BUITENLAND. De Reisweek Courant* verkoopt, waar gediend is. Het krijgen. Spr. vraagt wie de straat- goten moet schoonhouden. De Voorzitter antwoordt dat dit door gemeente—arbeiders gedaan zal worden. De heer Verhoeven protesteert er tegen dat B. en W. geen begrooting van het werk hebben overgelegd. Spr. houdt graag het werk in Drunen, maar hij wil B. en W. niet heele- maal baas maken. We zitten hier toch al voor niets te kijken, zegt spr. A. v. d. Wiel. Niets te zeggen Hoe rijm je dat? Ik geloof dat je veel kletspraatjes niet iedereen van lijkt nergens op. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, met alleen de stem van dhr. Verhoeven tegen. De Keiweg. De heer v. Drunen vraagt de aan dacht voor den Keiweg. In 1928 is besloten van dezen weg telken jare een gedeelte te vernieuwen. In 1928 is 80 M. bestraat, maar sindsdien is er tot 1932 niets meer aan den weg gebeurd. Alle wegen worden goed onderhouden, behalve de Kei weg zegt spr. De Hei wordt weer met een kluitje in hel riet gestuurd. Voor een groot deel is Spr. het met dhr Verhoeven eens dat de raad niets te vertellen heeftAlles wordt op de lange baan geschoven en de menschen op de Hei zitten voor Als ze met eerste soort fruit van huis gaan, komen ze met tweede en derde soort op de veiling aan. De Voorzitter. Ik had van U een verstandiger woord vei wacht. U weet toch dat ieder hier gerust zijn mee ning kan zeggen. Men moet zich er niet over beklagen dat men in de minderheid is. Eind 1932 is een groot stuk van den Keiweg verbe terd, vorig iaar was de Stationsstraat aan de beurt en dit jaar moeten Torenstraat en Kleine straat ver nieuwd worden. Bovendien is 1934 nog niet ten einde en kunnen we zien of de begrooting het toelaat nog iets aan den Keiweg te doen. U moet ook niet vergeten dat in 1928 de tijden anders waren dan nu, de slechtere omstandigheden kunnen toch een reden zijn om op het in dertijd genomen besluit terug te komen. De menschen op de Hei worden in het geheel niet achtergesteld, maar zij worden door B. en W. even graag geholpen als alle andere gemeentenaren. De heer v. Drunen. We kunnen wel onze meening zeggen, maar wat schieten we daarmee op als er toch niet naar geluisterd wordt? De VoorziterDe meerderheid moet nu eenmaal de beslissing nemen, maar als U een verstandige raad geeft zal daar zeker naar ge luisterd worden. 5. Conversie van a. alle nog loopende4'/, pet. geld leeningen per 1 Jan. 1935 b. 6 pet. geldleening. De Voorzitter zegt dat het de be doeling is de 4'/a pet. leeningen ten bedrage van f 40.000 te convertee- ren in 4 pct„ wat de gemeente een jaarlijksch voordeel geeft van f200. De 6 pet. leening moet afzonderlijk blijven waar deze door het rijk via de gemeente aan een particulier verstrekt is. Deze zou zijn te con- verteeren in 4'/, pet. De raad gaat met bet voorstel accoord. 6. Onttrekking openbare lagere school aan den openbaren dienst. De Voorzitter zegt dat het de be doeling is zoo mogelijk de school als pakhuis te verhuren. De raad keurt het voorstel goed. 7. Extra subsidie Burg. Armbe stuur. B. en W. stellen voor het B. A. voor 1934 vast een voorloopig extra subsidie te geven van f 1000, waar door een groot deel van het nadeelig saldo kan worden weggewerkt. Wordt goedgevonden. 9. Aanbieding begrooting 1935. B. en W. bieden de ontwerp begrooting aan den raad aan. 10. Benoeming plaatsvervangend onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand. B. en W. dragen voor de heeren A. P. v. d. Lokkant en P. I. Elshout. De heer v. d. Lokkant wordt met 7 stemmen benoemd. 11. Benoeming personeel der Vakschool. In verband met de voorgeschreven invoering van het voortgezet lager onderwijs op de Schoenmakers vakschool per 1 Sept. a.s., is het noodzakelijk voor het geven daarvan twee leerkrachten te benoemen. Vol gens voorschrift moet een dier leer aren in het bezit zijn der hoofdakte als onderwijzer, terwijl de andere akte wiskunde moet hebben. Van dezen eisch kan de Minister evenwel in bijzondere gevallen ontheffing verleenen. Gezien het geringe aantal lesuren dat genoemd onderwijs moet worden gegeven (slechts 6 per week), mede gelet op het aantal leerkrachten dat in de gemeente aanwezig is, hebben B. en W. gemeend geen oproeping voor gegadigden te moeten plaatsen. Van de aanwezige onderwijzers met hoofdakte heeft zich één gegadigde aangemeld, n.l. de onderwijzer J. Jehoel, zoodat B. en W. dezen voor benoeming voordragen. Aangezien geen der aanwezige onderwijzers in het bezit is der akte wiskunde en geen der overige onderwijzers met hoofdakte voor benoeming in aanmerking wenschen te komen, achten B. en W. den onderwijzer P. C. v. Nistelrooij voor benoeming in deze tweede betrekking het meest geschikt, omdat deze een paar jaar voor akte wiskunde heeft gestudeerd. B. en W. stellen voor beide heeren le benoemen, onder voorbehoud van ministerieele goedkeuring. De heer v. Drunen vraagt of de kosten dezer leerkrachten voor rekening der gemeente komen. De Voorzitter zegt dat het rijk in de salarissen subsidieert evenals voor de andere kosten De kosten zijn voor de gemeente niet van beteekenis. De heer Verhoeven had liever gezien dat meer bijzonderheden waren medegedeeld, daar de raad z.i. nergens van weet. Spr. vraagt of de Voorzitter bescheiden over kan leggen waaruit blijkt dat de minister met deze benoemingen zal accoord gaan. Voorzitter. Dat is heelemaal niet noodig De beide leerkrachten worden benoemd. De heer Verhoeven weigerde mee te stemmen. 12. Verkoop perceel grond. Door A. Pelders, landbouwer, wonende aan den Hcusdensche weg, is een verzoek ingediend om hem een perceeltje grond te verkoopen celegen achter P. van Son, welke strook grond vroeger als weg in gebruik was, doch sinds lang niet meer als zoodanig wordt gebezigd. Momenteel wordt door de gemeente 's Bosch dit perceeltje afgegraven. Het door Pelders gedane bod be draagt f350 per H.A. Aangezien deze grond voor de gemeente betrekkelijk weinig waarde heeft, stellen B. en W. vooi* bedoeld perceeltje grond aan Pelders te verkoopen. Weth. Muskens zegt dat er meer dere aangelanden zijn. Daarom acht hij het beter om B. en W. te mach tigen om het perceel te verkoopen in gedeelten, zoodat alle aangelanden gelegenheid krijgen een stuk te koopen. De Voorzitter zegt dat de raad zelf eiken verkoop moet goedkeuren. Spr. is wel bereid het voorstel zoo te wijzigen dat besloten wordt het perceel in gedeelten aan alle aan gelanden te verkoopen. Mochten deze er echter geen prijs op stellen, dan kan in de volgende vergadering nog besloten worden het perceel in zijn geheel aan Pelders te verkoopen. Daartoe wordt besloten. 13. Vaststelling kohier Honden belasting 1934. Dit kohier wordt vastgesteld op een totaal van f 617. Rondvraag. De heer Vrijhoeven vraagt wan neer nieuwgebouwde woningen bij de waterleiding moeten worden aangesloten. De Voorzitter zegt dat de verplich ting tot aansluiting begint wanneer de waterleiding in werking getreden is. De heer Verhoeven vraagt waarom de caféhouders nog geen verlaging van biljartbelasting hebben gehad. De Voorzitter merkt op dat hij deze vraag reeds vroeger beant woord heeft. De heer A. v. d. Wiel zegt dat bovendien de ambtenaar dit reeds aan dhr. Verhoeven heeft duidelijk gemaakt. De heer v. Delft vraagt hoe de proef ter verbetering van den weg naar Giersbergen is uitgevallen Spr. zegt dat de boeren zeer blij met de gruisverharding zijn en hij raadt aan nog 150 M. te verbeteren. De Voorzitter zegt dat eerst de winterperiode moet worden afge wacht om een goed oordeel te kunnen vellen. Geheel voldaan heeft de proef niet, maar dit wil ook weer niet zeggen dat zij geheel mislukt is. Zoodra weer gruis voorradig is zal spr. overwegen nog een gedeelte van den weg onderhanden te nemen. De vergadering wordt hierna gesloten. HEUSDEN. De vergadering was voltallig. Punt. 1. Notulen der vergadering van 26 Juli 1934. Deze waren in orde en werden goed gekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den Directeur van het ka binet van H.M. de Koningin van 2 Augustus, inhoudende een dankbetui ging voor de betoonde deelneming bij het overlijden van Z.K.H. Prins Hen drik der Nederlanden. Mede was inge komen een verzoek van een der inge zetenen met betrekking tot het onder wijs van een kind. De Voorzitter stelt voor, dit te be handelen in besloten vergadering, waarmede allen accoord gingen. 3. Voorloopige vaststelling der gem.- rekening en van de rekening van het Vlceschkeuringsbedrijf, beide over '33. De Raadsleden hebben dezen keer conform een vroeger raadsbesluit ge zamenlijk de rekeningen nagezien. Hierover brengt het lid Stap, als rap porteur verslag uit en zegt, dat alles in orde is bevonden, waarom hij adviseert tot voorloopige vaststelling. Hiertoe werd besloten. De Voorzitter deelde mede, dat de rekening der gemeente voor den gewo nen dienst sluit met een batig slót van 5724.35 en voor den kapitaaldienst met een batig slot van 12.50. 4. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der gemeentebegrooting 1934. Naar aanleiding van een brief van 't Provinciaal Bestuur gaat het hier over een wijziging van administratieven aard, welke wordt overgelaten aan den Voorzitter. 5. Benoeming van 6 leden van het College van Regenten der Godshuizen. Naar aanleiding van de benoeming van den heer Stap nam het overige be stuur indertijd collectief ontslag. Thans waren wederom zes aanbevelingen in gekomen en had de benoeming het vol gende verloop. Vacature H. Verhoeven. Aanbeve ling H. Verhoeven en J. Keunen. Uitslag: 6 stemmen op no. 1 en 1 op no. 2, zoodat de heer H. Verhoeven is herkozen. Vacature J. C. van Laarhoven. Aan bevolen was de aftredende, benevens de heer F. S. M. Schreuder. De eerste werd met alg. stemmen herbenoemd. Vacature Nic. Vermeulen. Aanbevo len N. Vermeulen en J. H. J. Meijer. Uitgebracht werden op ieder 3 stem men. Een biljet was blanco. Bij de her stemming kreeg de eerste 3 stemmen, de laatste kreeg er 4 en is dus benoemd. Vacature P. Verschure. Aanbevolen P. Verschure en P. Engelen. De eerste werd met alg. stemmen herbenoemd. Vacature J. H. Roza. Aanbevolen J. M. Roza en A. Bouman. De eerste kreeg 3 en de laatste 4 stemmen. Deze is dus benoemd. Vacature N. v. d. Schoor. Aanbe volen N. v. d. Schoor en J. de Kok. De laatste werd met 4 tegen 3 st. gekozen. 6. Brief van Ged. Staten betreffende het Raadsbesluit van 7 Juni j.l. tot ver mindering der jaarwedde van den ge meente-veldwachter met voorstel van B. en W. De Voorzitter zegt, dit punt te willen behandelen in besloten vergadering. Het lid Meijer was daar tegen en wenschte openbare behandeling. Het lid De Haan vond, dat, waar in besloten vergadering een besluit geno men was, het moeilijk aanging aan het verzoek van het lid Meijer tegemoet te komen, waarop deze zich neerlegde bij het voorstel van den Voorzitter. Daar alle punten van de agenda wa ren afgewerkt, maakte het lid Stap ge bruik van de Rondvraag en zei, klach ten te hebben vernomen over den weg die aangelegd wordt nabij het Plein. De Voorzitter antwoordde, dat het lastig is in te gaan op klachten van hoo- ren-zeggen en om zoo maar aanstonds zoo n klacht te aanvaarden. Na een discussie, waaraan ook de le den Mienhorst en Schmiehusen deelna men, zegt de Voorzitter dat een en an der zijn volle aandacht zal hebben en dankte de heeren voor hun opmerkin gen in het belang der gemeente, waar na hij de openb. vergadering sloot en men overging in comité-generaal. De Reisweek Courant is uit Wij hebben dit 10 pagina's tellende blad, hetwelk door de N. R. V. als organisatrice van de eerste Neder- landsche Reisweek aan ieder legiti matiehouder gratis wordt toegezon den, eens aandachtig doorgenomen. Ruim 8 pagina's zijn geheel gevuld met opgaven van de talrijke reducties welke de Spoorwegen, K.L.M., A.T.O., Reederijen, Natuur- en Zwembaden, Dierenparken, rondritten, tram wegen, openbare en geestelijke in stellingen, bioscopen, Kurhauscon- certen ende pl.m. 700 hotels en pensions verleenen. Voorwaar niet gering. Ook de reducties zelf zijn interessant. Wij lezen b.v. om eens een enkel voorbeeld uit de zeer vele te noemen hoe een houder van een legitimatiebewijs in de Reisweek een dag-abonnement op de Noord- Zuidhollandsche Tramweg—Maat schappij kan krijgen voor de helft van den prijs (gewone prijs f2.50, in de Reisweek f 1.25) welk dag abonnement geldig is op alle lijnen van deze onderneming. En zoo zijn er zoovele reducties, ook op dagtochten mogelijk, dat zij, die in de Reisweek geen vacantie hebben of kunnen nemen, toch op een middag, of op Reisweek Zondag (26 Augustus) buitengewoon aardige en goedkoope uitstapjes kunnen maken. Een heel typisch Reisweek-resul- taat is b.v. ook, dat een houdervan een 8-daagsch abonnement (in de Reisweek t 11.50) waarop men zoo veel en zoo vaak men wil op het Nederlandsche Spoorwegnet mag reizen, recht heeft opeen gereduceerd biljet per autobus van Alkmaar naar Leeuwarden. Wanneer wij nu weten, dat zulk een buskaartje normaal f3.kost en voor een houder van zulk een abonnement slechts f0.75, dan is hier toch wel een daad werkelijk bewijs, dat deze Reisweek- organisatie voor de toeristen in eigen land van zeer groote beteekenis is. Want ook bootvaarten maakt men voor een koopje. Musea, openbare en geestelijke instellingen geven hun schatten voor bijna niets te zien. Holland stelt nu waarlijk velen zijner schoonheden tegen den laagst mogelijken prijs onder veler bereik. Onze lezers dus, die in de Reisweek vacantie hebben, kunnen er in den breede van profiteeren, maar ook hun, die niet zoo gelukkig zijn in deze Reisweek vacantie te kunnen nemen, raden wij aan op Reisweek Zondag of op den middag daarvoor toch minstens één uitstapje in ons eigen mooie land te ondernemen. Er zijn er altijd nog genoeg, die nog nimmer langs de Vecht gingen, een tochtje over de Kager en Brasemer Meren maakten, Marken en Volendam bezochten, in een boot door onze havens kruisten, of een rondrit per autocar maakten door provincies, welke zij nog niet zagen voor wien de vaart rond den Pannerdenschen Kop nog nieuw is, voor wien een vliegtocht boven het eigen land nog een openbaring moet worden, voor wienmaar lezers, vult U het zelf maar aan. De gelegenheid om het op de goed koopst mogelijke wijze te doen is er nu. Men behoeft slechis in het bezit te zijn van een legitimatiebewijs,dat kan worden aangevraagd o.a. bij 't secretariaat van Waalwijks Belang. Versterking van Oostenrijk's leger. Naar verluidt, zijn de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Italië het er over eens geworden, geen bezwaar te maken tegen het verzoek van Oos tenrijk om versterking van zijn leger tot 30.000 man. Het Oostenrijksche Legioen. Naar United Press meldt, zou Duitschland niet weten waar het met de leden van het ontbonden Oostenrijk sche Legioen moet blijven. Von Papen's eerste taak als gezant te Weenen zou dan ook zijn te trachten voor de uitge weken Oostenrijkers amnestie te ver krijgen. De Weensche „Reichspost" ver neemt daarentegen uit Rome, dat het Oostenrijksche Legioen nog niet ont bonden is. Habicht zou nog steeds met dr. Goebbels in verbinding staan. Het Oostenrijksche Legioen zou ge reorganiseerd en tot een macht van en kele duizend man hervormd worden. Het doel van de Oostenrijksche nat.- soc. zou voorloopig zijn, tweedracht te zaaien tusschen de Heimwehr en de Katholieke stormscharen. Schuschnigg naar Rome. De Oostenrijksche kanselier Schusch nigg zal de volgende week Dinsdag een bespreking hebben met Mussolini, wel ke waarschijnlijk buiten Rome zal wor den gevoerd. In politieke kringen is men van oordeel, dat dit onderhoud van beslissend belang zal zijn voor de hand having der Oostenrijksche onafhanke lijkheid. Propaganda-veldtocht in Duitschland. Deze week is de Duitsche nat.-soc. partij haar „verkiezings-propaganda" begonnen, voor het referendum van 19 Aug. Goebbels, Goering, Frick en Hess houden daverende redevoeringen. Hess beweerde in zijn rede, dat Hitier door de Voorzienigheid geleid wordt. Heden brengt Hitier een bezoek aan Hamburg en zal hij van daaruit een radio-rede houden. De Italiaansche troepen van de Oostenrijksche grens teruggetrokken. Naar Reuter uit Rome meldt, heeft Mussolini bevolen, dat de Italiaansche troepen aan de Oostenrijksche grens onmiddellijk moeten worden terugge roepen, waaruit blijkt, dat hij de cris^ in Oostenrijk geweken acht. Waarschijnlijk is dit besluit in over. leg met Starhemberg genomen. Amerika en den Volkenbond. De Regeering der Ver. Staten heeft besloten Hugh Wilson te benoemen tot hooge commissaris van de V. S. bij dec Volkenbond. In Geneefsche kringec ziet men hierin een toenadering vac Amerika tot den bond. die vooral vac belang is, nu ook Rusland spoedig za| vragen in den bond opgenomen te wor. den. De onrust in het Saargebied. De volkenbonds-commissaris voor 't Saargebied, Knox, heeft den Volken bond in een schrijven om versterking der gendarmerie-troepen in het Saarge. bied verzocht. In het betreffende schrijven stelt Knox den Volkenbond voor, bepaalde gendarmerie-afdeelingen te recruteeren uit landen, die lid zijn van den bond o.a. Luxemburg, Oostenrijk en Zwitser^ land. Von Papen te Weenen. De nieuwe Duitsche gezant te Wee nen, von Papen, is gisteren in de Oos tenrijksche hoofdstad gearriveerd. On der politie-escorte werd hij naar het Duitsche gezantschap gebracht. Panama-kanaal bestaat 20 jaar. Het is heden twintig jaar geleden dat het Panama-kanaal voor de scheep vaart tusschen den Atlantischen en den Stillen Oceaan is geopend. Gedurende dit tijdvak zijn er meer dan 80.000 schepen in beide richtingen door het kanaal gevaren. Göring gewond. Bij Bad Aibling is de auto van Goe ring in botsing gekomen met een tege- moetkomenden auto. De Pruisische pre mier en zijn drie metgezellen werden gewond, terwijl de auto zwaar bescha digd werd. Onlusten in Ierland. De Blauwhemden van generaal O Duffy zijn te Cork in Ierland op nieuw in actie gekomen. Bij gevechten tusschen hen en de politie werd één persoon gedood. De kerkstrijd in Duitschland. Te Barmen hebben 1800 vertegen woordigers van 400 kerkgemeenten 'n protestvergadering gehouden tegen de nationale sijnode en de op instigatie van rijksbisschop Mueller genomen be sluiten. Het testament van Hindenburg. Het politieke testament van president von Hindenburg is thans gepubliceerd. De president citeert daarin een groot deel van het testament, dat hij na het beëindigen van den wereldoorlog schreef. Na erop gewezen te hebben, dat grondwet en staatsinrichting, die 't volk zichzelf in 1919 gegeven heeft, niet duurzaam konden zijn, schrijft hij dat zijn voornaamste streven steeds ge weest is de innerlijke eenheid van het Duitsche volk te bewerkstelligen. In 't bijzonder wijst von Hindenburg in zijn testament op den rol van de Rijksweer, die oude tradities heeft op te houden. Het testament gaat dan als volgt ver der: Op het gebied der buitenlandsche politiek heeft het Duitsche volk een lij densweg af te leggen gehad. Een vree- selijk verdrag drukte op hetzelve en dreigde in zijn toenemende uitwerking onze natie tot ineenstorting te brengen. Langen tijd heeft de ons omringende wereld niet begrepen, dat Duitschland niet alleen om wille van zichzelf, maar als de vaandeldrager der avondland- sche cultuur ook om wille van Europa moest leven. Slechts stuk voor stuk, zonder een overmachtigen tegenstand uit te lokken moesten daarom de boeien die ons knel den, worden losgemaakt. Wanneer velen mijner oude kame raden de noodzakelijkheid van dezen weg indertijd niet begrepen hebben, dan zal toch de geschiedenis rechtvaar diger beoordeelen, hoe bitter, maar ook hoe noodzakelijk in het belang der in standhouding van het Duitsche leven menige door mij onderschreven staats- akt geweest- is. Ik dank de Voorzienigheid dat Zij mij op mijn levensavond het uur der wederopleving heeft laten beleven. Ik dank al degenen, die in onbaat zuchtige vaderlandsliefde aan het werk van de herrijzing van Duitschland heb ben mee gearbeid. Mijn kanselier, Adolf Hitler, en zijn beweging hebben tot het groote doel: het Duitsche volk over alle stands- en klassenverschillen tot innerlijke eenheid te voeren, een beslissenden stap van historische beteekenis gedaan. Ik weet, dat er nog veel te doen over blijft en ik wensch van harte, dat ach ter de akt der nationale verheffing en van de volksaaneensluiting de akt der verzoening sta, die het geheele Duit sche vaderland omvat. Ik neem afscheid van mijn Duitsche volk in de vaste hoop, dat datgene,

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6