De Groote Opmarsch van Tuxedo's. RECHTZAKEN. GEMEENTERAAD. GEMENGD NIEUWS. het aan Rusland toebehoorende deel van den Chineeschen Ooster spoorweg. De onderhandelingen zijn inmiddels weer begonnen. Boschgebied in vlammen. Een hevige boschbrand teistert een groot gebied in Nieuw Schotland. Reeds heeft het vuur duizenden hectaren bosch verwoest. Groote schade is aan den oogst toegebracht, Duizenden gezinnen hebben hun woningen en hofsteden verlaten met achterlating van hun beziittingen Beren, runderen en talloozc andere dieren rennen in wilde vlucht uit de brandende bosschen om be scherming te zoeken voor het ver nielende element. De blussching is nagenoeg ondoenlijk door de enorme afmetingen, die de brand heeft aangenomen. De schade is zeer groot. Achteruitgang in de Vereen. Stalen, Alle maatregelen en ophef ten spijt vlot hel economisch herstel in de Ver. Staten nog niet al te best. Integendeel, het schijnt steeds berg afwaarts te gaan. Het aantal tewerk gestelden in de industrie is in Juli met 359.000 man gedaald, terwijl de wekelijksche loon bedragen 10.460.000 d. lager waren dan in Juni. De arbeidsconflicten en de droogte worden verantwoordelijk gesteld voor dezen niet uit seizoens- factorén te verklaren achteruitgang. Roosevelt heeft nu Johnson ver zocht, plannen ter reorganisatie van de N.R A. uit te werken en ze ten uitvoer te brengen. Of dat helpen zal? Diefstal van vee uit de weide. Voor de rechtbank werd geleid J S L 40 jaar koopman te Wijk, ge detineerd Hij was gedagvaard ter zake dat hij te Wijk op 28 Mei een koe van C van Helden, en op 25 Juli 2 koeien van H v d. Heuvel had ontvreemd uit de weide. Verdachte bekende, maar beriep zich op den nijpenden nood in zijn gezin en tegenslag in zaken. Hij had de koeien verkocht voor f290 - welk geld nog ongeveer geheel op hem bevonden werd De eigenaar der twee koeien had zijn vee in een weide onder Moerdijk teruggezien en weer opgekocht voor het bedrag dat de nieuwe eigenaar er voor betaald had De president wees er verdachte op, dat deze we! stond te doen als een verslagen sukkel, maar dat hij toch brutaal genoeg was om zijn misdrijf niet sukkelachtig, maar zeer ergerlijk uit te voeren. Immers toen het met den diefstal van het eene rund goed was gelukt, bestelde verdachte chauffeur en vrachtauto en nam twee andere koeien mee, zoo gerust als wa9 het zijn eigendom En er is nog meer 1 vulde de offi cier aan Verdachte heeft ook nog eens een overval gefingeerd. Hij was toen in bed gaan liggen en klaagde ach en wee en heette bestolen en mishandeld te zijn. De officier had dadelijk be grepen, dat verdachte simuleerde en ook de burgemeester kwam tot die conclusie. Temeer waar vee uit de weide in vertrouwen op de eerlijkheid van de bevolking daar gelaten wordt om te grazen, is het stelen van vee, dat aan de openbare veiligheid wordt toever trouwd een grooter misdrijf dan diefstal van een afgesloten erf. De eisch tegen verdachte luidde vier jaar gevangenisstraf. Verdachte schrok hevig van den eisch en ook in de rechtzaal was beweging De verdediger Mr. Baron van Hugenpoth, Den Bosch, voerde aan, dat verdachte werkelijk maar een 9tumper wa9, die het eene gat met het andere stopte en bittere armoede leed PI concludeerde tot de uiterste clementie. Uitspraak 6 September. N1EU WKUIJK Dinsdagnamiddag 8 uur kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. De gemeenterekeniog werd als volgt vastgesteld. Voor den gewonen dienst ontvangsten op f31927.69, uitgaven f28314,05 Voordeelig saldo f3623.91 Voor den kapitaaldienst-ontvangsten f7848,49. Uitgaven f6823 68 Saldo f1025 31. Verzoek van de caféhouders om verlaging der biljartbelasting Op voorstel van B. en W. wordt besloten de gemeentelijke opcenten op den grondslag biljarten voor de personeele belasting te laten ver- vallen. Een verzoek der Varkensfokver eeniging voor Haarsteeg en omstreken om 9ub9idie wordt na eenige be spreking afgewezen. Besloten wordt aan de R.K, Blinden- vereeniging St. Antonius een subsidie van f5 te geven. De Voorzitter doet bij de rond vraag mededeeling dat er van de P.N.E M. nog geen antwoord isinge- komen omtrent licht op 't Hoog Hij denkt dat het verband houdt met de kwestie van vereeniging der gemeen ten. Ook Haarsteeg en Vlijmen zijn in onderhandeling over overgave van het electrisch bedrijf. Hij gelooft ook wel dat de menschen op 't Hoog eerder licht zullen krijgen als de gemeenten worden vereenigd als nu in verband met het z g. kringnet dat men dan zal krijgen Daarna wordt de vergadering ge sloten Drama te Sluiskil. Te Sluiskil heeft zich Dinsdag morgen in alle vroegte een drama afgespeeld, dat in geheel de omgeving groote opschudding te weeg bracht. In een woninkje aan den Kanaal- weg woonde de 73-jarige P. F. Obrie, geboortig uit IJzendijke, met zijn vrouw, de 61-jarige Clemer.ce Joos, geboortig uit Stoppeldijk, met hun zoon en dochter. Sinds jaar en dag leefden deze echtelieden in groote armoede en onmin met elkander. Dinsdagmorgen, omstreeks half vijf was de dochter, die fabrieksarbeid ster is te Sas van Gent, opg. staan, alsook haar moeder. Zonder dat er overigens getwist werd, kwam de 73-jarige echtgenoot op zijn vrouw toegesneld en probeerde haar, ver moedelijk met een scheermes, den hals af te snijden. Hij bracht de vrouw een diepe snijwonde toe. Daarop liep de man naar buiten en sprong in het kanaal. Spoedig was politioneele, genees kundige en geestelijke hulp ter plaatse. Een uur, nadat het drama zich had afgespeeld, werd Obrie levenloos uit het water opgehaald. De verwondingen, die de vrouw waren toegebracht, bleken wel ern stigtezijn, doch niet levensgevaarlijk. Deviezen-smokkelende »reisbureaux». Men schrijft uit Tilburg In het Brabantsche land groeien de reisbureaux, die tochten organi- seeren per autobus naar het buiten land als paddestoelen uit den grond. Hun aanbiedingen zijn spotgoed koop. Om een voorbeeld te noemen van Tilburg over Roermond naar Aken dwars door den Eifel naar Remagen, boottocht naar Bonn en bezoek aan Keulen en Dusseldorf, gedurende twee dagen, alles vrij, eten, drinken, slapen, voor f18.— per persoon 1 Daar gaat natuurlijk geld bij als water. Geen nood, want daar zijn de reis-marken der passagiers, die ieder slechts de helft of een derde ontvangen van hetgeen hun volgens de deviezen-regeling toekomt. De rest bewaart de ondernemer, om er na terugkomst bij inwisseling een zoet winstje aan te verdienen. Niet de reisonderneming dus, levert de noodige verdiensten op, maar een voudig de deviezen—smokkelarij. Meestal loopen de zaken goed af, maar toen Dinsdagavond een Til- burgsch reisbureau wederom van een tweedaagschen smokkel tocht aan de grens bij Roermond terugkeerde, liep het mis. De ondernemer en zijn moeder hadden den reizigers bij herhaling verzekerd, dat er »markennood» was en ze dus slechts enkele Duit- sche geldstukken per persoon kon den uitbetalen. Maar toen de douane beambten een onderzoek aan den lijve instelden, kwamen er vele bank biljetten voor den dag, en werden moeder en zoon «eingesperrt» en de auto van f7000 in beslag genomen. De gedupeerde reizigers moes ten uren in den nacht wachten, totdat een autobusje, uit Roermond gerequireerd, hen tegen ruime beta ling natuurlijk, naar Midden-Brabant terugvoerde. Moordpartij in een Berghut. Een Nederlandsch alpinist is getuige geweest van een gruwelijke moord overval in een berghut in Stiermarken In de Sankt Peltener Hütte in het hooggebergte op de grens tusschen Stiermarken en Salzburg, was een vrij groot gezelschap toeristen bijeen, toen plotseling twee jeugdige Wander— burschen binnenkwamen Meteen schoten zij den waard van de berghut, Fritz Steinberger, en een bekend Oo9tenrijksch alpinist, Pirtl, neer Ook op de andere aanwezigen richtten de bandieten hun wapens waardoor enkele toeristen en o.w. de Neder lander zwaar gewond werden Zoodra het gerucht van den moord- Binnen enkele dagen zijn ze hier en er zullen alsdan meer Tuxedo's Nederland zijn dan ooit tevoren in heel Europa en Azië l overval in Mitterwill, het meest nabij gelegen dorp in het dal bekend werd, begon een groote jacht op de moor denaars, die vijf uur na den overval gevat konden worden. Het zijn de 22-jarige los-werkman Bendinger uit Bruck a d. Mur en de 16-jarige Leopold Egger uit Mitterndorf. Beiden hebben reeds bekend en beweren in dronkenschap gehandeld te hebben. Louis Davids heeft verloren Het paard van Otto Schumann danste de Machise 1 »Het Volk» verneemt uit Den Haag: Louis Davids zingt niet alleen liedjes. Hij blijkt zich ook bezig te houden met het wedden. Zoo heeft hij den beroemden paardrijder Otto Schuman, die zijn prachtige paarden in het circus Royal laat dansen op de maat van het muziek, zooals dat in het klassieke paardenspul de ge woonte was, uitgedaagd. Hij heeft den heer Otto Schumann, toege roepen: Ik wed om zes flesschen champagne met je, dat je paard niet la Machise kan dansen». La Machise is een ingewikkelde ouderwetsche dans, waaraan een serie niet eenvoudige passen te pas komt. Niettemin liet de heer Schumann het niet op zich zitten. Hij nam de uit daging aan en heeft Zaterdagavond in het drukbezochte circus op Sche- veningen bij aanwezigheid van Louis Davids getoond, wat hij zijn paard kan laten doen Tegen een uur of elf betrad Louis Davids het circus. Eenige minuten later reed Otto Schumann de arena binnen en liet zijn mooie bruine paard achtereenvolgens een wals, een rumba en een polka dansen. Toen kwam la Machise aan de beurt. Schumann vroeg zijn paard: »Kan jij de Machise dansen?» En het beest knikte van ja. De situatie weid voor Louis Da vids dus al een beetje on voordeelig. Het orkest zette een Machise in en het paard danste op de maat van de muziek, als had het zijn heele leven niets anders gedaan. Het is moeilijk te zeggen, wat nu grooter was: Schumann's succes of David's nederlaag. Lous Davids reikte zijn overwinnaar echter la chend de hand. Het paard kreeg een goedig klopje op den hals. En toen stond daar opeens de mand met de zes flesschen champagne midden in de arena. Davids had dus blijkbaar al een beetje op de nederlaag ge rekend De heer Schumann zei: wik vind het echt jammer, dat meneer Da vids die flesschen verloren heeft». Maar niemand geloofde hem. Daarop verliet hij de arena mèt de flesschen. Of het paard ook wat van de champagne gekregen heeft, weten we niet. Maar mocht men het een emmer borrelenden alcohol hebben voorgezet, dan is hel niet onwaar schijnlijk, dat het goede dier op den oogenblik nog de machise danst, thans evenwel zonder er iets aan te kunnen doen. Moordaanslag le Oldenzaal. Onder den invloed van sterkendrank heeft zekere A Oldenzaal in opschud ding gebracht door een moordaanslag te plegen op zijn dochter, bij wie hij inwoonde en op een voorbijganger, die toevallig passeerde toen A met zijn dochter in verwoeden strijd ge wikkeld was en haar bijna had gewurgd. Door zijn ingrijpen heeft deze voorbij ganger den dood van A.'s gehuwde dochter voorkomen. De redder in den nood werd door A. meteen mes over het gelaat gesneden, terwijl de dochter die zich inmiddels hersteld had, erger voorkwam door haar vader met een stuk ijzer tegen het hoofd te gooien toen dezen zijn tegenstander met het mes te lijf wilde gaan A. staat zeer ongunstig bekend en heeft zich reeds meerdere malen wegen9 dronkenschap en ruzie te ver. antwoorden gehad. Het tweetal ge wonden moest zich onder genees kundige behandeling stellen. Laatste dag der manoeuvres. De laatste dag Donderdag, der groote manoeuvres in Brabant is zeker niet de minst belangwekkende gewor den, Ook thans heeft het roode leger weer een volkomen succes bereikt en door het snel optreden der bataljons wielrijders, het blauwe leger, waarvan het tweede regiment huzaren deel uit- maakte, geheel overrompeld. Bij deze legeroefeningen der lichte brigade is wel bijzonder naar voren gekomen de groote kracht van het regiment wielrijders als verkennings troepen, doordat zij, door gemakke lijke verplaatsing en groote snelheid, superieur waren aan het wapen der huzaren. Ditmaal speelde de operatie der lichte troepen zich af in de omgeving van Gilze, Alphen en Riel, waar vooral bij de twee eerstgenoemde dorpen een heete strijd in den na middag ontbrandde, waarbij het roode leger meester van de situatie bleef Het tweede regiment huzaren van de blauwe partij had opdracht om het doordringen vau de vijandelijk troepen te beletten Van uit Chaam trok het regiment huzaren vooruit, de twee escadrons tot Alphen en Alphen Oosterwijk, die elk voor zich weer 2 peletons lieten vooruittrekken tot over de rivier de Ley. De re9t van het tweede regiment huzaren werd opge steld in het boschterrein ten Westen van Alphen - Oostenrijk. Ten Zuiden van Goirle waren drie pelotons huzaren op verkenning In hrt verdere ge deelte tot de Belgische grens hadden zich al vroeg de roode genesteld, ge dekt door 6 c.M batterijen met motor mitrailleurpatroules, waaraan een pantserwagen was toegevoegd. De roode verkenningsafdeeling zette hier weldra den aanval op de blauwe bij Goirle in, doch zwaar machine geweer belette hun het verder op - dringen. Om kwart voor tienen kwam de opdracht bij de rooden om op te rukken en met buitengewoon elan begaven de bataljons wielrijders zich op weg naar Alphen. Het eerste ernstige treffen had bij de bosschen van Alphen plaats. De blauwen hadden hier een sterke positie ingenomen, en verdedigden zich met pantserwagens en machine geweren taai tegen den krachtigen aanval der roode voorhoede. Het eerste offensief der roode troe pen werd echter afgeslagen, daar de overmacht der blauwen te groot bleek. Later zagen de blauwe troepen bij een nieuwen aanval zich genoodzaakt terug te trekken. Een typisch voorval speelde zich af, dat weldra van mond tot mond ging en het bewees het enthousiasme, waarmee de soldaten hun taak opvatten. Een blauwe ordonnans, in het bezit van 'n belangrijke opdracht voor zijn comman dant, werd door een roode afdeeling omsingeld en gesommeerd deze order over te geven. „Dat nooit", riep de ordonnans, en op het zelfde oogenblik stak hij het papier, waarop de order stond, in zijn mond, kauwde het papier fijn, om het vervolgens door te slikken. De roode soldaten hielden den onver- saagden ordonnans stevig vast en trachtten hem met kracht zijn mond open te maken. Het gelukte hun echter niet en even later zag de gevangen ordonnans bovendien nog kans te ont snappen. Over het algemeen bleken de lichte troepen weinig te kunnen uitrichten te gen de sterke pantserwagens. Geweer en machinevuur hadden op de dikke pantserplaten even weinig uitwerking als een prop papier zou hebben gehad. Alleen de 6 c.M.-batterijen zijn in staat deze wagens buiten gevecht te stellen. De blauwe huzaren hadden opdracht ontvangen om Alphen en Alphen-Oos terwij k te bezetten. Zij hadden echter niet gerekend op het snelle voortrukken van de voorhoede van het derde batal jon wielrijders, dat zich al had meester gemaakt van Alphen vóór de huzaren er kwamen. Wel hadden de blauwe hu zaren kans gezien in Alphen-Ooster- wijk binnen te rukken, doch van hier werden zij door de roode wielrijders onder hevig machinegeweervuur ver dreven, waarbij verscheiden gevange nen werden gemaakt. Het leek een ondoenlijke taak van het blauwe leger tegen deze sterke stel ling op te rukken. Het blauwe leger had om over twee zijn hoofdmacht gereed gesteld en te half 3 werd het sein gegeven voor den beslissenden aanval op het roode leger, welke onder commando van luitenant kolonel Von Lawick in Gilze was ge legen. De vooruit-geschoven roode pos ten hadden de plannen spoedig door zien en op de Westelijke en Zuid-Wes telijke fronten werden sterke troepen machten geconcentreerd. Om drie uur volgden de zware gevechten tusschen de roode en blauwe legers in de omge ving van Gilze. Het gedonder van het geschut en het ratelen der machinegeweren was niet van de lucht. Gilze zelf geleek een groot wapenkamp, waar motorrijders, lichte batterijen en batalons wielrijders onophoudelijk naar de bedreigde pun ten heen en weer reden. De geheele bevolking was op straat en leefde ge heel met de gevechten mede. Autobus door trein gegrepen. Ernstig ongeluk op een onbewaakten overweg. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur heeft de trein van Emmen naar Zwartsluis, op den onbewaakten overweg, op ongeveer 10 minuten afstand van Emmen een autobus met werklieden uit de werkverschaf fing, komende van de ontginnings werken in het Sleenerzand, gegrepen en geheel vernield. In de bus zaten 18 werklieden uit Emmen, Nieuw Dordrecht en Cla- zienaveen alsmede de bestuurder, de garagehouder J. Keen uit Nieuw A'dam en diens tienjarig dochtertje. De bus werd in de flank gegrepen, draaide een slag om en werd ver volgens over de geheele lengte in tweeën gereten. De inzittenden werden voor een groot deel zwaar gewond in den bermsloot geworpen. Omwonenden, die onmiddellijk toeschoten, troffen de slachtoffers over een afstand van 50 M. verspreid langs de spoorbaan. Slechts twee van hen waren in staat te loopen. Politie en eenige doktoren waren spoedig ter plaatse alsmede acht verpleegsters uit de omgeving. De gehuwde arbeider H. Funke overleed spoedig; de man was uit Barger Oost veen, hij was vader van 11 kinderen. Verder is overleden G. Nijenhuis uit Barger Oostveen, ge huwd, vader van eenige kinderen. Zwaar gewond waren 9 arbeiders, de chauffeur Keen en zijn dochtertje. Eenigen van de gewonden konden na ter plaatse verbonden te zijn, naar huis worden vervoerd terwijl de anderen naar het ziekenhuis zijn overgebracht. Vermoedelijk zal de chauffeur Keen die een schedelbreuk bekwam, een of beide beenen moeten missen. Het terrein van de ramp bood een verschrikkelijk beeld. Tragisch was het toen eenigen tijd na het ongeluk de familieleden der arbeiders ter plaatse kwamen en daar hoorden, wie er waren overleden en voor wier dood moest worden gevreesd. Omtrent de oorzaak kan uiteraard weinig worden medegedeeld, aange zien de bestuurder nog niet kon worden gehoord. Voorzooverbek end is, heeft geen der inzittendengde na dering van den trein bemerkt. De bus met arbeiders passeert gewoon lijk dezen overweg veel later, doch voor twee ploegen waren juist deze week de ploegen zoodanig gewijzigd, dat zij vroeger terugkwamen en waarschijnlijk heeft de bestuurder, die iederen dag deze arbeiders ver voert, niet aan de mogelijkheid van den naderenden trein gedacht. Het parket uit Assen heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Naar men verneemt waren de arbeiders in de bus tegen ongevallen verzekerd. De chauffeur Keen is alsnog overleden. WASPIK. Voor den verkoop van onvermengde margarine zijn voor de a.s. periode aangewezen de win keliers J. de Ruijter en J. van Aalst. Van Zondag 26 tot en met Dinsdag 28 Augustus wordt alhier de jaarlijksche kermis gehouden. Men is reeds druk in de weer de verschillende tenten en kramen op te bouwen. De groote schouwburg- loge van Piet Vink en het bioscoop theater van Riozzi zijn weder ge arriveerd; de programmas zijn goed verzorgd, zoodat deze vermakelijk heden wel druk zullen worden be- zocht. De harmonie «Volksvlijt en Volksvermaak» geeft a.s. Maandag morgen haar gebruikklijke matinée voor hare leden en introducé's. De tooneel— en operette vereeniging »Entre—Nous» geeft aldaar hare medewerking. Dinsdagmorgen wordt in het hotel van den Heer Chr. Montens een matinée gegeven met medewerking van het bekende duo Joë en Nelly Krijnen. In verschillende café's be staat voorts gelegenheid tot dansen. Moge de kermis door geen enkelen wanklank worden verstoord. De Heer N. van der Rijken 9laagde j 1. Vrijdag te Breda voor het examen hoofdakte. Het nieuwe bestuur der R.K. Voetbalvereeniging W.S C. bestaat thans uit de Heeren A. Vloeimans, C Verschuren, P. Smits, C. Nieu— wenhuyzen en Chr. Monten9 Besloten werd in de a s competitie met drie elftallen uit te komen. A. 9. Zondag zal in beide H Mis sen door den Zeereerwarden Heer Hoek, benoemd tot pastoor te Groes- beek een predikatie worden gehouden. Tevens zal alsdan een collecte wor den gehouden voor den bouw zijner nieuwe kerk.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6