p Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON, "gemeenteraad. DE TWEE MACHTEN IN HET LEVEN. aui DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. iooop. FWAmm ■rrE33t$ WOENSDAG 31 OCTOBER 1934. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en; franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.23. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 11 uoi in ons bezit töu- Bij contract tlink rabat. Reclames 4Ü cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum /'1.50 HEDIKHUIZEN. Openbare vergadering van den raad der gemeente Hedikhuizen op 26 Oct. 1934, onder voorzitterschap van burgemeester J. van Heereveld. Ingevolge een desbetreffend advies van °de Vereen, van Nederlandsche Gemeenten d.d. 23 Oct. 1934 worden Burg. en Weih. gemachtigd om in beroep te gaan tegen den aanslag in de omzetbelasting, die reeds is of nog zal worden opgelegd aan het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. Besloten wordt andermaal aan de Kroon voor een termijn van vijf iaren vrijstelling te vragen van de in art. 19 der Lageronderwijswet opgelegde verplichting tot 't hebben van een O. L. School. Aan de orde komt de vaststelling der gemeentebegrootjng en die van het G.E.B. voor 1935. De raad heeft in commissie vergadering de heide begrootingen onderzocht. De subsidie van de vroedvrouw is gelijk gesteld met de jaarwedde van den tijdelijk aangeslelden ge neesheer van Hedikhuizen, belast met de armenpraktijk aldaar, t.w. op f75. Een nieuwe subsidie ad f5 is uitgetrokken voor de plaatselijke Varkensfokvereeniging, waartegen over de subsidie aan de vereeniging voor onvolwaardige arbeidskrachten met f5 is verlaagd. Het voor de toetreding tot het streekplan »De Meijerij» verschuldigde bedrag wordt voor één jaar gevoteerd. De baat belasting voor Hedikhuizen en voor Luttelherpt is op de nieuwe begroo ting geschrapt. Algemeen is men ook tegen de heffing der straatbelasting te Haar steeg, doch het blijkt, dat deze op de nieuwe begrooting nog onmogelijk can worden gemist. Speciaal weth. M. v. d. Water en het lid J. van Bokhoven vinden deze belasting onbillijk. Weth. v. d. Water zou dan nog liever eerst de opcenten op de Pers. belasting verhoogen van loü tot 200. Weth. Winkel licht toe, dat daardoor de lasten voor de eigen inwoners nog worden bezwaard, want in de straatbelasting betalen nog een aantal nietingezetenen mee. Weth. v. d. Water vindt dit laatste niet billijk. Een gemeente behoort zelf de eigen inwoners tot het uiterste te belasten, indien zulks noodig is. Hij kan echter ook niet voldoende andere bronnen van inkomsten aanwijzen, waardoor de straatbelasting zou kunnen vervallen. Na een zakelijke toelichting door Weth. M. v. d. Water wordt besloten de subsidie van 't Burg. Armbestuur te verhoogen met 1 500 en te brengen op f2000. De gemeentebegrooting wordt dan vastgesteld met een post voor onvoorziene uitgaven van f2038.40. Weth. M. v. d. Water verkrijgt nog de toezegging, dat, wanneer in 1935 de inkomsten voldoende moch ten blijken, B. en W. aan den raad een voorstel zullen indienen lo verlaging van het percentage der straatbelasting. De Voorzitter licht toe welke noodzakelijke wijzigingen in de bouwverordening moeten worden aangebracht, zulks voornamelijk in verband met de wijziging dei- Woningwet. In Vlijmen heelt men bij die wijziging gevolgd de ontwerp bouwverordening, zooals (lie samengesteld door de afdeeling Noordbrabant van de Vereen, van Ned. Gemeenten. De raad besluit zijn beslissing hierop aan te houden en te voren nog advies in te winnen bij oen heer Inspecteur van de Volksgezondheid te 's Bosch, ten einde te voorkomen dat overtollige en bezwarende bepa lingen zouden worden opgenomen. De Voorzitter bespreekt vervolgens de pachtreducties voor dit jaar. Alleen de pachters van bouwland komen nog voor korting in aan merking. Het weiland is intusschen opnieuw verpacht. Besloten wordt op de bouwlanden een gelijke reductie toe te kennen als in 1934. Bij de rondvraag wordt uitvoerig besproken het productie! maken van de landerijen aan het fort. Ten slotte wordt besloten Vrijdag 9 November a.s. te 6 uur namiddag ten gemeentehuize de landerijen bij het fort bij inschrijving te verpachten in massa' en in perceelen (zooals door B. en W. zal worden aange duid). Op dienzelfden dag zal onder gelijke conditie worden verkocht het bandhout op den Westakker en in de Bernsche Hoeve, per hoek. (Prov Crt.) DUSSEN. De raad der gemeente Dussen vergaderde Maandagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester Snijders. Afwezig de heer van Dijk. De notulen der vorige vergadering van „De Echo van het Zuiden Naar het Engelsch. 10) O, waait de wind uit dien hoek! Gedoogt de trots het niet bij mijn hoog moedig vrouwtje? Jocelyn zou haar nieuwen werkkring zoo gauw mogelijk aanvaarden en met innerlijke verheuging des harten begat zij zich naar Caerleon. Wat zou mijnheer Launcelot wel denken als hij haar herkende? Hij zou zich haar zeker herinneren en zich ver wonderen over haar terugkomst. Maar toen zij met een taxi van het station naar Huize Merlin reed, werd zij daar ontvangen door een al wat oudere kamenier en geen spoor van mijnheer Launcelots tegenwoordigheid viel waar te nemen. Met groote belangstelling volgde zij de oude gedienstige door een langen corridor naar een vertrek aan den ach terkant van het huis, dat op den tuin uitzag. Hier stond een prachtig kabinet en andere antieke meubelen; aan den wand hingen, in overeenstemming daarmede, ouderwetsche gravures. Aan het venster yat een oude dame in een armstoel. Waarschijnlijk was Izij vroeger zeer mooi geweest; zc had nog iets zeer bevalligs, ondanks haai plindheid en toch ook iets zoo waar digs, dat men er niet over denken zou, om haar medelijden te toonf n worden na voorlezing ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving worden aan genomen een proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger, een verslag van het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening en de goedkeuring van Ged. Staten der verordering tot toelating van leerlingen uit deze gemeente op de O. L. school te Meeuwen. Enkele subsidie-verzoeken worden aangehouden tot de behandeling der begrooting. Ingekomen is nog een verzoek tot verhooging der steunnormen, van den Besturenbond van het Land van Heusden en Altena. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit stuk nog ernstig moeten bestu- deeren om te zien of de gemeen te- finantiën deze verhooging mogelijk maken. De heer van Rijswijk acht dit verzoek een ernstige overweging waard en wil het tegelijk met de begrooting behandelen. Daartoe wordt besloten. 3. Voorloopige vaststelling ge meente-rekening 1933. In haar rapport over deze rekening brengt de commissie van onderzoek bestaande uit de heeren v. Rijswijk, Leeggangers en v. Dalen, een woord van lof aan B. en W. en den gemeente ontvanger voor de accurate samenstelling. Het verheugt de commissie zeer dat het aantal achterstallige vorderingen beduidend verminderd is. maar toch meent zij de opmerking te moeten maken, dat sommige posten, die a s onin baar zijn beschouwd, op het oogen- blik waarschijnlijk wel te verhalen zullen zijn. Ook merkt de com missie op dat het wenschelijk is dat bij het innen van vorderingen wordt rekening gehouden met het oogenblik waarop dit den schulde naar het best past. De commissie vindt den post voor straatverlichting vrij hoog. De Voorzitter zegt dat enkele posten Zij hief het hoofd op, toen zij -'oce- lyn 'hoorde binnentreden en wendde haar blinde oogen dien kant uit. Ben jij daar, Mayne? Heb je jut- frouw Lauderhale meegebracht.' Jocelyn trad naar haar toe en reikte haar de hand. Ik hoop, dat u het hier met te saai zult vinden, sprak de oude dame nu tot haar, met vermoeide stem. IR durfde haast geen jong meisje vragen, om voor gezelschap bij mij te komen, maar mijn zoon heeft het doorgezet. Hij is nu van huis; anders zou hij u verwelkomd hebben. U moet dei ge lijke schijnbaar tekortkomingen maar vergeven. Wij leiden een zeer afge zonderd leven. HOOFDSTUK IX. O, dat zal mij niets moeilijk vallen, zei Jocelyn vriendelijk, want heel haar hart ging onmiddellijk uit naar die lieve, oude dame, met datzeltde pathieke stemgeluid als haar zoon. Ik houd van kalmte om mij heen. Terwijl zij daar zoo stond, tmet het teere handje in de hare, leek het haar, of het haar eigen moeder was, die zij vóór zich zag, en een groot verlangen deed zich in haar gevoelen, om me vrouw Vyvian het leven aangenaam te maken. Zij begreep nu, waarom jonge meisjes zich wijden gingen aan maatschappelijk werk. Hel leven moest niet enkel uitspanning en ge noegen z.ijn; het inet hart en ziel vei- vullen van een taak dit bracht eerst geluk aan! Dus u denkt, dat ,u zich hier zult kunnen schikken? Wij leven nog als in ide oude legende en soms denk ik, dat wij ook nog onder de betoove- ring van Merlin zijn. U weet toch, dat dit geacht wordt de woning te zijn na het opmaken der rekening werkelijk nog invorderbaar bleken en op enkele na zijn deze posten reeds ontvangen. De hooge uitgaven voor straat verlichting zijn volgens spr. toe te schrijven aan het leit dat in 1933 veel vernieuwingen van lampen en armaturen hebben plaats gehad. Op voorstel der commissie wordt de rekening conform het ontwerp vastgesteld met nadeelige saldi van f3239,43 in den gewonen en van f44,95 in den kapitaaldienst. 3 Aanbieding begrooting 1935. De begrooting wordt in handen der commissie van onderzoek, dezelfde als voor de rekening, ge steld. 4 Uitloting obligaties. B. en W. worden gemachtigd om deze uitloting te doen. 5. Wijziging verordening regelende benoembaarheid en bezoldiging der veldwachters. Van Ged. Staten is een schri|ven ontvangen, waarin wordt mede gedeeld dat het salaris van den veldwachter moet worden gesteld op hoogstens f 1300.1 1700. met inbegrip van vergoeding voor woning- hnur. Bovendien mogen toeslagen worden gegeven van 125.voor diploma, f 100.voor kleeding, f30.— voor rijwiel en daarenboven een kindertoeslag. De Voorzitter zegt dat de veld wachter tot nog toe slechls maximum f 1600. kreeg, waarbij hij dan echter vrij wonen had. De toelagen blijven hetzelfde. Alles bijeen zouden de wijzigingen voor deze gemeente zoo goed als niets uitmaken, waarom spr. voorstelt de oude regeling maar te handhaven. Spr. merkt op dat de veldwachter al 1 160.van zijn salaris moet missen. Het voorstel wordt aangenomen. 6. Verleening voorschot ingevolge arbeiderswet. De Voorzitter zegt dat Fr. Hartog een voorschot van f2500. vraagt teneinde de oude onderwijzerswoning aan te koopen en in te richten tot een plaatsje. Spr. heelt echter nog van den toovenaar van Koning Ar- thur? ja, dat heeft men mij verteld, zei Jocelyn. Maar gaat u nu zitten; u zult zeker moe zijn na uw reis ot zoudt u liever eerst naar uw eigen kamer wil len gaan en daar theedrinken? Mijn goede, oude huishoudster, die anders voor dit alles gezorgd zou hebben, is ziek en moet het bed houden. Hoe is het vanmiddag met haar bronchitis Och, zoowat hetzelfde, mevrouw. Rachel is nog in bed. Nu, zij moet er ook volstrekt niet uitkomen, eer de dokter het goed vindt. Jocelyn zette haar hoed ai en ging op een laag stoeltje zitten. Toe, laat ik liever wat met u blijven praten. Ik hen in 't minst niet moe en straks kan ik wel theedrinken, als het u niet te veel inspant? O, neen, volstrekt niet. Als mijn zoon van huis is en dit komt ge lukkig maar zelden voor voel ik soms behoefte, om met iemand te spreken. Daarom juist hebben wij u gevraagd, of u zoo goed wilde zijn, mij gezelschap te komen houden. Als het u nu maar piet te eenzaam is. De menschen hier uit den omtrek koes teren eenige vrees voor Huize Merlin. Ze zeggen, dat er nog vreemde dingen moeten plaats hebben. Jocelyn zelve was na haar ervaring van dien nacht ook eenigszins tot die beschouwing gekomen. En zoo'n vaag vermoeden was toen bij haar wakker geworden, of Rachel niet wat meer zou weten van dat geheimzinnige. Zij toch had er zich zoo krachtig tegen verzet, toen mijnheer Launcelot de vreemde een onderdak wilde bieden. Hij moest er dus ook iets van geweten hebben. Rust er dan een ongeluk op het huis? vroeg Jocelyn. En terwijl zij het zei, voelde zij groote spijt van die tactlooze vraag; want het lieve, oude gelaat van de blinde vertoonde ineens een uitdrukking van groote droefheid en de lippen trilden, terwijl zij ant woordde: Hel heeft mijn familie nog nooit ongeluk aangebracht. Ze hebben hel al generaties lang bezeten. Maar iet ongeluk bezoekt ons allen bij tijden _'in welk huis wij dan ook wonen! Ja, dal weet ik, haastte Jocelyn zich te zeggen. Ik heb er zelve ook mijn deel van gehad, ofschoon ik nooit heb gewoond in teen huis met een geschiedenis. Ik heb mijn ouders verloren en sta dus heel alleen. Och, ja, dat is wel ongelukkig! En nu heeft u onder vreemden moe ten gaan! Maar wij zullen ons best doen, dat u zich hier gaat thuis voe len. Jocelyn sloot het teere handje in de hare en voelde wel eenige gewetens wroeging, dat zij dc oude dame eigen lijk misleidde, wat betreft haar af hankelijkheid. - Als mijn zoon thuis is, jkan hij u nog wel meer vertellen [van de ge schiedenis van Huize Merlin. Hij heeft er zich grondig in verdiept. Hij stelt eenmaal belang in al wat moeilijk is. want hij is heel knap.... En heel goed ook, want hij blijft hier bij zijn oude moeder, terwijl andere jongelui de wereld intrekken en hun eigen weg gaan en vergeten, dat hun moe der dan alleen is. Als uw moeder nog leefde, zou pij beter begrijpen, dan u dit nu nog kunt, waarom ik zulk een innige liefde voor hem voel. Toch meende Jocelyn dit nu ook zeer goed te vatten. Zij zelve stelde Launcelot Vyvian zeer hoog, na wat zij al van hem ondervonden had. Zij had haar vertrek op dezelfde verdieping als mevrouw Vyvian haar appartementen had en die kwamen alle op den corridor uit, die langs dezen vleugel van het huis liep. Ze had het uitzicht over de velden, die tusschen Huize Merlin lagen en het dal, waarin het dorpje Caerleon lag aan de Usk. Als een zilveren lint kron kelde het riviertje zich noordwaarts en heel de streek had zoo iets mystieks dal Jocelyn niets verwonderd zou ge keken hebben als zij ineens een schare ridders in volle wapenrusting van de heuvels had zien rijden, of soms een gezelschap edelvrouwen, die zich ter valkenjacht begaven. Het leven op Merlin bracht haar vele aangename, kleine plichten, o - schoon het er wel heel stil en eenzaam was zooals men haar dan ook ge waarschuwd had. Een praatje maken met mevrouw Vyvian, die soms te zwak was om zelve te spreken; het ge regeld voorlezen van de krant, met zorgvuldige vermijding (dan van alle militair nieuws; nu en dan ook eens een stuk uit een boek, of een artikel uit een tijdschrift, dat de oude dame bijzonder interesseerde, en dan heel wat voorspelen van zachte, droomeri- ge muziek, liefst van de andantes en adagio's uit de sonates van Beethoven en Mozart, want moderne muziek be greep zij niet voldoende om er van te kunnen genieten. (Wordt vervolgd). n het Zuiden, Waalwübsclie en Langstraatsebe Cooranlj

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1