Dg Mo tan bil Zuiden. Nteuws uitKaalsbenvel. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. "~~'lËCHTZAKÊfT"""" ABONNEERT U OP DIT BLAD. s. s. s. No. 67. Woensdag 22 Aug. '34. 57e Jg. Waalwijk, 22 Aug. 1934. Concert St. Crispijn. A.s. Zondagavond 26 Augustus, des avonds 8 uur zal de harmonie »St. Crisp ij n« een concert geven op de kiosk van VV. B. Raadhuisplein. Het programma luidt als volgt 1 Unier dem biegeshanner Marsch, F. v. Blon. 2 L'Union fait la force, Ouverture, L. Canivez. 3 Andante con moto5eSymphonie, L. van Beethoven. 4 Die Helgolander, Suite de Vaises, E. Kiesler. Pauze 5 Marche de Riënzi, R. Wagner. 6 Le Secret de Pierrot, Ouverture, F. Popy. 7 Chants de la Vallée noire Rhapsodie herrichronne, M. Bernay. 8 Sarie Marijs, Marsch, C. Cori. Het Zwemfeest in liet Hoefsven. Het volledige programma voor het Zwemleest der Waaiwijkscüe Zwem vereeniging, dat a.s. Zaterdag ge houden wordt, is thans samengesteld. Wij laten het hier in extenso volgen. 1 Diploma zwemmen v. d. Heeren 2 Verrassing 3 Diploma zwemmen v. d. Dames 4 Opmarsch v. d. Heeren Juniores 5 Torenspringen voor de Heeren Juniores 6 Opmarsch v. d. Dames 7 Pantomine «Gevaren van het visschersleven« 8 Schoonspringen Heeren sen. 9 Pantomine «Zeeroovers op het Hoefsven« lü Einder-wedstrijd in het ondiepe (beneden 10 jaar) il Polo-wedstrijd. De eischen die aan de dames en heeren voor het verkrijgen van het diploma gesteld worden, zijn zeer zwaar. Van de dames wordt geëischt 1 Schaal opduiken van 2.5 M. diepte (max. 3 x duiken) 2 30 M. rugslag zwemmen 3 Gekleed duiken van 2.00 M. hoogte 4 50 M. gekleed zwemmen 5 Zwemmende onlkleeden tot op badpak 6 In badpak duiken van 2.00 M. hoogte 7 8.00 M. onder watér zwemmen 8 800 M. vrije slag zwemmen Punt 8 wordt op een andere datum verzwommen. En van de Heeren 1 Schaal opduiken van 5.00 M. diepte (max. 3 x duiken) 2 50 M. rugslag zwemmen 3 Gekleed duiken van 4.00 M. hoogte 4 100 M. gekleed zwemmen 5 Zwemmende ontkleeden tot op badpak 6 In badpak duiken van 4.00 M. hoogte 7 Salto-mortale maken van 2.00 M. hoogte 8 15.00 M. onder water zwemmen 9 2000 M. vrije slag zwemmen Punt 9 wordt op een andere datum verzwommen. Het belooft een mooie, afwisselende middag te worden. Er zal muziek aan het bad aanwezig zijn. Collecte. De collecte 1.1. Woensdag door een eerw. pater van het Missiehuis St. Antonius te Kaatsheuvel voor zijn vertrek naar Borneo in de H. Missen in de parochie St. Jan ge houden, heeft ruim f 150,opge bracht. Roode Kruis colonne. Heden Woensdag 22 dezer ten circa half acht n.m. zal in de heide in de nabijheid van Huize «Berg- zicht» een demonstratie worden ge geven door de transportcolonne. Daartoe welwillend in de gelegen heid gesteld door den heer J. v. d. Horst, Grootestraat 97 alhier, zal er ook een vervoerdemonstratie plaats hebben. Missienaaikring Parochie O. L. Vrouw. Zondag 11. hebben de dames van den Missienaaikring v.m. Besoijen haar jaarlijksch uilstapje gemaakt onder leiding van hun nieuwen Directeur den Z.Eerw. Heer Pastoor P. J. v. d. Made en de ZeerEerw. Pater A. J. Vriens Rector van het Missiehuis van Kaatsheuvel. Zij reisden per touring-car van den heer Mulders-Sars alhier naar Maas tricht, Luik en Spa en hebben daar alle merkwaardigheden bezichtigd. Het was een prachtige tocht door de Ardennen naar de Grot van Re- mouchamps en de watervallen van de Gileppe enz. Het weer werkte prachtig mee om alles tot een gezellige en mooie dag te maken en die dan ook in elk op zicht zeer geslaagd genoemd mag worden. Allen keerden 's avonds hoogst voldaan huiswaarts. Uitstapje. Het uitstapje dat de liedertafel »Tot Bloei der Toonkunst« Zondag j.l. gemaakt heeft naar Rotterdam en omstreken is buitengewoon prettig en interessant geweest en heeft allen ten hoogste voldaan. üp den Belvedère van het Witte Huis werd genoten van een schit terend panorama van Rotterdam. Door de havens werd een zeer interessante boottocht gemaakt van ruim 1 uur. Op het Vliegveld Waal haven werd een rondgang onder deskundige leiding gemaakt door de verschillende hangars en op het vliegterrein waar vliegtuigen van allerlei typen stonden opgesteld en af en aanvlogen. Enkelen uit het gezelschap ondergingen hier den luchtdoop en maakten een vlucht boven Rotterdam. In hotel Eden vereenigde het gezelschap zich aan een wel- voorzienen en keurig geserveerden maaltijd. Daarna werd door de stad en omgeving getoerd met bezoek aan de Kralingscheplassen, Hillegersberg, Plaswijk, enz. om daarna nog enkele uren in het hartje van Rotterdam getuige te zijn van het drukke stadsgewoel waarvoor zoo'n Zondag avond zich al hijzonder leende. Op de trappen van het majestueuze stadhuis werden door de zangers een paar koren gezongen, wat zulk een enorme publieke belangstelling trok dat het geheele verkeer op den drukken Coolsingel werd stilgelegd en een duizendkoppige menigte zich voor het gebouw verzamelde. Aan applaus ontbrak het ook niet en wel nimmer zal »Tot Bloei der Toonkunst« voor een dergelijk groot autitorium hebben gezongen dan hier, geheel onveïwacht, het geval was. Onnoodig te zeggen dat het laat was eer de H.B.bus de reizigers weer behouden in Waalwijk bracht en dat allen buitengewoon van dit uitstapje hadden genoten. Rectificatie. Het is wel wat lang geleden dat we het bericht plaatste omtrent den 25-jarigen Tsjech L. woonachtig te Kaatsheuvel, die helaas in de Maas verdronk, maar toch moeten we dat bericht recfiüceeren of aanvullen in zooverre dat eere krijgt wien eere toekomt. Wij hebben toen gezegd dal Lankhaar alle pogingen van redding deed. Wij moeten daarbij voegen dat hij daarin ijverig gesteund werd door L. Herman alhier. Deze was aan 't visschen en dicht bij hem waren twee personen aan het zwemmen, de derde n.l. L. stapte het water in, wist niet dat de kant daar zoo steil afloopt en verdween in de diepte. Herman hoorde hem plonsen, waar schuwde de anderen, die hem de hand toestaken, maar te laat. H. heeft hem toen de vischroede nog toege stoken, doch hij zonk reeds. Hij is toen direct naar Lankhaar gegaan om een dreg en toen hebben beiden zich onmiddellijk met een bootje naar de piaats des onheils begeven en aan 't dreggen begonnen en het slachtoffer gevonden. Dit is reeds de derde maal dat H. op de Maas een drenkeling heeft opgehaald of mede opgehaald. Op de jl. Zondag gehouden inter nationale athletiekwedstrijden op het sportterrein van B. S. G. te Roosen daal, behaalde S.S.S. athletiek— afdeeling verschillende fraaie resul taten. Niet minder dan negen prijzen zijn gewonnen, t. w. Kogelstootenle prijs W. Pot 3e prijs F. Hurkmans. Losverspringen le prijs A. Knuist. Loshoogspringen 3e pr. A. Knuist. Hink stap sprong 3e pr. A. Knuist. Duitsche Driesprong 2e prijs A. Knuist. 1500 M. Snelloop 3e pr. P. Elders. 4 x 100 M. estafette 3e prijs. Vijfkamp: 2e prijs A. Knuist. Deze laatste bestond uitLos hoog- en los verspringen, kogelstooten, Duitsche Driesprong en 100 M. snelloop. Kunst en Kracht. Aan de internationale athletiek wedstrijden te Roosendaal werd ook deelgenomen door de heeren A. Scha pendonk en H. Lombarts van Kunst en Kracht» alhier. Schapendonk deed zijn kampi oenstitel weer alle eer aan en legde wederom beslag op den eersten prijs los-hoogspringen. Dat is reeds de 3e maal in enkele weken dat hij in dit nummer met den eere-palm gaat strijken. Maar Lombarts deed het niet min der en wist den 1ste prijs hink stap- sprong, den lsten prijs Duitsche driesprong en den 3den prijs 100 M. hardloopen te behalen. Waalwijk heeft in Roosendaal dus wel een schitterend figuur ge maakt; 12 prijzen is geen kleinigheidI Weg verbetering v.m. Besoijen. Tijdens de wegverbetering in de Grootestraat te v.m. Besoijen is de passage ter plaatse zoo smal dal er slechts één auto langs kan en een tegemoetkomend voertuig wachten moet. Om eenigszins aan dit euvel tege moet te komen wordt voor bak fietsen en diverse lichte voertuigen op aanvraag bij de politie tijdelijk vergunning verleend om ter plaatse over het trottoir te rijden. Brandweer. Tot tijdelijk brandmeester in Sectie VI (Baardwijk) is door B. en W. benoemd de heer J. Kooien. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau alhier zijn inlichtingen te verkrijgen over een gevonden dames—armbandhorloge (gevonden te Oosterhout), een bruin lederen damesportemonnaie met inhoud en een zak met visch— benoodigdheden. Fietsclub opgericht. Dezer dagen werd alhier een fietsclub opgericht onder den naam van «Sportvogels». Een bestuur werd gekozen en reglementen vast gesteld, terwijl de voorzitter op de eerste vergadering doel enz. uiteen zette. Verschillende jongelui traden op de vergadering nog als lid toe. Prachtige lioogtesprong. Op de te 's-Hertogenbosch gehou den wedstrijden behaalde de heer E. van de Geer, leeraar Gymnastiek M. O. alhier, het kampioenschap polsstokhoogspringen meteen sprong van 3.1Ü Meter. Koningscliieten. Zondag hield de scherpschutters- vereeniging »De Eendracht», geves tigd in café de Haan te v.m. Baard wijk haar jaarlijksche koningschieten Na vinnigen strijd wist de heer Otto Helbing op den titel beslag te leggen, welk feit des avonds feeste lijk gevierd werd. Auto-ongeval. Maandag-ochtend reed op den gevaarlijken hoek Groote Straat Mr. van Coothstraat een auto een fletsend jongetje aan. Door plotseling 't stuur om te gooien wist de auto-bestuurder den jongen nog zooveel mogelijk te ont wijken; hij werd echter nog mei zijn fiets tegen den grond geworpen en was een oogenblik versuft. Gelukkig kwam hij met den schrik vrij. De schuld kunnen wij niet vast stellen, maar zeker is het dat de auto bestuurder veel' te hard reed op dit gevaarlijke punt en het jongetje niet op tijd remde of kon remmen. Ballon gevonden. Zondag vond de heer N. Beerens St. Antoniusstraat A 136 alhier op een wandeling onder Giersbergen, een ballon afkomstig van de Ipswich Birkfield Fete Competition. Aan den ballon was een kaartje bevestigd met verzoek om daarop naam van den vinder, tijd en plaats te vermelden en terug te zenden aan H. B. Graham 26 Butter-Markt Ipswich Engeland, wat door den vinder direct is gedaan. Mogelijk is er voor hem nog een prijsje aan verbonden. Shoe and Leather Fair. De bekende Shoe and Leather Fair te Londen wordt dit jaar gehouden van 8—12 October a.s. en zij be looft zeer interessant te worden. De Semaine de Cuir te Parijs zal dit jaar niet doorgaan. De crisis in de Zwitsersche schoenindustrie. Te Zürich heeft een vergadering plaats gehad van het Verbond van Zwitsersche Schoenfabrikanten, waaraan vertegenwoordigers van 24 fabrieken deelnamen. De vergade ring had ten doel maatregelen te bespreken ter saneering van de schoenindustrie. De uitvoer is van 35.247.676 francs (1.969.291 paar) in 1930 gedaald tot 12.437.501 francs (1.092,671 paar) in 1933. Bekendmaking. De Burgemeester van Hillegom geeft belanghebbende in overweging, alvorens in handelsrelaties te treden mot de zich noemende bloembollen handelaren Corn. Gijsbert v. Zanten en Leendert Starreveld, beiden ong. 20 jaar, wonende tej Hillegom bij hem (burg.) inlichtingen in te winnen HAARSTEEG. Door de Vereenigde Stierhouderijen van Vlijmen, Nieuw- kuyk, Haarsteeg en Hedikhuizen wordt een interlokale fokveedag georgani. seerd op Donderdag 13 September a.s. te Haarsteeg. Het terrein der tentoonstelling is gelegen achter het café van den heer M. A. Achten-Vugts. De keuring der inzendingen zal geschieden door de Prov. Commissie met als arbiter de heer M. F. Plan. keel. Rijksveearts te 's Bosch. Wegens het heerschende mond- en klauwzeer kon deze fokveedag, die in de voorafgaande twee jaren zoo schit terend slaagde, het vorig jaar niet doorgaan. Inmiddels hebben alle aangesloten vereenigingen nieuwe fokstieren aan gekocht in het Land van Cuijk, zoo dat de a s. fokveedag ongetwijfeld be langrijke verbeteringen zal te zien geven. VRIJH..CAPELLE. Door de voetbalvereeniging »Sparta« alhier, is een groote verloting georganiseerd, waarvan de opbrengst strekt tot aanschaffing van een kleedlokaal op het speelterrein. De trekking zal plaats hebben op 1 Dec. a.s. ST. JOaCHIMSMOER. Bij het Huis ter Heide, een eldorado voor Verkenners, zijn Maandag gearriveerd de R.K. Padvinders van de St. Joris groep uit Breda onder, leiding van hun aalmoezenier de Z.Eerw. heer Lips. Gedurende een zestal dagen komen deze jeugdige verkenners alhier kampeeren achter het landgoed nuis ter Heidë, waar zij hun tenten hebben opgeslagen. De jongens worden er in hun vrije vacantietijd nuttig, aange naam, maar vooral godsdienstig bezig gehouden In een Mistent wordt dage lijks de H. Mis voor de verkenners- groep gelezen, terwijl 's avonds allen zich scharen om het gezellige kamp. vuur, waar het vroolijk naar toe gaat. Maandagmorgen arriveerden hier reeds vroeg de militairen voor de groote legermanoeuvres, welke deze week in deze omgeving gehouden worden. Pantserauto's, motorrijders en militaire wielrijders trokken voortdu rend af en aan. Ook de vliegdienst was boven on9 gehucht in volle actie. Op Galgeneind bevond zich de ruiterij, terwijl in de omgeving van het Huis ter Heide de mitrailleurs zich aan vankelijk hadden opgesteld De schiet baan van het Kruisbooggezelschap was tot telefoonstation ingericht, terwijl in café Maas het militair bureau zijn tenten had opgeslagen. Ook de Roode Kruis wagen ontbrak niet. In depar- tementsauto's volgden de generaal en eenige buitenlandsche officieren van Frankrijk en Engeland de manoeuvres. Vliegtuigen wierpen bommen neer in den vorm van geweldig rookende vuur- objecten. Geleidelijk verplaatsten de troepen zich in de richting Dongen en Berkdijk. Naar men ons mede- deelde moeten de gevechten gericht zijn op Breda, welke stad belegerd zou worden. T. B. C. Propaganda-dag en een eclatant succes 1I Al hetgeen onze plaatselijke T.B.C. vereeniging tot heden organiseerde om ten bate van de eigen t.b.c. lijders geld bijeen te krijgen kon niet in de schaduw staan bij het succes dat de t.b.c. propaganda-dagen Zaterdag 18 en Zondag 19 Augustus hebben opgeleverd. Dit schitterend succes is op de eerste plaats te danken aan de goede voorbereiding in handen van een enthousiast bestuur, geleid door een actieven voorzitter en voor het overgroot deel uitgevoerd door een secretaris wiens toewijding en accuratesse geen voorbeeld kent. Daarbij vanaf de geestelijkheiden onzen eersten Burger tot den klein sten man, alles heeft zich opgemaakt en gegeven voor het mooie doel. Daarenboven werkte het weer alles zins mede. Zaterdagnamiddag was reeds te zien dat we op groote be langstelling zouden mogen rekenen. Niet alleen geheel Kaatsheuvel doch ook de verre omgeving was tegen woordig om getuige te zijn en mede te werken tot een zeker slagen. Om 6 uur werd het feest officieel geopend op de kiosk op de Markt. Duizenden waren belangstellend aanwezig bij dit officieel feil. De Voorzitter van de t.b.c.-vereen. de heer M. A. v. d. Wee, hield een inleiding waarbij hij in het kort een beeld gaf van wat de beide dagen zouden bieden en reeds bij voorbaat dank bracht voor de alzijdige mede werking bij de organisatie onder vonden. Hierna hield de WelEd.Achtb. Heer Burgemeester J. A. Frans Mallens de officieele openingsspeech, waarin hij te kennen gaf volgaarne aan het vriendelijk verzoek van het bestuur van de t.b.c.-vereeniging om deze propaganda-dagen officieel le openen gevolg te geven. Hij wees op den droevigen toestand waarin zoo vele t.b.c.-lijders vaders, moeders en kinderen verkeeren, die alleen kunnen geholpen worden door de milde bijdragen van ons gezonde burgers en waarvoor zonder twijfel in deze prachtige organisatie gele genheid geboden wordt voor ieder om naargelang draagkracht te helpen. Hij sloot met de woorden ik heb het voornemen van U, burgers, gehoord, ik houd U aan Uw woord, gaat op in gepast vermaak en bedenk deze dagen dat alles moet gebeuren ter leniging van het groote lijden en de smart der t.b.c. De harmonie »Apollo« liet hierna zijn pittige »Groet aan Kaa sheuvek hooren, waarna in stoet naar het DES-terrein getrokken werd. Een vriendschappelijke wedstrijd tusschen onze R.K. V.V. DES en Uno Animo, waarbij DES de sterkere in het veld met 12 moest verliezen van hare zuslervereeniging uit Loon- op-Zand, was de voorspijs van de festiviteiten. Als tusschengerecht kregen we een wedstrijd in het hardloopen waaraan een 25tal jongelui deelnamen. Ook deze sport- demonstratie had veel belangstelling langs den 3'/2 K.M. langen weg. Nog grooter werd de drukte omstreeks acht uur toen onze R.K. Gymnastiekvereeniging een goed geslaagde demonstratie gaf op het Marktplein gevolgd door een jolig volksconcert van de Harmonie »Euphonia» en de Zangvereeniging «Bel Canto.». Ter afwisseling traden onder dit concert Watt en Half Watt de heer Bos met zijn kornuiten en de beroemde Marktjood Kokadorus de heer A. van der Velden met zijn helpers op. We zeggen niet te veel als we de clou van den avond Watt en Half Watt noemen, die met hun t.b.c.—lied Hollo Haiiè 't is voor de T.B.C. de duizenden hoorders in stemming bracht. De oliebollen verkoop bij de Wed. Span dooreen dozijn offervaardige dames geregeld was eveneens een succes. Bijna voortdurend was de zaak uitver kocht. Was de Zate!dag goed te noemen, de Zondag stond nog een paar honderd procent hooger. in de achtuur Mis luidde pastoor van den Brekel dezen dag in met een sym pathiek woord van aanbeveling vanaf den kansel. Direct na de Hoogmis, werden straten over stroomd met attracties, de een al mooier geslaagd dan de ander. Watt en Half Walt en Kokadorus waren opnieuw van de partij. Onze beide harmonieën leverden in origineele costumes Tirolers, Wiener, Beier en Schotsche Hooglander kapellen. Bel Canto was met een heusche draaiorgel op stap, gevolgd door jong en oud. Sjel de Vries demon streerde met twee dansende beren begeleid met een jaszband. Tinuske Haans speelde tot in het oneindige voor onvermoeiden hardlooper. Voor de kinderen bleek het ponnyrijden in de Schoolstraat een zeer gewilde attractie. De parochie Berkdijk liet zich evenmin onbetuigd. Om twaalf uur werd er een gecostumeerde voetbal wedstrijd gespeeld, waarbij geheel den Berkdijk aanwezig was. Om vier uur trok de groote Boeren- verhuizing uit, waarin op origineele typische wijze tot in de kleinste onderdeelen verzorgd, de verhuizing van een landbouwers-familie werd gedemonstreerd. Na een rondwandeling door Kaats heuvels straten werd naar het DES- terrein getrokken alwaar door de rij vereeniging van den R K. J. Boerenstand een concours hippique werd gegeven, ook weer door meer dan 1UUU grage kijkers bijgewoond. Na een pauze van een uurtje ver plaatste de drukte zich naar de zalen Eupbonia, Apollo en Bel Canto waarbij de Brabantsche leute bij muziek, dans en voordracht tot sluitingsuur bleef voortduren. De bruto recette van de propa ganda T. B. C. dagen Zaterdag en Zondag alhier gehouden bedraagt niet minder dan Fl. 1539.15. Een bedrag dat de grootste optimist nog niet had durven verhopen. Voor den Politierechter. De schrik van Heusden? 'c Was te doen tusschen schoonvader en schoonzoon. De drank had 't weer gaande gemaakt. En nog wel in den Nieuwjaarsnacht. M. L. v. d. B. was tegen wil en dank door zijn schoonzoon thuis ge- bracht. Toen de schoonzoon, door den andere „de schrik van Heusden" ge. noemd eenmaal binnen was, stak v. d. B. hem met een mes. Verdachte ontkende, doch een ge tuige kwam bevestigen, dat de mis- handelde na de herrie dadelijk tot hem gezegd had: Mijn schoonvader heeft mij gestoken 1 De eisch luidde f10.boete of 10 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde ver dachte tot 3 weken gevangenisstraf. De man schrok en werd er bleek van en ging zwijgend heen. Maaike! 'tWas een meiske uit Veen. En met haar kwamen opdagen twee andere meisjes, bont en druk gekleed. Ze kwamen met een onbeduidend gevalletje, en 't is wel treurig, dat aan zooveel nonsens zooveel tijd moet besteed worden, nog wel door de Rechterlijke Macht. Maaike C. V. uit Veen dan, had een ander meisje een mep gegeven, omdat zij, genaamd Trui V., haar altijd naroept Om er een eind aan te maken eischte het O M. f10 boete. Ik zal er f5 van maken Maaike zeide de politierechter, doch als jullie hier wéér komen met de flauwe herrie dan wordt het duurderl Alzoo is Maaike, maar ook de rest gewaarschuwd.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5