FIFTY-FIFTY BINNENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. RADIO-PROGRAMMA. Dokter adviseert cent* voor Rusland's toetreding de gewone proce dure zal worden gevolgd. Dure dictatuur. De Berlijnsche correspondent van het „Alg. Hand.", heeft den nat.-soc. partijdag te Neurenberg bijgewoond en schrijft daarvan o.a.: Hoevele millioenen deze waarlijk- grootscheepsche opzet verslindt durven we niet te schatten. Er wordt hier ook maar liever heelemaal niet over gespro ken. Voor deze dingen schijnt er nog geld in overvloed ter beschikking te zijn. En ook de overdadig-luxueuze auto's der nieuwe leiders en onder-aan voerders, die Hitier zelf blijkens zijn proclamatie van 30 Juni j.l. een doorn in het oog zijn, zijn nog niet buiten dienst gesteld, ook niet in zijn onmid dellijke omgeving en bij zijn persoonlijk gevolg. In geen enkel land ter wereld, ook niet daar, w^ar monarchen prijs stellen op veel uiterlijk vertoon bij hun verschijning, is in deze tijden zooveel duurs en schitterends te genieten als bij een officieel optreden van den Duitschen dictator bij gelegenheden als dit feestelijk congres. Welk een pracht van splinternieuwe uniformen, welk een bonte verscheidenheid en welk een rijk dom aan kleur en lijn! De paradedagen van het Keizerrijk beleven een renais sance, die bewijst, welk een bijna over dreven gewicht de nieuwe heeren aan het uiterlijke hechten en hoe onverza digbaar de honger van den gemiddel den Duitscher naar zulke bontheid ge bleven is. Intusschen schrijft de correspondent, zoo tusschen neus en lippen weg, ook ,,dat de ontevredenheid onder den druk der toenemende verarming zichtbaar toeneemt en voor Hitler-Duitschland op den duur een bedreiging zal kunnen worden Millioenen verslindende propaganda van staatswege en tegelijk toenemende verarming van het volk. Het is de financieele politiek van de lieden van het „na ons de zondvloed!" Het einde van het congres te Neurenberg. Het congres te Neurenberg is geëin digd met een rede van Hitier, waarin hij opmerkte, dat er onder degenen, die deze grootsche demonstratie hebben bijgewoond, wellicht velen waren, die met weemoed terugdachten aan den tijd, toen het nog moeilijk was, natio- naal-socialist te zijn. De thans gehou den partijdag heeft echter wèl scherp het verschil aangetoond tusschen de partijen van vroeger en de nationaal- socialistische partij. Er waren vroeger twee categorieën partijen, n.l. die welke meenden of voorwendden op een we reldbeschouwing gegrond te zijn, en economische partijen. Het is echter ge bleken, dat deze wereldbeschouwingen weinig draagkrachtig waren; anders zou de strijd niet in vijftien jaren zijn beslecht. Conflict in de Belgische mijnindustrie. De vakvereenigingen van katholieke mijnwerkers hebben besloten zich bij de algemeene staking in het mijnbedrijf, die Maandag 17 dezer zal worden afge kondigd, aan te sluiten. hebben, doch deze verdachtmaking; werd door de vereeniging en door Kos ter zelf pertinent tegengesproken. Het ingenieurskantoor voor scheeps bouw „Inkavos" te 's Gravenhage, dat in handen is van Mr. Blaupot ten Cate zou, volgens de berichten uit de Ver. Staten, een Duitsch wapenagentschap zijn. Koster, die een luxueuse woning te Parijs bewoont, heeft in intervieuws verklaard dat de duikbootenhandel een „zaak" is zoo goed als elke andere zaak. Hij heeft ook zijn vredelievend heid betuigd, en zegt tegenstander te zijn van eiken oorlog. Maar uit den mond van een groot internationaal wapenhandelaar klinken die woorden toch nog wel wat vreemd, al durft men in betuigingen van vredelievend heid tegenwoordig ook al bijzonder ver te gaan. Roosevelt te yon wapenvervaardiging door particulieren. De New Yorksche correspondent van de „Evening Standard" verneemt, dat president Roosevelt een belangrij ken stap overweegt in verband met den particulieren aanmaak van munitie en wapenen. Hij is voornemens, een be roep te doen op de andere naties om de vervaardiging van oorlogsmateriaal te nationaliseeren en aan de particu liere wapenfabricatie een einde te ma ken. De textielstaking in de Ver. Staten. De tegenstelling tusschen werkne mers en werkgevers in de textielindu strie blijft nog even scherp voortbe staan, in weerwil van de pogingen der door president Roosevelt ingestelde bemiddelingscommissie. De eischen van de arbeiders werden opnieuw door de industrieelen van de hand gewezen. SIGARETTEN Een wapen-schandaal in Amerika. Nederlander erin betrokken? De onderzoekingen der Amerikaan- sche senaatscommissie inzake de Ame- rikaansche wapen-industrie brachten aan het licht, dat de Electric Boat Company, die ongeveer het monopolie heeft voor den Amerikaanschen bouw van onderzeeërs, vergaande zakelijke overeenkomsten afgesloten heeft met dergelijke firma's in Frankrijk, Italië, Rusland, Japan, België, Nederland, Noorwegen en Spanje. Gebleken is dat de maatschappij in al deze landen door omkooperijen en onder zwendelpractijken wapens tracht te te leveren. In deze practijken is ook een Neder- landsch zee-officier betrokken n.l. de heer Paul Koster, die te Parijs woon achtig is. In 1906 toen hij commandant was van 'n Nederlandsche duikboot, ont ving hij een aanbieding om naar Fiume te gaan, toentertijd een Oostenrijksche haven, om er duikbooten te bouwen. Hij vroeg toen aan den Nederlandschen minister van Marine, of hij het aanbod zou aanvaarden. Volgens de daarop volgende verkla ring van Kapitein Koster zou de minis ter hem toen geantwoord hebben: „Man. als ge het niet aanneemt, wil je mij dan aanbevelen". Kapitein Koster ging toen naar Fiu me en bouwde daar tot 1912 duikboo ten. Daarna ging hij als vertegenwoor diger van de Electric Boat Company naar Spanje. Sinds anderhalf jaar, ver telde kapitein Koster, had hij de relaties met de ElectricBoat Company verbro ken en doet thans zaken voor eigen rekening. Via Koster zou ook de door hem opgerichte Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" een gestie in de zaak gesteld Koningin en Prinses terug. Maandagmorgen zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana in het vaderland terugge keerd. Het m. s. «Tabinta» van de maat schappij «Nederland», dat de beide koninklijke vacantie-reizigsters veilig over de Noordzee naar Neder land heeft gebrachl, bevond zich reeds voor het aanbreken van den dag voor de IJmuider—sluizen. Om kwart voor vijf precies verliet de «Tabinta» de sluizen en stoomde op halve kracht het Noordzeekanaal in. Op de Javakade te Amsterdam bevonden zich ter ontvangst van de hooge gasten de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, en de hoofdcommissaris van politie, de heer H. Versteeg, alsmede de heel de Boer, lid der directie der Mij. «Nederland». De bevolking te Amsterdam en te den Haag juichte H. M. en Prinses hartelijk toe. De 31ste Jaarbeurs. Indien U bemerkt dat andere sigaretten Uw keel prikkelen en dien „rookershoest" veroorzaken, probeer dan eens één week SIGARETTEN De 31ste Koninklijke Nederland sche jaarbeurs opende Maandag haar poorten. Er hebben zich 1138 deelnemers aangemeld, meer dus dan voor de najaarsbeurs 1933, toen hun aantal 11j9 bedroeg en deze toeneming is te danken aan het aantal binnenlandsche firma's, waar tegenover staat dat, als gevolg van de steeds meer belemmerende in ternationale handelsbetrekkingen het aantal buitenlandsche deel nemers van 265 tot 179 terug liep. Het aantal deelnemers is intusschen bevredigend te noemen. Standpunt der liberalen. Op den liberalen-landdag heeft de voorzitter der partij Mr. W. C. Wen- delaar gezegd dat de partij zich zal verzetten tegen nieuwe belastingen en tegen verdere bezuiniging op defensie. De liberale Kamerfractie zal nog niet gaan aandringen op opheffing van den steun aan den landbouw, omdat deze tak, op export voorna melijk aangewezen, zoo hijzonder afhankelijk is van de maatregelen in het buitenland. Maar zij zal toch pogen eerlang te bereiken een terug keer op den weg van steeds meer steun uit de Rijkskas. Echter, vervolgde mr. Wendelaar, zoo lang als de loonen in vele be schutte bedrijven en tevens, in ver scheidene gevallen, in den overheids dienst nog veel te hoog zijn, zal de landbouw zijn steun niet kunnen ontberen. Het werk, dat er komen zal volgens het 60-millioenplan is toch geen normaal werk! Werkverschaffings- loon moet nu eenmaal onder het normale liggen. Maar, wanneer wij nu zien, dat er loonen zullen ko men bij het Werkfonds—1934 tot 60 cent per uur of f28.80 per week, in tariefarbeid nog verhoogd met 10 pCt. en dan gaande tot plm. f 30 per week. dan moeten wij verklaren dat dit geen gezonde economie is, in de verste verte geen verhouding tot de vaak zooveel lagere loonen in onze industrie en landbouw. Het kan en mag niet en als wij zóó doorgaan, vervolgde spreker, loopt alles uit op een faillissement der gemeenschap De gemeentelijke autonomie willen wij niet aantasten, doch, wanneer er misbruik van gemaakt wordt, zal het rijksgezag niet mogen aarzelen van deze autonomie door een krach tig ingrijpen, zooveel terug te nemen als noodig is, waarbij dan niet terug gedeinsd mag worden voor een eventueele overneming van de ge meentelijke bestuurstaak. R. K. Werkliedenverbond en Jeugdwerkloosheid. Naar wij vernemen heeft het be stuur van het R. K. Werklieden- verhond het vraagstuk van de ver vanging van oudere werklieden door jongere ter hand genomen. In een rondschrijven aan alle aangesloten organisaties zegt het bestuur, waar van het Eerste Kamerlid de heer A. C. de Rruyn voorzitter is, het vol gende Het is verheugend, dat het laatste jaar ook in ons land, en wel in het bijzonder van particuliere zijde, aandacht aan die kwestie geschon ken is. Het wordt gewaardeerd, dat de verschillende jongeren op de een of andere wijze nuttig beziggehou den worden, doch een elk begrijpt een oplossing is die wijze van hulp verleening niet. De oplossing is; de jongeren, allereerst die van 20 tot 30 jaar, moeten blijvend in het economisch leven worden ingeschakeld. Hoe dat met de beperkte werk gelegenheid, althans ten deele, is te bereiken Er schijnt maar één mogelijk heid er moet voor hen plaats worden gemaakt. Wie moeten voor hen plaats maken De ouderen, de zestigjari gen en ouderen. Dat is de gedachte, welke het laatste jaar verschillenden, ook werkgevers, in ons land heeft bezig gehouden en waarvoor men (in een te vormen comité) ook de mede werking van het verbond vraagt. Er zal wel geen verschil van meening over bestaan: de gedachte, het beginsel, is zeer wel aanvaard baar; de uitvoering is echter moeilijk. Hoe het zij het uiterst belang rijke vraagstuk is aan de orde, moest aan de orde komen, de Ka tholieke Arbeidersbeweging zal tijdig een standpunt moeten bepalen. Nederland—Rusland. Minister De Graeff, die teGenève gepolst was omtrent het waarnemen van het voorzitterschap der politieke commissie van de Assemblée, heefl gemeend deze functie niet te kun nen aanvaarden, als gevolg van de houding, die de Nederlandsche re geering ten aanzien van een even tueel toetreden van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond inneemt. Opheffing der Vooroefening De Telegraaf verneemt dat er geen voornemens bij de regeering zijn tol opheffing van den landstorm. Echter zou volgens het blad een belangrijk voorstel te verwachten zijn van den minister van Defensie in de de vol gende week in te dienen begrooting van zijn departement. Dit voorstel zou behelzen de opheffing van het vooroefeningsinstituut hij den Land storm, waarmede een bezuiniging van ongeveer een millioen gulden verkregen zal wordt n. (Buiten verantwoordelijkheid der red.) Mijnheer de Redacteur l Stellig neemt de verwarring in onze taal ook door de laatste vereenvou diging toe. We moeten echter niet vergeten dat Min. Marchant met de regeering van meening is, dat voor de crediet- waardigheid van onzen staat een sluitende begrooting le vereischte is. 'k Geloof dat we dankbaar mogen zijn dat de regeering 't hierover onderling eens is. Naar verluidt sluit thans ook de begrooting 1935 weer. De vindingrijke geest van den Min. van Onderwijs speurt echter steeds naar nieuwe objecten van bezuini ging. Hiervan wordt bepaald ook de oo en ee in onze taal de dupe. Alles wat niet strikt noodig is wordt slachtoffer der bezuiniging. In alles moet uitkomen dat we in een tijd van bezuiniging leven. Met al die e's en o's te bezuinigen wordt wereldvermaard dat we ons op elk terrein op een lager niveau instellen. Hiermede wordt tegelijk het crediet van den staat gesterkt. Straks krijgen gemeentebesturen 't een en 't ander thuis als St. Nicolaassurprise wanneer de scholen zich aan 't nieuwe systeem gaan aanpassen, 't Zal me niets verwon deren als menig gemeentebestuur deze verrassing van Min. Marchant met dezelfde gevoelens accepteert als de persoon die van zijn vriend een olifant ten geschenke kreeg. Hoogachtend, A. Z. Rectificatie. Hooggeachte Heer Redacteur Wij lazen met belangstelling het verslag van den door ons comité gehouden kinderoptocht, in Uw geacht blad van Woensdag 5 Sept. 1.1. en danken U voor de keurige reportage. In het bericht is evenwel een kleine onjuistheidgeslopen, welke wij U beleefd verzoeken door plaat sing van dit berichtje te willen rectificeeren. In bedoeld verslag werd aangehaald dat de optocht eenigs- zins verlaat was doordat de Har monie «St. Jan« 10 minuten le laat aanwezig zou zijn geweest. Dit is evenwel niet geheel juist en wij stellen er grooten prijs op mede te deelen dat de Harmonie «St. Jan«, niettegenstaande het vrij vroeg ge stelde uur van vertrek en ondanks het feit dat de Harmonie in eigen omgeving zich reeds verdienstelijk had gemaakt, het toch nog heeft weten klaar te spelen om op den overeengekomen tijd aanwezig te zijn en niet wij doch de Harmonie «St. Jan« ca. 10 minuten heeft moeten wachten vooraleer de optocht klaar was voor den afmarsch. Dankend voor de opname verblijft met de meeste hoogachting Het Bestuur van «Oranje Huise J. J. M. VAN HEESWIJK, Secretaris. Waalwijk, 10 Sept. 1934. DONDERDAG 13 SEPTEMBER ujo, HILVERSUM 1875 M i A V. R. O. HUIZEN 301.5 M. K. R. O. N C. R. V. VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 HILVERSUM 1875 M v. A. R. a. V. P. R. O. V. A. R. A. A. V. R. O. v. P. R. O. V A. R. A. HUIZEN 301.5 M. N. C. R. V. ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1934 HILVERSUM 1875 M. V. A. R. A. V. P. R. O. V. A. R. A. HUIZEN 301.5 M. K R. O. mei' EEN ANDERE DOKTER SCHRIJFT O-tfS: Aan Gaodwin Go. 23 Augustus 1934 Als medicus wilt U mij wel toestaan U geluk te wenschen met Uw pres tatie ten aanzien van de fabricage Uwer Fifty-Fifty sigaretten, die blij kens lange persoonlijke ervaring alle goede kwaliteiten vereenigen met de zeer loffelijke eigenschap, dat zij, door wetenschappelijke samenstelling, prikkeling van dat gevoelige orgaan, de keel, voorkomen. Ik beschouw dit als een besliste en blijvende bijdrage tot het ongestoord genot van de talrijke rookers en iedereen, die last heeft van keel-irri- tatie of rookers-hoest, kan ik met vertrouwen manbevelen voortaan Fif ty-Fifty sigaretten te rooken, daar hun dan in de meeste gevallen het lot bespaard wordt zich één van die weinige genoegens geheel of gedeel telijk te moeten ontzeggen, die in deze moeilijke tijden op allen zulk een weldadigen invloed uitoefenen. Haagaahtand, (Het origineel van dezen brief ligt te onzen kantore ter inzage.) ter wille van Uw keel v*n da*CI1 8,00 Gruniofoonmuziek. 10,00 Morgenwijding. 10,15 Muziek ter nabetrachting. 10,30 Kamermuziek door 't Dlllg«tL-kw.M 11.00 Voordracht: „Het vrindje" 11,30 NoortzettJng kamermuziek. 13,00 Lunchconcert door I)e Minstreel*. 2,30 Voordracht. 3,00 (iramofoonmuzlek. 1.00 Halfuurtje voor zieken en ouden v 1,30 Gramofoonmuziek. 4.45 Rndiotooncel: De scheepsjongens van r tekoe; in 12 tafereelen. 5,30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 0.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7,00 Ma rek Weber en zijn orkest «ifa v™,e'TZitk d°°r Boedapest.,- trio 8,00 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8,05 Concert door het Omroeporkest! 8,30 Concert. 0,00 Piano-recital. 9,20 Concert door het Omroeporkest. 10,00 Russische zang. 10,15 Kovacs Lajos en zijn orkest, ll.oo Nieuwsberichten van Vaz Dias. 11,10 Gramofoonmuziek. 8.00 Morgenconcert. 10,00 Leger des Heils-kwartlertje. 10,15 Morgendienst. 10,45 Gramofoonmuziek K. R. O. 11,00 Gramofoonmuziek. 11,30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Concert door het KRO-orkest. 1,00 Gramofoonmuziek. 1,20 Vervolg concert door het KRO-orkest N C. R. V. 2,00 Cursus fraaie handwerken. 3,00 Piano-recital. 4,00 bijbellezing. 5.00 Cursus handenarbeid. 5,30 Symphonie-orkest. 0,00 Liederen-recital. ',15 Enkratcla-kwartiertje. 7,30 Weekoverzicht. 8.00 Het N'CR V-strijkorkest. 9,00 Ouderuurtje. 9,30 Het N'CR V-harmonie-orkest. 11.00 Gramofoonmuziek. 8,00 Gramofoonmuziek. 10,00 Morgenwijding. 10.15 Carel Rijken druagt voor. 10.30 Orgelspel. 11,00 Carel Rijken draagt voor. 11,15 Gramofoonmuziek A. V. R. O. 12,00 Gramofoonmuziek. 12,30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2,30 Voordracht. 3,00 Gramofoonmuziek V- A. R. A. 4,10 De nieuwe VARA-knipcursus. 4,15 Gramofoonmuziek. 4,30 Janny van Oogen vertelt 5,00 Het VAR A-orkest. 5,45 Gramofoonmuziek. fi.OO VARA-orkest. 6,30 Dr. L. Hefjermans over geesteszieken. 6,50 Gramofoonmuziek. 7,00 Voor sacialisme en democratie. 7,58 Herhaling S.O.S.-berichten V. P. R. O. 8,00 Lezing. 8,30 Uitzending van het Afscheidsconcert door het Residentie-orkest in het Kurhaus te Sell even In gen. 9,00 Cursus. 10,15 Persberichten Vaz Dias. Persberichten van het Vrijzinnig Godsdienstig Persbureau 10,30 Lezing. 11,00 Muzikaal allerlei. 11.30 Jazz-muzlek. 8,00 Schriftlezing en meditatie. 8,15 Morgenconcert. 10,30 Morgendienst. 11,00 Bespeling van het NCRV-orgel. 12,15 Gramofoonmuziek. 12,30 Het Ilollandsch Harpkwartet. 1,15 Gramofoonmuziek. 1,45 Het Hollandsch Harpkwartet. 2,30 Lezen van Clir. Lectuur. 3,00 Liederen-recital. 4,00 Gramofoonmuziek. 4,30 Ensemble van der Horst. 6.30 A. J. Herwig: Bloembollen ln den tuin. ',00 N'ed. Chr. Persbureau. 7,15 Gramofoonmuziek. 7,30 Literair halfuurtje. 8,00 P.T.T.-kwnrtlertje. 8,15 Gramofoonmuziek. 9,00 A. Verkuyl: Land en Volk der Mlnaliasst. 9,30 Concert. 10,15 Vaz Dias. 10,25 Concert door het Nederlandsch Kamerorkest 11,45 Gramofoonmuziek. 8,00 Gramofoonmuziek. 10,00 Morgenwijding. 10,15 Uitzending voor de arbeiders ln de Continu bedrijven. 12,00 Klein-V AR A-Ensemble. 3,00 Gramofoonmuziek. 3,30 Filmkwartiertje. 4,00 Gramofoonmuziek. 4,30 De Notenkrakers. 5,00 „We gaan ze halen". 5,20 De Notenkrakers. 6,00 Letterkundig overzicht. 6,20 De Flierefluiters. 7,30 Orgelspel. 8,00 Herhaling S.O.S.-berichten. 8,03 Vaz Dias. 8,10 De nieuwe VARA-knipcursus. 8,15 Gramofoonmuziek. 8,30 Rndlo-fllm „Bleeke Bet". 9,45 VARA-orkest. 10,00 Toespraak door A. de Vries. 10,10 Vaz Dias. 10,15 Het VARA-orkest. 11,00 Gramofoonmuziek. 11,15 Het VARA-orkest. 8,00 Morgenconcert. 10,00 Gramofoonmuziek. J0,30 Muzlekuitzending voor fabrieken. 11,00 Gramofoonmuziek. 1.15 6.45 kM.5

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2