ASPIRIN I pig BUITENLAND. BINNENLAND. niet de zekerheid dat de aanvrager voor een voorschot in aanmerking komt, daar hij ouder dan 50 is. Up voorstel van den Voorzitter wordt het verzoek daarom aange houden. 7. Verkoop schoolgebouw en on derwijzerswoning in wijk A. Nadat de raad over dit punt ge- ruunen lijd in besloten vergadering heelt beraadslaagd, wordt oesloten de gebouwen publiek te verkoopen. Besloten wordt het schoolgebouw lijdelijk aan de Gruaff te verhu en als graan pakhuis voor f 2. per week op de voorwaarden dat de kooper van liet gebouw onmiddellijk de huur kan opzeggen. 8. KeKening-Courant. Besloten wordt op de gebruikelijke voorwaarden een rekening courant te sluiten i.ij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. y. Advies aan H.H. Gedeputeerde Stalen omtrent wijzigingjaarwedde- regelingen van: a. Burgemeesters Secretarissen en Ontvangers en b. Wethouders. Ue Voorzitter doet mededeeling van het ingekomen adres van Ged. Stalen en zegt dat de nieuwe voor stellen voor deze gemeente slechts inhouden dat het salaris van den burgemeester weer met 10 pCt. wordt verminderd, zoodat dit in totaal al met 20 pCt. gekort is. Spr. stelt echter voor met het plan van Ged. Stalen a^coord te gaan en alleen te protesleeren tegen de ver mindering der bezoldiging der Wet houders, waar inderdaad niets meer at' kan. Ue heeren Koekkoek en van der Zouwen ineenen dat de Weihouders toch al veel te laag bezoldigd wor den voor hetzelfde werk dat zij doen. Het voorstel van den voorzitter woidt aangenomen. 10. Aanvulling kohier Honden belasting. Het kohier wordt aangevuld met nieuwe aanslagen tot een oediag van f 25. 11. Tegemoetkoming art. 13 1. o.- wet. Aan den heer van Dijk wordt voor 2 kinderen, die de ULO-school bezoeken een bijdrage gegeven van f 5.80 per week, over 24 weken, dus f 127.- 12. Ontheffing van Hondenbelas ting. Aan van Dortmond en van Zeist wordt op hun verzoek voor '/ajaar ontheffing verleend. Bij de rondvraag vraagt de heer Koekkoek oui spoedig grint op de wegen te bewerken als 111 het voor jaar, wanneer het veel te droog is. Spr. zou vooral de kuilen in de wegen dichtmaken. Ue Voorzitter meent dat de wegen over het algemeen niet slecht zijn. Spr. zal een en ander net den wet houder en den wegwerker bespre ken. Hij merkt op dat de Water leidingmaatschappij de wegen in goeden toestand moet brengen. Weth. v. d. Pluijm zegt toe nog voor den winter aan de wegen te zuilen laten werken. Ue heer Koekkoek vraagt nog om de lantaarn in den Hoek ook voor taan 's nachts te laten branden, hetgeen de voorzitter in overweging neemt. Ue raad gaat daarna in besloten vergadering ter bespreking van werkverschaffingskwesties. J P'™T In Spanje is het wreed toegegaan. Ue Spaansche minister van Open bare Werken, José Maria C d, die teruggekeerd is van een tocht door hel opstandige gebied van Asturië, heeft verklaard, dat daar ernstige wreedheden zijn gepleegd. Talrijke lijken zijn in de tuinen der huizen begraven, daar het niet mogelijk was zich over straat naar het kerkhof te begeven, in verband met de schietpartijen. Niet minder dan 150 lijken van politiemannen werden verbrand, daar het niet mogelijk was hen te begraven. Onder de puinhopen van het plat geschoten lyceum werden 60 lijken gevonden. Er zijn thans nog slechts enkele grot-pen opstandelingen, die in de bergen gevlucht zijn en die van tijd tot tijd een aanval doen op de handhavers der orde. Bij een dier aanvallen zijn 27 op standelingen gedood. Hembrandt-copirën verdwenen. Twee copieën van meesterwerken van Rembrandt, «Bijbellezing» en «Portret van een edelman», zijn op mysterieuze wijze uit de woning van lord Peel in het Engelsche graaf schap Hampshire verdwenen. De diefstal heeft plaats gehad op het buitenveiblijf van lord Peel te Petersfield en werd het eerst opge merkt door bedienden, die zagen, dat de schilderijen uit de lijsten waren gesneden. Daar het buiten verblijf van lord Peel ver van de bewoonde wereld is gelegen neemt men aan dat de dieven gebruik hebben gemaakt van een auto. De politie van Hampshire stelt in samen werking met Scotland Yard een onderzoek in. Hitier toegeeflijker tegenover de Katholieken. Naar verluidt is de nat.-soc. re giering voornemens een tegemoet komende houding aan te nem»n tegenover de Katholieke Kerk. Zoo zullen de katholieke arbeiders het recht krijgen zich bij hun eigen arbeidersbeweging aan te sluiten, mits zij ook lid blijven van het Duitsche arbeidsfront. I)e Duitsche regeering zou deze houding aannemen, teneinde al haar aandacht te kunnen besteden aan de Saarkwestie. De Katholieken in Duilschland. Op last van den bisschop van Berlijn Mgr. dr. Bares is van den kansel in alle kerken een herderlijk schrijven voorgelezen over hel totale gebrek can voldoende zielezorg voor de jongens en meisjes in de arbeids kampen. De bisschop beklaagt zich over het feit dat 386.000 jongens absoluut niet in de gelegenheid zijn om hun godsdienstplichten te ver vullen. De kampen zijn m- estal 30 tot 60 K.M. van de dichtstbijzijnde katholieke kerk verwijderd, zoodat zij onmogelijk naar de kerk kunnen gaan. De priesters hebben geen toegang tot de arbeidskampen. In verschil lende plaatsen hebben de priesters gevraagd om zich met de zielzorg te mogen belasten, doch hun ver zoek is totaal afgewezen. De jeugd moet 30 weken in het arbeidsdienst kamp blijven in dien tijd wordl iedere godsdienstige invloed verhin derd terwijl de heidensche nationaal- socialistische levensopvatting hen iederen dag wordt ingepompt. De toestanden op zedelijk gebied in de arbeidsdienstkampen zijn hemel tergend. Homosexualileit is alge meen verbreid: het aantal geslachts ziekten is ontzettend geslegen. Ver schillende jongens en meisies zijn uit hun kampen weggevlucht omdat het niet was vol te houden. Wanneer men niet in een arbeidsdienstkamp is geweest kan men nooit werk of een betrekking krijgen. Hitier ontvangt de oppositioneele Bisschoppen. De Duitsche Rijksminister van Bin- nenlandsche Zaken, dr. Frick, heeft volkomen onverwacht tot de oppositio neele landsbisschoppen van Beieren, Wurtemburg en Hannover, dr. Meiser dr. Wurm en dr. Marahrens, het ver zoek gericht naar Berlijn te komen, waar zij door Hitier zullen worden ont vangen. Bisschop Wurm is met het oog op deze uitnoodiging uit zijn hechtenis welke reeds achttien dagen heeft ge duurd, ontslagen. Duitschland's geldpolitiek. Dr. Schacht, president der Deutsche Reichsbank, heeft te Weimar een rede gehouden ter verdediging van de geld politiek van zijn land. Sprekende over de verscherping der deviezenbepalingen, zeide Schacht: Wanneer men wenscht, dat Duitsch- land zijn schulden blijft betalen, aldus dr. Schacht, dan moet men Duitschland een grooteren uitvoer toestaan. Wenscht men echter de uitbreiding van den Duitschen export in dezen zin niet, dan moet men afzien van de be taling der schulden. Ziedaar de kern van het geheele probleem. Doordien men Duitschland alle bui- tenlandsche investeeringen heeft ont nomen, doet zich thans het transfer- probleem, d.w.z. het verschaffen van )uitenlandsche deviezen, zoo buitenge woon sterk gevoelen, daar men onze industrieele producten niet tegen con tant geld wil koopen. Het is een volstrekte onmogelijkheid van een volk van zeer hooge cultuur en beschaving, zooals het Duitsche, te willen vergen, dat het als een Chinee- sche koelie leeft. Wij willen een zeker evenspeil handhaven, wij willen ons onze cultuur niet zonder meer door po- itieken druk van het buitenland laten afnemen. Het spreekt vanzelf, dat de opleving op de binnenlandsche markt tot een grooter verbruik van grondstoffen ïeeft geleid. Wanneer men thans de opmerking maakt, dat wij beter zouden doen, onzen grondstoffen-import een weinig te beperken dan geven wij daar op ten antwoord: Niet meer, dan waar toe wij beslist gedwongen zijn. Wan neer echter het buitenland ons geen grondstoffen meer kan leveren, dan zullen wij trachten, ons op andere wijze te helpen. Thans was de toestand ontstaan, dat wij een reeks waren hadden ingevoerd die wij niet meer konden betalen. Dat zijn de z.g. achterstallige bedragen. Deze achterstallige bedragen spelen een zeer groote rol bij de thans aan den gang zijnde onderhandelingen met iet buitenland en toch zou ik op één ding den nadruk willen leggen: Wat is eigenlijk fatsoenlijker, wat is eigenlijk eerbaarder, dan dat de Duit sche zakenwereld verklaart: Ik kan niet meer koopen dan dat, wat ik kan letalen. Het nieuwe plan is afschuwelijk, niet slechts omdat het ons groote ontberin gen oplegt, maar ook omdat het ge paard gaat met een enorme hoeveelheid bureaucratie en organisatie. Maar zon- der dit nieuwe plan zouden wij de moei lijkheden niet kunnen overwinnen. Duitsche Staat blijft buiten kerkgeschil. Naar uit wel ingelichte kringen ver luidt, heeft rijkskanselier Hitier heden in de conferentie met de drie bisschop pen uit Beieren, Wurtemburg en Han nover verklaard, dat hij geen belang stelt in het kerkconflict en dat aan de geheime politie en aan de nationaal- socialistische partij-leden order is ge geven, zich niet verder met het con flict te bemoeien. Dr. Jaeger is reeds uit zijn ambt ont slagen, terwijl de val van rijksbisschop Müller aanstaande schijnt. Mahrarens wordt reeds als diens opvolger ge noemd. De kerkvervolging in Mexico. De vervolging der Katholieken in Mexico laait weer op. Uit verschillen de Staten worden de priesters verdre ven en protest-acties van de katholie ken worden met harde middelen uiteen geslagen. Voor onze begrippen is het niet goed te begrijpen, hoe het mogelijk is, dat ongeveer 13 millioen katholieken on derdrukt worden door eenige honderd duizenden kerkvervolgers. Eenigszins duidelijk wordt het, wanneer men na gaat, welke invloedrijke machten ach ter de kerkvervolging werken en haar m« t geld en invloed steunen. De vervolging wordt gesteund door het drijven der vrijmetselaarsloges van Amerika en Mexico. Eenige jaren ge- ieden kwamen eenige loge-broeders van Noord-Amerika naar Mexico. Zij stichtten de anti-katholieke liga, welke organisatie de plannen voor de kerk vervolging van den toenmaligen presi dent Calles heeft uitgewerkt. Naast verschillende anti-katholieke seclen voeden buitenlandsche kapita listen de kerkvervolging. Het staat vast dat gedurende een der vervolgingen van de laatste jaren voor 92 millioen dollar gestolen kerkgoed over de Ame- rikaansche grens is vervoerd. De Mexicaansche revolutionairen kregen in ruil daarvoor 100.000 geweren en 50 millioen patronen. Vooral voor wat de huidige periode van vervolging betreft, is het tenslotte gebleken dat de socialistische en com munistische internationale machten een werkzaam aandeel hebben aan deze kerkxervolging. Amerika's Vijfjarenplan. In verband met den noodtoestand, waarin de werkloozen in de Vereenig- de Staten zich bevinden, houdt het bureau voor werkverschaffing zich op het oogenblik bezig met de opstelling van een reusachtig vijfjarenplan. Vol gens dit plan zal een bedrag van 12 milliard dollar ten behoeve van de werkverschaffing worden besteed. Het geld voor de financiering dezer werkzaamheden zal verkregen worden door uitgifte van leeningen op langen termijn. Amerika's stijgende werkloosheid. De American Federation of Labor raamt het aantal werkloozen einde Sep tember op 10.951.000, hetgeen een stij ging beteekent van 843.000 in vergelij king met het vorige jaar. Volgens de National Industrial Conference bedroeg het aantal werkloozen op genoemden datum 9.976.000 of 301.000 meer dan op 30 September 1933. Engeland's nationale regeering. Op een groot politiek noenmaal heb ben de drie voornaamste politieke lei ders van Engeland het woord gevoerd, om te betoogen, dat de handhaving der nationale regeering een gebiedende eisch is, omdat het land een nieuwen politieken strijd niet kan verdragen. De politieke situatie in Frankrijk. Het groote congres der Fransche radicale partij heeft een breuk met de regeering Doumergue vermeden. De Belgische arbeidsbank. De Belgische socialistische parlij heeft sancties genomen ten opzichte der beheerders der Banque Beige du Travail. Een Koning wil aftreden. Koning Prajadiphok van Siam wil afstand doen van den troon, tenge volge van een beperking zijner pre rogatieven bij doodvonnissen, die door de nationale vergadering is opgelegd. Het schijnt dat Siam op de repu bliek aan stuurt. Italië bouwt oorlogschepen. Bij gelegenheid der viering van den 12den verjaardag van den op marsch naar Rome heeft Italië twee linieschepen van 35.Ü0Ü ton op sta pel gezet. Weer een »stratosfeertochtc. aanslaande. Officieel wordt medegedeeld, dat te Leningrad een nieuwe stratosfeer ballon is gereedgekomen, die een dezer dagen met gas ge> uld en voor opstijging gereed gemaakt zal worden. Ue ballon, die zonder bemanning zal opstijgen, is uitgerust met een modern geconstrueerd* n gondel, aLmede met ingebouwde, automa tisch werkende radio en meetappa raten voor stralosfeeronderzoek. Het meegevoerde radiotoestel moet bewegingen van den ballon bij het opstijgen automatisch registreeren en de resultaten aan het radiostation van Leningrad melden. Verwacht woidt, dat deze nieuwe ballon een hoogte van 16 tot 18 K.M. zal bereiken. Hetp' truleumconflict inMandsjoekwo. In verband met de stappen door Amerika, Engeland en Nederland te Tokio gedaan naar aanleiding van het petroleumconflict, heeft de Mandsjoerijsche regeering den Ja- panscben gezant een nota over handigd, waarin de Mandsjoerijsche regeering comdateert, dat het stand punt der protedeerende mogend heden wordt afgewezen. Ue aan gekondigde reorganisatiemaatregelen zullen ten uitvoer werden gelegd. Het ongeluk van den Panderjager. In een interview met een vertegen woordiger van United Press, ver klaarde GeysendorlTer «Hoe wij 't klaargespeeld hebben uit den als een fakkel brandenden «Postjager» te ontsnappen, is mij tot heden toe een raadsel». Geysendorffer, die slechts onbe- teekenend gekwetst is, terwijl zijn beide tochtgenooleu, Asjes en Pronk, lichte brandwonden hebben opge- loopen, zette duidelijk en eenvoudig uiteen, hoe het ongeluk zich had toegedragen «Wij waren juist in de machine gestapt en maakten ons voor den start gereed, toen wij bemerkten, dat de lichtbakens in de verkeerde richting stonden. Wij verzochten daarom den havenmeester, deze lichten in den juisten stand te brengen of ze te dooven. Inmiddels taxieden wij langzaam naai de start plaats en wachtten tot aan ons verzoek zou zijn voldaan. Ue lichten werden inderdaad gedoofd, zoouat niets ons meer belette de lucht in te gaan. Juist op het moment dat wij los van den grond waren, doem den er plotseling twee s-erke lichten voor ons op, en voor wij eenigen maatregel konden nemen had er een botsing plaats. Waarmede, dat wisten wij niet op dat oogenblik. Later vernamen wij, dat het zoeklichten waren, welke in het midden van het veld stonden opgesteld. Alles gebeurde in een onderdeel van een seconde. Wij voelden, hoe de bodem der machine tegen iets aanbotste, de machine werd in de hoogte gewor pen, stortte toen neer en bijna op hetzelfde oogenblik sloegen aan alle kanten de vlammen uit het toestel. In een oogenblik zagen we ons omringd door vlammen. Ue benzine tank ontplofte, maar de motor bleef nog even functionneeren. Asjes zat naast mij. Wij slaagden erin de deur van de cockpit te openen en uit de machine te springen. Hoe wij daar zoo snel in geslaagd zijn, is ons nog een raadselhet mag wel een wonder worden genoemd. Maar de hoofdzaak is, dat we er het levend hebben afgebracht, en daar zijn we blij om. Waarom men midden in het vliegveld een lichtbaken geplaatst heeft, is mij onbegrijpelijk, dat was glad verkeerd. Het was pikdonker en wij konden dat ding niet zien we waren overigens vlot gestart. Hoe hevig de botsing geweest is moge blijken uit het leit, dat de wielen 15 M. ver van het totaal verbrande toestel zijn gevonden. Al onze bezittingen, waaronder 200 pond sterling in contanten, crediet- brieven en lijfgoed zijn een prooi der vlammen geworden.» Een nieuwe Panderjager? Het Nederlandsche Instituut van Automobielen Motor Experts deelt aan het Hbl. mede dat het door een nationale inzameling wil trachten onze Nederlandsche con structeurs wederom in de gelegen heid te stellen tot een hernieuwden opbouw van een dergelijk specifiek nationaal product als de Panderjager. Koninklijke Holtandsche Lloyd. Gemeld wordl dat een reorganisatie van den Kon. Holl. Lloyd in voor bereiding is. Het ligt in de bedoeling, de passagiersvloot gedeeltelijk te ver nieuwen. Hiertoe is de medewerking der regeering gevraagd. De clearing met Duitschland Ue Nederlandsche regeeiings commissie, welke te Berlijn vertegenwoordigers der rijksregee ring heeft ondei handeld over d uitvoering van bepalingen van Uuitsch—Nederlandsche clearin6 overeenkomst, is zonder een dj" nitief resultaat .te hebben bereikt naar Nederland vertrokken, fce speciaal door de Nederlandsche i egeering afgevaardigde onderhande- laar vertoell echter nog steeds te Berlijn en zet de besprekingen nog voort, waai bij naar verluidt, jjj hoofdzaak zal worden getracht eenige concessies van de Duitsche regeering te verkrijgen in zake üe mobilisatie van vastgevroren vorde ringen ten bate van Nederlandsche exporteurs. Het schijnt dat aan Duitsche zijde weinig neiging bestaat de Nederlandsche wenschen te ver. vullen. Groolsche plannen van Fokker. in een onderhoud met den Am. sterdamschen correspondent vande United Press heeft de heer Anthoiiy Fokker beschreven hoe hij de out- wikkeling van het moderne lucht- verkeer in de eeistvolgende 2j jaar niet. Hij voorziet steens grooieie vliegmachines met ongekend coia- fort en veiligheid, vliegend niet de regelmatigheid van een spoortrein. Ueze mactiines zullen vier en nicer motoren hebben. Zij zullen op de- zeilde wijze worden geëxploiteerd ais Pullman-treinen, die de landen en oceaanstroomers, die werelddce- len met elkaar verhinden. Tegelijkertijd ziet hij de ontwik- keling van de kleinere twee moto rige geheel metalen vliegmachines van het Douglas—type, die nicer het verkeer tusschen de steden onderling zullen verzorgen. Daardoor zullen door uuidiensten alle voor name steden aangesloten zijn aan het wereldverkeer. Eilanden zullen niet langer geïsoleerd zijn, uitge strekte landstreken zullen voor handel en verkeer bereikbaar zijn. Ik heb medelijden, zoo sprak de heer Fokker, met die arme belas tingbetalers, die hun penningen moeten opbrengen voor leusachiige passagiersvaartuigen als «Nornian- die» en «Queen Mary», schepen, die opgelegd worden en aan hun ank r- kettingen zullen liggen te verroesten, nog vóór ze verouderd zijn. Zoolang zij geëxploiteerd worden zullen deze schepen slechts half bezet over de oceanen varen, Zij zijn uit den lijd en behooren tot een andere, een vroegere generatie. Ue millioenen die er in gestoken zijn, kunnen a\s verloren worden beschouwd. Wat wij noodig hebben, zijn grootere en snellere vliegmachines, die zoo veilig zijn als een modern passagierschip. Want wat ik in de toekomst zie en wat ik zelf van plan ben uit te voeien, dat is het boumen van vloten van moderne «airliners», ieder in staat minstens 1UÜ passagiers te vervoeren, snel, veilig en met het grootst mogelijke comfort. Ik zal waarschijnlijk vroe ger of later een internationale maat schappij vormen om dit doel te be reiken. Het menschdom moet zich goed voor oogen stellen, dat de luchtvaart niet iets is, dat slechts één enkel land betreft, doch een zaak waarbij de geheele wereld is betrokken. Op het oogenblik komt het mij voor, dat sommige landen de civiele luchtvaart beschouwen uit het oogpunt van den bekrompen patriot. Hierbij heeft de heer Fokker wel licht het oog gevestigd op Australië, dat tot dusver aan de K.L.M. toe stemming weigert de Amsterdam— Batavia lijn door te trekken tol Melbourne en zelfs geen proefvlucht toestond. Prinses Juliana ongeveer veertien dagen naar Engeland. Naar wij vernemen zal het bezoek van H.K.H. Prinses Juliana aan Enge land, in verband met het huwelijk van prins George, hertog van Kent, en prinses Marina, 12 a 14 dagen duren. H.K.H. zal logeeren bij haar nicht, de gravin van Athlone. Nieuwe Regeeringsmaatregelen ten ten behoeve van de Zuivel- en Vleeschpositie. De Minister van Economische Za ken heeft een beslissing genomen in zake de maatregelen, welke ten behoe ve van onze zuivel- en vleeschpositie genomen zullen moeten worden. Dei exportvooruitzichten van het Neder landsche zuivel zijn door de maatrege len van verschillende landen om ons heen van dien aard geworden, dat het nemen van ingrijpende maatregelen noodzakelijk is, wil men voorkomen, dat onze zuivel- en vleeschpositie in eenstort. Hoewel door de in het afge- loopen jaar plaats gehad hebbende af slachting voorkomen werd, dat in dit jaar een belangrijke productie-vergroo ting van melk plaats had, is deze maat regel toch geenszins voldoende geweest om te voorkomen dat, bij achterwege blijven van verdere maatregelen, iiv toekomst opnieuw een nog aanzienlijker productie-vergrooting te wachteraf staat Tusschen 1930 en 1933 werd c^e vee stapel aanzienlijk uitgebreid. De -hier nns won a 7iirnorton heit I mo aiv on' doch bVijH mei Oranjeband en Bayerkruls Feeds Uw ouders gebruikten het

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2