ifEÉ no tel Zuiden. Elke waschmachine draait maar de VELO wasch TWEEDE BLAD, BUITENLAND. ADVERTEERT IN DIT BLAD. BUITENLAND. GEMEENTERAAD. jj0t 88. Zaterdag 3 Nov. '34. 57e Jrg. Saar verbod van particuliere milities. Ta de momorie van antwoord ver bet algemeen regeeriugsbeieid wordt in antwoord op de opmer kingen over de bouoing van het kabinet ten opzichte van NSB en jPAP o.m. medegedeeld, dat de ministers van Justitie en van Bin. nenlandsche Zaken een ontwerp van wet, houdende een verbod van op richting van en deelneming aan particuliere milities voorbereiden. Noodkreet van de werkgevers het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft een brochure ge- fjcbt aan den ministerpresident jr, H. Colijn, waarin een beroep op de regeering woidt gedaan al het mogelijke te doen om de lasten, die 0p net nedrijlsleven drukken te ver minderen. Uiver eerste in handicaprace? Uit het eerste onderzoek van de logboeken der in Melbourne aange kooien vliegers blijkt, dat Scott de haudicaprace heelt gewonnen. Ais winnaar van de snelheidsrace is hij echter uitgesloten van deelneming aan den handicapwedstrijd en men acht het thans zeker, dat Barmentier en Moll dan voor den eersten prijs in laatstgenoemde race in aanmer king komen. Men gelooft, dat de Nederlanders waarschijnlijk liever den eersten prijs voor de handicaprace dan den tweeden prijs voor de snelheidsrace zullen aanvaarden, in dit geval zullen Turner en Pangborn den tweeden prijs en Jones en Waller den derden prijs voor den snelheids wedstrijd ontvangen. Men heeft nog niet definitief vastgesteld aan wien de tweede prijs voor de handicap race toegekend zal worden. (Tel.) Woensdag is de Uiver uit Melbourne vertrokken. Het toestel vervoert veertien passagiers. Men is voornemens 17 November a.s. in Amsterdam aan te ko nen. Urgentie—programma der U.K. Staatspartij. De Oct.aflevering van »De Roomsch Katholieke Staatspartij) bevat een belangrijke verklaring over het beleid van de katholieke fractie ii\ ons land. Het partijbestuur lanceert hier een urgentie—programma met be trekking tot een practisch politiek beleid, dat aan het streven van den R.K. Werkliedenbond in verscheiden opzichten tegemoet komt. Op den voorgrond treedt hier de overtuiging van de noodzakelijkheid van werkbehoud en werkverruiming, dit laatsten in productieven zin, die het sociaaleconomisch beleid der regeering voor gewichtige proble men kan stellen, waardoor het ka rakter van den werkloozensteun principieel zou kunnen veranderen. Omtrent dit programma bestaat volkomen overeenstemming met de geheele katholieke Kamerfractie. Noodmaatregel voor exporteurs op Duitschland. Het Centraal Instituut ter bevor dering van het normale handels verkeer tusschen Nederland en andere landen heeft een schrijven van den minister van Economische Zaken ontvangen, waarin deze zegt ln aansluiting aan vroegere meue- deelingen, kan ik u mededeelen, dat de regeering thans in verband met het resultaat der met de betreffende Duitsche instanties gevoerde bespre kingen, nog geen algemeene regeling kan treilen. Niettemin heeft de regeering be sloten, voor zeer urgente gevallen een noodmaatregel te treilen. Deze maatregel zal uitgevoerd worden door de Nederlandsche Bank, die in zeer bijzondere gevallen voor schotten zal verleenen. Deze voor schotten zuilen uiteraard alleen verleend worden aan bona lide exporteurs. De voorschotten zullen slechts beperkte bedragen omvatten en alleen verleend worden tegen onderpand van vorderingen, waar van het bedrag op een erkend »konto» is gestort. Deze noodvoorziening zal worden uitgevoerd door de Nederlandsche Bank met medewerking van een speciale commissie. De belanghebbenden zullen zich voor het verkrijgen van nadere inlichtingen tot de Nederlandsche Bank kunnen wenden. Deze voor ziening zal nog de nadere goed keuring van de Staten—Generaal behoeven. Nieuwe Clearing wet. Ken wetsontwerp inzake nieuwe regelen lot afweer van nadeelige gevolgen van beperkende bepalingen inzake het internationale betalings verkeer is thans bij de Kamer ingediend. Stijging van de werkloosheid. Bij 1005 organen der openbare arbeidsbemiddeling stonden op 13 October 1934 in totaal 335.106 werkzoekenden ingeschreven, waar onder 316.157 mannen. Hiervan waren werkloos 313.926 personen, waaronder 300.008 mannen. Op 29 September 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een onge veer gelijk aantal organen 333.090. Hiervan waren werkloos 309.430 per sonen, waaronder 295.788 mannen. Het aantal ingeschreven werk zoekenden is sedert 29 September 1934 gestegen met 2016, het aantal werkloozen met 4496. In vergelijking met het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar wijst het aantal bij de organen der openbare arbeids bemiddeling ingeschreven werk zoekenden een stijging aan van 19.000 personen in ronde cijfers. Alle kerken in Mexico worden gesloten. President Rodriguez heeft thans een officieele verklaring gepubli ceerd, volgens welke in Mexico binnen een maand alle kerken zullen worden gesloten en alle katholieken geestelijken zullen wor. den gedeporteerd. In de motiveering dezer verklaring heet het, dat de katholieke geeste lijkheid heeft aangespoord tot verzet tegen het staatsgezag. Anonieme doodvonnissen. Het Duitsche volksgerechtshof heeft verscheidene lieden, wier namen niet bekend zijn gemaakt, wegens landverraad ter dood ver oordeeld. Tegenslag voor Jones en Waller. Cathcart—Jones en Waller, die Donderdag hun record—vlucht Australië—Engeland gehoopt had den te eindigen, zijn, door 't slechte weer in Italië gedwongen geweest weer naar Griekenland terug te keeren en weer behouden op het vliegveld Tatoi geland. Geen wapens meer naar Bolivia en Paraguay De Engelsche minister van Buiten- landsche Zaken, Sir John Simon, deelde mede, dat het internationale accoord, om te beletten, dat wapens aan Bolivia en Paraguay worden geleverd, thans eindelijk in werking is getreden. NIEUWKUIJK. De raad dezer gemeente kwam Maandagavond half acht in openbare vergadering bijeen. Afwezig de heercn Wilgers en van Engelen. Ingekomen stukken. Adres der R.K. Ambtenaren-veree- niging inzake salarisregeling gemeen te-ambtenaren. De Voorz. zegt dat in verband met de pensioensbijdragen welke wettelijk zijn verhoogd met 10 procent, genoemde ambtenaren zich hiermede niet kunnen vereenigen. Wordt besloten aan te houden. Adres van Roestenburg en 2 ande ren, tot het aanbrengen van verlich ting in den weg langs het perceel P. Meesters. De Voorz. merkt op dat B. en W. van meening waren hierin geen uit zondering te kunnen maken met an deren. Om de bestaande binnenwegen allen van licht te voorzien gaat moeie- lijk, terwijl als het aan den eenen wordt toegestaan, men het aan den anderen niet kan weigeren. De heer ,van den Besselaar meent dat hier wel een uitzondering kan ge maakt worden omdat er reeds licht- palen staan en men dus niet anders te doen heeft dan een lantaarn han gen. De heer van der Ven is dezelfde meening toegedaan. De heer H. Mostermans zegt dat er bij hem dan ook wel een lantaarn kan gehangen worden, daar staat ook een paal. De heer van den Besselaar infor meert welk tarief de gemeente voor de straatverlichting betaalt. De Voorz. zegt dat de gemeente een vast recht betaalt van 7 cent per K. W.U. en ƒ18.per lantaarn p. jaar. De heer de Goey spreekt zich ook uit voor aansluiting. Temeer omdat er de palen voor licht reeds staan. De beide Wethouders zijn van inee- ning dat er meer aanvragen zullen ko men, ook van plaatsen waar het volgens hen veel noodzakelijker is. De Voorz. merkt op, dat het niet te doen is met een lantaarn hangen,men moet niet vergeten dat er, niettegen» staande de palen er staan, ook een aparte leiding hiervoor aangebracht moet worden. Hij zou daarom willen voorstellen, wanneer de betrokkenen de aanlegkosten betalen, dat dan de gemeente de kosten van lampen en verbruik zal dragen. Komen er dan eventueel meerdere aanvragen, dan kunnen anderen dit ook op de gestelde voorwaarden krijgen. Wordt z. h. s. goedgevonden. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling der gemeente-begrooting 1935. Vanwege de Commissie van onder zoek zijn geen op- of aanmerkingen hierover ingekomen, waarop deze be grooting als volgt wordt vastgesteld: Voor den gewonen dienst op 34600.56 aan inkomsten en uitgaven. Voor den kapitaaldicnst op 842.66. Voorstel van B. en W. tot goedkeu ring der rekening 1933 van het Bur gerlijk Armbestuur. De ontvangsten bedroegen 2628.09V», de uitgaven ƒ2092.58. Slot 63.67V2. Besluit als- voor. De Voorz. deelt mede dat de aan gevraagde verbouwing aan de Bijz. Zustersschool tot uitbreiding speel plaats door den inspecteur niet is goedgekeurd, zoodat dit voor de ge meente een voordeeltje beteekent van 2600.— Juist voor de vergadering is nog een verzoek ingekomen van de Com missie belast met de vorming van 'n Jeugdvereen., om de beschikking te mogen hebben over het perceel gele gen aan den grintweg naar Helvoirt, bij de eerste kromming van dezen weg, als speelterrein. De Voorz. zegt dat genoemd per ceel in pacht is geweest bij F. v. Son. Daar de tijd van de pacht nu is ver streken, stelt de Voorz. voor, bedoeld terrein aan de Commissie te verhuren voor den prijs van 42.per jaar bij vooruitbetaling of een borgstelling. De heer van den Besselaar vindt de huur nogal hoog. De Voorz. merkt op dat men niet moet vergeten dat het patronaat, waarvoor dit terrein bestemd is, al 100.subsidie van de gemeente heeft en dus voldoende gesteund wordt. Wordt goedgevonden over het ter rein de beschikking te geven voor 42.per jaar tot opzegging. Zonder ■ehrifteifjke toestemming is eeni#*fc overname uit deze rubriek verboden. DE PRIJSVRAAG. Wij zullen de prijsvraag nogmaals afdrukken, die in ons nummer van 1.1. Zaterdag heeft gestaan en waaraan 5 mooie prijzen door een bekende firma ter plaatse zijn beschikbaar gesteld. Men heeft dus nog gelegenheid om zijn oplossing in te zenden en naar de prijzen mede te dingen tot Woensdag 7 November a.s., als wanneer de wed strijd sluit. Het geheel vormt een zin van 42 letters, betrekking hebbend op de zaak die de 5 mooie prijzen voor de winnaars beschikbaar stelde. Aan den slag dus. 19-1-2-3 komt uit een schoorsteen. 4-5-6-7-8-9-10 is niet oud. 11-12-14-13 is gevaarlijk. 29-15-16-17-18-19 is bovennatuurlijk. 20-21-22-23-24 wordt van vruchten bereid. 25-8-26-31 is een tweegevecht. 29-30-31-32-33-34 is elke oprechte vriend. 35-36 is een vlijtig diertje. 37-27-18-28-38-22 is de naam van een trein. 40-42-39 is een koning van het woud. Onder geleide van 41 en de eerste letter van het Alphabet is men 't meest welkom. Wij kondigen tegen het a.s. St. Nico- laasfeest een bijzondere prijsvraag aan voor onze jeugdige lezeressen en lezers waaraan een groot aantal prachtige jongens en meisjesboeken als premie verbonden zijn. LUIE JACOB. „Luie Jacob, luie Jacob", riepen een paar bengels tegen den jongen, die, zijn schooltasch onder den arm, heel lang zaam aan kwam loopen. „Daar heb je luie Jacob", gichelden twee meisjes. Maar de jongen, die zoo werd ge noemd, deed of hij niets hoorde en liep langzaam door. Hij wist wel, dat ze hem zoo bespotten en ook dat hij dien bijnaam verdiende. Maar het kon hem niets schelen. Hij was nu eenmaal lui, dacht hij bij zichzelf en hij bleef lui. Waarom zou hij zich inspannen, als dat niet noodig was „Hé, kijk eens uit", schreeuwde een chauffeur, die hem rakelings passeerde. Jacob deed, of hij niets hoorde. Waar om zou hij harder loopen; die chauffeur zou niet over hem heen rijden Jacob vond het veel gemakkelijker dat andere menschen zich voor hem uit sloofden, dan dat hij zich voor anderen uitsloofde. Hij was thuis; heel langzaam haalde hij de bel over, en toen de deur open was gedaan, klom hij de trappen op. „Kun je niet een beetje vlugger loo pen?" vroeg zijn moeder, toen hij einde lijk boven was. „Vader en ik gaan van avond uit. We hebben haast". Moeder had het net zoo goed niet kunnen zeggen; want Jacob haastte zich er toch niet om. Ze gingen aan tafel; het was natuurlijk Jacob weer, die het laatst klaar was. „Wij gaan nu weg, Jacob", zei va der na het eten, „je bent alleen thuis en ik hoop, dat je een oogje in het zeil wilt houden". Jacob knikte; om te antwoorden was hij te lui. Hij was alleen; Jacob zou het zich eens heel gemakkelijk maken; hij koos de prettigste stoel, nam een boek en ging lezen. Het was stil in huis. Op eens meende Jacob een zacht geluid te hooren; hij luisterde even, maar toen het stil bleef, las hij weer rustig door. Hoor, dat was weer wat! „Ach, kom", dacht Jacob, „dat zal wel verbeelding zijn. Bovendien, ik zit hier veel te prettig om op te staan". Jacob las door. Toch hoorde hij tel kens geritsel en eenmaal zelfs zacht loopen in de gang, maarluie Jacob ging niet kijken. „Het zullen wel geen dieven zijn". Na een poosje werd het stil en Jacob voelde zich gesterkt in zijn overtuiging dat er niemand geweest was. Toen vader en moeder thuis kwa men, zat Jacob nog in zijn stoel. „Was je weer te lui om naar bed te gaan?' vroeg vader verdrietig. Moe der, die naar haar slaapkamer gegaan was, gaf plotseling een schreeuw: „Va der, Jacob......" De Voorz. brengt dank aan de Com missie voor de bemoeiingen inzake verhuring gemecnte-landerijen. De heer van den Besselaar vindt het niet fair van sommige menschen te moeten hooren, dat de Commissie er de schuld van is, dat enkele perceelen te duur zijn gezet. Naar aanleiding hiervan heeft hij zich voorgenomen zich met deze aangelegenheden niet meer in te laten. Hij vreest ook, dat uit de pacht niet zal bevorderen. De Voorz. meent dat een cn ander niet meer dan billijk is geregeld. Als het land niet uit de pacht kan geno men worden, wordt het met 15 pro cent verlaagd, terwijl het andere dooi de Commissie wordt geregeld. Nog wordt besloten om de jacht de zer landerijen voor hetzelfde bedrag van 86.per jaar te doen overschrij ven. De heer van der Ven merkt op, dat de Kynologenclub hem gevraagd heeft om de beschikking over het hakhout op haar terrein. De Voorzitter zegt dat genoemde club het terrein van de gemeente in huur heeft voor 25.— per jaar. Dit bedrag is nog niet ingekomen. Wanneer hier aan is voldaan, zal men eens over hout praten. Niet betalen en hout vragen bovendien gaat niet. Hierna sluiting. HEUSDEN. Vergadering van den Raad der ge meente gehouden op Dinsdag 30 Oct. Met den Voorzitter waren alle leden aanwezig. De notulen van 4 Oct. '34 werden in orde bevonden. Ingekomen waren: Brief van Ged. Staten vaststellende de gemeente-rekening over 1934; idem goedkeuring de laatste wijziging der gemeente-begrooting; idem goedkeu rende den verkoop van de zieke iepen; brief van J. de Mol en F. Schreuder, waarin zij de benoeming tot lid dei- commissie van regenten der Godshui zen aannemen; brief van J. de Mol, waarin hij mededeelt, dat hij is be noemd tot voorzitter van het college der Godshuizen. Briet van Ged. Staten, houdende her ziening der jaarwedden der wethou ders, waarin wordt voorgesteld met ingang van 1 Oct. j.l. een korting van 10 toe te passen. B. en W. stellen voor hiermede ac coord te gaan, doch het lid Stap vindt 10 korting te hoog, waarna de voor zitter meedeelt, dat de wethouders met die korting genoegen nemen. Voorts is er een voorstel van Ged. Staten om bij cumulatie van betrekkin gen op de wedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger een korting toe te passen; bij cumulatie van 2 be trekkingen 20%; bij cumulatie van drie 25 en bij cumulatie van meer dan 3 betrekkingen 30 Vroeger was de maximum korting 15 B. en W. stellen voor te verzoeken, die korting van 20 niet toe te pas sen op de 2 functies, doch slechts op 1 betrekking. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen na een opmerking van den voorzitter aan het lid Schmiehusen, dat het hier alleen geldt cumulatie van gemeente-betrekkingen. Vaststelling der gemeente-begrooting en der begrooting van bet vleeschkeu- ringsbedrijf, beide over 1935. Op verzoek van den Voorzitter brengt het commissie-lid Meenhorst rapport Zoo onverwacht was dit, dat zelfs Jacob dadelijk opsprong en naar moe der liep. Die stond met een verschrikt gezicht rond te kijken. In de slaapkamer was alles overhoop gehaald en het leege geldkistje bewees, dat dieven hun slag hadden geslagen Eén goed gevolg had de nare ge schiedenis echter, n.l. dat Jacob voor goed van zijn luiheid genezen was. Hij had nu ingezien, waartoe zoo'n verre gaande luiheid voeren kan. R. VAN B. HANS, LEENTJE EN DE KWIKSTAARTJES. De vader van Hans en Leentje was baanwachter. Ver buiten de groote stad woonde hij met zijn gezin in zoo'n ge zellig met rozen begroeid huisje en ze voelden zich daar uitstekend op hun gemak. Het was op een mooie zonnige dag. Hans en Leentje zaten voor het raam van het knusse baanwachtershuisje en vermaakten zich er mee de wagons van de voorbij rijdende treinen te tellen, ter wijl hun moeder in de keuken bezig was met het bakken van hun lievelings kostje, pannekoeken. Al een heele tijd was er geen trein voorbij gekomen. Plotseling zagen de kinderen een kwikstaartje tusschen de rails. Het trip pelde heen en weer, wipte zijn staartje op en neer en pikte tusschen de gras sprietjes. Opvallend 'was, dat het dier tje steeds in de buurt van een bepaalde plek bleef. Daar!! In de verte kwam de snel trein aandenderen. Dichter en dichter bij! Hans en Leentje stootten een schreeuw van angst uit. Duidelijk had den ze gezien, dat het kwikstaartje on der de trein was gekomen. Opgewonden kwamen ze naar vader toegehold: „Vader", riep Hans, „toen de sneltrein voorbij ging is er een kwik staartje onder gekomen. Het arme dier tje zal nu wel dood zijn". „Dan zullen we eens gaan kijken", antwoordde vader en ze gingen met z'n drieën langs de spoorbaan, tot aan de plaats, waar de kwikstaart overreden moest zijn. Hans en Leentje keken en keken, maar vonden niet het minste spoor van het vogeltje. Tot Leentje, die weer van voren af aan was begonnen met snuffelen, plotseling riep: „Vader, Hans. Kom eens gauw kijken!" En wat zagen ze daar? Vlak onder de rails, in een holletje, was een vogel nesten daarin zat de kwikstaart met vijf jongen. „Aha", zei vader, „is dat de zaak! Laten we de vogels niet storen". Ze gingen naar huis en vader had moeite om al de vragen te beantwoorden, waarmee de kinderen hem bestormden. „Of ze dan nooit overreden werden?" vroeg Hans en Leentje wilde weten, hoe de diertjes onder de rails konden leven. „Eerst de vraag van Hans", ant woordde vader. „De vogeltjes laten zich niet overrijden. Ze voelen zich in hun woning, hoewel die levensgevaar lijk is, erg veilig. En nu Leentjes vraag: de witte kwikstraartjes behooren tot de z.g. „spoorwegvogels". Het gras tus schen de rails, de zaadhoudende on kruiden, die er groeien en de insecten, bieden hun een rijke voedselvoorraad. Daarom houden de vogels zich gaar ne op de rails op. Ze laten zich abso luut niet storen door de spoortreinen die over hen heen rijden. Ik werk nu al bijna 20 jaar aan de spoorweg, maar ik heb nog nooit een dood vogeltje ge vonden". Hans en Leentje hadden met de grootste belangstelling geluisterd naar wat vader hun vertelde. Maar, hoewel vader geprobeerd had hen gerust te stellen, waren ze toch allebei nog erg bezorgd, dat een van de vogeltjes over reden zou kunnen worden. Het was veertien dagen later. Hans en Leentje hadden vacantie. Het was

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5