Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen: >n i WE ■9 K PROVimljSr™" DERDE BLAD. BRIEF "UIT WASPIK' RG, HET LICHT IN ONS HUIS. r N lil I [IMMER 84. ZATERDAG 20 OCTOBER 1934. 57c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit sjjn. Bij contract flink rabat Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 29 cent per regel; minimum 1.50. ren. nen uvel Waspik, 18 October 1934. Geachte Lezer, Wc zien weer leven in de brou rerjj komen. En de R.K Midden, landsvereeniging en hare onderaf, eeling de R. K. Winkeliersbond lelden beide een zeer geanimeerde ergadering. De Winkeliers vergader. e0 „natuurlijk3 over de te houden jerde Waspiksche winkelweek. Wat zooal behandeld en besloten is onden we tot heden nog niet te eten komen, want de heeren zwijgen het graf. Zou het een verrassing joelen worden Alleen weten we de winkelweek zal worden ge. ouden van Donderdag 22 November o Maandag 3 December a.s. en lat weder een groote gratis loterij laraan wordt verbonden, niet zeer eel trefkans We hoorden zelfs be» teren dat er dubbel zooveel prijzen uilen zijn als vorige jaren, zoodat let niet aan de Winkeliersvereeniging liggen, als de omzet in die week ventueel eens minder zou zijn als iders. Over 't algemeen is er in aspik nogal animo voor de win. elweek-attracties, en we hoorden nu lui die hun inkoopen zooveel mo- tlijk naar deze week verschuiven, aten we hopen dat de omzetten die n vorige jaren evenaaren. De Middenstandsvergadering was oor ongeveer dertig leden bezocht, 'usschen enkele minder belangrijke rieven, troffen we een ingekomen uk vau S A.N.T.O S. Na voorlezing iervan stelde het bestuur vo^r een loernpjesdag te doen houden op .ondag, 28 October a.s. En om er teker van te zijn dat de verkoop ezer bloempjes in goede handen is, zullen hiervoor de K.J.V, meisjes forden aangezocht. Het is natuurlijk onoodig deze bloempjes aan te be- wijk elen, want iedereen zal natuurlijk een of meerdere dubbeltjes voor ubercuiose medemenschen hebben te issen. Vervolgens werd op deze vergade- ring het standpunt der afdeeling Waspik bepaald ten opzichte van het programma der algemeene vergade. ring te Tilburg. Hiervoor werd dit irogramma artikelsgewijze geheelont- 527/! eed, en aan- en opmerkingen geplaatst. Vrijwel alle aanwezigen getuigden van ,roole activiteit door te besluiten ge- zamelijk de middagvergadering op 25 Oct. te bezoeken. Daar voor een bus moet worden gezorgd, worden afwezige leden, die ook wenschen mede te gaan, verzocht dit spoedig bij den secretaris op te geven. Van de rondvraag maakte het lid K. ge. bruik. Hij verzocht het bestuur zoo mogelijk te willen bevorderen dat de tg. „crisiskolen" door Waspiksche bandelaren zouden worden geleverd. Daar deze kolen echter gratis worden ezonden betwijfelt de voorzitter sue. ces. Hij wil evenwel wel trachten de wagons door kolenhandelaren te aten leegrijden Niet alleen zouden liermede de koler.handelaars eenigs- zins gebillijkt zijn, maar o.i. geeft il ook het groote voordeel dat niet iedereen weet wie er crisiskolen krijgt en wie niet. Deze wetenschap heeft een heeleboel kwaad bloed gezet. Vaarom hij wel kolen en ik niet1 n hij heeft het toch ook niet noo- g, enz. enz. Ging de distributie T'a kolenhandelaren dan was dit euvel gelijk verholpen. Tot slot der Ergadering hield het lid, de heer En G., een aangename en zeer leer zame causerie over het ontwerp „de °ptiek*. Mochten meerdere van der- ZOf ■Ni ■n. gelijke lezingen gehouden worden, dan zou het bezoek van de midden standsvergaderingen zeer zeker nog stijgen, daar het nut van zulk een lezing alleen reeds de moeite waard is. Wie zal de volgende spreker zijn ADEPT. Licht is leven, deze uitspraak heeft niet alleen betrekking op de vegetatie der aarde, maar ook op het innerlijk leven der menschen. leder kan aan zichzelf bespeuren, dat hij op een mooien, zonnigen lentedag geheel anders tegenover het leven staal, dan op een triestigen regendag. Er zijn van die verkwikkende, lichte dagen, die ons in een blijde, levens lustige stemming brengen. En daar tegenover staan de sombere, regen achtige Octoberdagen, dat er een kille, miezerige regen onafgebroken op de natte aarde neerdruilt. En dit is alleen een kwestie van licht. Zoo dra de zon door de wolken breekt voelen wij ons opgeruimder en gezonder. Het leven heeft een geweldige invloed op de stemming en de ge dachten der menschen. Als een niet alledaagsch voorbeeld kunnen we herinneren aan de gewoonte van Honoré de Balzac, den Franschen romancier, om uitsluitend te schrij ven hij kunstlicht (in zijn tijd be- teekende ditkaarslicht 1) Maar ook de doorsnee—mensch kiest gewoonlijk voor rustige studie 's avonds geen helder verlicht vertrek, maar het licht van een bureaulamp, dat alleen zijn schrijftafel bestraalt en aan de omgeving slechts een spaarzaam schijnsel afslaat. Meestal geschiedt de keuze van een lichtbron voor een zeker doel geheel onbewust, zonder zich af te vragen of het werkelijk de meest geschikte is. En toch is het goed om dit bewust te doen en ook in onze woning voor ieder doel met overleg de juiste verlichting te kiezen. De meeste vrouwen gaan hij de verlichting van hun woning lang niet doelbewust genoeg te werk. Het licht is geen bijkomstigheid, het is hoofdzaak. En dit geldt niet alleen voor een bijzondere gelegenheid, dat we gasten ontvangen, maar ook voor het dagelijksche leven. De inrichting van haar «home» heeft de volle toewijding der huis vrouw. Met hoeveel roerende liefde direekt de jonge vrouw over het interie van haar »nestje», hoe dikwijls verschikt zij de meubels niet om het toch maar zoo gezellig mogelijk te maken. Wat geeft nu 's avonds de meeste «stemming» aan een kamer? Dat ligt voor een groot deel aan de goede keuze van het licht. Een enkele wijziging in de verlichting schept een nieuw interieur. En daarom is het van belang om in vele mogelijkheden te voorzien met een dergelijke »lenige verlich ting» kunnen wij met dezelfde aan kleeding toch veel afwisseling bren gen in de sfeer van ons vertrek. Als we niet aan de groote tafel in het midden van de huiskamer be hoeven te zitten, moeten we niet gebonden zijn aan het middenlicht we hebben een hoekje noodig, dat uitsluitend gewijd is aan de gezelligheid en daarom moet de verlichting hierin ook voorzien. Het beste is, dat we een of meer lampen met indirecte of diffuse verlichting ter beschikking hebben, zoodat we de huiskamerlamp kunnen uitscha kelen als we deze niet noodig heb ben. Die huiskamerlamp is een moeilijk vraagstukom practische redenen kunnen wij haar niet missen, want het is nu eenmaal noodzakelijk, dat wij bij de tafel in de huiskamer duidelijk kunnen zien en lezen en dat brengt ons op een belangrijk onderwerp de juiste lichtsterkte. Het is dikwijls moeilijk om uit te maken wat de vereischte lichtsterkte van een gloeilamp moet zijn en soms zitten we rustig onze oogen te bederven bij een veel te zwakke verlichting zonder dat we ons hier van bewust zijn. Hoe sterker het licht is, des te beter kunnen we zien en het schijnt wel alsof er naar boven toe geen grens is. Het kunstlicht is in ieder geval vele malen zwakker dan 't daglicht, maar dank zij de idiale inrichting van ons oog is het niet noodig het natuurlijke licht in sterkte te eve naren om zonder inspanning te kunnen zien en lezen. Hoe sterk nu tenslotte de verlichting in een be paald geval moet zijn, om voor normale oogen als «voldoende» te gelden, hangt van verschillende factoren af en is zuiver een resul taat van proefondervindelijk onder zoek der medische wetenschap. Wanneer is het licht nu voldoende? Om dit proefondervindelijk uit te maken door zichzelf op vermoeid heid der oogen »te testen» is een weinig betrouwbare methode, die niemand wel zal toepassen. Daarom is een lichtmeter het aangewezen middel om na te gaan of een ver lichting voor een bepaald doel en op een bepaalde plaats voldoende is. Evenals een thermometer aangeeft hoe hoog de temperatuur is, toont de lichtmeter hoe sterk het licht is dat op een bepaald oppervlak valt. Tegenwoordig zijn de installateurs in het hezjt van een dergelijken lichtmeter. Wie dus werkelijk zeker wil zijn van een goede verlichting, raadplege zijn installateur eens. Hij zal onge twijfeld aan het verzoek willen vol doen om de verlichting in het huis te komen controleeren. Bovendien kan men met dit instrumentje ook zelf nagaan of de verlichting aan het doel beantwoordt. Over het algemeen is men veel te bang om een «sterke» lamp te ge bruiken vanwege de hooge electrici- teitsrekening aan het einde van de maand. Toch verschillen een sterke en een zwakke lamp hoogstens enkele centen in stroomverbruik per avond en in ieder geval wordt de licht opbrengst per Watt-verbruik grooter naarmate we een sterkere lamp kiezen een factor, die maar al te dikwijls uit het oog verloren wordt. Hetgeen wij hierboven beschreven heeft ons «Het Gezellige Huis» in Musis, dat wat inrichting en aan- kleedingbetreftbuitengewoonsmaak- vol en practisch, en wat verlichtin- aangaat zeer overtuigend was duide lijk bewezen. De firma Philips met het G.E.B., de installateurs en degenen die aan de meubileering meewerkten, hebben een hoogst verdienstel ijk werk gedaan. De tentoonstelling heeft zich in een druk bezoek mogen verheugen en zal zeker velen de overtuiging hebben geschonken dat goede verlichting een der voornaamste eischen is voor de gezellige aankleeding van de woning. Woensdagmiddag en Donderdag avond werd in het R.D.B.-Theater een filmvoorstelling gegeven, die telkens een zeer goed bezette zaal vond. Vertoond werden twee be drijfsfilms, waaronder ook 't bekende kunstwerk van Joris Ivens. De eerste film toonde ons het volledige pro ductieproces der Philips gloeilamp, waarhij duidelijk uitkwam hoeveel werk, dat tot nog voor kort met de hand gebeurde, thans geschiedt door geweldige ingenieuse machines. De film van Ivens, die meer be trekking heeft op de fabricage der radiolampen en apparaten, geeft ons op grootsche wijze een indruk van dit machtige wereldbedrijf. Schier overal in de geweldige fabriekszalen speurt het oog van den kunstenaar Ivens objecten voor zijn fijne, docu mentaire filmbeelden, die het tot een genot maken deze film te zien. Waalwijk, 19 October 1934. Gemeenteraad. De leden van den raad dezer gemeente zijn opgeroepen tot hij woning eener openbare vergadering te houden op Vrijdag 26 October 1934, des namiddags om 7 uur ten gemeentehuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Van de Ged. Stalen. 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 28 Sept. 1934 tot conversie der geldleening, oorspron kelijkgroot f88.000.met de Spaarbank te Rotterdam. 2. Verzoek mededeeling gevoelen omtrent de voorgenomen wijzi ging der jaarweddenregeling van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. 3. Alsvoor van de jaarwedden regeling van weihouders. b. Van de Algemeene Roomsch- Katholieke Ambtenarenvereeni- ging- Beschouwingen betreffende de door de Ged. Staten van Noord- Brabant voorgenomen wijziging der jaarweddenregelingen voor de burgemeesters, secretarissen en ontvangers en voor de wet houders. c. Van den Directeur der Rijks vakschool alhier. Verslag der school over 1933. d. Van J. J. M. A. Klijberg, alhier. Ontslagname als raadslid. 2. Benoeming van een gemeente- bouwkundige. 3. Voorstel tot conversie eener geldleening. 4. Voorstel tot vaststelling eener gewijzigde verordening ingevolge artikel 9, eerste lid, der winkel sluitingswet. 5. Voorstel tot vaststelling van diverse verkeersvoorschriften. 6. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening op de heffing van schoolgeld voor O.L. en U.L.O. 7. Voorstel tot wijziging der be grooting 1934. 8. Vaststelling gemeente- en be- drijfshegrootingen en goedkeuring begrootingen instellingen van wel dadigheid, alle voor 1935. Winkelsluiting. B. en W. stellen den raad voor de verordening ex art. 9 der winkelslui tingswet, waarin geregeld zijn de plaatselijke afwijkingen van de alge meene normen, opnieuw vast te stel len, düar zulks door de laatste wijzi. gingswet gtëischt wordt. B. en W. hebben slechts enkele wijzigingen in de verordening ge. bracht De verkoopstijd op Zondag voor tabaks en sigarenwinkels en slijterijen is van 4 tot 6 uren uitgebreid, nu zulks door de wijzigingswet is moge lijk gemaakt. In de thans geldende verordening wordt de gelegenheid tot venten met zacht fruit toegestaan tot 12 uur des middags, zulks omdat de wet vóór de laatste wijziging ook aan de fruit winkels toestond tot 12 uur des mid dags geopend te zijn. Nu de afwijking voor de fruitwinkels is gewijzigd, achten B en W. het gewenscht ook voor de venters een anderen tijd aan te wijzen en wel van 12 uur des middags tot 6 uur des namiddags Ook dit onderdeel der verordening is in de door B. en W. voorgestelde verordening dan ook gewijzigd, Missie. De tiendaagsche Missie, die in alle parochies van onze gemeente door Eerw. Paters Redemptoristen wordt gepredikt, zal a.s. Maandagavond ten 7'/2 uur plechtig worden geopend. Het «Kerkklokje» geeft nadere bijzonderheden over de verschil lende H. Diensten dier dagen. Afscheid kapelaan Beekmans van de »Jonge Werkman Woensdagavond hield de »J. W.» eene algemeene vergadering om afscheid te nemen van haar oprich ter en promotor den W.Eerw. heer Beekmans, die benoemd is tot kape laan te Helvoirt. De vergadering werd geopend dooi den onder-voorzitter W. Kastelijns met den J. W.-groet, waarna werd gezongen lied no. 7. Vervolgens sprak de onder-s oorzitter een woord van afscheid tot den directeur. Vele moeilijke tijden, aldus spr., heeft U met ons getrotseerd en geen tijd was U te veel om voor de »J. W.» te werken. Spr. dankte den directeur nogmaals hartelijk voor al hetgeen hij voor de »J. W.» gedaan had en bood kapelaan Beekmans hierna een souvenir aan als herinnering aan de »J. W.» Daarna was het woord aan kap. Beekmans. Het was ook voor spr. geen prettige tijding dat hij Waalwijk moest gaan verlaten, want hij heeft altijd gezellig met de J. W. samen ge werkt en door dat samenwerken hebben we in Waalwijk gekregen een »J. W.» die er zijn mag. Spr. vroeg allen in de toekomst even goed te blijven werken, want hij zou niet graag hebben dat de »J. W.», waarvoor hij altijd met liefde en plezier heeft gewerkt, ten gronde ging. Het souvenir nam Z.Eerw. in dank aan en hij wenschte de »J. W.» veel succes in de toekomst. De rest van den avond werd doorgebracht met 'n prettig afscheids feestje, aangeboden door den schei denden adviseur. ffaalwykselie en Langstraatscbe Conrant» UW cos r- FTER WOOEl

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9