Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. E E FEUILLETON 1 l mm DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. NUMMER 67. WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1934. 57e JAARGANG. mate k JSTl 75 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentifin moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur in ons bezit sün. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën 26 cent per regel; minimum 11.50. De schoenindustrie opnieuw in het gedrang. Het nieuwe euvel, waarmede de Brabantsche schoenindustrie te strij den heeft, en waarop Observator in ons blad van j.l. Zaterdag de aan- dacht vestigde, is zeker de moeite van een nadere beschouwing waard. Toen de buitenlandsche import van schoenwerk zulk een omvang begon aan te nemen, dat deNeder- landsche industrie zich daardoor in hoogst ernstige mate bedreigd zag, heeft de regeering, dank zij den voortdurenden aandrang uit indu- strieele kringen, den noodtoestand ingezien en door contingenteerings- maatregelen ingegrepen. Deze maat regelen hebben het beoogde succes gehad, de invoer van schoenen werd tot op de helft beperkt en er kwam weer werk in de Nederlandsche bedrijven. Die verbetering in den toestand heeft zich echter niet in die mate voortgezet, dat weer van een nor malen gang van zaken gesproken kan worden. Integendeel de bedrij ven blijven met hun productie verre beneden hun capaciteit. Vermin derde werktijden, soms zelfs tot slechts enkele dagen per week, zijn in verschillende bedrijven schering en inslag. De cijfers der nog steeds toenemende geheele en gedeeltelijke werkloosheid in de schoenencentra van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 46. Vader? Je bent immers haar vader niet. Jij moest de eerste zijn om dat te gelooven. Haar tante zal er een eed op doen voor welken rechter je maar wilt. En eenmaal buiten Engeland zal ze maar al te blij zijn om te kunnen ge nieten van de bescherming die het hu welijk biedt. Waar ben je nu eigenlijk bang voor? Je had het erover om een of an deren vent in den arm te nemen, die net moest doen of hij ons trouwde. Dat is alleen maar een onvermij delijke comedie voor direct gebruik We kunnen haar nu eenmaal niet da genlang in een soort van verdooving en machteloosheid houden. Maar als ze in gezelschap van haar toegewijden vader en liefhebbenden echtgenoot is an wat kan ze dan beginnen? Wie zal haar 40 ten gelooven? Laat het maar aan mij over endaal om de geschikte kerels aan boord te itig gew hebben! Ze zullen haar vierkant uit lij zeer lachen als ze wat te beweren heeft. En tegen dat we de Westkust bereikt heb- idingen ben zal ze den hemel danken, dat ze evensge getrouwd is. Dan maken we haar wijs, gestort. anges is rt. De leven ielt ir.'c^£ spreken boekdeelen en geven ons de overtuiging dat het 'met de schoenindustrie op het oogenblik zeer slecht gesteld is. Het klinkt paradoxaal dat men lij dit alles toch nog maar voort durend hoort van de stichting van nieuwe bedrijven en de uitbreiding van bestaande. De capaciteit der schoenindustrie breidt zich daar door nog maar steeds uit, ondanks het feit dat de bestaande bedrijven in meer dan voldoende mate aan de vraag kunnen voldoen. De gevolgen daarvan zijn niet uit gebleven. De ongekend scherpe con currentie—strijd op de schoenen- markt doet de prijzen maar steeds verder dalen. Uit het oogpunt van consumentenbelang moge dit een gunstig gevolg zijn, waardoor het publiek ten volle profiteeren kan van de mogelijkheden, die de mo derne rationeele productie—wijze biedt, dat neemt niet weg dat deze strijd te veroordeelen is wanneer de grenzen van het mogelijke worden overschreden. En wanneer men de statistische gegevens der laatste jaren beoordeelt, dan begint hel daar in bedenkelijke mate op te lijken. In 1930 nog werden in Nederland 9.3 millioen paren schoenen gefabri ceerd, tot een gezamenlijke waarde van f 41,4(53,000; in 1932 10,3 mil lioen paren voor een waarde van slechts f 28,132,000! Hoewel de productie dus nog op liep, verminderde de waarde met meer dan 30 pCt. En de vestiging van Bata te Best, die de regeering niet heeft kunnen verhinderen, zal de verhouding nog ongunstiger maken. Waar de zaken zoo staan doet het toch wel buitengewoon vreemd aan dat van overheidswege gelde lijke steun wordt gegeven voor de vestiging van nieuwe bedrijven, die straks hun duit weer in het zakje zullen doen om de ellende nog wat grooter te maken. Veeleer zou men het tegendeel verwachten, n.l. een verbod voor den bouw van nieuwe fabrieken of voor de uitbreiding van bestaande bedrijven. In dit verband is het wellicht wenschelijk eens te wijzen op de maatregelen die in Zwitserland ge nomen zijn en nog te wachten staan. »Op 11 Juni van dit jaar heeft de Zwitsersche regeering een verbod afgekondigd voor den bouw van nieuwe schoenfabrieken, doch dit verbod heeft geen uitwerking meer, daar reeds tal van fabrieken de laatste maanden stopgezet moesten worden Thans worden maatregelen over wogen, om door beperking van de productie den toestand te verbete ren. In verband hiermede heeft het Verbond van Zwitsersche Schoen fabrikanten een productiestatistiek doen invoeren, waardoor productie beperking volgens het systeem van contingenteering mogelijk zal zijn.» Wij weten dat er groote bezwaren aan dergelijke productie—beperkin gen verbonden zijn de uitschake ling van gezonde concurrentie, het risico van verstarring van het pro ductie—wezen enz. Maar daar staat tegenover de noodzakelijkheid om de Nederland sche schoenindustrie te beschermen en de arbeiders, die daarin werk zaam zijn een behoorlijk bestaan te doen behouden. Wil men de indu strie niet geheel ontwrichten, dan wordt het tijd dat wordt ingegrepen. Van de regeering mogen we ver wachten dat zij dit zal inzien en dat zij niet door haar sociale voor zieningen ten behoeve der Zuiderzee- visschers de ellende der schoenin dustrie nog wat zal komen vergroo- ten.Want voor iederen arbeider die in Volendam of Bunschoten aan het werk gezet zal worden, moet er in Waalwijk of Kaatsheuvel of een andere plaats in 't land een aan de deur gezet worden HAARSTEEG-HEDIKIIUIZEN. Biljarlbelasting Werk verschaffing aan den Bok hovenschen dijk Vrijdagavond vergaderde de raad der gemeente Haarsteeg-Hedikhuizen onder voorzitterschap van burge meester van Heereveld. Na voorlezing der notulen brengt Weth. v. d. Water opnieuw de toe treding tot het streekplan »de Meierij« dat de huwelijkssluiting met het oog op de wetten van de kolonie nog eens moet worden herhaald: dat gebeurt en klaar is kees. Geen speld kan er tusschen. Ik geloof er niets van dat het zoo van een leien dakje zal gaan als jij het je voorstelt. Ik zou het er toch maar op wagen, moedigde Voles aan. Gesteld dat er met het meisje niets te beginnen valt, wat ik overigens absoluut niet geloof, dan heb je toch in elk geval een prach tige reis van 'n paar maanden en je toekomst schitterend verzekerd. Want ik zal je heusch niet met leege handen laten gaan, als het verkeerd uitvalt. Voles zag dat Fowle weifelde en een duivelsche grijns trok over zijn ge zicht. Hij had wel geweten wat voor vleesch hij in de kuip had. Je hoeft niet op het moment te decideeren, verklaarde hij tegemoetko mend. En daarop ernstig en nadrukke lijk: Maar als je eenmaal je besluit hebt genomen, wordt er niet meer terugge krabbeld, versta je? Dus vertel me straks maar wat je wilt, doen wat ik je voorstel, of vannacht nog uitknijpen. Dan zal ik je vijf pond geven om op nieuw te beginnen, maar daarna hoef je me ook niet meer onder de oogen te komen. Ik zal het doen, zei Fowle met vaste stem en met een handdruk be krachtigden zij de overeenkomst. Het lag niet in Winifred's aard, om lang te volharden in mokkend, stroef verzet tegen een medemensch, wie het ook mocht zijn; haar aangeboren zon nige vriendelijkheid won het te spoedig van haar boosheid of verontwaardi ging. En zoo beantwoordde ze Rachel Craik's kwaadaardige spionnage en Greyfoot's prikkelbaar humeur met een kalme opgewektheid, waaraan haar zoogenaamde tante zich doodergerde, terwijl de grimmigheid van den cipier er op den duur door verzachtte. Voortdurend vroeg ze zich af wat of ze met haar voorhadden. Het was een voudig niet aan te nemen dat ze in Engeland, op een paar mijl afstand van Londen, maar eindeloos gevangen ge houden zou kunnen worden. Ze was overtuigd dat Reginald hemel en aarde zou bewegen om haar te verlossen en dat hij daarbij op de krachtdadige hulp van Mr. Marshall en zijn mannen zou kunnen rekenen. Een complot, waarin zooveel menschen betrokken waren, redeneerde zij, zou binnen niet al te langen tijd door de politie wel uiteen gerafeld worden. En terwijl ze haar kansen op redding van alle kanten overwoog in de traag voorbijgaande uren van gedwongen nietsdoen, voelde ze een groote dankbaarheid, dat ze den lang uitgestelden brief aan den agent tenslotte toch geschreven had. Die be vatte een spoor, dat ongetwijfeld ge volgd zou worden. Zoo was ze vol ver trouwen, en haar rustige blijmoedigheid wekte zooals gezegd niet alleen de er gernis van Rachel Craik, maar ook haar argwaan. Met Greyfoot was het anders ge steld. De afzondering in Moore-House, die Voles zich en zijn getrouwen had opgelegd, liet niet toe dat een dokter of een verpleegster den gebroken arm van zijn lijftrawant verzorgde. De arm was naar de regelen der kunst gezet na het ongeval, maar de patiënt had gere geld hulp noodig en die verleende Winifred hem. Het was zelfs voor een ruwen bonk als Greyfoot onmogelijk om in zoo'n ter sprake. Spr. adviseert niet toe te treden daar de bewoners door dit plan al te zeer aan banden gelegd zouden worden bij verbouwingen e.d. Bovendien acht spr. het wen schelijk dat de gemeente zich geen nieuwe lasten op het lijf haalt. De Voorzitter wil het genomen raadsbesluit om per 1 Jan. a.s. voor 1 jaar toe te treden, handhaven. Spr. somt de vele voordeelen van het plan op. De raad gaat daarmede accoord. Alleen Weth. v. d. Water stemt tegen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten zekerheidsstelling te eischen van den administrateur van het G. E. B. Eenige ingekomen subsidie-ver zoeken worden tot de begrooting aangehouden. Verzoek der caféhouders om ver laging der biljartbelasting. Weth. Winkel uit zich tegen deze verlaging. De Voorzitter vindt dat een ver laging van dezen grondslag onbi! zou zijn tegenover andere beta van Pers. Belasting. Spr. zegt dat de gemeente bovendien het geld niet kan missen. Weth. v. d. Water vindt f50.— voor een biljart veel te veel, zelfs f30.— zou z.i. nog te hoog zijn. De heer v. d. Heijden betoogt dat de biljarts voor de caféhouders geen luxe zijn. Spr. zou vermindering geven. De heer v. Bokhoven is het daar mede eens. Op voorstel van den heer v. d. Heijden wordt tenslotte met alg stemmen besloten hut aantal opcenten op den grondslag biljarten van 150 op 100 te brengen, zoodat de belasting met f 10. verlaagd wordt. Verzoek tot instelling van een vastrechttarief bij het G.E.B. nauw contact te zijn met een meisje als zij, zonder daarvan den invloed te ondergaan. Ze wist het zelf niet, maar langzamerhand won zij hem voor zich. Hij beweerde bij hoog en laag dat zij de oorzaak van zijn ellende was, maar in zijn hart begon hij meer en meer het aandeel te betreuren, dat hij in haar moeilijkheden had. Dien Zondagavond, terwijl Voles en Fowle hun geraffineer de, duistere plannen smeedden, zat Wolf Greyfoot hun bondgenoot en Voles getrouwe adjudant in ontelbare avonturen en schurkenstreken aan de andere zijde der wereldzee, boven in een armstoel in vertrouwelijk conver satie met de gevangene die hij moest bewaken. Het was gek, maar het zachte licht van de lamp, en vooral de prettige stem en de aantrekkelijke manieren van het meisje, schiepen een onmiskenbare sfeer van intimiteit. Iemand die ons hier zag zitten, merkte Greyfoot plotseling met ruigen humor op, zou niet zeggen in wat voor wonderlijke verhouding we tot elkaar staan. Hij zou denken, een oude brom pot van een Oom met een aardig nichtje of iets van dien aard. Winifred lachte hartelijk. Weet u, zei ze ernstig, ik geloof dat u niet half zoo slecht bent, als u zelf denkt. Greyfoot voelde een plotselinge be hoefte om op de een of andere manier uiting te geven aan zijn symphatie. Wil ik je eens wat zeggen, viel hij uit en hij slaagde er niet in 'n klank van hartelijkheid uit zijn stem terug te dringen, hoeveel moeite hij daar ook voor deed; wil ik je eens wat zeggen, ik vind je een dom kind! Inplaats van je geluk met twee handen aan te grij pen, verzet je je met alle macht tegen de menschen, die je het op een presen teerblaadje komen aanbieden. Die Vo les maar neen, het is beter dat ik mijn mond houd. Winifred's hart popelde. Als ze hem aan het praten kon krijgen, zou ze misschien dingen hooren die van de grootste waarde waren voor Reginald en Mr. Marshall, wanneer die kwamen om met haar kwelgeesten af te rekenen. U kunt gerust zeggen wat u wilt, moedigde ze hem aan. Ik zal u heusch niet verraden Mr. Greyfoot. Hij kon haar zachten drang geen weerstand bieden, maar voor hij verder sprak keek hij schichtig naar de deur en luisterde toen gespannen. Maar geen geluid verried de aanwezigheid van onbescheiden ooren in de nabijheid; het zou ook nog een poos duren voor Rachel met hun avondeten kwam. En het was niet gewenscht dat deze iets van hun amicalen omgang zou merken! Gerustgesteld sprak hij verder, met eenigszins gedempte stém: Het zit zoo. Voles en Mr. Meikle- john, het parlementslid, weet je wel, zijn broers. Meiklejohn heeft door zijn functie natuurlijk allerlei relaties, die wat in de melk te brokken hebben en heeft een concessie in West-Afrika weten machtig te worden, die hoopen geld voor hem en zijn kornuiten betee- kent. Voles, sluwe vos als hij is, heeft daar de wind van gekregen en heeft zijn broer zeg maar gedwongen, te zor gen dat hij directeur werd met een sa laris waar je van omrolt en een aan deel in de winst op den koop toe. Meiklejohn moet een beetje oppassen dat broerlief zijn mondje niet voorbij praat, snap je? Mij hebben ze „secreta ris van de directie" gemaakt. Dat klinkt he? O, we zullen ons letterlijk allemaal in het goud wentelen (Wordt vervolgd). 'tori o van het Zuiden, Waalwpstlie en Laifstraatsehe Conrantj

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1