Het laatste wonder! Fa. ANTON HOLTGREFE DERDE BLAD. BRIEF UIT WASPIK. PROVINCIAAL NIEUWS. j^0< 80. Zaterdag 6 Oct. '34. 57e Jrg. Waspik, 4 October 1934 Geachte Lezer Zondagmorgen j 1. bleek brand te zijn uitgebroken in een buitenstaande stroomijt van den landbouwer de Z. Ongeveer 15000 K. Gr. stroo ging bierdoor verloren terwijl het slechts aan de kalme „afgewmde" weersge iieldheid was te danken, dal niet de omwonenden mede zijn geteisterd. De oorzaak van deze kleine, maar jeyrnttt1»!jand. i9 tot heden onbe kend, "doet tr voor ons ook niet toe. Wij willen slechts op enkele dingen wijzen die het brandgevaar in onze gemeente onnoodig verhoogen. Op de eerste plaats zien wij bij zeer veel boerderijen hooi- en strooschelven veel te dicht bij de gebouwen ge. plaatst Ook bij dezen brand was dat zoo, maar omdat dit stroo. hetwelk eer9t Zaterdag was gedorscht, weer 'g Maandags in de schuur zou worden geborgen, is het vermoedelijk niet zoo zwaar ingezien, en is meer op gemak gelet dan op brandgevaar. Wij kennen echter wel landbouwers waar zulk een gevaarlijke situatie vaak maanden achtereen zoo blijft, tot groot gevaar zoo wel voor zich zelf al9 voor de buren En zij, die na Zondag direct op hun eigen erf de zaak in orde maakten, zijn nog lang niet de domsten Men moet putten dempen, voor de kalveren verdrinken. Een tweede groot gevaar jg dat op de meeste boerenerven overal de kinderen vrij spel hebben. Wij mogen dit gevaar niet onder schatten, want de kinderen zijn te genwoordig vroeg .groot*, en het zou niet de eerste keer zijn, als we bengels van acht k tien jaar, meteen peukie sigaret en de noodige lucifers aantreden Slecht9 één achteloos weg gegooid peukie of één onvoorzichtig gebruikte lucifer is vaak voldoende voor een catastrophe. En een deide, misschien wel het grootste gevaar, zien wij in het ma- cbinale dorschen. We hebben eens ooit zoo n in werking zijnde dorsch machine wezen bezichtigen, en von. den toen dat er tamelijk nonchalant mee werd omgegaan. Om nog niet een9 te spreken over onbeveiligde drijfriemen, zag de eigenaar der ma chine er schijnbaar geen gevaar in, om zijn benzine- ot ruwolie motor niet builen, maar in een volle boe renschuur op te 9tellen Ook de boer zelve, leek op dit gebied, scheen niet in te zien aan welk gevaar hij was blootgesteld, maar toen wij bij de buren kwamen vertelden die ons het eerite „dat ze het ongepermiteerd vonden, dat 't niet moest maggen, en dat ze toch zoo bang waren dat er een vonkje af zou vliegen, dat noodlottig kon worden" enz. enz. We zien dus dat niet iedereen er zoo gerust op is, en als de politie of de veiligheidsinspectie of wie dan ook, eens een oogje in 't zeil hield, zou door velen worden geapprecieerd. Ook de verzekeringsmaatschappijen kunnen o.i hier een woordje in mee- ipreken. Hoewel we reeds aardig weer naar den „winkelweek".tijd gaan, hooren we nog steeds niets, over de plannen, welke de R.K. Winkeliersvereeniging voor dit seizoen zal hebben gemaakt. Wel hoorden we dezer dagen dat er een soort tegenactie zal komen Zelfs moeten deze laatste Heeren daar al over hebben vergaderd, 't Nut van een dergelijke tegenactie kunnen we nog steed9 maar niet inzien Voorde Katholieke deelnemers hieraan toch zeker niet. 't Strookt trouwens ook niet met de sociale strekkingen, waarover we j I, Zondag nog van den kansel hebben hooren spreken, en waar nog wel iets meer aan va9t is, dan precies alleen het materieele. Bovendien be reikt men niets met versnipperen. Blijkt om. al weer uit het aanvragen van verkoopverruiming, waar B. en W. zich uitsluitend richtten tot de R.K. Winkeliersvereeniging. We kunnen dus gerust zeggen dat laatstgenoemde in Waspik de toon aangeeft, en zul len het andere dan ook wel moeten beschouwen als een storm in een glas water. De R.K. Winkeliersvereeniging lijve echter actief. ADEPT. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. In den nacht van Zaterdag op Zon- dag te 3 uur eindigt de Zomertijd. Men vergete dus niet zijn klok voor het naar bed gaan één uur TERUG te zetten. Waalwijk, 5 October '34. Mr. P. H. Loeff. Wegens 't bereiken van den 70-ja- rigen leeftijd, zal mr. P. H. Loeff 1 No vember a.s. aftreden als president van 't Gerechtshof te 's-Hertogenbosch en daarmee een zeer eervolle loopbaan bij de rechterlijke macht beëindigen. Wij mogen de gelegenheid wel aan grijpen om er aan te herinneren hoe mr. Loeff, geboren Baardwijker, steeds voeling is blijven houden met onze streek, speciaal ook als lid der Prov. Staten en buitengewoon lid van Ge deputeerde Staten. Steeds was hij bereid eenieder die z'n hulp of voorlichting vroeg, met raad en daad bij te staan en vooral ook onze gemeente en talrijke ingeze tenen hebben aan zijn steun en in vloed zeer veel te danken op verschil lend terrein. Mogen hem nog vele jaren van wel verdiende rust gegeven zijn en moge hij daarvan vele zonnige dagen nog doorbrengen in onze gemeente, die hem dierbaar bleef, tusschen hen waar mee hij steeds zoo gaarne contact heeft gehouden. WIJZIGING IN DE GEMEENTE-BEGROOTING. Nieuwe belastingvoorstellen van B. en W. naar aanlei ding van het ingediende Wetsontwerp. 165/175/ 185 opc. op de Pers. Belas ting en 55 opc. op de Gem.- Fondsbelasting. Gelijk B. en W. bij de aanbieding der begrooting aan den raad mededeelden, is bij Koninklijke Boodschap van 18 September 1934, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden een ontwerp van wet, houdende voorzie ningen terzake van gemeentelijke kos ten van werkloosheidszorg. De bepalingen van dit wetsontwerp wijken op enkele punten belangrijk af van de richtlijnen, zooals die met be trekking tot deze aangelegenheid wer den gegeven in de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 28 Juli 1934, en met den inhoud van welke circulaire bij het opmaken der ontwerp-begrooting voor 1935 is rekening gehouden. In de memorie van toelichting bij de ontwerp-begrooting 1935 is door B. en W. medegedeeld, waaruit de inkomsten van het te stichten werkloosheidsfonds zouden bestaan, terwijl een uiteenzet ting is gegeven van de maatregelen, welke de Regeering in verband daar mede voornemens was te treffen met betrekking tot de bevoegdheid der ge meenten inzake de belastingheffing. Een en ander is thans nader uitge werkt en geregeld in het ingediende wetsontwerp waarvan hierboven spra ke is. Volgens dit ontwerp zullen de inkomsten van het te stichten werk- loosheidsfonds bestaan uit: a. het voordeelig saldo van het fonds van het laatst afgesloten dienst jaar; b. een uitkeering uit 's Rijks Schat kist tot een nader bij de vaststelling der Rijksbegrooting te bepalen bedrag; c. veertig ten honderd van de hoofdsom der grondbelasting; d. tachtig ten honderd van de hoofdsom der personeele belasting naar -den eersten, tweeden en derden grondslag; De hier genoemde grondslagen heb- ben betrekking resp. op huurwaarde, meubilair en dienstboden en vormen te samen nagenoeg 90 van de totale opbrengst in hoofdsom dezer belasting. e. vijf en twintig opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting; f. tien opcenten op de hoofdsom der vermogenbelasting. Met betrekking tot de belastinghef fing door de gemeenten is in het ont werp van wet o.m. bepaald dat zij a. met ingang van 1 Januari 1935 in plaats van de geheele hoofdsom der Personeele belasting slechts uitgekeerd krijgen: le. 20 procent van de hoofdsom dier belasting over den eersten, den tweeden en den derden grondslag; 2e. de geheele zuivere opbrengst van de hoofdsom dier belasting naar de overige grondslagen; b. met ingang van het belastingjaar 1935/1936 niet meer mogen heffen dan 55 opcenten op de hoofdsom der G.F.B.; c. met ingang van het belastingjaar 1935/1936 niet meer mogen heffen dan 40 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting. Verder is in het ontwerp bepaald, dat de gemeenten, voor zoover zij voor de heffing van de G.F.B. zijn gerang schikt in de 2e of 3e klasse, voor iede- ren inwoner, die in de gemeentefonds- belasting is aangeslagen voor het be lastingjaar, dat in het begrootingsjaar aanvangt, een uitkeering ontvangen van resp. 0.50 en 1.—. anneer we de thans voorgestelde maatregelen vergelijken met die welke de Regeering aanvankelijk voornemens was te treffen, dan zien we, dat onze gemeente alsnog zal moeten missen: a_ met ingang van het dienstjaar 1935 80 procent van de hoofdsom der Personeele belasting naar den len, den 2en en den 3en grondslag. De op brengst in hoofdsom dezer belasting naar genoemde 3 grondslagen is te stellen op rond 27000,—. 80 hier van vraagt rond 21600.—. b: met ingang van het belastingjaar 1935/1936 de opbrengst van 20 opcen ten op de hoofdsom der G.F.B. Bij het samenstellen der begrooting is aange nomen, dat deze belasting in hoofdsom zal opbrengen 75000.—. 20 opcenten vertegenwoordigen dus 20 x 750, is 15000.Waar volgens de be staande voorschriften van deze opcen- tenheffing slechts 2/3 gedeelte ten goede komt aan het dienstjaar, waarin het belastingjaar aanvangt, komt ook slechts 2/3 gedeelte van deze mindere opbrengst ten laste en te drukken op de begrooting 1935. Dit is dus 10.000, samen 31.600. Hiertegenover staat dat de gemeente een uitkeering zal krijgen van ƒ1.— per aangeslagene in de G.F.B., zoo de gemeente voor de heffing van deze be lasting is ingedeeld in de 3e klasse. In de memorie van toelichtng is bij volg- 85 moeten worden gebracht op resp. 165, 175 en 185. Tegenover de verhoo ging van het aantal dezer opcenten staat, dat het aantal opcenten op de G.F.B. met 20 is verlaagd en dat het Rijk dan ook niet zal overgaan tot het heffen van 75 opcenten op de Perso neele belasting, zooals aanvankelijk werd aangenomen. Op grond van bovenstaande uiteen zetting wenschen B. en W. daarom als nog de volgende wijzigingen in de ont werp-begrooting aan te brengen: Inkomsten, Gewone Dienst. Nieuw in te stellen post nr. 321. Uitkeering per aangeslagene in de Gemeentefondsbelasting uit het in te stellen „Werkloosheidssubsidiefonds" 1966.66 meer. Hoofdsom der Personeele belasting: a. betreffende het op het dienstjaar betrekking hebbende belastingjaar 21600,minder. 165/175/185 opcenten op de hoofd som der personeele belasting: a. betreffende het op het dienstjaar betrekking hebbende belastingjaar 30.000.meer. 55 opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting: a. betreffende het in het dienstjaar aanvangende belastingjaar 10.000. minder. Totaal 31966,66 meer; 31600 minder. Uitgaven, Gewone Dienst. Onvoorziene uitgaven ƒ366.66 meer. DE TRAM VERDWIJNT. Naar wij vernemen is thans defini tief vastgesteld dat de personentram op het traject 's-BoschWaalwijk Tilburg met ingang van 7 October bui ten dienst zal worden gesteld. Op dit traject wordt dan het perso nenvervoer voortaan uitsluitend door de autobussen der H. B. verzorgd, die in uurdienst zullen loopen. De goederentramj zal blijven loopen. Een nieuw FIGUURZAAGJE, dat achteruit, vooruit, links en rechts zaagt, zonder de zaagbeugel mee te draaien. Gratis proefzaagies. Nieuwe, uitgebreide sorteering FlGUtJRZAAGGEREtDSCHAPPEN ZIET ONZE ETALAGE. 200 VERSCHILLENDE PRACHT-FIGUURZA AGVOORBEELDEN Theekasten, Kindermeubelen, Wiegen, Kinder—h Vele nieuwe Modellen. DE MOOISTE EN OEGELIJKSTE HUISVLIJT. Begint nu reeds aan het speelgoed voor St. Nicolaas.|! ZEI F VERVAARDIGD SCHEPT GROOTERE VREUGDE I v/h. Bierlaagh-van der Heijden „DE IJZERHANDEL" WAALWIJK Markt Hoek Raadhuisplein. TEL. 72 nrs. 8 en 365 uitgaan van een aantal aangeslagenen in de G.F.B. van 2950. Naar analogie van de bestaande voor schriften en in overeenstemming met hetgeen omtrent 'n soortgelijke uitkee ring wordt medegedeeld op bladzijde 3 de memorie van toelichting tot de begrooting, komt hiervan ten bate van het dienstjaar 1935 2/3 gedeelte of 1966.66, zoodat de U reeds aangebo den begrooting door de thans voorge stelde maatregelen per saldo ongun stig wordt beinvloed tot een bedrag van rond 29500. Hiertegenover zal de rijksbijdrage aan de gemeente in de kosten der steunregeling geen wijziging onder gaan. Immers de schaal, aan de hand waarvan deze bijdrage volgens het in gediende wetsvoorstel zal worden be rekend, is dezelfde als die, welke ge voegd was bij de hierboven reeds meer malen aangehaalde circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarmede bij het opmaken der be grooting is rekening gehouden. Het hierboven becijferde tekort van 29500,zal dus gedekt moeten wor den door een verhooging der belasting. Dit kan alleen geschieden door een verhooging van het aantal opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting. Bij de raming van post 357 der ge- meentebegrooting is uitgegaan van een opbrengst der Personeele belasting in hoofdsom van rond 30000,Om het tekort van 29500. te dekken zal dus het aantal opcenten, te heffen op de hoofdsom dezer belasting, met 100 moeten worden verhoogd en van 65, 75, Huldeblijk Deken van Rtel. Wij vestigen er de aandacht op dat Maandagavond a.s. 8 October de inschrijving sluit van bijdragen voor het huldeblijk van den H.Eerw. pastoor—deken van Riel, bij z'n afscheid uit onze parochie. Tot en met Maandag kunnen dus nog bijdragen gezonden worden aan de comité—leden en aan de redactie van dit blad Groole straat, en we mogen er aan herinneren dat kleine bijdragen even goed welkom zijn als de grootere. Die dus nog achterwege bleef, heeft nog een paar dagen tijd. De Installatie van pastoor Heezemans. De plechtige installatie van pastoor Heezemans zal plaats hebben op Vrijdag 12 October a s. en 's avonds om 7 uur beginnen De nieuwe pas toor zal tegen 7 uur rechtstreeks aan de kerk arriveeren en d. ar bij den ingang door de parochiaren worden ontvangen. De HoogEerw heer Deken v. d Brekel zal de installatie ver- richten. Na het zingen van het Veni Crea tor wordt de benoeming officieel af gekondigd, waarna de nieuwe pastoor den ambtseed zal afleggen Vervolgens hebben de gebruikelijke plechtigheden plaats, waardoor de verschillende plichten van den pastoor jegen9 kerk en parochie verzinnebeeld zijn Na korte toespraken van den Deken en van den pastoor /al dan een lof met rozenhoedje volgen. Voor eikeen ter bezichtiging. KEMI De stand der werkloosheid. Blijkens de opgave van het Agent schap der Arbeidsbemiddeling waren op 5 October in onze gemeente werk loos 344 personen, van wie 259 geheel en 85 gedeeltelijk. Op 5 September wa ren er 261 geheel en 88 gedeeltelijk werkloozen. De verdeeling over de verschillende groepen is: per 5 Oct. per 5 Sept. geh. ged. geh. ged. Bouwvak-arb. 45 2 23 1 Houtbewerkers 7 0 9 0 Kleermakers 13 14 15 10 Lederbewerkers 166 68 183 72 Leerlooiers 5 0 4 1 Metaalbewerkers 3 1 6 1 Div. werkkrachten 20 0 21 3 Ned. Herv. Gem. Besoijen. Zondag 7 October, des v.m. 10 uur hoopt voor de gemeente op te treden de Z.Eerw. Heer A. Hoffman, candi- daat tot den H. Dienst te Utrecht. Rikconcours. Het te geven rikconcours der Kaart club 1 Esperance, gevestigd in café v. d. Pluijm, zal op 10 Nov. a.s. geopend worden. Speeldagen zijn 10, 11, 12 No vember en 17, 18 en 19 November. Tandheelkundig Instituut. Zooals men uit de annonce in onze courant kan lezen, is in deze plaats een tandheelkundig instituut, onder leiding van den heer van Lankeren, tandarts, opgericht. Het instituut is gevestigd Grootestraat no. 278, naast mevr. van Loon-Gragtmans en is, zooals wij kon den constateeren. uitstekend en volgens de eischen van tijd en techniek inge richt. Naar de heer v. Lankeren ons mede deelde is het instituut speciaal opge richt met het doel goedkoope tandheel kundige hulp te verstrekken, vooral met het oog op het feit, dat velen van hieruit naar België gaan om zich daar goedkoop te laten behandelen, hetgeen dan dikwijls door onbevoegden ge schiedt. Daaraan wil deze inrichting paal en perk stellen, vooral daar de onbevoegde uitoefening van de tand heelkunde hand over hand toeneemt, zoo verzekerde men ons. De directeur van het instituut, dhr. v. Lankeren, is als assistent verbonden aan het tandheelkundig instituut der Rijks-Universiteit te Utrecht. Wij wenschen gaarne het instituut' goed succes in zijn streven om de men- schen zooveel mogelijk in eigen land te houden en om te voorkomen, dat zij door onbevoegden worden behandeld. Muziekschool. Dinsdagavond j.l. begon de nieuwe theoretischpractische zangcursus in het lokaal der Muziekschool alhier. De opkomst voor de eerste klasse mocht voldoende heeten. Voor de tweede klasse echter waren enkele leerlingen meer, wel ge- wenscht. De aanneming blijft daar om nog een paar weken opengesteld. Mogen verscheidenen zich alsnog voor dezen zoo nuttigen cursus aanmelden. Gem. Teekenschool. Naar wij vernemen zijn voor den cursus 1934—1935 der Gem. Teeken school ingeschreven pl.m. 90 leer lingen. Nieuwe zaak. In het pand, waarin vroeger de slijterij van de firma Verdurmen gevestigd was, heeft de heer J. v. d. Wetering, thans een nieuw sigaren magazijn geopend. Naast sigaren, cigaretlen en tabak verkoopt de heer v. d. Wetering ook Heinekens bieren en andere dranken. De nieuwe zaak ziet er aantrekkelijk uit. Aanrijding Aan het Hoekeinde botste een vrachtwagen van de fa. J. S. en een woonwagen tegen elkaar. De aan rijding had weliswaar geen ernstige materieele schade tot gevolg, maar verwekte toch een oploopje daar een der bewoners van den woon wagen eens flink tegen den chauffeur uitpakte en hem een slag in het gezicht toediende. Na deze helden daad koos hij 't hazenpad 1 De politie heeft nader deze aan gelegenheid onderzocht. Gevonden Voorwerpen. Op het Politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: fietspomp; bril; zilveren rozenkrans; dop van benzine-reservoir; zilveren rozenkrans in etui. BIOSCOOP R.D.B.-Theater. „Kleiner Man, was nun?" „Kleiner Man, was nun?", een der belangrijkste films, die den laatsten tijd gemaakt zijn, is deze week in het iriariinoM

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9