e De Etta i an bel EE1 rrrrrri ZWANEN BERG'S TWEEDE BLAD. BUITENLAND. LEVER PASTEI \r 68. Zaterdag 25 Aug. '34. 57e Jrg. Uil kortzichtigheid hebben men- schen door alle ujucn heen beweerd, dat het den onuergang der wereld heteekende, wanneer hoor een of andere vinding de productie werd vereenvoudigd. Men herninere zich maar eens, uoe bij de invoering van siuouiuiachines de werklieden soms een opstand begonnen om hun mechanische concurrenten te weren. ^Y eieii onzer zullen zich nog her inneren hoe h. v. de eerste sliKUiachine in Waalwijk ontvangen werd, begroet met een schimp-lied, terwijl bij den vooruilslrevenden fabrikant de ruilen 't moesten ontgelden.) We noemden dat kortzichtig. De geschiedenis heel l inderdaad bewezen, ual de machines de meuschheid veelal ten zegen zijn geweest. We hebben vroeger ai eens op het gebruik vau horloges gewezen en willen dat voorbeeld hier nog eens aanhalen, hoeveel menschen zouden een hor loge hebben kunnen betalen en dragen, als het geheel uil handwerk vervaardigd had moeten wordeu V De machines hebben het mogelijk gemaakt, dal practised ieder mensen eenige horloges in zijn leven verslijt. Daaraan verdienen niet alleen de producenten, maar ook duizenden handelaren, grossiers en winkeliers, alsmede duizenden arbeiders, die zich met het onderhoud en repareeren dei horloges belasten. Hoeveel menschen zouden de zeeën bereizen, als uit nog per zeilschip moest gebeuren'/ ilians hebben dagelijks neele volksverhuizingen van werelddeel lot werelddeel plaats. Aan die taliooze reizende menschen verdienen ook buiten de kringen der scheepvaartmaatschappijen bede legers van lieden van aileilei slag. iNegen tienden der menscuheid zou misscuieii nog barrevoets gaan, als de schoenindustrie niet wure geïn dustrialiseerd en we zouden waarlijk niet zoo dikwijls een nieuw pak kleeren koopen, als de stof nog met de hand moest worden geweven. Door verlaging van productie kosten is de consumptie van alles enorm toegenomen, zóódanig, dal er ook aibeid genoeg bleef voor de levende werkkrachten. Hebben we al eens werkloosheid gekend, men vergete niet, dat die óók voorkwam in lijden, dat nog geen mechanische krachten werden gebezigd. De machines hebben ook véél schoons en nuttigs gebracht in de levens van menschen, die het zónder dat alles had moeten stellen, wanneer handwerk de producten schaarsch en duur had moeten houden. N u eerst beginnen de nadeelen van de mechanisatie der industrie zich te doen gevoelen, omdat de techniek blijft voortschrijden en de menschheid in haar behoeften aan het verzadigingspunt schijnt te zijn gekomen. Wanneer ieder mensch met een behoorlijk horloge op zak loopt, is het voor de arbeidsgelegenheid fnui kend, wanneer machines worden uitgevonden, welke levende arbeids kracht kunnen vervangen, want er is geen behoefte meer aan het opvoeren van de productie. In een adres van de arbeiders bonden aan de regeering hebben deze bewezen, hoe het verbruik van sigaren in de laatste jaren vrijwel stabiel bleef, maar niettemin de werkloosheid van 6—24°/0 vererger de, dit is de schuld van de voort schrijdende mechanisatie van het bedrijf, welke niet kan worden ge volgd door een verhoogd tabaks verbruik. Er wordt immers op het oogenblik al méér gerookt misschien dan goed voor ons is. Wat hier geldt voor horloges en sigaren, is mede toepasselijk voor vele andere artikelen. De menschheidsbehoeften zijn het verzadigingspunt benaderd en de techniek staat niet stil in haar voort gang. Steeds grootere werkloosheid moet het uitvloeisel daarvan zijn. Ter oplossing der moeilijkheden komen ons slechts twee middelen bruikbaar voor. Of de mechanisatie moet inter nationaal worden beteugeld, wat oils heel moeilijk voorkomt. Of we moeten den raad volgen der technocraten en de beschikbare arbeidsgelegenheid gaan verdeelen, dus den werktijd gaan regelen naar beboette. Hetgeen evenmin een ge makkelijke opgave is. Naar verzoening tusschen Duitschland en de Kalnolieken? Onder den indruk van den uitslag van het volksrelerendum van j.l. Zondag dat in overwegend katholieke gebieden een relatief hoog procent van »Neen»-stemmers heelt opgele verd zou de Duitsche regeering, vol gens United Press, besloten hebben zoo spoedig mogelijk en zonder verdere onderhandelingen aan het concordaat met den H. Stoel uit voering te geven. Daarbij zouden de Katholieke Kerk aanzienlijke concessies gedaan worden. Inzake de kwestie der jeugdbonden zou de nationaalsocialistische staat bereid zijn, het standpunt der Kerk tamelijk ver tegemoet te komen. Ook ambtenaren beëedigd. De nieuwe wet op den eed van ambtenaren en soldalen der weer macht bepaalt dat ook alle Duitsche ambtenaren zonder verwijl den eed Zonder «chrifteiyke toestemming is eeni#ie overname uit deze rubriek verbod-n. WAT DE TOOVENAAR KATINKA LEERDE. Ze werd de verzorgster van alle dieren in het bosch en de weldoenster der armen. HET HEJDEPLAN1 JE. »Arm klein vogeltje, heb je je pootje gebroken?» zei Katinka. Het vogeltje in haar hand hield op met sidderen en keek haar met zijn glinsterende kraaloogjes aan. »Arm klein diertje,» ging de zachte stem door. »Ik wou, dat ik maar een middel wist om je pootje beter te maken. Ik zal je mee naar mijn huisje nemen en je net zoolang ver zorgen tot je weer vliegen kunt.» Ze stond op uit haar knielende houding en liep voorzichtig door het bosch. Werd ze geroepen »Katinka, Katinka riep een stem. «Wie roept mij »Ik», voor haar stond een groote man, maar Katinka schrok niet, want zijn stem had vriendelijk ge klonken en ook zijn oogen keken niet boos. »Katinka ik ben de toovenaar van het bosch. En omdat je zoo goed bent voor mijn dieren altijd, zal ik je een middel leeren, dat je zieken beter kunt maken, onverschillig wat hen scheelt. Wil je dat?» »Ja vadertje» Katinka volgde den toovenaar Ze gingen over paadjes, die het meisje nog nooit gezien had. Eindelijk kwamen ze bij een grooten hollen boom. Daar hield de toovenaar stil. »Dit is mijn huis, volg me maar.» Ze gingen naar binnen, het was veel grooter dan Katinka gedacht had. Het scheen, dat 't een ondergrondsch hol was. In l et midden stond een ronde tafel, en in een hoek een rustbank. Dat was alles. De toovenaar liep op de tafel toe en plotseling had hij in zijn hand een plantje. »Ken je dit plantje van trouw aan Hitier moeten af leggen. Onrustig Spanje. De aanhangers van het Baskisch inter provinciaal comité willen a.s. Zondag te Bilbao een groote ver gadering houden. De regeering te Madrid heeft drastische maatregelen in den zin. Het provinciaal comité is gekozen tegen den wil der regeering in. Na de putsch te Weenen. Het onderzoek naar den putsch op 25 Juli is in een geheel nieuwe fase getreden. Ook de vroegere vice- kanselier Winkler zou in deze affaire zeer ernstig verwikkeld zijn. Men verwacht dat binnenkort verschei dene belangrijke arrestaties zullen plaats vinden. Voor het militair gerechtshof te Leoben (Stiermarken) is beklaagde Erlbacher tot den dooi door den strop veroordeeld August Bitz tot levenslange zware kerkerstiaf, en de andere aangeklaagden tot kerker straffen van 10 tot 15 jaar. Korter arbeidstijd in de Ver Staten. Het bestuur der Nira heeft toe stemming ontvangen van president Roosevelt om den arbeidstijd in de katoenindustrie te verkorten van 40 tot 36 uur, terwijl tevens een loonsverhooging van 10 pet. werd goedgekeurd. In verband met de dreigende textielarbeidsstaking wordt aan dezen maatregel groote beteekenis toe gekend. Schuschnigg's onderhandelingen. De berichten over de onderhande lingen, dieSchuschnigg en Mussolini gevoerd hebben, zijn zeer optimis tisch gesteld. Schuschnigg zelf ver klaart daarover Zoowel bij de algemeene kwesties als bij de zaken, waarbij de twee landen in het bijzonder betrokken zijn, bestond er tusschen de beide staatslieden volkomen overeenstem ming. Wanneer men eenmaal heeft erkend, dat de üostenrijksclie regee ring tol taak heeft, de levensbelangen van het land te beschermen en vol komen vrijheid moet hebben tot 't nemen van besluiten ten aanzien van de binnen— en buitenlandsche politiek, zou ook elke belemmering voor het herstel der normale be trekkingen met Duitschland, voor welker verbreking Oostenrijk overi gens niet verantv- lordtlijk is, ver dwijnen. Het kleine Oostenrijk was altijd in het defensief. De grond beginselen van de Ooslenrijksche politiek waren geenszins gewijzigd, doch stonden reeds lang vast en waren gebaseerd op de duizend jarige missie der Duitschers in het Donau-gebied, waarvan men zich altijd bewust was. De vonnissen te Weenen. Tot nu toe zijn te Weenen op grond van de uitzonderingswet, 22 terechtstellingen voltrokken, te we- »Ja, dat is erica.» »Juist en nu zal ik je laten zien, wat je ermee doen moet, om een middel te hebben, waar je alles en iedereen mee beter kan maken. Met een open mondje en groote oogen keek Katinka toe. Ze lette heel goed op, want ze wilde graag weten, wat ze doen moest om ieder een beter te kunnen maken.» »En tenslotte moet je er deze spreuk bij opzeggen,» zei de toove naar: »Walibe—bali oeksapoes. Herhaal het eens.» »Walibebalioeksapoes.» »Zoo nu kun je gaan, toovena- resje.» De toovenaar glimlachte vriendelijk. Op vlugge voetjes sprong Katinka naar buiten. Zoo blij voelde ze zich en zoo gelukkig. Nu zou er niemand meer in het dorp ongelukkig hoeven te zijn. En haar vadertje... Van blijdschap strui kelde ze over een boomstam. Au, dat deed pijn. Maar dadelijk bedacht ze, dat ze de wond zou kunnen heelen met het middel van den toovenaar. »Wat zie jij er opgewonden uit», zei haar moeder, toen Katinka het huisje binnentrad. Haar vader keerde zich knorrig om op zijn ruststoel. »Zij kan ook loopen en ik niet.» Met glinsterende, oogen had Katinka toegehoord. Haar vadertje lag al eenige jaren met verlamde voeten, dat had hij gekregen bij een ongeval tijdens het houthakken. En nu... »Stil maar, vadertje. Wie weet, hoe gauw U weer loopen kunt.» Eerst snel een paar erica's halen. Die waren gauw gevonden, toen weer naar huis terug. Precies be reidde ze het middeltje, zooals de toovenaar had haar voorgedaan. ten 13 sociaaldemocraten en* 9 nationaal—socialisten. Na vijf jaar uit de Poolzee verlost. Uit Moskou wordt gemeld, dat de ijsbreker »Krassin» erin geslaagd is eindelijk het eiland Wrangel te be reiken, waarop zich al vijfjaar lang Russische onderzoekersen arbeiders bevinden, die er aanvankelijk slechts twee jaar zouden blijven. In dien tijd is herhaaldelijk getracht de man nen te bereiken, doch die pogingen moesten steeds weer worden opge geven, daar het ijs verder varen onmogelijk maakte. De leden van de expeditie waren niet voor zulk een lang verblijf uit gerust en hebben door het gebrek aan levensmiddelen aan groote ellende bloot gestaan. Bovendien hadden zij elk contact met de buitenwereld verloren, daar de bat terijen van hun draadlooze installatie uitgeput waren. De »Krassin» heeft met de mannen het eiland verlaten. Gespannen toestand op Cuba. Op Cuba is de toestand weder zeer gespannen. Kolonel Batista is bezig met de vorming van een eigen legermacht, welke uit 60.000 man zal bestaan. De conflicten in de Ver. Staten. De meeste arbeidsconflicten in de Vereen. Staten zijn tot dusver nog steeds niet tot een oplossing gebracht. Alleen de chauffersstaking in Min neapolis is thans geëindigd. Brutale straatroof te Brooklyn. Te Brooklyn heeft een vijftiental met mitrailleurs gewapende bandie ten op klaarlichten dag op straat uit een pantserauto van de U.S. Trucking Company een bedrag van 427.000 dollar gestolen. De New Yorksche politie heeft alle beschikbare middelen gemobiliseerd om de daders van dezen driesten roofoverval in handen te krijgen. Het door de bandieten buitgemaakte bedrag vertegenwoordigt een record som. Wrijving tusschen Japan en de Vereen. Staten. In Arizona is een ernstige wrijving ontstaan tusschen Amerikaansche boeren en Japansche kweekers. Het departement van staat te Washington vreest voor moeilijkheden met Japan. Nieuwe stratosfeer-tochten. Ir. Max Cosijns en van der Eist hebben te Ljoebljana medegedeeld, dat zij, zoodia zij hiertoe in de gtlegenheid zullen zijn, een nieuwen tocht naar de stratosfeer zullen ondernemen. üok prof. Piccard bereidt een nieuwe opstijging voor. Ditmaal zal hij weer vei der in de stratosfeer trachten door te dringen. Hij werkt, volgens Cosijns, aan de constructie van een ballon en van een gondel, die hem 32 kilometer omhoog zullen kunnen brengen. De resultaten van deze opstijging zullen bijzonder be- »Wali - bebalioeksapoes». Nu had het middel tooverkracht. Ze liep naar vader. «Vadertje, het is tijd Uw voeten te verbinden. Zal ik het even doen Knorrig draaide de man zich om. Het was ook geen pretje om lange jaren maar altijd te liggen en moeder de vrouw te moeten zien werken. Vlug en handig maakte Katinka de zwachtels los. Ze legde, zonder dat vadertje het zag de erica op de voet en bond er toen het verband weer om. Plotseling zag ze vader heel wit worden. «Mijn voet, het brandt zoo Radeloos keek Katinka om zich heen. Zou ze het niet goed gedaan hebben Maar toen was vader weer gewoon. Hè nu doet het geen pijn meer. Misschien kan ik wel loopen.» Katinka dacht, dat vader het voor een grapje zei en lachte. Maar deze stond op en liep. Moeder, die net binnen kwam, schrok zoo geweldig, dat ze zich aan de tafel vast moest grijpen. Toen vertelde Katinka hen alles van den- toovenaar en het middeltje. Moeder kreeg tranen in de oogen. »Mijn kind, wat zul jij een goed kunnen doen. Het is al begonnen met vader en er zijn zoo veel zieke menschen. En dat komt door je gouden hartje, dat je aanspoorde het vogeltje goed te behandelen. Waar is het gebleven »De toovenaar heeft het meteen genezen, toen hij mij leerde wat ik met de erica moe>t doen.»- Vader omhelsde Katinka en zei »Nu kan ik weer voor jullie gaan werken en heeft moeder riet meer het brood te verdienen. En alles dank zij jou, kleine weldoenster.» En wat moeder en vader gedacht langwekkend kunnen worden. Piccard zelf heeft echter mede gedeeld dat hij hij zijn tocht op 3 September a.s. slechts ll.UUU Meter wil opstijgen. Ook mevr. Piccard zal dezen tocht meemaken. En na zijn laatste stratosfeertocht had Piccaid zijn vrouw moeten be loven dat hij nooit meer hooger als den zolder van zijn huis zou op stijgen 1 Wat gebeurt er in het Oosten De toestand in het Oosten wordt steeds meer gespannen. Buiten het ManlsjoerijschRussisch conflict is thans ook verscherpte wrijving tusschen de er. Staten en japan gekomen. In Japan eischen mill taire kringen reeds de onmiddellijke opheffing van het vlootverdrag van Versailles. Te Londen zouden Brilsch Japansche besprekingen hebben plaats gehad over samenwerking in het Oosten. Thans hebben de Ver. Staten de verkenningseenheden die op het oogenblik aan de kust van den At— lanlischen Oceaan gestationeerd zijn, naar de kust van den Stillen Oceaan gedirigeerd, totdat de om standigheden gewijzigd zullen zijn. De minister verduidelijkte niet nader, welke omstandigheden dezen maatregel veroorzaakt hadden. Men zegt eenter dat deze maatregel reeds eenige maanden was overwogen. Oneenigheid onder N.li.A.—leiders. Een hevige strijd is ontbrand over de leidind van de N. R. A., de Ame rikaansche herstelorganisatie, die binnenkort onder een gereorgani seerde leiding in een nieuw stadium zal komen. Naar verluidt is er een volledige breuk tusschen generaal Johnson en de meerderheid van Roosevelt's adviseurs. De toestand in Oostenrijk. De strijd van de Oostenrijksche regeering tegen de Nazi's wordt streng voortgezet e. tevens gaat zij voort behoedzaam toenadering te zoeken tot de socialisten, die onte vreden worden over de houding van een deel hunner gevluchte bestuur ders in het buitenland. Steidle wordt Kintelen's op volger als üostenrijksch gezant te Rome. De toestand in het Oosten Volgens een bericht uit Moekden heeft de regeering van Mandsjoekwo zich weer bereid verklaard in on derhandeling te treden met Soviet Rusland inzake den vei koop van hadden, kwam uilKatinka werd de weldoenster van de dorpsmen. schen en de verzorgster van alle dieren in het bosch. En de toove naar heeft nooit spijt gehad, dat hij aan een menschenkind een van zijn geheimen leerde. RITA VAN B. Raadsels. 1 Mijn geheel1 2 3 4 5 6 7 1 5 8 is een dikhuidig dier. 2 3 7 1 niet daar. 2 5 7 4 kip. 15 8 paard. 2 Mijn geheel :1231425678 9 10 7 9 1 14 is een der groote wereldzeeën. 14 2 5 niet pro 6 7 8 9 3 bel. 3 9 6 onderricht 2 8 1 4 6 nu, op het oogenblik 2 10 4 vat, kuip. 3 medeklinker slede niets getal tegenovergestelde van boven xxxxxx plaats in Brazilië, hekend om de koffie. Op de kruisjeslijnen komt hetzelfde woord. x medeklinker x geen vrouw xxxxxniet dik x niet geen medeklinker. Op de kruisjeslijnen komt het zelfde woord te staan. s u Fijn van smaak en geur. Een tractatie aan de koffietafel. X X X X X

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5