ism liilKaahbeuul l BINNENLAND. NIEUWS UIT HEUSDEN. GEMENGD NIEUWS. waarnaar ik in het jaar 1919 vurig ver langde en wat in langzamen groei tot den 30sten Januari '33 voerde, tot vol ledige vervulling en voleinding der his torische zending van ons volk rijpen zal. In dit vaste geloof aan de toekomst van het vaderland kan ik gerust mijn oogen sluiten. De Duitsche betalingsmoeilijkheden. Na een wederzijdsche notawisseling tusschen de Nederlandsche en Duit sche regeering met betrekking tot het betalingsverkeer, is van Duitsche zijde per 1 September 1934 opgezegd deNe- derlandsch-Duitsche deviezenregeling van 31 December 1932, zooals deze op 5 Juni j.l. is gewijzigd. Tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering zullen zoo spoedig mogelijk onderhandelingen gevoerd worden over een nieuwe regeling van het betaligsverkeer tusscheti beide landen. Voor het geval een zoodanige nieuwe regeling op 1 September 1934 nog niet van kracht zou kunnen wor den, zullen de beide regeeringen zich tijdig verstaan over een verdere over gangsregeling. Bij Koninklijk Besluit is bepaald dat met ingang van 15 dezer alle uit Duischland in Nederland ingevoerde goederen in guldens bij de Nederland sche Bank moeten worden betaald. Deze bepaling geldt alleen voor de goederen, welke van 15 Augustus 1934 af uit Duitschland worden ingevoerd. De guldensbedragen, die op deze wijze en tot nader order bij de Neder landsche Bank zullen worden gestort, zullen gebruikt worden voor den aan koop van bankmarken, waardoor het in den laatsten tijd sterk oploopende saldo bij de Rijksbank kan worden ge. reduceerd. Bij de besprekingen, welke sinds 3 Augustus j.l. te Berlijn plaats vonden bleek, dat het noodzakelijk geworden was maatregelen te treffen, ten einde de Nederlandsche belangen bij het be talingsverkeer met Duitschland te waarborgen. Het bleek niet mogelijk te zijn op korten termijn de vele moei lijkheden, welke gerezen waren, tot een definitieve oplossing te brengen, te meer, waar ook nog in de laatste dagen het niet gerealiseerde saldo van de Nederlandsche Bank bij de Rijks bank in bedenkelijke mate is opgeloo- pen. Rijkssubsidie in jverkloozenzorg. Aan de gemeentebesturen is per ge meenschappelijke circulaire van de ministers van Soc. Zaken, Binnenl. Zaken en van Financiën bericht ge worden, hoe de toewijzing voor 1934 zal plaats hebben van rijkssteun in de werkloozenzorg. De bijdrage blijft in het algemeen bepaald op 46/75 deel van de bijdrage in '33, maar in bijzon dere gevallen kan daarvan met 10 naar boven of beneden worden afge weken. Voor een verhooging komen alleen die gemeenten in aanmerking, welke zich voor wat het financieel be leid betreft, geheel naar de aanwijzin gen der regeering hebben gericht. Verruiming verkoop op Zondag. Staatsblad 450 bevat de wet tot wij ziging der Winkelsluitingswet. De wijziging is uitgegeven 14 Augustus en treedt twee maanden na den dag, vol gende op dien harer afkondiging, in werking, zoodat de wijziging van kracht wordt 15 October 1934. Ingevolge het bepaalde in de artike len 4 en 5 van genoemde wijzigings wet, is de mogelijkheid geopend, om van het tijdstip af, waarop deze wet in werking treedt, ten aanzien van vijf categorieën winkels, een regeling toe passing te doen vinden, waarbij de be slaande verkoopgelegenheid in het le ven wordt geroepen. Bedoelde regeling zal slechts dan toepassing kunnen vinden, indien en voor zoover de gemeenteraad ver klaard heeft van oordeel te zijn, dat de tegenwoordige buitengewone om standigheden daartoe aanleiding ge ven. Saneering van het vee-, vleesch- en vle escli waren bed rijf. Naar de Msb. verneemt, worden po gingen aangewend om te geraken tot saneering van het vee-, vleesch- en vleeschwarenbedrijf in Nederland, welke pogingen in principe den steun hebben van alle belanghebbende orga nisaties: den Nederlandschen Slagers- bond, den Ned. R.K. Hanze-Bond van Slagerspatroons en den Nederl. Gros- siersbond. De plannen verkeeren in een gevor derd stadium; er zijn reeds sub-com missies gevormd, die een gedetailleerd ontwerp aan de bonden zullen over leggen. Beoogd wordt de vestigingsmogelijk- heid te beperken door eischen te stel len betreffende vakbekwaamheid en ciedietwaardigheid en verder om ex cessen op het gebied van de prijzen politiek tegen te gaan. Het nieuwe tarief van invoerrechten. De Vereeniging van Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen heeft zich met een adres gericht tot de Tweede Kamer. Wij ontleenen hier aan, dat deze het voorgestelde nieuwe tarief zelfs de meest bescheiden ver wachting bij kennisneming van het ingediende ontwerp den bodem heeft ingeslagen. Terwijl het nieuwe tarief het in voerrecht voor manufacturen op 10 pCt. handhaaft, en hier dus in geen enkel opzicht eenige verbetering brengt, aldus het adres, wordt van den anderen kant de positie onzer in dustrie verslechterd doordat van 1 Juli af de machines en bedrijfshulp- middelen bij invoer in het algemeen met 6 pCt. worden belast. Bijzonder teleurgesteld is de veree niging ook over het feit, dat het ad valorem-recht voor textielgoederen blijft gehandhaafd. De Katholieke Illustratie. De vacantietijd weerspiegelt zich in dit nummer op meer dan een plaats maar ,dan in gunstigen zin. Er klinkt als het ware jolijt op uit de vroolijke tafereeltjes van de Amster- damsche vacantieschool. En dan be zoeken we den H. Vader in zijn zomer paleis te Castelgandolfo, waarvan een keur van foto's een duidelijk beeld le vert. Aan vacantie doet ook een tocht met de K.L.M. in vijf etappes over Nederland denken; méér dan het ge zwoeg van de Himalaya-expeditie over de besneeuwde bergen. Aardige onder werpen, fotografisch goed behandeld, zijn ook: „Een heilige stijgt omhoog" en „Op het Joodsclie kerkhof". Daar naast is aan actualiteiten de noodige aandacht gewijd. Een kort verhaal met een merkwaar dig gegeven is „Een man met een ver langen", door Til Bruginann, en een leuke St. Martinuslegende treffen we aan in „Het verraad der ganzen", door A. Serve. Liefhebbers van vroolijke vertellin gen, gedichtjes, anecdoten, met en zon der geestige teekeningen, allerlei we tenswaardigheden, problemen en wat niet al kunnen verder terecht bij de opgewekte „Witte Raaf". De restauratie van Loeveslein. Aan het jaarverslag der Rijks commissie voorde Monumentenzorg over 1933 ontleenen wij: De rijksmonumenten verkeeren in hef algemeen in een behoorlijken staat van onderhoud. Zorg baren ons alleen die enkele zeer omvang rijke gebouwen, w.o. Slot te Loeve- stein, waaraan nog uitgebreide res tauratiewerken moeten woiden uit gevoerd, terwijl de geringe beschik bare credieten daartoe allerminst toereikend zijn, zoodat het in een staat verkeert, die niet zonder reden nu en dan de ergernis wekt van belangstellende bezoekers. Voor het uit historisch oogpunt zoo boeiende, en als bouwwerk zoo indrukwekkende slot Loevestein zijn de jaarlijks beschikbare middelen zóó gering, dat het nog jaren zal duren, alvorens dit in eenigszins behoorlijken staat verkeert. DRUNEN. Woensdag j 1. werd na de Hoogmis in de zaal bij de Eerw. Zusters een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een afd, van de Jonge Werkman. De voorzitter dhr. Lommers heette allen welkom, in het bijzonder de H.H. Geestelijken en dhr. Coppens, lid van het hoofdbestuur. De heer Coppens gaf hierna een duidelijke en interessante uiteenzetting over doel en werk van de Jonge Werkman. Hij wees met nadruk op de schoone idealen, die de organisatie zich stelt en hoopte dat alle jongens zullen medewerken om ook hier een bloeien, de afdeeling te krijgen. Er werden nog enkele practische vragen gesteld, welke duidelijk beantwoord werden. De Eerw heer kapelaan onderstreepte de woorden van den spreker en zeide dat 't begin moeilijk was. Ook de Z Eerw. heer pastoor sprak nog een enkel woord, waarbij hij duidelijk liet uitkomen dat hij gaarne zijn mede- werking wilde verleenen om spoedig een Jonge Wacht en daarnaast een Jonge Werkman te krijgen. Ook het bestuur gaf te kennen dat samenwer king met H.H. Geestelijken gewenscht was. Daarna sloot de voorzitter onder dankzegging de vergadering. VRIJH.-CAPELLE De heer J. v. d. Hoek, godsdienstonderwijzer alhier, zal op den te Drimmelen te houden Landdag op Zaterdag 1 Sept. a s., uitgaande van Herv. Evangelisatie in Noordbrabant, als spreker optreden met het onderwerp: Davidische kracht. Door de onweders van j.l. Maandag werden in deze omgeving verschillende booraen ontworteld. In de onder voorzitterschap van den heer Jac. Vos gehouden ver gadering van het algemeen bestuur der plaatselijke Kolen-Inkoopvereen werd in de bestaande vacature van secretaris met algemeene stemmen benoemd de heer P. Wagemakers. De Chr. Gem. Zangvereen. .Hallelujah", directeur de heer C. M. Rijken, zal haar medewerking ver leenen op den te Drimmelen te hou. den Landdag. De arbeider M V. had het ongeluk van zijn rijwiel te vallen, met het ongelukkig gevolg dat zijn schou der werd ontwricht, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. CAPELLE. In de Ned. Herv. Kerk alhier zal a.s. Zondag des morgens half 10 leesdienst worden gehouden. Des namiddags geen dienst. Het bouwen van een schuur voor den landbouwer H. Boer aan den Win terdijk is na gehouden aanbesteding op gedragen aan den heer J. Molegraaf.^ Door den landbouwer H. aan dén Winterdijk werd j.l. Dinsdagavond brand ontdekt in een op zijn erf staande hooischelf. Door het krachtdadig in grijpen van den eigenaar, daarbij ge holpen door omwonenden, werd de brand met enkele emmers water ge- bluscht en zoodoende erger voorkomen./ J.l. Dinsdagavond had de visscher J. R. het geluk in het Oude Maasje een flinken zalm te vangen. Het is een hoo- ge uitzondering dat deze visch in de wateren in deze omgeving wordt aan getroffen. Toen de landbouwer J. v. O. j.l. Donderdagmorgen terug kwam van melken, bleek hem, dat tijdens zijn af wezigheid bij hem was ingebroken en o.m. een belangrijk bedrag aan geld ontvreemd was. Onze vroegere dorpsgenoote mej. To. Treffers Pd., thans te Utrecht, slaagde een dezer dagen voor het exa men nuttige handwerken. De postduivenvereniging „De Luchtvaart", gevestigd in het café van Mej. Wed. A. v. d. Haart aan de Nieu- wevaart, hield met jonge duiven een wedvlucht vanaf Neufvilles, met den volgenden uitslag: Adr. Versteeg 1,17, 53; F. Raaijma- kers 2, 20; Adr. Klootwijk 3, 10, 22, 23, 41, 48; P. de Roon 4, 39; A. Bakkeren 5, 65; E. Haverhals 6, 13; J. van Door nik 7, 8, 24, 25, 36, 51; M. de Jong 9, 21 62; P. Nieuwenhuizen 11, 34, 55, 57; C. Rosenbrand 12, 30, 42, 44. 60. 61; J. Versteeg 14, 26, 27, 52, 56; A. Blom 15, 28, 32. 40, 45, 54. 58, 66; G. Stam 16; H. Rosenbrand 18, 19, 38, 63; P. Bak keren 29, 43, 64; C. Verhagen 33, 59; Adr. Spierings 35, 49, 50; J. de Jong 37; A. de Jong 46, 47 en P. Sterrenburg 67. De extra-prijs, een paar schoenen, werd gewonnen door P. de Roon. Aangetoonde duiven: P. de Roon, G. Stam, H. Rosenbrand, Adr. Klootwijk en C. Rosenbrand. De wedvlucht met jonge duiven van af Quievrain had tot resultaat: A. de Jong 1, 16; C. Verhagen 2, 7, 27, 41; E. Haverhals 3, 37, 42; A. Bak keren 4; J. Versteeg 5, 19, 31, 46; Adr. Klootwijk 6, 14, 26, 28, 33, 38,43, 44; P. Verhagen 8, 32; M. de Jong 9, 13, 17, 45; H. Rosenbrand 10; C. Rosenbrand 1 1, 12, 21, 22, 23; P. Nieuwenhuizen 15, 24; J. v. Doornik 18; W. de Meter 25, 30; Adr. Spierings 29; J. Verhagen 34; P. Bakkeren 35, 36; Adr. Versteeg 39; C. Broeks 40 en P. Sterrenburg 47, 48, terwijl de voor deze vlucht uitge loofde extra-prijs ten deel viel aan C. Verhagen. Aangetoonde duiven: J. Versteeg, P. Nieuwenhuizen, E. Haverhals. C. Ver hagen en J. de Jong. Voor a.s. Zondag staat een wed vlucht vanuit Noijon op het programma voor welke vlucht de duiven Vrijdag avond e.k. in het clublokaal worden in gekorfd. WASPIK. De op 15 Aug. gehouden voetbalwedstrijden, waarvan de op brengst ten goede kwam aan de Missie, brachten f 64 op GEERTRUIDENBERG. Predik beurten op Zondag 19 Aug. 1934. Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer des v.m. 9.30 en des n.m. 2 uur ds. Ewoldt uit Berg Ambacht. Evangelisatie Immanuel alhier des v.m. 10 uur ds. v. d. Pelt uit Rot terdam, Voor de Ned. Herv. Gemeente hoopt Zondag a.s. des v.m. 10 oor te gaan ds. Zuurdeeg. uur Heusden, 17 Aug. '34. De cano, waarmee A. S. op de Maas voer, kreeg het te kwaad met den wind en kantelde, waardoor A. S. in de rivier viel. Dank zij zijn zwemkunst, wist hij den oever te be- meer te zien. Vermoedelijk zijn ze dus reeds afgereisd, wat vroeger is dan gewoonlijk en wel minstens 2 a 3 weken Bij den seriewedstrijd te Herpt heeft het lid van P.S.V. de heer P. B. een blessure aan een zijner beenen opgeloopen en wel zoo'n ernstige, dat hij zich onder medische behan deling moest stellen. Dinsdagavond gaf de Heusden- sche Fanfare op de vischmarkt een concert. Gezien het weer, was de opkomst van het publiek nogal groot, hoewel het aantal luisteraars hij lange na niet halen kon aan dat hij andere concerten. De muzikan ten bliezen er echter evenals anders lustig op los en voerden de nummers op zeer verdienstelijke wijze uit. Kaatsheuvel, 15 Aug. '34. Benoemd. Door B. en W. onzer gemeente is als gemeente-arbeider benoemd de heer H. v. Loon uit Loon op Zand. T.B.C.-vlucht. Zondag 23 September a.s. zal de Kaatsheuvelsche Postduivenbond van uit Mons een wedvlucht houden ten bate van de plaatselijke T.B.C.-bestrij- ding. Aan deze wedvlucht kunnen alle Kaatsh. postduivenliefhebbers deelne men, mits zij voor de oefenvluchten op Zaterdag 25 Augustus (Wouw), op Vrijdag 31 Aug. (Lier), op Vrijdag 7 September (Halle) en op Vrijdag 14 September (Vilvoorde) inmanden bij den Kaatsheuvelschen Postduivenbond bij café Chr. Oerlemans of bij café J. C. van Heeswijk. Vrijdag 21 September wordt bij ge noemde café s ingemand voor de bo vengenoemde T.B.C.-vlucht. Voor deze T.B.C.-vlucht mocht het bestuur reeds 20 luxe-prijZen ontvan gen. Zij, die nog gaarne een prijs be schikbaar stellen, gelieven dit te doen bij het bestuur of bij bovengenoemde cafés. Kring-Concours. Zondag 26 Aug. a.s. wordt door den Kaatsheuvelschen Postduivenbond een kring-concours gehouden vanuit Pont St. Maxence met oude en jonge duiven. Alle liefhebbers worden er op attent gemaakt, dat voor deze vlucht reeds Donderdagavond 23 Augustus moet in- gekorfd worden in café J. C. van Hees- wijk. I. V. C. B. Het gaat buitengewoon met onzen R.K. Voetbalbond. De N.V.B.-ers Oos terhout en D.W.S., Tegelen hebben het neutrale pakje uitgeschoten en zijn R.K. geworden. De I.V.C.B. voor het Zuiden heeft nu 3 klassen. Ie Klas. 2e Klas A. 2e Klas B. 2e Klas C. 3e Klas A. 3e Klas B. 3e Klas C. 3e Klas D. 3e Klas E. 3e Klas F. Om in de 2e klas te komen, spelen de kampioenen van de 2 derde klassen met de laagste van de 2e klasse een volle dige promotie-degradatie-competitie. D.E.S. speelt in de 3e klas B, waarin staan: UNO ANIMO, Loon op Zand, 'n oude bekende. OSS, 'n oud-3e klas N.VJB.-er, die heusch niet voor de poes is. H.E.C., eveneens een oud-N.V.B.-er, die een zeer sterk le elftal heeft. K.J.W. uit Oosterwijk, dié elk jaar voor D.E.S. een struikelblok zijn ge weest. ORANJE-WIT, ook 'n oud-neutrale, uit Tilburg, die thuis allesbehalve gemakkelijk is. Verder drie kampioenen van de le klas Bossche Bond: SARTO, die op het oogenblik 105 wer kende leden telt, waarvan het le verschillende T.A.K.-spelers be vat. VLIJMENSCHE BOYS, de favorie ten-club van Vlijmen, die zeer sterk is. VELOCITAS uit Tilburg, die bijna on geslagen het kampioenschap van de le klas veroverde en op ver schillende series groote overwin ningen behaalde. Alles bijeen een pracht-klas, waar zeer sterke clubs in voorkomen. De pro motie naar de 2e klas wordt steeds moeilijker, dus DES-sers, nog enkele weken flink getraind, maar dan ook al lemaal, en je kunt aan den slag. T.B.C.-Propagandadag. Hedenavond hield de T.B.C.-veree- niging in de eetzaal van het café-rest- „Euphonia" een vergadering om de laatste hand te leggen aan de voorbe reiding voor de t.b.c.-propagandadagen van Zaterdag en Zondag a.s. Als we 't succes van de komende dagen mogen zelfs alle verwachtingen zal overtreffen. De zaal kon gewoonweg de men- schen niet bevatten. In de beste harmo nie werden de besprekingen gevoerd en de uitvoering van het groote program ma der beide dagen tot in de finesses besproken. Aan den secretaris van de vereeniging, den heer H. van Woensel, past in deze al vooraf een woord van lof en dank voor de wijze waarop hij den berg werk die een dergelijke orga nisatie vereischt, heeft weten door te werken. De uitvoerige affiches melden zoowel in, als buiten de plaats, wat er in Kaatsheuvel gaat gebeuren. We kunnen het niet beter resumee- ren dan er zal leute, lol en gijn gemaakt worden en muziek en zang en voor dracht en voorstelling, die uitsluitend ten doel heeft de kas der vereeniging te stijven. Er zal te genieten zijn op het voetbalveld, op plein en straat, in zaal en café voor jong en oud, voor arm en rijk. Het resultaat kan niet uitblijven: het penningske van den arme en de gift van den meer gegoede, alles vrijwillig bijeengebracht, zullen een recette vor men aan de voorbereiding van de orga nisatoren en aan de opoffering van de vele medewerkers geëvenaard. De officieele opening zal Zaterdag om 6 uur n.m. op de kiosk door den Weled. Achtb. Heer J. A. F. Mallens, burgemeester, geschieden. Het slot zal waardig gevierd worden in de drie za len Euphonia, Bel Canto en Apollo, in den vorm van een oud-Brabantsch bal. Moge het weer het doel begunstigen. Het publiek wordt verzocht de giften bij de diverse attracties uitsluitend in de verzegelde t.b.c.-busjes te deponeeren. Rijwieldiefstal. De heer B. kwam Zondag na de acht uur Mis tot de ontdekking dat zijn rij wiel dat hij voor de Kerk geplaatst had, verdwenen was. Aangifte bij de politie volgde onmiddellijk. Het rijwiel is per slot van rekening teruggevonden, doch rijwielplaatje en lantaarn zijn verdwe nen. De politie is nog met het onder zoek bezig. reiken en tegelijk zijn scheepje in afmeten aan de opkomst van deze ver veiligheid te brengen. gadering, dan mogen we niet alleen Sedert enkele dagen zijn de zeggen dat de propaganda doo? het be- ooievaars bij de brouwerij niet stuur opgezet geslaagd is, maar dat ze Hollanders in de Alpenrit. Zagreb—Munchen. 's Morgens half vier in 't pikkedonker stonden de rijders uit de zware klasse, waaronder alle Hollanders behalve Cornelius, reeds op de startplaats. Het zou de langste dagroute worden, 624 kilometer, zoodat de eerste koppels reeds om 4 uur in den nacht moesten vertrekken. Even buiten de stad stond Nortier, die nog altijd het wiel van Posthumus- van der Mark had, stil. Vliegensvlug werd het wiel eraf gegooid en toen Posthumusen van der Mark, die twee minuten later gestart waren aan kwamen, lag het wiel er reeds af en kon hun dit teruggegeven worden. Spoedig nog het wiel met den 's nachts gerepareerden band erop gezet en toen begon een wilde achtervolging over de stoffige wegen van Yougo-Slavië. Het was immers zaak om vóór de andere Fordrijders te komen, die twee reservewielen meevoerden, om in ge val van een lekken band, hetgeen op deze Yougo Slavische wegen altijd een waarschijnlijke gebeurtenis blijft, een wiel van hen te kunnen leenen. Na een 60 K.M. waren Posthumus van der Mark ingehaald, zij stonden langs den wegmet een lekken band. Van hen was dus geen hulp meer te verwachten en voort ging het de anderen achterna. Tot aan de le controle te Villach op de Yougo Sla visch Oostenrijksche grens waren de wegen stoffig en vol kronkels, maar leverden overigens geen bijzonder groote moeilijkheden op Maar toch, zoo'n laatste dag levert altijd zijn bijzondere bezwaren op, de rijders ruiken het einde en worden eenigszins zorgeloos. Het koppel van Beeck Calkoen - van Wamelen, dat een flink stuk op hun tijd vooruit geloopen was, reed rustig over den stoffigen weg, toen zij plot seling na een bocht een soort wild geworden gorilla met zwaaiende armen midden op den weg zagen springen. Het was van Strien, die rauwe klanken uitstootte, waarvan alleen het woord benzine verstaanbaar was. Een eind verder stond zijn Ford waar Schade wild omheen liep. Calkoen en van Wamelen sprongen uit hun wagen, een reserve-bus met benzine werd uit den achterbak gehaald, door v Strien en Schade uit hun handen gerukt, en na eenige oogenblikken stormden de beide wagens weer voort naar de controle toe. Ruim voor hun tijd kwamen beide koppels aan, de overige Hollanders kwamen de een na den ander aan rijden, de directeur van de Neder landsche Fordfabriek stond met zijn echtgenoote zijne landgenooten af te wachten. De Shellservice deelde aan alle binnenkomende rijders zakjes met proviand uit chocolade, broodjes, cakes en een flesch koffie. Er werd hier en

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 7