Brieven. Kaarten en EiwniGDcen Dames-corresDonsenlfe. GEMENGD NIEUWS. Rechtzaken. GEMEENTERAAD. NIEUWS UIT HEUSDEN. CORRESPONDENTIE. Tragische Scheepsramp bij New York. Er is Zaterdag brand uitgebroken 0,, het Amerikaansche passagiers schip „Morro Castle". Ret schip dat op de thuisreis was van een plezierreis van New York naar Havanna, en 11.520 ton meet, had 318 passagiers aan boord en een bemanning van 240 koppen. Alle reddingsbooten langs de kust van New Jersey schoten onmiddellijk té hulp. evenals verschillende schepen die in de buurt waren. Toen deze bij de „Morro Castle' aankwamen, stond het schip van voor 'tot achtersteven in lichte laaie. Aanvankelijk werd aangenomen dat het schip tijdens een hevig onweder door den bliksem werd getroffen, die i„ de olietanken sloeg, welke zich niiddenscheeps bevinden. Volgens sommigen echter ontstond de brand in de bibliotheek. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het groote schip in enkele minuten van voor tol achter één vlammenzee was. Als een tragische bijzonderheid wordt gemeld dat de kapitein van de „Morro Castle" even voordat de brand uitbrak aan 'n hartverlamming over leed, waarop de eerste stuurman het bevel over jiet schip op zich nam. Deze gaf, zoodra de brand was uit gebroken, bevel de sloepen te strijken, waarmede de opvarenden haar de ter hulp gesnelde schepen zou worden gebracht, daar deze wegens de ver zengende hitte, het brandende schip niet konden naderen. Zaterdagmorgen om half tien wa ren op deze wijze reeds 150 200 per sonen aan land gebracht. Volgens de schilderingen van jrle ge redden zijn de meeste passagiers, of wel in levenden lijve in hutten ver- irand, of verdronken. Degenen, die door over boord te springen, de vlam men trachtten te ontkomen, verdron ken allen. Niemand kon zich bij de stormachtige zee lang boven water houden. Het ondoordringbare duister dat slechts door een reuzenfakkel wel ken liet brandende schip vormde, in de allernaaste omgeving van de „Mor ro Castle" werd verlicht, maakt het den reddingsbooten van de ter hulp gesnelde schepen bijna onmogelijk, de op de golven ronddrijvende perso nen te ontdekken. Een der geredde vrouwelijke passa giers, de dochter van een bekenden Cubaajnschen generaal, verklaarde omtrent de vreeselijke oogcnblikken, die zij op het brandende schip had doorgemaakt: „Ik ben er zeker van, dat de meeste passagiers levend zijn verbrand, terwijl zij nog in hun bed den sliepen. Een waarschuwingssig naal werd niet terstond gegeven. Ik dank mijn leven slechts aan een toe val. Ik sprong, plotseling wakker ge schrikt, van mijn bed naar de deur van mijn hut en rukte haar open. Een hooge vlam sloeg me evenwel te gemoet. Ik slaagde er nog in, de deur juist op tijd dicht te gooien en kon me vervolgens met behulp van een ma troos door een luik, dat naar het dek voerde, redden. Tegelijk met andere passagiers, klom ik, nadat ik gcrui- men tijd de heldhaftige pogingen van de matrozen, om den brand te blus- schen, had gadegeslagen, in de eenige bruikbare reddingsboot aan stuur boord. Nadat de boot, die gelukkig zonder ongevallen te water kon wor den gelaten, van hel schip was afge- stooten, zagen we nog vreeselijke looneelen. Uit vele luiken, welke naar bet dek leidden, staken de vele passa giers, die Idoor de vlammen geheel 'igesloten waren, hun hoofden naar buiten. Anderen zagen we in de vlam men gehuld op het dek rondloopen. We schreeuwden hun toe, over boord springen. Zij durfden dit echter niet". Het aantal slachtoffers van den eheepsramp bedraagt volgens de laatste berichten meer dan 130. Wat deed de bemanniiujt ^ele bladen maken in hun berich ten melding van het feit, dat de be manning zich in de reddingshooien had gered en vele passagiers aan hun lot had overgelaten. Leden van de kustwacht te New Jersey verklaarden ronduit, dat het gedrag der beman ning zóó laf is geweest als men slechts zelden in de geschiedenis der zeevaart heeft meegemaakt. Een lid van de kustwacht illustreerde zijn betoog door te wijzen op een groep van 02 overlevenden, welke op enkele meters van hem afstond.Zij wachtten op den trein, die hen naar New York zou brengen. Slechts twee hunner waren passagiers en de overige 00 leden van de bemanning. Een aantal reddings booten, die de kust bereikten, waren slechts gedeeltelijk vol. Verschillende booten hadden maar enkele personen aan boord. Een reddingsboot bevatte vier leden van de bemanning, 2 Ja panners en 2 Cubanen, terwijl de boot ruimte had voor 85 personen. Al deze booten hebben de plaats moeten pas- seeren, waar tal van drenkelingen met den dood streden. Dappere redders. Enkele dappere zeelieden, onge veer 20, bleven op den vuurvrijen voorsteven, ,vast besloten om het schip niet te verlaten. Een stewardes sprong met een kind op haar rug in het water en werd op gepikt. Een zeeman, die een zelfde moedige daad verrichtte met een jongetje van 4 jaar op zijn rug, werd eveneens gered. Sommige overlevenden vertelden, hoe zij van het brandende dek af sprongen en bijna 13 K.M. naar het land toezwommen. Velen werden dooi de vlammenzee genoodzaakt om 20 M. omlaag in de woelige zee te springen. Allen waren het er over eens, dat de eerste officier Warms, die het commando van het schip had overge nomen, na den dood van den kapitein de grootste held is geweest. Hij bleet op de brug, zelfs na dat deze in vlam men stond en deelde zijn bevelen uit met een stem, die schor was door den rook. Hij dacht alleen aan de veilig heid 'van zijn passagiers. De bemanning beweerde, dat het feit, dat |Zij niet in staat was om meer te doen om de passagiers te redden, was gelegen in het feit, dat zij afge sneden waren van het achterste deel van het schip door de vlammen mid scheeps. De touwen, waaraan de red dingbooten hingen, begonnen door te branden, zoodat de booten in allerijl gestreken moesten worden. Stewards verklaarden, dat althans een deel van het getal dooden het ge volg was van het feit, /dat vele vrou wen te lang in haar hut waren geble ven om zich pan te kleeden. Het ruwe weer, dat een groot aantal passagiers zeeziek en derhalve minder actief had gemaakt, had eveneens daartoe hijge dragen. De telegrafist Rogers is in zijn hut verbrand. Hij weigjerde zijn hut te verlaten, totdat het reeds te laat was. Brandstichting? In zijn eerste rapport aan de ree- derij en den raad voor de scheepvaart te New-York heeft Warms, de waar nemende kapitein van de Morro Castle gezegd, dat het vermoeden van brand stichting steeds ernstiger hij hem was geworden, omdat op 27 Augustus ook in een der ruimen brand was ontdekt, dat even onverklaarbaar was geweest, maar toen onmiddellijk ge- bluscht was kunnen worden. Een voorbehoedmiddel tegen cholera. In het instituut Pasteur te Shillong (Assam) heeft men een zeer effectief voorbehoedmiddel tegen cholera ge vonden, dat, naar verluidt, reeds met veel succes moet zijn toegepast. De eer van deze vinding komt toe aan Iuit.- kol. John Morison, directeur van het instituut. De moord te Haarlem. Zaterdagmiddag is de dader van den moord op de 18-jarige mej. E. W. in de Anegang te Haarlem, de 21-jarige A. T. Oosterhof van Zwolle, waar hij zich hij de politie had aangemeld, naar Haarlem overgebracht. O. bekende het meisje met voorbe dachten rade te hebben vermoord, door haar ,mel een doek te worgen. Hij wilde echter niets loslaten over de beweegredenen van zijn misdaad. De dader is reeds eerder met de justitie in aanraking geweest wegens diefstal. Hij heeft te Zwolle in een courant zijn portret met signalement gezien en dit heeft hem aanleiding ge geven zich de politie aan te melden.. Een student vermist. Te 's Hertogenbosch wordt vermist de 23-jarige A. v. G. aldaar, student aan de universiteit van Nijmegen. De vermiste had de gewoonte om zich met zijn studieboeken naar de Vughtsche heide te begeven om daar te studeeren. Hij is niet in de ouderlijke woning te ruggekeerd. De ouders, die zich begrijpelijkerwij ze ongerust maken, hebben veertien da gen geleden hun jongeren zoon van 12 jaar verloren. De knaap viel op zoo'n ongelukkige wijze van zijn fiets, dat hij aan zijn verwondingen bijna onmiddel lijk is overleden. Menvermoedt dat de jongeman naar België gegaan is. Verdronken. Gistermiddag zagen enkele strand- bezoekers te Zandvoort een meisje, ge kleed in blauw badcostuum op het strand aanspoelen ter hoogte van de strandtent van Schuiten, even ten Noorden van het Grand Hotel. On middellijk werd de politie gewaar schuwd, zoodat heel spoedig de waar nemend commissaris van politie, de heer W. E. J. Bollee en dr. C. J. Tiche laar op de plaats van het ongeluk aan wezig waren. Kunstmatige ademhaling werd toegepast, doch dit mocht niet meer baten. Het lijk van het meisje is overge bracht naar het lijkenhuisje op de Al- gemeene Begraafplaats te Zandvoort. Bij informatie bleek het meisje te zijn de 24-jarige C. van der Linde uit Wil- nis (Z.-H.). Zij was te Zandvoort als dienstbode in betrekking. Het 5-jarig zoontje van de familie Heukenroth is gisteren in het Noord- hollandsch kanaal bij den Buiksloter- weg te Amsterdam tewater gevallen en verdronken. Het kind was met zijn broertjes aan het spelen. Op een gege ven moment was het kind weg, en on middellijk rees het vermoeden, dat het in het water was gevallen, ofschoon niemand het gezien had. Er werd ge dregd en vanmorgen is het lijkje ge vonden. Een bijna driejarig kind van de fami- lielie Goes, in den polder Bolgarijen bij Vianen, is Zaterdag in de Wetering bij hun woning te water geraakt en ver dronken. In een zwembad verdronken. In het gemeentelijk openluchtzwem bad te Zwolle heeft zich een verdrin- kingsgeval voorgedaan. Een 19-jarige jongeman, S. genaamd, is na aan een partij polo te hebben deelgenomen, blijkbaar plotseling onwel geworden en in het diepe bassin verdronken. Men bemerkte het gebeurde eerst, toen na sluiting van het bad in een der kleedkamertjes kleeren werden gevon den. Terstond heeft men toen gedoken en gedregd. Dr. Noordzij, die inmiddels te hulp was geroepen, kon toen het lichaam was opgehaald, slechts den dood con- stateeren. Het slachtoffer leed aan toe vallen. Moord te Hoofddorp. Te Hoofddorp in den Haarlemmer meer heeft men Vrijdag het lijk gevon den van den 40-jarigen electricien v. B. Men vermoedt dat zijn vroegeren knecht, de 28-jarige K. hem vermoord heeft. K. staat niet goed bekend. Hij stond op zeer vriendschappelijken voet met de vrouw van v. B. Ongeveer twee maanden geleden heeft de vrouw van v. B. het echtelijk huis verlaten om naar de Bilt te gaan wonen, waar K. haar herhaaldelijk heeft bezocht. Van vorige week Zondag af is K. bijna voortdurend bij v. B. geweest. Woensdagavond is hij daar nog ge zien. In den nacht van Woensdag op Don derdag moet de moord geschied zijn. Toen het lijk Vrijdagmorgen gevonden werd, constateerde de dokter dat het slachtoffer reeds anderhalve dag moest overleden zijn. De vergiftiging te Den Bommel. In het Zuid-Hollandsche dorp Den Bommel op het eiland Overflakkee, hebben zich bij een groot aantal perso nen tengevolge van het eten van on deugdelijk gebak, vergiftigingsver schijnselen voorgedaan. Er zijn vijf en twintig ernstige pa tiënten, waarvan drie zeer zorgwek kend. In hooger beroep. Gebr. G., H. en J S. uit Meeuwen werden ieder door de rechtbank veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf wegens mishandeling op W. Heijmans. Zoowel het O. M. als verdachten kwamen in hooger beroep. 't Had er nogal gespannenEr was zelfs met »aan den grond steken« gedreigd. De adv. gen. eischte verhooging der straf tot 2 maanden. De verdediger Mr. Baudoin, Den Bosch, pleitte vrijspraak voor Jan S., voor diens broers voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 24 Sept. a.s. Verboden nederlage. J. A. B., bakker te Gilze-Rijen, was door de rechtbank veroordeeld tot f400.boete. Verdachte had in zijn winkel 594 kilo gesmokkelde suiker voorradig. Bij hem werden tijdens een huiszoeking ook twee doozen gevuld met pakjes Belgische mar garine aangetroffen. In hooger beroep eischte de adv. gen. bevestiging van het vonnis. Een lage streek. J. v. E. arbeider te Vlijmen, moest terecht staan wegens vernieling, maar was niet verschenen. Getuige H. J. verklaarde zijn jas te hebben uitgetrokken op het werk waar hij bezig was. Toen hij naar huis ging en zijn jas wilde aantrekken bleek dat dit kleedingstuk het had moeten ontgelden en nagenoeg geheel was vernield door verdachte. De oorzaak van deze lage streek vernamen wij niet. De eisch luidde 1 maand gevan genisstraf. Uitspraak 14 dagen. Mishandeling. J. J. v. d. Sch. koopman te Sprang- Capelle had Cornelis Verdoorn geslagen, voor welk feit hij moest terecht staan. Verdachte bekende mishandelend te zijn opgetreden. Getuige Cornelis Verdoorn ver klaarde zich in een gesprek nu juist niet aangenaam te hebben uitgelaten over veidachte. Daarover boos was het tot klappen gekomen. Ernstig was het niet aangekomen. Conform den eisch luidde de veroordeeling f2.50 boete subs. 2 dagen hechtenis. Huisvredebreuk. J. C. W. arbeider te Geertruiden- berg had zich te Waspik schuldig gemaakt aan huisvredebreuk. Ver dachte ging naar het kantoor der fabriek, waar zijn broer had gewerkt. Deze was plotseling thuis gebleven omdat hij het werk niet kon vol houden en zou nog drie dagen loon hebben moeten ontvangen. Daarom ging verdachte. Toen hem het geld niet werd verstrekt, wilde hij het kantoor der fabriek niet verlaten, zelfs niet nadat hem meerdere malen was gezegd te vertrekken. Daarop werd politie opgebeld. Verdachte moest zich toen verwijderen en liep nog een verbaal op bovendien. Wegens huisvredebreuk luidde de eisch f 15.boete subs. 15 dagen hechtenis. Uitspraak volgt nader. Met een bierglas geslagen. Voor de rechtbank te Breda stond Donderdag terecht de grondwerker J. v. B. uit Oosterhout, thans gede tineerd in het huis van bewaring te Breda, die op 22 Juli tijdens de kermis in een café te Geertruiden- berg den arbeider A. B. zoodanig met een bierglas heeft geslagen, dat B.'s oogspieren van het linkeroog zijn doorgesneden, waardoor een chronisch 'scheelzien is ontstaan. Wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel had J. v. B. zich thans te verantwoorden, ter zijde gestaan als verdediger door mr. Horsten uit Bergen op Zoom. Behalve den getroffene en zijn dochter werden als getuige gehoord schipper J. van S. uit Raamsdonks. veer en dr. G. J. M. Wiegersma, oogarts te Breda als deskundige, die de toegebrachte wonden als zwaar lichamelijk letsel heeft beschouwd. Wegens mishandeling vorderde de officier van justitie mr. O. Graaf van Limburg Stirum, 8 maanden gevan- genisstraf. De verdediger bepleitte clementie uitspraak volgt over 14 dagen. HAARSTEEG—HEDIKHUIZEN. Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad van Haarsteeg—Hedik- huizen onder voorzitterschap van burgemeester v. Heereveld. Aan de orde Ingekomen stukken. Hieronder was het driemaande- lijksch rapport van de Ver. v. Ned. Gem. over de administratie van den ontvanger, waaruit bleek dat over 1933 nog f 411.aan pacht te vor deren is. De voorzitter zeide strengere maatregelen te zullen nemen voor de invordering van dit bedrag. Van Ged. Staten was ingekomen de goedkeuring der gewijzigde be- heersverordening van het G.E.B. 2. Vaststelling gemeenterekening en rekening G.E.B. De raad stelt de rekening over 1933 voorloopig vast op een batig saldo van f 991,54 in de gewonen dienst en van f 2245,25 in den ka- pitaaldienst. Eveneens wordt vastgesteld de rekening van het G.E.B. sluitende met een winst van f 2034,09. 3. Winkelsluiting. Inzake de winkelsluiting wordt besloten te verklaren dat het ge- wenscht is de verkoopgelegenheid op Zondag uit te breiden tot 6 volle uren voor de verkoop van brood, banket, suikerwerk, chocolade en ijs; en tot 4 u.en voor fruit en tabak. Den winkeliers zullen lijsten wor den aangeboden om zich hierbij aan te sluiten. Getracht zal worden voor wijk E van Vlijmen een gelijke regeling te doen plaats vinden. 4. Straatbelasting. B. en W. bieden de kohieren der straat- en baatbelasting aan. Het eeiste kohier wordt vastgesteld op t 2156.32 en het tweede op f 552,04. VYeth. Winkel wijsi op de onbil lijkheid van het feit, dat sommige bewoners van Luttelheipt en Hedik. huizen tegelijk straat- en baatbelas ting moeten betalen. 5. Rondvraag. Bij de rondvraag volgde een lange discussie over de werktijden der arbeiders in de werkverschaffing. De werktijd van sommige arbeiders is gekort omdat deze hij verdiensten genoten. Besloten wordt dat zij, die ver zuimen hun hijverdiensten op te geven, onvoorwaardelijk van de werkverschaffing zullen worden uit gesloten. Hierna wordt de vergadering gesloten. Heusden, 11 Sept. 1934, Na vanat 1929 het secretariaat der v.v. Juliana op verdienstelijke wijze te hebben waargenomen, heeft de heergJoh. Sens als bestuurslid ontslag aangevraagd. In de vergadering der Winke liersvereniging is gisteravond be sloten in te stemmen met voorstel van B. en W. met betrekking tot de winkelsluiting en gevraagd zal wor den een verordening in het leven te roepen, terwijl de winkeliers worden verzocht voor of op 20 Sept. ten stadhuize de desbetreffende verkla ring te komen onderteekenen. De Overste van het R.K. Liefde gesticht, de Eerw. Zuster Arnolda (in de wereld mej. Arkenstein) is na een goede 5 jaren alhier in die functie werkzaam te zijn geweest, terug geroepen naar het Moederhuis te Tilburg, waar nader over haar zal worden beschikt. Zaterdagavond gaf de HeusdJ" Fanfare voor dit jaar haar laatste zomerconcert op de Vischmarkt, waarbij een met zorg gekozen pro gramma werd uitgevoerd en den talrijke bezoekers, die dank zij den heerlijken zomeravond waren komen luisteren, eenige uren van kunstgenot verschaften. Voetbal—uitslagen Longa Heusden—Stormvogels Wou- drichem 2—6. StabilitasNoad Heusden 11—1. In den seriewedstrijd A, Zondag bij Juliana gespeeld, was de uitslag als volgt Hercules 's Bosch—RWB Waalwijk 2—2na verlenging 3—2. HFGProfs Heusden 16. Finale Hercules—Heusd. Profs 0—8 Daar de feestelijkheden op 31 Aug. dit jaar om verschillende rede nen achterwege bleven, heeft het OranjeComité de attentie gehad, de jeugd der verschillende scholen j.l. Zaterdag niet karig op gebak te onthalen. Als naar gewoonte vertrekt Zondag van hier de processie ter eere van O. L. Vrouw naar de Meerselsche Dreef even over de Belgische grens. Daar de bedevaart per auto geschiedt, is men 's avonds wederom terug. XXX. Wij ontvingen Uw adver tentie-opgaaf met bedrag. Wij ver zoeken U eerst den naam van den inzender op te geven, anders kan de advertentie in geen geval geplaatst worden. Wij nemen geen stukken of advertenties op waarvan ons de inzender niet bekend is. Wenscht U de naam niet op te geven, dan ligt een en ander te uwer beschikking aan ons bureau. ADMINISTRATIE. Wij voeren prachtige voor eigen gebruik Bijzondere chique modellen voor 11,30 12,15 1,15 1,00 2,00 2.30 3,00 4.00 4.10 5,10 5,30 6,20 6,45 -.15 7.35 7,45 8,00 8.30 8-35 8,50 9,00 9^0 9.15 10.15 10,30 10,50 Godsdienstig halfuurtje. Gramofoonmuzick. Berichten van den Nederlandschen Post- duivenhnuders Rond van Zaterdagvliegers. De KRO-Boys. Halfuurtje voor de rijpere jeugd. Graniofoonniuzlek. Kindcruurtje. Opera Lohengrin. Concert door het KR(y<>rkesl. Concert. Het KRO-orkest. journalistiek weekoverzicht. Vervolg KRO-orkest. Causerie namens de R.K. Artsen-vereen. G ratnof oonmuzlek HKF-kwartiertJe. De KRO-Boys. Vaz Dias. john Halm in zijn repertoire. (Jrnniofoonmuziek. pe KRO-Boys. Virtuoze vleugelfantaslën. De KRO-Boys. jan Halm in zijn repertoire. Vaz Dlas. Gramof oonmuzlek.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 3