16 47 17e A. A. Smolders 46 47 18e P. N. van Hilst 46 46 19e C. Blom 46 45 20e A. A. Varossieau 46 38 Aan den wedstrijd namen deel 64 personen. Voorlichtingsdienst voor fle Schoenindustrie. Naar het Vakbl. v. d. Schoenmakerij meldt, zal aan de afdeeling Nijverheid van het departement van Economische Zaken in Indië uitbreiding worden gegeven, door daaraan te verbindeh een voorlichtingsdienst ten bate van de schoenindustrie. Tot directeur is benoemd de heer W. A. Capaline, te Buitenzorg. I)e heer Capaline zal binnenkort naar Waal wijk komen om zich van de schoenin dustrie op de hoogte te stellen. Het heeft ons steeds verwonderd dat ambtenaren die bestemd zijn voor rijksfuncties de schoen- en lederbran che betreffende, we bedoelen b.v. !van het centraal magazijn e.a., niet vak kundig worden opgeleid aan de rijks school (alhier. Wij meenen toch dat zulks wel 't geval is aan de textiel school te Enschedé. Afscheid van Rector Cantus de Bree. te 's Bosch. De jongens van de Schola Cantorum van Sint Jan en de misdienaars der basiliek hebben hun beminden leider, kapelaan P. de Bree, zoo linaar niet naar Nijmegen laten vertrekken, zon der! een hartelijk afscheid. En daarom kwamen de koorknapen Jinet de mis dienaars gistermiddag in een zaal van hotel Central bijeen voor een laatste bijeenkomst met kapelaan De Bree. Natuurlijk zongen zij, toen de scheidende directeur binnen kwam. Zij zongen „Lang zal hij leven". De heer J. Rademaker sprak een kort ope ningswoord, jwaarna de oudste jongen van het koor, Arnoud van Roosmalen, namens allen den Rector Cantus dankte voor wat zij van hem geleerd hadden. Als geschenk van hen bood de jonge spreker een mooie ingelijste plaat aan, waarop een voorstelling van Bossche koorknapen uit het oude 's Hertogenbosch. Kapelaan de Bree sprak een dank woord. Bewogen zei hij, dat 't hem ontzettend hard viel van hen te schei den. Nu sprak namens de jongens en na mens zijn afwezigen zoon de heer J. Rademaker, om den Rector Cantus nog eens te danken. Hij had de over- tuiging dat zij veel ambitie hebben voorvoor lessen en kerkelijke diensten. Er was meer geld voor een afscheids geschenk bijeengebracht dan het aan geboden cadeau had gekost, waarom Mientje Rademaker namens de jon gens nog een bureaulamp aanbood. Kapelaan de Bree zei ook daarvoor dank en namens het koor en persoon lijk ook, de familie Rademaker voor de belangstelling en steun, die 't koor steeds van haar ontvangen had en die boven allen lof verheven was. Nadat de heer Rademaker een fris- schen dronk had geboden, werd op de Markt een foto genomen van den schei denden kapelaan temidden van zijn jongens. (Hsgzn.) Naar de Missie. De Eerw. Zuster Maria Amabilis, in de wereld mej. A. van Mierlo uit v.m. Baardwijk, van de Zusters van J.M.J. van Mariënburg te 's-Bosch, zal op 30 Aug. a.s. met een 6-tal andere zusters van deze Congregatie naar de Missie op Celebes (N.O.I.) vertrekken. De reis gaat per trein tot Marseille en verder per s.s. Igdrapoera naar Ma kassar op Celebes. Voor hare familie, wier oudste zoon eenige jaren geleden in de Missie op Curagau is gestorven, zal het dubbel zwaar vallen, thans ook van de jongste dochter voor goed afscheid te moeten nemen, doch het bewustzijn van de ver heven roeping zal hen de kracht geven het offer te brengen. Bosschen Diocesanen Werkliedenbond. Zaterdag en Zondag zijn in het Mis siehuis der Missionarissen van het H. Hart te Tilburg sociale studieda gen gehouden, georganiseerd door den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond. Na een inleiding van den bondsvoor zitter sprak prof. Heezemans over „de Katholieke Actie". Dr. H. Moller be handelde in de avondbijeenkomst de katholieke wereldbeschouwing ten overstaan van de stroomingen van on zen tijd. Zondag was de eerste spreker prof. dr. Cobbenhagen, die tot onderwerp had „Hernieuwing in Christus van het bedrijfsleven". Prof. dr. Koenraadt voerde het woord over de corporatieve gedachte in het maatschappelijk le ven. 's Middags sprak het Tweede Kamerlid C. J. Kuiper over „de feite lijke groei naar bedrijfsorganisatie." De laaste spreker was pater Jac. Ja cobs M.S.C., die het jongste mande ment der Nederlandsche bisschoppen besprak. Ongeval. Bij de restauratie werkzaamheden aan de Ned. Herv. Kerk aan de Haven is dezer dagen de timmerman v. Z. van het dak gegleden en op den steiger gevallen. Hoewel het ongeval zich aanvankelijk nogal ernstig liet aanzien bleek v.Z. slechts enkele kleine wonden te hebben, zoodat hij er zijn val bijzonder goed heeft afgebracht. Ernstige aanrijding. Gisterenmiddag omstreeks 2 uur had aan het Laageinde alhier een ernstig auto-ongeval plaats. Men is daar mo menteel bezig den straatweg op te bre ken voor het leggen van waterleiding buizen en verschillende kinderen waren op het uitgegraven zand aan het spelen. Toen de heer H. uit Tilburg daar met zijn auto passeerde, sprong plotse ling het 4-jarig zoontje van den heer v. B. van een zand-hoopje af vlak voor den auto. Hoewel de bestuurder uit alle macht remde, kon hij een aan rijding niet meer voorkomen. De ver wondingen van den knaap lieten zich vrij ernstig aanzien. De heer H. bracht hem direct met zijn wagen naar Dr. Kolster, die de eerste hulp verleende en directe opneming in het ziekenhuis al hier noodig oordeelde. Het kind bleek behalve tal van uit wendige verwondingen ook inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen. De politie heeft proces-verbaal van het ongeval opgemaakt. Verschillende getuigen verklaren dat de automobilist ter hoogte van de uitgravingen kalm reed en geen schuld draagt aan het on geval. Wij vernamen hedenmorgen nog dat de toestand van het kind naar omstan digheden gunstig genoemd kon worden en geen levensgevaar aanwezig was. Bioscoop. R.D.B.-THEATER. Het R.D.B.-theater vertoont morgen hetzelfde programma als 1.1. Zondag. LUXOR BIOSCOOP. Donker Berlijn. Woensdag 15 Augustus brengt de Luxor ,een nieuw programma met als hoofdnummer het Duitsch sprekende filmwerk „Donker Berlijn", waarin de groote filmacteur Heinrich George de hoofdrol speelt. In dit filmverhaal ziet men dat Heinrich George uit de gevangenis, waarin hij vier jaar heeft doorgebracht ontslagen wordt. Geen werk vindende, besluit hy lid j» 91 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 19 91

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5