Centraal Tandheelkundig Instituut BUITENLAND. 60 Heuvelstraat Geheel Gebit vanaf f 40 Plaatje van een tand f 4.- ledere tand meer f 2.- Porselein of Zilvervulling f3,- Goud vulling vanaf f 9.- Goudkroon vanaf f 15.- Pijnloos trekken van tand of kies f 1.50 Stoffeerder ii BINNENLAND. secretaris der stad Eindhoven, geraak te Constantijn van Rencsse, gelijk dat met vele schilders en ook inet zijn leermeester Rembrandt het geval is geweest, langzamerhand in minder gunstige geldelijke omstandigheden, waarvan de reden tot nu toe onbekend is. Konden hij en zijne vrouw Chris tina Drabbc in hun testament van 2G Mei 1671 drie maanden na den dood zijns vaders o.a. nog de bepaling maken, dat de langstlevende van hun beiden aan ieder hunner na te laten kinderen, 25 jaren oud zijnde of hu wende, de som van 500 of 200 gulden zou uitkeeren, in het tijdvak van 1671 tot 1680 geraakte hun huishouden zoo in de war, dafc er niet alleen af en toe een stuk land of een huis moest ver kocht worden, maar dat den Oden De cember 1680 toen beiden overleden waren, hij den 12den en zij den 16den September hun boedel insolvent werd verklaard, of, gelijk dat in dien tijd heette, dat over hun gerepudieer- den boedel een curateur moest gesteld worden. Deze door den Raad van Bra bant benoemde curator was hun zoon Mr. Lodewijk van Rcnesse, sinds 1675 advocaat te 's-Gravenhage, aan wien o.m. de macht werd gegeven, om, zoo noodig, alles te verkoopen. De voornaamste schuldeischers wa ren iHendrick van Zuijlen, burgemees ter van Hulst, de erfgenamen van Ja cob de Vriese, Hendrick Verhagen predikant te Eindhoven, en Nicolaes van den Kerckhoven, koopman te Delft en neef van des schilders vader. In zulke benarde omstandigheden overleed onze kunstenaar te Eindho ven en bereikte ternauwernood den leeftijd van 54 jaren, eenige kinderen nalatende, van welke de bovengenoem de Mr. Lodewijk het geslacht in Den Haag heeft voortgeplant. Een dei- laatste rechtstreeksche nakomelingen was Louise Conslantia van Renesse, geboren te Eersel den 8 Juni 1796 en overleden te Nuenen den 15 Novem ber 1853, weduwe zijnde van wijlen Mr. Albertus Godefridus Gerhardus Roijaards, rechter in de rechtbank te Arnhem. De laatste afstammelinge was Johanna Hendrika Arnolda van Renesse, den 25 Maart 1890 in den lioogen ouderdom van 89 jaren te Nuenen overleden. Ten slotte nog een mededeeling over des schilders familiewapen. Blijkens een cachet-afdruk voerde hij het be kende wapen der vermaarde Zeeuw- sche van Renesse'seen aanzienden blauw getongden gouden leeuw op een met gouden blokjes bezaaid veld van keel (rood); het schild is gedekt door een gekroonden aanzienden helm; het helmteeken is kop en hals van 'n rund, aanziende gesteld. Het gewone helmteeken der Renesse's bestaat uit kop en hals van een bok. Wijlen de heer J. E. van Renesse, vroeger districtsschoolopziener te Arn hem en boezemvriend van onzen be kenden dichter Jan Pietcr Heije, voer de hetzelfde wapen, doch de leeuw niet aanziende, en tot helmteeken een antieke vlucht; het cachet van diens grootvader bezaait het veld met zes puntige sterren, in plaats van met blokjes. Aanteekeningen 1). De commissie van overzetters of vertalers van het Nieuwe Testament en de Apocriefen en voor de herziening (re- versie) dier vertaling in 1634 en 1635, daartoe door de Staten-Gcneraal be noemd, bestond o.a. uit de heeren An- tonius Walaeus, Festus Hommius en Lu- dovicus van Renesse, die de handelingen of notulen van hun zwaren arbeid heb ben vastgelegd in acht hoekdeelen, welke na de herziening in handen en het eigen dom bleven van JDsLudovicus van Re nesse. Deze laatstgenoemde beschouwde het bezit daarvan, volgens onderscheiden verklaringen, als een kostbaar kleinood, en pas in 1675, den 10 October, heeft zijn kleinzoon, Mr. Lodewijk van Renesse, (zoon des schilders) die acht kostbare deelen, op verzoek van den Raadpensio naris Fagel, ten geschenke gegeven aan de Staten van Holland en Westfriesland, bestemd voor hun charter-camer. Ter waardeering van dat cadeau werd Mr. Lodewijk beloond met een klerkplaats in de griffie dier Staten op een jaarlijksch tractement van 1000 gulden, en zijn va der, de schilder, begiftigd met 100 gou den ducatons 550 gulden). 2). Reeds den 22 Februari 1632 was hij door den Frieschen Stadhouder Ernst Cazimir aangezocht, om een predikants plaats in Friesland of Groningen te ko men vervullen, waaraan (echter om ver schillende redenen geen gevolg werd ge geven. Op dringend aanzoek van Prins Frederik Hendrick werd hij in 1638 pre dikant te Breda. 3). Die omliggende plaatsen waren: Woensel, Gestel, Strijp en Stratum. 4). De beroemde Fransche schrijver en dichter Victor Hugo noemt hem er gens, ik meen in „De klokkenluider van de Notre-Dame", den Shakespeare der schilders. 5). Diens zoon, Mr. A. G. G. Roijaards, advocaat en procureur te Den Haag, bezit nog eenige mooie schilderstukken van hem (1934). Duitschland's binnenlandsche toestand. Men meldt uit Berlijn aan »de Telegraaf» Volgens een heden uitgevaardigd decreet moeten de voorraden koffie, thee, cacao en peulvruchten worden vastgesteld, die bij de grossiers, coöperaties, warenhuizen en winkel- vereenigingen in Duitschland opge slagen liggen. Langs dezen weg wil men te weten komen, over welke vooTraoen nei uuitscne rijk me betrekking tot genoemde artikelen beschikt. Vóór 8 October wenschen de betrokken autoriteiten de opgaven te ontvangen. Hoe moeilijk de economische situatie van Duitschland thans is, blijkt ook uit den inhoud van een rapport, dat de vereeniging van Kamers van Koophandel in West- falen aan de rijksregeering heeft doen toekomen. In geen enkel land aldus wordt in dit rapport o.m. gezegd waar mee de Duitsche industrie de con currentie moet aanbinden, zijn de levensmiddelenprijzen zóó hoog als in Duitschland. Vooral op het gebied der vetver- zorging is de toestand ongunstig. In het Rijnsch—Westfaalsche industrie gebied verdient 80 a 90 pet. der bevolking nauwelijks meer dan het bestaansminimum, zoodat zij als koopers van dure vetten niet in aanmerking komen. Dientengevolge ontstaat een ware jacht op 't kleine beetje goedkoope consumptiemarga rine, dat op hetzelfde oogenblik waarop het de winkels bereikt, ook weer is uitverkocht. Vrouwen en kinderen loopen de winkels af, in de hoop ergens een half pondje van deze zeldzame margarine te be machtigen. Zoodoende neemt men verschijn selen waar, die de herinnering wak ker roepen aan den inflatietijd, doordat namelijk de huisvrouwen margarine hamsteren en daardoor de ellende vergrooten, of wel zelf naar bekend recept margarine koken. De regeering mag niet langer in het onzekere verkeeren, aldus het rapport, tot welk een critiek op het nationaal—socialistisch staatsbeleid deze toestanden, die voor de armere lagen der bevolking ondragelijk zijn, aanleiding geven en tot welk een graad de ontevredenheid, ja zelfs de verbittering stijgt. Geen nieuwe spelling in België Zooals destijds bericht, heeft de Belgische minister van Openbaar Onderwijs een Vlaamsche spellings commissie ingesteld. Deze commissie heeft een verga dering gehouden en na den toestand zooals die is ontstaan na de invoering van het spellingscompromis.Marchant in het onderwijs in Nederland te hebben onderzocht besloten, dat zij geen aanleiding ziet om thans aan de spelling van de Nederlandsche taal in België iets te veranderen. Samuel Insull slaat terecht. Te Chicago is het monsterproces begonnen tegen Samuel Insull. Kort na den aanvang der zitting kreeg hij het woord voor een korte verklaring, waarin hij zich tegen de aanklacht, 143 millioen dollar te hebben ver- duisterd, verdedigde. De aanklacht vermeldt, dat Insull 143 mill, dollar aan aandeelen heeft laten verkoopen en de koopers er in iet loopen door zes tot acht procent dividend te beloven, ofschoon at zijn maatschappijen reeds met verlies werkten. Nieuwe luchtbewapeningsplannen. Het Amerikaansche departement van oorlog heeft nieuwe plannen aan gekondigd inzake de reorganisatie van de Amerikaansche luchtmacht Wanneer de thans in aanbouw zijnde nieuwe vliegtuigen gereed zijn, zal de luchtmacht beschikken over ongeveer negenhonderd gevechts vliegtuigen. Het Japansche ministerie van oor- og heeft 16.000 exemplaren van een vlugschrift verspreid, waarin een reorganisatie van de luchtvloot wordt verlangd, alsmede een sterkleger.dat aangepast is aan den toestand in het Verre Oosten. Japan moet zijn militaire macht, in het bijzonder in de lucht, versterken. Meer dan 6000 vliegtuigen kunnen een aanval op Japan doen, terwijl Japan slechts 1000 vliegtuigen bezit. Een strijdmacht van 3000 vlieg tuigen is noodzakelijk om te verhoeden dat Japan in de lucht door een aantal vreemde mogendheden wordt ver slagen. Complot tegen Miklas. Een complot is onthuld, dat beoogde dr. Miklas, den president van Oosten rijk te ontvoeren. Parlement ontbonden. Het Estlandsche parlement is ont bonden. De regeering zou voorloopig geen nieuwe verkiezingen uitschrijven, maar zonder parlement regeeren. Frankrijk geeft 10 milliard voor openbare werken. In tegenwoordigheid van den pre. mier Doumergue en van tal van andere vooraanstaande persoonlijkheden is het program der groote publieke werken officieel ingewijd. In totaal omvat dit program uitgaven ten beloope van 10 milliard francs, die in hoofdzaak als volgt verdeeld zullen worden; 2725 millioen francs worden ten behoeve van de groote spoorweg, netten uitgegeven. 3500 millioen francs voor stadsver, betering in het gebied van Parijs, w o. watervoorziening, algemeene opvoering der hygiëne, opruiming van krot TILBURG Radio-rede van Doumergue. Doumergue heeft gisteren in een radio.rede zijn hervormingsplannen nader uiteengezet en het land opge roepen zich ten strijde te gorden tegen het roode front. Met garantie. Pijnloos trekken inbegrepen. (22 karaats goud) Spreekurenalle werkdagen van 9 12 en 14 Avond-spreekurenDinsdag, Woensdag, Donderdag van 7—9 MOND ONDERZOEK KOSTELOOS. woningen, verbetering van de toegangs wegen naar Parijs en van de Parijsche bruggen, en uitbreiding van de stede lijke verkeersnetten. 3300 millioen francs ten behoeve van departementale en gemeentelijke werken, waarvoor de staat subsidie verleent. Honderd kinde en en drie onder. wijzers ontvoerd. Mandsjoerijsche bandieten hebben een dorp overvallen. Nadat zij de huizen der bewoners hadden geplun derd en deels in brand gestoken, drongen zij de dorpsschool binnen en ontvoerden drie onderwijzers en 100 schoolkinderen. Proces teqen Hauptmann beqint 11 dezer. De eerste zitting van het proces tegen Bruno Richard Hauptmann is door de autoriteiten van Bronx op 11 October a.s. vastgesteld Hij zal voor- oopig slechts wegens afpersing worden vervolgd. Het plan van den staat ^ew Jersey, hem wegens ontvoering en moord te laten vervolgen, onder, gaat hierdoor echter geen wijziging. Zal Japan de Vlootverdragen opzeggen De Japansche admiraal Jamamoto, die te Londen namens zijn regeering de voorbereidende vlootbesprekingen zal voeren, heeft verklaard, dat het doel van zijn reis naar Londen is het opzeggen der vlootverdragen van Washington en Londen, en het in dienen van een nieuw plan voor den wereldvrede. Het Roemeensche kabinet. Titulesca is er in geslaagd een nieuw loemeensch kabinet te formeeren, dat ongeveer gelijk is aan het oude. De iwesties schenen allen te gaan over iet al of niet aanblijven van Titulesca, als minister van buitenlandsche zaken. Titulesca is opnieuw in deze functie benoemd. De toestand in Spanje. Na lang aarzelen is Lerroux er in geslaagd een nieuwe ministerlijst samen te stellen, en heeft Zamora deze formatie goedgekeurd. In de nieuwe regeering hebben dus zitting: zeven radicalen, drie leden der katholieke volksactie, twee agra. riërs, één lid der liberaal.democrati sche partij en één wilde. Opvallend is, dat de leider der katholieke volks- actie zelf, Gil Robie9 in het kabine geen zitting heeft genomen. Het kabinet is anti-marxistisch en de socialisten hebben dan ook aanstonds na het publiceeren van de minister, lijst de algemeene staking afgekondigd. De toestand is zeer gespannen. De centrale regeering heeft aan de gouverneurs in de provincies opdracht gegeven alles te doen, wat noodig is voor het handhaven van de orde. Te Barcelona zijn tal van commu nistische en socialistischedemonstraties gehouden. Politieke spanning in Griekenland. De pogingen der Grieksche regee ring, om met de oppositie tot over eenstemming te komen, zijn tot nog toe vruchteloos gebleven. De regeering dreigt nu met kamer- ontbinding. Oostenrijks onhafhankelijkheid. Duitschland zou genegen zijn, een pact met Italië te sluiten, waarin 10 jaar lang door het .Reich* Oosten rijks onafhankelijkheid wordt erkend. De dood van Prince. De publicatie van het rapport— Guillaume over den dood van raads heer Prince dreigt tot nieuwe ont hullingen te zullen leiden. Belasting op goederen in de doode hand. De Eerste Kamer heeft gistermid. dag het wetsontwerp tot heffing van een belasting van goederen in de doode hand met 30 tegen 18 stem men aangenomen. Verslag van het Rijkslandbouwproef station Maastricht. Aan het verslag van het Rijksland bouwproefstation te Maastricht ontlee. nen wij het volgende: Zooals in den loop van het vorig verslagjaar reeds te voorzien was, heeft de algemeene crisis en in het bijzonder de crisis welke in den landbouw heerscht, haar stempel gedrukt op den gang van zaken van dit proefstation. Begrijpelijk is het, dat, waar de verdiensten van de land- en tuinbou wers in hooge mate gereduceerd zijn, ja zelfs in velq gevallen nihil kunnen worden genoemd, er van hunne zijde de meesi mogelijke bezuiniging wordt betracht. Het gebruik van kunstmest wordt tot een minimum beperkt en de contióle der meststoffen wordt in een groot aantal gevallen, jammer ge- noeg, geheel achterwege gelaten. Daalde in het vorige verslagjaar het aantal ingezonden monsters met 7640, in de perido 1 Juni 1931 1 Juni 1932 vond een daling plaats van 1526 monsters. ÜDtvangen werden in dit verslag jaar 11523 monsters, waarin 22226 bepalingen werden verricht. De gecontroleerde hoeveelheid mest. stof vertoont een stijging en wel van 1167 milliard k.g. in het verslagjaar tot 1210 milliard k.g. in dit jaar. Koninklijke gift aan het Crisis-Comité Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft aan het Nationaal Crisis Comité, afgescheiden van de maande, lijksche bijdrage, welke het Comité van H.K H. mag ontvangen, een gift ineens van f 90.000 doen toekomen. Te zamen het bedrag van f 10.000, dat een confectiehandel te Amsterdam heeft geschonken, en andere giften, is de kas van bet Comité dus na de radio-uitzending op Dinsdagavond reeds met meer dan een ton aange vuld. N.C.R.V. Jubileumfonds 193k. Voor onze protestanten lezers die iet nog niet weten, maar dat zullen er wel niet veel meer zijn, willen we nog even in 't kort uiteenzetten waar het om gaat. De N.C.R.V. herdenkt dit jaar ïaar tweede lustrum. In voorgaande aren kwam bij de leden de gedachte op om door een inzameling een som gelds bijeen te brengen ten einde een hoognoodige, nieuwe studio te cunnen bouwen. Deze inzameling valt thans samen met "het tienjarig lestaan en bedoelt een dankoffer te zijn van heel ons Christenvolk, voor genoten zegen. Allerwege in den lande is men lezig de zaak voor te bereiden. De uitvoering van het plan geschiedt onder leiding van de Provinciale Commissies, die daartoe een tijdelijk 3ureau hebben ingericht te Utrecht. Muntstraat 6, Telefoon 14806, Giro nummer 65. De dagelijksche leiding jerust bij een Uitvoerende Commis sie, uit haar midden benoemd. Teeds nu meent men, gezien de voorleekenen en de medewerking- Niettegenstaande Crisis Rijke Ver. wachtingen te mogen koesteren. Het verkeersfonds. De Eerste Kamer heeft heden het wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds, waarmee zooals men weet gepaard gaat een verhooging van de belasting op motorrijtuigen, z. h. s. aangenomen. Dit blad geeft U de UITVOERIGSTE BERICHTEN uit Uwe plaats en omgeving. DRUNEN. Zaterdag j.l. werd op j vergadering van „Zang en Vriend schap'' gevestigd in het café v. d. Geld" de heer P. Elshout met nagenoeg alge meene stemmen tot voorzitter gekozen Daarna had een repetitie plaats on der leiding van den nieuwen directeur den heer v. Heijst uit Vlijmen. Het is van algemeene bekendheid wat deze op het gebied der zangkunst presteert en alle hoop is dan ook ge_ wekt dat „Zang en Vriendschap" thans krachtig zal stijgen op de muzi kale ladder. Zondag hield het bestuur een vergadering, waarin de onderlinge functies werden verdeeld en andere dringende aangelegenheden werden af gehandeld. Besloten werd het ledental uit te breiden met eenige jonge krachten waartoe aanvragen te richten tot een der bestuursleden. De wel gefundeerde opzet, de geest die èn bestuur èn leden bezielt, niet het minst ook de deskundige leiding van directeur van Heijst, doen een mooie toekomst voor „Zang en Vriendschap" waarborgen. Gedurende de maand September werd op het postkantoor alhier voor de Rijkspostspaarbank ingelegd: 8356.68 en terugbetaald: ƒ4854.16. Voor den vleeschkeuringsdiensf' werden in de maand September ter secretarie alhier aangegeven: 12 run deren en 31 varkens. Zondag 7 October wordt in de' R.K. Kerk wederom een collecte ge- houden voor het Crisis-Comité in alle H. Missen. Woensdagavond werd in de zaal der Meisjes-Congregatie een vergade ring gehouden over de aanhangige kwestie der 5 procents-actie der brood prijzen. Nadat de voorzitter met een korte inleiding de vergadering had geopend, werd het woord gegeven aan den heer Hoogers uit 's-Bosch. Spreker deelde de vergadering mede, dat de bakkers alhier op het voorstel van het bestuur om 5% reductie te geven op de brood prijzen aan de leden van de R.K.W.V. een antwoord hadden gegeven, waaruit men slechts kon opmaken, dat zij de zaak op de lange baan willen schuiven, en bovendien een tweede schrijven van het bestuur onbeantwoord hadden ge laten. De heer Hoogers deelde verder mede, dat een bakker uit Nieuwkuik het tarwebrood, dat in Drunen voor 13 cent wordt verkocht, wil leveren voor 12 cent met nog 5% korting bovendien. Hij deed het voorstel dat ieder lid zijn eigen bakker zou afvragen of hij de gevraagde korting wil geven, zoo ja, dan onmiddellijk daarvan kennis geven aan het bestuur, zoo neen, dan kan men bij het bestuur een kaart aanvragen als bewijs van lidmaatschap, waarmede men brood kan betrekken van den bak ker bovengenoemd. De vergadering ging hiermede ac- coord. Verder deelde spreker mede, dat door het hoofdbestuur een verzoek schrift aan de regeering zou worden gezonden, om met de richtlijnen daarin aangegeven, het mogelijke te doen voor werkbehoud niet alleen, maar ook vóór werkverruiming gezien de groote werk loosheid die er heerscht en die elk jaar met duizenden toeneemt door den snel len aanwas der bevolking in ons land. De verschillende punten van dit re quest werden door spreker breedvoerig en bevattelijk voor iedereen, uiteen ge zet. Nadat nog eenige gestelde vragen waren beantwoord, werd de vergade ring gesloten. Bij het agentschap der arbeids bemiddeling stonden op den laatsten Zaterdag van Sept. nog ingeschreven: 33 georganiseerde werkloozen, 11 als geheel en 22 als gedeeltelijk werkloos. Bij de aanbesteding van een nieuwe runds- en varkensslagerij met winkel voor den heer J. v." d. Sanden alhier, werd ingeschreven als volgt: G. Merks, alhier 1294 M. Schapendonk, alhier 1126 H. Verhoeven, alhier 1035 L. van Oers, alhier 1030 Gegund aan den laagsten inschrijver. NIEUWKUIK. In het klooster der Eerw. Paters Cisterciënsers op Onsen- oort alhier werden Donderdagmorgen drie Paters, n.l. Pater Jozef, Pater Par- citius en Pater Benedictus eeuwig ge profest. Door broeder Angelicus werd zijn drie-jarige gelofte gedaan. De plechtigheden van een en ander werden verricht door den Eerw. Pater Prior. Behalve de familieleden waren vele autoriteiten bij de plechtigheden aan wezig en was de gansche Kloosterkapel gevuld met geloovigen. Ter bevordering van den alge- meenen volkszang in de kerk is alhier onder leiding van den heer M. Horn- man een knapenkoor opgericht. Naar we vernemen ligt het in de be doeling nog voor Kerstmis met de jon gens in de kerk de gewijde gezangen uit te voeren. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente te dezer plaatse hoopt a.s. Zon dag des morgens half tien en des nam. half 3 op te treden Ds. J. Cuperus. J Gedurende de maand September 1934 werd ten hulppostkantore alhier voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 7957.25 en terugbetaald 8651.25. Het aantal inlagen bedroeg 71, dat der terugbetalingen 37. Ingevolge de Vleeschkeurings- Si";'; ZTTTTTZTTTTTZ <x~l iuui«.itciigc 3TTHJC van

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6