Dg Etb i lai 1 Ie Zuiden. De Troonrede. BINNENLAND. RECHTZAKEN. TWEEDE BLAD. No. 75» Woensdag 19 Sept. '34. 57e Jg. H. M. de Koningin heeft gisteren de zitting der Staten-Generaal met de volgende rede geopend Leden der Staten-Generaal. In deze tijden van zware beproeving, zoo voor het Vaderland als voor mijn Huis, mij wederom in Uw midden be vindend, is jiet mij eene behoefte al lereerst uiting te geven aan mijn war men dank voor de treffende bewijzen van genegenheid en verknochtheid die ik gedurende de laatste maanden uit alle kringen van ons volk heb mogen ontvangen. Meer nog dan een jaar geleden om dervinden ook wij de gevolgen van de geestelijke en economische ontredde ring, waaronder de geheele wereld heeft te lijden. De toestand van ihet bedrijfsleven zoo hier te lande als in Nederlandsch- Indië is zeer zorgwekkend. Alle bedrijfstakken ondergaan |den druk der tijden; vele er van zijn zelfs zeer zwaar getroffen. De verhoudingen in de landen waarmee wij economisch het nauwst verbonden zijn, doen voorts de vrees opkomen, dat nog zwaardere druk te verwachten jis. Voortbrenging, handel en verkeer zoeken tastend den weg in de wan orde van de talrijke en vaak meest onverwachte verschuivingen op eco nomisch gebied. Onder ideze snel wisselende omstan digheden .moet in het regeeringsbeleid kracht gepaard gaan met behoedzaam heid en voorzichtige aanpassing. Onveranderd handhaaft «le regee ring hare overtuiging, dat moet wor den gezorgd voor gezonde publieke fi nanciën. Daar verhooging van de reeds zoo zwaar drukkende belastin gen zonder gevaar voor ineenstorting niet mogelijk wordt geacht, Zullen de uitgaven, ten einde binnen de grenzen der beschikbare middelen te blijven, nog verder verlaagd moeten worden. Voorstellen om daartoe te geraken zijn in bewerking. Nu inf het afgeloopen jaar het resul taat van onze politiek inzake de han delsverdragen niet geheel bevredigend is geweest en de vooruitzichten dien aangaande eer slechter dan beter zijn, zal met handhaving zooveel moge lijk van onzen export steeds groo- tere aandacht moeten worden j ge schonken aan behoud en verruiming van den afzet in het binnenland. De aan het bedrijfsleven opgelegde en wellicht nog op te leggen crisis regelingen zullen tot het strikt nood zakelijke worden beperkt cn niet lan ger dan onvermijdelijk noodig worden gehandhaafd. Op verlaging van heffingen, uit deze regelingen voortgekomen, blijft de aandacht der regeering onophoudelijk gevestigd. Voor Nederlandsch Indië zal bij voortduring worden gestreefd naar bevordering van den uitvoer en naar aanpassing van de productie bij de mogelijkheden van afzet. Ook de in dustrialisatie van dit deel van het rijk zal, waar mogelijk, geleidelijk worden bevorderd. Het is verheugend, dat in het afge loopen zittingsjaar verschillende maat regelen getroffen konden worden, die Nederland in nauwere economische aanraking brachten met Nederlandsch Tndië en Suriname. In die richting zal worden voortgegaan. Voor Curasao, waar de finantieele en economische toestand de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen vrij gunstig kan worden genoemd, bleek de moge lijkheid van soortgelijke maatregelen nog niet aanwezig te zijn. Met groote bezorgdheid voor de toe komst der menschheid moet worden vastgesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewapening herleefd is. De regeering zal doen wat binnen haar vermogen ligt om mede te werken aan de beteugeling van dat streven. Zij is echter tevens verplicht met dit ver schijnsel rekening te houden bij de uit voering van hare aanvankelijke voor nemens met betrekking tot de nationale verdediging. De talrijke en zware tegenslagen op economisch gebied, gepaard aan ver schillende gebeurtenissen op ander terrein, roepen licht geestelijke ver warring te voorschijn. Des te meer is het noodzakelijk, dat de regeering zoo hier te lande als in de overzeesche gewesten ernstig aandacht blijvé schenken aan handhaving van de zede lijke volkskracht en aan versterking van de eendracht des volks, opdat het vastberaden stand boude te midden der beproevingen. Wie zich toeleggen op Door hét poetsen Uwer tanden met merkbaar minder tandbederf Dit blad geeft U de UITVOERIGSTE BERICHTEN uit Uwe plaats en omgeving. het zaaien van wantrouwen en ver denking, wie het gezag der overheid ondergraven, zijn werkzaam tot ver derf van het land en zullen met be slistheid worden wederstaan. Veel zal in het komende zittings jaar wederom van Uwe werkkracht worden gevorderd. In de pnwrikbare overtuiging dat het geloof in God's al macht ons volk den noodigen levens moed geven kan en met de bede, dat het Hem behagen moge Zijn zegen te schenken op Uwen in eendachtige toe wijding aan het vaderland te volbren gen arbeid, verklaar ik de gewone zit ting der Staten-Generaal geopend. UIT DE MILLIOENEN-NOTA. Bezuinigingen op onderwijs en defensie. Indijking Noord-Oostpolder in het IJsselmeer. Steun aan den particu lieren woningbouw. De Minister van Financiën deelt in de Millioenen-Nota mede dat het te kort op den gewonen dienst van het loopende jaar 1934 wordt geraamd op ruim 30 millioen. De raming op den dienst 1935 geeft een nadeelig saldo van 93 millioen. Hiervoor heeft de Minister een dek kingsplan, bestaande in maatregelen tot vermindering van de rijksuitgaven en opbrengst van nieuwe middelen, dat genoemd tekort zal verminderen met een bedrag van ruim 92 millioen, zoodat nog te dekken valt 702.758. Over de voorgenomen bezuinigings maatregelen het volgende. Besparingen op het onderwijs wor den geraamd o.a. door vermindering van uitgaven, ter zake van wachtgeld, bezuiniging op de onderwijsopleiding, verhooging van den toelatingsleeftijd en concentratie van scholen voor bij zonder en openbaar lager onderwijs, maatregelen, welke haar uitwerking nog niet volledig hebben gehad of bin nen zeer korten tijd in werking zul len treden. De regeering acht het voorts billijk dat voor gepensionneerden de bijdrage voor gezinspensioen blijft doorloopen. In voorbereiding zijn maatregelen tot invoering van het z.g. kapitulanten- stelsel in het leger en tot afschaffing van het vooroefeningsinstituut en van het gebruik van burgercorveeërs. De tot nog toe ten bate van het Ge meentefonds gdlielven crisis-opcenten op de Gemeentefondsbelasting en op de Vermogensbelasting. Een post pro memorie is uitgetrok ken voor de inkomsten te verkrijgen bij totstandkoming der wetten op de besloten Vennootschappen en tot hef fing van een Crisis-inkomstenbelasting. Voorstellen zullen binnenkort wor den ingediend, welke een verlaging van de door het rijk aan het Invaliditeits- fonds en het Ouderdomsfonds te be talen annuiteit ten gevolge zullen heb ben. Drie millioen wordt verwacht als opbrengst van de wet tot heffing van de belasting op het vermogen in de doode hand. Verschillende maatregelen zijn aan staande om het binnenlandsch gebruik van boter te stimuleeren. De regeering is voornemens het vol gend jaar op meer uitgebreide schaal voort te gaan met wegenaanleg en -ver betering en bruggenbouw. Een bedrag van 2 millioen wordt aangevraagd om in 1935 een begin te maken met de indijking van den Noord-Oostpolder in het IJsselmeer. Op den kapitaaldienst is een post van 5.000.000 uitgetrokken voor voor schotten aan gemeenten teneinde deze in staat te stellen aan particuliere bou wers geldleeningen te verstrekken on der verband van tweede hypotheek. Voorts wordt steun aan de scheep vaart in het vooruitzicht gesteld. Ten slotte betoogt de Minister dat 't toekomstige levensniveau moet wor den gestabiliseerd op een aanzienlijk lager niveau. Het peil der overheidsuit gaven moet sterk omlaag. Voorstellen zijn daarom in voorbereiding om te komen tot verdere ingrijpende vermin dering van de publieke uitgaven. Zij zullen, in één ontwerp samengevoegd, aan de Staten-Generaal worden voor gelegd. Daarbij zal worden rekening gehouden met maatregelen om te ko men tot daling van de kosten van het levensonderhoud o.a. door het weder op gang brengen van den bouw van goedkoope arbeiderswoningen. De maatregelen tot dekkink van het tekort (van bijna 93 millioen): Vermindering lasten pensionneering overheidspersoneel 3.000.000. Bezuiniging op Onderwijs 10.200.000.—. Wijziging financieele betrekking Rijk en gemeenten 20.270.128. Vermindering tekort Verkeersfonds 17.500.000.—. Verlaging annuiteit Invaliditeits- fonds en Ouderdomsfonds 14 mil lioen. Vermindering van uitgaven op De fensie 5.000.000.—. Omzetting crisisopcenten op ge- meentefonds- en vermogensbelasting in ten bate van Rijksbudget komende heffing van opcenten op rijksinkom sten- en vermogensbelasting 19.260.000.—. Belasting vermogen in de doode hand 3.000.000.—. Totale vermindering tekort door deze maatregelen 92.230.128; blijft 762.758. Voorzitters der Kamers der St. Gen. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck is als voorzitter van de Tweede Kamer herkozen. Hr. W. L. baron de Vos van Steen- wijk heeft gisteren met een rede het voorzitterschap der Eerste Kamer aan vaard. De onbewaakte overwegen. Reeds is gemeld, dat de spoorwegen, in opdracht van den Minister van Wa terstaat, ingaande 1 October a.s., bij mist, waarschuwingsseinen zullen doen geven bij onbewaakte overwegen. De spoorwegen zijn nog iets verder gegaan en hebben bepaald, dat fluit- seinen moeten worden gegeven als de weersgesteldheid zoodanig is, dat de vaste seinen op een afstand van drie honderd meter niet duidelijk waar neembaar zijn. Met het geven van deze fluitseinen wordt aangevangen ten minste 20 se conden voordat de trein den onbe- waakten overweg heeft bereikt, terwijl daarna het fluiten met tusschenpoozen van twee tot vier seconden moet wor den herhaald, totdat de locomotief of het voertuig, waarin de bestuurder zich bevindt, den overweg is voorbij gereden. Heeft de bestuurder geen zekerheid met betrekking tot de nadering van een onbewaakten overweg, dan moet hij voortdurend het fluitsein geven. Als regel geldt dus dat voor eiken onbe waakten overweg minstens vijfmaal gefloten wordt. De opening der Staten Generaal. Communisten willen demon- streeren. De opening der Staten Generaal door H. M. de Koningin, is gisteren met het gebruikelijk ceremonieel geschied. Ook dit jaar trachtten de Communistische afgevaardigden de orde te verstoren, door vanaf de gaanderij verschillende uitroepen te doen. De drie communistische leden der Tweede Kamer, L. de Visser, Rostam Efendi en Schalker zijn na de slui ting van de vereenigde zitting der Staten-Generaal aangehouden, en per arrestantenauto naar het hoofd bureau van politie overgebracht, waar zij ter beschikking zijn gesteld van den justitieelen dienst. Bij het onderzoek is vastgesteld, dat zij geroepen hebben: «Weg met het hongerprogram van Colijn«. Verschillende Tweede Kamerleden hebben verklaard deze uitroep te hebben gehoord. Na verhoor zijn de drie Kamer leden weer heen gezonden. Vrijspraak voor den heer IJsselmuiden Bij vervroeging heeft de Arnhem- sche rechtbank heden uitspraak ge daan in de strafzaak tegen het lid der Tweede Kamer den heer J. J. W. IJsselmuiden. De rechtbank heeft verdachte vrijgesproken van al het ten laste gelegde, t. w. Ie. verduis tering van f500, subs, heling, meer subs, bedriegelijke bankbreuk; 2e. verduistering van f195, subs, heling, meer subs, bedriegelijke bankbreuk; 3e. verduistering van f100, subs, heling, meer subs, bedriegelijke bankbreuk. De officier van Justitie had zes maanden gevangenisstraf geëischt. Een Daltsch oordeel over Nederland. In de Münchener Neuesten Nach- richten is een artikel verschenen onder den titel Nederland van heden en gisteren, waaraan wij het volgen- ontleenen. Reeds een menschenleeftijd gele den, zoo niet nog veel vroeger, kon men met evenveel recht als tegen woordig van een «Nederland achter den tijd» spreken. De kalme ver richtingen van het dagelijksche werk, de beschouwend terugblikkende wijze van rustdag vieren was en is het hoofdprincipe van dit eigenaar dige land. De Vooruitgang is natuurlijk Ne derland niet voorbijgegaan. Op tech nisch gebied is het volledig op de hoogte en een zeer «modern» land. Maar nergens stelt de geest zich moeilijke problemen. Alles is inge bed in een cultuurlandschap, dat sinds de voorvaderen haast niet veranderd is. De droogmaking van de Zuiderzee maakt een uitzonde ring. Hier werd nieuw land gewon nen een daad in de lijn van oude tegen de zee strijdende overlevering Hier werden inderdaad oevers ver legd en zoo landschappen veranderd, een technisch succes, dat niettemin belangrijke keerzijden heeft: malaria, verlamming van de visscherij, be dreiging van ae zoo bekoorlijke oerhollandsche kustplaatsen, Mon nikendam, Edam, Volendam en Marken. Afgezien hiervan echter dient de techniek alleen het begrens de doel van de nakomelingen, die weliswaar als tijgenooten van het heden den verschuldigden tribuut be talen, maar verder aan het verleden gebonden blijven. Souvereine kalmte matigt zelf, wat hier gelijk overal luid moet zijn en luid is: het lawaai der havens, het verkeer der groote steden. De hooge torens van Delft, Haar lem en Amsterdam staan nog uit den tijd, dat het kleine Holland zijn groote woord had te spreken. Sinds dien verkondigen hun kerkespelen van kwartier tot kwartier, zoo door dringend als nergens elders gehoord, de wisseling der jaren en eeuwen. En toch: stil, als vastgeklemd, hangt de tijd aan deze torens. Het Koninkrijk der Nederlanden is in zekeren zin een groote pro vincie gebleven. Juist het losgemaakt zijn uit de groote Duitsche gemeen schap zou hier als een der oorzaken beschouwd kunnen worden. De Zwitsersche kantons vertoonen sterke verwantschap met de Staten van Holland. In calvinistischen, in liberaal-conservatieven, in burgerlij ken zin lijken de Duitsch-Zwitsers en Nederlanders zoo op elkaar als hooglanders en zeekustbewoners het maar kunnen, üm te toonen, dat een zoo scherp verschil van niveau niet steeds een onvoorwaardelijke scheiding behoeft te bewerken, ver leende de fortuin hun beide nog twee gemeenschappelijke dingen; de vreemdelingenindustrie en de vol maakte kaasmakerij. In de 19de eeuw werd dit geze gende land geen industriestaat. Niet alleen dat het gebrek aan kolen en erts hier geen aanlokkelijkheid toe bood; bloeiende veeteelt en tuin bouw, vischvangst, handel zoowel voor den buitenlandschen doorvoer als voor eigen rekening naar over zee, maakten het werken voor nieu we bronnen van inkomsten over bodig. Door vele drijfkrachten van heden werd Nederland niet aange grepen. Het hart van het land, het eigen lijke Holland, ligt diep in het bin nenland gevlijd. Hier ligt Den Haag met* regeering en hof, hier Amster dam hoofdzetel der rijke kooplieden, hier Rotterdam, aan traditie armer, maar machtige rivalen der klassieke handelsmetropool. En namen als Haarlem met zijn tulpen, Leiden met zijn universiteit, Delft met zijn porselein, doen haast aan den lijve voelen, hoezeer wat onder Holland verstaan wordt, in dit nauwe keur land besloten rust. Dit meest Hollandsche en eigen lijke Holland, echter is door minder uitdrukking bezittende zones van alle buren gescheiden. Van Duitsch- land wordt het gescheiden door het aan de overzijde der Zuiderzee be ginnende, al niet meer streng Hol landsche Friesland. Meer Zuidelijk volgen vee-, heide- en heuvelstreken, mooi in haar soort, maar niet meer het klare beeld van het Hollandsche landschap. Van Frankrijk scheiden het twee isoleerlagen. Het katholieke Zuiden, de voormalige generaliteitslanden, wordt zeer zeker door goede Hol landers bewoond. Als laatste uit drukking var. het protestantsche land kan het echter, gelijk van zelf spreekt niet gelden en dat wordt van Nijmegen tot Maastricht ook duidelijk in het zichtbaar aspect dei- dingen. Niet alleen qua afstand is men hier dichter bij Aken en Luik dan bij Den fiaag en Amsterdam. Aan hét Zuiden sluit het Belgische Vlamendom aan. Hoe verwant ook in wezen van het Hollandsche cen trum uit bezien, het is loch wat anders. Blijft over, de opgesloten heid juist van het «eigenlijke» Hol land door de zee. Maar zeeën ver. binden slechts ten deele en het voornaamste accent van deze ver binding ligt op het verkeer tusschen Moederland en koloniën, dus op een eenigszins autarkische kringloop. Het land van Willem van Nassau, Rembrandt en Hugo de Groot heeft meer dan voldoende zijn persoon lijkheid als volk bewezen. De tra ditie was rijk en er werd verderop geteerd. Dat eeuwige terugkomen van dezelfde beelden vermoeit. Nergens wenkt achter dit steeds overzienbare nog de mogelijkheid van iets werke lijk nieuws, een verrassing. Geen blauwe verte, welke wonderen be looft. Zelf in den nevel ligt al het herkenbare klaar en koud. Waar geen verlangen is, is geen spanning en waar geen spanning is, daar stokt het leven. Nederland en den Gouden Standaard. De Nederlandsche gedelegeerde mr. Van Lanschot heeft te Geneve een oproep gericht tot de delegaties om het goudblok bij zijn pogingen om den gouden standaard te hand haven ter zijde te staan, terwijl hij voorstelde het werk van de Londen- sche economische conferentie te hervatten door een commissie in te stellen, die het afgebroken werk weer zal kunnen opvatten. Betalingsverkeer met Duilscliland. In verband met de zeer vele vragen, welke den laatsten tijd zijn gesteld omtrent het betalingsverkeer met Duitschland, heeft de Rotter- damsche Bankvereeniging N.V. een korte brochure samengesteld met een uiteenzetting van de wijze, waarop thans de vereffening van vorderingen en schulden, ontstaan uit het goederenverkeer met Duitsch land, plaats vindt. In dit overzicht is samengevat de inhoud van de belangrijkste tot nu toe verschenen wettelijke bepalingen, mededeelingen van regeeringswege door den rijkspersdienst gepubliceerd en de tot dusverre verschenen circulaires van het Nederlandsche clearinginstituut. Van deze beschei den zijn afschriften op aanvraag beschikbaar. Eventueele wijzigingen en aan vullingen, welke op den loop van het betalingsverkeer met Duitsch land van invloed zijn, worden be kend gemaakt door middel van vervolgbladen, die achlerin dit boekje op de daarvoor bestemde strooken kunnen worden geplakt. De Rotterdamsche Bankvereeni ging N.V. geeft omtrent deze uitgave gaarne nadere inlichtingen en stelt op aanvrage meerdere exemplaren der brochure ter beschikking. Poging tot doodslag. L. v. O. rijs- en grintwerker te Werkendam, had op een woeligen avond aldaar zijn revolver gegrepen en J. van den Steenoven, aldaar gevaarlijk door een schot getroffen, zoodanig dat v. d. S. zich in het ziekenhuis te Gorichem moest doen opnemen, terwijl hij een operatie moest ondergaan en een kogel in zijn lichaam werd aangetroffen. De rechtbank heeft aan deze zaak een langdurig onderzoek gewijd en verdachte veroordeeld tol een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De zaak werd in hooger beroep voor het gerechtshof behandeld. De adv. gen. eischte bevestiging van het vonnis met verzwaring der straf tot 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. De verdediger M. E. vanZinnicq- Bergmann, den Bosch, die ook in eerste instantie optrad, pleitte cle mentie. Uitspraak 1 October a.s. Vernieling. Ter zake van vernieling stond terecht A. T., zonder beroep, te Heusden. Verdachte zou een boompje van de schors hebben ontdaan, waardoor het ten doode was opge schreven. Toen hij werd onder vraagd bleef hij positief ontkennen. Wel had hij, zooveel hij kon «het kwaad» onder «een dekmantel van zand» willen verbergen. Maar hij had de leelijke daad niet misdreven. Getuige Adr. de Haan, scheeps bouwmeester en Wethouder te Heusden had de vernieling niet gezien. De schors was er rondom af. Het boompje is nog niet dood, maar zal zeker sterven. Om nog een getuige te hooren, die momenteel door ziekte was verhinderd te verschijnen, wordt de verdere behandeling der zaak enkele maanden uitgesteld.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5