Vooreen prima sigaar Staalkoning en Haagsche Post H. Kolstoron-Lagardo. DE GEMEENTEBEG ROOTING VAN WAALWIJK. DERDE BLAD. Smaak en Geur Brain en Fleur PROVINCIflArïïlËijWSr™ Mantelstoffen Sjaals vanaf 55 cent. No. 78. Zaterdag 29 Sept. '34. 57e Jg. Nog wijziging der belasting voorstellen te wachten in ver band met het ingediende wets ontwerp inz. werkloosheids- zorg. De Baardwijksche Straat zal vernieuwd worden. B en W. hebben in de gisteravond houden raadsvergadering de gemeen- ^begrooting voor 1935 aan den Raad aangeboden. Na het gereedkomen der ontwerp- L,qrooting met memorie van toelich- ,ing voor 1935 bereikte B. en W. het gericht, dat bij Kon. Besluit van 18 September 1934 is ingediend het in de .jfculaire van den Minister van Bin- jenlandsche Zaken van 28 Juli 1934, aangekondigde wetsontwerp, houdende voorzieningen ter zake van gemeente re kosten van werkloosheidszorg. Waar dit ontwerp van wet in niet onbelangrijke mate afwijkt van het in bedoelde circulaire uiteengezette denk beeld. waarmede bij het samenstellen der begrooting is rekening gehouden, zullen B. en W. den raad, zoodra zij de financieele gevolgen van dit ontwerp van wet voor onze gemeente kunnen becijferen, hierover nader inlichten en :oo noodig nadere voorstellen doen. B. en W. schrijven in hun nota bij de begrooting het volgende: Wij hebben de eer U hierbij, verge zeld van een Memorie van Toelichting, aan te bieden de ontwerp-begrooting voor het dienstjaar 1935. Het ontwerp duit, voor wat den gewonen dienst be treft, in ontvangst en in uitgaaf met ƒ632.986.56 tegen ƒ638.985.71 voor 1934. Het eindcijfer van den gewonen dienst dezer begrooting is dus ongeveer ƒ6000.lager dan dat van den gelijk- namigen dienst voor 1934. In hoofd zaak want tegenover de verlaging van sommige posten staan weer nood zakelijke verhoogingen van andere posten is dit hieraan toe te te schrijven, dat tengevolge van plaats gehad hebbende extra-aflossin gen van geldleeningen, het in 1934 af- loopen van een 2-tal leeningen, alsmede conversie van geldleeningen, de posten renten en aflossingen voor 1935 ruim ƒ16000.minder vragen dan in 1934. Hiertegenover staat echter weer, dat de begrooting voor 1935 in uitgaaf is belast met een bedrag van ƒ9312.43 wegens overboeking van een gedeelte van het voordeelig saldo van den dienst 1933 naar den kapitaaldienst. Het verschil ad 6000.— tusschen 't totaal der uitgaven voor 1934 en 1935 is hiermede dan ook ongeveer ver klaard. Niettegenstaande de uitgaven voor 1935 in totaal dus ongeveer ƒ6000.-— lager zijn geraamd dan voor '34, heeft de samenstelling dezer begrooting toch veel meer moeilijkheden opgeleverd dan het samenstellen der begrooting voor 1934. Een tweetal omstandighe den is hiervan de oorzaak en wel: le. het bij Koninklijke Boodschap van 13 Juli 934, nr. 479, ingediende wetsontwerp tot wijziging van de Wet van 15 Juli 1929, Stbl. nr. 388, inzake de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten; en 2e. het voornemen der Regeering om over te gaan tot instelling van een :.g. Werkloosheids-subsidiefonds ter financiering van de gemeentelijke kos ten van werkverschaffing en steunver lening aan werkloozen, zooals dat voornemen nader is uiteengezet in de circulaire van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken van 28 Juli 1934, Afd. B.B., nr. 19074, welke ter inzage ligt. Beide maatregelen toch zullen, indien ze eenmaal wettelijke sanctie hebben gekregen, den financieelen toestand on zer gemeente in ongunstigen zin be ïnvloeden en in de toekomst zelfs in zeer sterke mate. Met een beroep op net bepaalde in artikel 240, letter w. der gemeentewet, voorschrijvende, dat op de begrooting moeten worden ge wacht „alle uitgaven, door bijzondere wetten aan de gemeente opgelegd", zoodat slechts rekening is te houden ®et wettelijk bestaande toestanden, zou de vraag gesteld kunnen worden wij wel verplicht waren met de hier boven onder le en 2e bedoelde aan- ha"9ig gemaakte, resp. in uitzicht ge belde wetsontwerpen bij de samenstel- lng der begrooting voor 1935 rekeninq te houden. Van zuiver juridisch en staatsrech- jk standpunt bezien moet men abso- .uut een ontkennende beantwoor- !n9 van die vraag komen. Maar, zoo als aan ieder ander, zit ook aan dit Waagstuk een practische kant. Wan- "eer J116.11 deze aangelegenheid uit dien gezichtshoek bekijkt, moet men tot de conclusie komen, dat, ook al mogen er a e redenen zijn om de vraag in den l'uist gegeven zin te beantwoorden, het niet alleen gewenscht, maar voor een goed financieel beleid der gemeen te zelfs noodzakelijk is, om met de aan gekondigde denkbeelden der Regee ring, rakende de financiën der ge meenten, volledig rekening te houden, willen wij straks niet misschien op een nog minder aangename wijze tot de realiteit worden teruggeroepen. Op grond van deze overweging en in verband met hetgeen de Minister van Binnenlandsche Zaken in zijne hierboven aangehaalde circulaire zegt, n.l.: „Deze mededeeling betreffende de voornemens der Regeering worden, zooals ik reeds in het licht stelde, uit sluitend verstrekt ten behoeve van het opmaken der begrooting voor 1935", hebben wij bij het samenstellen dezer begrooting met de ingediende, resp. aangekondigde wetsontwerpen, hierbo ven nader aangeduid, rekening gehou den en de financieele gevolgen, welke daaruit voor onze gemeente voort vloeien, in de begrooting verwerkt. Welke financieele gevolgen nu bren gen die ingediende, resp. aangekondig de, wetsontwerpen voor onze gemeente mede? Het wetsontwerp tot wijziging der wet van 29 Juli 1929, Stbl. 388, rege lende de financieele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten na der uiteengezet en toegelicht bij de pos ten 4 en 8 in de Memorie van Toelich ting, op blz. 14 heeft tot gevolg, dat onze gemeente na 10 jaren ruim 31000.per jaar minder uit het ge meentefonds wegens uitkeering per in woner zal ontvangen dan thans het ge val is. Voor 1935 is deze vermindering, zonder rekening te houden met de stij ging, welke het bedrag der uitkeering zou ondergaan tengevolge van de be volkingstoename, te stellen op rond 3100.— Verder komt te vervallen de uitkeering wegens clas sificatie der gemeente in de 2e of 3e klasse voor de Ge meentefondsbelasting. Voor 1935 beteekent dit een min dere ontvangst van rond 5100. Samen 8200. Daartegenover ontvangt de gemeente voor iederen aan geslagene in de gemeente fondsbelasting een uitkee ring, bedragende onderschei denlijk bij indeeling der ge meente voor die belasting in de 1 e, 2e of 3e klasse ƒ1. 3.— of 5. Bij handhaving der indeeling van de gemeente in de 2e kl. en bij heffing als voor '34/ '35, van 65 opcenten, zou de gemeente, mede tengevolge van de voorgestelde tariefs wijziging dezer belasting te dezer zake ontvangen rond 7175. Blijft een nadeel van 1025.— Het in uitzicht gestelde wetsontwerp inzake de in stelling van een z.g. „Werk loosheids subsidiefonds" na der omschreven en toege licht op blz. 42 en 43 der Memorie van Toelichting bij Post 318 der begrooting, zal vermoedelijk tot de vol gende uitkomst leiden. Verlies van de opbrengst van: 10 Opcenten op de Vermo gensbelasting 600.— 40% der opbrengst van de Hoofdsom der Grondbelas ting 9600.— minder te heffen opcenten op de hoofdsom der Perso- neele belasting, in verband met de gestelde limiet 4650.- Samen: 14850. Daartegenover staat, dat de gemeente dan waarschijnlijk zal ontvangen 12280 in de kosten der steunregeling te genover ƒ4600.— in 1934. Tegenover 1934 geeft dit dus een meerdere ontvangst van 7680 7170. zoodat deze begrooting in verband met de ingediende resp. aangekondigde wets ontwerpen nadeelig is beïn vloed tot een bedrag van 8195.— Zooals uit bovenstaande opstelling verder is af te lezen, komen practisch niet alleen alle kosten der steunrege ling voor de gemeente, maar moet zij bovendien ook nog bijdragen in de kos ten van zoodanige regelingen in andere gemeenten. Tengevolge van deze omstandigheid en het feit, dat de winst-uitkeeringen door de bedrijven o.a. als gevolg van de met ingang van 1 Juli j.l. ingevoerde b. zijn 4 voorname lactoren. PROBEER DAN tariefswijzigingen voor gas en electri- citeit, voor 1935 ongeveer 2900. lager zijn dan in 1934, hebben wij, om een sluitende begrooting te krijgen: gebruik gemaakt van een gedeelte van het voordeelig saldo van den dienst 1933; rekening gehouden met een gewij zigde belastingheffing, zooals wij die in de aangeboden begrooting hebben verwerkt. Voor zoover daaraan nog geen an dere bestemming is gegeven, is van het voordeelig saldo van den dienst 1933 nog beschikbaar een bedrag van 14312.43. Met het oog op de toekomst meenen wij, dat het in strijd is met een gezond financieel beleid om dit geheele bedrag ten goede van den dienst 1935 te laten komen. Naar onze meening be hoort ieder dienstjaar zooveel mogelijk zijn eigen financieele lasten te dragen en een eventueel voordeelig saldo te worden gereserveerd tot vorming van een fonds voor bijzondere doeleinden, teneinde daaruit buitengewone uitga ven te financieren en eventueele on voorziene tegenvallers te kunnen dek ken. Deze gedragslijn werd, met uit zondering van de laatste 3 jaren, sedert eenigen tijd hier dan ook gevolgd. Waar ten bate van den dienst 1934 werd gebracht het geheele voordeelige saldo van 1932, zijnde 4286.36 en een reserveering van het geheele voordee lige saldo van den dienst 1933 nood wendig zou moeten leiden tot een nog verdere verzwaring van den belasting druk, hebben wij gemeend van het sal do van 1933 een ongeveer gelijk be drag, n.l. 5000. als aan de begroo ting 1934 ten goede is gekomen, ten bate van den dienst 1935 te mogen brengen. Van het voordeelig saldo ad 14312.43 (volgnr. 1) wordt dan ook slechts ƒ9312.43 overgebracht naar den kapitaaldienst. Van het bedrag ad ƒ8195.waar mede deze begrooting tengevolge van de hierboven genoemde maatregelen, welke de Regeering voornemens is te treffen, ongunstig is beïnvloed, is daar door slechts ongeveer 800.— gedekt. Aan de begrooting voor 1934 was immers ongeveer een gelijk bedrag n.l. 4286.36, wegens voordeelig saldo van den dienst 1932 ten goede gekomen. Om een sluitende begrooting te krij gen moesten we dus naar andere dek kingsmiddelen uitzien. Een verdere verlaging van de uitgaafposten is o.i. niet mogelijk, daar wij deze al zoo zui nig mogelijk hebben geraamd en alle subsidies daarop weer hebben uitge trokken tot de bedragen, waartoe ze in 1933 zijn verlaagd. Aan een verder op voeren dan is geschied van de inkom sten valt al evenmin te denken. Wij zijn daarbij al tot het uiterste gegaan. Wijziging van de belastingen is daarom de eenige oplossing. Zooals in de hierboven aangehaalde circulaire van den Minister van Bin nenlandsche Zaken wordt medegedeeld is de Regeering voornemens te begin nen met 1935, voor het z.g. Werkloos- heidssubsidiefonds 75 opcenten te gaan heffen op de hoofdsom der Personeele belasting. Waar er het vorig jaar reeds stemmen in Uwe vergadering zijn op gegaan om het aantal opcenten op deze belasting zoo laag mogelijk te houden, zijn wij uit een oogpunt van een meer billijke lastenverdeeling bij het samen stellen der begrooting uitgegaan van een indeeling der gemeente voor de heffing der gemeentefondsbelasting in de 3e klasse en de heffing daarop van het maximum-aantal opcenten, zijnde 75. Tengevolge hiervan zal dan het aantal opcenten, te heffen op de hoofd som der Personeele Belasting, met 55 kunnen worden verminderd en worden teruggebracht op resp. 65, 75 en 85. Op den kapitaaldienst der begroo ting hebben wij uitgetrokken een be drag van 29.741.53 voor een algehee- le vernieuwing der Baardwijksche Straat, welke ingevolge besluit van Uwe vergadering van 23 Februari '34 door de gemeente in beheer en onder houd is overgenomen van het Water schap „De Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk Deze straat verkeert in zoodanigen toestand, dat een alge- heele vernieuwing van het wegdek niet langer kan worden uitgesteld. Zoodra het besluit van het Waterschap om de zen weg in beheer en onderhoud aan de gemeente over te dragen door de Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, zullen wij dit werkproject nader onder de oogen zien. Met betrekking tot de bedrijven zij medegedeeld, dat zooals hiervoor reeds is opgemerkt de winsten in totaal 2900.lager zijn geraamd dan in 1934. Eensdeels is dit toe te schrijven aan de ingevoerde tariefswij ziging per 1 Juli j.l., waarvan hiervoor reeds sprake is, anderdeels aan het te- rugloopen van de afgifte van gas en electriciteit. In verband met laatstge noemde omstandigheid zullen de over winsten, als de laatste jaren door de bedrijven zijn afgeworpen, dan ook niet voorkomen. Ten opzichte van de geraamde uit gaven in verband met de werkloosheid zij opgemerkt, dat de toestand momen teel ongunstiger is dan over het geheel in 1933. Het voordeelig saldo van den dienst 1933 dankt voor een groot deel zijn ontstaan aan de omstandigheid, dat de uitgaven voor steunverleening, als mede die wegens subsidie aan werk- loozenkassen beneden de ramingen ble ven. Indien de toestand, zooals die thans is, niet verbetert valt op 'n over schot als het jaar 1933 opleverde, in het geheel niet te rekenen. Wij sluiten deze nota met de opmer king. dat de ramingen voor het ontwerp zoodanig zijn opgezet, dat nagenoeg alle elasticiteit aan deze begrooting ont breekt, zoodat omzichtigheid ten op zichte van het financieel beleid voor 1935 geboden is. Afscheid Deken van Riel. Wij vestigen de aandacht op de in ons eerste blad voorkomende mededeeling van 't Comité inzake aanbieding souvenir aan Pastoor- Deken van Riel. In aansluiting daaraan deelen wij mede, dat de redactie van dit blad zich gaarne belast met in ontvangst nemen van bijdragen voor dit doel, die aan ons bureau kunnen worden bezorgd. Commissie van advies der Rijksschool. Van de Ministers van Economi sche Zaken en Onderwijs Kunsten en Wetenschappen is bericht binnen gekomen dat aan de Commissie van Advies van de Rijksvakschool alhier ook een vertegenwoordiger uit Waalwijk is toegevoegd, bij K.B. op voordracht van bovengenoemde Ministers. Tot lid dier commissie is benoemd de edelachtb. heer E. C. J. Moonen, burgemeester. Inschrijvingen Rijksvakschool. Wederom een groot succes! De inschrijving voor de winteravond cursussen aan de Rijksvakschool was weer buiten verwachting goed, zoodat zelfs verschillende jongens moesten worden teleurgesteld, die zich gaarne geplaatst zagen op de cursussen. Het aantal leerlingen bedraagt voor de verschillende cursussen: 1. Modelleeren 16 2. Gradeermachine 5 3. Snijderij 37 4. Stikkerij jongens 15 5. Stikkerij meisjes 13 6. Zoolleercalculatie 6 7. Handzwikken 20 8. Machinezwikken 29 9. Uitpoets 20 Totaal 161 Voor de cursussen 1, 4 en 6 kunnen nog deelnemers opgenomen worden, de rest is meer dan vol bezet. G roote sorteering aparte dessins v.a. f1.40 Zeer chique handschoenen vanaf 85 cent. JAN VAN MIL vh. Gez v. d, San den Tentoonstelling Teekenschool. Wij berinneren er nog even aan dat de jaarlijksche tentoonstelling van het werk der leerlingen der Gem. Teekenschool morgen in het schoolgebouw gehouden wordt. De expositie zal van 10—5 uur geopend zijn. Wij kunnen ieder aanraden er eens een kijkje te gaan nemen. Motorclub Waalwijk en Omstreken. Op Zondag 14 October zal de Mo torclub Waalwijk en Omstreken, in sa menwerking met de Tilburgsche ver- eeniging V.M.V. een amusementsrit organiseeren. De deelnemers zullen in Tilburg starten en in Waalwijk geza menlijk de lunch gebruiken. 's Avonds geeft de M.C.W.O. in Musis een groot bal met medewerking van de Victoria Band. Liedertafel Oefening en Vermaak. Woensdag jl. vergaderde het be stuur dezer vereeniging en besloot o.m. in November op nader te be palen Zondag haar eerste winter- concert te geven waarvoor een prima soliste zal worden geëngageerd. Uitgevoerd zal o.a. worden het groote en grootsche koorwerk van Max Bruch »Scenen aus der Fritjhof- sage» met sopraan- en bariton-soli, quartetten en begeleiding. Verder kwam op deze vergadering ter sprake de viering van het 75— jarig bestaan der Liedertafel in 1935. Verschillende plannen kwamen ter tafel, die nader door een speciale commissie bestudeerdzullen worden Woninginrichting KEHI W.S.C. Gisteravond had in 't openbaar in hotel de Twee Kolommen de uitloting plaats van 4 aandeelen der geldleening 1930 ten laste der voetbalvereeniging W.S.C. Getrokken werden de nummers 24—4—22 en 35. Brandje. Woensdagavond is brand ontstaan in een strooschelf staande op het erf van landbouwer Schalken aan het Westeinde te v.m. Besoijen. Spoedig ging het vuur op een tweede schelf over. De brandweer was spoedig met de motorspuit tegenwoordig en slaagde erin de brand tot de beide schelven te beperken. Waarschijnlijk is het vuur door het spelen van kinderen met lucifers ontslaan. Publieke lelefooncel. Op het St Antoniusplein is deze week de eerste publieke telefooncel geplaatst. De cel is electrisch verlicht en van het bekende model, dat men ook in de steden ziet. Overgeplaatst. De rijksklerk J. G. Jansen van de inspectie Waalwijk der Directe Be lasiingen is in gelijke functie overge plaatst naar de inspectie Zaltbommel. Engelsche dankbaarheid. De heer Jacq v. d Lee te v.m. Desoijen, die indertijd een Engelsch ballonnetje vond en dit aan den eigenaar terugzond, kreeg daarvoor dezer dagen een hartelijk bedank briefje tn bovendien een postcheque van 2 sh. 6 p De ballon was opgelaten tijdens een kerkelijk liefdadigheidsfeest in Norwich. 5 der opgelaten ballons zijn uit Holland teruggestuurd, n.l. uit Callantsoog, Waalwijk, Petten, West maas en IJmuiden. Dit gaf den leider van den wedstrijd, rev. W. Sommer- feld, aanleiding tot de opmerking; „Ik vindt het buitengewoon hartelijk en vriendelijk van de Hollandsche menschen, zoo veel belangstelling te toonen". Lederfabrikanten der Centrale H.L.S. Men schrijft aan het Huisgezin A.s. Dinsdag vergadert de R.K. ereeniging van Nederlandsche Lederfabrikanten weder te Tilburg, waar dan de mogelijkheden be sproken zullen worden, om te komen tot een Gentrale in een vorm, waarmede allen zich zullen kunnen vereenigen. Daarna zullen de verschillende voorsteilen voorgelegd worden aan het hoofdbestuur der Centrale H.L.S. ter nadere bespreking. Het zal echter zeer moeilijk blijken om een bevredigende oplossing te vinden. Dreigend conflict landbouwbedrijf Biesbosch. De samenwerkende landarbei— dersbonden (chr., r.k. en mod.) en de werkgeversvereeniging Werken dam en de Werken hebben thans twee besprekingen gehouden over de loonen en verdere arbeidsvoor waarden van de landarbeiders in den Biesbosch e.o. Deze bespre kingen hebben niet tot overeen stemming geleid. De landsarbeidersbonden over wegen thans op korten termijn een staking af te kondigen. Ons nieuw feuilleton In dit nummer begint ons nieuw feuilleton »De Twee machten in het Leven». Wij raden eenieder aan ^dit prachtig, boeiend feuil leton vanaf 't begin geregeld te volgen. Amaleurfotografie. In aansluiting op ons bericht van vorige week deelen wij mede, dat de firma Oudkerk deze week nog een aantal vergrootingen van ama teuropnamen etaleert. In deze serie bevinden zich bui tengewoon interessante kieken van het landelijke leven op het eiland Walcheren. Vooral voor foto- amateurs hebben deze close—ups hunne speciale bekoring. Wij twijfelen niet of ook deze expositie zal, evenals de vorige, de noodige belangstelling hebben. Aanbesteding. Door de buitenpolder van Waalwijk werd aanbesteed het ophoogen der kade. Ingeschreven werd alsvolgt: P. Snijders, Capelle f130 J. de Wijs, Raamsdonkdorp f167 G. de Rooy, Capelle f 94. J. Nieuwkoop, Sprang fH4 M. Wagemakers Besoijen f16150 J. Boer, Sprang f150.— J A Mandemakers, Besoijen f322.50 E. van Herpt, Baardwijk f223 F. de Haan, Baardwijk f228. A. Kluitenaar, Capelle f 126.— J. van Esch, Capelle f 125. J. Kuiten, Waspik f147. J. Braspenning, Sprang f224.75 B. v. Berkel, Genderen f 258.60 C. P. A. Bont en Schaaps Raamsdonkdorp f110 Th. Derks, Baardwijk f197 80 M. van Daelen, Waalwijk f200 Gunning volgens bestek. De Echo van het Zuiden a. LiUkMWi Mlfl HiliH L

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9