north PLAATSELIJKE BERICHTEN. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. uit. De commissie kan zich, wat de gein.-begrooting betreft, met alles ver eenigen, doch vindt het gewenscht, dat het aantal concerten der fanfares, vijf per jaar, ook werkelijk gegeven wordt. De Voorzitter zegt er op te zullen letten. Wat de begrooting Vleeschkeurings- dienst aangaat, daarop stond een post van reis- en verblijfkosten. De com missie wilde dien verlaagd zien, aldus 150 voor den Directeur, 100 voor den hulpkeurmeester en 50 voor bui tengewone onkosten. De Voorzitter zei dat de post laag geraamd was, want dat over de laatste jaren gemiddeld door den Directeur 210 was uitgegeven, wat door Wet houder de Haan werd voorgerekend. Hierna werden de begrootingen con form het voorstel goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. tot hef fing van 75 opcenten op de hoofdsom der gein. fondsbelasting met ingang van 1935 werd evenzoo aangenomen. Verzoek van Dr. Schimmel, om hem onderhands te verhuren een stukje ge meentegrond aan 't Wilheiminaplein. B. en W. stellen voor te verhuren voor 2.50 per jaar. Het lid Stap merkt op, dat het tuin tje reeds gemaakt is. De Voorziter wist dit reeds, had de zaak onderzocht en 't bleek, dat het was geschied buiten aanvrager om, door een misverstand van den tuin man. Hierna ging men accoord met het voorstel. Verzoek van de N.V. fabriek van melkproducten der Vereenigde Zui velfabrieken om haar in gebruik af te staan een perceel gemeentegrond aan de Haven. B. en W. stellen voor, voor 32.40 per jaar, van jaar tot jaar te verhuren, wat de raad goed vindt. Verzoek van H. Bouman om op ge meentegrond, nabij de Israël, begraaf plaats een keet te mpgen plaatsen. Het voorstel van B. en W. om dit stukje grond, vroeger gehuurd door C. Nefkens, voor 13 per jaar in op stal te geven, werd weer met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel van B. en W. inzake de door de N.V. van Wagenberg-Festen te Vlijmen in koop gevraagde percee- len gemeentegrond nabij de v.m. con- servenfabriek. B. en W. stellen voor een stukje voor 50 per jaar te geven en het tweede stukje tegen 2 cent per M2 of 35 in totaal, met ingang van 1 Jan. 1935. Hierover is heel wat gediscussieerd met als gevolg dat de Voorzitter zei de grond door het Kadaster te zullen laten opmeten, mits het niet te duur komt, wat allen goed vonden. Voorstel van B. en W. tot bepaling der vergoeding voor 't gebruik van een terrein aan de Haven door de fa. Prin sen en Van Halder Bros te Haarsteeg. Voorgesteld werd voor 35 per jaar te verhuren. Het lid Stap wees er op, dat er daar voor een paar jaar brand uitbrak, wat de gemeente heel wat kostte. Nadat de Voorzitter medegedeeld had, dat alle te mnken onkosten bij brand voor rekening der firma kwa men, werd het verzoek met algemeene stemmen bewilligd. Het voorstel van B. en W. tot wijzi ging der verordening tot heffing der keurloonen werd aangenomen, zoodat het keurloon voor een kalf voortaan bedraagt 3, (eerst 5. Begrootingen der verschillende in stellingen der Godshuizen. Weer bracht het lid P. Meenhorst verslag uit. De commissie zou gaarne zien, dat de drie lichamen der Gods huizen tot één werden vereenigd, dat bij de begrooting voortaan een memo rie van toelichting was en het lid Meenhorst wenscht voor zichzelf een herverzekering der zieken. De Voorzitter zei, dat dit laatste een zaak is, die uilsluitend de Godshuizen Zaterdagmiddag. Plotseling riepen de kinderen moeder. Deze kwam snel aan- geloopen en zag, met haar kinderen, hoe op de rails 5 jonge kwikstaarten zaten, terwijl de beide ouden met hun staartjes wippend, heen en weer trip pelden. Het was een alleraardigst ge zicht en de kinderen konden het haast niet over zich verkrijgen naar huis te gaan. De diertjes toonden absoluut geen angst voor de kinderen. ,,Als er nu maar geen trein aankomt" zei Leentje. Nauwelijks had ze het ge zegd of met donderend geraas kwam de sneltrein voorbij. Ontzet wendden de kinderen zich af. ,,Ik durf bijna niet te kijken", fluister de Hans. „De diertjes zijn vast en zeker dood!" „Nee, nee, Hans, moeder, kijk toch eens", juichte Leentje opeens, „daar trippelen ze alle zeven nog tusschen de rails". Vanaf dien dag waren Hans en Leen tje volkomen gerustgesteld; ze waren er nu van overtuigd, dat de kwikstaartjes volkomen veilig waren op de spoor baan en onder de voorbijsnellende treinen. De kinderen en de vogeltjes sloten 'n trouwe vriendschap en later toen de jonge kwikstaartjes zelf groot waren en een eigen nest onder de rails hadden, bleven Hans en Leentje trouwe vrien den van de „spoorwegvogeltjes". DINA VAN Z. SLAPEL00ZE NACHTEN DOOR SPIT. Na drie weken Kruschen werd het beter. .oEen jaar lang heb ik gesukkeld met spit in den rug en hevige pijnen in de been en. Zelfs zoo erg, dat ik 's nachts niet kon slapen. Ik heb hiervoor alle middelen aangewend, maar niets hielp, totdat ik er ein delijk toe overging om eens Kruschen Salts te gebruiken. En ik had het nog geen drie weken gebruikt, toen kon ik al weten, dat het gaandeweg beter werd. En nu kan ik er beslist niet meer buiten, want ik had het een week niet gebruikt en de pijnen kwamen weer terug. Daarom heb ik dan ook weer een potje aangeschaft. Ik kan Kruschen Salts dan ook ten zeerste aanbeveleu.« B. J. W. te B. Indien de afvoerorganen niet be hoorlijk functionneeren, ontstaat in het lichaam een opliooping van schadelijke afvalstoffen en urinezuur, wat de ondragelijke rheumatische pijnen kan veroorzaken. De zes ver schillende zouten in Kruschen drijven deze afvalstoffen en urinezuur langs den natuurlijken weg zachtjes en volkomen uit het lichaamde »dage- lijksche dosis« Kruschen zal daarna de alvoerorganen blijven aansporen om alle schadelijke stollen geregeld uit het lichaam te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten 1 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de llesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Bowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. regardeert. Overigens was hij het vol komen met spreker eens, doch zoo, dat de accountantsdienst thans con trole heelt op de financiën en de Ad ministratie der Godshuizen etc., maar dat hij wel geloofde, dat voortaan ge handeld wordt in den geest van den ge ui ten wensch. Hierna werd e.e.a. goedgekeurd. Conform het voorstel van B. en W. werd de gemeente-begrooting gewij zigd; doch het lid Stap verzocht den Voorzitter, naar aanleiding van een post betreffende margarine, om die door de winkeliers te doen distribu- eeren. De Voorzitter zei de zaak nader te overwegen. Voorts werd een overeenkomst ge troffen met de gemeente Nederhemert inzake de te betalen schoolgelden voor de kinderen die uit Nederhemert de Openbare School te Heusden bezoe ken en wel op voet van gelijkheid met andere gemeenten, n.l. 15.per kind per jaar. Tot slot werden 5 leden gekozen der Commissie tot wering van schoolver zuim, wegens periodieke aftreding op 31 Dec. a.s. van de heeren Knoop, Car- pay, Hilwig, Meijer en Roxs. De laat ste was niet herkiesbaar. Gekozen werden de heeren W. Knoop met algem. stemmen; J. Meijer met 6 stemmen, 1 blanco; G. Carpay met al gem. stemmen; W. Hilwig met 5 stem men, J. H. Roxs kreeg er 1 en A. v. d. Pol evenzoo; A. v. d. Pol stemmen en 1 stem op B. Duivekot. Bij de rondvraag maakte het lid Sehmiehusen een opmerking over hel onderhoud van den nieuwen weg aan het Burchtplein, waarop de Voorzitter toezegde er op te zullen laten letten en er voor te zullen zorgen, dat de per soon, op wien de verplichting rust, voortaan er zich mee zal belasten. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter de vergadering. EETHEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Eethen, gehouden op 1 November 1934, des voormjddags om 10,30 uur. Voorzitter: den Edelachtbaren Heer OPLOSSING. Omdat hij geregeld in de wolken is. RAADSELS. I. Mijn geheel: 1, 2, 3, 4, 5. 6, 2, 7, 8 is een stad op Sumatra. 6, 2, 7, 8 beangst, bevreesd. 1, 2, 3, 5 tropische boom. 1, 2 vader. 3, 2, 7, 8 niet kort. 5, 2, 3 dwaas, zot. II. Als een kaars van 1 meter en een kaars van 2 meter tegelijkertijd aange stoken worden, welke brandt dan lan ger? III. 't Is wit van kleur. Het he,eft geen geur. Men eet het, schoon 't niet lekker is. Het smaakt, zooals de naam is. IV. Welke boom heeft geen bladeren? V. x x x x x x x x bewoner van de boomen in het bosch. xiemand van adel. xmeervoud van kamer. x werktuig van den tim merman, x windrichting. x waar we mee zien. xdwarsmast. x medeklinker. Op de kruisjeslijnen komt hetzelfde woord te staan. Altijd I). F. Brune. Secretaris: den heer D. A. van der Schans. Aanwezig de heeren: J. A. van der Schans, E. van der Beek, G. van dei- Beek LGzn., C. M. Donken, G. van Buu- ren en A. Vos Czn. Afwezig: de heer W. Lankhaar Czn. Na opening leest de Secretaris het formuliergebed. Daarna de notulen der vorige vergadering. De heer v. Buuren vindt aanleiding een opmerking te maken omtrent de voorgestelde salariswijziging voor den Burgemeester en Secretaris. Spreker zegt dat de voorzitter den raad niet voldoende ingelicht heeft omtrent de verhooging van 1,5 pCt. in verband met het verhoogde pensioensverhaal tot lOpCt. der jaarwedden. De Voorzitter zegt, dat de raad nog nooit een besluit heeft genomen de jaarwedden met 1,5 pCt. te verlagen, zoodat er geen aanmerking valt te ma ken. De heer van Buuren zegt, dat hij zich vergist heeft. De notulen worden daarop onver anderd vastgesteld. I. Ingekomen stukken. a. Aanmerkingen van Ged. Staten op de gemeente-rekening 1933. Met algemeene stemmen wordt be sloten deze aanmerkingen ter afdoe ning in handen van Burgemeester en Wethouders te stellen. b. Verzoekschrift van den Be- stuurdersbond „Land van Heusden en Altena" om bij de steunregeling opge nomen arbeiders kolentoeslag te ver strekken. De Voorzitter zegt, dat in deze ge meente geen steunregeling is, zoodat dit stuk voor kennisgeving wordt aan genomen. II. Voorloopige vaststelling der ge- meentebegrooting 1935. Bij monde van den heer Donken brengt de commissie verslag uit van het onderzoek der be grooting. Spreker merkt op dat de kosten voor verlichting en verwarming van schoolgebouwen niet lager zijn geraamd niettegenstaande de school in Hees been werd opgeheven. Verder vindt spreker de heffing van 200 opcenten op de personeele belasting erg hoog. De Voorzitter zegt, dat de Raad hier omtrent nog zal besluiten, maar dat men er niet aan zal kunnen ontkomen in verband met de voorgestelde wijzi gingen in de financiëele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Op advies van de commissie wordt de begrooting voor het dienstjaar 1935 met algemeene stemmen vastgesteld, zooals zij door burgemeester en wet houders werd aangeboden, met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 98010.14 en een post voor onvoor ziene uitgaven groot 2847,87. III. Wijziging der begrooting 1934. Met algemeene stemjmen wordt de wijziging der begrooting 1934 overeen komstig de voorstellen van Burge meester en Wethouders vastgesteld. IV. Beschikking over het batig slot van den kapitaaldienst over het dienst jaar 1933 voor aanschaffing van ma terialen voor werkverschaffing. De Voorzitter zegt, dat over vorige jaren voor deze uitgaven geldleeningen werden aangegaan, doch dat Gedepu teerde Staten thans van oordeel zijn, dat eerst over het batig slot van den kapitaaldienst over het dienstjaar 1933 moet worden beschikt. De heer G. van der Beek LGzn. vraagt of aan de werkloozen, die bij de werkverschaffing zijn geplaatst weer kindertoeslag kan worden gegeven, en of het uit te keeren bedrag in den op de begrooting 1935 uitgetrokken post, voor loonen werkverschaffing, is be grepen. De Voorzitter zegt, dat er van de te- werkgestelden een verzoekschrift is in gekomen. De onbillijkheid tegenover de tewerkgestelden uit andere gemeen ten, die wel kindertoeslag genieten, wordt wel gevoeld. Het Dagelijksch Bestuur heeft er dan ook bij den Mi nister op aangedrongen de kindertoe slag weer in te voeren en hiermee is bij de raming op de begrooting rekening gehouden. V. Wegverbetering Drongelen. De Voorzitter verzoekt den heer J. M. Houterman opzichter der Neder- landsche Heidemaatschappij in de ver gadering te komen. De Voorzitter zegt, dat de eigenaars der betrokken perceelen bereid zijn ge vonden, de voor wegverbetering noo- dige stukken tegen vergoeding af te staan, terwijl het benoodigde zand voor 12 cent per M3 kan gehaald worden in de haven te Doeveren. i Omtrent deze vergoeding is men nog niet tot overeenstemming kunnen ko men, doch de prijs zal liggen tusschen 2000,— en 2500.— per H.A. Het plan zal zoo, wanneer alles ruim wordt gerekend 2500.kosten. Volgens dit plan komt den weg achter het huis van Millenaar om. Volgens het oorspron kelijk plan, waarbij het huis van Mille naar opgeruimd moest worden, ko men de kosten op minstens 4000, daar de heer Millenaar voor zijn wo ning 3000,vroeg, terwijl voor de te gebruiken grond en te rooien boo men ongeveer 1000,— betaald moest worden. De heer van Buuren vraagt of er in het plan rekening is gehouden dat er een nieuwe duiker onder den weg ge maakt moet worden, waarop de heer Houtérman toestemmend antwoord. De heer van der Schans zegt, dat door de verlegging van den weg, de gemeente aangekochte perceeltjes grond overhoudt. De heer Houterman merkt op dat deze grond met toestemming der ver- koopers voor den aan te leggen weg gebruikt kan worden, zoodat er dan minder zand aangevoerd behoefd te worden, waardoor de kosten zullen dalen. De heer Donken zegt, dat het plan niet meer dan 2000,— had moeten kosten, hetgeen men zou bereiken, als men den weg door den boomgaard van Millenaar wilde leggen. De Voorzitter zegt, dat de heer Mil lenaar daarbij als voorwaarde stelde om het erf voor en achter het huis in orde te maken, terwijl de lieer Houter man opmerkt, dat men dan weer over land van mej. Bakker moest, wat de kosten nog met 1000 zou verhoogen. De heer van Buuren vindt, dat men het voorstel op de lange baan moest schuiven en wil het stil laten rusten. De Voorzitter zegt, dat de gemeente dan verplicht is een steunregeling in het leven te roepen, waardoor de toe stand der werkloozen, door de lagere uitkeering slecht zal worden. Het voorstel van Burg. en Weth. om tot de wegverbetering over te gaan, wordt aangenomen met 4 tegen 2 stem men. Tegen stemden dhren. E. de G. van Buuren en C. M. Donken. De heer A. Vos Czn., gaf zijn stem onder voorwaarde dat de uitgaven niet hooger zouden gaan dan was voorge steld, terwijl G. van der Beek LGzn. zijn stem in verband met de werkloosheid in deze gemeente niet durfde te wei geren. De Voorzitter sloot hierop de ver gadering. SPRANG-CAPELLE. (v.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 4 Nov. '34; Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m, 2.30 uur Ds. J. C. Hagen. Jaarvergadering der Kolenin- koopvereeniging, onderafdeeling van de Afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium", op a.s. Maandagavond halt acht, in de zaal van den Chr. Volksbond. Agenda; Opening, Notulen, Be stuursvoorstellen, Bestuursverkiezing, Rondvraag en Sluiting. Aan het Hulppostkantoor alhier werd in de maand October 1934 voor de Rijkspostspaarbank: Ingelegd f 5022.49 en Terugbetaald f 4309.79. A.s. Woensdagavond halt acht zal in de Geref. Kerk alhier dankuur voor het gewas worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan Ds. J. C. Hagen, CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens haif tien op te treden ds. J. Cuperus. 's Nam. geen dienst. Gedurende de maand October 1934 werd in de Rijkspostspaarbank ten hulppostkantore alhier ingelegd f 4506,32 en terugbetaald f 6250,84. Het aantal inlagen bedroeg 59, dat der terugbetalingen 44, Na een diensttijd van ruim 9 jaar nam mej. A. C. H. van Campen, aan wie met ingang van 1 Nov. 1.1, met het oog op haar aanstaand huwelijk, eervol ontslag is verleend als onderwijzeres aan de Chr. school a.d. Loonschendijk, j.l. Woensdag middag 3 uur afscheid van het per soneel en leerlingen dezer school, waarbij ook het schoolbestuur aan wezig was. De voorzitter de heer B. Verhoe ven, opende deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, waarna hij het woord gaf aan het hoofd der school, den heer M. J. Juursema, die de scheidende onderwijzeres toesprak namens het personeel en leerlingen, waarna door de leerlingen een cadeau werd aangeboden. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den voorzitter van het schoolbestuur, die haar dank bracht voor haar onvermoeiden arbeid, niet alleen in de school, maar ook daarbuiten, wanneer het ging om het belang der school, en door den heer P. de Rooij, onder wijzer aan deze school. 1 Zichtbaar geroerd dankte mei V Campen de verschillende spreki' voor de hartelijke woorden tot ha? gericht, alsmede voor de cadeam baar aangeboden. x Na het zingen van Ps. 121 vs werd deze schooldag met danWhï gesloten. b A.s. Zondag des voormiddag, half tien en des namiddags tw» uur hoopt voor de Ned. Herv. meente a. d. Loonschendijk op h treden de heer Hage, godsdienst, onderwijzer te Kampen. v De heer P. T. Maaskant, eer. tijds hoofd der Chr. school aan de- Loonschendijk, thans te Apeldoorn herdacht j.l. Donderdag 1 Nov. zi! 4U—jarig jubileum bij het Chr. onder wijs. De jubilaris genoot zijn opleiding te Dordrecht en begon zijn werkt' Hendrik—ldo—Ambacht en daarna als onderwijzer werkzaam te Dordrecht, welke plaats hij ver wisselde met Ouderkerk a. d. lJssel waar hij hoofd der school wer<{ Hiervandaan vertrok hij naar (k Chr. school a. d. Loonschendijk, om de laatste elf jaar zijn werk ic zijn tegenwoordige standplaats voort te zetten. etC -rfai uit stre* 5t SP eoel yoeti jode ding de li, het ,di jnd tn> en. *z< js de ove be: jchte lroeg< tegei bij ;d de daar ralifiC( eflsrec Wijv derf Dorder ijnlijl1 moe a d E.S. i eelini let 2 9 op van erwin let bek Het 2e elftal der voetbalveren niging »Capelle» speelt a.s. Zondag voor de le klasse BVB te Baardwijk tegen «Baardwijk 2». De nieuwe burgemeester der gemeente Sprang—Capelle, de heer A. Smit uit Dordrecht werd jj, Woensdag als zoodanig beëedigd De trekking van de door d< gemengde zangvereeniging 't Boze- knopje») georganiseerde verloting zal plaats hebben op Zaterdag 1U Nov a.s. des avonds half acht in ht repetitielokaal der vereeniging. De prijzen aan dezen verloting verbonden zijn vanaf heden te be zichtigen in de etalage van den heer C. Commers, alwaar, avenals bij de bestuursleden, nog loten te verkrij gen zijn. Na gehouden aanbesteding is het glas- en verfweik van het nieus te bouwen Raadhuis te Dongen op gedragen aan Gebr. v. d. Waals, te dezer plaatse. Het muziekgezelschap »Kuns na Arbeid» zal in de 2e helft vatten de volgende maand haar winteruit voering geven. De aan de vereeni-k^* ging verbonden tooneelvereenigiug zal alsdan haar medewerking ver leenen. Doordat de Eerw. Heer A Hoffman, candidaat tot den H. D te Utrecht het beroep naar de va cante Ned. Her. gemeente te Besoiji; heeft aangenomen, zal het aanli vacante Ned. Herv. gemeenten ie den Ring 's GrevelduinCapellt eerlang slechts drie bedragen en wei die te Loonschendijk, Waspik eq Baamsdonksveer. LOON OP ZAND. J.l. Zondag ha: met de gebruikelijke plechtigheden d; hernieuwing plaats- van de opdrack der parochie aan Christus Koning. Ti; dens het plechtig Lof met processi; hield de Z.Eerw. Heer Pastoor een toe passelijke predicatie, waarna hij op nieuw de parochie aan den Christus Koning toewijdde. Na afloop van dezen dienst werd voor het standbeeld van den Christus Koning door allen het lied „Aan U c Koning der eeuwen" gezongen, bege leid door de harmonie „Concordia". Hiermede nam de plechtigheid eer einde. Voor de tweede maal, en thans ook weer voor een eivolle zaal, were door de tooneelvereeniging St. Joze: alhier op verleden Zondag eene uitvoe ring gegeven met 't oorlogsdrama „D; Groote Waanzin", van Grosfeld. AJs toegift ook thans weer een zeer amusant blijspel, dat allen deed schate ren. A.s. Zondagavond geeft de Lie dertafel „Echo der Duinen" in de zaai van den heer Aartsen hare eerste win ter-uitvoering. Kaatsheuvel, 2 Nov. 1934. R. P. S. Aan het postkantoor Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd voor de Rijkspostspaarbank gedurende de maand October in 1934 ingelegd 26.956.34 en terugbetaald 17.449.29. Uitgegeven werden 16 nieuwe boek jes. R.K. Werkliedenvereeniging. Op Woensdag 7 November wordtin de zaal van de R.K.W.V. de 2e cursus- les gegeven door den Z.Eerw. Heer F- J. C. L. de Klijn, met als onderwerp: De Katholieke actie in dezen tijd. Na de les zal nog een mooie film ge geven worden. De les begint om acht uur precies. Mochten wij op de le cursusles over het bezoek tevreden zijn, gezien het on derwerp en de noodzakelijkheid hier van in dezen tijd iets meer te weten, rekenen wij nog meerderen, en zeker de jongeren a.s. Woensdag in de zaal van den Gildenbond te zien. Sport-collega's? We woonden Zondag j.l. den wed strijd bij tusschen D.E.S. 1 en OSS 1 2t. latste di ,porte besF prek' iteitei de vi i :i] r jcslac ats b< Onze bij De g« n is e hter

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6