IE E5SI g vit mi zon STMLHHIIie 01 HHfSH POST Gewone en WecMNMAAKGLAZEN Bruine sleenen INMAAPOTTEN Binnwe HenlscGe INMAAKPOTTEK Gewone en Boeslvrüe SNilBOONENMOLENS. Alles KWALITEIT! Fa. ANTON HOLTGREFE DERDE BLAD. H. Kolsteren-Lagarde - Waalwijk. ROOK EN moet een genot zijn, v/h. Bierlaagh-van der Heijden •r. 68. Zaterdag 25 Aug. '34. 57e Jrg. »ng. ?ere kiD. jn orkesi an Feith in orkest W. V0ft. Waalwijk, 25 Aug. '34. Gemeenteraadsvergadering. De leden van den Raad der gemeente wijk zijn opgeroepen tot bijwo- ng eener openbare vergadering, te schrr" t uden op Vrijdag 31 Augustus 1934, M. s namiddags om 7 uur, ten gemeente lgen te s, 3or fabri irtje. n Hartm Jn Hartt uwiüan igenten. rieden 'lege A'i. lege A'i 1931. M. e. continu! :eyn. tatie. iertje. Cinderk o. s na ize. Aan de orde: Ingekomen stukken. Van de Ged. Staten. 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 27 Juli '34 tot het verleenen van pachtvermindering aan A. van Velthoven. 2. Alsvoor tot verhuring van de rijksbelastinggebouwen in de Mr. van Coothstraat aan het Rijk. 3. Alsvoor tot wijziging der be grooting 1934. Van den Minister van Binnen- landsche Zaken: Kon. Goedgekeurde verordening als bedoeld in artikel 4 der Bios coopwet, vastgesteld bij raadsbe sluit van 29 Juni 1934. Van N. Hendriks, alhier. Verzoek aanleg trottoir vóór zijn woningen aan den Noorder-Pa rallelweg, d. Schrijven van eenige bewoners van het Laageinde, waarbij de aandacht wordt gevestigd op den hinder, welke zij ondervinden van de demping van het z.g. „Blanke Wiel". Van de R.K. Middenstandsveree- niging alhier, verzoek tot verla ging van de Personeele belasting voor caféhouders. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ingevolge art. 72 der L.O.- wet aan het bestuur der R.K. Bijz. Meisjesschool aan de St. Crispijn- 1 straat voor aanschaffing van school- meubelen. Voorstel tot verhuring van de wo- p ning Stationsstraat 22. a Voorloopige vaststelling gemeente- rrink. en bedrijfsrekeningen over 1933 en goedkeuring rekeningen van diverse instellingen van weldadigheid over 1933. Vaststelling eener nieuwe politiever ordening. Bezwaarschriften inzake straatbelas ting en schoolgeld. Goedkeuring rekeningen. De Commissie, belast met het onder- Dek van de gemeente- en bedrijfsreke- ngen, alsmede van de rekeningen der verse armbesturen, over het jaar '33, eeft den Raad medegedeeld, dat zij eze rekeningen met de daarbij behoo- -heepvi ncje bescheiden heeft onderzocht en Zwart or<^e bevonden. 7eldhuii^ct genoegen heeft de Commissie econstateerd, dat wegens steunverlee- ing aan werkloozen ƒ7175.69 minder ehoefde te worden uitgegeven dan ge- ""■"""■"tamd was en wegens subsidie aan g /erkloozenkassen j 4987.77 minder an de begrootingspost aangaf. Deze UNEN 'mstancbgheden hebben in belangrijke "'aate bijgedragen aan de totstandko- 1934 Ping van het batig saldo op den gewo- >essen.|en dienst der rekening, hetwelk toria 5 26612.43 bedraagt, c., W De Commissie stelt voor de gemeen- 5-12 e- en bedrijfsrekening over 1933 voor- N.oopig vast te stellen, zooals zij zijn :n J^-liangeboden en de rekeningen van de 7 c., Instellingen van weldadigheid goed te 16 c.,7euren- c., D Verlaging Pers. Belasting voor £o; Vergunninghouders. Snijlx B. en W. schrijven aan den Raad: 2 c., V Waalwijksche Vereeniging van ■15 c./er9unn'n9^ouc^ers richtte het vorig Dutaar tot Uwen Raad het verzoek om te c., Pofillen bevorderen: in 2-3biljartbelasting wordt afge- c„ FrJ s,chaft'-, dat gebruik wordt gemaakt van de bevoegdheid, neergelegd in art. 1 der inmiddels tot stand gekomen wet van 28 Juli 1933, Staatsblad 388. tot wijziging der wet op de Personeele Belasting. vergadering van 25 Augustus 933 besloot Uw Raad in overeenstem- ning met ons voorstel d.d. 19 Auqustus 933: 3 B' de biljartbelasting in dier voege te wijzigen, dat deze belasting voor de vergunninghouders met ingang van Januari 1934 met ongeveer 33% nl zou worden verlaagd; P- geen gevolg te geven aan het hier- rpLV0n on<^er 2 omschreven verzoek. jS vloekt de R.K. Midden- brui' andsvereeniging Uwen Raad om ge- iodelPrui* te maken van de bevoegdheid om /ergunnm^jGkaliteiten met betrekking t ae personeele belasting gelijk te stel- n met winkels en logementen (in welk val slechts 1/3 van de huurwaarde Dr de belasting in aanmerking komt) met verhuurde gemeubelde kamers, jwelk geval slechts 2/3 van de huur- rde voor belasting in aanmerking e motieven, die wij het vorig jaar in prae-advies van 19 Aug. 1933 aan- erden om niet op het verzoek der ergunninghouders in te gaan, gelden thans nog onverkort. De Regeering toch heeft andermaal een wijziging van de Wet op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten aan gekondigd, welke een aanmerkelijke verlaging der uitkeering uit 't gemeen tefonds voor onze gemeente met zich zal brengen, terwijl de instelling door kool 1 kool mers p. si. c., h KOOPT DAAROM EEN FIJNE SIGAAR. KUNNEN WIJ U RECOMMANDEERDEN. het Rijk van een fonds tot financiering van de werkeloosheidslasten eveneens weer geldelijke offers van de gemeente zal vragen. Het is dan ook op deze gronden, dat wij Uwen Raad voorstellen niet op het verzoek der Middenstandsvereeniging in te gaan. Alg. Bestuursvergadering der Centrale H.L.S. Dinsdagmiddag heeft het algemeen bestuur der Centrale H.L.S. vergaderd te Utrecht. Deze vergadering was bijzonder be langrijk in verband met het agenda punt: algemeene beschouwingen over de positie der Centrale H.L.S., mede in verband met het feit, dat het wets-ont- werp inzake de verbindende kracht van ondernemersovereenkomsten vermoe delijk eerst in het laatste kwartaal van dit jaar van kracht zal worden. De Voorzitter, de heer L. F. Ver woerd, in zijn inleidend woord toege ven dat het bestuur bindende besluiten waren opgedrongen, die achteraf ble ken niet goed te zijn. Ook moest hij er kennen dat er weinig schot in de zaak zit, waardoor het bestuur zeer wordt belemmerd in het uitvoeren van plan nen. De Regeering is, volgens spr., be vreesd dat aan den vrijhandel te veel zal worden getornd. De Voorzitter legde de vergadering dan ook de vraag voor of het werk der Centrale dient te worden voortgezet: ja of neen. Vervolgens voerde de regeerings- contact-commissaris het woord, om uiting te geven aan de groote belang stelling, die de regeering voor de Cen trale heeft. De Regeering is van het standpunt uitgegaan, dat ze sanctie wil verleenen aan regelingen, die het be drijfsleven zelf schept, terwijl onge- wenschte regelingen niet van regee- ringswege bindend zullen worden ver klaard. Op de verschillende hearings die door prof. Kaag gehouden zijn, zijn hem vele moeilijkheden voorgelegd en in verband daarmede moest hij advi- seeren voorloopig geen belangrijke bin dende besluiten te nemen, daar hij de Regeering nog niet kan adviseeren deze te sanctioneeren. Spreker acht echter bindingen in eigen bedrijf beter dan regeeringsmaat- regelen. Alleen de binding inzake uitverkoo- pen zou voor directe sanctionneering in aanmerking komen, echter niet de prijs-afspraak. Prof. Kaag gaf het bestuur in over weging de organisatie te herzien en te trachten te komen tot grootere zelfstan digheid der verschillende groepen. Ook de controle-regeling moet, volgens spr., mogelijk zijn en vertrouwen genieten. Bij de beschouwingen die hieraan door verschillende bestuursleden wer den gehouden, vroeg de heer Raming 'n verscherpte controle, waarop de Voor zitter antwoordde, dat dit ontzaggelijk hooge kosten zou met zich brengen. De vergadering sprak zich tenslotte met algemeene stemmen uit vóór voort zetting van het werk der Centrale. Vervolgens kwamen aan de orde de vraag, welke bindende besluiten dienen te worden gehandhaafd. Bij de besprekingen over dit punt deelde Mr. B. v. Spaendonck mede, dat de schoenfabrikanten lid willen blijven op voorbehoud dat de toegezegde re- geeringssteun bewaarheid zal worden. Slechts daardoor zal men het grootste gedeelte als lid kunnen behouden, en anders zien de fabrikanten zich genood zaakt om na 1 October a.s. uit te treden. Het Dag. Bestuur deelde mede, dat het van meening is dat middelen moe ten worden beraamd om de groep schoenfabrikanten te behouden. Om 't hun gemakkelijker te maken, ook na 1 October lid te blijven, werd besloten om gedurende het jaar 1935 het lid maatschap met 3 maanden opzegbaar te doen zijn. De Voorzitter zelf stemde tegen dit besluit. Verschillende bindende besluiten werden hierna goedgekeurd. Een bespreking ontstond nog over 't B.B. „minimumprijs schoenen". De groep schoenfabrikanten stelde voor dit B.B. in te trekken. Tenslotte werd besloten een commissie te benoe men die de bestaande prijslijst aan re visie onderwerpt. De vertegenwoordiging der groepen in het Alg. Bestuur werd gewijzigd. In zake vertegenwoordiging van werkne mers kon nog geen besluit worden ge nomen, omdat daarover nog onderhan deld wordt. De heer Raming bracht nog ter spra ke de oprichting van pantoffelfabrieken rond de Zuiderzee met Regeerings- steun, waarop de Voorzitter zeide, dat deze aangelegenheid de volle aandacht van het bestuur geniet. Arbeidsvoorwaarden Schoenindustrie. Gisteravond heeft de Vereeniging van Waalwijksche Schoenfabrikanten over de regeling der arbeidsvoorwaar den vergaderd. De vereeniging besloot de bestaande regeling voorloopig bui ten werking te stellen, in afwachting van de met de Federatie en met de ar beidersorganisaties gevoerd wordende onderhandelingen. Missie-naaikring »St. Jan.» Begunstigd door schitterend zomer weer maakte de Missie-naaikring van de parochie St. Jan. 1.1. Woensdag per comfortabele auto-bus van den heer A Mulders-Sars alhier z'njaar- lijksch uitstapje. Ditmaal had men 't mooiste deel van ons vaderland tot reisdoel ge kozen nl. ging de tocht over Gorin- chem—Utrecht-Hilversum-Bussum- Laren—Amersfoort-Apeldoorn Arn hem—Nijmegen—'s Bosch. Verschillende malen werd gepau zeerd om 't mooie te bekijken en een prettige verpoozing te zoeken, we noemen o.m. het schitterende raadhuis van Hilversum, 't Uddeler- meer, de St. Janstoren bij Apeldoorn, paleis te Soestdijk, dat ook inwendig werd bekeken en nog tal van werk- waardigheden meer. In »Musis Sacrum» te Arnhem werd 't diner gebruikt en vooral hier heerschle een prettige stemming. 't Was voor de dames een prettige maar niet minder prachtige dag, waarover allen dan ook ten zeerste voldaan waren. Geslaagd. Op het examen 16 Augustus te Breda gehouden slaagde Mej. Willy van Delft voor coupeuse. Zij genoot haar opleiding bij Mejuffr. Paula van de Griendt Parallelweg 23 alhier. Bezoek van den Roemeenschen gezant aan de Waalwijksche industrie. A.s. Dinsdag 28 dezer zalZEx.de gezant van Roemenië te 's Graven- Vrij w. Landstorm haar jaarlijksche onderlinge schietwedstrijd op de speelplaats der St. Petrusscholen. Vereeniging Koning in nedag« voorm. Besoijen. Het programma der feestelijkheden van de vereeniging »Koninginnedag« te voorm. Besoijen, ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, te houden op 1 Sept. '34 op het sport terrein van R.W.B., is als volgt samen- gesield 2 uurVerzamelen der schoolkinderen. 2'/a uur: Afmarsch vanaf de Haven. Samenstelling Harmonie St. Crispijn, Gymnastiekver. K. en V., schoolkinderen. RouteHaven, Grootestraat, West- einde, Besoijenschestraat naar R.W.B.- terrein. 3 uur: Aanvang der kinderspelen: Jongens en meisjes van 6 en 7 jaar Houtjesrapen. Jongens 8 en 9 jaar zakloopen. Meisjes 8 en 9 jaar eierloopen. Jongens 10 en 11 jaar tonkruien. Meisjes 10 en 11 jaar Driebeen- wedloop. Jongens 12, 13 en 14 jaar Hinder— niswedloop. Meisjes, 12, 13 en 14 jaar Pruimen- happen. Na afloop der spelen prijsuitreiking en afmarsch in dezelfde volgorde ontbinding voor voormalig gemeentehuis, Ieder tooie zich dien dag met Oranje en steke de vlag uit ais blijk van aan hankelijkheid aan het Vorstelijk Huis. Kinder Vischconcours. Zaterdagmiddag 25 Augustus zal de Vereeniging »Visscherslust» wederom een kinder vischconcours houden. Om half drie zullen de kleine hengelaars in 't clublokaal aanwezig zijn. Vandaar uit gaat het in op tocht door de gemeente naar den Winterdijk, hoek Groensteeg. De heer A. Y#n Es zal de kleinen per auto van den Winterdijk naar de Maas brengen waar op 't Stukskc de wed- strijd zal plaats vinden. Natuurlijk is er door het bestuur der vereeniging voor de noodige versnaperingen gezorgd. Dank zij de vrijgevigheid der leden en de daad- .DE IJZERHANDEL" - WAALWIJK. Markt Hoek Raadhuisplein - TELEFOON 72. hage met zijn secretaresse een bezoek brengen aan de Lederfabriek »de Amstel» (fa. Gompen) alhier. Z.Ex. zal ten plm. half negen in den Bosch worden afgehaald, daarna ten kantore der firma worden ont vangen en de fabriek in oogenschouw nemen. Ten omstreeks half twaalf zal ZEx. door den burgemeester van Waalwijk ten gemeentehuize ont vangen worden en 't raadhuis be zichtigen. Vervolgens wordt ZEx. een lunch aangeboden, waarbij aanzitten de fabrikanten wier fabrieken dien dag bezocht worden en waartoe tevens de burgemeester is uitgenoodigd. Na de lunch zal de gezant voorts nog een bezoek afleggen bij de Hollandia- en Timtur-schoenfabrie- ken om deze moderne bedrijven te bezichtigen, waarna hijj wederom naar de residentie terugkeert. Zwemfeest in het Hoefsuen. Al is het haast ten overvloede, toch willen we nog even de aandacht vestigen op de zwemdemonstraties, die hedenmiddag in het Hoefsven gegeven worden. Het zal 'n middag vol afwisseling worden en tevens een propaganda voor de zwemsport in onze gemeente. Wij hopen dat een talrijk publiek aan het bad zal aanwezig zijn. Muziek aan den Roestelberg. Morgenmiddag zal de Baardwijksche harmonie St. Jan een concert geven in de uitspanning „Berg en Dal" van den heer v. Eeuwijk aan den Roestelberg. Als het weer medewerkt kan dat heel wat publiek naar den Roestelberg doen trekken, naar dit heerlijke zitje met goede muziek en prima consumptie. Men zie de in dit blad opgenomen advertentie. Bijz. Vrijw. Landstorm. Hedenmiddag ten half vier houdt de afd. Waalwijk van den Bijz. werkelijke belangstelling van enkele inwoners is er voor eiken deelnemer een aardig prijsje ter beschikking, zoodat na afloop de kleinen allen zeker zeer voldaan huiswaarts zullen gaan. Wanneer 't weer meewerkt zullen velen van deze aardige kinder— attractie getuigen willen zijn. Plus minus half vier zal de wedstrijd een aanvang nemen. Er zal bij goed weer een uur gevischt worden. De leden der vereeniging zullen de kleine hengelaarsters en hengelaars behulpzaam zijn en toezicht uit oefenen. Na afloop gaat 't weer per auto naar den Winterdijk om vandaar uit langs een anderen weg naar 't clublokaal terug te keeren, waarde prijsuitreiking direct daarna zal plaats vinden. Roode Kruis. Woensdagavond hield de Waalwijksche transportcolonne van het Roode Kruis een oefening nabij den Roestelberg. De manschappen, die jammer genoeg niet voltallig waren opgekomen, demon streerden het verbinden van gewonden en het vervoer per brancard naar de nabij »Bergzicht« geplaatste auto's. Onder leiding van commandant Klaassen werd deze opdracht door de colonne op uitstekende wijze volbracht. De oefeningen werden bijgewoond door den burgemeester, Dr. Akkermans uit Drunen en de heer v. d. Heijden, legercommissaris van het Roode Kruis te 's-Bosch. Er was vrij veel belangstelling. Kinderoptocht »Oranje Huis». De inschrijving voor de kinder— optocht wordt Woensdag a.s. ge sloten. Indien er nog kinderen zijn die zich wenschen op te geven voor deelnamen, gelieve zij ten spoedigste hiervoor te zorgen. Denkt er aan, iedere deelnemer krijgt een prijs. in alle moeilijke omstandigheden ook voor ziekten. Succes verzekerd. Meer dan 500 dankbetuigingen ter inzage Spreekuren van 2 tot 10 uur 's avonds. VILLA „CASA CARA', TILBURG Lange Nieuwstraat 156 T e 1 e f o o n No. 2323 Benoeming t Z.H Excellentie de Bisschop van s Hertogenbosch heeft benoemd tot geestelijk adviseur van den R.K Middenstandsbond te Waalwijk, de Weleerw. heer A. P J. J. van Lierop, kapelaan. Ongeval Op de Timmerfabriek van de fa Wed. G. van Huiten alhier geraakte de timmerman C. met zijn hand bekneld tusschen een fraismachine. Hij liep zoodanige kwetsuren op dat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. Gevonden voorwerpen, Rijwielbelastingmerk in étui; dames- portemonnaie met inhoud; zak met vischbenoodigdheden vulpenhouder; brochedoublé dames-armbandhorloge. Voorts is komen aanloopen een Hollandsche Herdershond. Aanbesteding. Uitslag van de aanbesteding van een woonhuis voor den heer J. Kleijberg. zonder glas- en verfwerk, onder archi tectuur van den heer A. v. Huiten Jr. ƒ4274 ƒ4298 ƒ4300 ƒ4319 ƒ4444 ƒ4460 ƒ4930 ƒ5268 A. v. Huiten-Krol J. Kooien G. van Heesch H. Maas Wed. G. van Huiten J. van der Aa Wed. A. Aarts en Zn. Mahieu en v. Hilst Gegund aan den laagsten inschrijver Het glas- en verfwerk is opgedragen aan den heer G. Beijnen alhier. Waalwijksche Zwem vereeniging. Aantal bezoekers 1265. Temperatuur 20°. BIOSCOOP. R.D.B.-Theater. De Sterkste Band. Het R. D. B .Theater vertoont deze week de Metro Goldwyn Mayer Film: De Sterkste Band, een goed gespeelde sensatiefilm, waarin niemand minder dan Clark Gable, bekend o. a. uit De Witte Non en Titanen der Lucht met de bekoorlijke Jean Harlow de hoofdrollen spelen en wel op een wijze, die ver boven het middelmatige uitsteekt. De Regiseur Sam Wood heeft van deze rolprent iets moois, iets pakkends weten te maken, terwijl ook het thema van deze film, hoewel een beetje realistisch, toch zeer te prijzen is. Lief. hebbers van een goede speelsensatie zullen deze film niet gaarne missen. Wij kunnen deze film voor een bezoek dan ook zeer aanbevelen. Voor degenen die gaarne eerst wat weten, waar het in deze film „over gaat", laten wij hieronder de korte inhoud volgen: Met de politie op zijn hielen vlucht Eddie Hall (Clark Gable) de kamers van Ruby Adams (Jean Harlow; binnen, bij hun eerste ontmoeting voelen zij zich oogenblikkelijk tot elkaar aangetrokken, doch beiden laten daar niets van blijken. Ruby heeft een aanbidder, Al Simp. son, (Stuart Erwin) die een serieuze zakenman is, en hoewel hij op de hoogte is van haar levenswijze, toch met haar wil trouwen. Zij houdt hem aan het lijnije om in zijn gezelschap verschillende nachtlokalen te bezoeken in de hoop, Eddie terug te vinden. Na enkele weken gelukt het, enter, wille van Eddie laat zij Al loopen. Voor een duister zaakje wordt Eddie tot een korte gevangenisstraf Veroor. deeld, en ais hij weer vrijkomt vindt hij Ruty op zijn kamers wachten Hij merkt dan, dat een getrouwd man haar naloopt en hij probeert Ruby te gebruiken als een soort lokvink om dezen van wat geld af te helpen, doch zijn liefde voor Ruby doet hem op het laatste moment besluiten dit plan niet ten uitvoer te brengen. Hij gooit den man de kamer uit, en deze valt zoo ongelukkig dat hij sterft Terwijl Eddie en Ruby weggegaan zijn om hun papieren voor hun huwelijk in orde te maken, wordt het lijk ge- vonden. Eddie weet te ontsnappen, maar Ruby wordt gepakt en naar een ver beter ingsgesticht gestuurd. Intusschen weet Eddie als bezoeker in het verbeteringsgesticht te komen en een negerpredikant over te halen, hen in de kapel te trouwen. Intusschen heeft de directrice van het verbeteringsgestiebt ontdekt, dat F.ddie Hall in de bezoekerskamer is en de politie waarschuwd Als de politie komt, is het huwelijk juist vol trokken, en Eddie wordt gearresteerd. Enkele jaren later staat Ruby met hun zoon aan het station op Eddie te wachten, die zoojuist uit de gevangenis ontslagen is. Een vriei d heeft hem aan een betrekking geholpen en zij gaan een nieuw leven tegemoet. De Geheimzinnige Ruiter. Luxor-Bioscoop. Deze film vol spanning en sensa- iioneele momenten speelt zich afin het land der ranchers en cowboys. De ranchers der Nevada Vallei moeten hun land afstaan aan een zekere mijnheer Harkness, een sluwe advocaat, die bewijzen kan dat hij de rechtmatige eigenaar is. Wade Benton, een flinke jonge kerel, stelt den ranchers voor met llarkness te onderbandelen. Zij krijgen gedaan, dat Harkness hun bet land voor 20.000 dollars wil verkoopen. Na met veel moeite het geld voor den aankoop ingezameld ie hebben, stelt Wade den advocaat hel geld ter hand, waarvoor hij een geteekende kwitantie van dezen ont vangt. Een oogenblik later echter komt een zekere Mark King het kantoor van Harkness binnenstap pen. Hij is een rijke farmbezitter en biedt den rechtsgeleerde een veel hooger bedrag dan dat van Benton. Harkness accepteert en maakt een contract met King. Daarna gaat hij de bat bierszaak aan den overkant binnen en weel de kwitantie uit Benton's jaszak te verwisselen voor een blanco ontvangbewijs. Het origi neel gooit hij in de kachel. Er is een groote opschudding in de vallei als de bewoners vernemen dat King de bezitter van de vallei is geworden en in zijn contract eischt dat de ranchers de streek moeten verlaten. De woedde uit zich tegen Benton, die door den sheriff moet worden ingerekend om aan een lynchpartij te ontkomen. Üp zijn beurt neemt Benton dan wraak, Hij weet den schurk Hark ness te ontmaskeren en krijgt het bewijs in handen dat hij de vallei gekocht heeft. Dat een idyllische belooning den jongeman wacht spreekt welhaast vanzelf. De hoofurol in deze lilm wordt op voortreffelijke wijze gespeeld door Kent Taylur. Wie graag eens siddert bij het zien van revolverscènes e. d. moet deze opwinnende Zane Grey—film beslist niet verzuimen. Aanrijding a contant. Woensdagavond lietste een melk- bezorgster, enkele groote bussen melk torsende, door de Grootestraat. Juist op het moment dat een auto haar passeerde ging een der por tieren van dit voertuig open met het gevolg dat de juffrouw een ilinke tik kreeg en tegen de steenen smakte. Nu was dat voor haar zelf en voor haar fiets nogal niet zoo erg, want zonder wonden en zonder defect liep het geval af. Maar erger was dat de kostelijke melk in een dikke witte streep door de straatgoot naar de rioleering vloeide, zoodat het een ilinke schadepost was. De automobilist liet er echter geen gras over groeien en deed de begrijpe lijke verontwaardiging der juffrouw aanstonds bedaren, door een dikke portemonnaie uit zijn zak op te diepen en de melk contant te betalen. Toen de zaken zoo tot beider genoegen geregeld waren gingen de partijen mitsgaders het publiek, dat het geval gadesloeg, uiteen. Naar een verzekerde toekomst 1 ln het „Dagblad van Noordbrabant" lezen wij het volgende bericht uit Bergen op Zoom „De vele pennen, die reeds in be roering zijn geweest om te komen tot een oplossing van het vraagstuk der werkloosheid onder de jeugd, heeft gelukkig verschillende van onze jonge, ren in deze gemeente tot nadenken gebracht en hun de overtuiging gegeven dat zij iedere kans, die geboden wordt om te worden tewerkgesteld, met beide handen moeten aangrijpen om niet langer genoodzaakt te zijn hun tijd in ledigheid door te br.ngen. Een va» die kansen werd eenigen tijd geleden door de Districts.Arbeids- beurs gepresenteerd aan jongens van 14 16 jaar om voor d.ie jaar bij de Bata schoenfabtieken te Zlin in Tsje- cho—Slovakije in dienst te gaan tot opleiding in een der afdeelingen,terwijl zij, nadat de opleiding met goed ge volg is doorloopen, naar Nederland terugkomen om geplaatst te worden op de Batafabrieken in Best Gedurende die 3 jarige periode moge zij niet naar huis en zelfs geen geschenken in geld oi natura van derden of van hun ouders ontvangen. Het resultaat van dezen oproep was, dat zich een 15 tal jongens aanmeldde, waarvan er slechts twee zich terug - trokken. Het blijkt dus wel, dat hier in Bergen op Zoom ook nog flinke jongemannen zijn, met durf en wils kracht die niet bij de pakken blijven neerzitten, die de anderen tot voor beeld kunnen strekken. Aanstaanden Donderdag zullen de sollicitanten zich aan een keuring moeten onderwerpen, waarna zij waar- s'chijnlijk al vrij spoedig kunnen af. reizen. Als deze jongens tijdens hun op - leiding hun best doen en toonen vooruit te willen, is hun toekomst vrijwel verzekerd Naar aanleiding van dit bericht willen we maar even opmerken dat velen in den lande in het Tsjecho Siowaaksche schoenen dorado andere ervaringen hebben opgedaan. Al meer malen hebben we gevallen gesignaleerd waaruit blijkt dat Bata s systeem alles behalve geëigend is den arbeiders een verzekerde toekomst te verschaften. Maar blijkbaar is de reputatie van Zlin nog niet tot West Brabant door gedrongen en zal men ook daar door schade en schande wijs moeten wordenl Ongevallen. Gistermiddag werd een jongen op de fiets aangereden door een automobiel, die wel de richting aangaf, maar met wat groote vaart een dam indraaide. Gelukkig kwam de jongen met den schrik en een kapotte band er af. De arbeider J. de H. viel van een vracht-auto en liep eenige bloedende hoofdwonden op, die door dr. L. ver bonden werden. a. c.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9