Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON .MOC93DHMBAMD DE TWEE MACHTEN IN HET LEVEN. l DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD, BINNENLAND. SUMMER 79. WOENSDAG 3 OCTOBER 1934. 57c JAARGANG. Dit blad verschijnt vVÜBNSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en* franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.29. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 um in om bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: '10 cent per regel; minimum f 1.Ö0 RAAMSDONK. Winkelsluiting. Salaris, vermindering voor veld wachters. Destructor dienst. - De watertarieven. De gemeenteraad van Raamsdonk vergaderde Zaterdagavond ten raad- huize onder voorzitterschap van burgemeester Moons. Secretaris de heer Kieboom. Afwezig de heer de Klijn. De notulen der vorige vergadering worden conform ontwerp goedge keurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Hieronder zijn van Ged. Staten de goedkeuring van verschillende raadsbesluiten, en enkele processen- verbaal van kasopname. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Van het bestuur der Ghr. School der Nederduitsch Herv. Gem. op het Veer is een verzoek ingekomen om een bijdrage van f 83.14 voor de aanschaffing van een tweetal kachels. Op voorstel van B. en W. wordt besloten deze bijdrage toe te staan. 2. Voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar-verklaring van twee woningen, gelegen aan de Vletter- steeg G 85 en aan het Fort G 86. De voorzitter zegt dat een verzoek was ingekomen om de bedoelde woningen van een nieuwe overkap ping te mogen voorzien. Blijkens het rapport over de woningen moeten deze onbewoonbaar worden be schouwd, terwijl zij niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren toestand kunnen wor den gebracht. De woningen bestaan slechts uit één enkel groot vertrek waarvan de zoldering slechts 2.30 van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch. 2.) HOOFDSTUK II. Het hoofd fier achterover werpend, keek de jonge man den kring rond. Het was een knap officier, drie-en-twintig jaar oud, vol leven en temperament. In zijn woede trad hij een schrede naderbij. Ik begrijp het niet, mijnheer, zei hij op uitdagenden toon. Durft u insinu- eeren, durven deze mannen denken, dat ik iets afweet van deze zaak?.... De heele officierstafel moet dan wel het hoofd verloren hebben! Zwijg, mijnheer! donderde de ko lonel, nog steeds met de kaart in de hand. U vergeet uzelven, als u dien toon aanslaat! Er is geen beschuldiging uitgesproken. Er zal een onderzoek worden ingesteld, en, als u er waarlijk niets van afweet, dan zult u ook in staat zijn, dit te bewijzen, als u wilt. Als ik wil!.... Als ik er-niets van afweet!.... Dit is een beleediging, mijn heer, om het zóó voor te stellen! Ik sta er op, dat de zaak op dit oogenblik en hier grondig onderzocht wordt, en dat mij een verontschuldiging zal geboden worden, voor hetgeen reeds gezegd werd. Niets dan de groote opgewonden heid, waarin hij verkeerde, kon hem M. hoog is, privaten zijn niet aan wezig. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot opnieuw vaststellen der verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. De verordening wordt ongewijzigd opnieuw vastgesteld. 4. Ontwerpbesluit, als bedoeld bij artikel 5 der Wet tot wijziging van de Winkelsluitingswet. De voorzitter zegt dat alle belang hebbenden zich voor de verruiming der verkoopgelegenheid van 4 tot 6 uur hebben verklaard, waarom B. en W. voorstellen te verklaren dat deze verruiming in verband met de tijdsomstandigheden noodzakelijk moet worden geacht. De heer van Woerden betreurt het dat B. en W. dit voorstel doen en verklaart zich tegen de verruiming. Het voorstel wordt aangenomen met alleen de stem van den heer van Woerden tegen. 5. Vaststelling ontwerp—'bouw verordening. Wordt vastgesteld. 6. Ontwerp—verordening, rege lende de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging van de veld wachters in deze gemeente. De voorzitter zegt dat, naar aan leiding der vroeger vastgestelde ver ordening voor de veldwachters, thans van den Commissaris der Koningin een schrijven is ontvangen, waarin gewezen wordt op de wenschelijkheid om de salarissen der veldwachters in overeenstem ming te brengen met de tijdsom standigheden. Een norm—salaris van f 1300—f1700 met enkele toe slagen acht de Commissaris vol doende. B. en W. stellen voor de veror dening in overeenstemming met dit schrijven te wijzigen, waardoor de veldwachters voortaan o.m. geen vrije woning meer zullen hebben. Dit voorstel wordt aangenomen. 7. Ontwerp—verordening tot wij ziging van de verordening op den keuringsdienst van vee en vleescb in deze gemeente. zulke woorden hebben doen spreken tot zijn kolonel. Het was regelrecht ver zet in den dienst, als men het als zoo danig wilde opvatten. Zwijg, mijnheer! donderde kolonel Lang weer. Maar de jonge officier liet zich ge heel vervoeren door zijn drift en trad naar voren met gebalde vuist. Eer die nog neerkwam, werd hij wel door een tiental handen teruggetrokken. Ga naar uw kamer, mijnheer. U heeft arrest tot nader order. Nu geen woord meer! De zaak zal aan een gron dig onderzoek onderworpen worden. Ga onmiddellijk! De handen, die hem teruggehouden hadden, lieten hem nu los en met hoog- hartigen blik om zich heen verliet de jonge luitenant het vertrek Kolonel Lang wendde zich tot den majoor. Dit is een hoogst betreurenswaar dig feit, Rawson. Ik kan je niet genoeg mijn spijt betuigen. Die jonge officier van je regiment als hij tenminste zoo'n goede kerel is, als er verteld wordt kan het on mogelijk hebben gedaan. Maar hij gaf de kaart en had er zichzelven ook een gegeven. Onder welken slechten in vloed kan hij dit hebben gedaan? Dit moet nu juist nagegaan wor den. Ik zal niet rusten eer het geval opgehelderd is. Wees daar verzekerd van! Want tot zoo lang kleeft er een smet aan den naam van het East- Mercia-regiment. Je vergeet, dat voor mijn batterij hetzelfde geldt, Lang. Tot zoolang wij niet met zekerheid weten, dat het een van jouw officieren was, kan er net zoo goed verondersteld worden, dat het er een van mij is. Ik zweer, dat ik vanaf hedenavond het spel aan de De voorzitter zegt dat, nu de op haaldienst van den destructor te Son in werking getreden is, de land bouwers verplicht moeten worden de op te halen cadavers tot aan den verharden weg te brengen. Daarom moet een bepaling aan de verordening worden toegevoegd. Op het oogenblik staat het volgens spr. nog niet vast of de gemeente enkel cadaverhuiejes zal laten bou wen, dan wel of zij een wagentje zal aanschaffen waarin de cadavers kunnen worden opgesloten, zoolang zij nog niet zijn opgehaald. De heer Lankhuizen vindt dat de methode, die op het oogenblik wordt toegepast, slecht is. Bij een landbouwer bleef een cadaver enkele dagen liggen voor het werd op gehaald. Bovendien verspreidt de ophaalwagen een minder aange name geur, wat spr. in hoofdzaak wijdt aan het feit dat cadavers en vleeschafval door elkaar worden gesmeten. Het voorstel wordt aangenomen. 8. Ontwerp—verordening als be doeld bij artikel 16, derde lid, van het Motor- en Rijwielreglement, voor deze gemeente. De voorzitter zegt dat bedoeld is voor deze gemeente gebruik te maken batterij verbieden zal. Wij hebben heel wat rijke jongelui er onder en voor de minder-gegoede kan dit een te groote verleiding zijn. Kolonel Lang was van meening, dat een bevelvoerend officier op een der gelijk iets moest bedacht zijn: maar hij zei niets. In plaats daarvan trad hij weer aan de tafel, waar de opgewon den officieren in groepjes de zaak nog bespraken. Heeren, een zeer onverkwikkelijk en betreurenswaardig iets is hier van avond voorgevallen! Ik wil er nu slechts een enkel woord van zeggen, tot er later op teruggekomen kan wor den, als de zaak grondig onderzocht is. Tot zoo lang zal 't beter zijn voor het regiment en voor de batterij, dat er niet aan buitenstaanders van gesproken wordt. Ik moet den officieren orders geven, dat ze er, behalve aan hun eigen tafel, niet van zullen spreken en ik moet onzen gasten verzoeken, of ze eveneens zoo willen doen. Daar sta ik voor in, zei majoor Rawson. Daar het aan uw officiers tafel gebeurde, Lang, zijn wij dubbel verplicht te zwijgen! De adjudant van de East-Mercia's trad op den kolonel toe en vroeg met den kalmen nadruk, waarmee hij een maal gewoon was te spreken: Heeft u eenige orders, mijnheer? Neen. Ik zal later den arrestant in mijn eigen kwartier ondervragen. Houd die andere kaart ook ter zijde en laat ze mij brengen. Die zal ik ook noodig hebben. Er werd van weerskanten geen moei te gedaan, om het gastmaal langer te laten duren. De gasten vertrokken, de een na den ander. Kolonel Lang stond nog kalm en ernstig te praten met den majoor der van de mogelijkheid, om af te wijken van de bepaling dat stilstaande voertuigen moeten verlicht zijn. Deze bepaling heeft hier nooit be staan en de practijk der tegenwoor dige regeling heeft nooit moeilijk heden opgeleverd. Het voorstel wordt aangenomen. De heer Simonis vraagt in dit verband of het niet mogelijk is het verkeer op het gevaarlijke kruispunt in den Rijksweg automatisch te regelen. De voorzitter zegt dat dit zonder medewerking van het Rijk niet mo gelijk zal zijn. Bovendien zou de gemeente zich daarvoor op het oogenblik geen hooge uitgaven kun nen getroosten. 9. Ontwerp—besluit tot onder handsche verhuring van 2 woningen. De voorzitter zegt dat dit betreft de woningen der veldwachters, die voortaan huur moeten betalen. Voorgesteld wordt de huur te be palen op f 150 per jaar. De raad gaat daarmede accoord. 10. Ontwerp—besluit tot wijziging der gemeente—begrooting, dienst 1934. De overschrijvingen worden goed gekeurd. 11. Benoeming van leden der Vleeschkeuringscommissie. Op voorstel van B. en W. wordt de commissie in haar geheel her benoemd. 12. Aanbieding lekening en be grooting der Gemeente, der bedrijven en van het Burgerlijk Armbestuur. Rekening en begrooting worden in handen gesteld van een commissie bestaande uit de heeren de Jong, Elemans en de Bont. 13. Uitloting van schuldbrieven. Uitgeloot worden Van de leening van f 20.000 no. 25 groot f 500. Van de leening van f 4000 no. 18 groot f 125. Van de leening van f 6000 no. 11 groot f 150. Van de leening van f 8280 no 1 groot f 300. Van de leening van f 15.000 no. 14 en 17 f 500. Rondvraag. artillerie. Ze waren beiden natuurlijk van één onderwerp vervuld, maar toch spraken ze er maar weinig van; daar voor was er nog niet genoeg van be kend en stond er te veel op het spel: een van de officcieren werd immers bedreigd met de ongenade van zijn regiment of batterij, en wat beduidde dit anders dan zijn ondergang. De East-Mercia's zeiven begaven zich voor het grootste deel door de ruime corridors naar hun slaapkamers op de verdieping daar boven. Het ge val had hen zoodanig getroffen, dat ze er stil en teruggetrokken van waren geworden. Zou die arme Boffie zijn ontslag krijgen? fluisterde een tweede luitenant tot een ander onder het gaan. „Boffie" wa s de bijnaam van den populairen man op arrest. Het zal zeker een geval voor den krijgsraad worden, waarop ontslag volgt. Arme kerel! Ik begrijp er niets van. 't Is iets, dat je nu in het geheel niet van hem gedacht zoudt hebben, meende de ander vol sympathie. Hoe ter wereld kan hij er bij gekomen zijn? Ik kan het onmogelijk gelooven. Er moet de een of andere vergissing in het spel zijn. De kaarten kregen misschien dat krasje onder het geven, zonder dat hij 't wist: of ze zaten zoo in het pak. Boffie! Hoe kan hij het gedaan hebben: dat zou ik wel eens willen we ten! Boffie is immers zoo eerlijk als goud! Die ezel van een Marvin ook! Als hij er niet bij geweest was, zou niemand aan zoo iets gedacht hebben... En dat moest Boffie nu juist zijn! Je kon net zoo goed zeggen, dat de „baas" het zelf had gedaan. Boffie doet niet aan hoog spelen of wedden. Hij heeft De heer Simonis leest een passage uit een bericht in het Dagblad van Noord Brabant, waarin gezegd wordt dat het gemeentebestuur den heer Blanke bij zijn jubileum zou hebben toegezegd, dat hij in 1936 als adviseur aan het G.E.B. zou worden verbonden. Spr. vraagt of dit bericht juist is zoo ja, of er voor deze betrekking een salaris is vastgesteld, zoo neen, of B. en W. bereid zijn maatregelen te nemen om dergelijk geschrijf legen te gaan. De voorzitter antwoordt dat hem niets bekend is van een dergelijke verklaring. De heer v. Seters vraagt wanneer de verlaging der waterleidingtarieven zal worden doorgevoerd, De voorzitter zegt dat het de be doeling is de verlaging 1 Jan. a.s. te doen ingaan. Hoe groot de ver laging zal zijn is nog niet te zeggen, daar de minister heeft bepaald dat alle perceelen opnieuw zullen moeten worden geschat, omdat de huidige taxeering naar de belastbare huur waarde groote onbillijkheden schept. Deze taxeering heeft immers op zeer ver uiteenloopende tijdstippen plaats gehad. De heer Netten vraagt nog inlich tingen omtrent een circulaire inzake verplichte ziekteverzekering, waar voor de voorzitter hem naar de secretarie verwijst. De vergadering wordt daarna gesloten. H.K.H. Prinses Juliana bruidsmeisje? Volgens een bericht in de Sunday Dispatch" zou Prinses Juliana worden uitgenoodigd om een der bruidsmeisjes te zijn bij het aanstaande huwelijk tusschen prins George van Engeland en prinses Marina, dat op 29 Nov. a.s. te Londen zal worden voltrokken De clearing met Duilschland. Naar aanleiding der beroering, die in handelskringen gewekt is door de toepassing der clearingsovereenkomst met Duitschland, heeft min. Steen niet zooveel geld noodig, als sommigen van ons. Dat kan je nooit zeggen. De ander bleef staan met de hand op de balustrade van de open veranda en staarde somber over de stille binnen plaats, waar de schildwaccht vóór het hek op en neer stapte. Er zijn er, die soms in moeilijkheden raken, zon der dat iemand anders er iets van weet. Maar ik zal je eens wat vertellen: morgen-ochtend ga ik allereerst Boffie opzoeken en zien, of er ook iets voor hem gedaan kan worden. En als hij nog op arrest zit, dan zal ik hem een regeltje schrijven en hem zeggen, dat we allen verlangend zijn, om te weten wat we voor hem doen kunnen. Juist, doe dat. De kolonel ging naar zijn eigen ka mer met een ernstig bezorgd gelaat, 't Was een verschrikkelijk iets voor hem; hij was een streng dienstdoener, of schoon hij toch bemind en geëerbiedigd werd in zijn regiment. Hij keek eens naar een portret, dat op een zijtafeltje stond, voorstellend zijn vrouw met de kinderen al wat hij op de wereld bezat. Zijn gezins leven beduidde niet veel. Kon ik maar met pensioen gaan! dacht hij, met smachtend verlangen naar het drietal kijkend. Zulke dingen doen je het land krijgen aan den dienst! Binnen enkele uren moet ik beslissen over den ondergang van een jongen man. Ik ben geen lafaard, maar dit vind ik erger dan midden in het vuur te staan! Hij riep zijn oppasser en zond dien met een boodschap naar een van de officieren, dien hij wenschte te spreken. Toen trad hij aan het venster en keek uit over het door de maan verlichte landschap. (Wordt vervolgd). van het Zniden, Waliljksrhf en Lanptraatsebe Conraiil, f-WATSCHAPPy VAM VERZEKERING OP MET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1