LUX0R BIOSCOOP IK BEIS GEEK ENGEL Ifl Ce lafè BINNENLAND. cec el n U H v n GEMENGD NIEUWS. M >A lOM fieten geheel te neutraliseeren. Het wordt wel eens spottend gezegd, dat wy momenteel leven in de periode van de sirai op het goed gedrag in 't verleden. Een werklooze, die in het verleden met veel inspanning heelt gespaard, moet eerst het meerendeel zijner spaarduiten opteren, alvorens hij in het algemeen kan worden ge steund. De werklooze van thans, die vroeger tijdens ruimen arbeid alles heelt uitgegeven en soms verkwist, wordt onmiddellijk geholpen. Een ge meente, die altijd sober heeft geleetd, hare uitgaven tot het hoogst noodige heeft beperkt en thans daarvan, wat hare financiën betrelt, de vruchten plukt, mag nimmer van haar goed ge» drag de dupe worden. Dit is in het verleden niet altijd het geval geweest. Er zijn meer voorbeelden op t® noe men. f Laten we, indien het niet noocÜg is, dan ook niet alles egaliseeren en alles neutraliseeren. Dit werkt psycholo gisch en juist en verlamt de energie. Ook de corporatie moet evenals het individu, om haar arbeid te blijven prikkelen, de wetenschap hebben, dat haar niet ontnomen wordt, wat zij mede door eigen werken heeft ver diend. Het normaliter toekennen van een minimum subsidie geeft bovendien aan de regeering ook het juiste mid del in de hand, om ook de meer draag krachtige gemeente, wat hare werk loosheidsfinanciering betreft, onder hare controle en uniforme leiding te houden, een controle en leiding, die natuurlijk ook op andere wyze kan worden verkregen, maar die dan èn voor de regeering èn ook voor de ge meente zelve veel meer moeilijkheden en onaangenaamheden oplevert." (kerncommissie—middenstand) uit dezelfde leden worden samengesteld als de reeds bestaande kerncom missieindustrie. Fraude lot f80,000 in Indië. Bij de afdeeling Sitoebondo van den Provincialen Indischen Water staat is een onderzoek gaande naar omvangrijke fraudes, waarvan ver schillende opzichters en onder- opzichters worden verdacht. Tot dusverre is fraude tot een bedrag van f80.000 vastgesteld. Zes onderopzichters zijn gearresteerd, terwijl meerdere arrestaties nog wor den verwacht. Vijftigste Bossche Bedevaart. Op Zaterdag 25 en Zondag 26 Aug. hoopt de Bossche Bedevaart (voor 's Hertogenbosch en Omstreken) voor de vijftigste maal naar het genade oord van O. L. Vrouw in 't Zand te Roermond te gaan. De broederschap De Bossche Bedevaart is in 1884 opgericht. De bedevaarten namen elk ja r in pracht, luister en getalsterkte toe. Generaal Jonnet eischt schade vergoeding. De gepensioneerde generaal J. C. C. Tonnet te Vorden heeft een civiele actie tot schadevergoeding tegen den Arnhemschen psychiater dr. J. G. Schnitzler ingesteld. Zooals men zich zal herinneren werd de heer Tonnet op advies van dr. Schitzler in een krankzinnigen gesticht opgesloten, waaruit hij na korten tijd weer ontslagen werd. De zaak komt in September voor de Arnhemsche rechtbank. G. J. M. Wagenaar f Te 's Hertogenbosch is in het ziekenhuis St. Joannes de Deo, in den ouderdom van 49 jaar overleden de heer G. J. M. Wagenaar, burge meester van Heeswijk en Dinther. De thans ontslapene begon zijn ambtilijke loopbaan als ambtenaar ter secretarie van Besoijen, en werd in 1913 benoemd tot burgemeester van Heeswijk en in 1918 tot bur gemeester van Dinther. In 1919 werd hij gekozen tot lid van de Prov. Staten van Noord Brabant, welke tunctie hij onafgebroken tot nu toe heeft bekleed. Sedert 1913 was hij tevens secretaris van de provinciale regelingscommissie voor de paarden fokkerij. De plechtige uitvaart zal plaats hebben Zaterdag 10 uur in de pa rochiekerk te Dinther, waarna de begrafenis op het r. k. kerkhof te Heeswijk zal plaats hebben. Bedrijfsraden voor den Middenstand. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van den Minister van Sociale Zaken om binnenkort over te gaan tot de benoeming van een commissie als bedoeld in artikel 8 der bedrijfsradenwet. welke zal heb ben te adviseeren omtrent de instel ling van bedrijfsraden in midden- standsbedrijven. De drie centrale middenstands bonden zijn uitgenoodigd, elk een lid ter benoeming voor te dragen. Overigens, dus behoudens wat de werkgeversvertegenwoordigers be treft, zal de nieuwe commissie De nu uwe spelling. Naar wij vernemen is bij het Departement van Onderwijs het advies ingekomen van den Raad van State inzake het ontwoipen Koninklijk besluit betreffende de spelling. Het Departement zal de desbetreffende stukken opzenden aan H. M. de Koningin om het ontwerp—Koninklijk besluit aan haar beslissing te onderwerpen. De stichting van het slot Loevestein. Op het slot Loevestein heeft mr. H. Hardenberg een lezing gehouden over zijn nieuwe bevindingen nopens de stichting van het slot Loevestein. In de bijzondere ligging van het slot Loevestein ziet spreker een aanwijzing, dat de plaatselijke hy drografische gesteldheid aan de stich ting van het slot niet vreemd is ge weest. Daarom dient aan het onder zoek naar het ontstaan van Loeve stein feitelijk een onderzoek naai den loop van Maas en Waal sedert de vroegste tijden vooraf te gaan. Uit de berichten van Ceasar, Tacitus en Plinius, die allen melden, dat de Waal in de Maas valt en door de bedding van de Maas zeewaarts stroomt, alsmede uit de reconstructie van het oorspronkelijk beloop van de Maas, meent spreker te mogen concludeeren, dat Maas en Waa zich oudtijds niet bij Loevestein vereenigden, doch tusschen Heere waaiden en Rossum nabij het nieuwe fort St. Andries. Vermoede lijk heeft in de 9e of lüe eeuw bi het punt van samenkomst van Maas en Waal een doorbraak plaats ge vonden, waardoor later de Waa langs Bommel naar Woudrichem stroomde, om daar den loop van de tegenwoordige Merwede te volgen. Aan de hand der Annalen van het klooster Bern bij Heusden en van eenige ooi konden toont spreker aan, hoe omstreeks het begin van de 13e eeuw eene waterverbinding ontstaan is tusschen de Maas bij He- dikhuizen en de Waal beoosten Woudrichem, waarvan het beloop vrijwel overeenkomt met het tegen' woordige Maasvak Hedikhuizen Woudrichem. In den hoek, gevormd door deze watervinding en de Waal. ontstond daarbij een complex van eilanden en platen, die in 1 64 door den heer van Altena in cyns werden uitgegeven aan het klooster Villers in het bisdom Luik. Dit gebied werd door de kloosterlingen van Villers weder ingepolderd en bedijkt. Vandaar de naam Monnikenland, welke deze streek tot op den hui- digen dag toe draagt. Blijkens de kroniek van het klooster Villers keerde het Monni kenland omstreeks 1330 in het bezit der heeren van Altena terug. In dit gebied is het slot Loevestein verre zen. De eerste maal, dat men daar van melding vindt gemaakt, is in een oorkonde uit 1368, die men tot dusverre over het hoofd heeft ge zien. In het algemeen kan worden aangenomen, dat een slot niet veel ouder is dan zijne eerste vermelding in eene oorkonde. Derhalve ligt het voor de hand, om den stichter van Loevestein te zoeken in hem, die omstreeks 1368 bezitter van het Monnikenland was Dit blijkt tezijn Dirk, bijgenaamd Loef van Horne, tevens heer zijnde van Altena. Loe vestein kan dus beteekenen steenen huis of burcht van Loef. Spreker meent daarvoor eene bevestiging te vinden in de bewuste oorkonde en verhaalt de voorgeschiedenis van deze oorkonde. Hieruit blijkt, dat Dirk Loef van Horne zich op slinksche wijze in het bezit van de heerlijkheid Altena en het nabijgelegen Monnikenland had weten te stellen ten koste van een minderjarigen neef, die de recht matige erfgenaam was. Ook leert men Dirk Loef kennen als een on- vervalschten roofridder. Dit zal dan ook wel de reden zijn geweest, waarom hij juist den uithoek van het Monnikenland als de plaats voor een slot heeft gekozen. Van nature beschermd door het water en mede door haar afgezonderde ligging, bood deze plek voor hem en zijne tra wanten een veilige wijkplaats, wan neer elders de grond onder hun voeten wat te warm werd. Tevens was het een uitgezocht punt om rijk beladen schepen, die langs Maas en Waal voorbijvoeren, aan te houden, zoodat men zich moeilijk eene betere plaats voor een roofridders- nest kon denken. Spreker komt tot de conclusie, dat de stichting van Loevestein tusschen 1357 en 1368 moet hebben plaats gevonden. Tot besluit volgen enkele mededeelingen aangaande de bouwgeschiedenis van het slot. (N. R. Ct.) De verbetering van de'Maas Bij de verbetering van de Maas volgen9 het plan Lely, welke onder leiding van het bur au Maasverbete ring van den rijkswaterstaat te Urrecht wordt uitgevoerd, i9 vandaag een be langrijke mijlpaal bereikt D; groote bochtafsnijding bij Alphen is klaar gekomen. Maandag a s. wordt het nieuwe rivierpad officieel voor de scheepvaart opengesteld Na een arbeid van vele maanden i9 thans de lengte van de Maas met 4 K M bekort Een uitgestrekt terrein van 150 H A dat zich tot nu toe ten noorden van de rivier bevond, is than9 naar den zuidelijken oever verplaatst Het Maaswater volgt thans 't nieuwe rivierbed Dr. Col ijn terug De ministerpresident dr. H Colijn. is van zijn verlof uil het buitenland teruggekeerd en heeft zijn ambts bezigheden hervat. Wordt uitverkoopen bij de wet geregeld Dezer dagen is een delegatie uit het bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond door den minister van Economische Zaken in audiëntie ontvangen. Bij deze gelegenheid wer den verschillende middenstandsbe- langen besproken De minister deelde o.a. mede, dat hij de wettelijke rege ling van het uitverkoopwezen ter hand heeft genomen en dat hij de beteugeling van het cadeaustelsel nader zal overwegen. Lichtbeeldenseries over sociale hygiëne Door samenwerking van 't Noord. Brabantsche Wit Gele Krui9, het Noord Brabantsche Groene Kruis, het Limburgsche Groene Kruis en de Kaden van Arbeid Breda, Tilburg s Hertogenbosch, Eindhoven en Maas tricht, zijn op deskundig advies van de inspectie der Volksgezondheid en van verschillende andere medische zijden en met medewerking van ver scnillende kunstzinnige illustrators enkele lichtbeelden series op het gebied der sociale hygiëne, m n. voor zuigelingenzorg, kleuterzorg en school arisendiensten tot stand gekomen. Het ligt in het voornemen, deze welgeslaagde smaifiim-series met stilstaande beelden, met daarbij be hoorende toelichtende teksten, oinnen- kort voor belanghebbenden op nader te bepalen voorwaarden verkrijgbaar te stellen, zoodat zij reeds in het aanstaande winterseizoen zullen kun nen worden geb-lnkt bij de volks voorlichting op sociaal—hygiënisch terrein, inzondeiheid voor de leden van verschillende organisaties, welke zich over het geheele land op dit gebied bewegen. 's Rijks begrooting voor 1935 sluit Naar het Hbl. verneemt is voors hands een sluitende ontwerpbegrooting voor 1935 verkregen, onder meer dank zij opnieuw ingrijpende be zuinigingsmaairegelen, waaronder zich verschillende zg perspectiefbezuini gingen bevinden. Spoorwegontvangsten De ontvangsten der Ned. Spoor wegen over de maand Juli worden geschat op de volgende bedragen Reizigers f 5 712 600 iJuii 1933 f6 186 700;; bagage 1168 000; post I 230 000 goederen f 3 907 200 (Juli 1933 13 955 100;; levende dieren 146150; diversen f272050 Totaal f 10 336 000 (Juli 1933 f 10 905.600) Vleesch in blik voor de mijnwerkers Bij rondschrijven van 23 Augustus heeft de minister van Binnenlandsche Zaken aan de besturen der gemeenten in de mijnstreek medegedeeld, dat distributie van rundvleesch in blik voortaan zal kunnen plaats vinden aan personen, welke als mijnwerker in de steenkolenmijnen werkzaam zijn, ongeacht of zij al dan niet als 9teuntrekkenden of armlastigen zijn te beschouwen. Ook op andere wijze wordt uit- 3reiding gegeven aan den verkoop en de uitdeeling van het blikvleesch. ZATERDAG 8 UUR ZONDAG 6 en 8'/, UUR da spannende Paramount-film, zingend, sprekend, musiceerend M**Mouirrt ZKOii- in haar veel besproken filmwerk a gtewiujum gtamt SCHITTEREND VAklEEREND VOOR-PROGRAMMA. TOEGANG 16 JAAR bi Ongeluk in een garage. Gisteren wilde de 50-jarige heer W. Verhaar uit Zijdewind in een garage te Nieuwe Niedorp, waar op dat oogen- blik niemand aanwezig was, zelf een wiel van zijn auto afnemen om een band te repareeren. Toen de garagehouder even later de werkplaats binnenkwam, trof hij den heer V. met een ernstige hoofdwonde aan. Het bleek, dat hij bij het afnemen van den band deze niet eerst had laten leegloopen en daarop is gaan hameren. De ijzeren ring was met groote kracht uit den band gesprongen en had den heer V. het voorhoofd gespleten, waar na de ring tegen het drie Meter hooge plafond is geslagen. Groote fabrieksbrand te Dongen. Donderdagavond is omstreeks 6 uur de groote leerlooierij der N.V. Schoen en lederfabriek, fa. J. Leijten, aan de Hoogenham te Dongen, geheel in de asch gelegd. De Tilburgsche brandweer door den burgemeester van Dongen ter hulp geroepen, nam aan 't blusschings- werk deel en hielp mede om verdere uitbreiding te voorkomen. De aanzien lijke schade wordt door verzekering gedekt. Toen de brand voor het eerst be merkt werd, sloegen reeds een hooge vlammenzee en dikke rookwolken uit het drie verdiepingen hooge houten ge bouw, waarin een groote voorraad af gewerkte schoenen, leer, looi-artikelen en fabrieksmateriaal lag opgeslagen. De Dongensche brandweer stond al dadelijk machteloos tegenover de vuur zee, waarom burgemeester Wouters onmiddellijk de Tilburgsche brandweer waarschuwde, die spoedig verscheen en erin slaagde den brand in een half uur te localiseeren. De Dongensche brandweer hield zich intusschen onledig met de bescherming der aangrenzende gebouwen, waaron der de directeurswoning van den heer Leijten. Het dak en de bovenste verdie ping brandden geheel uit, de andere verdiepingen liepen ernstige waterscha de op. De brand is op onverklaarbare wijze op de bovenste verdieping ont staan. Om 8 uur gisteravond was alle gevaar geweken. Toen de brandweergast J. Maas uit Dongen even na het uitbreken van den brand het gebouw wilde binnendringen omdat de aanwezigheid van arbeiders werd gevreesd, sloegen hem bij het openen van de deur de vlammen in het gezicht en werd hij vrij ernstig ver wond. Dr. Heintjes verleende genees kundige hulp, waarna de man naar zijn woning kon worden gebracht. Het be drijf behoeft niet te worden stopgezet. Autobus in zee gestort. Bij een auto-ongeluk, dat in de nabij heid van Algiers is gebeurd, zijn zeven tien personen om het leven gekomen. De chauffeur van de geheel bezette autobus trachtte op den langs de rotsen voerenden weg van Guyotville naar Algiers een vrachtauto te passeeren. De chauffeur verloor daarbij de macht over zijn stuur. De wagen begon te slingeren raakte van den weg af en stortte 18 meter omlaag in zee. Alle inzittenden, zeventien in getal, vonden den dood. Roofoverval te Moergestel. Te Moergestel is door twee gemas kerde individuen een roofoverval ge pleegd op den 80-jarigen alleenwonen- den v. d. Pol, wiens woning midden in het dorp gelegen is. Onder bedreiging met een revolver werd de man, die ge brekkig is, op een stoel vastgesnoerd en hem een prop in den mond geduwd. Daarna hebben de indringers het heele huis doorzocht waarbij letterlijk alles overhoop werd gehaald. De indringers zijn vertrokken met medeneming van ruim 200 gulden. Toen buren den man, die vanzelf sprekend zeer ontdaan was, hedenoch tend in zijn benarde positie aantroffen, hebben zij onmiddellijk de politie ge waarschuwd, die onder leiding van den rijksveldwachter van Moergestel, geas sisteerd door de marechaussee, onmid dellijk een uitgebreid onderzoek instel de. Door het uitsnijden van een raam hebben de onverlaten zich toegang tot het huis verschaft; na hun daad zijn zij door de voordeur vertrokken. Nachtelijke brand te Helmond. In den afgeloopen nacht werd de heer van G., wonende in de Heistraat te Helmond wakker door eenig ge rucht op den zolder achter zijn slaap kamer. Toen hij een onderzoek instelde bemerkte hij tot zijn schrik, dat de zolder in volle vlam stond. De trap naar beneden was reeds door het vuur en den rook afgesloten, zoodat van G. met vrouw enkind door een dakraam moest klimmen om zich zoo via de woning van zijn buurman in veiligheid te bren gen. Direct werden de omwonenden ge waarschuwd hetgeen hoog noodig bleek, want het vuur breidde zich zóó snel uit, dat van het blok van drie wo ningen er twee spoedig geheel in brand stonden. In het pand van den heer W. v. R. was een gordijnenwinkel gevestigd. Hier lagen op den zolder veel pluche gordijnen en tafelkleeden opgeslagen en het vuur, dat daarin met volle hevig heid woedde, bood lang weerstand aan de blusschingspogingen van de brand weer. Ten slotte echter wist deze den brand geheel te bedwingen. De woning van den heer v. G. als mede het pand van den heer v. R. zijn zoo goed als geheel vernield, terwijl de derde woning van den kapper v. d. H. veel waterschade kreeg. Van de inboedels der twee huizen kon nagenoeg niets worden gered. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Een roekelooze automobilist. Men meldt ons uit Alfen a. d. Rijn: Maandagmiddag heeft te Nieuwveen een op hoogst roekelooze wijze rijdende automobilist een serie aanrijdingen ver oorzaakt, waarvan een 5-jarig jongetje uit Leiden het slachtoffer is geworden. Dr. P. U. uit Langeraad reed van Nieuwveen af in snelle vaart in de richting Kattenbrug. Nabij de maalde rij overreed hij een hond, doch hij stoof met dezelfde snelheid voort, met het gevolg, dat hij den 5-jarigen H. v. Bruggen, die met zijn moeder en twee zusjes bij familie te Nieuwveen op be zoek was geweest en die per fiets naar Leiden terugkeerden, omverreed. Het jongetje, dat geheel rechts van den weg reed, werd van zijn kinderrijwiel ge slingerd. De fiets kwam totaal vernield aan den eenen kant van den weg te recht, het ventje geheel verminkt aan den anderen kant. Het kind moet op slag dood zijn geweest. Ook na deze aanrijding, waarvan vele voorbijgangers getuigen waren, snelde de auto nog voort. Een brug van den heer Hiemstra werd aan stukken gereden, doch eindelijk kwam de auto in den graskant terecht en daarmede was de dolle rit ten einde. Van de inzittenden, de dokter en drie kinderen, waarbij een zoontje, werd slechts laatstgenoemde licht door glas scherven aan het gelaat gewond. Velen, die getuigen waren geweest van den dollen rit, toonden zich hevig verontwaardigd. Men drong van alle zijden op den dokter toe, doch gelukkig was er spoe- dig politie aanwezig, die de menschen op een afstand hield. Ten einde mole statie te vermijden, zag men zich echter genoodzaakt den dokter per auto naar de gemeentesecretarie te Nieuwveen over te brengen, waar de rijksveld wachter proces-verbaal heeft opge maakt. Langs een omweg is hij daarna met een anderen auto naar zijn woon plaats teruggekeerd. >gen Dorc ed indi Brit h. EV nde •oote Nee :ste 1 a b i S bu< Tl smed Alles v. d. (b E AR AN I A RIM a. f )el 5° ok zij rieven ULP, Afl SENSATIC. KENT TAU.O* IN KEN OPWINDEND* 2ANE QREY.FILM, WAARIN RECHT VERKRE GEN WORDT MET OE REVOLVER... imt RfirT TAVfcO'R LONK ANDRt IRVINQ PICH|£ WARRIH HVM it b iast e r

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2