GEMEENTERAAD. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL INGEZONDEN STUKKEN. der te treffen maatregelen te verge wissen en, zoo noodig, de belangen van den Nederlandschen export te beschermen. De helft van het aantal thans rij dende dieseltrijnen is uit den dienst genomen, ten einde grondig te wor den gereviseerd en verbeterd. In dezelfde dienstregeling zullen gewone sneltreinen de uitgevallen E.M..trei nen vervangen. Zooals bekend zijn van de 40 bestelde Diesel-electrische treinen 34 afgeleverd. Het besluit van het beheer der Nederlandsche Spoorwegen, om een aantal Diesel eiectrische treinstellen tijdelijk uit het verkeer te nemen, is enkel een maatregel van voorzorg van de zijde der spoorwegautoritei ten. Nu de rijtuigen enkele maanden gereden hebben, zijn enkele gebre ken aan den dag getreden en is de wenschelijkheid, om op enkele punten verbetering aan te brengen, naar voren gekomen, hetgeen, bij een volmaakt nieuw materiaal als hier, zeer logisch moet worden ge acht. De spoorwegen willen met zoo volmaakt mogelijk materiaal rijden en daarvoor is noodig, dat de trein stellen grondig worden nagezien, op grond van de nu opgedane ervaring. Wijziging der Steunregeling Wij lezen in De Telegraaf: in .Wij vernemen, dat de regeering een zeer belangrijke wijziging overweegt in zake de steunregeling voor werk. loozen. Tot dusverre was gewoonte dat, wanneer een werklooze financieel geholpen werd door zijn ouders of kinderen, het steunbedrag verminderd werd. Het ligt nu in de bedoeling van de Regeering om de regeling, welke geldt voor de gewone armen, n. 1. dat krachtens art. 376 van het Burgerlijk Wetboek de onderhoudsplichtige familieleden van den arme kunnen worden aangesproken, wat meestal geschiedt door de instelling, waaraan hulp verzocht is, ook te doen gelden voor de gesteunde werkloozen. Deze regeling kan echter niet zonder meer worden toegepast. Men over weegt een procedure, welke hierop neerkomt, dat de gesteunde zal moeten aantoonen, dat hij zijn onderhouds. plichtige familieleden tot bijstand en hulp heeft aangesproken, en dat deze daaraan niet kunnen of willen voldoen. De regeering meent, dat door dezen gedachten maatregel de overheids- lasten eenigermate zullen worden ver licht, al ontveinst zij zich niet, dat tegen dezen maatregel bezwaren zullen worden gemaakt van de zijde der werkloozen en organisaties." Het bericht wordt in Den Haag tegengesproken. Nederland's grootste vliegtuig. Naar wij vernemen heeft de lucht vaartdienst in den Haag officieel het certificaat van luchtvaardigheid toe gekend aan Nederlands grootste vliegmachine, de nieuwe Fokker 36 welk toestel plaats biedt aan 32 pas sagiers. Waarschijnlijk zal de K.L.M. nu zeer spoedig het toestel overnemen. Her licht in de bedoeling om het toestel dan eerst nog eenigen tijd op de Europeesche routes in te vliegen en om het daarna op de route AmsterdamBatavia in ge bruik te nemen. De Nederlandsche Rondvlucht. De Nederlandsche rondvlucht 1934 is een groot succes geworden. Bijna zonder ongelukken, zonder één wanklank is de tocht van de inter nationale luchtvloot volbracht. Het past hier een woord van hul de te brengen aan de organisatoren van deze vlucht, de commissie voor luchttoerisme van de Koninklijke Nederlandsche Yereeniging voor de luchtvaart. Zeer gewaardeerde mede werking verleenden de K.L.M., de luchtvaartafdeeling Soesterberg, de Marine luchtvaartdienst, de R.A.C., de Nationale luchtvaartschool en de Algemeene Vereeniging voor vreem delingenverkeer, de A.N.W.B.enhet Bureau voor luchttoerisme K.N.V.L.- A.N.W.B. Voor het eerst dit jaar waren ook buitenlandsche deelnemers present, wat de betrekking met het buiten land op aviatisch gebied ten goede komt. Te verwachten is, dat men vele passagiers van dit jaar, waar van de oudste de tachtig al gepas seerd was, het volgend jaar zal terug zien. Zaterdagmiddag daalden de deel nemers op het vliegveld Molenheide te Gilze, waar een ontzaglijke me nigte was samengestroomd om dit vliegfeest mee te maken. Te half vijf stegen de vliegers weer op en vertrokken naar het eindpunt Waal haven. Werkverschaffing en machine. De minister van sociale zaken heeft een brief gezonden aan het gemeentebestuur van Hardinxveld, waaruit de mogelijkheid blijkt, dat bij de uilvoering van rijkswerken machinale arbeid vervangen wordt door handenarbeid met de bedoe ling werk te verschaffen aan daar voor in aanmerking komende werkloozen. Meermalen is deze kwestie reeds ter sprake gekomen en algemeen was men van meening, dat de waterstaat niet was te vinden voor het opnemen van bepalingen in de bestekken. Blijkens den inhoud van voor noemd schrijven is de minister van waterstaat bereid, bij het aanleggen van het gedeelte van weg no. 15 van het rijkswegenplan 1932, tusschen de Buluersteeg te Hardinxveld en den Zandweg bij Schelluinen en van een rijwielpad, machinalen arbeid uit te schakelen en van handenarbeid gebruik te maken. De uitvoering van het werk is opgedragen aan de N. V. De Geruischlooze Weg te Heemstede, terwijl de extra kosten, welke uit de te volgen wijze van uitvoering voortvloeien f29.600be dragen, waarvan t.z.t. een deel op de betrokken gemeenten zal worden verhaald. De som, waarvoor de uitvoering van bedoeld werk is aan genomen, bedraagt f 149.200. In het bestek zijn enkele betref fende bepalingen opgenomen welke luiden als volgt: Art. 2. Het lossen uit de schepen van zand, hoogovenslakken, be kleedingsgrond, materialen voor de fundeering van de klinkerverharding en klinkers moet geschieden uit de hand zonder toepassing van ma chinale of dierlijke kracht, en het vervoer van deze materialen moet uitsluitend plaatsvinden met niet onderling gekoppelde vervoermid delen, die noch op den heenweg, noch op den terugweg door ma chinale of dierlijke kracht worden voortbewogen. Art. 3. Voor de werkzaamheden vermeld in art. 2 mogen uitsluitend arbeiders worden geplaatst, aan gewezen door of namens den mi nister van sociale zaken in overleg met gemeentebesturen. Alleen die personen zullen voqr tewerkstelling in aanmerking worden gebracht, die ingevolge de gesubsi dieerde steunregeling gesteund worden. Het aantal der voor tewerkstelling aangewezenen zal niet minder be dragen dan door den aannemer voor een goeden voortgang van het werk noodig wordt geoordeeld. De belooning der aangewezen tewerkgestelden dient zoodanig te zijn, dat de mogelijkheid wordt ge opend dat bij flink werken in accoord gemiddeld 30 cent per uur kan worden verdiend. Van de premie ingevolge de ziektewet moet 1/4 op de tewerk gestelden worden verhaald, terwijl verder een vergoeding van 80 pet. van den norm ad 30 cent dient te worden uitgekeerd bij verlet wegens regen, met dien verstande evenwel dat gedurende drie regenuren per week geen vergoeding behoeft te worden uitgekeerd. EETHEN C. A. De raad der gemeente Eethen c.a. vergaderde Dinsdagmorgen ten raad- huize te Genderen. Voorzitter Burgemeester D. Brune. Aanwezig alle leden. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. De voorzitter deed mededeeling van een verzoek van de lagere land bouwschool te Andel om een sub sidie van f 5 per leerling. B. en W. sympatiseeren zeer met de school en zijn dan ook gaarne bereid subsidie te geven. Echter vinden zij het beter een vast bedrag te geven en zij stellen dan ook voor f 35 toe te staan. Er zijn 9 kinderen uit deze gemeente op bedoeldeschool. De heer Donken wil het subsidie hoogstens op f 30 stellen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met alleen de stem van den heer Donken tegen. 2. Voorloopige vaststelling ge meenterekening 1933. De rekening wordt voorloopig vastgesteld. 3. Voorstel tot aankoop van een motorbrandspuit en tot het aangaan van een leening groot f 2000, tot dekking der kosten. De Voorzitter licht dit punt nader toe en zegt dat al meermalen ge bleken is dat het in een uitgestrekte gemeente als deze hard noodig is dat er een brandspuit is, die snel en gemakkelijk verplaatst kan worden en die een behoorlijke capaciteit heeft. B. en W. zijn thans in de gelegenheid een mooie spuit te koopen. die een capaciteit heeft van 120.000 liter per uur bij een straal van 50 M. en van 60.000 liter per uur bij een straal van 100 M. Spr. vindt deze spuit zeer geschikt voor deze gemeente. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aange nomen. Na rondvraag sluit de voorzitter de vergadering. de receptie een prachtige zieken- ciborie aangeboden, welke dankbaar werd aanvaard. Om drie uur werd een plechtig Lof door den Neomist met assistentie gecelebreerd, waarna de zangvereen. Zang en Vriendschap een serenade kwam brengen, 's Avonds werd er in de congregatie een feestvergadering gehouden, waaraan de harmonie medewerkte. De jonge Geestelijke bedankte allen voor den mooien schoonen dag. Het was een spontane hulde, die den priester en diens familie nog lang in herinnering zal blijven. Zoo heeft Drunen weer getoond dat het zijn priesters weet te eeren. Door de Harmonie »de Vol harding» werd Zondag een concert gegeven in café »Duinzicht«. De verschillende nummers hadden veel bijval te oogsten. Het vrij talrijke publiek heeft veel kunnen genieten. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang) In verband met het door H.M. de Koningin op zijn verzoek verleende eervol ontslag als burgemeester der gemeente en zijn benoeming tot Ridderin de Orde van Oranje-Nassau ontving de Edelachtb. Heer C. G. H. H. Meijer van verschillende zijden vele blijken van belangstelling. Door de Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond >->Patrimonium« en Chr. Besturenbond Sprang-Capelle werden bloemen aangeboden, terwijl de Chr. Volksbond en deA.R. Kies- vereeniging schriftelijke felicitaties zonden. de waterleiding. De verbinding nf terhout—Heusden dwars door fc. land van Altena is nu gereed. In! middels is men reeds begonnen n de zij leidingen. HANK. Vrijdag n.m.j.l. kwam c den Rijksweg alhier een wielrijd, met een paard dat bereden werd botsing. De wielrijder kwam teJ len, terwijl de berijder van het paa'. er af viel. Met wat beschadW kleeding en knie ontvellingen kt men beiden er betrekkelijk goed;. Bij den landb. A. S. zijn Vj een perceel aardappelen, liggende i den Zuid-Hollandschen polder, aa, dappelen ontvreemd. Aangifte den gemeenteveldwachter voW die een onderzoek naar den daderf instelt. Door den Gemeenteveldwacht^ alhier, werd bekeurd voor openbat dronkenschap C. de \V. alhier. Bossche Diocesane Werkliedenbond. Verschenen is het jaarverslag over 1933 van den Bosschen Diocesan en Werkliedenbond. Het aantal afdeelingen van den Bond steeg met 3 tot 150. Er was een kleine teruggang van het aantal leden te constateeren. Op het einde van 1933 telde de Bond 44.934 mannelijke en 1642 vrouwelijke leden. Buiten verantwoordelijkheid der Red. DRUNEN. Eenige jongens uit ons dorp waren Zaterdag tegen den avond gymnastische toeren aan het verrichten in de Drunensche Duinen. Een hunner, de 20-jarige C. v. Herpt, wilde een soort salto-mortale maken, die echter mislukte. In plaats van op zijn beenen terecht te komen, viel hij voorover op een puntig af gebroken stuk houtgewas, dal hem juist boven de borst diep in het lichaam drong. Slechts met moeite kon men den ongelukkige uit zijn netelige positie bevrijden. Een gapen de wonde was ontstaan. Onderwijl men trachtte het bloed te stelpen, reed een hunner op de fiets naar het dorp, om een dokter en gees telijke hulp te halen. Inmiddels had men het slachtoffer naar het café Duinzicht gebracht. Dokter Akkermans legde het eerste verband en achtte levensgevaar niet uitgesloten. Kapelaan Vogels diende hem het H. Oliesel toe. Tegen middernacht is de patient per auto naar de ouderlijke woning vervoerd. De toestand die zich ernstig liet aanzien, is thans beterende. Een inwoner Fr. v. d. Zanden bezocht Zondag een café en had zijn fiets buiten laten staan. Toen hij wilde vertrekken was zijn fiets ver dwenen. De politie stelt een onder zoek in. Den Haag 26 Aug. 1934 Geachte Redactie,, Als trouw lezer van Uw hlad, verzoek ik beleefd een plaatsje voor het onderstaande. Bij voorbaat mijn dank. In Uw blad stond een betoog van den Heer Roestenberg, die het meende te moeten opnemen voor Bata over de loonen en de toestan den aan de fabriek te Best. Volgens den Heer Roestenberg kan er bij voldoende arbeidsprestatie een loon worden behaald van f30 per week. Nu is het maar de vraag wat er onder die prestatie verstaan wordt. Het is geen bewijs al kan een en keling f30.— verdienen dat daarom de toestand in orde is. Is het geen schande dat over heel de we reld van alles overproductie is en de menschen nog afgebeuld moeten worden, en dat alles terwille der concurrentie, om alles nog meer af te breken? Het is toch niet tegen te spreken, dat Bata als het zoo door gaat alles in handen krijgt en dan wee de arbeider. Hoe kan de heer Roestenbrerg als leider van den R. K. Bond zulk een toestand goedkeuren. Ik zou wel eens willen zien, dat de heer R. zelfs met een loon dat misschien dubbel zoo hoog is, zulk een arbeid moest presteeren. Dus arbeiders past op Uw zaak Dankend voor de plaatsruimte, J. van Iersel Convivasfraat 5. Den Haag. Wij hebben eenige passages moeten schrappen. RED. Onze parochie was j.l. Zondag in feestdos gestoken, want een harer zonen, de Eerw. heer Pater Godhart O. F. M. van de orde der Minder broeders van Weert (in de wereld Jos Boom) die op 15 Aug. te Maastricht zijn priesterwijding ont ving, had het voorrecht voor de eerste maal in zijn geboorteplaats zijn plech tige H. Mis te mogen op te dragen. In de buurt wapperde de nationale driekleur, terwijl voor de woning van den Neomist en voor de kerk een prachtige eereboog met opschrift was opgericht. Om 10 uur werd de Neomist met zijne familie afgehaald en naar de kerk gebracht, alwaar hij een plech tige H. Mis celebreerde, geassisteerd door Pater Clemens v. d. Berg uit Megen als diaken, kapelaan Thomas uit Haarlem als sub-diaken, Pastoor Goosens als presbyter assistens en kapelaan Vogels als ceremoniaris fungeerden. Het zangkoor voerde de vierstemmige Mis van Cuypers uit. Pater Perpetus Palland' hield de feestpredicatie. Na de H. Mis werd de priester te zijnen huize gehuldigd. Om 12 uur 'bracht de Harmonie der Jongens-congregatie een serenade en werd de Neomist namens de leden der Harmonie, namens de Congregatie en namens geheel katho liek Drunen toegesproken door pas toor Goosens. Zichtbaar bewogen dankte de Neomist voor deze schoone woorden, waarna »Lang zal hij levenweer klonk. Om 12'/3 uur arriveerde de har monie »de Volharding.« Namens deze vereeniging sprak de heer Leo Sikkers. Van de receptie werd zeer druk gebruik gemaakt. Door de buurt- commissie werd den Neomist tijdens Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken werd op verzoek van het Gemeentebestuur de uit- keering voor steuntrekkende werk looze arbeiders in de gemeente Sprang-Capelle (uitgezonderd land arbeiders) met fl.— en f0.25 per kind verhoogd. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor het studiefonds van den Geref. Bond heeft f67.64'/j opgebracht. J.l. Maandagmiddag had in de Biersteeg een auto-ongeval plaats, dat gelukkig zonder ernstige per soonlijke ongelukken is afgeloopen. De luxe auto van de fa. v. L. uit Waalwijk, reed in volle vaart in de richting Kaatsheuvel, toen het 3-jarig zoontje van G. alhier plotseling den weg wilde oversteken. Doordat de chauffeur, die voor het kind geheel links uitweek, niet meer tijdig naar rechts kon uitwijken voor een uit de tegenovergestelde richting komen de groote expeditie-auto van v. d. M. uit Wijk, had een botsing plaats, waardoor de luxe auto bijna geheel vernield werd. Dechauffeuren een mede-passagier brachten het er gelukkig betrekkelijk goed af; zij bekwamen enkele lichte verwondingen aan het hoofd, terwijl de eerste klaagde over pijn in den schouder en even het bewustzijn verloor. Dr. Winkelman was spoedig ter plaatse, die beide personen per auto naar Waalwijk vervoerde. Na in het Ziekenhuis aldaar behandeld te zijn konden zij huns weegs gaan. De expeditie-auto liep ook eenige averij op. De luxe auto werd per kraanwagen opgehaald. De gemeente-veldwachter heeft van het geval proces-verbaal opgemaakt. LOONOPZAND. B. en W. heb ben aan de gymnastiekvereniging .Heracles" alhier vergunning gegeven tot het organiseeren van een loterij tot dekking der kosten van aanschaf fing van materialen en vaandel. Dezer dagen is de Heidemaat schappij begonnen met den aanleg van den verbindingsweg Hoogesteen- weg - Gasthuisstraat. Zooals men weet zal deze verbindingstraat voorloopig nog niet bestraat worden, doch wordt een gruisverharding aangebracht De plaatselijke burgerwacht heeft een vergadering gehouden, ter be spreking van het wissel prijsconcours waaraan ook de Kaatsheuvelsche Bur gerwacht en de gemeentelijke Bijz. Vrijw. Landstorm afdeelingen zullen deelnemen. Er werd een prijzencom missie samengesteld. Voorts is besloten de prijsuitdeeling van den onderlingen wedstrijd in September eenigszins feestelijk te doen geschieden. DUSSEN. Tot directeur der Fanfare «Wilhelmina» alhier is benoemd de heer N. Snijders uit Raamsdonks— veer. Toen de heer A. v. H. met zijn luxe gespan uitrijden ging, werd zijn volbloed paard plotseling schichtig, en sprong pardoes van den weg in de vrijdiepen »Bern». Wonder boven wonder bekwam voerman noch paard eenig letsel. Door een onhandige handeling van den berijder sloegen de paarden van den landbouwer V. gespannen voor 'n hooiwagen, plotseling op hol. De arbeider L. geraakte tusschen 'n paal en den wagen bekneld, maar bracht 't er nog goed af. Er was alleen matrieele schade. Ook 't elec- trischnet geraakte ter plaatse onklaar. Heden is men gereedgekomen met 't leggen der hoofdbuizen voor 2. 3. 4. Raadsvergadering. De leden van den gemeenteraad zi- uitgenoodigd tot bijwoning van et openbare vergadering van den G; meenteraad, te houden op a.s. Woeni dag 29 Augustus, des namiddags om uur. Agenda: 1. Vaststelling notulen der vorig vergadering. Ingekomen stukken. Voorstel tot wijziging der Alg., meene Plaatselijke Politieverord; ning, waarover in de vorige verga, dering de stemmen hebben staakt. Verzoek van het Feestcomité ti herdenking van het 70-jarig be staan der Kon. Erk. Harmonie Sc phia's Vereeniging te Loon Zand om subsidie. Bij de beoordeeling van dit verzot hebben B. en W. zich een staat doe overleggen van de aan de muziekfees, ten verbonden inkomsten en uitgave; waaruit is gebleken, dat deze een bati saldo van 82.01 hebben opgeleverd. Afgescheiden van den stand deze. gegevens, durven B. en W., met he oog op den toestand der gemeente-fi nanciën, niet het voorstel te doen to eenige subsidieering te besluiten. Me de grootst mogelijke waarschijnlijkheic mag toch worden aangenomen, dat d< baten over het jaar 1934 niet tegen lasten zullen opwegen, waarom het ee: niet te rechtvaardigen politiek zou zijl om uitgaven voor te stellen, waarvat de noodzakelijkheid niet als een gebie dende eisch moge gelden. Ook voor de toekomst ligt het niet it de bedoeling subsidieeringen als deze te doen, zoolang de financieele toestand althans zich niet dermate keert, dat daartoe zonder bezwaar te besluiten is 5. Verzoek van D. A. Balvers, ge meente-arbeider te Kaatsheuvel on verhooging van zijn salaris, zul in verband met de omstandigheii dat het hem verboden is neven werkzaamheden te verrichten. Prae-advies: Bij diens aanstelling als arbeider bi den reinigingsdienst en ook bij de be paling van zijn salaris als zoodanig, is van de zijde der gemeente nimmer re- kening gehouden met de omstandigheic dat de betrokkene nog neven-werk zaamheden uitoefende. Wij mogen der halve aannemen, dat zijn bezoldiging naar reëele verhoudingen is bepaalc zonder dat er ook maar in het mins aan gedacht is zijn salaris op een lager peil te bepalen, wijl hij uit zijn neven betrekking nog verdienste genoot. In het verband met het vorenstaan de behooren de neven-verdiensten dan ook buiten beschouwing te blijven. Dat hij deze verdiensten tot zijn voordee heeft gehad, doet niets af aan het feit. dat ten opzichte van zijn bezoldiging als arbeider bij den reinigingsdienst, dr verhouding niet is gewijzigd en waar de bezoldiging indertijd voor hem als nor maal op 22.met kindertoeslag is be paald, daar kunnen B. en W. geen en kele reden vinden om tot een gunstig advies te komen. B. en W. teekenen hierbij aan, dat B. momenteel 22.— per week ver dient en 6.per week kindertoeslag heeft. Op deze 28.komt een bedrag van 2.20 voor pensioensbijdrage in mindering. B. en W. adviseeren afwijzend op het verzoek te beschikken. 6. Aanbieding der gem.-rekening over het jaar 1933, met de daarbij be hoorende rekeningen van het Gas bedrijf, het Electriciteitsbedrijf en de Exploitatie der Drainagevelden Deze rekenfng sluit: in gewonen dienst met een batig slot van 7355.35. in kapitaaldienst met een batig sal do van 28727.90. De exploitatie der drainagevelden gaf voor het jaar 1933 een verlies van 1190.64. Ten opzichte van het batig saldo van den gewonen dienst der gemeente-reke ning moge worden opgemerkt, dat 5000.— daarvan ten goede komt aan het dienstjaar 1934, terwijl over een be drag van 2043.75 alsnog te beschik ken valt voor betalingen welke alsnog moeten gebeuren. Aan de hand van de ze becijfering komt het saldo nader op 311.60 te staan. 7. Benoeming van een Commissie tol b. v< d< v< K m de de sc w is 9e fir di: ho Kt gr tei br 14 ho Bu Ac Ge be 15 bn bij: lee me zo< de dei lev te exj vel ste we jne Diesellreinen. a. 01 Vc w m ni w af m* Vc ge W ge« rio wa ,vo dei las rin 1 va: va:

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2