BINNENLAND. Rechtzaken. Slaking le Madrid Tijdens de 24—uursstaking te Madrid is het tot ernstige ongere geldheden gekomen, waarbij zes personen werden gedood en 46 gewondeen betooger werd dooi de politie gearresteerd. De Oost-Europeesche samenwerking. Het Oostelijk pact voor wederzijd- schen bijstand, dat ontstaan is bij de be sprekingen tusschen Barthou en Sir John Simon in Londen op 10 Juli j.l. is zoo goed als dood. Na de verwerping van het pact door Duitschland, heeft de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Beek. aan de Engelsche regee ring medegedeeld, dat Polen definitief heeft besloten, dat het niet tot het pact kan toetreden. Japan boycot Indië. De besprekingen, die tusschen Ne derland en Japan worden gevoerd, over de scheepvaart- en handelsbeweging tusschen Japan en onze Oost vlotten niet te best. De Japansche industrieelen schijnen nu een boycot tegen Indië op touw te gaan zetten. Verschillende leveranties zijn reeds geweigerd. Nieuwe sensatie in 't wapenschandaal. De Senaatscommissie van enquête naar de manipulaties der bewapenings industrie blijkt zich inderdaad niet te storen aan de protesten van diverse landen, die zich door de gedane ont hullingen gekwetst voelen. Zij is er on danks de vertoogen van den Britschen gezant te Washington sir Ronald Lind say, niet voor teruggedeinsd, den prins van Wales over de tong te laten gaan. De naam van den prins wordt ge noemd in een brief van een der wapen agenten. Rusland's toelating thans geregeld? Na tal van strubbelingen schijnt men het thans eindelijk definitief eens te zijn geworden omtrent den vorm van Rus land's toetreding tot den Volkenbond. Heden zou de kwestie definitief gere geld worden. De Nederlandsche regeering heeft besloten tegen Rusland's toetreding te stemmen. De Belgische delegatie zal zich in de Assemblee van stemming onthouden. Indien de kwestie echter in de commissie ter sprake komt en indien de vraag wordt gesteld, of Rusland zijn internationale verplichtingen is nage komen, zal België daarop een ontken nend antwoord geven. Polen zegt het minderheden verdrag op. De Poolsche minister van Bui tenlandsche Zaken, Beek, heelt voor de plenaire Assembléezitting de minderhedenverdragen van ly 19, waarbij Polen zich verplicht heelt garanties op zich te nemen voorde minderheden, die op Poolsch ter ritorium wonen, onverwachts op gegezegd. Beek wees er op, dat de Poolsche regeering reeds sedert 1929 bij herhaling bij de Assemblée had aangedrongen op generaliseering van de minderheden verdragen, d.w.z. dat dit niet alleen voor Polen en de overige successie—staten zou gelden doch tot alle staten zou worden uitgebreid. In Fransche kringen is de con sternatie over Polens onverwacht besluit groot, omdat dit de eerste maal is, dat verdragen, die in het systeem van de vredeeverdragen vallen, door een der contracteerende partijen worden opgezegd. Daardoor zou immers de kwestie van een revisie der vredesverdragen wel weer eens acuut kunnen worden. Loonsverlaging bij de Spoorwegen. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van de directie der Neder landsche Spoorwegen met ingang van 1 Januari a. s een nieuwe loonsver laging toe te passen, die waarschijnlijk 3 pet. van het huidige loon zal be dragen. Hel Wilhelmus onbekend. Ter gelegenheid van zijn ambts jubileum heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, gelijk gemeld, zijn tien ambtsgenoo- ten met hun dames een tocht door het Friesche waterland aangeboden. Het eindpunt van dezen tocht was Wartema, waar volgens de regeling van den Idaarderadeelster gemeen telijke antoriteiten den gasten het «Wilhelmus» werd toegezongen. Hierover wordt uit Idaarderadeel, aan het »Lw. Nbld.» een haast ongelooflijke bijzonderheid gemeld. Het had eerst in de bedoeling ge legen dat de eigen Wartenaster schooljeugd het welkomstlied zou zingen, maar te elfder ure moest een wijziging in het programma worden gebracht, omdat de ge meentelijke autoriteiten tot de ontdekking kwamen dat te Wartena het «Wilhelmus» een totaal onbekend lied is. Nooit van gehoord op school Zoo moest in allerhaast de school jeugd van het naburige Warga per autobus naar Wartena getranspor teerd worden om daar het «Wil helmus te zingen, dat hun gelukkig kort geleden nog was geleerd. Natuurlijk hebben de gasten van den Commissaris van dezen nood sprong niets gemerkt en aan het eerbetoon is dus geheel voldaan. Maar het voorval is toch te teekenend om het onvermeld te laten Onze nieuwe kruiser. De nieuwe kruiser, de derde moderne waarmee onze vloot in Indië zal worden versterkt, nadert zV.n y°K°0iïng. Zooals men weet, is hij bij Wilton—Feyenoord te Schie dam op stapel gezet. Het is nu een kruiser van 5000 tonhet schip krijgt zes kanonnen van 15 centimeter in drie dubbele torens opgesteld, één toren voor boegvuur en twee torens voor hekvuur. Als luchtafweer, zal het, inplaats van de batterij van vier kanonnen van 10.5 c.m. welke oorspronkelijk was gedacht, tien mitrailleurs van veertig m.m. ge bruiken. Bovendien zal er nog een kanon van - vijftien c.m. in enkel opstelling achteren boven de voorste dubbeltoren van 15 c.m. worden gebouwd, zoodat nu de totale 15 c.m. batterij uit 7 stukken zal bestaan. Het schip zal nog dit jaar van stapel loopen. Een persil-lfchlboot. Een s taal Ij e van moderne techniek en reclame. De Persil-lichtboot in werking Ned. Bank geeft weer goud voor de V. S. af. Zooals bekend verondersteld mag worden heeft de Nederlandsche Bank sedert Maart 1933 geen goud voor uitvoer naar de Vereenigde Staten beschikbaar gesteld. Naar wij vernemen zal de Ne derlandsche Bank in den vervolge weer goud voor uitvoer naar bedoeïd land verkoopen op haar gebruikelijke voorwaarden, indien de stand van den wisselkoers op New York daartoe aanleiding geeft. Hierbij wordt echter het voorbehoud gemaakt, dat de V. S. de goudwaarde van den dollar handhaven op de thans geldende basis en wederkeerig goud blijven afgeven voor uitvoer naar Neder land, zoodra het gouduitvoerpunt is bereikt. Groote belangstelling voor de Najaarsbeurs, Groot is de belangstelling, welkeer voor de najaarsbeurs bestaat. Reeds op den tweeden beursdag, waren er duizend bezoekers meer dan op den zelfden dag van de vorige najaars beurs. Ook uit het buitenland komen de bezoekers Uit België, uit Duitsch land en Oostenrijk, uit Rome en Cu- ragao en uit Barcelona kwam reeds bezoek naar deze beurs. Dit is een verheugend verschijnsel, waarmede met het minst het ijverige najaars beursbestuur ten zeerste is ingenomen. De opening van de Staten.Generaal. De Koningin zal a s. Dinsdag ver gezeld van Prinses Juliana de gewone zitting der Staten-Generaal openen. Uitgaande van de opvatting, dat nu de reclame in het zakenleven zulk een buitengewoon gewichtige rol speelt, juist in dezen economisch zoo moei' lijken tijd, heeft E. Ostermann Co's Handelmaatschappij N V., Amsterdam met haar lichtboot .Persil" in den waren zin des woords een lichtpunt I in onzen hedendaagschen, overigens zoo donkeren tijd gebracht, als een symbool van Nederlandschen onder nemingsgeest. Door middel toch van een vernuftig apparaat is het mogelijk op de wolken licht.reclames te projecteeren. Van buiten af kan men er zich eerst geen denkbeeld van vormen, wal of deze boot in haar binnenste verbergt. Als men echter weet, dat b. v. het woord .Persil" bij een wolkenhoogte van 2000 M. een lengte van 1600 M en een letterhoogfe van 400 M. heeft, dan is het wel duidelijk, dat 't voort brengen van dergelijke reusachtige letters met een geweldige lichtenergie niet door een gewoon projectie, of bioscooptoestel mogelijk is. Het in de boot ingebouwde wolkenprojectie apparaat heeft ook verder met gewone projectietoestellen niet de minste over eenkomst. De lichtbron is een schijn werper van 2 Meter middellijn met een lichtsterkte van ruim 3 milliard kaars; deze wordt door vrijwel geen anderen schijnwerper ter aarde over troffen. De enorme lichtbundel wordt over een soort spiegelrooster, die uit 260 aparte spiegeltjes bestaat, geleid en zoodoende in 260 aparte stralen verdeeld, waarvan de weerkaatsingen aan den onderkant van de wolken de woorden -Persil*, .Imi*, .Ata* enz vormen Tot groote hilariteit van de jeugd verschijnt er nu en dan ook een lachend volle-maansgezicht aan den hemel. Wie gelegenheid heeft gehad zich op de hoogte te stellen van de tech. nische constructie van dezen projector zal overweldigd zijn door de onge looflijke minutieuse mechanische de tails, welke daarvoor noodig zijn geweest. Men bedenke, dat het toestel uit p m 50.000 bewerkte en veelal zeer kleine onderdeden bestaat; het is een wonder der techniek. De electrische stroom voor de licht bron wordt verkregen door een zich aan boord bevindende electrische centrale, welke zooveel energie pro duceert, dat bovendien de 2 electro- motoren, welke de 2 scheepsschroeven in beweging brengen, hierdoor nog kunnen worden aangedreven. De boot heeft Electro-Diesel.aandrijving. Verder bevat het schip een smaak vol ingerichte demonstratieruimte, waar de bezoekers zich van het gebruik en de werking der Persilfabrikaten op de hoogte kunnen stellen en waarin zich ook een kleine bioscoop bevindt. Ten behoeve van de bemanning zijn woonkamers en hutten aanwezig, welke op een langdurig verblijf be- rekend zijn en door hun mooie en doelmatige inrichting uitmunten. In den Io.op der eerstvolgende maanden zal de Persil-lichtboot alle wateren van Nederland doorkruisen en dus ook ten onzent te zien zijn en haar merkwaardige licht-reclames het luchtruim inzenden. RIJKSSCHOOL VOOR LEERLOOIERS EN SCHOENMAKERS TE WAALWIJK. Toelichting op de winteravondcursussen. 1. Cursus Bovenwerk-modelleeren. In dezen cursus wordt begonnen met de beginselen van modelleeren, zooals het copiëeren van leesten naar verschillende methoden, het ontwer pen van grondmodellen etc. Daar dit een zeer omvangrijke stof is, is het noodzakelijk, dat deze cur sus meerdere jaren achtereen gevolgd wordt, wil men alle grondmodellen kunnen ontwerpen en détailleeren, We zullen er dan ook zooveel mogelijk voor zorgen, dat de betref fende leerling het tweede jaar kan beginnen, waar hij het vorige jaar geëindigd is. Op deze wijze worden voor het modelleeren, bij voldoende deelname, eigenlijk twee cursussen gegeven nl. voor beginnelingen en voor meergevorderden. 2. Cursus gradeeren van Boven werkmodellen. Hierin wordt behandeld het ver- grooten en verkleinen van grond, modellen door middel van den re ductie-passer, alsmede het gradeeren op de Hartford en de D V. S. G- gradeermachines. Als voorwaarde voor het volgen van dezen cursus wordt gesteld, dat de betreffende leerling minstens twee jaar den cursus Bovenwerk modellee- ren heeft gevolgd, daar anders geen behoorlijk resultaat kan worden be- reikt. 3. Cursus Snijderij. Deze cursus heeft ten doel de leerlingen een inzicht te geven in de indeeling van het vel, de rekrichting en rekverdeeling, alsook hen ver trouwd te maken met de algemeene snijregels. Voor beginners wordt met het uitleggen van vellen begonnen, waarna onmiddellijk tot het snijden wordt overgegaan Daar deze cursus meestal twee avonden per week gegeven wordt, is de eene avond bedoeld voor be ginners, en de andere voor meerge vorderden, zoodat ook hier op de reeds aanwezige kennis wordt voort gebouwd. 4. Cursus Slikkerij (jongens). Het vorige jaar was deze cursus bij uitzondering minder goed bezet, doch we hebben goed vertrouwen, dat dit jaar de belangstelling weer aanmerkelijk grooter zal zijn. Begonnen wordt met eenvoudige schoenen, welke echter geheel door de leerlingen worden klaargemaakt. Voor zoover mogelijk, wordt daarbij gebruik gemaakt van de aanwezige speciaal machines. Aangezien stikken meer speciaal een routinewerk is verdient het aanbeveling dezen cursus twee jaar te volgen, teneinde vol doende vaardigheid te verkrijgen Wanneer de leerlingen voldoende vorderingen maken, wordt het tweede jaar beter stikwerk in bewerking ge geven, zoodat ook hier. tot op zekere hoogte, de eene cursus een vervolg is van den anderen. aan dezen cursus veel grooter kan zijn. omdat allerwege stikmeesters gevraagd worden zoodat de opleiding van het allergrootste belang is. Wan neer men n.l. een goede vooroplei. ding heeft genoten dan zal het veel gemakkelijker vallen, direct een goede plaats als stikster in te nemen, ook, al is men nog vrij jong. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat de leerlingen ook hier de schacht geheel zelfstandig klaarmaken, dus geen verdeelden arbeid eventueel met inbegrip van omboeken 6 Cursus Zoolleder-Calculalie. Tot onzen spijt heeft deze cursus het vorig jaar geen doorgang kunnen vinden, wegens onvoldoende deelna- me. We kunnen echter moeilijk aan nemen, dat een dergelijk belangrijk onderwerp niet in staat zou zijn vol doende belangstelling te trekken, zoodat we dezen cursus nogmaals uitschrijven. In dezen cursus wordt behandeld de zoollederkennis, de uitgifte van het leder, de controle van het gestanzte materiaal en de calculatie van het stanzresultaat naar verschillende me- thoden. Het zal aan eenieder zonder meer duidelijk zijn, dat, wil men met vrucht dezen cursus volgen, men goed op de hoogte moet zijn met de rekenkunde, daar het calculeeren voor het grootste gedeelte rekenwerk is. 7 Curcus Handzwikkerij (onder 17 jaar). Zooals de meesten bekend zal zijn. worden in dezen cursus de schoenen met de hand gezwikt, en verder klaar gemaakt tot en met het opzolen, om vervolgens geheel machinaal te worden afgewerkt, behalve het zetten van de hakken, dat eveneens met de hand geschiedt. De cursus, welke is bestemd voor leerlingen onder de 17 jaar, is als een voorbereiding voor de cursus sen onder 8 en 9 aangegeven. 8. Cursus mach. Zwikken en Mc. Kay af deeling (boven de 17 jaar). In deze cursus wordt behandeld het machinaal overhalen, zwikken, aan kloppen, etc. waarvoor het boven, en onderwerk geheel voorbereid wordt bijgegeven. Uit organisatorische overwegingen is de Mackay afdeeling aan dezwikkerij toegevoegd, zoodat de leerlingen, in dezen cursus de schoenen klaarm aken tot en met het houtenpennen, door- naaien of aflappen. Er worden n.l. 3 fabricage systemen toegepast, n.l. houtgepend, Mackay en Mackay Welt. waarvan echter door den betrokken leeraar, voor zoover noodig kan worden afgeweken. 9. Onderwerk— en Uilpoelserij— afdeeling (boven de 17 jaar). Deze cursus is geheel zelfstandig ten opzichte van den vorigen, alleen worden hiervoor de schoenen, zooals die in den zwikkerij cursus zijn gemaakt overgenomen. Hieraan moeten dan alle verdere bewerkingen worden verricht, te weten glatten, kantenschrooien, hak- kenzetten, hakkenschuren etc. B. Looierij. Al naar gelang er belangstelling is. Het lesgeld is vanaf f2.50 —f750 bij de aangifte mede te brengen. De Directeur, VAN DER WAERDEN. 5. Cursus Stikkerij (Meisjes). Wat van den cursus Stikkerij Jon gens gezegd is, geldt ook hier. We zijn van meening, dat de deelname Kantongerecht Den Bosch. De Kantonrechter wees de volgende vonnissen J. v. K, Drunen, auto zonder rij bewijs, f 5 boete of 2 dagen. P. M. de J., Meeuwen, rijbewijs niet vertoond, f2 boete of 1 dag. L. F. v. G., klompenmaker, Dussen, verboden weg berijden fl boete. M. de B. te Sprang-Capelle, kwam in beroep van een vonnis waarbij hij veroordeeld werd tot f10 boete wegens het in gebreke blijven van aansluiting van zijn perceel bij de gemeentelijke waterleiding. Zijn broer bij hem inwonende had reeds een tientje boete betaald. Inmiddels hadden partijen het wijs geoordeeld te voldoen aan de verplichting tot aansluiting. M. de B. nu, was het er niet mee eens, terwijl bet voor hun tweeën hetzelfde perceel betrof, dat ook hij betalen moest, daarom kwam hij van zijn vonnis in verzet. De Kantonrechter gelaste een nader onderzoek. A. C. v. B., Dussen, verboden weg berijden, f 1 boete of een dag. B. v. d. L., Waalwijk, rij wijl zonder licht, f3 boete of 3 dagen. H. F. v. d. P., Waalwijk, dronken schap, eerste herhaling, f 15 boete of 15 dagen. G. J. H., Vlijmen, rijwiel zonder licht, f3 boete of 3 dagen. Onbetrouwbaar Notaris. raa goiidd; fVerpl' opbr< tub-i-' ie ge iënten dit f< wensc kt om V rsche ouden Dorps* Sprai lEER'I der BARBIER, DIE RHEUMATIEK HAD Vertelt hoe hij aan 't werk blijft Vrij van steken of pijnen. Een barbier, die ook slachloff. van rheumatiek geweest is, schrijft «Ik ben ongeveer 10 jaar geleden bet slachtoffer van rheumatiek n weest. Vijf jaar geleden was ik S' ziek, dat ik slechts met de grootsi moeite mijn werk kon voortzetten Ik ben namelijk barbier van beroe! Na tallooze middelen gebmikt f hebben, werd me ten slotte geraden Kruschen Salts te probeeren. Ik kan met blijdschap zeggen, dat nadat it Kruschen ongeveer 12 maanden gebruikt heb, ik nu beter ben da aer ik de laatste tien jaar ooit geweest B ben. Inderdaad, 'ik beschouw rheumatische pijnen als voorgoed verdwenen.« \y u Kruschen bevat zes verschillende zouten. Dit is de verklaring van de veelzijdige werking van Kruschen Saltshet overtollig urinezuur dal de rheumatiek veroorzaakt, wordt verwijderd, dit zuur, en andere schadelijke stoffen, kunnen zich nooit weer ophoopen, Uwgeheele wezen lichaam en geest zullen door Kru' schen friscb, gezond en energiek blijven. Kruschen Salts is uitsluitend ver- krijgbaar bij alle apothekers enf.Imn drogisten A f 0.90 en f 1.60 per flacon f ier omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op bet etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam R own tree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. van jonen litaaldi batig Naai jitpaar lü gelijks! oewel op nC .tal onachti *js vel en te a dag Mj 5 jaar gevangenisstraf was veroordeeld bevestiging van het vonnis geëischt! Schietpartij te Oss. De officier van Justitie te's Bosch beeft tegen de huisvrouw M. M. uj| Oss, die haar schoonzuster te Oss met een revolver heeft bedreigd, een straf geëischt van twee jaren. DRUNEN, Volgens de nieuwe politie verordening is in onze ge. meente voor kinderen beneden ij jaar verboden, het rooken van tabak, sigaren en sigaretten. In de Ned. Herv. Kerk alhier heeft de collecte ten bate van hel crisis.comité opgebracht f 11,55 Sporters I alhier gaan Zondag naar Loonopzand voor een wedstrijd meente tegen Uno Animo aldaar. Sporters II spelen Zondag tegen TOP I alhier op het terrein van TOP. RAAMSDONK. Op Zondag 16 September a.s. zullen op de Wieier. baan .het Vliegend Wiel" aan de Keistraat weer groote wielerwedstrij. den worden gehouden, voor amateurs ■stdaags oeken tot eei Herha toners losloo tziltenc aanslag VOOI esten 1 ter de rd en op ïiddell einaak d nog iten be Zond de H Raa rdenge ooi 2 i eerti jaderin H, des peenteh Te Mede opnam I. Vasts lasting en nieuwelingen. De wedstrijden van i Aanv: gen aan om 2 uur namiddag. Hieronder laten we het programma volgen 1. Achtervolging over 20 baanron- den. Deelnemers zijn A. van Leest, Raamsdonksveer en Haagberg, Breda'. 2. Sprint over 3 baanronden. Dal. maijers en Heere. 3. Achtervolging over 20 baanron- iriuimii] den. J. Gommers en v. d. Biggelaar. - Voorl 4. Eigen kracht over 40 baanronden ente-rel De adv..gen. bij het gerechtshof in Den Haag, heeft tegen den gewezen notaris M. J. F F. P., die door de Haagsche rechtbank wegens verduis tering en valschheid in geschrifte tot met 2 klassementen. Deelnemers: A, Gommers, van Rumph, van der Pol, 4. Prinse en Heere. 5. Puntenrace 20 ronden. Deelne mers: A. van Leest, Haagberg, Dal. maijers, J. Gommers en v. d. Biggelaar. 6. Een uur Koppelwedstrijd met m 4 klassementen. Deelnemers: A. van Leest—Prinse; Gebroeders Gommers; Dalmayers—van Rumph; van den Biggelaar—van der Pol; Heere- Haagberg. Het Bestuur heeft wederom een keurig programma samengesteld; we verwachten daarom a.s. Zondag weer veel belangstelling. RAAMSDONKSVEER. De op- tocht van de H. Kindsheid zal alhier worden gehouden op Woensdag 26 September a s. De houders van trekhonden in de gemeente Raamsdonk worden op geroepen hun trekhonden met de kar of karren, waarvoor de honden als trekdier worden gebruikt, en het tuig, op Woensdag 19 September a.s. te Raamsdonksveer in het Gemeentehuis en op Donderdag 20 September as. te Raamsdonk(dorp) in het voormalig Gemeentehuis, telkens van des na middags 2 5 uur, ter keuring of herkeuring aan te bieden. Het aantal leerplichtige kinderen bedraagt aan de scholen op het Veer 849. gesplitst alsvolgt: aan de St. Theodorusschool 303 jongens; de St. I heresiaschool 329 meisjes; en aan de N. H. school (gewoon onderwijs) 77 jongens en 78 meisjes en (Uloj 40 jongens en 22 meisjes. Op Zondag 23 September a.s, zal alhier een bloeropjesdag worden gehouden, ten bate der Drankbestrij- dersvereeniging „Sobrietas". Door de gemeentepolitie is procesverbaal opgemaakt tegen een landbouwer uit deze gemeente, wegens het niet aangeven van een gestorven koe bij den Directeur van den Keu ringsdienst voor vee en vleesch. Het cadaver dat reeds begraven was is onder politietoezicht wederom opge graven en ter beschikking van den Keuringsdienst gesteld. a. b, Wijzi ening. Verkl eede ei piging orende Beno ent der Voors tkoude aai inestrai Ingek Recla USSEI er voor oegen gedur ele war op geda we to crisis rken. caféhoi standen somstan omen, 1 n slecht 't rusti leden Hschom was sen. In een "gageer aan* ee 't fijne Posthi 3p kern ilhelmii geslaagc eelte e de goe het 'edenhe zikanter zaal wi uld A gezelli Dussen >USSEI V. V. fer supj kenbur 1 de T werd r avond wei

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6